PL66288Y1 - Ogrodzenie - Google Patents

Ogrodzenie

Info

Publication number
PL66288Y1
PL66288Y1 PL119177U PL11917710U PL66288Y1 PL 66288 Y1 PL66288 Y1 PL 66288Y1 PL 119177 U PL119177 U PL 119177U PL 11917710 U PL11917710 U PL 11917710U PL 66288 Y1 PL66288 Y1 PL 66288Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vertical
crosspiece
longitudinal
cross
ribs
Prior art date
Application number
PL119177U
Other languages
English (en)
Inventor
Wlodzimierz Chwalba
Original Assignee
Metal Union Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metal Union Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Metal Union Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL119177U priority Critical patent/PL66288Y1/pl
Priority to RU2010153786/03U priority patent/RU104958U1/ru
Priority to DE202010017095U priority patent/DE202010017095U1/de
Publication of PL66288Y1 publication Critical patent/PL66288Y1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H17/00Fencing, e.g. fences, enclosures, corrals
    • E04H17/14Fences constructed of rigid elements, e.g. with additional wire fillings or with posts
    • E04H17/1413Post-and-rail fences, e.g. without vertical cross-members
    • E04H17/1417Post-and-rail fences, e.g. without vertical cross-members with vertical cross-members
    • E04H17/1426Picket fences
    • E04H17/1439Picket fences with separate pickets going through the horizontal members

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Fencing (AREA)

Description

2 PL 66 288 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest ogrodzenie przeznaczone do stosowania w budownictwie, zwłaszcza, jako ogrodzenie posesji.
Znane dotychczas rozwiązania stanowią albo zwartą konstrukcję montowaną na stałe na przykład poprzez spawanie albo też ogrodzenie jest składane, a jego złożenie wymaga wykonania skomplikowanych operacji technicznych przy użyciu specjalistycznego sprzętu i posiadania odpowiednich kwalifikacji. I tak, znane jest rozwiązanie opisane w polskim zgłoszeniu wzoru użytkowego nr U1 118335 (opublikowanym 4.01.2010 r.) pt.: „Segment ogrodzenia metalowego” przedstawiające segment, w którego poziomych listwach nośnych wykonane są wzdłuż osi podłużnej otwory montażowe na rurki metalowe, stanowiące pionowe elementy ogrodzenia. Przy czym rurki metalowe są osadzone w otworach montażowych za pośrednictwem tulejek montażowych z tworzywa sztucznego. Natomiast na każdym końcu listwy nośnej wykonany jest w jej osi podłużnej otwór kształtowy na łącznik gwintowy, mocujący element montażowy umieszczony częściowo wewnątrz profilu listwy. Tulejki montażowe mają z jednej strony zewnętrzny kołnierz oporowy, a rurki metalowe są zamknięte od góry przez nasadki z tworzywa sztucznego. Ścianki boczne listew nośnych mają wzdłużne przetłoczenie, przy czym na jednej ściance bocznej są wykonane w przetłoczeniu otwory boczne na wkręty mocujące rurki metalowe. Ścianki boczne listew nośnych są od dołu zawinięte do wewnątrz profilu. Z innego zgłoszenia znany jest polski wzór użytkowy nr U1 107183 (opublikowany 07.03.2002 r.), w którym we wspornikach wzdłużnych w kształcie ceownika na poziomych półkach wycięte są w jednakowych odstępach otwory w kształcie litery C. Otwory te ułożone są końcówkami w kierunku biegu zewnętrznego półki ceownika i w otwory te włożone są na odpowiednią wysokość pręty o przekroju poziomym w kształcie litery C. Górne części prętów posiadają symetryczne wycięcia w kształcie wycinka koła tworząc ostrze, a pręty mocowane są punktowo poprzez zgrzewanie ze wspornikiem wzdłużnym od dołu półki w miejscu otworu. Do górnych części prętów obustronnie w osi symetrii wspornika wzdłużnego przymocowane są, za pomocą spinki w postaci zagiętej taśmy metalowej w kształcie litery C, pręty ozdobne o poprzecznym przekroju prostokątnym w kształcie części spirali hiperbolicznej.
Znane jest też z niemieckiego patentu DE 2551637 A1 (opublikowanego 02.06.1977 r.) demontażowe i montażowe przęsło do wytwarzania ogrodzenia. Zawiera ono trzy listwy poziome, w których osadzone są pionowe elementy. Listwy połączone są ze słupami oporowymi za pomocą obejm oraz śrub, podkładek i nakrętek. Jeden słup oporowy umieszczony jest suwliwie w podstawie.
Cel ten osiągnięto poprzez opracowanie nowej konstrukcji ogrodzenia, posiadającego - umieszczone pomiędzy pionowymi słupkami, w których wykonane są przelotowe otwory i mocowane do tych słupków przy pomocy uchwytów - poziomo usytuowane, równoległe do siebie poprzeczki. Przekrój poprzeczek ma kształt zbliżony do odwróconej litery „U”, przy czym poprzeczki te mają wykonane wzdłuż osi podłużnej przelotowe, górne otwory na umieszczane w nich pionowe elementy, a dodatkowo poprzeczki posiadają także otwory boczne na boczne, śrubowe elementy mocujące. Na końcu poprzeczki wykonany jest w jej osi podłużnej krańcowy otwór na śrubę mocującą uchwyt w kształcie kątownika. Kątownik ma w płaszczyznach poziomej i pionowej otwory, a pozioma, płaska część kątownika posiada otwór przelotowy i wsunięta jest do wewnątrz poziomej poprzeczki po prowadnicach utworzonych przez wzdłużne, górne przetłoczenia poprzeczki. Pionowe elementy i pionowe słupki ogrodzenia - od góry - są zakończone nasadkami. Przy czym pionowe elementy umieszczone są bezpośrednio w górnych otworach poprzeczek, zaś przekrój poprzeczny słupków ma kształt pierścienia, a kształt części pionowej uchwytu jest zaokrąglony i dostosowany do kształtu przylegającej do niej ścianki pionowego słupka. Brzegi poprzeczek posiadają łukowato zakończone w dolnej części dolne, wzdłużne przetłoczenia, których krawędzie stanowią najniższą część poprzeczki. W przęśle ogrodzenia lub przęsłach ogrodzenia górne zakończenia pionowych elementów oraz pionowych słupków tworzą łuk wklęsły albo wypukły. Pionowe elementy są zamocowane do poprzeczek za pomocą umieszczonych - obustronnie i naprzeciwległe - w bocznych otworach elementów mocujących w postaci wkrętów samogwintujących. Pomiędzy skierowanymi na zewnątrz dolnymi i górnymi, wzdłużnymi przetłoczeniami poprzeczki ma ona wewnętrzne, wzdłużne, środkowe przetłoczenia, których odstęp wewnętrzny odpowiada zewnętrznej szerokości pionowego elementu.
Wysokość wewnętrznego, wzdłużnego, środkowego przetłoczenia poprzeczki jest wyższa od wysokości dolnego i górnego przetłoczenia tej poprzeczki. 3 PL 66 288 Υ1
Ogrodzenie według wzoru użytkowego charakteryzuje się prostą budową pozwalającą na samodzielne jego zamontowanie przy użyciu podstawowych narzędzi przez osobę nieposiadającą specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu, że dwie poprzeczki od dołu nie są zawinięte do góry podłużnymi przetłoczniami, nie zbiera się w nich woda i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Konstrukcja elementów ogrodzenia metalowego zmniejsza tym samym ryzyko ich korozji.
Ponadto, dzięki temu, że pozioma poprzeczka przęsła ma wewnętrzne, stosunkowo wysokie, wzdłużne środkowe przetłoczenia, których odstęp wewnętrzny odpowiada średnicy pionowego elementu - poprzeczka ta, swoimi wzdłużnymi środkowymi przetłoczniami dociska i usztywnia mocowanie pionowych elementów przęsła. Ogrodzenie po zamontowaniu jest trwałe, a ponieważ jest składane -w miarę zajścia takiej potrzeby - może być zdemontowane i zamontowane w innym miejscu.
Przedmiot wzoru użytkowego jest uwidoczniony na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia fragment ogrodzenia z rozsuniętymi jego elementami, fig. 2 - przęsło ogrodzenia, którego górne zakończenia elementów tworzą linię prostą - w widoku z przodu, fig. 3 - przęsło ogrodzenia, którego górne zakończenia elementów tworzą łuk wypukły - w widoku z przodu, natomiast fig. 4 - przęsło ogrodzenia, którego górne zakończenia elementów tworzą łuk wklęsły - w widoku z przodu.
Ogrodzenie według wzoru użytkowego posiada dwie poprzeczki 1, których przekrój poprzeczny ma kształt zbliżony do odwróconej litery „U” posiadające wykonane przelotowo w ich częściach środkowych górne otwory 2 i po jednym krańcowym otworze 3 oraz boczne otwory 4. Bezpośrednio w górnych otworach 2 są umieszczone pionowe elementy 5, mocowane do poprzeczek 1 przy pomocy umieszczonych w bocznych otworach 4 elementów mocujących 6 w postaci wkrętów samogwintujących.
Poprzeczki 1 są mocowane do pionowych słupków 7 o przekroju poprzecznym w kształcie pierścienia, posiadających dwa przelotowe otwory 8. Poprzeczki 1 są mocowane przy pomocy uchwytów 9 o kształcie kątownika, którego część pozioma 10 - wsunięta do wewnątrz poprzeczki 1 po prowadnicach utworzonych poprzez górne przetłoczenia 17 poprzeczki 1 - jest płaska i posiada przelotowy podłużny otwór 11. Natomiast kształt części pionowej 12 jest zaokrąglony i dostosowany do kształtu przylegającej do niej ścianki pionowego słupka 7 i posiada przelotowy otwór 13, oraz śrub 14 i nakrętek 15 z podkładkami 16. Poprzeczki 1 posiadają podłużne przetłoczenia 17 wzmacniające ich wytrzymałość mechaniczną. Wzdłużne, górne przetłoczenia 17 poprzeczki 1 stanowią prowadnice, o których mowa wyżej. Pomiędzy górnymi i dolnymi przetłoczniami 17 ukształtowane są stosunkowo wysokie środkowe przetłoczenia 17a.
Odstęp wewnętrzny pomiędzy przetłoczniami 17 odpowiada zewnętrznej szerokości pionowego elementu 5. Tym samym wzdłużne, środkowe przetłoczenia 17a - występujące pomiędzy wzdłużnymi, górnymi i dolnymi przetłoczniami 17 - blokują elementy 5, dociskają je i usztywniają. Efekt ten jest wzmocniony dzięki temu, że wysokość wewnętrznego, wzdłużnego środkowego przetłoczenia 17a poprzeczki 1 jest wyższa od wysokości dolnego i górnego przetłoczenia 17, powierzchnia docisku jest więc stosunkowo duża.
Pionowe elementy 5 i pionowe słupki 1 od góry są zakończone nasadkami 18 wykonanymi z tworzywa sztucznego odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Jak wyżej wskazano, część pionowa 12 uchwytu 9 jest zaokrąglona, częścią wypukłą skierowana w stronę poprzeczki 1 oraz posiada promień zaokrąglenia dostosowany do promienia pionowego słupka 7 co gwarantuje dobre przyleganie części pionowej 12 uchwytu 9 do ścianki pionowego słupka 7. Ogrodzenie jest montowane w następujący sposób. Do dwóch poziomo usytuowanych poprzeczek 1 wsuwamy w górne otwory 2 odpowiednią ilość pionowych elementów 5 wraz z zamontowanymi już nasadkami 18. W boczne otwory 4 wkładane są elementy mocujące 6 i wkręcane odpowiednio w pionowe elementy 5. Następnie, część pozioma 10 uchwytu 9 wsuwana jest do wewnętrznej przestrzeni poprzeczki 1. Po czym pionowo usytuowana śruba 14 przekładana jest przez krańcowy otwór 3 poprzeczki 1 oraz podłużny otwór 11 uchwytu 9 i nakręcana jest na śrubę 14 nakrętka 15 z podkładką 16. Czynności te wykonywane są w sposób analogiczny z obu stron przęsła. Po zmontowaniu przęsła przykładane jest ono częściami pionowymi 12 do pionowych słupków 7 i wkładana jest poziomo usytuowana śruba 14 do przelotowego otworu 13 uchwytu 9 oraz otworu 8 pionowego słupka 7 aż śruba wyjdzie na zewnątrz jego ścianki. Na śrubę 14 przykręcana jest nakrętka 15 wraz z podkładką 16. Po przykręceniu wszystkich uchwytów 9 przęsło jest zamontowane. W przypadku, gdy montowane mają zostać dalsze przęsła, na wystające z lewej strony pionowego słupka 7 śruby 14 przed przykręceniem nakrętki 15 z podkładką 16, zakładane są jeszcze uchwyty 9, które służą do mocowania przęsła sąsiedniego.

Claims (10)

  1. 4 PL 66 288 Υ1 Zastrzeżenia ochronne 1. Ogrodzenie posiada - umieszczone pomiędzy pionowymi słupkami, w których wykonane są przelotowe otwory i mocowane do tych słupków przy pomocy uchwytów - poziomo usytuowane, równoległe do siebie poprzeczki, których przekrój ma kształt zbliżony do odwróconej litery „U”, przy czym poprzeczki te mają wykonane wzdłuż osi podłużnej przelotowe, górne otwory na umieszczane w nich pionowe elementy, a dodatkowo poprzeczki posiadają także otwory boczne na boczne, śrubowe elementy mocujące, zaś na końcu poprzeczki wykonany jest w jej osi podłużnej krańcowy otwór na śrubę mocującą uchwyt w kształcie kątownika, mającego w płaszczyznach poziomej i pionowej otwory, przy czym pozioma, płaska część kątownika posiada otwór przelotowy i wsunięta jest do wewnątrz poziomej poprzeczki po prowadnicach utworzonych przez wzdłużne, górne przetłoczenia poprzeczki, zaś pionowe elementy i pionowe słupki ogrodzenia - od góry - są zakończone nasadkami, znamienne tym, że pionowe elementy (5) umieszczone są bezpośrednio w górnych otworach (2) poprzeczek (1), zaś przekrój poprzeczny słupków (7) ma kształt pierścienia, a kształt części pionowej (12) uchwytu (9) jest zaokrąglony i dostosowany do kształtu przylegającej do niej ścianki pionowego słupka (7), przy czym brzegi poprzeczki (1) posiadają łukowato zakończone w dolnej części dolne, wzdłużne przetłoczenia (17), których krawędzie stanowią najniższą część poprzeczki (1).
  2. 2. Ogrodzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w jego przęśle lub przęsłach górne zakończenia pionowych elementów (5) oraz pionowych słupków (7) tworzą łuk wklęsły albo wypukły.
  3. 3. Ogrodzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pionowe elementy (5) są zamocowane do poprzeczek (1) za pomocą umieszczonych - obustronnie i naprzeciwległe - w bocznych otworach (4) elementów mocujących (6) w postaci wkrętów samogwintujących.
  4. 4. Ogrodzenie, według zastrz. 2, znamienne tym, że pionowe elementy (5) są zamocowane do poprzeczek (1) za pomocą umieszczonych - obustronnie i naprzeciwległe - w bocznych otworach (4) elementów mocujących (6) w postaci wkrętów samogwintujących.
  5. 5. Ogrodzenie według zastrz.1, znamienne tym, że pomiędzy skierowanymi na zewnątrz dolnymi i górnymi, wzdłużnymi przetłoczeniami (17) poprzeczki (1) ma ona wewnętrzne, wzdłużne, środkowe przetłoczenia (17a), których odstęp wewnętrzny odpowiada zewnętrznej szerokości pionowego elementu (5).
  6. 6. Ogrodzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pomiędzy skierowanymi na zewnątrz dolnymi i górnymi, wzdłużnymi przetłoczeniami (17) poprzeczki (1) ma ona wewnętrzne, wzdłużne, środkowe przetłoczenia (17a), których odstęp wewnętrzny odpowiada zewnętrznej szerokości pionowego elementu (5).
  7. 7. Ogrodzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pomiędzy skierowanymi na zewnątrz dolnymi i górnymi, wzdłużnymi przetłoczeniami (17) poprzeczki (1) ma ona wewnętrzne, wzdłużne, środkowe przetłoczenia (17a), których odstęp wewnętrzny odpowiada zewnętrznej szerokości pionowego elementu (5).
  8. 8. Ogrodzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że wysokość wewnętrznego wzdłużnego środkowego przetłoczenia (17a) poprzeczki (1) jest wyższa od wysokości dolnego i górnego przetłoczenia (17) tej poprzeczki.
  9. 9. Ogrodzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że wysokość wewnętrznego, wzdłużnego środkowego przetłoczenia (17a) poprzeczki (1) jest wyższa od wysokości dolnego i górnego przetłoczenia (17) tej poprzeczki.
  10. 10. Ogrodzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że wysokość wewnętrznego, wzdłużnego środkowego przetłoczenia (17a) poprzeczki (1) jest wyższa od wysokości dolnego i górnego przetłoczenia (17) tej poprzeczki.
PL119177U 2010-01-08 2010-01-08 Ogrodzenie PL66288Y1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119177U PL66288Y1 (pl) 2010-01-08 2010-01-08 Ogrodzenie
RU2010153786/03U RU104958U1 (ru) 2010-01-08 2010-12-28 Ограждение
DE202010017095U DE202010017095U1 (de) 2010-01-08 2010-12-30 Zaunelement

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL119177U PL66288Y1 (pl) 2010-01-08 2010-01-08 Ogrodzenie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL66288Y1 true PL66288Y1 (pl) 2013-01-31

Family

ID=43902423

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL119177U PL66288Y1 (pl) 2010-01-08 2010-01-08 Ogrodzenie

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE202010017095U1 (pl)
PL (1) PL66288Y1 (pl)
RU (1) RU104958U1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108401916B (zh) * 2018-05-07 2024-06-14 中国大熊猫保护研究中心 一种大熊猫圈舍

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2551637A1 (de) 1975-11-18 1977-06-02 Bruno Gilardi Demontierbare und anbaubare tafel zur herstellung von einfriedungen
GB1602455A (en) 1977-04-16 1981-11-11 Hill Rotherham Ltd Thomas Vehicles
PL107183U1 (en) 1997-10-16 1999-04-26 Jan Kaczynski Metal fence section

Also Published As

Publication number Publication date
DE202010017095U1 (de) 2011-04-21
RU104958U1 (ru) 2011-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6619627B2 (en) T-post fence bracket
US7699756B2 (en) Arrangement for attaching an exercise device to a ladder-like frame of an exercise machine
EP2378037A1 (en) Illuminated double-profile fence post and associated fence structure
EP1980688B1 (en) Self-supporting multiple part winged fence post
RU147504U1 (ru) Устройство крепления дорожных знаков и информационных щитов
PL66288Y1 (pl) Ogrodzenie
RU106287U1 (ru) Кронштейн для крепления лаг к столбу изгороди
EP3133228B1 (en) A modular fence assembly
RU122555U1 (ru) Каркас теплицы сборно-разборный
JP4958444B2 (ja) フェンス
US20220192379A1 (en) Apparatus for Securing Accessories and Leveling Objects to Wire Shelving
RU51466U1 (ru) Стеллаж (варианты)
ES2377326T3 (es) Dispositivo de soporte
RU132829U1 (ru) Временное ограждение
RU194905U1 (ru) Двустороннее барьерное ограждение для автодорог
RU219034U1 (ru) Обжимной элемент крепежного хомута
PL65242Y1 (pl) Segment ogrodzenia metalowego
RU45567U1 (ru) Каркас шкафа для распределительных устройств
JP6264605B2 (ja) 支柱支持具および支柱
JP5731222B2 (ja) メッシュパネル取付構造、メッシュパネル、およびメッシュパネルの添設連結併用取付金具
RU219004U1 (ru) Прижимная планка крепежного хомута
JPH1181751A (ja) メッシュフェンス
RU126041U1 (ru) Ограждение
WO2012164330A1 (en) Fence assembly kit and its manufacturing method
JP6842770B2 (ja) 組立式テント