PL93742B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL93742B1
PL93742B1 PL17414772A PL17414772A PL93742B1 PL 93742 B1 PL93742 B1 PL 93742B1 PL 17414772 A PL17414772 A PL 17414772A PL 17414772 A PL17414772 A PL 17414772A PL 93742 B1 PL93742 B1 PL 93742B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
acid
compound
phenylethyl
water
Prior art date
Application number
PL17414772A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL93742B1 publication Critical patent/PL93742B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Thiazole And Isothizaole Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wyitwarza- nia 2-imino-3-/2-hydroksy-2Hfenyloetylo/-tiazolidy- ny, ewentualnie w postaci soli addycyjnej z kwa¬ sem, która jest zwiazkiem posrednim w wytwa¬ rzaniu itetramizolu.
Tetramizol, czyli dl-2,3,5,6-czterowodoro-6-fenylo- imidazo-[2,l-b]-tiazol i jego farmaceutycznie do¬ zwolone sole addycyjne z kwasami oraz odpowia¬ dajace im zwiazki lewoskretne sa dobrze znane jako srodki przeciwko robakom.
Znany jes(t sposób wytwarzania tetraimiizolu i je¬ go farmaceutycznie dozwolonych soli addycyjnych z kwasami, przez zamkniecie pierscienia w addy¬ cyjnej soli kwasowej 2^imino-3-/f^nydnoksy-2-fe- nyloetylo/-tiazolidyny/„lHPT,7 o wzorze 5. Rów¬ niez znany jest sposób wytwarzania IHPT z jego soli addycyjnych z kwasami, przez poddanie re¬ akcji tiomocznika lub kwasu" tiocyjanowego ze zwiazkiem o ogólnym wzorze CeH5CHOHCH^NHCH2 CH2W-HW, w którym W oznacza atom chlorowca, np. bromu lufo chloru lub irodnik o wzorze -OS02R, w którym R oznacza rodnik fenylowy lub toli- lowy.
Wynalazek dotyczy nowego, wieloetapowego spo¬ sobu wytwarzania IHPT i jej soli addycyjnej z kwasem. W celu lepszego wytlumaczenia, wzajem¬ ne zaleznosci w sposobie wedlug wynalazku, za¬ chodzace pomiedzy róznymi stadiami procesu i pro¬ duktami reakcji, podano na zalaczonym schema¬ cie.
Zgodnie z wynalazkiem sposób wytwarzania 2- -imino-3-/i2-hydroksy-2-fenyloetylo/-;tiazolidyinyoraz jej soli addycyjnej z kwasem, polega na tym, ze zwiazek o wzorze CgHg-CHOHCH^NHCHjCHjOH lub o wzorze 2 alibo sól addycyjna tych zwiazków z kwasem, lufo mieszanina tych dwóch zwiazków albo soli addycyjnych tych zwiazków, poddaje sie reakcji z reagentem o wzorze: SOY2, S02C12, PYj, POY3 lub PY5, gdzie Y oznacza atom chlorowca, a nastepnie reakcji z woda, ewentualnie w obec¬ nosci kwasu, po czym wytworzony zwiazek o ogól¬ nym wzorze CeHsCHOHCHaNiEICHjCHjY, w którym Y ma wyzej podane znaczenie, lufo sól addycyjna tego zwiazku z kwasem, poddaja sie reakcji z tio¬ mocznikiem lub kwasem tiocyjanowym w znan^ sposób, do uzyskania zadanego zwiazku 2-imino-3- -/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-iiazolidyny o wzorze 5.
Wazna cecha tego wieloetapowego sposobu jest to, ze nie wyciaga on wyodrebniania zadnego zwiazku posredniego do nastepnego etapu.
Jak wskazano na zalaczonym schemacie, mie¬ szanine zwiazków wyjsciowych o wzorze CeH5CH- OHCHiNHCHaCHaOH i o wzorze 2 otrzymuje sie przez poddanie reakcji zwiazku o wzorze 1 ze zwiazkiem o wzorze H^NCH^H^OH, przy czym reakcje prowadzi sie w temperaturze okolo 60°C w ciagu 3 godzin. Jest oczywiste, ze nie zachodzi potrzeba rozdzielenia otrzymanej mieszaniny izo¬ merycznych zwiazków przed przejsciem do pierw¬ szego stsopnia procesu, to jest do przetworzenia 9374293742 tych zwiazków" na zwiazki odpowiednio o wzorze C6H5CHYCH^NHCH2CH2Y i o wzorze 3, poniewaz z obu izomerów otrzymuje sie ostatecznie ten sam zwiazek monochlorowcowy, stanowiacy zwiazek o wzorze CeHsCHOHCHjjNHCHaCHgY. Niemniej jed¬ nak,- jesli z -jakichkolwiek wzgledów byloby to potrzebne, mieszanine izomerów o wzorze C6H5CH- OHCH2NHCH2CH2OH i o wzorze 2 mozna rozdzie¬ lic w znanjr sposób i proces mozna prowadzic zx kazdym izomerem oddzielnie. Tak wiec jest oczy¬ wiste, ze sposób wedlug wynalazku obejmuje uzy¬ cie nastepujacych produktów wyjsciowych: zwia¬ zek o wzorze C6H5CHOHCHiCH2OH albo soli ad¬ dycyjnej tego zwiazku z kwasem lub zwiazku o*Jvzorze 2 afi)^foli addycyjnej tego zwiazku ^ kwasem lub mifeszaniny zwiazków o wzorze CfHeCHOHCHjC^OH i o wzorze 2 albo soli addy- THiyofrrittfi^ T»»^*1>Aw z kwasem. < Ze wzgledcrw *lfl>nj>micznych korzystniej jest sto- sowST mieszanine; obu Wyzej wymienionych zwiaz¬ ków w postaci wolnych zasad lub ich soli addy¬ cyjnych z kwasem.
Korzystnym rodnikiem o symbolu Y jest aitom chlorowca np. atom chloru lub bromu, natomiast odpowiednimi solami addycyjnymi z kwasem zwiazków o wzorze CeHjCHOHCHjNHCH^HaOH i o wzprze 2 sa sole z mocnymi kwasami, np. z kwasem chlorowcowodorowym, takim jak kwas chlorowodorowy albo bromowodorowy lub z kwa¬ sami takimi, jak kwas siarkowy, fosforowy, nad¬ chlorowy albo p-toluenosulfonowy, a takze z kwa¬ sami alikanokarboksylowymi o 2—6 atomach we¬ gla, takim jak kwas octowy.
Odpowiedniim ireagentem w pierwszym stadium procesu jest np. chlorek tionylu, chlorek sulfury- Iti; trójchlorek fosforu, trójbromek fosforu, tleno¬ chlorek fosforu lub piecibchlorek fosforu. Proces ten korzystnie prowadzi sie w srodowisku rozpusz¬ czalnika organicznego, np. weglowodoru aroma¬ tycznego ewentualnie podstawionego, takiego jak toluen, ksylen lub chlorobenzen lub chlorowcowa¬ nego alkanu o 1—3 atomach wegla, np. chlorku etylenu. Reakcja przebiega w temperaturze poko¬ jowej lub umiarkowanie podwyzszonej, np. w za¬ kresie 20—60°C.
Drugie stadium procesu dotyczy reakcji z woda zwiazku o wzorze C^H^HYCHgNHCHaCHaY i/lub o, wzorze 3 lub ich soli addycyjnych z kwasem, korzystnie w obecnosci kwasu. Odpowiednimi kwa¬ sami w tej reakcji sa mocne kwasy, np. kwas chlorowodorowy, bromowodorowy, siarkowy, fosfo¬ rowy, nadchlorowy lub pHtoluenosulfonowy, a tak¬ ze kwasy alkanokarboksylowe o 2—6 atomach we¬ gla^ -np, kwas octowy. Jest oczywiste, ze w tym stadium procesu reakcja przebiega glównie po¬ przez azyrydyne o wzorze 4 jako zwiazek przejs¬ ciowy/Jednak, przy uzyciu wyjsciowego zwiazku o worze CeHeCHYCANHC^CHaY w silnie kwa¬ sowym srodowisku reakcji hydroliza zwiazku o wzorze CaHgCHYCH^NHCHsCHaY do zwiazku o wzo¬ rze CeHgCHOHCHjNHCI^CHaY przebiega zarówno bezposrednio jak i posrednio poprzez azyrydyne 6 "wzorze 4, przy czyim wzrost kwasowosci srodo¬ wiska przesuwa przebieg reakcji w kierunku bez¬ posredniej hydrolizy. 40 45 50 55 05 W przypadku gdy wyjsciowym produktem jest zwiazek o wzorze 3 lub jego sól addycyjna z kwa¬ sem, reakcje w tym stadium procesu nalezy pro¬ wadzic w srodowisku kwasowym o wartosci pH 1—5, korzystnie przy pH 2—2,5; odpowiedni za¬ kres pH utrzymuje sie przez okresowe dodawanie do mieszaniny reakcyjnej zasady nieorganicznej, np. wodorotlenku sodu. Te drugie stadium pro¬ cesu prowadzi sie korzystnie w obecnosci rozpusz¬ czalnika organicznego, np. alikanolu o 1—5 ato¬ mach wegla, takiego jak etanol lub izopropanol.
Reakcje prowadzi sie równiez w temperaturze pokojowej lub umiarkowanie podwyzszonej, np. w temperaturze wrzenia mieszaniny reakcyjnej.
Jak wskazano wyzej, koncowe stadium procesu w sposobie wedlug wynalazku, to jest dotyczace reakcji wytworzonego zwiazku o wzorze CeHsCH- OHCH2NHCH^CH2Y, z tiomocznikiem lub kwasem tiocyjanowym, jest reakcja znana.
Korzystnymi warunkami w sposobie wedlug wy¬ nalazku jest uzycie w pierwszym stadium procesu jako srodka chlorowcujacego chlorku tionylu oraz wydzielenie z mieszaniny poreakcyjnej wytworzo¬ nego koncowego produktu, to jest zwiazku o wzo¬ rze 5 (IHPT) w postaci pHtoluenosulfonianu.
Wynalazek objasniaja nastepujace przyklady.
Przyklad I. Zawiesine 25 g N-/2-hydroksy- etylo/-N-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-amHiy w 150 ml toluenu, mieszajac i ogrzewajac w temperaturze 45°C, nasycono gazowym chlorowodorem, po czym dodano jednorazowo 21 ml chlorku tionylu i mie¬ szano w temperaturze 45°C w ciagu 3 godzin. Do otrzymanej zawiesiny zawierajacej chlorek N-/2- chloróetylo/ -N- /2-chloro- 2 nfenyloetylo/ -amoniowy dodano 220 ml wody i mieszajac ogrzewano pod Chlodnica zwrotna w ciagu 3 godzin. Mieszanine rozwarstwiono i wydzielona warstwe wodna do¬ prowadzono do wartosci pH 2 za pomoca stezo¬ nego roztworu wodorotlenku sodu. Do otrzymane¬ go roztworu, zawierajacego chlorek N-/2-chloro- etylo/-N-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-am'oniowy, do¬ dano 11 g tiomocznika i ogrzewano pod chlodnica zwrotna w ciagu 24 godzin, po czym do goracego roztworu mieszajac dodano 27 g kwasu p-tolueno- sulfonowego, az do calkowitego rozpuszczenia.
Otrzymany roztwór ochlodzono i wytracony osad odsaczono. Osad przemyto 100 ml acetonu i wy¬ suszono w temperaturze 70°C pod zmniejszonym cisnieniem. Otrzymano p-toluenosulfonian 2-imino- -3-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-tiazolidyny o tempe¬ raturze topnienia 242^244°C.
Przyklad II. Zawiesine 10,5 g N-/2-hydro- ksyetylo/-N-/2-hydroksy-l-ifenylo€itylo/-aminy w 70 ml toluenu, mieszajac i ogrzewajac w temperatu¬ rze 45°C, nasycono gazowym chlorowodorem, po czym dodano jednorazowo 9,5 ml chlorku tionylu i mieszano w temperaturze 4>0°C, w ciagu 5 go¬ dzin. Do otrzymanej zawiesiny zawierajacej chlo¬ rek N-/2Hchloroetylo/4N-/2-chloro-l-fenyloetylo/- -amoniowy dodano 50 ml wody i mieszajac ogrza¬ no do temperatury 70°C, nastepnie mieszanine rozwarstwiono i oddzielono warstwe wodna za¬ wierajaca chlorek N-/2-chloroetylo/-N-/2-cMoro-l- -fenyloetylo/-amoniowy. Warstwe wodna doprowa¬ dzono do wartosci pH 2,0 za pomoca 18 N roz-5 tworu wodorotlenku sodu i ogrzewano pod chlod¬ nica zwrotna w ciagu 2 godzin, utrzymujac war¬ tosc pH 2—2J5 przez okresowe dodawanie 18 N roztworu wodorotlenku sodu.
Roztwór ochlodzono do temperatury 60°C, do- 5 prowadzono odczyn do wartosci pH 1,0 za pomoca 12 N kwasu solnego, nastepnie dodano 6,6 g tio¬ mocznika i otrzymany roztwór ogrzewano pod chlodnica zwrotna w ciagu 10 godzin. Do otrzy¬ manego goracego roztworu mieszajac dodano 11 g 10 kwasu p-toluenosulfonowego, po czyim ochlodzono i wytracony osad odsaczono. Osad przemyto 20 ml acetonu i wysuszono w temperaturze T0°C, pod zmniejszonym cisnieniem. Otrzymano p-toluenosul¬ fonian 2-imino-3-/2-hydro|ksy-2-feaiyloetylo/-ti,azoli- ls dyny o temperaturze topnienia 242—244°C.
Przyklad III. Do 460 g etanoloaminy ogrze- wanei w temperaturze 60°C mieszajac wkroplono w Ciagu 2 godzin 50 g tlenku styrenu i otrzymany roztwór mieszano w tej temperaturze jeszcze w 20 ciagu 1 godziny, po czym oddestylowano nadmiar etanoloaminy przez ogrzewanie mieszaniny pore¬ akcyjnej do temperatury 140°C pod cisnieniem • mm Hg. Otrzymana stopiona pozostalosc skla¬ dala sie z mieszaniny 80^/t N-/2-hydroksyetylo/-N- 25 -/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-aminy i 20*/t N-/2-hy- droksyetykV-iN-/2-hydroksy- 1> -fenyloetylo/-aminy.
Do pozostalosci dodano 400 ml toluenu i po ochlo¬ dzeniu do temperatury 40°C otrzymany roztwór mieszajac nasycono gazowym chlorowodorem, po 30 czym dodano jednorazowo 69 ml chlorku tionylu . i roztwór mieszano w temperaturze 45 °C w ciagu 4 godzin.
Otrzymany roztwór zawieral chlorek N-/2-chio- roetylo/^N-/2-chloro-2-fenyloetyilo/-amoniowy i chlo- 55 rek N-/2-chloroetylo/-N-/2-chloro-lHfenyloetylo/- -amoniowy. Do roztworu dodano 380 ml wody i mieszajac ogrzano do temperatury 70°C, -po czym mieszanine rozwarstwiono. Warstwe wodna dopro¬ wadzono do wartosci pH 2 przez dodanie 18 N 40 roztworu wodorotlenku sodu, nastepnie ogrzewa¬ no pod chlodnica zwrotna w ciagu 2 godzin, utrzy¬ mujac wairtosc pH 2,0—2,5 przez okresowe doda¬ wanie 18 N roztworu wodorotlenku sodu. Otrzy¬ many roztwór ochlodzono do temperatury 60°C, 45 doprowadzono roztwór do wartosci pH 1 za po¬ moca 12 N kwasu solnego, po czym dodano 47 g tiomocznika i mieszanine ogrzewano pod chlod¬ nica zwrotna w ciagu 10 godzin. Do goracej mie¬ szaniny poreakcyjnej dodano 79 g kwasu p-to- 50 luenosulfonowego, nastepnie fochlodzono i wytra¬ cony osad odsaczono. Osad przemyto 350 ml ace¬ tonu i wysuszono w temperaturze 70°C pod zmniej¬ szonym cisnieniem. Otrzymano p-toluenasulfonian 2*imino-3-/2-hydroksy-2^fenyloetylo/-tia2olidyny o 55 temperaturze topnienia 242^h244°C.
Przyklad IV. Powtórzono proces opisany w przykladzie I, ale z ta róznica, ze zamiast chlorku tionylu stosowano oddzielnie 13,2 g trójchlorku fosforu, 12,1 g pieciochlbrku fosforu i 19,5 g chlor- 60 ku sulfurylu. W kazdym przypadku otrzymano p-toluenosulfonian 2-imino-3-/2-hydroksy-2nfenylo- etyloZ-tiazolidyny o temperaturze topnienia 242— —244°C.
Przyklad V. Do zawiesiny 2& g N-/2-hydro- « 6 ksyetylo/-N-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-aiminy w 100 ml toluenu mieszajac i utrzymujac tempera¬ ture 25°C wkroplono w ciagu 10 minut 6,98 g ste¬ zonego kwasu siarkowego, po czym dodano jed¬ norazowo 22 ml chlorku tionylu i mieszajac ogrze-> wano mieszanine w temperaturze 45 minut w cia¬ gu 4 godzin. Do mieszaniny poreakcyjnej dodano 220 ml wody i postepowano dalej w sposób jak opisano w przykladzie I. Otrzymano p-toluenosul¬ fonian 2-imino-3-/2-hyójroksy-2Hfenyloetylo/-tiazoli- dyny o temperaturze (topnienia 242—244°C.
Powyzszy proces powtórzono, ale z ta róznica, ze zamiast kwasu siarkowego uzyto 6,96 g kwasu octowego. Otrzymano taki sam zwiazek o tempe¬ raturze topnienia 242^H244°C.
Przyklad VI. Do zawiesiny 25 g N-/2-hydro- ksyetylo/-N-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-aminy w 150 ml toluenu mieszajac i utrzymujac temperature °C wkroplono w ciagu 15 minut 19,46 g kwasu nadchlorowego (d = 1,70), po czym ogrzewano w temperaturze wrzenia, stosujac nasadke Deana i Starka az do usuniecia wody w postaci mie¬ szaniny azeotropowej z toluenem. Do mieszaniny ochlodzonej do temperatury 45°C dodano 21 g chlorku tionylu i prowadzono proces dalej w spo¬ sób jak opisano w przykladzie I. Otrzymano pnto- luenosulfonian 2-imino-3-/2-hydrioksy-2-fenyloety- lo/-tiazolidyny o temperaturze topnienia 242— —244°C.
Powyzszy proces powtórzono, ale z ta róznica, ze zamiast kwasu nadchlorowego uzyto 23 g 48— —5(fik roztworu wodnego kwasu bromowodorowe- go (d = 1,51). Otrzymano taki sam zwiazek o tem¬ peraturze topnienia 242—244°C.
Przyklady VII—IX podane ponizej ilustruja uzycie w pewnych stadiach procesu wedlug wy¬ nalazku pochodnych azyrydyny, a w przykladzie X podano uzycie mieszanych chlorowodorków/bromo- wodorków zwiazku o wzorze 3 w jednym stadium procesu sposobu wedlug wynalazku.
Przyklad VII. Do roztworu 1,0 g chlorku N- -/2-chlloroetylo/-N-/2^chloTo-2-fenyloetylo/-aimonio- wego w 25 ml wody dodano 25 ml chloroformu i mieszajac doprowadzono mieszanine do wartosci pH 10 przez dodanie jednorazowo 3,5 ml 2 N roz¬ tworu wodnego wodorotlenku sodu, po czym mie¬ szano w temperaturze pokojowej w ciagu 30 mi¬ nut. Oddzielona warstwe organiczna przemyto dwu¬ krotnie po 10 ml wody, wysuszono siarczanem magnezu i przesacz odparowano w temperaturze 50°C pod zmniejszonym cisnieniem. Otrzymano N- -/2-chloroetylo/-2-fenyloazyrydyne w postaci jas- nozóltego oleju, o nastepujacej charakterystyce widma MRJ /CDCI3/T; 2,75 /5 H, s, aromatyczny H/; 6,31 /2H, t, J = 6,5 Hz, -CH2-C1/; 7,28 72H, t, J[ =» = 6,5 Hz, -tf-CHj-/; 7,60 /1H, dd, Ji = 7,0, J* - = 3,5 Hz C«H6-CH-N-/; 8,18 /1H, d, J = 3,5 Hx, H_> Nh/; 8,26 /1H, d, J = 7,0 H, H_> N/.
Do 30 ml 0,1 N kwaisu solnego imeszajac wkro¬ plono w temperaturze 60°C, w ciagu 30 minut roz¬ twór 0,5 g N-/2-chloroetylo/-2-fenyloazyrydyny w ml etanolu i po dalszym mieszaniu w ciagu 10 minut otrzymany roztwór ochlodzono do tempe¬ ratury pokojowej, po czym roztwór zalkalizowano 18 N roztworem wodorotlenku sodu do wartosci )93742 8 pH 11 i wyekstrahowano dwukrotnie po 15 ml, chloroformu. Warstwe organiczna wysuszono siar¬ czanem magnezu, nastepnie nasycono gazowym chlorowodorem. Otrzymano chlorek N-/2-chloro- etylo/-N-/l2-hydroksy-2-fenyloetyLo/-amoniowy o temperaturze topnienia 158^l59°C.
Przeklad VIII. Do roztworu 20 g N-/2-hy- drpksyetylo/-iN-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-aminy w 120 ml toluenu, mieszajac i utrzymujac tempera- ture 45°C dodano 21 g kwasu p-toluenoisulfono- wego, a nastepnie dodano w ciagu 15 minut 34,2 g trójfarotmku fosforu i mieszano w temperaturze 45°C w ciagu 8 godzin. Mieszanine poreakcyjna rozwarstwiono i dolna warstwe rozpuszczono w 40 ml metanolu, ogrzewajac w temperaturze wrzenia pod chlodnica zwrotna.
Po oziebieniu roztworu do temperatury 0°C wy¬ tracony osad odsaczono i wysuszono pod zmniej¬ szonym cisnieniem. Otrzymano p-toluenosulfonian N- /2-bromoetylo/-N-/ 2-bromo-2Hfenyloetylo/ -amo- niowy o temperaturze topnienia 142—143°C.
Do roztworu 0,7 g p-toluenosulfonianu N-/2-bro- moetylo/-N-/2-bromo-2-4enyfloetylo/-aimoniowego w ml etanolu, mieszajac dodano w ciagu 10 mi¬ nut 13 ml 0,25 N roztworu wodorotlenku sodu i mieszano w temperaturze pokojowej w ciagu 2 godzin. Roztwór rozcienczono 50 ml wody i wy¬ ekstrahowano dwukrotnie po 15 ml chloroformu.
Polaczone ekstratkty przemyto dwukrotnie po 10 ml wody, po czyni wysuszono siarczanem magnezu i odparowano w temperaturze 50°C pod zmniej¬ szonym cisnieniem. Otrzymano N-/2-bnomoetylo/- -2-fenyloazyrydyne w postaci jasnozóltego oleju, o nastepujacej charakterystyce widma MRJ /CZClg/r: 2,80 /5H, s, aromatyczny H/; 6,50 /2H, t, J = 7,0HZ — CH2 — Br/; 7,22 /2H, t, J = 7,0 Hz, --N—CHss—, 7,59 /1H, dd, J = 3,5 Hz, J2 = 7,0 Hz, CflH5—CH—W; 8,08 /1H, d, J = 3,5 Hz H_> N —/ 8,25 /1H, d, J = 7,0 Hz/.
Do roztworu 4,0 g kwasu p-toluenosulfonowego w 10 ml izopropanolu i 30 ml wody mieszajac, wkroplonow temperaturze 40°C w ciagu 30 minut 2 g N-/2^bromoetylo/-2-fenyloazyrydynyt po czym mieszano jeszcze w temperaturze 40°C w ciagu 2 godzin i oziebiono do temperatury 0°C. Wytracony osad odsaczono, osad przemyto kolejno 10 ml wody i 20 ml acetonu, nastepnie wysuszono w temperaturze 50°C pod zmniejszonym cisnieniem.
Otrzymano p-toluenosulfonian N-/2-bromoetylo/- -N-/2-hydroksy-2-fenyloetylo/-amoniowy o tempe¬ raturze topnienia 145—148°C.
Przyklad IX. Do 80 ml 1 N roztworu wod¬ nego kwasu octowego wkroplono w temperaturze 50°C w ciagu 1 godziny roztwór 10 g N-/2-chloro- etylo/-2-fenyloazyrydyny w 20 ml izopropanolu i- mieszano jeszcze w tej temperaturze w ciagu minut. Do otrzymanego roztworu dodano 3,1 g tiomocznika i mieszajac ogrzewano w temperaturze wrzenia pod chlodnica zwrotna w ciagu 24 godzin, po czym do goracego roztworu mieszatjac dodano ,5 g kwasu p-toluenosulfonowego i postepowano dalej w sposób jak opisano w przykladzie IV.
Otrzymano taki sam zwiazek o temperaturze top¬ nienia 242h^244°C, P r zy k l a d X. Zawiesine 5 g N-/2-hydroksy- ety'lo/-N-/2-hydroksy-l-fenyloetylo/-aminy w 40 ml toluenu, mieszajac nasycono gazowym chlorowo¬ dorem, po czym dodano jednorazowo 8,4 g trój- bromku fosforu i otrzymana zawiesine mieszano w temperaturze 45°C w ciagu 8 godzin.
W wyniku reakcji otrzymano zawiesine zawie¬ rajaca mieszanine chlorku i bromku N-/2-bromo- etylo/-N-/2Hbromo-l-fenyloetylo/-amoniowego. Do otrzymanej zawiesiny, mieszajac i utrzymujac tem- perature 40°C dodano 50 ml wody, po czym mie¬ szanine rozwarstwiono. Warstwe wodna, zawiera¬ jaca chlorek i bromek N-/2-(bromo-etylo/-N-/2-bro- mo-l-fenyloetylo/-amoniowy, doprowadzono do wartosci pH 1 za pomoca 18 N roztworu wodoro- tlenku sodu i ogrzewano w temperaturze wrzenia pod chlodnica zwrotna w ciagu 1 godziny, utrzy¬ mujac pH roztworu w granicach 1,0—1,5 przez okresowe dodawanie 18 N roztworu wodorotlenku sodu. Roztwór zalkalizowano za pomoca 18 N roz- tworu wodorotlenku sodu do wartosci pH 10 i wy¬ ekstrahowano dwukrotnie po 10 ml chloroformu.
Polaczone ekstrakty wysuszono siarczanem magne- * zu i nasycono, gazowym chlorowodorem. Otrzyma¬ no chlorek N-/2-bromoety loetylo/-amoniowy o temperaturze topnienia 143— 145°C.

Claims (10)

Zastrzezenia patentowe 30
1. Sposób wytwarzania 2Timino-3-/2-hydroksy-2* -fenyloetylio/-tiazolidyny, ewentualnie w postaci soli addycyjnej z kwasem, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze CeHsCHOHCH^HCtt^CH^OH lub 35 sól addycyjna tego zwiazku z kwasem poddaje sie reakcji z reagentem o wzorze SOY2, S02C12, PY3, POY3 lub PY5, gdzie Y oznacza atom chlorowca, korzystnie atom chloru lub bromu, a nastepnie wytworzony produkt poddaje sie reakcji z woda, 40 ewentualnie w obecnosci kwasu, po czym wytwo¬ rzony zwiazek o ogólnym wzorze CgHsCHOHCI^- NHCH2CH2Y, w którym Y ma wyzej podane zna¬ czenie lub sól addycyjna tego zwiazku z kwasem, poddaje sie reakcji z tiomocznikiem lub kwasem 45 tiocyjanowym w znany sposób.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jako reagent zawierajacy chlorowiec korzystnie stosuje sie chlorek tionylu.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze 50 reakcje z woda prowadzi sie w temperaturze wrze¬ nia mieszaniny reakcyjnej.
4. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym,, ze reakcje z woda prowadzi sie w obecnosci alkanolu o 1—5 atomach wegla. 55
5. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze 2-imino-3-/2-hydroksy - 2 - fenyloetylo/ - tiazolidyne wyodrebnia sie ze srodowiska reakcji w postaci p-toluenosulfonianu.
6. Sposób wytwarzania 2-imino-3-/2-hydroksy-2- 60 -fenyloetylo/-tiazolidyny, ewentualnie w postaci soli addycyjnej z kwasem, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2 lub sól addycyjna tego zwiaz¬ ku z kwasem poddaje sie reakcji z reagentem o wzorze. SOY2, S02C12, PY3, POY3 lub PY5, gdzie 05 Y oznacza atom chlorowca, korzystnie atom chlo-9 93742 10 ru lub bromu, a nastepnie wytworzony produkt poddaje sie reakcji z woda, ewentualnie w obec¬ nosci kwasu, po czym wytworzony zwiazek o wzo¬ rze ogólnym C6H5CHOHCH2NHCH2CH2Y, w którym Y ma wyzej podane znaczenie, lub sól addycyjna tego zwiazku z kwasem, poddaje sie reakcji z tio¬ mocznikiem lub kwasem tiocyjanowym w znany sposób.
7. Sposób wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze jako reagenit zawierajacy chlorowiec korzystnie stosuje sie chlorek tionylu.
8. Sposób wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze reakcje z woda prowadzi sie w temperaturze wrze¬ nia mieszaniny reakcyjnej.
9. Sposób wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze 5 reakcje z woda prowadzi sie w obecnosci alkano- lu o 1—6 atomach wegla.
10. Sposób wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze 2-imino-3-/2-hydroksy - 2 - fenyloetylo/-tiaizolidyne wyodrebnia sie ze srodowiska reakcji w postaci p-1oluenosulfonianu. 1093742 c6h5ch-^:h2 WZÓR 1 CgHgCHOHCHgNHCHgCH^H f CgHjCHyCHgNHCHgCHgy \ CH, la\ ,C6H5-CH- NCHgC^y H2NCH2CH2OH NHCH2CH20H 6 5 2 | WZÓR 2 NHO^CHgy j:6H5CHCH2y WZÓR 3 l WZÓR A 6 3 2 2 2? C6H5CHOHCH2N ' I WZÓR 5 /3HPTI WZÓR 6 /Telrawizol / C6H5 Schemat Drukarnia Narodowa Zaklad Nr 6, zam. 581/77 Cena 10 zl
PL17414772A 1972-04-06 1972-06-16 PL93742B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB1584972 1972-04-06

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL93742B1 true PL93742B1 (pl) 1977-06-30

Family

ID=10066649

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17414772A PL93742B1 (pl) 1972-04-06 1972-06-16

Country Status (3)

Country Link
AR (1) AR196850A1 (pl)
PL (1) PL93742B1 (pl)
SU (1) SU559651A3 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
SU559651A3 (ru) 1977-05-25
AR196850A1 (es) 1974-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO762661L (pl)
US2507408A (en) 1-alkylsulfonyl-4-alkyl piperazines
PL93742B1 (pl)
US2659732A (en) Quaternary ammonium salts of dialkyl aminoalkyl xanthene-9-carboxylates and the production thereof
DE3336225A1 (de) Verfahren zur herstellung von imidazolen und neue zwischenprodukte fuer die verwendung in diesem verfahren
PL141866B1 (en) Method of obtaining 1,8-dihydroxy-10-ocyl-9-antrones
DE2710382C2 (de) Verfahren zur Herstellung von 2,1,3-Benzothiadiazin-4-on-2,2-dioxid-derivaten
US2578757A (en) 2-tertiaryamino-6-(dialkylaminoalkoxy)-benzothiazoles and process for their manufacture
US2768195A (en) Di-alpha-substituted aminonitriles and processes for the manufacture thereof
NZ200857A (en) Preparation of 5,6,7,7a-tetrahydro-4h-thienol(3,2-e)pyridin-2-ones
EP0134934B1 (de) 2-Ketosulfonamide und Verfahren zu deren Herstellung
IE43958B1 (en) Thiazolidine derivatives and process for their manufacture
SU437284A1 (ru) Способ получени производных индено-пиридина
US2040467A (en) Method of preparing formaldehyde derivatives of 1-mercaptothiazoles
DE2162324A1 (de) Verfahren zur Herstellung von 2-Mercapto-1,3,4-thiadiazolen
US2748164A (en) Conhj
EP0170057B1 (de) Verfahren zur Herstellung von N-Phenyl(Pyridyl)-sulfonyldiamiden
CH673279A5 (pl)
US2748120A (en) 2-amino-6-aryl-5, 6-dihydro-4-hydroxy-pyrimidines
PL163988B1 (pl) Sposób wytwarzania nowych stereoizomerów 4-/3-{N- etylo-N-[3-/propylosulfinylo/ propylo]amino}-2 hydroksypropoksy/benzonitrylu PL PL
GB1570912A (en) Aromatic sulphonamido derivatives and process for their manufacture
HU189111B (en) Process for producing thiazol derivatives
Bigg et al. Studies on the chemistry of 2, 3, 5, 6‐Tetrahydro‐6‐phenylimidazo [2, 1‐b]‐thiazole. I. The reaction of N‐Alkyl derivatives with nucleophiles
US588412A (en) Emil fischer
US3637853A (en) O o&#39;-bis(gamma-dimethylamino-propyl)-diisoeugenol and salts thereof