Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo-magnezowego
Info
Publication number
PL424079A1
PL424079A1 PL424079A PL42407917A PL424079A1 PL 424079 A1 PL424079 A1 PL 424079A1 PL 424079 A PL424079 A PL 424079A PL 42407917 A PL42407917 A PL 42407917A PL 424079 A1 PL424079 A1 PL 424079A1
Prior art keywords
drum
mud
post
saturation
efficiency
Prior art date
Application number
PL424079A
Other languages
English (en)
Other versions
PL234463B1 (pl
Inventor
Tomasz Olejnik
Andrzej Obraniak
Stanisław Brzeziński
Elżbieta Sobiecka
Andrzej Baryga
Original Assignee
Politechnika Łódzka
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łódzka filed Critical Politechnika Łódzka
Priority to PL424079A priority Critical patent/PL234463B1/pl
Publication of PL424079A1 publication Critical patent/PL424079A1/pl
Publication of PL234463B1 publication Critical patent/PL234463B1/pl
Links
Classifications
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
Landscapes
  • Fertilizers (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo-magnezowego, z materiału sypkiego, w postaci błota posaturacyjnego i mączki dolomitowej, na drodze granulacji, z użyciem wodnego roztworu melasu do nawilżania podczas granulacji, polegający na tym, że jako materiał sypki stosuje się błoto posaturacyjne o wilgotności do 0,5 i o uziarnieniu do 2,5 mm oraz mączkę dolomitową o wilgotności do 0,05 i uziarnieniu do 0,5 mm, a granulację prowadzi się w granulatorze bębnowym o pracy ciągłej pochylonym do poziomu pod kątem 1 - 6°, przy czym do bębna granulatora obracającego się z prędkością obrotową 10 - 30 obr/min wprowadza się, przez otwór czołowy, ze stałą wydajnością błoto posaturacyjne, a granulujące się i przemieszczające się w sposób stały w bębnie w kierunku otworu wylotowego złoże błota posaturacyjnego nawilża się 10 - 70% wodnym roztworem melasu o temperaturze 15 - 55°C, wprowadzanym pod ciśnieniem 10 - 30 kPa za pomocą zestawu dysz, którego początek znajduje się w odległości 0,1 długości bębna mierzonej od otworu czołowego, a koniec w odległości 0,4 długości bębna od otworu czołowego, przy czym wydajność przepływu cieczy nawilżającej wynosi 0,125 - 0,3 wydajności dostarczanego przez otwór czołowy błota, z kolei w odległości równej 0,05 - 0,3 długości bębna od otworu wylotowego bębna na przesypujące się i przemieszczające się w kierunku otworu wylotowego wilgotne i zgranulowane złoże nanosi się mączkę dolomitową ze stałą wydajnością wynoszącą 0,15 - 0,55 wydajności przemieszczającego się w bębnie złoża, a otrzymane granulki wysypuje się z bębna przez otwór wylotowy.