SE449115B - Anordning vid duschar med tomningsventil vid matarrorets legsta punkt, der ventilen er automatisk - Google Patents

Anordning vid duschar med tomningsventil vid matarrorets legsta punkt, der ventilen er automatisk

Info

Publication number
SE449115B
SE449115B SE8203641A SE8203641A SE449115B SE 449115 B SE449115 B SE 449115B SE 8203641 A SE8203641 A SE 8203641A SE 8203641 A SE8203641 A SE 8203641A SE 449115 B SE449115 B SE 449115B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
valve
spring
water
seat element
inlet chamber
Prior art date
Application number
SE8203641A
Other languages
English (en)
Other versions
SE8203641L (sv
Inventor
N J Beck
Original Assignee
Crosweller & Co Ltd W
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Crosweller & Co Ltd W filed Critical Crosweller & Co Ltd W
Publication of SE8203641L publication Critical patent/SE8203641L/sv
Publication of SE449115B publication Critical patent/SE449115B/sv

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C1/00Domestic plumbing installations for fresh water or waste water; Sinks
    • E03C1/02Plumbing installations for fresh water
    • E03C1/10Devices for preventing contamination of drinking-water pipes, e.g. means for aerating self-closing flushing valves
    • E03C1/104Devices for preventing contamination of drinking-water pipes, e.g. means for aerating self-closing flushing valves using a single check valve
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C1/00Domestic plumbing installations for fresh water or waste water; Sinks
    • E03C1/02Plumbing installations for fresh water

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Bathtubs, Showers, And Their Attachments (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)

Description

449 115 Vid de flesta duschanordningar har anordnats ett utlopp med ett strilhuvud, som är beläget på avstånd från blandar- ventilen, vilken vid vissa anläggningar kan vara inkorpo- rerad i varmvattenberedaren. Matarröret, som sträcker sig från inställningsventilen till strilhuvudet, bildar en "död" sträcka, i vilken vatten kvarstannar mellan användningstill- fällena av duschen. Matarröret kan vara fast eller rörligt, beroende på typ av dusch.
Av många olika orsaker är denna stagnation av en viss mängd vatten i matarledningen icke önskvärd. En orsak, som blivit mycket betydande på senare tid, är den insikten, att en bakterie benämnd Legionella Pneuomophila vanligen åter- finnes i vattenförråd och utvecklas vid temperaturer på ca 35°C. En sjukdom benämnd "legionärsjukan" har visat sig kunna spridas genom inandning av små vattendroppar eller fuktig luft, som innehåller denna bakterie. Man har följaktligen kommit till den uppfattningen, att infektionskällor kan bildas i duschutlopp, där betingelserna i stillastående vattenmängder i matarröret är gynnsamma för snabb tillväxt av bakterier.
Enligt uppfinningen har åstadkommits en duschanläggning av ovan angivet slag, som kännetecknas därigenom, att ventilen utgöres av en klaffventil, vars motsatta sidor står under påverkan av vattentrycket i inloppskammaren och förspänningen i fjädern samt förbunden genom ett spelrum, som tillförsäk- rar ett begränsat vattenflöde, och att organ är anordnade för inställning av förspänningen i fjädern så, att vid drift klaffventilen är förskjutbar automatiskt för stängning av utloppsöppningen, när vattentrycket i inloppskammaren överskriè der förspänningen i fjädern och att öppna utloppsöppningen, när förspänningen i fjäderorganet överstiger vattentrycket i inloppskammaren.
Genom anbringandet av en tömningsventil, vilken funge- rar automatiskt genom påverkan av flödesmängderna genom matarröret, som leder till strilhuvudet, avlägsnas eventuellt v: 449 115 vatten, som eljest skulle kvarstå i röret och strilhuvudet, vid stängningen av duschen eller hindras vattenansamlingar i nämnda rör, t.ex. om kranen eller blandningsventilen ej helt stängts eller om läckning skulle uppträda.
I en duschanläggning enligt uppfinningen kan ventilens utlopp anbringas över vattenuppsamlingsanordningen, t.ex. dusch- eller badkaret, för att ledas till utloppet. Ventil- kroppen kan utformas för att leda avloppsvattnet i en lämplig riktning, om så skulle vara önskvärt.
Tömningsventilen omfattar lämpligen en fjäder, som verkar mot klaffventilen, och det tryck, som utövas av fjädern mot klaffventilen skall vara inställbart.
Genom utformningen av sådan inställningsmöjlighet kan avloppsventilen inställas för att uppta och att verka vid det speciella flödestrycket i en viss duschanläggning.
Vidare kan samma konstruktion och mängdinställning av töm- ningsventilen komma till användning i många olika dusch- anläggningar.
Ventilkroppen är med fördel vid den från utloppet belägna änden försedd med en gängad, ihålig bussning för anslutning av utloppsventilen till matarröret genom ett T-kopplingsorgan.
De två varandra motstående anslutningarna på T-kopplings- organet kan kopplas i flödesbanan mellan blandningsventilen och/eller matarröret vid det lägsta lämpliga läget.
Genom en sådan utformning kan utloppsventilen lätt anslutas till förefintliga duschanläggningar eller kan före- fintliga konstruktioner lätt modifieras.
Ventilkroppen består lämpligen av en i huvudsak cylindrisk kropp med anslutningen till matarröret belägen vid ena änden med klaffventilen monterad för axiell rörelse på en ventil- spindel, som uppbäres koncentriskt i förhållande till sätet, som är beläget i ventilkroppens inre mellan bussningen och utloppsöppningen.
Den kammare, som är belägen i ventílkroppens inre och 449 115 som begränsas av denna kropp, är cylindrisk. Klaffventilen är ringformig och monterad på skruvspindels skalle. Ventil- sätet är ringformigt för ingrepp med klaffventilen och ut- loppsöppningen sträcker sig mellan skruvspindeln och sätet.
Det föreligger ett begränsat, ringformigt spelrum mellan klaffventilen och kammarens vägg, så att det bildas en läck- eller utloppskanal genom kammaren förbi klaffventi- len, när ventilen är i öppet läge, men detta spelrum är be- gränsat, så att vid vattenströmning in i kammaren utloppet begränsas och därigenom trycket ökar och övervinner den för- spänningskraft, som utövas mot ventilen, och därigenom bringas denna klaffventil att stänga mot sätet.
Denna anordning och detta driftsätt är enkla och möj- liggör automatisk tömning av matarledningen till strilhuvu- det och eliminerar varje krav på användaren att vidtaga åt- gärder. Ej heller kräves någon modifiering av förefintliga manöverorgan och blandningsventiler.
Med fördel erhålles sätet, tömningsöppningen och stöd- organet för skruvspindeln medelst ett sätesorgan, som är beläget vid den ände på ventilkroppen, som är vänd från bussningen. Detta säteselement omfattar en i huvudsak cylindrisk kropp, som tätar mot och är inskruvad i ventil- kropp.
Säteselement har en ringformig ändyta, som begränsar Ä ventilsätet, och ett flertal axiella borrningar, som sträcker sig radiellt inåt i sätet och genom säteselementet för att begränsa tömningsöppningen. Vid mitten av säteselementet har anordnats en säckborrning, i vilken ventilspindelskruven uppbäres, och en fjäder verkar mellan ventilspindeln och säteselementet. Fjädern kan utgöras av en skruvfjäder, som med ena änden är belägen i säckborrningen och som sträcker sig in i säckborrningen i ventilspindeln.
Med fördel såväl styr som inställer säckborrningen i säteselementet ventilspindeln för axiell rörelse samt bildar ett hölje för fjädern. 449 115 Säteselementet är med fördel anordnat för att enkelt förenas med eller frigöras från ventilkroppen i ändamål att underlätta rengöring, övervakning och underhåll, allt efter föreliggande behov.
Uppfinningen skall i det följande närmare förklaras med hänvisning till de bifogade ritningarna varå fig. 1 visar ett längdsnitt genom ett utföringsexempel på töm- ningsventilen, och fig. 2 är en planvy av säteselementet i riktning av pilen II i fig. 1. Fig. 3 visar ett snitt genom säteselementet längs linjen III-III i fig. 2, och - fig. 4 visar ett längdsnitt genom ett andra utföringsexempel på tömningsventilen liknande det som visas i fig. 1,2 och 3.
Fig. 5,6 och 7 är schematiska vyer av olika tvättduschsystem enligt uppfinningen.
Den i fig. 1, 2 och 3 som utföringsexempel visade töm- ningsventilen omfattar en ventilkropp 1, att säteselement 2, en klaffventil 3, som uppbäres på en ventilspindel 4, vilken är monterad i säteselementet 2. Ventilkroppen 1 omfattar en gängad, ihålig bussning 5 vid ena änden för anslutning till ett matarrör (ej visat), vilket är anslutet till en duschstril för att bilda ett inlopp 6 för vatten i nämnda matarrörr Kroppen 1 bildar en kammare med i huvudsak cylindrisk form, i vilken klaffventilen 3 är anordnad att skjutas från det öppna läge, som visas i fig. 1 till ett stängt läge för in- grepp med en ringformig ändyta 8 på säteselementet Z, som "^' bildar ett säte för klaffventilen 3. Ett litet ringformigt spelrum 9 har utformats mellan omkretskanten på klaffventilen 3 och den inre väggen i kammaren 7. Klaffventilen 3 utgöres av en ringformig skiva eller bricka, som är monterad på ven- tilspindelns 4 skalle i ett spår i spindeln. Säteselementet 2 upptas i ena änden av ventilkroppen 1 och står i skruvin- grepp i denna Säteselementet uppvisar en ändfläns 10, som bildar ett invändigt stöd för ingrepp med en 0-ringstätning 11, som är anbragt mellan säteselementet och ventilkroppen. 449 11'5 Säteselementet 2 har en centralt sig sträckande säck- borrning 12 och en liten motborrning 13 har anordnats vid botten i borrningen för upptagande av en skruvfjäders 14 ena ände. I borrningen 12 upptas ventilspindeln för glid- rörelse och änden av ventilspindeln 4 har en säckhorrning 15, i vilken upptas fjäderns 14 andra ände 1. Följaktligen är klaffventilen 3 förspänd av fjädern 14 mot det visade öppna läget.
Säteselementet 2 är försett med fyra genomgående borr- ningar 16, som vid ena änden mynnar genom bottnen i sätes- elementet för att bilda en utloppsöppning 17 och som med andra änden bildar en öppning nära ändytan 8 för tillslut- ning medelst klaffventilen 3. _ Öppningen kan utgöras av en enda ringformig öppning, varvid ventilspindeln 4 uppbäres av en hylsa eller ett rör- liknande element, som bildar ett nav med radiella liv i form av ekrar, som är förbundna med en yttre, hylsliknande del av säteselementet.
Ventilkroppen 1 och säteselementet 2 kan vara gjutna av mässing eller annat lämpligt material och även ventil- spindeln 4 kan med fördel bestå av mässing. Klaffventilen 3 består däremot lämpligen av gummi eller annat elastomert eller plastiskt material. Ventilkroppen l och säteselementet 2 kan vara pläterade på utvändiga ytor.
I fig. 4 visas en modifierad form av tömningsventílen, vilken liknar den här ovan beskrivna och samma hänvisnings- beteckningar har använts för att ange mot varandra svarande delar. Vid denna modifierade utföringsform omfattar tömnings- ventilen organ, medelst vilka det tryck, vid vilket ventilen blir verksam vid en anläggning, kan varieras för anpassning till tryckbetingelser, som råder i en anläggning.
Ventilkroppen l upptar ett säteselement 2 , och klaff- ventilen 3 är monterad på ventilspindeln 4 och ena änden av fjädern 14 har upptagits i den lilla borrningen 13. Inställ- ningsanordningen omfattar en skruvgängad tapp 18, som v; 449 115 7 sträcker sig genom en gängad borrning i säteselementet 2, vilken borrning mynnar i borrningen 15, och den andra änden av fjädern 14 är belägen på en flänsförsedd välvd änddel 19 på tappen 18. Tappen 18 är anordnad att vara självlåsande under användning av en tvärgående plasttapp 20, som är belägen i en urtagning i den gängade skänkeln på tappen 18 och som står i friktionsingrepp medden invändiga gängan. Tappens 18 skalle 21 sträcker sig från ändytan på säteselementet 2 och har en tvärslits, som gör det möjligt att vrida tappen med hjälp av en skruvmejsel.
Genom vridningen av tappen 18 kan det tryck, som utö- vas mot klaffventilen 3 medelst fjädern 14, inställas så att man minskar eller ökar förspänningen för anpassning till vattentrycket vid inloppet 6 vid användning av en töm- ningsventil vid en anläggning, som skall senare förklaras.
Tömningsventilen är anbragt i ett tvättduschsystem så, att den blir belägen vid den lägsta punkten av vatten- matarledningen till duschens strilhuvud. Olika anordningar är lämpliga och exempel på anläggningen visas schematiskt i fig. 6,7 och 8, som visar anordningar vilka skall beskri-I vas i det följande.
Den anläggning, som visas i fig. 5 är ett exempel på en anläggning med flera duschar av det slag som användes på instutioner, skolor, sjukhus och liknande. I en sådan anläggning är duschstrilhuvudena 22 anslutna till var sin fasta, vertikala matarledning 23 med tillförsel av blandat varmt och kallt vatten från ett gemensamt matarrör 24, vilket manövreras medelst en lämplig kran 25. Temperaturen hos det blandade vattnet i det gemensamma matarröret 24 inställes på avstånd från duschstrilhuvudena medelst en lämplig blandar- eller styrventil 26.
I anläggningen för varje duschstrilhuvud är röret 27, som leder från den ifrågavarande stoppkranen 25, anordnat att föras ned till en låg punkt, där en T-koppling 28 är anordnad för anslutning till sigarmatarröret 23. Den nedre armen 29 på T-kopplingen 28 är kopplad till inloppet 6 till en avloppsventil 30, såsom redan beskrivits. Avtappningsut- 449 115 loppet i ventilen 30 mynnar nedåt för bortledning av vatten, som eventuellt kvarstår i röret 27, stigarmatarröret 23 och strilhuvudet 22 efter användning.
En annan tvättduschanläggning visas i fig. 6, vid H ß vilken duschstrilhuvudet 31 är fast förbundet med ett sti- garmatarrör 32, som är beläget bakom en manöverpanel 33 4: eller liknande. En vattenblandare eller styrventil 34 är ansluten till varm- och kallvattenrör och monterad på pane- len 33 för manövrering av användaren. Stigarmatarröret 32 är förlängt under ventilens 34 nivå och har en T-kopp- ling 35, genom vars ena skänkel blandat vatten från venti- len 34 matas till stigarmatarröret 32. Genom T-anslutningens 35 andra skänkel kan vatten ledas till ett nedåt sig sträckande, böjt rör 36, som medelst en koppling 37 är an- slutet till inloppet till tömningsventilen 30 på ytan 33 under blandarventilen. Tömningsutloppet i ventilen 30 ut- formas för att avge vätska till.duschkaret eller badkaret (ej visat).
De tvättduschanläggningar, som visas i fig. 7 och 8, är utformade enligt samma princip som den med hänvisning till fig. 6 just beskrivna anläggningen och skall därför bara beskrivas helt kort.
Vid varje anläggning är duschstrilhuvudet 38 monterat på en glidskena 39 medelst en glidkonsol 40, medelst vilken läget och riktningen av huvudet 38 kan förändras ovanför läget av den tillhörande vattenblandande styrventilen 40.
Vid varje anläggning är huvudet 38 förbundet med ifråga- varande ventil medelst en böjlig ledning 42, vars totala längd är begränsad för att hindra öglebildning eller spiral- bildning under den lägsta punkten, genom vilken blandat vatten tillföras.
Vid den utformning, som åskådliggöres medelst utfö- ringsexemplet enligt fig. 7, har en koppling 43 anslutits Lill utloppsröret 44 från ventilen 41. Kopplingen 43 är kopplad till den ena skänkeln på T-kopplingen 45, med vars = andra skänkel är förbunden en böjlig rörledning 42. Den 449 115 9 nedre skänkeln på T-anslutningen 45 är ansluten till en tömningsventil 30.
Vid den utföringsform av anläggningen, som visas i fig. 8 , är tömningsventilen 30 förbunden direkt till utloppet 46, som har anbragts i den blandande styrventi- len 41, från vilken matarutloppet 47 till duschstrilen 38 sträcker sig uppåt skilt vid en nivå ovanför tömnings- ventilen 30.
Efter beskrivningen av flera olika utföringsexempel på anläggningar med en tömningsventil skall nu funktionen av denna ventil beskrivas.
Tömningsventilen 30 befinner sig vanligen i öppet läge såsom visas i fig. 1 och 4, när det ej förekommer något flöde eller blott ringa läckning av vatten in i kam- maren 7. Klaffventilen 3 hålles i öppet läge genom verkan av fjädern 14. När detta tillstånd överväger, kommer even- tuellt vatten ovanför tömningsventílens nivå i synnerhet i rörledningen till duschens strilhuvud att ledas till kam- maren 7. Från kammaren 7 kan vattnet sippra förbi klaff- ventilen 3 genom spelrummet 9 in i öppningen och avges till avloppet genom utloppet 17.
När flödet börjar vid duschning, kommer rörledningen till strilhuvudet att fyllas och vatten att strömma in i kammaren 7. På grund av den strypning, som erhålles med spelrummet 9, kommer trycket att öka i kammaren 7, tills 1 det är tillräckligt högt för att övervinna verkan av fjädern 14 och därigenom att bringa klaffventilen 3 att stänga mot ändytan eller sätet 8.
När klaffventilen 3 är stängd, uppträder ej någon ut- strömning genom tämningsventilen, när duschen används. Vid stängning av den lämpliga kranen för duschen för avbrott av vattenflödet, kommer trycket i kammaren7 _att sjunka, tills fjäderverkan blir större för att förskjuta klaffventi- len 3 till det öppna läget, i vilket tömningsfunktionen automatiskt träder i verksamhet. 449 115 10 Enkelheten i drift och automatisk funktion utan påverkan av några väsentliga delar i duschsystemet eller :rf anläggningen framgår med önskvärd tydlighet av ovanstående beskrivning. < Det framgår även, att avloppsventilens kropp kan utformas för anpassning till duschsystemet och genom lämplig inriktning av utloppsöppningen och/eller bussningen kan avlägsnat vatten ledas till en avloppsbrunn. f»

Claims (8)

449 115 '\'l P A T E N T K R A V
1. Anordning vid duschar för rengöringsändamål och med ett vatten matande rör, som leder till ett strilhuvud, en tömningsventil (30), som är anordnad att förbindas med matarrörets lägsta punkt, varjämte töm- ningsventilen (30) har en ihålig kropp (1), som bildar en tömningsöpp- ning (17), och en inloppskammare (7) och varjämte en ventil är inkopplad i inloppskammaren (7) och anordnad att föras till ingrepp med ett ven- tilsäte (8) för att tillsluta en utloppsöppning, som mynnar 1 tömnings- öppningen (17) och varjämte en fjäder (14) är anordnad att förspänna ventilen i riktning bort från ventilsätet för att öppna utloppsöppningen (17), k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att ventilen (3) utgöres av en klaffventil (3), vars motsatta sidor står under påverkan av vatten- trycket i inloppskammaren (7) och förspänningen i fjädern (14) samt för- bunden genom ett spelrum (9), som tillförsäkrar ett begränsat vattenflö- de, och att organ (18) är anordnade för inställning av förspänningen i fjädern (14) så, att vid drift klaffventilen (3) är förskjutbar automa- tiskt för stängning av utloppsöppningen (16), när vattentrycket i in- loppskammaren (7) överskrider förspänningen i fjädern (14) och att öppna utloppsöppningen (16), när förspänningen i fjäderorganet (14) överstiger vattentrycket i inloppskammaren (7).
2. Anordning enligt kravet 1, k ä n n e t e c k n a d d ä r v, att ventilkroppen (1) bildar en i huvudsak cylindrisk inlopps- kammare (7) och att klaffventilen (3) är monterad på en ventilspindel (4), som är lagrad koncentriskt i förhållande till ventilkroppen (1) för axiell rörelse mellan ett första och ett andra läge, vilka lägen motsva- rar öppet resp. stängt läge av ventilen.
3. Anordning enligt kravet 2, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att klaffventilen (3) är ringformig och monterad på ventil- spindeln (4) med spelrummet (9) utformat som en ringformig öppning mellan omkretsen på klaffventilen och en cylindrisk insida på ventil- kroppen (1). 449 115 Û-
4. Anordning enligt kravet 3, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v. att ventilsätet (8), utloppsöppningen (16) och ventilspindellagret bil- das av ett säteselement (2), som är beläget i det inre av ventilkroppen (1) på avstånd från inloppskammaren (7).
5. Anordning enligt kravet 4, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att säteselementet (4) omfattar en central säckborrning (12), i vilken ventilspindeln (4) uppbäres med en skruvfjäder (14). som är anordnad att verka mellan säteselementet (2) och ventilspindeln (4).
6. Anordning enligt kravet 5, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att ena änden på fjädern (14) är belägen i säckborrningen (15), som sträcker sig axiellt i det inre av ventilspindeln (4).
7. Anordning enligt kravet 6, k ä n n e t e c k n a d d ä r a v, att säteselementet (2) uppbär inställningsanordningen (18), vars ena ände (19) sträcker sig in i den centrala säckborrningen (12) i sätesele- mentet (12) och står i ingrepp med den andra änden på fjädern (14) och att inställningsorganet (18) är förskjutbart i förhållande till sätes- elementet (2) för ändring av den fjäderverkan, som utövas av fjädern (14) mot klaffventilen (3).
8. Anordning enligt något av föregående krav, k ä n n e t e c k- n a d d ä r a v, att vattenmatarröret (23 eller 32 eller 42) utgöres av ett stigarmatarrör, som är anslutet till strilhuvudet (22 eller 31 eller 38) och omfattar en vattenstyrventil (25 eller 34 eller 41), och att utloppsventilen (30) är inkopplad i matarröret för att tömma vatten i stigarmatarröret, när styrventilen är stängd. (v)
SE8203641A 1981-06-13 1982-06-11 Anordning vid duschar med tomningsventil vid matarrorets legsta punkt, der ventilen er automatisk SE449115B (sv)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8118272 1981-06-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE8203641L SE8203641L (sv) 1982-12-14
SE449115B true SE449115B (sv) 1987-04-06

Family

ID=10522501

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE8203641A SE449115B (sv) 1981-06-13 1982-06-11 Anordning vid duschar med tomningsventil vid matarrorets legsta punkt, der ventilen er automatisk

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4426745A (sv)
JP (1) JPS584037A (sv)
CA (1) CA1177203A (sv)
DE (1) DE3220050A1 (sv)
FR (1) FR2507463A1 (sv)
GB (1) GB2101279B (sv)
NL (1) NL8202383A (sv)
SE (1) SE449115B (sv)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2177782B (en) * 1985-07-10 1988-12-14 Meynell Valves Draining outlet
DE3629532A1 (de) * 1986-08-29 1988-03-03 Stiebel Eltron Gmbh & Co Kg Einrichtung mit warmwasserbereiter und dusche
DE3838242A1 (de) * 1988-11-11 1990-05-17 Grohe Kg Hans Leitungseinrichtung fuer wasser fuer sanitaereinrichtungen
DE3841911C2 (de) * 1988-12-13 1995-01-05 Hansa Metallwerke Ag Sanitärarmatur
DE4416076A1 (de) * 1994-05-06 1995-11-09 Schmidt & Lenhardt Gmbh & Co Druckminderventil
GB2330319B (en) * 1997-10-18 2002-03-06 David Timothy Lloyd Jones Water outlets for an ablutionary device or appliance
DE20315306U1 (de) * 2003-10-01 2005-03-17 Aquis Sanitaer Ag Rebstein Duscheinrichtung
DE10351816B4 (de) * 2003-10-29 2005-09-01 RST Gesellschaft für Wasserspartechnik mbH Duschschlauchsystem
DE102007058259A1 (de) * 2007-11-27 2009-05-28 Hansgrohe Ag Anordnung zur Belüftung von Brausestrahlen
US20180258621A1 (en) * 2015-05-20 2018-09-13 Binay Kumar Binay Kumar Fluid mixer tap or valve

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2478348A (en) 1948-12-06 1949-08-09 Nolan B Wicker Sanitary shower stall
DE2911937C3 (de) 1979-03-27 1981-12-03 Hans Grohe Gmbh & Co Kg, 7622 Schiltach Duschbrause

Also Published As

Publication number Publication date
FR2507463B3 (sv) 1984-04-27
JPS584037A (ja) 1983-01-11
US4426745A (en) 1984-01-24
GB2101279A (en) 1983-01-12
NL8202383A (nl) 1983-01-03
FR2507463A1 (fr) 1982-12-17
DE3220050A1 (de) 1983-01-05
SE8203641L (sv) 1982-12-14
GB2101279B (en) 1985-07-03
CA1177203A (en) 1984-11-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4210284A (en) Temperature limiting device
US4005728A (en) Faucet valve
SE449115B (sv) Anordning vid duschar med tomningsventil vid matarrorets legsta punkt, der ventilen er automatisk
US4658852A (en) Backflow preventer apparatus for fluid flow lines
WO2007140519A1 (en) Fluid regulator
US7090144B2 (en) Water fountain attachment for a faucet
CN1128568A (zh) 恒温混合装置
US3545473A (en) Combined blending and changeover valve for fluids
WO1987004766A1 (en) Fluid restricting valve
US5518019A (en) Diverter and volume control valve
US2069022A (en) Automatic valve
US2663539A (en) Diverter spout plumbing fixture
US2091110A (en) Water control apparatus for lavatories
US2770497A (en) Automatically self-cleaning shower heads
US2940464A (en) Anti-syphoning fitting
US2639116A (en) Valve structure
US2134966A (en) Faucet
US1930590A (en) Water mixing valve
US3840046A (en) Three outlet mixing and diverter valve
US2308408A (en) Fluid mixing valve
US11541411B2 (en) Sprinkler elbow connector with integral pressure regulator
US5094261A (en) Non-return valve
KR101855681B1 (ko) 냉·온수 미세조절용 수전
SE439357B (sv) Kran for leverering av en forutbestemd volym vetska under en bestemd tidsperiod
US2496465A (en) Automatic primer

Legal Events

Date Code Title Description
NUG Patent has lapsed

Ref document number: 8203641-9

Effective date: 19880627

Format of ref document f/p: F