PL401424A1 - Wielostopniowy zderzak kolejowy - Google Patents

Wielostopniowy zderzak kolejowy

Info

Publication number
PL401424A1
PL401424A1 PL401424A PL40142412A PL401424A1 PL 401424 A1 PL401424 A1 PL 401424A1 PL 401424 A PL401424 A PL 401424A PL 40142412 A PL40142412 A PL 40142412A PL 401424 A1 PL401424 A1 PL 401424A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston rod
double
guide sleeve
shock absorber
guide
Prior art date
Application number
PL401424A
Other languages
English (en)
Other versions
PL222340B1 (pl
Inventor
Jan Kochmański
Jan Kukulski
Mirosław Sum
Leszek Wasilewski
Original Assignee
Axtone Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Axtone Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Axtone Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL401424A priority Critical patent/PL222340B1/pl
Publication of PL401424A1 publication Critical patent/PL401424A1/pl
Publication of PL222340B1 publication Critical patent/PL222340B1/pl

Links

Landscapes

  • Vibration Dampers (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)

Abstract

Część tulei prowadzącej (3) stanowi cylinder (12) przepływowego tłumika, którego wewnętrzna przestrzeń jest ograniczona oddalonymi od siebie dławnicami (14, 15), prowadzącymi tłok (16) za pomocą dwustronnego tłoczyska. Dwustronne tłoczysko jest umieszczone pomiędzy wewnętrzną częścią płyty bijakowej (10) i sprężystym amortyzatorem, zaś część tulei prowadzącej (3) jest zamocowana za pomocą zrywalnego połączenia w prowadzącym otworze korpusu. Ponadto do korpusu są zamocowane noże skrawające (6), wchodzące we wgłębienia (7), wykonane w zewnętrznej części tulei prowadzącej (3), stanowiącej element skrawany.

Description

Wielostopniowy zderzak kolejowy
Przedmiotem wynalazku jest wielostopniowy zderzak kolejowy. W szczególności wynalazek dotyczy takiej konstrukcji wielostopniowego zderzaka, w której ostatni etap pochłaniania energii jest realizowany poprzez zespół elementów ulegających zniszczeniu w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak zderzenia wagonów kolejowych.
Znany jest z opisu patentowego PL212572 zderzak kolejowy posiadający wewnętrzną tuleję, wewnątrz której są umieszczone gumowe elementy sprężyste, stykające się z wewnętrzną częścią płyty bijakowej. W rozwiązaniu tym płyta bijakowa jest połączona z zewnętrzną odkształcalną rurą, a ta z kolei jest prowadzona poprzez dodatkową tuleję prowadzącą na nieruchomej tulei zderzaka. Ponadto, w części czołowej wewnętrznej tulei zderzaka, zamocowane są noże, których ostrza są umieszczone w wewnętrznych wgłębieniach nieruchomej tulei zderzaka.
Celem wynalazku jest opracowanie zderzaka o zwiększonej odporności na działanie sił bocznych, który przy swej małej masie i prostej konstrukcji byłby zdolny do amortyzowania i pochłaniania dużych energii w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak zderzenia wagonów kolejowych, oraz do łagodnej amortyzacji zmiennych sił występujących podczas zwykłej eksploatacji.
Wielostopniowy zderzak kolejowy według wynalazku zawiera korpus połączony z tuleją prowadzącą oraz sprężysty amortyzator dający siłę zwrotną, osadzony wewnątrz tulei prowadzącej, stanowiącej prowadnicę zewnętrzną krążkowych elementów sprężystego amortyzatora oraz ma noże skrawające wcinające się w element skrawany po przekroczeniu ustalonej siły zderzenia, a także przepływowy tłumik umieszczony pomiędzy wewnętrzną częścią płyty bijakowej i sprężystym amortyzatorem. Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że część tulei prowadzącej stanowi cylinder przepływowego tłumika, którego wewnętrzna przestrzeń jest ograniczona oddalonymi od siebie dławnicami prowadzącymi tłok za pomocą dwustronnego tłoczyska, które jest umieszczone pomiędzy wewnętrzną częścią płyty bijakowej i sprężystym amortyzatorem, przy czym część tulei prowadzącej jest zamocowana za pomocą zrywalnego połączenia w prowadzącym otworze korpusu, a ponadto do korpusu są zamocowane noże skrawające wchodzące we wgłębienia wykonane w zewnętrznej części tulei prowadzącej, stanowiącej element skrawany.
Korzystnie, tłok przepływowego tłumika ma łukową powierzchnię boczną.
Korzystnie, dwustronne tłoczysko ma z jednej strony otwór prowadzący, w którym jest umieszczony przesuwnie trzpień prowadzący krążkowych elementów sprężystego amortyzatora.
Korzystnie, dwustronne tłoczysko styka się ze sprężystym amortyzatorem poprzez tarczę. Również korzystnie, dwustronne tłoczysko styka się z wewnętrzną częścią płyty bijakowej poprzez walcowy popychacz umieszczony przesuwnie w końcowej części tulei prowadzącej, przy czym część dwustronnego tłoczyska jest umieszczona w otworze wykonanym w osi walcowego popychacza.
Rozwiązanie według wynalazku, przez wykorzystanie jednej tulei prowadzącej pełniącej funkcję prowadnicy dla sprężystego amortyzatora, funkcję cylindra dla przepływowego tłumika i funkcję elementu skrawanego, umożliwia uproszczenie konstrukcji zderzaka kolejowego i zwiększenie jego wytrzymałości na obciążenia poprzeczne występujące podczas ekstremalnych zderzeń. Ponadto, znaczne zwiększenie sztywności postaciowej uzyskano przez umieszczenie oddalonych od siebie dławnic we wnętrzu tulei prowadzącej.
Wykonanie powierzchni bocznej tłoka w postaci łukowej zabezpiecza przed zakleszczaniem się tego tłoka we wnętrzu tulei prowadzącej nawet przy znacznym jej zniekształceniu, co pozwala na właściwą pracę przepływowego tłumika przy zwiększonym obciążeniu poprzecznym.
Przedmiot wynalazku został zilustrowany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wielostopniowy zderzak kolejowy według wynalazku przed uderzeniem, w przekroju osiowym, fig. 1A zderzak z fig. 1 w widoku perspektywicznym, fig. 2 zderzak w przekroju osiowym, po uderzeniu sprężystym, fig. 2A zderzak z fig. 2 w widoku perspektywicznym, fig. 3 zderzak w przekroju osiowym, po uderzeniu plastycznym, fig. 3A zderzak z fig. 3 w widoku perspektywicznym.
Jak przedstawiono w przykładzie wykonania na fig. 1, wielostopniowy zderzak kolejowy według wynalazku ma korpus 1 z otworem 2, w którym jest osadzona końcowa część tulei prowadzącej 3 zespolona z tym korpusem poprzez zrywalne połączenie 4 o ustalonej wytrzymałości, wykonane w postaci spawu. Spaw ten łączy czołową część tulei prowadzącej 3 z kołnierzową tuleją 5 osadzoną w gwintowanej części otworu 2 korpusu 1. Korpus 1 ma środki przeznaczone do jego mocowania z czołową belką wagonu, które nie zostały przedstawione na rysunku. Po przeciwnej stronie korpusu 1 są zamocowane noże skrawające 6, których ostrza zostały umieszczone we wgłębieniach 7 wykonanych w zewnętrznej części tulei prowadzącej 3, stanowiącej jednocześnie element skrawany.
Tuleja prowadząca 3 jest zaślepiona od strony mocowania denkiem 8 wkręcanym do nieuwidocznionej czołowej belki wagonu, a z drugiej strony ma walcowy popychacz 9, umieszczony suwliwie w jej wewnętrznym otworze, zespolony z płytą bijakową 10. W celu zabezpieczenia przed przedostawaniem się pyłu do wnętrza tulei prowadzącej 3, w pobliżu zakończenia tej tulei jest osadzony wewnętrzny pierścień uszczelniający 11. W środkowej części tulei prowadzącej 3, pomiędzy denkiem 8 a popychaczem 9, jest utworzony cylinder 12 przepływowego tłumika 13, którego wewnętrzna przestrzeń jest ograniczona dwiema dławnicami 14, 15, usytuowanymi w odstępie od siebie, przy czym przepływowy tłumik 13 ma tłok 16 prowadzony osiowo w dławnicach 14, 15 za pomocą dwustronnego tłoczyska 17. Dławnice 14, 15 są osadzone wewnątrz tulei prowadzącej 3 za pomocą połączenia gwintowego 18 i uszczelnione względem tej tulei pierścieniami uszczelniającymi 19, a względem dwustronnego tłoczyska uszczelniaczami tulejowymi 20. Szczelna przestrzeń 21 przepływowego tłumika 13, ograniczona wewnętrzną powierzchnią cylindra 12 i dławnicami 14, 15, jest wypełniona olejem. Podczas pracy wielostopniowego zderzaka, przy osiowym przemieszczaniu się tłoka 16, olej wypełniający wewnętrzną przestrzeń 21 przeciska się przez pierścieniową szczelinę pomiędzy łukową powierzchnią boczną 22 tłoka 16 a wewnętrzną powierzchnią cylindra 12 z jednej strony na drugą, powodując łagodne wytłumianie energii zderzeń.
Dwustronne tłoczysko 17 od strony wewnętrznej ma wykonany otwór prowadzący 23, w którym jest osadzony przesuwnie trzpień prowadzący 24 elastomerowych krążkowych elementów 25 sprężystego amortyzatora 26 poprzedzielanych stalowymi płytkami 27. Wewnętrzna czołowa część tłoczyska 17 styka się z tarczą 28 osadzoną przesuwnie na trzpieniu prowadzącym 24 i przez nią pozostaje w kontakcie z krążkowymi elementami 25 sprężystego amortyzatora 26. Taki kontakt tłoczyska 17 z krążkowymi elementami sprężystego amortyzatora 26 zapewnia siłę zwrotną odbijającą płytę bijakową 10 do pierwotnej pozycji po każdym zderzeniu sprężystym. Zewnętrzna końcowa część tłoczyska 17 jest osadzona w otworze 29 wykonanym w osi walcowego popychacza 9.
Fig. 1A przedstawia zewnętrzną postać wielostopniowego zderzaka kolejowego według wynalazku w pozycji swobodnej, przed wystąpieniem osiowych sił ściskających wynikających z przemieszczania się płyty bijakowej 10 po zderzeniu. W pozycji tej noże skrawające 6 zamocowane do korpusu 1 są umieszczone we wgłębieniach 7 tulei prowadzącej 3. Ponadto, do zewnętrznej powierzchni bocznej tulei prowadzącej 3 jest zamocowany poprzeczny wspornik 30 przeznaczony do połączenia z dodatkowymi elementami konstrukcji wagonu kolejowego.
Jak przedstawiono na fig. 2 i fig. 2A, podczas pracy zderzaka według wynalazku, w zakresie przemieszczeń sprężystych następuje przemieszczenie się płyty bijakowej 10, aż do kontaktu z czołem tulei prowadzącej 3. Przemieszczenie płyty bijakowej 10 powoduje przemieszczenie się tłoka 16. Tłok 16 przesuwając się w wewnętrznej przestrzeni 21 wymusza przemieszczanie oleju pomiędzy łukową powierzchnią boczną 22 a wewnętrzną powierzchnią cylindra 12. W tym samym czasie tłoczysko 17 przemieszcza tarczę 28 i przez nią powoduje ściskanie krążkowych elementów 25 sprężystego amortyzatora 26. Po każdym uderzeniu sprężystym, siła zwrotna pochodząca od rozprężających się elastomerowych krążkowych elementów 25, poprzez tarczę 28, dwustronne tłoczysko 17 i popychacz 8, odbija płytę bijakową 10 do pierwotnej pozycji zilustrowanej na fig. 1.
Na fig. 3 i fig. 3A przedstawione jest usytuowanie elementów wielostopniowego zderzaka kolejowego w końcowym etapie pochłaniania ekstremalnych energii zderzenia. Po przekroczeniu ustalonej siły zderzenia, następuje zerwanie kołnierzowej tulei 5 albo zerwanie spawanego połączenia 4 i przesuw tulei prowadzącej 3 względem korpusu 1. Taki względny przesuw rozpoczyna operację nacinanta\ podłużnych rowków 31 na zewnętrznej powierzchni tulei prowadzącej &. /yV\/

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wielostopniowy zderzak kolejowy zawierający korpus (1) połączony z tuleją prowadzącą (3); sprężysty amortyzator (26) dający siłę zwrotną osadzony wewnątrz tulei prowadzącej (3), stanowiącej prowadnicę zewnętrzną krążkowych elementów (25) sprężystego amortyzatora (26) j noże skrawające (6) wcinające się w element skrawany, po przekroczeniu ustalonej siły zderzenia oraz przepływowy tłumik (13) umieszczony pomiędzy wewnętrzną częścią płyty bijakowej (10) a sprężystym amortyzatorem (26), znamienny tym, że część tulei prowadzącej (3) stanowi cylinder (12) przepływowego tłumika (13), którego wewnętrzna przestrzeń (21) jest ograniczona oddalonymi od siebie dławnicami (14, 15), prowadzącymi tłok (16) za pomocą dwustronnego tłoczyska (17), a dwustronne tłoczysko (17) jest umieszczone pomiędzy wewnętrzną częścią płyty bijakowej (10) i sprężystym amortyzatorem (26), przy czym część tulei prowadzącej (3) jest zamocowana za pomocą zrywalnego połączenia (4) w prowadzącym otworze (2) korpusu (1), a ponadto do korpusu (1) są zamocowane noże skrawające (6) wchodzące we wgłębienia (7) wykonane w zewnętrznej części tulei prowadzącej (3) stanowiącej element skrawany.
  2. 2. Wielostopniowy zderzak kolejowy według zastrz. 1, znamienny tym, że tłok (16) przepływowego tłumika (13) ma łukową powierzchnię boczną (22).
  3. 3. Wielostopniowy zderzak kolejowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dwustronne tłoczysko (17) ma z jednej strony otwór prowadzący (23), w którym jest umieszczony przesuwnie trzpień prowadzący (24) krążkowych elementów (25) sprężystego amortyzatora (26).
  4. 4. Wielostopniowy zderzak kolejowy według zastrz. 1 do 3, znamienny tym, że dwustronne tłoczysko (17) styka się ze sprężystym amortyzatorem (26) poprzez tarczę (28).
  5. 5. Wielostopniowy zderzak kolejowy według zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że dwustronne tłoczysko (17) styka się z wewnętrzną częścią płyty bijakowej (10) poprzez walcowy popychacz (9) umieszczony przesuwnie w końcowej części tulei prowadzącej (3), przy czym część dwustronnego tłoczyska (17) jest umieszczona w otworze (29) wykonanym w osi walcowego popychacza (9).
PL401424A 2012-10-30 2012-10-30 Wielostopniowy zderzak kolejowy PL222340B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401424A PL222340B1 (pl) 2012-10-30 2012-10-30 Wielostopniowy zderzak kolejowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401424A PL222340B1 (pl) 2012-10-30 2012-10-30 Wielostopniowy zderzak kolejowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401424A1 true PL401424A1 (pl) 2014-05-12
PL222340B1 PL222340B1 (pl) 2016-07-29

Family

ID=50636913

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401424A PL222340B1 (pl) 2012-10-30 2012-10-30 Wielostopniowy zderzak kolejowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222340B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016030775A1 (en) 2014-08-27 2016-03-03 Axtone Spółka Akcyjna Impact energy absorbing device
US10737707B2 (en) 2015-03-05 2020-08-11 Axtone Spolka Akcyjna Impact energy absorber

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016030775A1 (en) 2014-08-27 2016-03-03 Axtone Spółka Akcyjna Impact energy absorbing device
RU2651340C1 (ru) * 2014-08-27 2018-04-19 Акстоне Сполка Акцыйна Устройство для поглощения энергии удара
US10036445B2 (en) 2014-08-27 2018-07-31 Axtone Spolka Akcyjna Impact energy absorbing device
US10737707B2 (en) 2015-03-05 2020-08-11 Axtone Spolka Akcyjna Impact energy absorber

Also Published As

Publication number Publication date
PL222340B1 (pl) 2016-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2449911C1 (ru) Устройство для демпфирования растягивающих и сжимающих усилий
US8820493B2 (en) Shock energy absorber
RU2225306C2 (ru) Поглощающий аппарат железнодорожного вагона, имеющий большой рабочий ход
RU2009144283A (ru) Поглощающий аппарат, содержащий тяговый хомут, эластомерную пружину и фрикционный механизм
RU2668143C2 (ru) Соединительный элемент
CN105658895A (zh) 用于机动车辆的舱口盖的驱动装置
CN104632990A (zh) 一种固体颗粒阻尼器装置
CO6140044A2 (es) Amortiguador de un vagon ferroviario
RU2012103250A (ru) Двухступенчатое амортизирующее устройство для системы подвески внедорожного транспортного средства большой грузоподъемности
US7677372B2 (en) Conductor clamp for a trailing line
JP5222965B2 (ja) 鉄道車両用緩衝装置
CN211117315U (zh) 压力缓冲设备
PL401424A1 (pl) Wielostopniowy zderzak kolejowy
CZ297793B6 (cs) Teleskopický nárazník
CN110375028B (zh) 一种组合式摩托车减震器及其减震方法
ES2744866T3 (es) Dispositivo para la amortiguación de fuerzas de compresión
CN112513474A (zh) 致动器
KR101661292B1 (ko) 마그네틱 쇽 업소버
CN103569186A (zh) 一种汽车转向管柱的压溃装置
CN208651508U (zh) 一种功能性强的弹簧减震装置
CN203500359U (zh) 缓冲型避震器组件
KR101176569B1 (ko) 소음 감소용 완충장치를 가지는 쇽업소버
CN105626740A (zh) 多级阻尼式避震设备
KR101661291B1 (ko) 마그네틱 쇽 업소버
CN218258695U (zh) 一种带有损坏性阻尼器的着落装置