SE519406C2 - Styranordning för truck - Google Patents
Styranordning för truckInfo
- Publication number
- SE519406C2 SE519406C2 SE0104411A SE0104411A SE519406C2 SE 519406 C2 SE519406 C2 SE 519406C2 SE 0104411 A SE0104411 A SE 0104411A SE 0104411 A SE0104411 A SE 0104411A SE 519406 C2 SE519406 C2 SE 519406C2
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- arm
- handle
- truck
- steering
- movement
- Prior art date
Links
- 241000272525 Anas platyrhynchos Species 0.000 claims 1
- 238000001514 detection method Methods 0.000 abstract 1
- 230000008878 coupling Effects 0.000 description 1
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 description 1
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 description 1
- 238000012423 maintenance Methods 0.000 description 1
- 230000003287 optical effect Effects 0.000 description 1
- 231100000241 scar Toxicity 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66F—HOISTING, LIFTING, HAULING OR PUSHING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. DEVICES WHICH APPLY A LIFTING OR PUSHING FORCE DIRECTLY TO THE SURFACE OF A LOAD
- B66F9/00—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes
- B66F9/06—Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes movable, with their loads, on wheels or the like, e.g. fork-lift trucks
- B66F9/075—Constructional features or details
- B66F9/07568—Steering arrangements
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Transportation (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Geology (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
- Handcart (AREA)
- Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
- Steering Controls (AREA)
- Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)
Description
W) 25 30 519 406;.I=šff=ïf 5": . 2 ytterligare svängbart bakåt blir det möjligt att svänga undan handtaget så pass i förhållande till batterilådan att denna kan bli fritt tillgänglig även uppifrån för underlättande av underhåll och byte av batteri.
I en fördelaktig vidareutveckling av uppfinningen är armens vridning kopplad till en vrid- ning av styrorganet eller handtagets lagring i förhållande armen så att styrorganet eller hand- taget i alla lägen är riktat lika eller väsentligen lika i förhållande till truckens längdriktning oavsett armens vridning. Härigenom underlättas operatörens instinktiva styrande samtidigt som själva omställningarna underlättas. I fallet med ett styrhandtag är handtagets inriktning i förhållande till truckens längdriktning överensstämmande med eller motsvarande riktningen för styrhjulet i förhållande till truckens längdriktning.
Denna koppling av armens och styrorganets eller handtagets rörelser kan med fördel ske genom att ett första kuggdrev är anordnat fast förbundet med styrorganet eller lagringen för ett handtag och över detta kuggdrev löper en kuggrem som också går runt ett ytterligare kuggdrev placerat koncentriskt med armens lagring och vilket kuggdrev exempelvis är ovrid- bart förbundet med trucken under det att styrrörelsen överförs från handtaget till styrhjulet på elektronisk väg med en givare exempelvis i handtaget.
Vid arrnens svängande kommer kuggremmen tillsammans med kuggdreven att tjäna som en parallellogramstyrning d v s med lika stora kuggdrev på bägge ställena så erhålles en pa- rallellförflyttning av styrorganet eller handtaget och några ytterligare organ för detta är inte erforderliga utan helt automatiskt kommer handtaget alltid att vid körning rakt fram också vara att vara riktat rakt fram oavsett vridningsläget för armen.
Alternativt kan kuggdrevet som är förbundet med trucken i stället vara anordnat i övre än- den av en styrstång som sedan direkt eller via exempelvis kuggdrev och kuggremmar överför rörelsen till truckens styrda drivhjul. Även här erhålles en parallellstyrning för styrorganet eller handtaget med enkla och billiga mekaniska komponenter, vilket inte endast ger en mycket stor tillförlitlighet utan dessutom förhindrar att anordningen blir fördyrande för truc- ken vilket inte är önskvärt eftersom denna typ av truck är förhållandevis kostnadskänslig.
Arrnen kan vara lagrad i överänden av en stolpe fäst vid truckens plattformsgolv. Detta är inte minst av fördel vid truckar med i höjdled rörlig plattform där härmed styrorganet eller handtaget följer med i den vertikala rörelsen.
För att låsa armen och därigenom handtaget i de olika lägen är med fördel en spärr anord- nad som är frigivbar med en i handtaget anordnad knapp. 10 l5 20 25 30 519 406 s: _ -m .- 3 Ytterligare fördelar och kännetecken på uppfinningen framgår av underkraven respektive av nedanstående beskrivning av ett på bifogad ritningar visat utföringsexempel. Härvid visar f_ig__- 3 olika handtagslägena för en truck i enlighet med uppfinningen, under det att fig 4 visar handtag och ann i ett längdsnitt och fig 5 en detalj i vertikalt tvärsnitt.
I fig l visas schematiskt hur ett styrhandtag 1 för en truck är anordnat centralt över truc- kens batterilåda 2. Styrhandtaget 1 är lagrat vridbart i förhållande till en arm 3 kring en lag- ringspunkt 4, under det att armen 3 i sin tur är lagrad vridrörlig kring en vridningspunkt 5.
Genom att vrida armen åt sidan kan det i fig 2 visade läget uppnås. Här är handtaget lätt till- gängligt från truckens sida. På liknande men ej visat sätt är armen svängbar åt andra sidan för trucken.
I fig 3 är visat hur armen genom att vridas ytterligare från sidostyrningsläget i fig 2 pla- cerar styrhandtaget i ett serviceläge bakom batterilådan som härigenom blir tillgänglig uppi- från.
Styrhandtaget är i fig 1 visat i ett läge motsvarande styrning rakt fram och styrning åstad- kommes genom handtagets vridande. Vid vridning av armen mellan de olika lägena överförs alltid styrhandtaget med sin föreliggande styrvinkel, detta sker genom en mekanisk anordning som nedan beskrivs närmare i anslutning till fig 4.
Armen 3 är i sin vridningsände förbunden med en nedåt utskjutande bussning 7 som är vridrörligt anordnad på en rörformad vertikal axel 6 som i sin tur via fästen 8 är anordnad i en vertikal rektangulär balk eller pelare 9 belägen centralt bakom och intill batterilådan 2.
Balken 9 är förbunden med truckens plattfonnsgolv och kan på motsvarande utrustade truckar följa med i plattformsgolvets rörelser upp och ner.
Den rörfomiade axeln 6 sträcker sig uppåt in i armens 3 inre där ett kuggdrev 10 är ovridbart fäst på axeln 6. Runt kuggdrevet löper en kuggrem 11 vars parter sträcker sig mot andra änden av armen.
I armens 3 andra ände är en rörforrnad vertikal axel 14 fäst vid armens 3 undersida och väsentligen anordnad inuti armen 3. En bussning 13 lagrad på axeln 14 är på ovansidan fäst i en platta 15 i vars ena ände handtaget 1 är svängrörligt lagrat via en gånjärnsled 16. Handta- get 1 är härigenom svängrörligt lagrat i förhållande till arrnen. På utsidan av bussningen är ett kuggdrev 12 vridrörligt lagrat och kuggremmen 11 löper över detta kuggdrev. Härigenom kommer kuggdreven 10 och 12 tillsammans med kuggremmen att utgöra en parallellstyrning för kuggdrevet 12 som således alltid kommer att ha samma diameter parallell med truckens 10 1 . f.. . . .. ~ »i . - . . . - -i . » » . . .u i, . . v a - . . . ' v v t. 4 längdaxel. Genom att mellan kuggdrevet och den med handtaget kopplade bussningen anordna en vinkelgivare, exempelvis i form av en potentiometer eller en optisk avläsning av tänder på ett hjul så kan styrrörelsen eller vinkeln för handtaget utvinnas för att sedan med hjälp av lämpliga servoaggregat överföras till truckens styrhjul.
Kuggdrevet 10 är försett med urtagningar 17 på periferin. Dessa urtag motsvarar de lägen man vill kunna använd handtaget i och en i armen 3 fäst spärr 18 kan snäppa in i dessa urtag.
Den mot lägeslåst läge förspända spärren 18 kan med hjälp av en wire 19 frigöras ur respek- tive spärrande läge för att medge armens vridning. Wiren löper från spärren till ett manöver- organ 20 i handtaget. Wiren löper genom den rörformade axeln 14 och stör därför inte vrid- ningen av handtaget vid styrning. Även ledningar från handtagets reglage går genom den rörformade axeln 14 liksom ge- nom den rörformade axeln 6.
Genom att centrum för handtagets vridningsrörelse ligger ett stycke framför dess hand- grepp erhålles en ledarmskänsla i styrning vilket underlättar intuitivt styrande.
Claims (10)
1. Styranordning för truck, kännetecknad av att ett styrorgan år anordnat flyttbart mellan ett centrerat mittlåge för användning då föraren står på truckens plattform och åtminstone ett ytterläge där trucken kan köras från sidan och handtaget befinner sig vid truckens sida innan- för dennas kontur eller mer eller mindre utanför denna.
2. Anordning enligt krav 1, kännetecknad av att truckens styrorgan är anordnat i ytterän- den av en arrn anordnad centralt i trucken och att armen år anordnad svångbar.
3. Anordning enligt något av föregående krav, kännetecknad av att en spärranordning är anordnad i synnerhet manövrerbar från .styrtxganet för att låsa respektive frige annens svängningsrörelse så att definierade arbetslagen åstadkommes för styrorganet.
4. Anordning enligt något av föregående krav, kännetecknat av att centrum för arrnens svängningsrörelse befinner sig över plattformens framkant.
5. Anordning enligt något av föregående krav, kännetecknad av att svängningsrörelsen för armen överförs via kuggdrev och en kuggrem till en hållare för styrorganet i armen så att styrorganets riktning ej påverkas av annens vridning.
6. Anordning enligt något av föregående krav, kännetecknat av att styrorganet är ett hand- tag vilket som helhet svängs vid styrning.
7. Anordning enligt krav 6, kännetecknad av att centrum för handtagets vridning i ytter- änden av arrnen och handtagets styrörrelse sammanfaller.
8. Anordning enligt något av föregående krav, kännetecknat av att styrhandtagets vrid- ningsrörelse i förhållande till det med styrhandtagets vridningscentrum koncentriska kuggdre- vet avkännes elektroniskt för att sedan användas för truckens styrning.
9. Anordning enligt krav 7 eller 8, kännetecknad av att ledpunkten för handtaget är belä- gen ett stycke framför handtagets greppdelar så att en vis ledarmskånsla åstadkommes.
10. Anordning enligt något av föregående krav, kännetecknad av att annen är lagrad i överånden av en pelare eller stolpe som i sin tur är fäst vid en plattform för operatören.
Priority Applications (5)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE0104411A SE519406C2 (sv) | 2001-12-27 | 2001-12-27 | Styranordning för truck |
| EP02445187A EP1323615B1 (en) | 2001-12-27 | 2002-12-19 | Steering device at industrial truck |
| US10/325,359 US6962231B2 (en) | 2001-12-27 | 2002-12-19 | Steering device for industrial truck |
| DE60235442T DE60235442D1 (de) | 2001-12-27 | 2002-12-19 | Lenkvorrichtung für ein Flurförderzeug |
| AT02445187T ATE458658T1 (de) | 2001-12-27 | 2002-12-19 | Lenkvorrichtung für ein flurförderzeug |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE0104411A SE519406C2 (sv) | 2001-12-27 | 2001-12-27 | Styranordning för truck |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE0104411D0 SE0104411D0 (sv) | 2001-12-27 |
| SE0104411L SE0104411L (sv) | 2003-02-25 |
| SE519406C2 true SE519406C2 (sv) | 2003-02-25 |
Family
ID=20286506
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE0104411A SE519406C2 (sv) | 2001-12-27 | 2001-12-27 | Styranordning för truck |
Country Status (5)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6962231B2 (sv) |
| EP (1) | EP1323615B1 (sv) |
| AT (1) | ATE458658T1 (sv) |
| DE (1) | DE60235442D1 (sv) |
| SE (1) | SE519406C2 (sv) |
Cited By (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US7244301B2 (en) | 2002-09-30 | 2007-07-17 | Doxa Ab | Heat generating biocompatible ceramic materials |
Families Citing this family (7)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US7314103B2 (en) * | 2003-08-25 | 2008-01-01 | Airtrax, Inc. | Re-locatable operator station |
| US7320010B2 (en) * | 2002-11-18 | 2008-01-15 | Innopath Software, Inc. | Controlling updates of electronic files |
| US8392049B2 (en) | 2006-07-17 | 2013-03-05 | Nmhg Oregon, Llc | Multi-direction vehicle control sensing |
| US8235161B2 (en) | 2007-07-06 | 2012-08-07 | Nmhg Oregon, Llc | Multiple-position steering control device |
| MX2008014783A (es) | 2008-02-05 | 2009-08-27 | Krueger Int Inc | Armazon para silla con soporte hueco ergonomico integral. |
| DE202014009101U1 (de) | 2013-11-19 | 2015-02-09 | Nacco Materials Handling Group, Inc. | Rückwärts-Steuergriff für einen Stapler |
| US12509337B2 (en) | 2023-04-13 | 2025-12-30 | Crown Equipment Corporation | Steering shaft assembly for a materials handling vehicle |
Family Cites Families (11)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| NL121701C (sv) * | 1959-09-01 | |||
| BE707640A (sv) * | 1967-12-06 | 1968-04-16 | ||
| US3556549A (en) * | 1968-08-20 | 1971-01-19 | Int Harvester Co | Steering wheel pivoting mechanism for riding mower |
| JPS5845167Y2 (ja) * | 1977-10-20 | 1983-10-14 | 株式会社クボタ | オフセット型トラクタ |
| DE3511285A1 (de) * | 1985-03-28 | 1986-10-09 | Macmoter S.P.A., Modigliana | Lenkradanordnung |
| US5067581A (en) * | 1989-07-11 | 1991-11-26 | Nicol Alexander N | Articulated drive with a belt and pulley arrangement |
| US5052512A (en) * | 1990-08-14 | 1991-10-01 | Ford New Holland, Inc. | Reversible control level linkage |
| CA2210037C (en) * | 1996-07-30 | 2001-01-23 | The Raymond Corporation | Motion control system for a materials handling vehicle |
| US5890562A (en) * | 1996-08-16 | 1999-04-06 | Bt Prime Mover, Inc. | Control console for material handling vehicle |
| DE19908832A1 (de) * | 1999-03-01 | 2000-09-07 | Volkswagen Ag | Lenkvorrichtung für Fahrzeuge |
| US6595306B2 (en) * | 2001-08-09 | 2003-07-22 | Crown Equipment Corporation | Supplemental walk along control for walkie/rider pallet trucks |
-
2001
- 2001-12-27 SE SE0104411A patent/SE519406C2/sv not_active IP Right Cessation
-
2002
- 2002-12-19 EP EP02445187A patent/EP1323615B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2002-12-19 US US10/325,359 patent/US6962231B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2002-12-19 DE DE60235442T patent/DE60235442D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-12-19 AT AT02445187T patent/ATE458658T1/de not_active IP Right Cessation
Cited By (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US7244301B2 (en) | 2002-09-30 | 2007-07-17 | Doxa Ab | Heat generating biocompatible ceramic materials |
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| SE0104411D0 (sv) | 2001-12-27 |
| EP1323615B1 (en) | 2010-02-24 |
| SE0104411L (sv) | 2003-02-25 |
| EP1323615A3 (en) | 2004-11-10 |
| ATE458658T1 (de) | 2010-03-15 |
| EP1323615A2 (en) | 2003-07-02 |
| US20030121712A1 (en) | 2003-07-03 |
| US6962231B2 (en) | 2005-11-08 |
| DE60235442D1 (de) | 2010-04-08 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US8660744B2 (en) | Speed control system for walk behind powered equipment | |
| EP3738424B1 (en) | Grass mowing machine | |
| SE519406C2 (sv) | Styranordning för truck | |
| EP3061869B1 (en) | Snow removal machine | |
| EP1342639A3 (en) | Hand wheel actuator having stationary hub | |
| EP4111847A1 (en) | Riding grass mower | |
| US20230284558A1 (en) | Transmission control system for lawnmower, a lawnmower, and method for transmission control of a lawnmower | |
| US4663923A (en) | Self-propelled mower | |
| US11597275B2 (en) | Work vehicle | |
| EP1541006B1 (en) | Traveling lawn mower | |
| EP2370341B1 (en) | Articulated vehicles | |
| CN220830826U (zh) | 站立式割草机及站立式工作机 | |
| JP4181182B2 (ja) | 普通形コンバイン | |
| JP2010035491A (ja) | 乗用型作業車 | |
| EP1847436B2 (en) | Pallet truck | |
| CN217994676U (zh) | 手摇助力滑板车转弯系统 | |
| JPS631645Y2 (sv) | ||
| JP6958591B2 (ja) | 移植機 | |
| US20220340228A1 (en) | Self-Stabilizing Vehicle | |
| CN119699033A (zh) | 站立式割草机及站立式工作机的支撑系统 | |
| CN119699026A (zh) | 站立式割草机 | |
| JP2003000024A (ja) | 草刈装置用の回転ブレードおよび草刈装置 | |
| JPH0531881Y2 (sv) | ||
| JPH0649142Y2 (ja) | 集草容器の満杯検出機構 | |
| CN119699054A (zh) | 站立式割草机 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| NUG | Patent has lapsed |