PL424940A1 - Sposób wytwarzania granulatu z odpadu perlitowego - Google Patents
Sposób wytwarzania granulatu z odpadu perlitowego
Info
Publication number
PL424940A1
PL424940A1 PL424940A PL42494018A PL424940A1 PL 424940 A1 PL424940 A1 PL 424940A1 PL 424940 A PL424940 A PL 424940A PL 42494018 A PL42494018 A PL 42494018A PL 424940 A1 PL424940 A1 PL 424940A1
Prior art keywords
granulator
bentonite
disc
perlite dust
continuously
Prior art date
Application number
PL424940A
Other languages
English (en)
Other versions
PL241341B1 (pl
Inventor
Jacek Sawicki
Andrzej Obraniak
Original Assignee
Politechnika Łódzka
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łódzka filed Critical Politechnika Łódzka
Priority to PL424940A priority Critical patent/PL241341B1/pl
Publication of PL424940A1 publication Critical patent/PL424940A1/pl
Publication of PL241341B1 publication Critical patent/PL241341B1/pl
Links
Classifications
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete
Landscapes
  • Glanulating (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania granulatu z odpadowego pyłu perlitowego i bentonitu na drodze ich granulacji, z użyciem wodnego roztworu szkła wodnego polegający na tym, że stosuje się pył perlitowy o uziarnieniu do 0,1 mm i wilgotności do 0,05 oraz bentonit o uziarnieniu do 0,2 mm i wilgotności do 0,1, przy czym granulację prowadzi się w talerzu granulatora (1) obracającego się z prędkością 8 - 25 obr/min, do którego wprowadza się w sposób ciągły, ze stałą wydajnością, pył perlitowy z jednoczesnym nawilżaniem złoża pyłu perlitowego za pomocą zestawu dysz 50 - 90% wodnym roztworem szkła wodnego o temperaturze 10 - 28°C, wprowadzanym pod ciśnieniem 10 - 30 kPa, w ilości takiej, że wydajność przepływu cieczy nawilżającej wynosi 0,5 - 3 wydajności dostarczanego pyłu perlitowego, następnie wytworzone granule przesypuje się grawitacyjnie, w sposób ciągły, poprzez nachyloną burtę talerza granulatora (1) do obracającego się z prędkością 6 - 20 obrotów na minutę talerza granulatora (2), gdzie prowadzi się proces pudrowania, w czasie którego na przesypujące się wilgotne i zgranulowane złoże nanosi się w sposób ciągły substancję pudrującą w postaci bentonitu albo mieszaniny pyłu perlitowego i bentonitu zawierającej od 100 g do 1000 g bentonitu na 1000 g pyłu perlitowego, z wydajnością wynoszącą 0,05 - 0,3 ilości złoża dostarczanego do talerza granulatora (2) z talerza granulatora (1), po czym otrzymane w trakcie pudrowania suche powierzchniowo, nie zlepiające się granulki przesypuje się w sposób ciągły z talerza granulatora (2) przez pochyloną burtę i kieruje do procesu suszenia, przy czym stosuje się granulatory talerzowe o pracy ciągłej pochylone do poziomu pod kątem 41 - 49°, przy czym objętość talerza granulatora (2) jest 1,5 - 2 razy większa od objętości talerza granulatora (1).