PL68840Y1 - Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach - Google Patents

Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach

Info

Publication number
PL68840Y1
PL68840Y1 PL123353U PL12335310U PL68840Y1 PL 68840 Y1 PL68840 Y1 PL 68840Y1 PL 123353 U PL123353 U PL 123353U PL 12335310 U PL12335310 U PL 12335310U PL 68840 Y1 PL68840 Y1 PL 68840Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
gutter
corner
gutter element
straight
Prior art date
Application number
PL123353U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123353U1 (pl
Inventor
Szczepan Buryło
Original Assignee
Szczepan Buryło
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szczepan Buryło filed Critical Szczepan Buryło
Priority to PL123353U priority Critical patent/PL68840Y1/pl
Publication of PL123353U1 publication Critical patent/PL123353U1/pl
Publication of PL68840Y1 publication Critical patent/PL68840Y1/pl

Links

Landscapes

  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru jest narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopa-dłych osiach, stosowany w instalacjach odprowadzających wodę opadową z dachu budynku, którego dolne krawędzie połaci dachowych pochylone są względem siebie pod kątem różnym od prostego.
Znany z katalogu polskiej firmy GALECO narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego ma postać jednoelementowego koryta o półkolistym przekroju poprzecznym, którego obrys tworzą dwa odcinki proste połączone przez odcinek łukowy. W odcinkach prostych wykonane są gniazda rynnowe o osiach prostopadłych, z przyklejonymi uszczelkami rynny. Obrzeża przednie odcinków prostych odwinięte są na zewnątrz do góry w kształt zbliżony do litery "C". Obrzeża tylne odcinków prostych zagięte są pod kątem ostrym do wnętrza koryta. Na obu czołach odcinków prostych po stronie obrzeży tylnych narożnik ma wystające na zewnątrz uszy podporowe z otworami na śruby mocujące.
Twórczość architektoniczna obejmuje również budynki o nieprostopadłych ścianach zewnętrznych, pochylonych względem siebie pod kątem najczęściej rozwartym, a niekiedy również kątem ostrym, bliskim 90 stopni. Pochylenia o takich kątach muszą być odpowiednio przeniesione na narożniki rynnowe instalacji odprowadzającej wodę z dachu. Dotychczasowo narożniki takie wykonywane są indywidualnie przez odpowiednią korektę mechaniczną kąta prostego między osiami gniazd typowego narożnika - realizowaną przez klinowe wycięcie lub przez wstawienie klinowego elementu na odcinku łukowym i czołowym sklejeniu elementów przeciętego narożnika.
Rozwiązanie według niniejszego wzoru wykorzystuje cechy ukształtowania opisanego powyżej narożnika. Wyróżnia się tym, że narożnik utworzony jest z dwóch elementów rynnowych: zewnętrznego i wewnętrznego, z których każdy ma przyłączony do odcinka prostego odcinek łukowy o takim samym promieniu i kącie środkowym w zakresie od 30° do 90°. Odcinek łukowy elementu rynnowego wewnętrznego jest wsunięty w odcinek łukowy elementu rynnowego zewnętrznego. Odcinek łukowy elementu rynnowego zewnętrznego na obrzeżu tylnym ma zaczep, a jego obrzeże przednie stanowi hakowe przedłużenie od odcinka prostego kształtu obrzeża przedniego. Odcinek łukowy elementu rynnowego wewnętrznego ma obrzeże przednie o kształcie przylegającym do powierzchni wewnętrznej obrzeża przedniego odcinka łukowego elementu rynnowego zewnętrznego. Teleskopowo-łukowe połączenie elementów rynnowych zapewnia możliwość doboru dowolnie wybranego - w zakresie kątów rozwartych i ostrych - kąta między osiami gniazd narożnika. Sztywność i szczelność narożnika zapewnia wprowadzenie środka klejącego lub elastycznej masy uszczelniającej między ścianki odcinków łukowych, zewnętrznego i wewnętrznego elementu rynnowego.
Korzystnym jest, gdy element rynnowy zewnętrzny ma na powierzchni wewnętrznej koryta, w płaszczyźnie połączenia odcinka prostego z odcinkiem łukowym występy oporowe. Również korzystnym jest, gdy element rynnowy zewnętrzny ma na powierzchni wewnętrznej obrzeża przedniego odcinka łukowego zatrzask, obejmujący górną krawędź obrzeża przedniego odcinka łukowego elementu rynnowego wewnętrznego. Zakładkowe połączenie odcinków łukowych zapewnia wymaganą sztywność połączenia.
Dla narożników o kątach rozwartych korzystnym jest, gdy odcinek łukowy elementu rynnowego zewnętrznego ma kąt środkowy a = 30°, a odcinek łukowy elementu rynnowego wewnętrznego ma kąt środkowy β = 90°. Również korzystnym jest, gdy na powierzchni wewnętrznej koryta odcinka łukowego elementu rynnowego wewnętrznego wykonana jest podziałka z oznaczeniami linii cięć, prowadzonych w płaszczyznach przechodzących przez oś łuku i w odstępie podziałki kątowej co 15°. Oznaczenia cyfrowe tych linii cięcia odpowiadają kątowi uzyskanemu po złożeniu elementów na zakładkę odcinków łukowych 30°. Pierwsza od krawędzi odcinka łukowego linia cięcia opisana jest na obrzeżu przednim liczbą 105 a następne kolejno liczbami: 120, 135 i 150.
Narożnik według wzoru przedstawiony jest w przykładowym wykonaniu pokazanym na rysunku, przystosowanym dla zakresu kątów rozwartych między osiami gniazd rynnowych. Poszczególne figury rysunku przedstawiają:
Fig. 1 - widok perspektywiczny z góry narożnika o kącie 150°,
Fig. 2 - przekrój poprzeczny przez odcinek łukowy narożnika, według przekroju G-G oznaczonego na Fig. 4,
Fig. 3 - widok z góry elementów rynnowych narożnika przed montażem, przystosowanych do tworzenia narożników o rozwartych kątach między osiami gniazd rynnowych,
Fig. 4 - widok z góry narożnika o kącie gniazd 120°,

Claims (6)

  1. Fig. 5 - widok z góry narożnika o kącie gniazd 150°, Fig. 6 - widok perspektywiczny z góry narożnika o kącie gniazd 150° z rynnami wsuniętymi w gniazda. Pokazany na Fig. 3 zestaw narożnika stanowią dwa elementy rynnowe zewnętrzny A i wewnętrzny B, każdy posiadający odcinek prosty xa i xb, połączony z odcinkiem łukowym odpowiednio ya i yb, o takim samym promieniu R. Kąt środkowy odcinka łukowego ya wynosi 30° a odcinka łukowego yb 90°. Na odcinku prostym xa i xb każdego z elementów rynnowych A, B znajduje się odsądzone na zewnątrz gniazdo rynnowe 1 z przyklejoną w nim uszczelką rynny 2. Obrzeże przednie 3 gniazda 1 odwinięte jest na zewnątrz do góry w kształt zbliżony do litery "C", natomiast obrzeże tylne 4 zagięte jest pod kątem ostrym do wnętrza koryta. Odcinek łukowy ya elementu rynnowego zewnętrznego A ma na obrzeżu tylnym zaczep 7 a jego obrzeże przednie 6a stanowi łukowe przedłużenie kształtu obrzeża przedniego 3 od odcinka prostego xa. Po stronie obrzeży tylnych 4, przy obu czołach odcinków prostych xa i xb, elementy rynnowe A i B wyposażone są w wystające na zewnątrz uszy podporowe 5 z otworami mocującymi narożnik. Odcinek łukowy yb elementu rynnowego wewnętrznego B ma obrzeże przednie 6b o kształcie przylegającym do powierzchni wewnętrznej obrzeża przedniego 6a odcinka łukowego ya elementu rynnowego zewnętrznego A. Na powierzchni wewnętrznej koryta element rynnowy zewnętrzny A ma w płaszczyźnie połączenia odcinka prostego xa z odcinkiem łukowym ya występy oporowe 9. Ponadto na powierzchni wewnętrznej obrzeża przedniego 6a odcinka łukowego ya ma zatrzask 8, obejmujący górną krawędź obrzeża przedniego 6b odcinka łukowego yb elementu rynnowego wewnętrznego B, wsuniętego po drugiej stronie w zaczep 7. Na powierzchni wewnętrznej koryta odcinka łukowego yb elementu rynnowego wewnętrznego B wykonane są oznaczenia linii cięć 10, prowadzone w płaszczyznach przechodzących przez oś łuku R, w rozstawieniu podziałki kątowej 15°. Pierwsza od krawędzi odcinka łukowego yb linia cięcia 10 opisana jest na obrzeżu przednim 6b liczbą 105 a następne kolejno liczbami: 120, 135 i 150. Obcięcie odcinka łukowego yb elementu wewnętrznego B według linii cięcia 10 oznaczonej przykładowo liczbą 135 stanowi, że - po wsunięciu tak obciętego odcinka łukowego yb w odcinek łukowy ya elementu zewnętrznego A w położeniu oparcia się krawędzi cięcia o występy oporowe 9 - utworzony narożnik będzie miał kąt rozwarcia między gniazdami rynnowymi 1 równy 135°. Pełną szczelność i sztywność narożnika zapewnia środek klejący lub elastyczna masa uszczelniająca wprowadzona między ścianki odcinków łukowych ya, yb zewnętrznego A i wewnętrznego elementu rynnowego B. Zastrzeżenia ochronne
    1. Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nie prostopadłych osiach, mający postać koryta o półkolistym przekroju poprzecznym, którego obrys tworzą dwa odcinki proste połączone przez odcinek łukowy, posiadający w odcinkach prostych gniazda rynnowe z przyklejonymi w nich uszczelkami rynny oraz których obrzeża przednie odwinięte są na zewnątrz do góry w kształt zbliżony do litery "C" a obrzeża tylne zagięte są pod kątem ostrym do wnętrza koryta, ponadto wyposażony przy obu czołach odcinków prostych, po stronie obrzeży tylnych, w wystające na zewnątrz uszy podporowe z otworami mocującymi narożnik, znamienny tym, że utworzony jest z dwóch elementów rynnowych: zewnętrznego (A) i wewnętrznego (B), z których każdy ma przyłączony do odcinka prostego (xa, xb) odcinek łukowy (ya, yb) o takim samym promieniu (R) i kącie środkowym (α, β) w zakresie od 30° do 90°, przy czym odcinek łukowy (yb) elementu rynnowego wewnętrznego (B) jest wsunięty w odcinek łukowy (ya) elementu rynnowego zewnętrznego (A), ponadto odcinek łukowy (ya) elementu rynnowego zewnętrznego (A) na obrzeżu tylnym ma zaczep (7) a jego obrzeże przednie (6a) stanowi łukowe przedłużenie kształtu obrzeża przedniego (3) od odcinka prostego (xa), natomiast odcinek łukowy (yb) elementu rynnowego wewnętrznego (B) ma obrzeże przednie (6b) o kształcie przylegającym do powierzchni wewnętrznej obrzeża przedniego (6a) odcinka łukowego (ya) elementu rynnowego zewnętrznego (A), a między ścianki odcinków łukowych (ya, yb) pierwszego (A) i drugiego elementu rynnowego (B) wprowadzony jest środek klejący lub elastyczna masa uszczelniająca.
  2. 2. Narożnik według zastrz. 1, znamienny tym, że element rynnowy zewnętrzny (A) ma na powierzchni wewnętrznej koryta, w płaszczyźnie połączenia odcinka prostego (xa) z odcinkiem łukowym (ya) występy oporowe (9).
  3. 3. Narożnik według zastrz. 1, znamienny tym, że element rynnowy zewnętrzny (A) ma na powierzchni wewnętrznej obrzeża przedniego (6a) odcinka łukowego (ya) zatrzask (8), obejmujący górną krawędź obrzeża przedniego (6b) odcinka łukowego (yb) elementu rynnowego wewnętrznego (B).
  4. 4. Narożnik według zastrz. 1, znamienny tym, że odcinek łukowy (ya) elementu rynnowego zewnętrznego (A) ma kąt środkowy a = 30° a odcinek łukowy (yb) elementu rynnowego wewnętrznego (B) ma kąt środkowy β = 90°.
  5. 5. Narożnik według zastrz. 2, znamienny tym, że na powierzchni wewnętrznej koryta odcinka łukowego (by) elementu rynnowego wewnętrznego (B) wykonane są oznaczenia linii cięć (10) prowadzone w płaszczyznach przechodzących przez oś łuku (R) i w odstępie podziałki kątowej 15°.
  6. 6. Narożnik według zastrz. 5, znamienny tym, że pierwsza od krawędzi odcinka łukowego (by) linia cięcia (10) opisana jest na obrzeżu przednim (6b) liczbą 105 a następne kolejno liczbami: 120, 135 i 150.
PL123353U 2010-02-19 2010-02-19 Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach PL68840Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123353U PL68840Y1 (pl) 2010-02-19 2010-02-19 Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123353U PL68840Y1 (pl) 2010-02-19 2010-02-19 Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123353U1 PL123353U1 (pl) 2015-04-27
PL68840Y1 true PL68840Y1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=52987924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123353U PL68840Y1 (pl) 2010-02-19 2010-02-19 Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL68840Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL123353U1 (pl) 2015-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2831474T3 (es) Dispositivo de pantalla
ES2549222T3 (es) Un marco aislante para una ventana de techo y un método para montar una ventana de techo
WO2010128375A2 (en) Profiled joint for connecting solar panels
ES2706767T3 (es) Panel, ensamblaje de paneles y tejado asociado
EP3231956B1 (en) Telescopic gutter, especially for roof windows
EP2472027A2 (en) A method for mounting a flashing for a roof window and a flashing member for use therein
EP3406818A1 (en) Dormer assembly
ES2764807T3 (es) Un método para montar un protector de juntas para una ventana de techo y un sistema protector de juntas para una ventana de techo
CZ292664B6 (cs) Lemovací prvek a lemovací rám
PL217499B1 (pl) Kołnierz uszczelniający połączenie konstrukcji przenikającej przez dach z przylegającym poszyciem zewnętrznym pokryć łuskowych
ES2311983T3 (es) Sistema de iluminacion de techo que comprende elementos opcionales y partes intercambiables.
PL68840Y1 (pl) Narożnik rynnowy z tworzywa sztucznego, z gniazdami o nieprostopadłych osiach
ES2939822T3 (es) Método para fabricar una estructura de panel para una pared lateral externa o una cubierta de un edificio, y edificio dotado de tal estructura de panel
US20050268561A1 (en) One-piece molded corner flashing for dormers, roof offsets and chimneys
ES2311959T3 (es) Sistema de iluminacion de techo que tiene un dispositivo de ventilacion mejorado.
ES2750207T3 (es) Un panel solar integrado para cubiertas de tejas
EA022486B1 (ru) Устройство для выведения трубы с большим сечением через крышу
ES2290669T3 (es) Cubierta para una superficie de balcones, pisos, tejados o fachadas.
ES2771230T3 (es) Remate inferior de alero para un tejado de tejas, procedimiento de colocación de dicho remate y tejado de construcción que comprende dicho remate
FI115987B (fi) Metallilevystä koostuva kattopaneeli ja niistä koottu vesikatto
ES2760516T3 (es) Dispositivo de recogida de agua de escorrentía
ES2974373T3 (es) Un recubrimiento metálico de alto rendimiento para cubiertas de edificios
WO2019103593A1 (es) Caballete para cumbrera de techumbre
ES2378399T3 (es) Estructura para techo o tabique y techo y tabique correspondientes, destinados especialmente a aumentar la resistencia al fuego
JP7223576B2 (ja) 外壁パネル