PL66039Y1 - Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną - Google Patents

Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną

Info

Publication number
PL66039Y1
PL66039Y1 PL118468U PL11846809U PL66039Y1 PL 66039 Y1 PL66039 Y1 PL 66039Y1 PL 118468 U PL118468 U PL 118468U PL 11846809 U PL11846809 U PL 11846809U PL 66039 Y1 PL66039 Y1 PL 66039Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cap
nut
guarantee
bottle
protrusions
Prior art date
Application number
PL118468U
Other languages
English (en)
Other versions
PL118468U1 (pl
Inventor
Zbigniew Napieracz
Original Assignee
Suwary Społka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Suwary Społka Akcyjna filed Critical Suwary Społka Akcyjna
Priority to PL118468U priority Critical patent/PL66039Y1/pl
Publication of PL118468U1 publication Critical patent/PL118468U1/pl
Publication of PL66039Y1 publication Critical patent/PL66039Y1/pl

Links

Landscapes

  • Closures For Containers (AREA)

Description

2 PL 66 039 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest zakrętka bezpieczna przeznaczona do zabezpieczania pojemników z preparatami niebezpiecznymi przed dostępem osób trzecich, zwłaszcza dzieci.
Współcześnie znaczna grupa ogólnodostępnych preparatów chemicznych posiada cechy produktów szkodliwych lub niebezpiecznych w zależności od stężenia, w jakim zostaną użyte lub zażyte. Dlatego coraz częściej istotnym jest nie tylko sposób dawkowania, ale także przechowywania produktów chemicznych. Dodatkowo, w wypadku produktów o właściwościach trujących już przy niewielkim stężeniu istotny staje się problem kontroli dostępu do środka chemicznego nie tylko w wypadku dzieci, ale także ewentualnego naruszenia szczelności opakowania lub manipulacji przy opakowaniu na różnych etapach życia takiego produktu.
Powszechnie znane i stosowane są zakrętki typu „bezpiecznego”, w których jedyną formą „obrony” przed nieuprawnionym otwarciem jest ich wielkość. Średnica zakrętki jest parametrem, którego zwiększenie może zagwarantować brak dostępu do preparatu zamkniętego w opakowaniu ze strony osób o małych dłoniach, na przykład dzieci. Wówczas ujęcie zakrętki i jej poluzowanie lub odkręcenie jest niemożliwe z uwagi na niedostateczną siłę przykładaną wzdłuż stycznych do obwodu zakrętki.
Powszechnie znane są zakrętki zamykające pojemniki, których otwarcie możliwe jest po bocznym, symetrycznym odkształceniu zakrętki. Wówczas występy umieszczone na szyjce butelki oraz we wnętrzu zakrętki oddalają się od siebie, a odkręcenie zakrętki staje się niemożliwe.
Jednak w wypadku prób otwarcia pojemnika z wykorzystaniem obu rąk tego typu zabezpieczenia mogą okazać się nieskuteczne. Skutecznym rozwiązaniem jest w takim wypadku wytworzenie zakrętki jako elementu bardziej złożonego, którego usunięcie wiązało będzie się z przyłożeniem do zakrętki oraz pojemnika relatywnie wysokich sił, czego skutkiem będzie uzyskanie dostępu do zawartości. Z opisu zgłoszenia PCT WO 09503228 znana jest konstrukcja zakrętki, w której na powierzchni bocznej elementu nakręcanego na butelkę wytworzone zostały zęby. Zęby te współpracują z umieszczonymi na wewnętrznej powierzchni bocznej zewnętrznej zakrętki, umieszczanej bezpośrednio na zamykającej pojemnik nakrętce. Aby otworzyć pojemnik należy docisnąć górną zakrętkę oraz przekręcić ją tak, aby zęby i elementy zazębiające nie ślizgały się wzajemnie.
Podobnym rozwiązaniem jest zakrętka według opisu WO 09303974, w której pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną częścią ulokowany został dodatkowy trzeci element, którego ukształtowanie umożliwia współpracę wszystkich trzech elementów ze sobą. W tym wypadku również przyłożenie znacznej siły pozwala na odkręcenie zakrętki i dostęp do zawartości pojemnika.
Niekiedy, jak w wypadku patentu US 6029834, otwarcie pojemnika poprzedzone musi zostać nie tylko naciskiem, ale usunięciem elementu zabezpieczającego, który nacisk uniemożliwia. Z kolei patent US 05316161 ujawnia konstrukcję zakrętki, w której poza dwoma współpracującymi elementami zastosowano taśmę zabezpieczającą, która stanowi element informujący o wcześniejszych próbach otwarcia pojemnika. Dla wzajemnego utrzymania części zakrętki względem siebie na powierzchni bocznej elementu nakręcanego na butelkę wytworzono zaczepy uniemożliwiające zsunięcie się górnego elementu zakrętki.
Nie zawsze jednak stosowane w zakrętkach bezpiecznych taśmy gwarancyjne umożliwiają rzetelną kontrolę dostępu do zawartości opakowania w wypadku nadmiernie dużej siły dokręcającej przy zamykaniu pojemnika. Wówczas taśma gwarancyjna zostaje uszkodzona tuż przed opuszczeniem linii produkcyjnej, a produkt z takim wadliwym zamknięciem zostaje zakwalifikowany jako odpad. Uszkodzenie może nastąpić także w wyniku niewłaściwego scentrowania elementów zakrętki względem siebie podczas zakręcania. Dlatego celowym jest poza ograniczeniem dostępu do pojemnika takie ukształtowanie elementów zakrętki, by podczas nakręcania na opakowanie, na przykład butelkę, wszystkie współpracujące elementy centrowały się samoistnie, a także ewentualne zbyt dalekie dokręcenie zakrętki przez automat zamykający pojemnik nie prowadziło do zerwania taśmy gwarancyjnej.
Spełnienie takich warunków zapewnia zakrętka bezpieczna według wzoru. Zakrętka bezpieczna według wzoru daje dodatkowo możliwość ręcznego usunięcia taśmy gwarancyjnej z pojemników ze szczególnie niebezpiecznymi produktami, dla wykluczenia „mechanicznego” otwierania kilku pojemników po sobie. 3 PL 66 039 Υ1
Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną, według wzoru, zawiera co najmniej kołpak, nakrętkę i taśmę gwarancyjną, a wewnętrzna powierzchnia kołpaka styka się z zewnętrzną powierzchnią nakrętki, przy czym powierzchnie kołpaka i nakrętki stykające się ze sobą są gładkie i wyposażone w elementy utrzymujące nakrętkę w kołpaku w postaci zamków blokujących, a kołpak i nakrętka posiadają umieszczone na nich obwodowo co najmniej 6 występów.
Wysokość występów nakrętki jest różna od wysokości występów kołpaka, korzystnie o co najmniej 0,1 mm, a dłuższe krawędzie występów nie są do siebie równoległe. Jedna z płaszczyzn występów jest prostopadła do płaszczyzny nakrętki, a wewnętrzna powierzchnia nakrętki wyposażona jest w gwint o zarysie okrągłym, nakręcany na gwint szyjki butelki. Kołpak w swojej otwartej części, w której umieszczona jest nakrętka, posiada obwodowy pierścień utrzymujący zamki blokujące nakrętki, przy czym po zewnętrznej w stosunku do obwodowego pierścienia stronie nakrętki znajduje się taśma gwarancyjna połączona z nakrętką przewężkami. Poniżej przewężek znajdują się elastyczne listki blokujące taśmę gwarancyjną na szyjce pojemnika, na przykład butelki, przy czym elastyczne listki nie są prostopadłe do stycznych do krawędzi kołpaka oraz taśmy gwarancyjnej. Występy kołpaka i występy nakrętki są jednostronnie pochylone i zazębiają się. Korzystnie, gdy zakrętka według wzoru posiada 8 występów. Korzystnie także, gdy zarówno kołpak, jak też nakrętka w swoim centrum, wokół osi obrotu, posiadają współosiowe przetłoczenia kołpaka i nakrętki.
Na górnej powierzchni nakrętki, w jej centrum od strony kołpaka, zlokalizowany korzystnie jest dodatkowy element centrujący kołpak względem nakrętki w postaci pierścienia. Korzystnie także, gdy co najmniej jedna krawędź, korzystnie stykająca się z nakrętką jest zaokrąglona, przy czym także obwodowy pierścień ma przekrój okręgu. W innej odmianie wzoru taśma gwarancyjna posiada dodatkowy ząbek umieszczony po stronie przeciwnej w stosunku do elastycznych listków umieszczonych od strony osi kołpaka.
Wszystkie elementy kołpaka oraz nakrętki stanowią jednolitą całość z kołpakiem lub nakrętką.
We wnętrzu zakrętki według wzoru jest umieszczona korzystnie uszczelka dociskana przez szyjkę butelki do wewnętrznej powierzchni zakrętki.
Podczas nakręcania zakrętki na pojemnik, na przykład butelkę, automat zakręcający powoduje obrót kołpaka względem zakrętki i zahaczenie się nie pochylonych płaszczyzn występów o siebie, co umożliwia dokręcenie zakrętki na butelce. Podczas zakręcania elastyczne listki umieszczone po wewnętrznej stronie taśmy gwarancyjnej ślizgają się po kołnierzu z ząbkami w jaki wyposażona jest szyjka butelki, nie blokując się. Podczas użytkowania swobodny ruch kołpaka względem nakrętki możliwy jest jedynie w kierunku zakręcającym, przy wysuniętych występach kołpaka z występów nakrętki, a ewentualny ruch kołpaka w kierunku odkręcającym powoduje przeskakiwanie występów kołpaka i nakrętki po sobie, i jednoczesne uszkodzenie taśmy gwarancyjnej zablokowanej na szyjce butelki. Pozwala to na jednoznaczne stwierdzenie czy przy pojemniku dokonywano jakichkolwiek manipulacji, które mogły doprowadzić do najmniejszych rozszczelnień zawartości. W wypadku pojemników przechowujących wyjątkowo niebezpieczne substancje, połączenie nakrętki i taśmy gwarancyjnej w postaci przewężek umożliwia odkręcenie zakrętki dopiero po manualnym usunięciu taśmy gwarancyjnej.
Podczas odkręcania zakrętki osoba otwierająca musi przy jednoczesnym obrocie kołpaka dociskać go w kierunku do nakrętki tak, aby wzajemne tarcie pochylonych powierzchni nakrętki i kołpaka zablokowało te elementy względem siebie. Wówczas pojemnik zostaje rozszczelniony a zakrętka odkręcona.
Zakrętka bezpieczna według wzoru przedstawiona została na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój zakrętki według wzoru, fig. 2 przedstawia przekrój kołpaka, fig. 3 przedstawia przekrój nakrętki, a fig. 4 nakrętkę w widoku z góry.
Zakrętka bezpieczna według wzoru zawiera co najmniej trzy podstawowe elementy - kołpak 1 i nakrętkę 2, a także taśmę gwarancyjną 3, przy czym wewnętrzna powierzchnia kołpaka współpracuje z zewnętrzną powierzchnią nakrętki dzięki umieszczonym na nich występom. Wewnętrzna powierzchnia nakrętki 2 wyposażona jest w gwint 6 współpracujący z gwintem szyjki butelki. Współpracę kołpaka i nakrętki zapewniają występy 4 kołpaka 1 i odpowiadające im występy 5 nakrętki 2, przy czym występy 4 kołpaka i 5 nakrętki są jednostronnie pochylone. Dłuższe krawędzie występów 4 i 5 nie są do siebie równoległe, a wysokość występów kołpaka 1 jest różna od wysokości występów nakrętki 2 o 0,1 mm, na skutek czego podczas docisku kołpaka 1 do nakrętki 2 pomiędzy występami 4 i 5 pozostaje szczelina. Kołpak 1, jak też nakrętka 2 w swoim centrum, wokół osi obrotu posiadają współpracujące ze sobą przetłoczenia 7 centrujące je względem siebie. Na górnej powierzchni nakrętki 2, w jej centrum od strony kołpaka 1, zlokalizowany jest dodatkowy element centrujący kołpak 1

Claims (7)

  1. 4 PL 66 039 Υ1 względem nakrętki 2 w postaci pierścienia 8, współpracującego z obszarem ograniczonym przez wewnętrzne powierzchnie występów 4 kołpaka 1. Kołpak 1 w swojej otwartej części, w której zawarta jest nakrętka 2 posiada obwodowo wytworzony pierścień 9 wykonany w sposób obwodowo ciągły. Obwodowy pierścień 9 kołpaka 1 współpracuje z wytworzonymi na bocznej powierzchni nakrętki 2 zamkami blokującymi 10 kołpak 1. Pod zamkami blokującymi 10 kołpak 1 umieszczona jest taśma gwarancyjna 3, połączona z nakrętką 2 prze-wężkami 11. Na wewnętrznej stronie taśmy gwarancyjnej 3 umieszczone są elastyczne listki 12, blokujące taśmę gwarancyjną 3 na szyjce pojemnika, na przykład butelki, przy czym elastyczne listki 12 wytworzone zostały nieprostopadle do stycznych do krawędzi nakrętki 2 oraz taśmy gwarancyjnej 3. Taśma gwarancyjna 3 posiada także dodatkowy ząbek 13 umieszczony po stronie przeciwnej w stosunku do elastycznych listków 12 umieszczonych od strony osi nakrętki 2. Ząbek 13 służy do ręcznego usunięcia taśmy gwarancyjnej 3. Wszystkie elementy umieszczone na powierzchni kołpaka 1 oraz nakrętki 2 wykonane zostały jednolicie z kołpakiem 1 lub nakrętką 2. Podczas nakręcania zakrętki na pojemnik, na przykład butelkę, automat zakręcający powoduje obrót kołpaka 1 względem nakrętki 2 i zahaczenie się nie pochylonych płaszczyzn występów 4 i 5 o siebie, co umożliwia dokręcenie zakrętki na butelce. Podczas zakręcania elastyczne listki 12 umieszczone po wewnętrznej stronie taśmy gwarancyjnej 3 ślizgają się po kołnierzu z ząbkami w jaki wyposażona jest szyjka butelki, nie blokując się. Podczas użytkowania swobodny ruch kołpaka 1 względem nakrętki 2 możliwy jest jedynie w kierunku zakręcającym, przy wysuniętych występach kołpaka 1 z występów nakrętki 2, a ewentualny ruch kołpaka 1 w kierunku odkręcającym powoduje przeskakiwanie występów kołpaka 1 i nakrętki 2 po sobie, i jednoczesne uszkodzenie taśmy gwarancyjnej 3 zablokowanej na szyjce butelki. Pozwala to na jednoznaczne stwierdzenie czy przy pojemniku dokonywano jakichkolwiek manipulacji, które mogły doprowadzić do najmniejszych rozszczelnień zawartości. W wypadku pojemników przechowujących wyjątkowo niebezpieczne substancje, połączenie nakrętki 2 i taśmy gwarancyjnej 3 w postaci przewężek 11 umożliwia odkręcenie zakrętki dopiero po manualnym usunięciu taśmy gwarancyjnej 3 za pomocą ząbka 13. Podczas odkręcania zakrętki osoba otwierająca musi przy jednoczesnym obrocie kołpaka 1 dociskać go w kierunku do nakrętki 2 tak, aby wzajemne tarcie pochylonych powierzchni nakrętki 1 i kołpaka 2 zablokowało te elementy względem siebie. Wówczas pojemnik zostaje rozszczelniony a zakrętka odkręcona. Zastrzeżenia ochronne 1. Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną, zawierająca kołpak, nakrętkę i taśmę gwarancyjną, w której wewnętrzna powierzchnia kołpaka styka się z zewnętrzną powierzchnią nakrętki, przy czym powierzchnie kołpaka i nakrętki stykające się ze sobą są gładkie i wyposażone w elementy utrzymujące nakrętkę w kołpaku w postaci zamków blokujących, a kołpak i nakrętka posiadają umieszczone na nich obwodowo co najmniej 6 występów, przy czym wysokość występów nakrętki jest różna od wysokości występów kołpaka o co najmniej 0,1 mm, a dłuższe krawędzie występów nie są do siebie równoległe, jedna z płaszczyzn występów jest prostopadła do płaszczyzny nakrętki, a wewnętrzna powierzchnia nakrętki wyposażona jest w gwint o zarysie okrągłym, nakręcany na gwint szyjki butelki, kołpak w swojej otwartej części, w której umieszczona jest nakrętka posiada obwodowy pierścień utrzymujący zamki blokujące nakrętki, przy czym po zewnętrznej w stosunku do obwodowego pierścienia stronie nakrętki znajduje się taśma gwarancyjna połączona z nakrętką przewężkami, a poniżej przewężek znajdują się elastyczne listki blokujące taśmę gwarancyjną na szyjce pojemnika, na przykład butelki, przy czym elastyczne listki nie są prostopadłe do stycznych do krawędzi kołpaka oraz taśmy gwarancyjnej, znamienna tym, że występy (4) kołpaka (1) i występy (5) nakrętki (2) są jednostronnie pochylone i zazębiają się.
  2. 2. Zakrętka według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada 8 występów.
  3. 3. Zakrętka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zarówno kołpak (1), jak też nakrętka (2) w swoim centrum, wokół osi obrotu, posiadają współosiowe przetłoczenia (7) kołpaka (1) i nakrętki (2).
  4. 4. Zakrętka według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że na górnej powierzchni nakrętki (2), w jej centrum od strony kołpaka (1), zlokalizowany jest dodatkowy element centrujący kołpak względem nakrętki w postaci pierścienia (8). 5 PL 66 039 Υ1
  5. 5. Zakrętka według zastrz. 4, znamienna tym, że co najmniej jedna krawędź, korzystnie stykająca się z nakrętką (2) jest zaokrąglona, przy czym także obwodowy pierścień (9) ma przekrój okręgu.
  6. 6. Zakrętka według zastrz. 1 do 5, znamienna tym, że taśma gwarancyjna (3) posiada także dodatkowy ząbek (13) umieszczony po stronie przeciwnej w stosunku do elastycznych listków (12) umieszczonych od strony osi kołpaka (1).
  7. 7. Zakrętka według zastrz. 1 do 6, znamienna tym, że wszystkie elementy kołpaka (1) oraz nakrętki (2) stanowiąjednolitą całość z kołpakiem (1) lub nakrętką (2).
PL118468U 2009-09-09 2009-09-09 Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną PL66039Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL118468U PL66039Y1 (pl) 2009-09-09 2009-09-09 Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL118468U PL66039Y1 (pl) 2009-09-09 2009-09-09 Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL118468U1 PL118468U1 (pl) 2011-03-14
PL66039Y1 true PL66039Y1 (pl) 2012-08-31

Family

ID=43981355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL118468U PL66039Y1 (pl) 2009-09-09 2009-09-09 Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL66039Y1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2878698A1 (en) 2013-11-28 2015-06-03 LaserTec Sp. z o.o. A method of improving machine life and repair of machine parts

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2878698A1 (en) 2013-11-28 2015-06-03 LaserTec Sp. z o.o. A method of improving machine life and repair of machine parts

Also Published As

Publication number Publication date
PL118468U1 (pl) 2011-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH09501380A (ja) 容器の封止組立体
US4673095A (en) Closure device for containers
CA2551717C (en) Closure and container system and method for sealing a closure on a container
CA2549447C (en) A composite two-piece tamper-evident closure with a seal-delay-release feature and a method therefor
CA1257848A (en) Tamper resistant container assembly
US4540098A (en) Tamper indicating child resistant closure
RU2407683C2 (ru) Укупорочное средство
US6202869B1 (en) Child-resistant/senior-friendly container
US20080110850A1 (en) Audible closing feature for a threaded container and lid
US9102449B2 (en) Dispensing cap
US20150014269A1 (en) Senior friendly child resistant closure
MXPA05011004A (es) Envase que muestra evidencia de violacion.
JPH05500936A (ja) いたずらを示すプラスチック製クロージャ
JPS6333262A (ja) 容器の不正防止閉鎖装置
US2921705A (en) Safety closure
DE3416179A1 (de) Kindersichere packung
NL8402989A (nl) Kinder-veilige en knoeierij-bestendige sluiting.
AU2018260451B2 (en) Safety capsule with strip for preventing extraction
CN107709180B (zh) 用于显示容器被窃启的包括带螺纹盖部和颈部的组件
US10427845B2 (en) Tamper evident closure
CA2835855A1 (en) A closure
US6698605B2 (en) Modified bottle neck for use with child resistant caps
PL66039Y1 (pl) Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną
PL67470Y1 (pl) Zakrętka bezpieczna z taśmą gwarancyjną
JP4342839B2 (ja) 易開栓容器蓋