SE418112B - Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter - Google Patents

Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter

Info

Publication number
SE418112B
SE418112B SE7905646-1A SE7905646A SE418112B SE 418112 B SE418112 B SE 418112B SE 7905646 A SE7905646 A SE 7905646A SE 418112 B SE418112 B SE 418112B
Authority
SE
Sweden
Prior art keywords
container
combustion products
spark plug
ignition coil
chamber
Prior art date
Application number
SE7905646-1A
Other languages
English (en)
Other versions
SE7905646L (sv
Inventor
W R Brown
Original Assignee
W R Brown
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by W R Brown filed Critical W R Brown
Priority to SE7905646-1A priority Critical patent/SE418112B/sv
Publication of SE7905646L publication Critical patent/SE7905646L/sv
Publication of SE418112B publication Critical patent/SE418112B/sv

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01NGAS-FLOW SILENCERS OR EXHAUST APPARATUS FOR MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; GAS-FLOW SILENCERS OR EXHAUST APPARATUS FOR INTERNAL-COMBUSTION ENGINES
    • F01N3/00Exhaust or silencing apparatus having means for purifying, rendering innocuous, or otherwise treating exhaust
    • F01N3/08Exhaust or silencing apparatus having means for purifying, rendering innocuous, or otherwise treating exhaust for rendering innocuous
    • F01N3/10Exhaust or silencing apparatus having means for purifying, rendering innocuous, or otherwise treating exhaust for rendering innocuous by thermal or catalytic conversion of noxious components of exhaust
    • F01N3/24Exhaust or silencing apparatus having means for purifying, rendering innocuous, or otherwise treating exhaust for rendering innocuous by thermal or catalytic conversion of noxious components of exhaust characterised by constructional aspects of converting apparatus
    • F01N3/38Arrangements for igniting
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23GCREMATION FURNACES; CONSUMING WASTE PRODUCTS BY COMBUSTION
    • F23G7/00Incinerators or other apparatus for consuming industrial waste, e.g. chemicals
    • F23G7/06Incinerators or other apparatus for consuming industrial waste, e.g. chemicals of waste gases or noxious gases, e.g. exhaust gases
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23LSUPPLYING AIR OR NON-COMBUSTIBLE LIQUIDS OR GASES TO COMBUSTION APPARATUS IN GENERAL ; VALVES OR DAMPERS SPECIALLY ADAPTED FOR CONTROLLING AIR SUPPLY OR DRAUGHT IN COMBUSTION APPARATUS; INDUCING DRAUGHT IN COMBUSTION APPARATUS; TOPS FOR CHIMNEYS OR VENTILATING SHAFTS; TERMINALS FOR FLUES
    • F23L7/00Supplying non-combustible liquids or gases, other than air, to the fire, e.g. oxygen, steam
    • F23L7/002Supplying water
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23GCREMATION FURNACES; CONSUMING WASTE PRODUCTS BY COMBUSTION
    • F23G2202/00Combustion
    • F23G2202/70Combustion with application of specific energy
    • F23G2202/701Electrical fields

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Exhaust Gas After Treatment (AREA)

Description

'79Û56l+6~1 primärlindningsströmmen ledes till jord för att därigenom reglera 'strömmen som av tändspolen tillföres tändstiftet i enlighet med för- bränningsprodukternas ledningsförmåga.
Uppfinningen beskrives närmare nedan under hänvisning till bifogade ritningar, där fig. 1 är en sidovy av ett dragfordon, som är försett med en avgasbehandlingsanordning enligt föreliggande uppfinning, fig. 2 visar en sidovy av en industriell installation av anordningen en- ligt uppfinningen med vissa delar visade borttagna och i sektion, fig. 3 är en sidovy av en del av en annan utföringsform av föreliggan- de uppfinning, fig. 4 är en sidovy av en del av en reningsanordning enligt föreliggande uppfinning, fig. 5 är en sidovy av en del av en modifierad utföringsform av en reningsanordning och fig. 6 är ett kopplingsschema, som visar den med reningsanordningen samhörande elekt- riska kretsen.
I fig. 1 visas ett konventionellt dragfordon 10, vilket framdrives av en förbränningsmotor, från vilken förbränningsprodukter normalt utströmmar genom en ljuddämpare 12 till atmosfären. I enlighet med föreliggande uppfinning är en reningsanordning, generellt petecknad med 14, installerad mellan avgasröret 16 från motorn och ljuddämparen 12 för behandling av förbränningsprodukterna. En mindre oren avgas utströmmar härigenom från ljuddämparen.
Fig. 4 visar en reningsanordning 14 i större detalj. En värmetålig förslutning eller behållare 18 är försedd med ett inlopp 20, vilket är anordnat vid den axiella ände som är ansluten till avgasröret från motorn. Förbränningsprodukterna från motorn ledes därigenom in i en kammare 22 i behållaren 18. Ett utlopp 24 på den motsatta axiella än- den av behållaren är anslutet till ljuddämparen, så att en ström av avgasprodukter kontinuerligt ledes genom kammaren 22 under motorns drift.
En främre luftningsöppning 26 är utformad i behållaren vid inloppsän- den och belägen på avstånd från inloppet 20 för att medge inströmning av en fukthemängd omgivninqs1u(L i kammaren j2. Jnströmningun av luft åstadkommas nedlijälp av strömningen av íörhränningsprodukterna genom kammaren 22 med en relativt hög hastighet, vilket alstrar en sugver- kan i kammaren. Storleken av öppningen 26 är sådan att den mängd om- givningsluft, som blandas med förbränningsprodukterna i kammaren 22, 79056464 inmatas i sådan mängd att en önskad elektrisk ledningsförmâga erhål- 'les för gasblandningen. Inströmningen av omgivningsluften medför även en kylning av behållaren 14, vilken kylning förbättras genom utströmningen och avledningen av överskottsvatten antingen i form av vätska eller ånga genom en nedströms anordnad luftningsöppning 28, upptagen i utloppsänden av behållaren och belägen på avstånd från utloppet 24. Överskottsvattnet erhålles genom den reaktion som orsa- kats av gnistan från en enhet 30, som är belägen vid inloppsänden av behållaren inuti kammaren 22.
Enheten 30 innefattar ett koniskt hus 32 av ett elektriskt icke-le- dande material, vilket hus har en basfläns 34 belägen mellan ändväg- gen av behållaren 18 och bâgformiga hâllarelement 36, monterade på behållarens utsida. Huset 32 sträcker sig genom en öppning i ändväg- gen av behållaren och in i kammaren 22, där det slutar i en spets- del 38, från vilken elektroderna hos ett konventionellt tändstift 40 skjuter ut. Tändstiftet är elektriskt och mekaniskt förbundet med högspänningsklämman 42 hos en konventionell biltändspole 44, vilken är skyddande omslagen av en aluminiumfolie. Vid utföringsformen i fig. 4 är huset 32 dimensionerat att uppbära tändstiftet 40 och tänd- spolen 44 sammansatta med varandra med en av làgspänningsklämmorna 46 hos tändspolen förbunden med en ledare 48, som leder till en lik- spänningskälla via en yttre klämma 50. Dun andra lâgspänningsklämman 52 på tändspoleanordningen är försedd med ett gummi- eller plastlock inuti kammaren 22, vilken kommunicerar med det inre av huset 32 via en öppning 54. Ström från spänningskällan ledes till den yttre kläm- man 50 medelst en grafitkabel eller resistiv trådkabel 55 för att und- vika förslitning och begränsa laddningsströmmen.
Kabeln 55 kan ha en resistans av ca 1,35 ohm.
Fig. 6 visar schematiskt tändstiftet 40 i kammaren 22 förbunden med högspänningsklämman 42 hos,sekundärlindningen 56 i tändspolen 44.
Lägspänningsklämman 52, som exponeras för gasblandningen i kammaren 22, visas ansluten till primärlindningen 58. Primär- och sekundärlind- ningarna är anslutna till likspänningskällan via lågspänningsklämman 46. Såsom framgår utgöres lågspänningskällan av ett jordat fordons- batteri 60, då uppfinningen är applicerad på ett motorfordon. En tänd- ningsströmställare 62 förbinder batteriet med lágspänningsklämman 46 för att göra reningsanordningen verksam enbart under drift av motorn. 79056lr6-'1 Det framgår av fig. 6 att den lågspänning, som pålägges tändspolen 44 -kommer att alstra ett elektriskt fält i kammaren 22 på grund av jord- ningen av dess fuktbemängda atmosfär via exempelvis ljuddämparens höl- je för att jonisera gasblandningen, då denna har ett elektriskt ledan- de tillstånd och därigenom sluta en elektrisk krets över primärlind- ningen 58. Genom inströmning av fuktbemängd omgivningsluft i kammaren 22 ändras den elektriska ledningsförmågan hos gasblandningen, vilket medför avjonisering för åstadkommande av en ändring av spänningsfallet över lindningarna i och för alstrande av en högspänning över sekundär- lindningen 56 och intermittent urladdning över gnistgapet mellan tänd- stiftets elektroder i kammaren 22. Den på detta sätt alstrade gnistan åstadkommer en antändning och en reaktion av förbränningsprodukterna i kammaren 22 med en sekvens och spänning som beror på inströmningen av omgivningsluften, dess fuktinnehåll samt sammansättningen av för- bränningsprodukterna. Ett strömningsförhållande av 4:1 mellan förbrän- ningsprodukterna och luften har befunnits vara lämpligt för tillämp- ning på motorfordon.
En modifikation av den i fig. 4 visade utföringsformen visas i fig. 5, där behållaren 18' är försedd med ett inlopp 20' och en främre luftningsöppning 26' på inloppsändväggen, på vilken är monterat ett koniskt hus 32' för inneslutande av enbart en tändspoleenhet 44, som är omlindad av aluminiumfolie. Huset 32' och lågspänningsklämman 52 är utformade såsom vid reningsanordningen 14 i fig.4. Lågspännings- klämman 46 är direkt ansluten till likspänningskällan via den resi- stiva kabeln 55. Högspänningsklämman 42 är medelst en kolledare 64 förbunden med tändstiftet 40, vilket är monterat på inloppsändväggen hos huset 18' och skilt från huset 32'. Funktionen hos reningsanord- ningen i fig. 5 är i övrigt densamma som vid anordningen 14, såsom beskrivits med hänvisning till fig. 6.
I fig. 2 visas en reningsanordning 14' liknande anordningen 14 i fig. 4, vilken anordning 14' är installerad för industriell användning, där exempelvis svavelrikt kol förbrännes. Vid en sådan tillämpning är fuktinnehållet i den inströmmande omgivningsluften otillräcklig, *varför ett flertal sprutmunstycken 66 är monterade i behållaren 18", till vilken vatten matas från en lämplig källa via ett rör 68. En lörorvningsfri avgas kan härigunom mutaa Lil] un skorsten 70. vid denna utföringsform av uppfinningen dräneras en större kvantitet över- 79056lr6-1 sßottsvatten från behållaren 18' via ett dräneringsutlopp 72. En 'cirkhlatiönspump 64 âtermatar dräneringsvattnet via en ledning 76 till sprutmunstyckena 66, genom vilka vatten i dimform insprutas i avgasbehandlingskammaren.
Den i fig. 3 visade reningsanordningen innefattar ett flertal enhe- ter 30' liknande enheten 30, som beskrivits i samband med fíg. 4.
Enheterna 30' är monterade i en grov ledning 78, genom vilken för- bränningsprodukter ledes till en skorsten 80. Enheterna 30' antänder förbränningsprodukterna med en frekvens och spänning som självregle- ras på ett sätt som beskrivits ovan under hänvisning till fíg. 4 och 6. w

Claims (3)

79Ü5646~1 Pafiëfiékrav
1. l. Anordning för behandling av förbränningsprodukter, vilken anordning innefattar dels en behållare (18) genom vilken elektriskt jordade förbränningsprodukter är avsedda att ledas till atmosfären; dels ett i behållaren monterat tändstift (A0) anslutet till en likspänningskälla (60) via en tändspole (UH) för att antända förbränningsprodukterna, vilken tändspole (UU) har en primärlindning (58) som förbinder spänningskällan med en klämma (52) samt en sekundärlindning (56) som förbinder spännings- källan med tändstiftet (RO), och dels en med behållaren samhöran- de strypkanal (26) genom vilken inströmning av omgivningsluft sker i behållaren för att ändra den elektriska ledningsförmågan hos förbränningsprodukterna, k ä n n e t e c k n a d av att klämman (52) är monterad inuti behållaren (l8) och exponerad för de elektriskt jordade förbränningsprodukterna däri, genom vilka primärlhfiningsströmmen ledes till jord för att därigenom reglera strömmen som av tändspolen (HH) tillföras tändstiftet (A0) i enlighet med förbränningsprodukternas ledníngsförmåga.
2. Anordning enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d av att en kolledare (6N) elektriskt förbinder sekundärlindningen (56) hos tändspolen (NN) med tändstiftet (H0).
3. Anordning enligt krav l eller 2, k ä n n e t e c k - n a d av en med behållaren samhörande ventilationskanal (28) genom vilken överskottsvatten resulterande från reaktionerna till följd av urladdning av tändstiftet kan utströmma till omgiv- ningen. _ U. Anordning enligt något av kraven l-3, k ä n n e - t e c k n a d av ett sprutorgan (66) som är samordnat med be- hållaren för insprutning av vatten i densamma för att upprätt- hålla ett förutbestämt förhållande mellan fukten och omgivnings- luften inuti behållaren.
SE7905646-1A 1979-06-27 1979-06-27 Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter SE418112B (sv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7905646-1A SE418112B (sv) 1979-06-27 1979-06-27 Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7905646-1A SE418112B (sv) 1979-06-27 1979-06-27 Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SE7905646L SE7905646L (sv) 1981-03-06
SE418112B true SE418112B (sv) 1981-05-04

Family

ID=20338392

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SE7905646-1A SE418112B (sv) 1979-06-27 1979-06-27 Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter

Country Status (1)

Country Link
SE (1) SE418112B (sv)

Also Published As

Publication number Publication date
SE7905646L (sv) 1981-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4345572A (en) Engine exhaust gas reflux apparatus
US3406669A (en) Crankcase ventilation system
KR910004254A (ko) 공기 또는 송기관 가스등의 기체정화방법 및 장치
DE3360834D1 (en) Lightning-conductor device
US4909996A (en) Ozone generator
KR100711018B1 (ko) 전기 모터에 의해 구동되는 연료 펌프용 하우징
KR0173482B1 (ko) 연료청정장치
HUP9901677A2 (hu) Berendezés belső égésű motorok kipufogógázainak tisztítására
US4077889A (en) Arc discharge apparatus
SE418112B (sv) Anordning foer behandling av foerbraenningsprodukter
US1358031A (en) Gas purification
SU1671934A1 (ru) Устройство дл обработки топлива
RU2066380C1 (ru) Ионизатор топлива
SE1551661A1 (sv) Spark plug boot cover assembly
RU2062899C1 (ru) Устройство для обработки топлива в двигателе внутреннего сгорания
US4386595A (en) Air treating device for fuel burning engines
US3632965A (en) Electrically heated distributor cap
KR20000023282A (ko) 연료 공급 장치
CA1117180A (en) Air charger
US1753897A (en) Heater for automobiles
NL7905536A (nl) Luchtcirculatie.
SU1024016A3 (ru) Пульсатор высокого напр жени с фотохимически активной ионизацией дл системы зажигани двигател внутреннего сгорани
DE2926424A1 (de) Abgasreinigungsanlage fuer verbrennungskraftmaschinen
EP0431204A1 (en) Exhaust treating apparatus
SU1041320A1 (ru) Система вентил ции кузова транспортного средства