PL424078A1 - Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego - Google Patents
Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
Info
Publication number
PL424078A1
PL424078A1 PL424078A PL42407817A PL424078A1 PL 424078 A1 PL424078 A1 PL 424078A1 PL 424078 A PL424078 A PL 424078A PL 42407817 A PL42407817 A PL 42407817A PL 424078 A1 PL424078 A1 PL 424078A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
post
granulation
mud
efficiency
Prior art date
Application number
PL424078A
Other languages
English (en)
Other versions
PL234462B1 (pl
Inventor
Tomasz Olejnik
Andrzej Obraniak
Stanisław Brzeziński
Elżbieta Sobiecka
Andrzej Baryga
Original Assignee
Politechnika Łódzka
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łódzka filed Critical Politechnika Łódzka
Priority to PL424078A priority Critical patent/PL234462B1/pl
Publication of PL424078A1 publication Critical patent/PL424078A1/pl
Publication of PL234462B1 publication Critical patent/PL234462B1/pl
Links
Classifications
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
Landscapes
  • Fertilizers (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego, z materiału sypkiego, w postaci błota posaturacyjnego i mączki kredowej, na drodze granulacji, z użyciem wodnego roztworu melasu do nawilżania podczas granulacji, polegający na tym, że jako materiał sypki stosuje się błoto posaturacyjne o wilgotności do 0,5 i o uziarnieniu do 2,5 mm oraz mączkę kredową o wilgotności do 0,05 i uziarnieniu do 0,5 mm, a granulację prowadzi się w granulatorze bębnowym o pracy ciągłej pochylonym do poziomu pod kątem 1 - 6°, przy czym do bębna granulatora obracającego się z prędkością obrotową 10 - 30 obr/min wprowadza się, przez otwór czołowy, ze stałą wydajnością błoto posaturacyjne, a granulujące się i przemieszczające się w sposób stały w bębnie w kierunku otworu wylotowego złoże błota posaturacyjnego nawilża się 10 - 70% wodnym roztworem melasu o temperaturze 15 - 55°C, wprowadzanym pod ciśnieniem 10 - 30 kPa za pomocą zestawu dysz, którego początek znajduje się w odległości 0,05 - 0,15 długości bębna mierzonej od otworu czołowego, a koniec w odległości 0,3 - 0,4 długości bębna od otworu czołowego, przy czym wydajność przepływu cieczy nawilżającej wynosi 0,125 - 0,3 wydajności dostarczanego przez otwór czołowy błota, z kolei w odległości równej 0,05 - 0,3 długości bębna od otworu wylotowego bębna na przesypujące się i przemieszczające się w kierunku otworu wylotowego wilgotne i zgranulowane złoże nanosi się mączkę kredową ze stałą wydajnością wynoszącą 0,15 - 0,55 wydajności przemieszczającego się w bębnie złoża, a otrzymane granulki wysypuje się z bębna przez otwór wylotowy.