PL66635Y1 - Konewka - Google Patents

Konewka

Info

Publication number
PL66635Y1
PL66635Y1 PL119929U PL11992911U PL66635Y1 PL 66635 Y1 PL66635 Y1 PL 66635Y1 PL 119929 U PL119929 U PL 119929U PL 11992911 U PL11992911 U PL 11992911U PL 66635 Y1 PL66635 Y1 PL 66635Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
watering
head
pouring
line
pouring line
Prior art date
Application number
PL119929U
Other languages
English (en)
Other versions
PL119929U1 (pl
Inventor
Andrzej Polak
Original Assignee
Polak Andrzej Zmm Maxpol Zaklad Pracy Chronionej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polak Andrzej Zmm Maxpol Zaklad Pracy Chronionej filed Critical Polak Andrzej Zmm Maxpol Zaklad Pracy Chronionej
Priority to PL119929U priority Critical patent/PL66635Y1/pl
Publication of PL119929U1 publication Critical patent/PL119929U1/pl
Publication of PL66635Y1 publication Critical patent/PL66635Y1/pl

Links

Landscapes

  • Nozzles (AREA)

Description

2 PL 66 635 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest konewka do podlewania roślin, zwłaszcza warzyw, kwiatów, krzewów i drzew, w pomieszczeniach domowych, ogrodach i na działkach.
Znane są powszechnie stosowane konewki wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu, zawierające zbiornik i łukowy uchwyt oraz rurę wylewową zakończoną sitkiem.
Konewka do podlewania roślin, zawierająca zbiornik z przewodem wylewowym, zakończonym wylewową głowicą z sitkiem, według wzoru użytkowego charakteryzuje się tym, że połączenie sitka z głowicą konewki jest rozłączne, zaś zamocowanie głowicy na przewodzie wylewowym zbiornika jest dwu położeniowe na obwodzie przewodu wylewowego.
Przewód wylewowy zbiornika konewki jest zakończony zatrzaskowym trzpieniem, na którym głowica konewki jest zamocowana rozłącznie, szczelnie i zatrzaskowo z przewodem wylewowym.
Przewód wylewowy zbiornika konewki ma kształt zbliżony do stożka ściętego, uformowanego na zaokrąglonej bocznej ściance zbiornika konewki oraz zakończonego cylindryczną końcówką wylewową z trzpieniem uszczelniającym i pozycjonującym głowicę.
Trzpień przewodu wylewowego konewki ma od strony przewodu wylewowego część cylindryczną z powierzchnią stożkową o niewielkim kącie pochylenia, zaś głowica przewodu wylewowego posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni obwodowe pierścienie uszczelniające, wsparte na powierzchni stożkowej trzpienia. Ponadto trzpień przewodu wylewowego konewki ma co najmniej jeden rowek wzdłużny z powierzchnią boczną, zakończoną od strony przewodu wylewowego powierzchnią klinową, a głowica przewodu wylewowego posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni występ wewnętrzny, osadzony przesuwnie w rowku wzdłużnym i dociśnięty do jego powierzchni klinowej. W szczególności trzpień przewodu wylewowego konewki posiada dwa rowki wzdłużne rozmieszczone symetrycznie na obwodzie co 180°, z których każdy ma powierzchnię boczną, zakończoną od strony przewodu wylewowego powierzchnią klinową zaś głowica przewodu wylewowego ma dwa występy wewnętrzne, z których każdy jest osadzony przesuwnie w rowku wzdłużnym i dociśnięty do jego powierzchni klinowej. Trzpień przewodu wylewowego konewki ma co najmniej jeden występ zewnętrzny, położony obwodowo w osi jego rowka wzdłużnego, a głowica przewodu wylewowego posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni co najmniej jedno wybranie wewnętrzne, przesunięte obwodowo o kąt 90° w stosunku do jej występu wewnętrznego, przy czym w wybraniu wewnętrznym jest zatrzaśnięty występ zewnętrzny trzpienia. Głowica konewki w swej dolnej części posiada zewnętrzny sprężynujący uchwyt, zaś na przewodzie wylewowym konewki są uformowane dwa wzdłużne zatrzaski, rozmieszczone symetrycznie po jego obu stronach.
Połączenie sitka z głowicą konewki jest gwintowe. W górnej części głowica konewki posiada gwint zewnętrzny, uformowany w pobliżu swej górnej krawędzi otworu wylewowego, a sitko jest w postaci jednoczęściowej nakrętki z gwintem wewnętrznym, uformowanym na swej ściance walcowej, zamkniętej od czołowej strony od góry perforowaną ścianką kulistą. Na ściance walcowej sitka głowicy konewki od strony jego ścianki kulistej są uformowane obwodowo karby.
Ponadto zamocowanie sitka na głowicy konewki jest uchylne, przy czym na sitku głowicy konewki jest osadzona obrotowo opaska z poprzecznym zawiasem, który jest zakończony od strony głowicy zaczepem klinowym, przewleczonym przez otwór przelotowy we wsporniku głowicy.
Konewka jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Zbiornik konewki wraz ze swą rączką i swym przewodem wylewowym jest w postaci jednoczęściowej wypraski z tworzywa sztucznego.
Konewka według wzoru użytkowego jest prosta w budowie, tania w wytwarzaniu oraz znajduje zastosowanie w utrzymaniu i pielęgnowaniu roślin, takich jak warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa, poprzez ich podlewanie, które powinno utrzymywać ziemię dostatecznie wilgotną. Główną cechą i zaletą konewki jest to, że posiada elementy pozycjonujące głowicę, która obrócona w dół służy do podlewania, zaś obrócona do góry umożliwia napełnianie konewki wodą bezpośrednio z wylewki baterii umywalki. Dla osiągnięcia tego celu połączenie sitka z głowicą konewki jest rozłączne, a zamocowanie sitka na głowicy konewki jest uchylne, przy głowicy, przez co jest ograniczona możliwość zagubienia sitka po jego odkręceniu z głowicy. Ponadto głowica konewki posiada sprężynujący uchwyt, a przewód wylewowy zatrzask, wspólnie mocujące głowicę z sitkiem, zdjętą z trzpienia, co zmniejsza wymiary gabarytowe konewki przy przenoszeniu i przechowywaniu.
Przedmiot wzoru użytkowego jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia konewkę w widoku z przodu, fig. 2 - zbiornik konewki w widoku z przodu, fig. 3 - zbiornik konewki 3 PL 66 635 Υ1 w widoku z góry, fig. 4 - zbiornik konewki w widoku z dołu, fig. 5 - zbiornik konewki w widoku z boku, fig. 6 - głowicę konewki w widoku z góry na sitko, fig. 7 - głowicę konewki w widoku z boku na uchwyt głowicy, fig. 8 - głowicę konewki w widoku z boku na zawias sitka głowicy, fig. 9 - fragment głowicy z zawiasem sitka w widoku z tyłu głowicy, fig. 10 - zawias sitka głowicy w przekroju wzdłuż linii B-B pokazanej na fig. 9, fig. 11 - głowicę konewki w przekroju wzdłuż linii A-A pokazanej na fig. 8, fig. 12 -trzpień przewodu wylewowego konewki w widoku z przodu, fig. 13 - głowicę i sitko z opaską zakończoną zawiasem w przekroju w powiększonym fragmencie C pokazanym na fig. 11, fig. 14 -głowicę i sitko z opaską w przekroju w powiększonym fragmencie D pokazanym na fig. 11, fig. 15 -schemat mocowania głowicy na trzpieniu przewodu wylewowego w pozycji roboczej i na przewodzie wylewowym w pozycji do przechowywania konewki, zaś fig. 16 - schemat mocowania głowicy w pozycji roboczej, obróconej w dół do podlewania i obróconej do góry do napełniania konewki wodą.
Konewka według wzoru użytkowego jest przeznaczona do podlewania roślin, takich jak warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa, w pomieszczeniach domowych, ogrodach i działkach.
Konewka zawiera zbiornik 1 z rączką 2 i przewodem wylewowym 3, zakończonym trzpieniem 4, na którym zamocowana jest głowica 5 z sitkiem 6, przy czym zbiornik 1 konewki jest wyposażony w otwór wlewowy 7, usytuowany na górnej ściance zbiornika 1 pod rączką2.
Sitko 6 jest połączone z głowicą 5 konewki rozłącznie, zaś głowica 5 jest zamocowana na przewodzie wylewowym 3 zbiornika 1 dwu położę niowo, to znaczy w dwóch różnych położeniach obrotowych na obwodzie tego przewodu wylewowego 3.
Trzpień 4 przewodu wylewowego 3 zbiornika 1 konewki jest zatrzaskowy, a głowica 5 konewki jest zamocowana na nim rozłącznie, szczelnie i zatrzaskowo z przewodem wylewowym 3.
Przewód wylewowy 3 zbiornika 1 konewki ma kształt zbliżony do stożka ściętego 8, uformowanego na zaokrąglonej bocznej ściance zbiornika 1. Stożek ścięty 8 jest zakończony od strony swej górnej mniejszej podstawy cylindryczną końcówką wylewową 9, która z kolei jest zakończona trzpieniem 4, uszczelniającym i pozycjonującym głowicę 5.
Trzpień 4 przewodu wylewowego 3 konewki ma od jego strony część cylindryczną z powierzchnią stożkową 10 o niewielkim kącie pochylenia, zaś głowica 5 przewodu wylewowego 3 posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni obwodowe pierścienie uszczelniające 11, które w pozycji zamocowania głowicy 5 na trzpieniu 4 są wsparte na powierzchni stożkowej 10 trzpienia 4. Ponadto trzpień 4 posiada dwa rowki wzdłużne 12 rozmieszczone symetrycznie na jego obwodzie co 180°. Każdy z rowków wzdłużnych 12 ma powierzchnię boczną zakończoną od strony końcówki wylewowej 9 przewodu wylewowego 3 powierzchnią klinową 13. Z kolei głowica 5 przewodu wylewowego 3 ma dwa występy wewnętrzne 14, z których każdy jest osadzony przesuwnie w rowku wzdłużnym 12 trzpienia 4 w trakcie zakładania głowicy 5 na trzpień 4 i dociśnięty do powierzchni klinowej 13 trzpienia 4 w pozycji zamocowania głowicy 5 na trzpieniu 4.
Trzpień 4 przewodu wylewowego 3 konewki ma dwa występy zewnętrzne 15, z których każdy jest położony w pobliżu powierzchni stożkowej 10 trzpienia 4, obwodowo w osi jednego z jego rowków wzdłużnych 12, a głowica 5 przewodu wylewowego 3 posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni dwa wybrania wewnętrzne 16, rozmieszczone symetrycznie na jej obwodzie co 180°, które są przesunięte obwodowo o kąt 90° w stosunku do jej występów wewnętrznych 14, przy czym po zamocowaniu głowicy 5 na trzpieniu 4 występy zewnętrzne 15 trzpienia 4 są zatrzaśnięte w wybraniach wewnętrznych 16 głowicy 5. W swej dolnej części głowica 5 posiada sprężynujący uchwyt 17, zaś przewód wylewowy 3 posiada dwa wzdłużne zatrzaski 18, rozmieszczone symetrycznie po jego obu stronach, służące do zamocowania rozłącznego głowicy 5 na przewodzie wylewowym 3 zbiornika 1 przy przechowywaniu konewki.
Połączenie sitka 6 z głowicą 5 konewki jest gwintowe. W górnej części głowica 5 konewki posiada gwint zewnętrzny, uformowany w pobliżu swej górnej krawędzi otworu wylewowego, a sitko 6 jest w postaci jednoczęściowej nakrętki z gwintem wewnętrznym, uformowanym na swej ściance walcowej 19, zamkniętej od czołowej strony od góry perforowaną ścianką kulistą 20. Na ściance walcowej 19 sitka 6 od strony jego ścianki kulistej 20 są uformowane obwodowo wypukłe karby 21, ułatwiające odkręcanie sitka 6 z głowicy 5.
Sitko 6 jest zamocowane na głowicy 5 konewki uchylnie, przy czym sitko 6 głowicy 5 posiada na swej ściance walcowej 19 rowek obwodowy, w którym jest osadzona obrotowo pierścieniowa opaska 22 z poprzecznym zawiasem 23. Z kolei zawias 23 ma postać wywiniętego w stronę korpusu głowicy 5 paska, który jest zakończony od jej strony zaczepem klinowym 24, przewleczonym przez otwór

Claims (15)

  1. 4 PL 66 635 Υ1 przelotowy we wsporniku 25 głowicy 5, przez co po odkręceniu sitka 6 z głowicy 5 pozostaje ono zamocowane uchylnie na głowicy 5 konewki. Konewka jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego, przy czym jej zbiornik 1 wraz z rączką 2 i przewodem wylewowym 3 jest w postaci jednoczęściowej wypraski z tworzywa sztucznego. Po założeniu głowicy 5 na trzpień 4, wsunięciu ją jej występami wewnętrznymi 14 w rowki wzdłużne 12 trzpienia 4 i obróceniu jej na trzpieniu 4 o kąt 90° w lewo albo w prawo, głowica 5 jest zamocowana na przewodzie wylewowym 3, przy czym w wybraniach wewnętrznych 16 głowicy 5 są zatrzaśnięte występy zewnętrzne 15 trzpienia 4, przez co cała głowica 5 jest zatrzaśnięta na przewodzie wylewowym 3 w wybranym przez użytkownika położeniu obrotowym. Zamocowanie zatrzaskowe głowicy 5 na trzpieniu 4 jest dwupołożeniowe, w położeniu dolnym do podlewania i w położeniu górnym do nalewania wody 26. Na fig. 15 i 16 pokazano schematycznie mocowanie głowicy 5 jej dolną częścią na trzpieniu 4 przewodu wylewowego 3 w pozycji roboczej do podlewania albo napełniania zbiornika 1 przez głowicę 5, a także mocowanie głowicy 5 jej uchwytem 17 na zatrzaskach 18 przewodu wylewowego 3 w pozycji do przechowywania konewki. Głowica 5 jest zakładana i zdejmowana z trzpienia 4 wzdłuż strzałek 27, zatrzaskiwana na zatrzaskach 18 przewodu wylewowego 3 wzdłuż strzałki 28 oraz obracana na trzpieniu 4 wzdłuż strzałek 29 w celu skierowania głowicy 5 w dół do podlewania roślin albo skierowania do góry do napełniania konewki strumieniem wody 26 bezpośrednio z wylewki baterii umywalki. Zastrzeżenia ochronne 1. Konewka do podlewania roślin, zawierająca zbiornik z przewodem wylewowym, zakończonym wylewową głowicą z sitkiem, znamienna tym, że połączenie sitka (6) z głowicą (5) konewki jest rozłączne, zaś zamocowanie głowicy (5) na przewodzie wylewowym (3) zbiornika (1) jest dwupołożeniowe na obwodzie przewodu wylewowego (3).
  2. 2. Konewka według zastrz. 1, znamienna tym, że przewód wylewowy (3) zbiornika (1) konewki jest zakończony zatrzaskowym trzpieniem (4), na którym głowica (5) konewki jest zamocowana rozłącznie, szczelnie i zatrzaskowo z przewodem wylewowym (3).
  3. 3. Konewka według zastrz. 2, znamienna tym, że przewód wylewowy (3) zbiornika (1) konewki ma kształt zbliżony do stożka ściętego (8), uformowanego na zaokrąglonej bocznej ściance zbiornika (1) konewki oraz zakończonego cylindryczną końcówką wylewową (9) z trzpieniem (4) uszczelniającym i pozycjonującym głowicę (5).
  4. 4. Konewka według zastrz. 2, znamienna tym, że trzpień (4) przewodu wylewowego (3) konewki ma od strony przewodu wylewowego (3) część cylindryczną z powierzchnią stożkową (10) o niewielkim kącie pochylenia, zaś głowica (5) przewodu wylewowego (3) posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni obwodowe pierścienie uszczelniające (11), wsparte na powierzchni stożkowej (10) trzpienia (4).
  5. 5. Konewka według zastrz. 2, znamienna tym, że trzpień (4) przewodu wylewowego (3) konewki ma co najmniej jeden rowek wzdłużny (12) z powierzchnią boczną zakończoną od strony przewodu wylewowego (3) powierzchnią klinową (13), a głowica (5) przewodu wylewowego (3) posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni występ wewnętrzny (14), osadzony przesuwnie w rowku wzdłużnym (12) i dociśnięty do jego powierzchni klinowej (13).
  6. 6. Konewka według zastrz. 5, znamienna tym, że trzpień (4) przewodu wylewowego (3) konewki posiada dwa rowki wzdłużne (12) rozmieszczone symetrycznie na obwodzie co 180°, z których każdy ma powierzchnię boczną zakończoną od strony przewodu wylewowego (3) powierzchnią klinową (13), zaś głowica (5) przewodu wylewowego (3) ma dwa występy wewnętrzne (14), z których każdy jest osadzony przesuwnie w rowku wzdłużnym (12) i dociśnięty do jego powierzchni klinowej (13).
  7. 7. Konewka według zastrz. 5, znamienna tym, że trzpień (4) przewodu wylewowego (3) konewki ma co najmniej jeden występ zewnętrzny (15), położony obwodowo w osi jego rowka wzdłużnego (12), a głowica (5) przewodu wylewowego (3) posiada na wlocie w swej dolnej części na wewnętrznej powierzchni co najmniej jedno wybranie wewnętrzne (16), przesunięte obwodowo o kąt 90° w stosunku do jej występu wewnętrznego (14), przy czym w wybraniu wewnętrznym (16) jest zatrzaśnięty występ zewnętrzny (15) trzpienia (4). 5 PL 66 635 Υ1
  8. 8. Konewka według zastrz. 1, znamienna tym, że głowica (5) konewki w swej dolnej części posiada zewnętrzny sprężynujący uchwyt (17), zaś na przewodzie wylewowym (3) konewki są uformowane dwa wzdłużne zatrzaski (18), rozmieszczone symetrycznie po jego obu stronach.
  9. 9. Konewka według zastrz. 1, znamienna tym, że połączenie sitka (6) z głowicą (5) konewki jest gwintowe.
  10. 10. Konewka według zastrz. 9, znamienna tym, że w górnej części głowica (5) konewki posiada gwint zewnętrzny, uformowany w pobliżu swej górnej krawędzi otworu wylewowego, a sitko (6) jest w postaci jednoczęściowej nakrętki z gwintem wewnętrznym, uformowanym na swej ściance walcowej (19), zamkniętej od czołowej strony od góry perforowaną ścianką kulistą (20).
  11. 11. Konewka według zastrz. 10, znamienna tym, że na ściance walcowej (19) sitka (6) głowicy (5) konewki od strony jego ścianki kulistej (20) są uformowane obwodowo karby (21).
  12. 12. Konewka według zastrz. 1, znamienna tym, że zamocowanie sitka (6) na głowicy (5) konewki jest uchylne.
  13. 13. Konewka według zastrz. 12, znamienna tym, że na sitku (6) głowicy (5) konewki jest osadzona obrotowo opaska (22) z poprzecznym zawiasem (23), który jest zakończony od strony głowicy (5) zaczepem klinowym (24), przewleczonym przez otwór przelotowy we wsporniku (25) głowicy (5).
  14. 14. Konewka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego.
  15. 15. Konewka według zastrz. 14, znamienna tym, że zbiornik (1) konewki wraz ze swą rączką (2) i swym przewodem wylewowym (3) jest w postaci jednoczęściowej wypraski z tworzywa sztucznego.
PL119929U 2011-04-13 2011-04-13 Konewka PL66635Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119929U PL66635Y1 (pl) 2011-04-13 2011-04-13 Konewka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119929U PL66635Y1 (pl) 2011-04-13 2011-04-13 Konewka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL119929U1 PL119929U1 (pl) 2012-10-22
PL66635Y1 true PL66635Y1 (pl) 2013-07-31

Family

ID=47076581

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL119929U PL66635Y1 (pl) 2011-04-13 2011-04-13 Konewka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL66635Y1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2620673A (en) * 2022-05-25 2024-01-17 Westland Horticulture Ltd Watering can

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2620673A (en) * 2022-05-25 2024-01-17 Westland Horticulture Ltd Watering can

Also Published As

Publication number Publication date
PL119929U1 (pl) 2012-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102066276B1 (ko) 식물의 수직 재배용 장치의 기둥 요소
CN106659127B (zh) 模块化堆肥花园容器、系统、及使用方法
PL129357B1 (en) Garden-type water sprinkling machine
US8291760B2 (en) Container for rain
JP7193561B2 (ja) 水耕栽培ユニット
JP2018518963A5 (pl)
US20090065504A1 (en) Rainwater collector and lid
US6637151B1 (en) Spray shield assembly
PL66635Y1 (pl) Konewka
KR100761546B1 (ko) 육묘용 용기
KR100991332B1 (ko) 가로등 화분의 급수장치
KR200458845Y1 (ko) 개량화분
PL66633Y1 (pl) Konewka
RU94112U1 (ru) Лейка садово-огородная
EP3644708B1 (en) Pot for gardening
CA2697312A1 (en) Container for rain
KR20140013418A (ko) 화분의 물 공급장치
KR101397466B1 (ko) 기능성 화분
US20030192239A1 (en) Planter pot with air pruning
US20220217915A1 (en) Foldable pot with removable hook for the configuration of vertical gardens
JP2003210042A (ja) 植木鉢
WO2005029943A1 (en) Garden planter
CN109418135A (zh) 菜园浇水装置
WO2017134538A1 (en) Irrigation arrangement
US20060096172A1 (en) C-shaped tree and plant watering pail