PL98219B1 - Sposob usuwania nieprzereagowanego chlorku winylu z wodnych dyspersji polichlorku winylu - Google Patents

Sposob usuwania nieprzereagowanego chlorku winylu z wodnych dyspersji polichlorku winylu Download PDF

Info

Publication number
PL98219B1
PL98219B1 PL18294675A PL18294675A PL98219B1 PL 98219 B1 PL98219 B1 PL 98219B1 PL 18294675 A PL18294675 A PL 18294675A PL 18294675 A PL18294675 A PL 18294675A PL 98219 B1 PL98219 B1 PL 98219B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyvinyl chloride
chloride
vinyl chloride
vinyl
dispersion
Prior art date
Application number
PL18294675A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL98219B1 publication Critical patent/PL98219B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F6/00Post-polymerisation treatments
    • C08F6/14Treatment of polymer emulsions
    • C08F6/16Purification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania nieprzereagowanego chlorku winylu z wodnych dy¬ spersji polichlorku winylu za pomoca pary wod¬ nej.
Wytwarzanie homopolimerów, kopolimerów i po¬ limerów szczepionych chlorku winylu na drodze polimeryzacji perelkowej lub emulsyjnej jest zna¬ ne [patrz np. Kainer, Polyvinylch!orid und Vinyl- chlorid — Mischpolymerisate, wyd. Springer, Ber¬ lin/Heidelberg/Nowy Jork, 1965, str. 12 i nastep¬ ne, str. 111 i nastepne]. Takie procesy polimery¬ zacji prowadzi sie zwykle do osiagniecia stopnia przemiany okolo 80—95%, poniewaz przy dalszym prowadzeniu procesu predkosc polimeryzacji silnie maleje, a poza tym jakosc produktu ulega pogor¬ szeniu. Nie przereagowany monomer chlorku wi¬ nylu trzeba nastepnie usuwac z mieszaniny po¬ reakcyjnej. Przewaznie jest on rozpuszczony w po¬ limerze lub zwiazany na powierzchni polimeru, zwlaszcza w porach, silami adsorpcji, a tylko nie¬ znaczna jego czesc, odpowiednio do rozpuszczalno¬ sci, jest rozpuszczona w wodzie. Jezeli polimery¬ zacje prowadzi sie bez uzycia obojetnych gazów, to cisnienie w przestrzeni gazowej po zakonczeniu polimeryzacji w zaleznosci od temperatury i stop¬ nia przemiany wynosi kilka atmosfer, ale jest niz¬ sze od cisnienia nasycenia dla chlorku winylu.
W celu usuniecia nieprzereagowanego chlorku winylu, po zakonczeniu polimeryzacji zwykle roz¬ preza sie dyspersje w zamknietym ukladzie, po czym rozprezony chlorek winylu, po oddzieleniu wody zawartej w nim w ilosci zaleznej od cisnie¬ nia, odzyskuje sie calkowicie znanymi sposobami bez dostepu powietrza, np. przez sprezanie. Odga- zowana dyspersje, która zwykle zawiera do 2°/o wagowych chlorku winylu w stosunku do ilosci polichlorku winylu, poddaje sie nastepnie cieplnej obróbce, w celu otrzymania polichlorku winylu w postaci suchego proszku, przy czym jako po¬ sredni zabieg stosuje sie jeszcze mechaniczne od¬ wadnianie.
W zaleznosci od sposobu suszenia, reszta mono¬ meru zawarta w dyspersji przedostaje sie wraz z powietrzem ulatujacym z urzadzenia do susze¬ nia do atmosfery, zanieczyszczajac srodowisko.
W zaleznosci od sposobu suszenia i ciezaru cza¬ steczkowego polimeru oraz jego porowatosci w po¬ lichlorku winylu pozostaje jednak nadal do okolo 1000 czesci wagowych monomeru na milion (ppm).
Tak wysoka pozostalosc monomeru jest z róznych wzgledów niepozadana. W zaleznosci od warun¬ ków, w których przerabia sie dalej polichlorek winylu, mniejsza lub wieksza ilosc monomeru zo¬ staje podczas tej przeróbki uwolniona i przedo¬ staje sie do otoczenia, wplywajac ujemnie na wa¬ runki pracy, a w pewnych okolicznosciach stwa¬ rza mozliwosci wybuchu.
Czesc moaomeru pozostaje jednak w polichlorku winylu i po tej przeróbce, ograniczajac zastosowa¬ nie polichlorku winylu, zwlaszcza przy pakowaniu 98 2193 srodków zywnosci i napojów. Tak np. w Stanach Zjedn. Ameryki, w Szwecji i w Holandii przepisy postanawiaja, ze material opakowaniowy stykaja¬ cy sie z produktami spozywczymi moze zawierac najwyzej 10 ppm chlorku winylu. Konieczne jest przeto usuwanie nie przereagowanego chlorku wi¬ nylu juz z wodnej zawiesiny polichlorku winylu, to jest procesem suszenia, przy czym powinno ono odbywac sie w taki sposób, aby chlorek winylu nie przedostawal sie do otoczenia, lecz mógl byc odzyskiwany i aby po procesie suszenia polichlo¬ rek winylu zawieral tylko takie ilosci pozostalego chlorku winylu, które nie sa przeszkoda, do stoso¬ wania polimeru w przemysle opakowan srodków spozywczych.
Znane jest wprawdzie usuwanie monomeru z za- : , ; jyiesin, takze"! ^polichlorku winylu, za pomoca pary . wodnej, ale "do prowadzenia tego procesu zaleca sie wyraznie stosowanie tylko umiarkowanie pod- * - * wyzsBflnyfcfe - temperatur. Usuwanie monomeru z t **\tf©ftrrejzawiesiny polichlorku winylu zawierajace- go pozostalosc chlorku winylu wynoszaca 6—7°/o odbywalo sie pod cisnieniem okolo 100 torów, co odpowiada temperaturze okolo 52°C, a czas prze¬ bywania zawiesiny w urzadzeniu wynosil okolo 1 minuty. W takich warunkach mozna zmniejszyc pozostalosc monomeru w najlepszym przypadku do kilku tysiecy czesci wagowych na milion.
W opisie patentowym Rep. Fed. Niemiec nr 1248943 opisano proces nieciaglego usuwania lot¬ nych zanieczyszczen z wodnych dyspersji polime¬ rów. Polega on na tym, ze w specjalnie zaprojek¬ towanym urzadzeniu, umozliwiajacym obróbke równiez silnie pieniacych sie emulsji, przez wrza¬ ca dyspersje polimeru przepuszcza sie pare wod¬ na. Jako korzystne temperatury podano ogólnie 50—100°C, bez uzalezniania ich od rodzaju poli¬ meru (szpalta 4, wiersz 52). W przykladzie opisano jedynie zmniejszanie pozostalosci monomeru w wodnej zawiesinie kopolimeru z estru kwasu akry¬ lowego i styrenu w ciagu 3 godzin w temperaturze 69°C z l,65°/o do 0,018°/o w stosunku wagowym do substancji stalej. Zuzycie pary wodnej wynosi oko¬ lo 1 kg na 1 kg substancji stalej, to jest 0,0056 kg na 1 kg substancji stalej i 1 minute. Z publikacji ttf nie mozna wiec wyciagnac wniosku o mozli¬ wosci usuwania monomerów z dyspersji polichlor¬ ku winylu przy zastosowaniu wyzszej temperatury i wiekszej ilosci pary wodnej.
Nieoczekiwanie stwierdzono, ze nieprzereagowa- ny chlorek winylu mozna usuwac z wodnych dy¬ spersji polichlorku winylu za pomoca pary wod¬ nej tak, ze pozostalosc tego monomeru bedzie mniejsza niz 50 ppm. Proces ten wedlug wyna¬ lazku polega na tym, ze z wrzacej dyspersji od¬ prowadza sie w ciagu 3—60 minut w temperatu¬ rze 80—100°C pare wodna wraz z zawartym w niej chlorkiem winylu z predkoscia odparowywania 0,006—0,2 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku wi¬ nylu i 1 minute, przy czym cieplo niezbedne dla procesu odparowywania dostarcza sie droga po¬ sredniego ogrzewania i/lub wprowadzania pary wodnej do dyspersji. Korzystnie jest zwlaszcza od¬ prowadzac pare wodna wraz z zawartym w niej chlorkiem winylu z predkoscia odparowywania $219 4 0,05—0,2 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku wi¬ nylu i 1 minute.
Proces wedlug wynalazku szczególnie korzystnie prowadzi sie w ten sposób, ze wodna dyspersje polichlorku winylu ogrzewa sie w sposób ciagly w posrednim zbiorniku do temperatury 80—100°C i przez regu^wanie cisnienia pary doprowadza do stanu wrzenia i nastepnie wprowadza do wiezy odgazowujacej, w której w przeciwpradzie do dy- spersji przeplywa para wodna. W zbiorniku po¬ srednim i wiezy odgazowujacej lacznie odprowa¬ dza sie z dyspersji pare wodna i zawarty w niej chlorek winylu w ilosci 0,006—0,2 kg na 1 kg po¬ lichlorku winylu i 1 minute. Proces ten mozna tez prowadzic tak, ze czesc strumienia wodnej dysper¬ sji polichlorku winylu odplywajacego z wiezy do odgazowywania zawraca sie do zbiornika posred¬ niego.
Przy opracowywaniu sposobu wedlug wynalazku nalezalo sie liczyc ze znanymi faktami, a miano¬ wicie, ze w temperautrze stosowanej zgodnie z wy¬ nalazkiem do odgazowywania powinien nastepo¬ wac wyrazny rozklad polichlorku winylu. Poza tym, aczkolwiek ogólnie biorac wiadomo, ze w miare wzrostu temperatury mozna oczekiwac przy¬ spieszenia procesu dyfuzji, to jednak w odniesie¬ niu do omawianego procesu w literaturze, a mia¬ nowicie w publikacji F. Wo1^ E. Kreter, Zur Dif- fusion von monomeren Vinylchlorid in Polyvinyl- chlorid, Piaste und Kautschuk, 21 (1974) str. 27 opisano wrecz przeciwny skutek podwyzszania temperatury.
Do wyjasnienia sposobu wedlug wynalazku slu¬ zy rysunek, na którym fig. 1, fig. 2 i fig. 3 przed- 85 stawiaja wykresy zaleznosci logarytmicznej steze¬ nia C chlorku winylu w polichlorku winylu w czesciach na milion od czasu odparowywania w minutach. Na fig. 1 podano wykres tych zalezno¬ sci przy temperaturze dyspersji 80°C, przy czym 40 predkosc odparowywania w kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu wynosi 0,006 kg dla krzy¬ wej 1, 0,01 kg dla krzywej 2 i 0,2 dla krzywej 3.
Na fig. 2 podano wykres tych zaleznosci przy sta¬ lej predkosci odparowywania wynoszacej 0,01 kg 45 pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 mi¬ nute, przy czym krzywa 4 obrazuje proces pro¬ wadzony w temperaturze dyspersji 80°C, krzywa 5 w temperaturze 90°C i krzywa 6 odpowiednio 100°C. Na fig. 3 przedstawiono analogiczne wykre- sy dla procesów prowadzonych przy temperaturze dyspersji 90°C i predkosci odparowywania wyno¬ szacej 0,01 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute, ale krzywe na tej figurze od¬ nosza sie do róznych rodzajów polichlorku winylu, mianowicie krzywa 7 obrazuje proces w przypad¬ ku polichlorku winylu o nieznacznej porowatosci, krzywa 8 — polichlorku winylu o sredniej poro¬ watosci i krzywa 9 — polichlorku winylu poro¬ watego, miekki. 60 Fakt, ze przez zwiekszenie predkosci odparowy¬ wania mozna skrócic w podanych granicach czas odgazowywania, jest calkowicie nieoczekiwany, jak to wynika z fig. 1. Mianowicie, na podstawie np. krzywej 2 i znanej równowagi rozpuszczalnosci W chlorku winylu i polichlorku winylu w temperatu-rze 80GC otrzymuje sie podana w tablicy zaleznosc pomiedzy czastkowym cisnieniem chlorku winylu, faktycznym stezeniem chlorku winylu w polichlor¬ ku winylu i stezeniem chlorku winylu w poli¬ chlorku winylu w stanie równowagi. W tablicy czas podano w minutach, cisnienie czastkowe w to¬ rach, a stezenie chlorku winylu w mg na 1 kg polichlorku winylu.
Tablica Czas 1 60 Cisnienie czastkowe chlorku wi¬ nylu 0,7 0,02 Faktyczne steze¬ nie chlorku winylu 9000 500 Stezenie I chlorku winylu w 1 stanie rów¬ nowagi 170 0,3 Wyniki podane w tablicy swiadcza o tym, ze faktyczne stezenie chlorku winylu jest 50—80 ra¬ zy wieksze od stezenia w stanie równowagi. Zwiek¬ szenie predkosci odparowywania zmniejsza cza¬ stkowe cisnienie chlorku winylu, a tym samym stezenie chlorku winylu w polichlorku winylu w stanie równowagi, natomiast róznica pomiedzy fak¬ tycznym stezeniem i stezeniem chlorku winylu w polichlorku winylu w stanie równowagi prak¬ tycznie biorac nie ulega zmianie. Ta róznica ste¬ zenia jako sila napedowa powinna jednak byc pro¬ porcjonalna do przechodzenia chlorku winylu z c^ala stalego do otoczenia, przy czym jako otocze¬ nie rozumie sie tu wode zawarta w dyspersji oraz przestrzen gazowa nad dyspersja, poniewaz miedzy tymi obiema fazami istnieje stan równowagi roz¬ puszczalnosci.
Przez zwiekszanie predkosci odparowywania nie mozna bylo przeto oczekiwac skrócenia czasu od¬ gazowywania, ale jednak porównanie krzywych 2 i 3 na fig. 1 wykazuje, ze wzrost predkosci od¬ parowywania powoduje znaczne skrócenie czasu odgazowywania. To stwierdzenie bylo calkowicie nieoczekiwane i wykazuje niezaleznie od mozli¬ wosci stosowania wyzszych temperatur, mianowi¬ cie 80—100°C, dalszy nieoczekiwany skutek, osia¬ gany zgodnie z wynalazkiem.
Fig. 1 wykazuje równiez, ze przy zalozonej (naj¬ nizszej) temperaturze dyspersji, wynoszacej 80°C, w zastrzezonym zakresie predkosci odparowywania 0,006-^0,2 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute zadany stopien odgazowania, to jest zawartosc 50 ppm chlorku winylu w polir chlorku winylu, przy poczatkowej zawartosci 10000 ppm, uzyskuje sie juz w czasie 31—60 minut, jak to uwidaczniaja krzywe 1 i 3. Przy zastosowaniu wyzszych temperatur czas ten jest jeszcze krót¬ szy.
Krzywe 4, <5 i 6 na fig. Z wykazuja, te przy zafozoriej («aj«izszej^ predkosci odparowywania, wyuoszacsg 0/01 kg pary wodnej na 1 fcg polictilofc- Jcu wiayiu i 1 mmyta, w «eiu zmniejszenia zar 18 219 6 wartosci chlorku winylu w polichlorku winylu z 100GO ppm do 50 ppm lub nizszej, dla zastrze¬ zonego zakresu temperatury 80—100°C czas od¬ gazowywania powinien wynosic 11—45 minut, zas przy wiekszej predkosci odparowywania czas ten jest odpowiednio krótszy.
Jak wyzej wspomniano, krzywe na fig. 1 i fig. 2 przedstawiaja przebieg procesu dla polichlorku winylu takiego samego rozdaju. Fig. 3 natomiast przedstawia krzywe odgazowania w temperatu¬ rze wynoszacej 90°C i przy okreslonej predkosci odparowania, wynoszacej 0,01 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute, dla róznych rodzajów polichlorku winylu, przy czym porówna- 11 nie krzywych 7, 8 i 9 wykazuje, ze czas odgazo¬ wania zalezy od rodzaju polichlorku winylu.
Zgodnie z przewidywaniami, im wieksza jest po¬ rowatosc polichlorku, tym szybciej ulega on od- gazowaniu, a produkty o mniejszej porowatosci wymagaja dluzszego czasu odgazowywania. Z wy¬ kresów podanych na fig. 1, fig. 2 i fig. 3 mozna odczytac, jak dla danego rodzaju polichlorku wi¬ nylu trzeba dostosowywac predkosc odparowywa¬ nia, temperature i czas trwania procesu, aby ob- nizyc zawartosc chlorku winylu w polichlorku winylu do 50 ppm lub mniejszej.
Zgodnie z wynalazkiem, cieplo niezbedne do od¬ parowania dostarcza sie przez posrednie ogrzewa¬ nie dyspersji i/lub przez wprowadzanie pary wod- nej, korzystnie przegrzanej. Proces mozna prowa¬ dzic systemem nieciaglym lub ciaglym. Proces nieciagly prowadzi sie w zwyklym naczyniu z mie¬ szadlem, a w procesie ciaglym korzystnie jest za naczyniem z mieszadlem wlaczac wieze do od- gazowywania odpowiednio wykonana. Przy wpro¬ wadzaniu dyspersji do wiezy do odgazowywania nastepuje oczywiscie spadek cisnienia. W wiezy dq odgazowywania dyspersje prowadzi sie w prze- ciwpradzie do pary wodnej, korzystnie przegrza- 40 nej, dostarczajacej cieplo niezbedne do otrzyma¬ nia zadanej temperatury i powodowania odparo¬ wywania. W zbiorniku posrednim i w wiezy do odgazowywania lacznie odprowadza sie z dysper¬ sji 0,006—0,2 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku 45 winylu i 1 minute, przy czym w zbiorniku posred¬ nim odprowadza sie 20—30%, a w wiezy do od¬ gazowywania 80—70% wagowych calkow^ej ilo¬ sci odprowadzanej pary. Zbiornik posredni ko¬ rzystnie wykonuje sie tak, aby czas przebywania 60 w nim wodnej dyspersji polichlorku winylu byl w przyblizeniu taki jak przy przeplywie przez ru¬ re. Mozna to tez osiagnac wlaczajac kaskadowo wieksza liczbe posrednich zbiorników.
Sposobem wedlug wynalazku mozna przerabiac 55 przede wszystkim dyspersje polichlorku winylu otrzymywane metoda perelkowej homopoljtoaery- zacji, kopolimeryzacji lub polimeryzacji szczepio¬ nej w postaci wodnyofr zawiesin. Przy wytwarzar niu polimerów mozna stosowac wszystkie znane £° katalizatory rozpuszczalne w monomerach, stabi¬ lizatory zawiesin i ewentualnie substancje pomoc? nicze. Procesy polkneryzacji i stosowane w nich substancje sa opisane np. y? powolanej wyz#j pu¬ blikacji Kainera aa «br, Jg i nact§f»iych, a ^opi? *5 znanych staW&zator&w zawiesin jas£ ^pdafly na98 219 str. 16—25. Glównie stosuje sie pochodne celulo¬ zy, takie jak etery lub estry celulozy, polioctan winylu, czesciowo zmydlony polioctan winylu, po- liwinylopirolidon, kopolimery octanu winylu i wi- nylopirolidonu, kopolimery eteru winylometylowe- go, bezwodnika maleinowego lub zelatyne.
Jako katalizatory mozna równiez stosowac zna¬ ne, rozpuszczalne w olejach katalizatory polime¬ ryzacji perelkowej, takie jak mieszane bezwodniki organicznych kwasów sulfonowych i nadtlenowych kwasów karboksylowych, np. nadtlenek acetylo- cykloheksylosulfonylu, organiczne nadtlenki, takie jak nadtlenek dwuaecetylu, acetylobenzoilu, dwu- benzoilu, dwularoilu lub 2,4-dwuchlorobenzoilu, estry kwasów nadtlenowych, takie jak ester izo-- propylowy kwasu nadoctowego, ester. III-rzed.bu- tylowy kwasu nadoctowego, ester III-rzed.butylo- wy kwasu nadheptanokarboksylowego, ester III- -rzed.butylowy kwasu nadundekanokarboksylowe- go, etser III-rzed.butylowy kwasu nadpiwalino- wego, estry dwualkilowe nadtlenowych kwasów dwukarboksylowych, takie jak ester dwuizopropy- lówy, dwuetyloheksylowy, dwucykloheksylowy, dwuetylocykloheksylowy, dwucetylowy lub dwu- -III-rzed.butylocykloheksylowy, zwiazki azowe, ta¬ kie jak dwunitryl kwasu azodwuizomaslowego lub kwasu azobisdwumetylowalerianowego. Katalizato¬ ry mozna stosowac pojedynczo lub w mieszani¬ nach. Jako srodki pomocnicze, ulatwiajace wy¬ twarzanie zawiesiny, mozna stosowac znane sub¬ stancje powierzchniowo czynne, takie jak alka¬ liczne sole kwasów alkilosulfonowych o dlugich lancuchach lub kwasów alkiloarylosulfonowych, estry lub estry czesciowe glikolu, gliceryny lub poliolu, np. sorbitu, z kwasami karboksylowymi o dlugich lancuchach, estry lub estry czesciowe kwasów wielokarboksylowych, np. kwasu cytry¬ nowego lub itakonowego, z alkoholami o dlugich lancuchach.
Zgodnie z wynalazkiem mozna tez przerabiac dyspersje otrzymane na drodze polimeryzacji emulsyjnej w srodowisku wodnym. Do wytwarza¬ nia takich polimerów emulsyjnych mozna stoso¬ wac znane, rozpuszczalne w wodzie katalizatory i emulgatory. Takie procesy polimeryzacji emul¬ syjnej i stosowane w tych procesach srodki po¬ mocnicze sa opisane w powolanej wyzej publi¬ kacji Kainera na str. 34—59. Mozna tez stosowac dyspersje otrzymywane w wyniku polimeryzacji zwanej mikrozawiesinowa, to jest prowadzonej z uprzednim homogenizowaniem. We wszystkich przypadkach, w których stosuje sie dyspersje za¬ wierajaca emulgator, a tym samym sklonna do pienienia sie, stosuje sie dodatek srodków pie¬ niacych.
Jako komonomery mozna stosowac przede wszy¬ stkim mónoolefinowe zwiazki nienasycone, np. estry winylowe kwasów karboksylowych o lancu¬ chu prostym lub rozgalezionym, zawierajacym 2— —20, korzystnie 2—4 atomów wegla, takie jak octan winylu, propionian winylu, maslan winylu lub chlorek winylidenu, a takze nienasycone kwa¬ sy, np. kwas maleinowy, fumanowy, itakonowy, krotonowy, akrylowy, metakrylowy oraz ich mo¬ no- lub dwuestry z alkoholami jedno- lub dwu- wodorotlenowymi o 1—10 atomach wegla, jak równiez a-olefiny, takie jak np. etylen, propylen, izobutylen lub styren, a takze akrylonitryl. Moz¬ na jednak równiez stosowac zwiazki o wiekszej liczbie wiazan nienasyconych. Komonomery moga stanowic do 50% wagowych kopolimeru. Jako produkty wyjsciowe do polimeryzacji szczepionej mozna stosowac polibutadien, polipropionian wi¬ nylu, kauczuk naturanny, kopolimery etylenu z octanem winylu, etylenu z propylenem, terpoli- mery akrylonitrylu z butadienem i styrenem itp., przy czym zawartosc tych produktów moze wy¬ nosic do 50% wagowych calkowitej ilosci polimeru.
Proces polimeryzacji prowadzi sie w zwykly sposób, w zaleznosci od zadanej wartosci K pro¬ duktu, w autoklawie z mieszadlem, w temperatu¬ rze 40—70°C.
Sposób postepowania wedlug wynalazku - i osia¬ gane wyniki opisano w nizej podanych przykla¬ dach, przed którymi podano sposoby wytwarzania róznych rodzajów polichlorku winylu, stosowa¬ nych w tych przykladach. 1. Wytwarzanie polichlorku winylu o malej po¬ rowatosci. 2700 czesci chlorku winylu w obecnosci 4650 cze¬ sci wody, 0,7 czesci zelatyny, której 5% roztwór wodny ma w temperaturze 60°C lepkosc 5—6 cP i 0,2 czesci nadtlenku dwulauroilu polimeryzuje sie mieszajac w autoklawie w temperaturze 55°C, pod cisnieniem 8 atn w ciagu 8 godzin. Nastepnie redukuje sie cisnienie w autoklawie do atmosfe¬ rycznego, po czym na okres 30 minut wytwarza sie w autoklawie cisnienie 150 torów. Otrzymany polimer ma wyglad szklisty i wartosc K = 70. 2. Wytwarzanie polichlorku winylu o sredniej porowatosci. 2450 czesci chlorku winylu w obecnosci 3300 cze¬ sci wody, 0,14 czesci eteru celulozy, 0,04 czesci czesciowego estru alkoholu wielowodorotlenowego i 0,2 czesci nadtlenku dwulauroilu polimeryzuje sie mieszajac w temperaturze 58°C, pod cisnie¬ niem 8,6 atn w ciagu 7 godzin, po czym redukuje cisnienie w autoklawie do atmosferycznego, a na¬ stepnie zmniejsza do 510 torów na okres 30 minut.
Otrzymany polimer ma wartosc K = 68. 3. Wytwarzanie porowatego, miekkiego polichlor¬ ku winylu. 2700 czesci chlorku winylu w obecnosci 4650 cze¬ sci wody, 0,2 czesci eteru celulozy, 0,11 czesci cze¬ sciowego estru alkoholu wielowodorotlenowego i 0,2 czesci nadtlenku dwulauroilu polimeryzuje sie mieszajac w autoklawie w temperaturze 55°C, pod cisnieniem 8 atn w ciagu 8 godzin. Nastep¬ nie w autoklawie zmniejsza sie cisnienie do atmos¬ ferycznego, po czym na okres 30 minut laczy sie autoklaw ze zródlem cisnienia obnizonego do 150 JO torów. Otrzymany polichlorek winylu ma wartosc K = 70.
Przyklad I. W zamknietym mieszalniku o pojemnosci 10 litrów umieszcza sie 8 kg wodnej dyspersji polichlorku winylu otrzymanego w spo- w sób opisany wyzej w przepisie 2, zawierajacej 40 45 559 % wagowych stalej substancji i odgazowuje w temperaturez 80°C, pod cisnieniem odpowiadaja¬ cym tej temperaturze, doprowadzajac niezbedne cieplo przez posrednie ogrzewanie. Ilosc pary wy¬ twarzanej z dyspersji w jednostce czasu mierzy sie po odessaniu i skropleniu. Predkosc odparo¬ wywania wynosi 0,006 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute. Z mieszalnika po¬ biera sie w okreslonych odstepach czasu próbki i analizuje je. Po naniesieniu wyników na wy¬ kres otrzymuje sie krzywa 1 podana na fig. 1. Po uplywie 60 minut stezenie chlorku winylu w poli¬ chlorku winylu maleje z 10000 do 50 czesci na milion.
Przyklad II. Postepuje sie w sposób ana¬ logiczny do opisanego w przykladzie I, ale przez nasilenie ogrzewania zwieksza sie ilosc pary wod¬ nej odparowywanej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute do 0,01 kg. Krzywa 2 na fig/l wyka¬ zuje, ze odgazowywanie nastepuje szybciej niz w przykladzie I.
Przyklad III. Proces prowadzi sie jak w przykladzie I, ale do dyspersji wprowadza sie do¬ datkowo przez spiekane tworzywo pare wodna.
Predkosc odparowywania wynosi 0,2 kg pary wod¬ nej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute. Krzy¬ wa 3 na fig. 1 wykazuje, ze przez zwiekszenie predkosci odparowywania uzyskuje sie znaczne skrócenie procesu odagzowywania.
Przyklad IV. Postepuje sie w sposób ana¬ logiczny do opisanego w przykladzie II, to jest stosuje sie szybkosc odparowywania 0,01 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute i proces prowadzi w temperaturze 80°C. Krzywa 4 na fig. 2, obrazujaca wyniki tej próby, jest iden¬ tyczna z krzywa 2 na fig. 1, co wykazuje zalez¬ nosc przebiegu procesu odgazowywania od tempe¬ ratury.
Przyklad V. Postepuje sie w sposób analo¬ giczny do opisanego w przykladzie I, ale proces prowadzi w temperaturze 90°C z predkoscia od¬ parowania wynoszaca 0,01 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute. Wyniki przedsta¬ wia krzywa 5 na fig. 2, przy czym w porówna¬ niu z krzywa 4 wykazuje ona, ze podwyzszenie temperatury znacznie skraca czas odgazowywania.
Przyklad VI. Próbe prowadzi sie w sposób analogiczny do opisanego w przykladzie I, ale w temperaturze 100°C i z predkoscia odparowywa¬ nia wynoszaca 0,01 kg pary wodnej na 1 kg poli¬ chlorku winylu i 1 minute. Wyniki przedstawia krzywa 6 na fig. 2, przy czym w porównaniu z krzywymi 4 i 5 na fig. 2 wykazuje ona, ze pod¬ wyzszenie temperatury znacznie skraca czas od¬ gazowywania.
Przyklad VII. Postepuje sie w sposób ana¬ logiczny do opisanego w przykladzie V, ale prze¬ róbce poddaje sie polichlorek winylu wytworzony w sposób opisany wyzej w przepisie 1. Jak wy¬ kazuje krzywa 7 na fig. 3, po uplywie 35 minut zawartosc monomeru w polichlorku winylu ma¬ leje z 10000 do 50 czesci na milion.
Przyklad VIII. Postepuje sie w sposób ana¬ logiczny do opisanego w przykladzie V, lecz prze¬ róbce poddaje polichlorek winylu wytworzony spo- 1219 sobem podanym wyzej w przepisie 2. Krzywa 8 na fig. 3, obrazujaca wyniki tej próby, jest iden¬ tyczna z krzywa 5 na fig. 2.
Przyklad IX. Postepuje sie w sposób ana- logiczny do opisanego w przykladzie V, lecz prze¬ rabia polichlorek winylu wytworzony sposobem opisanym w podanym wyzej przepisie 3. Wyniki przedstawia krzywa 9 na fig. 3, przy czym swiad¬ cza one o tym, ze ze wszystkich rodzajów poli- chlorku winylu ten porowaty rodzaj polichlorku wymaga najkrótszego czasu odgazowywania.
Przyklad X. Wodna dyspersje polichlorku winylu wytworzonego w sposób opisany w poda¬ nym wyzej przepisie 2 i zawierajaca 25% wago- wych substancji stalej, pompuje sie w sposób cia¬ gly ze zbiornika do zamknietego mieszalnika o po¬ jemnosci 8 litrów. W mieszalniku dyspersje ogrze¬ wa sie posrednio za pomoca czynnika przeplywa¬ jacego przez plaszcz do temperatury 90°C. Dys- persje utrzymuje sie w mieszalniku srednio w ciagu 40 minut, co odpowiada przeplywowi 12 li¬ trów dyspersji, to jest 3 kg polichlorku winylu, przez mieszalnik w ciagu 1 godziny. Nastepnie dyspersje wprowadza sie do glowicy wiezy do od- gazowywania z wbudowanymi elementami, maja¬ cej wysokosc 2 m i utrzymywanej w temperatu¬ rze 88°C.
Dyspersja przebywa w tej wiezy w ciagu 0,5 minuty, co przy przerobie 12 litrów dyspersji/go¬ dzine odpowiada pojemnosci roboczej 0,1 litra. Do wiezy do odgazowywania wprowadza sie u dolu w ciagu 1 godziny okolo 1 kg pary wodnej w tem¬ peraturze 100°C. Mieszalnik i wieza do adgazowy- wania sa polaczone ze zródlem obnizonego cisnie¬ nia. Cisnienie reguluje sie tak, aby w mieszalniku i wiezy utrzymywac dyspersje w stanie wrzenia.
Pomiar skroplin wykazuje, ze predkosc odparowy¬ wania wynosi 0,01 kg pary wodnej na 1 kg poli- Mn chlorku winylu i 1 minute. Badanie metoda chro- 40 matografii gazowej wykazuje, ze z polichlorku wi¬ nylu zawierajacego 10000 ppm chlorku winylu otrzymuje sie polichlorek winylu zawierajacy 40 ppm chlorku winylu w przeliczeniu na suche sub¬ stancje. 45

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób usuwania nieprzereagowanego chlorku 50 winylu z wodnych dyspresji polichlorku winylu za pomoca pary wodnej tak, ze pozostalosc monome¬ ru jest mniejsza niz 50 czesci na milion, zna¬ mienny tym, ze w temperaturze 80—100°C w cia¬ gu 3—60 minut z wrzacej dyspersji odprowadza 55 sie pare wodna i zawarty w niej chlorek winylu z predkoscia odparowywania wynoszaca 0,006— —0,2 kg pary wodnej na 1 kg polichlorku winylu i 1 minute, przy czym cieplo niezbedne do odpa¬ rowywania doprowadza sie do dyspersji przez 60 posrednie jej ogrzewanie i/lub przez wprowadza¬ nie do niej pary wodnej.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze w ciagu 1 minuty na 1 kg polichlorku winylu od¬ prowadza sie pare wodna i zawarty w niej chlo- w rek winylu w ilosci 0,05—0,2 kg.98 219 11
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze wodna dyspersje polichlorku winylu ogrzewa sie w ciagly sposób w posrednim zbiorniku do tem¬ peratury 80—100°C i przez uregulowanie cisnie¬ nia pary doprowadza zawiesine do wrzenia, a na¬ stepnie wprowadza do wiezy do odgazowywania, w której w przecipradzie do dyspersji prowadzi sie dalsze ilosci pary wodnej, przy czym ze zbior¬ nika posredniego i z wiezy do odgazowywania 12 lacznie doprowadza sie pare wodna wraz z za¬ wartym w niej chlorkiem winylu z predkoscia od¬ parowywania wynoszaca 0,006—0,2 kg na 1 kg po¬ lichlorku winylu i 1 minute.
4. Sposób wedlug zastrz, 1 lub 2, znamienny tym, ze czesc strumienia wodnej dyspersji poli¬ chlorku winylu odplywajacej z wiezy do odgazo¬ wywania zawraca sie do posredniego zbiornika. 10 OO 5000 2 000 ^ 1000 35 40 50 60 70 Czas (minuty) Fig. \98 219 10000- 10000- 0 10 20 30 40 50 60 70 Czas [minuty) Fig. 3
PL18294675A 1974-08-29 1975-08-27 Sposob usuwania nieprzereagowanego chlorku winylu z wodnych dyspersji polichlorku winylu PL98219B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2441303A DE2441303A1 (de) 1974-08-29 1974-08-29 Verfahren zur entfernung von vinylchlorid aus waessrigen polyvinylchloriddispersionen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL98219B1 true PL98219B1 (pl) 1978-04-29

Family

ID=5924345

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18294675A PL98219B1 (pl) 1974-08-29 1975-08-27 Sposob usuwania nieprzereagowanego chlorku winylu z wodnych dyspersji polichlorku winylu

Country Status (4)

Country Link
AT (1) AT341773B (pl)
BE (1) BE832866A (pl)
DE (1) DE2441303A1 (pl)
PL (1) PL98219B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6020402B2 (ja) * 1975-02-25 1985-05-22 チッソ株式会社 塩化ビニル樹脂から微量の塩化ビニル単量体を分離する方法

Also Published As

Publication number Publication date
BE832866A (fr) 1975-12-16
ATA664875A (de) 1977-06-15
AT341773B (de) 1978-02-27
DE2441303A1 (de) 1976-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5992417B2 (ja) ポリ塩化ビニル(pvc)樹脂を作製する方法
US4017445A (en) Process for the removal of vinyl chloride from polyvinyl chloride dispersions
US4360651A (en) Process for preparing spherical and porous vinyl resin particles
IE42016B1 (en) Emulsion polymerisation of vinyl chloride
US9334344B2 (en) Process for the production of a polyvinyl-chloride (PVC) resin
US4528337A (en) Process and apparatus for manufacturing vinyl chloride polymers
US4301275A (en) Process and device for continuously treating with gases aqueous dispersions of polyvinyl chloride
FI68247B (fi) Saett vid polymerisation av vinylklorid och daermed kopolymeriserbara monomerer
US3532658A (en) Process for the manufacture of stable aqueous dispersions of vinyl esters of organic acids and ethylene
US4020032A (en) Continuous process for the removal of monomeric impurities from aqueous dispersions of homo- and copolymers of vinyl chloride
US5290890A (en) Process for making PVC resin having improved initial color and clarity
PL98219B1 (pl) Sposob usuwania nieprzereagowanego chlorku winylu z wodnych dyspersji polichlorku winylu
US4377672A (en) Process for the polymerization of vinyl chloride according to the microsuspension process
JPH0618827B2 (ja) 塩化ビニルまたは塩化ビニルおよびこれと共重合可能な単量体との混合物のペースト化可能なポリマーの製法
GB1565626A (en) Process for the manufacture of vinyl chloride polymers
US3956163A (en) Pigmented detergents
US6046286A (en) Process for the free radical polymerization of ethylenically unsaturated monomers in an aqueous medium
EP0269341A2 (en) New dispersions and the preparation of foamed resins therefrom
NO169719B (no) Fremgangsmaate for polymerisasjon av sfaerisk formede, poroese polymerpartikler
US4155954A (en) Method of grafting vinyl chloride onto ethylene-vinyl acetate and ethylene-alkyl acrylate copolymers
EP0043819B1 (en) Emulsion polymerization process with low emulsifier concentration
US5064897A (en) Process for making ethanol solutions of alkyl half-esters of copolymers of maleic anhydride and a C1 -C4 alkyl vinyl ether
EP0026490B1 (en) Latex polymerization process
JP2002534567A (ja) 水性ペルオキシドエマルジョン
US4182809A (en) Inversion polymerization process for producing vinyl resins using a dual layer coating