PL69439Y1 - Hak rynnowy - Google Patents

Hak rynnowy

Info

Publication number
PL69439Y1
PL69439Y1 PL123597U PL12359714U PL69439Y1 PL 69439 Y1 PL69439 Y1 PL 69439Y1 PL 123597 U PL123597 U PL 123597U PL 12359714 U PL12359714 U PL 12359714U PL 69439 Y1 PL69439 Y1 PL 69439Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gutter
catch
handle
hook
fastening arm
Prior art date
Application number
PL123597U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123597U1 (pl
Inventor
Szczepan Buryło
Original Assignee
Gpm Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gpm Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa filed Critical Gpm Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Priority to PL123597U priority Critical patent/PL69439Y1/pl
Publication of PL123597U1 publication Critical patent/PL123597U1/pl
Publication of PL69439Y1 publication Critical patent/PL69439Y1/pl

Links

Landscapes

  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru jest hak rynnowy stosowany w systemach odwadniania dachu, balkonu, tarasu budynku i tym podobnych przekryć z rynną, której przednia krawędź wystaje przed płaszczyznę przekrycia.
Znane są, przykładowo z polskiego opisu patentowego nr PL 184 588 haki rynnowe wytwarzane z pasów stalowych blach lub z płaskowników wygiętych w części okalającej rynnę U-kształtnie, przechodzących z jednej strony w część mocującą wyposażoną w otwory dla elementów złącznych służących mocowaniu rynny do konstrukcji budynku, a z drugiej strony w zaczep służący ustalaniu położenia zewnętrznego obrzeża koryta rynny, mające w części mocującej, przeciwległe do zaczepu wycięty w blasze lub płaskowniku język wygięty do wewnątrz służący ustalaniu położenia wewnętrznego obrzeża koryta rynny.
Znane są haki rynnowe o ceowym przekroju poprzecznym, które obejmują rynnę środnikiem, przykładowo hak rynnowy według rozwiązania wzoru użytkowego PL 64 347 mający na płaszczyźnie tylniej, przystającej do konstrukcji budynku, ramiona zaopatrzone w wywinięte na zewnątrz półki z otworami mocującymi, gdzie położenie koryta rynny ustalane jest między językiem wyciętym w ściance tylniej środnika i wygiętym do wewnątrz odgiętym łukowo zakończeniem przednim uchwytu, przylegającym do łukowej przedniej krawędzi rynny.
Znane są z polskiego zgłoszenia patentowego P.390019 oraz opisu ochronnego polskiego wzoru użytkowego RWE.63442 rozwiązania dotyczące ustalania i utrwalania położenia dwóch zachodzących na siebie narożnych elementów rynny zawierające rozmieszczone na krawędzi jednego z elementów języczki zaczepowe, które po ustaleniu położenia narożnych elementów rynny mogą być zaciskane lub zaciągane, ręcznie, kombinerkami lub poprzez np. pobijanie młotkiem, na krawędzi drugiego elementu dla zapewnienia ściślejszego przylegania obu elementów. W innym wariancie rozwiązania języczki zaczepowe mogą być perforowane, zawczasu w procesie wytwarzania produktu według rozwiązania lub w toku montażu, dla umożliwienia następnie wprowadzenia do otworu podłużnego przedmiotu np. zakończenia śrubokrętu lub szydła dekarskiego i zaciągnięcia języczka na drugim narożnym elemencie rynny poprzez zaparcie przedmiotu na ścianie tego elementu rynny i przyłożenie dźwigni. Otwory w tym elemencie rynny mogą zostać następnie wykorzystane do przewleczenia przez nie oraz przez perforację w ścianie drugiego elementu nitów rurkowych, wkrętów samogwintujących lub podobnych mocowań.
Hak rynnowy według wzoru wytworzony ze stali, miedzi lub innego kowalnego metalu ma część podtrzymującą przechodzącą w ramię mocujące, a na przeciwległym końcu części podtrzymującej w zaczep półokrągły. Ramię mocujące ma co najmniej jeden zaczep montażowy składający się z języczka zaczepowego, w którym wycięty jest zasadniczo poosiowo dla tego języczka zaczepowego uchwyt. Języczek zaczepowy może zostać przy wykorzystaniu plastycznych właściwości kowalnego metalu, z którego wykonane jest połączenie języczka zaczepowego z ramieniem mocującym poruszony względem uchwytu na osi połączenia jego krawędzi z ramieniem mocującym, aż do jego zagięcia do stanu przyległości do wewnętrznej płaszczyzny mocowanego odcinka rynny. Języczek zaczepowy może być połączony z ramieniem mocującym będąc wytłoczonym wraz z ramieniem mocującym z jednego kawałka blachy lub też stanowić pasek blachy połączony z ramieniem mocującym zgrzeiną.
Ramię mocujące haka może mieć wywinięte na zewnątrz półki, każda z co najmniej jednym otworem montażowym albo w innym wariancie rozwiązania ramię mocujące haka może być mocowane bezpośrednio do innych elementów konstrukcyjnych budynku.
Uchwyt może mieć szerokość u nasady korzystnie od 0,4 do 0,7 szerokości u nasady samego języczka zaczepowego.
Uchwyt haka może mieć zakończenie wyokrąglone dla zmniejszenia ryzyka urazu osoby dokonującej montażu rynny na haku.
Otwór uchwytu haka może być jednostronnie wyokrąglony, tak że wyokrąglenie rozciąga się od nasady uchwytu ku jego zakończeniu, co jest pomocne w ustalaniu położenia podłużnego przedmiotu wprowadzanego do otworu uchwytu na osi symetrii języczka zaczepowego.
Powierzchnia wewnętrzna haka może być wyłożona uszczelką. W wariancie tego rozwiązania hak może mieć postać korytka o pewnej długości, korzystnie 8 cm, służącego osadzaniu dwóch odcinków rynny stykających się czołowo w obrębie haka, zaś ramię mocujące ma dwa lub cztery zaczepy, korzystnie rozmieszczone na ramieniu mocującym symetrycznie.
Rozwiązanie według wzoru umożliwia łatwe ustalenie położenia rynny w haku i łatwe utrwalenie tego położenia. Uchwyt wycięty w języczku zaczepowym, który w zasadniczym etapie procesu montażu rynny pozostaje nieruchomy w stosunku do pozostałych części haka (nie podlega zginaniu) ułatwia poruszanie języczkiem (jego zaginanie) poprzez wprowadzenie do uchwytu podłużnego przedmiotu, zaparcie go na uchwycie i przyłożenie dźwigni jak na Fig. 3 rysunku dla wzoru bez ryzyka przypadkowej perforacji przez zakończenie przedmiotu płaszczyzny mocowanego odcinka rynny albo, w wariancie rozwiązania, w którym powierzchnia wewnętrzna haka jest wyłożona uszczelką - uszkodzenia tej uszczelki. Podłużny przedmiot służący do zagięcia języczka może zostać wprowadzony do uchwytu już po niewielkim ugięciu języczka zaczepowego i wprowadzony na obraną głębokość dającą pewność oparcia. Rozwiązanie według wzoru umożliwia również łatwe poruszanie języczkami zaczepowymi z uwagi na fakt, że suma długości odcinków, na których języczek zaczepowy łączy się z ramieniem mocującym rynny jest mniejsza od jego szerokości, mniejszy jest zatem, przy tej samej szerokości języczka zaczepowego u nasady opór stawiany przy jego zaginaniu, co umożliwia wytwarzanie haków z szerokimi języczkami zaczepowymi zapewniającymi lepszą stabilizację położenia koryta rynny. W wariancie rozwiązania hak może być wytłaczany z jednego kawałka blachy, co umożliwia uzyskanie kompletu współpracujących ze sobą elementów języczka zaczepowego i uchwytu w prostym procesie produkcyjnym i stosunkowo niewielkim kosztem. Rozwiązanie haka według wzoru ukazane zostało w przykładzie wykonania na rysunku, którego Fig. 1 przedstawia hak rynnowy w widoku perspektywicznym, Fig. 2 detal - zaczep montażowy, a Fig. 3 w ujęciu schematycznym sposób poruszania języczkiem zaczepowym zaczepu montażowego. W przykładowym wykonaniu hak wytłoczony z blachy stalowej o grubości 1,2 mm ma część podtrzymującą A przechodzącą w ramię mocujące B, a na przeciwległym końcu części podtrzymującej A w zaczep półokrągły C. Hak ma kształt korytka o długości 8 cm. Ramię mocujące B ma dwa symetrycznie do pionowej osi symetrii haka rozmieszczone zaczepy montażowe 1 składające się każdy z języczka zaczepowego 2, w którym to języczku zaczepowym 2 wycięty jest poosiowo dla niego uchwyt 3 tak, że języczek zaczepowy 2 może zostać poruszony względem uchwytu 3 na osi a-a połączenia krawędzi języczka zaczepowego 2 z ramieniem mocującym B, aż do jego zagięcia do stanu przyległo-ści do wewnętrznej płaszczyzny mocowanego odcinka rynny. Ramię mocujące B ma wywinięte na zewnątrz półki 4, każda z dwoma skrajnie rozmieszczonymi otworami montażowymi 5. Każdy języczek zaczepowy 2 ma szerokość 25 mm a szerokość uchwytu 3 u nasady wynosi 17 mm. Zakończenie uchwytu haka jest wyokrąglone. Otwór uchwytu haka jest jednostronnie wyokrąglony tak że wyokrąglenie rozciąga się od nasady uchwytu ku jego zakończeniu. Wewnętrzna powierzchnia haka wyłożona jest uszczelką 6.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Hak rynnowy ze stali, miedzi lub innego kowalnego metalu mający część podtrzymującą (A) przechodzącą w ramię mocujące (B), a na przeciwległym końcu części podtrzymującej (A) w zaczep półokrągły (C), gdzie ramię mocujące (B) ma co najmniej jeden zaczep montażowy (1) składający się z języczka zaczepowego (2), znamienny tym, że w języczku zaczepowym (2) wycięty jest zasadniczo poosiowo dla niego uchwyt (3), a języczek zaczepowy (2) może zostać poruszony względem uchwytu (3) na osi a-a połączenia krawędzi języczka zaczepowego (2) z ramieniem mocującym (B), aż do jego zagięcia do stanu przyległości do wewnętrznej płaszczyzny mocowanego odcinka rynny.
  2. 2. Hak rynnowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ramię mocujące (B) ma wywinięte na zewnątrz półki (4) każda z co najmniej jednym otworem montażowym (5).
  3. 3. Hak rynnowy według zastrz. 1, znamienny tym, że szerokość u nasady uchwytu (3) wynosi od 0,4 do 0,7 szerokości u nasady języczka zaczepowego (2).
  4. 4. Hak rynnowy według zastrz. 1, znamienny tym, że uchwyt (3) ma zakończenie wyokrąglone.
  5. 5. Hak rynnowy według zastrz. 1, znamienny tym, że otwór uchwytu (3) jest jednostronnie wyokrąglony, tak że wyokrąglenie rozciąga się od nasady uchwytu (3) ku jego zakończeniu.
  6. 6. Hak rynnowy według zastrz. 1, znamienny tym, że hak ma kształt korytka i wewnętrzna powierzchnia haka wyłożona jest uszczelką (6).
PL123597U 2014-12-09 2014-12-09 Hak rynnowy PL69439Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123597U PL69439Y1 (pl) 2014-12-09 2014-12-09 Hak rynnowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123597U PL69439Y1 (pl) 2014-12-09 2014-12-09 Hak rynnowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123597U1 PL123597U1 (pl) 2016-06-20
PL69439Y1 true PL69439Y1 (pl) 2017-10-31

Family

ID=56120799

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123597U PL69439Y1 (pl) 2014-12-09 2014-12-09 Hak rynnowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL69439Y1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL235065B1 (pl) * 2017-10-06 2020-05-18 Gpm Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa Zespół mocowania orynnowania

Also Published As

Publication number Publication date
PL123597U1 (pl) 2016-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3162413A (en) Bar hanger
US8397458B2 (en) Bracket useful with sloped suspended ceiling systems
US10107419B2 (en) Pipe clips and brackets therefor
RU2008107694A (ru) Деталь прикрепления к стеновому молдингу
JP2015522110A5 (pl)
WO2013184372A1 (en) Two-piece modular yoke
US8820026B2 (en) Clip for perimeter trim
US7523894B1 (en) Eaves trough support bracket
PL69439Y1 (pl) Hak rynnowy
US4333208A (en) Gutter guard clip and method of manufacture
RU2014145216A (ru) Несварной узел оцинкованных стальных элементов
US8621821B1 (en) Apparatus and method for mounting a gutter
US20070095995A1 (en) Guttering
RU118653U1 (ru) Приспособление для соединения сеток (варианты)
AU2013273932B2 (en) Pipe clips and brackets therefor
US9200441B1 (en) Seismic wall support for suspended grid
JP3123692U (ja) 金属製下地材固定用クリップ
RU65520U1 (ru) Кляммерная пластина
KR20110033719A (ko) 배관용 주름관의 고정구
CA2350231A1 (en) Fixing device for protective pipes for leaves
RU2759645C1 (ru) Экран водосточного желоба
JP3145303U (ja) 天井ボード補助支持具
JP4923074B2 (ja) 軒樋支持具セット
RU160012U1 (ru) Металлическая рейка для крепления изоляции к несущему основанию
PL66275Y1 (pl) Daszek skladany