PL244805B1 - Czujnik selektywny defektografu magnetycznego - Google Patents

Czujnik selektywny defektografu magnetycznego Download PDF

Info

Publication number
PL244805B1
PL244805B1 PL440721A PL44072122A PL244805B1 PL 244805 B1 PL244805 B1 PL 244805B1 PL 440721 A PL440721 A PL 440721A PL 44072122 A PL44072122 A PL 44072122A PL 244805 B1 PL244805 B1 PL 244805B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magnetic
ferromagnetic
sensor
transducer
magnetic field
Prior art date
Application number
PL440721A
Other languages
English (en)
Other versions
PL440721A1 (pl
Inventor
Maciej Martyna
Original Assignee
Martyna Maciej Laboratorium Lrm Nde
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Martyna Maciej Laboratorium Lrm Nde filed Critical Martyna Maciej Laboratorium Lrm Nde
Priority to PL440721A priority Critical patent/PL244805B1/pl
Publication of PL440721A1 publication Critical patent/PL440721A1/pl
Publication of PL244805B1 publication Critical patent/PL244805B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest czujnik selektywny defektografu magnetycznego. Czujnik jest zbudowany z dwóch ferromagnetycznych pierścieni zewnętrznych (1), z dwóch ferromagnetycznych pierścieni wewnętrznych (2) oraz z ferromagnetycznego pierścienia środkowego (3). Pierścienie zewnętrzne (1) połączone są magnetycznie zworami magnetycznymi (6), w szczelinie których umieszczony jest przetwornik składowej stycznej, gdzie przetwornik składowej stycznej (7) przetwarza strumień magnetyczny na sygnały elektryczne, natomiast dwa ferromagnetyczne pierścienie wewnętrzne (2), są połączone zworami magnetycznymi (4) w kształcie litery T. Zwory magnetyczne (4) łączą się magnetycznie pionową gałęzią ze środkowym pierścieniem (3), gdzie na pionowej gałęzi zwory magnetycznej (4) umieszczony jest przetwornik (5) składowej normalnej rozproszonego pola magnetycznego na sygnały elektryczne.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest czujnik selektywny defektografu magnetycznego.
Szczególnym obszarem wykorzystania przedmiotu wynalazku jest badanie uszkodzeń typu długa zmiana przekroju i równocześnie selektywnie lokalna zmiana przekroju elementów wykonanych z materiału ferromagnetycznego, zwłaszcza lin i prętów stalowych, przy współpracy z magnetyczną głowicą pomiarową defektografu magnetycznego.
Znane czujniki defektografów magnetycznych zbudowane są z dwóch układów pomiarowych - jeden dla pomiaru składowej normalnej pola magnetycznego rozproszonego nad uszkodzeniem badanego elementu oraz drugi dla pomiaru składowej stycznej pola magnetycznego rozproszonego nad uszkodzeniem badanego elementu.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 212769 pt. „Urządzenie do badania nieciągłości struktury detali ferromagnetycznych na małej przestrzeni badawczej” znane urządzenie posiada jarzmo z materiału ferromagnetycznego w kształcie litery „C” z przedłużonymi i wygiętymi końcami, które przechodzi przez cewkę magnesującą umiejscowioną w dłuższej części litery „C”, zaś w końcach wygiętych ramion jarzma wykonane są po dwa otwory, przez które przechodzą suwliwie detal wzorcowy i detal badany. W przestrzeni pomiędzy wygiętymi końcami jarzma umieszczone są dwie cewki pomiarowe, po jednej na detalu wzorcowym i detalu badanym, zaś pozostałe dwie cewki pomiarowe znajdują się poza obszarem badanym, po przeciwnych stronach jarzma, umieszczone po jednej na detalu wzorcowym i detalu badanym, przy czym osie cewek pomiarowych są prostopadłe do osi cewki magnesującej.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 223917 pt. „Czujnik kompaktowy defektografu magnetycznego” znany jest czujnik kompaktowy defektografu magnetycznego posiadający w jednym zespole koncentratorów magnetycznych o kształcie zbliżonym do litery „C” zespół zwór magnetycznych połączonych magnetycznie z koncentratorem środkowym i z przetwornikami składowej normalnej pola magnetycznego. Zespół koncentratorów magnetycznych zawiera również zespół zwieraczy magnetycznych składowej stycznej pola magnetycznego z przetwornikiem składowej stycznej pola magnetycznego. Ścianki boczne zespołu koncentratorów magnetycznych połączone są magnetycznie zwieraczami magnetycznymi zespołu koncentratorów składowej stycznej pola magnetycznego z przetwornikiem pola magnetycznego na sygnały diagnostyczne.
Ze zgłoszenia wynalazku w USA nr US 2022/003712A1 pt. „Urządzenie do kontroli ciał magnetycznych i system kontroli ciał magnetycznych” (Magnetic body inspection device and magnetic body inspection system) znane jest magnetyczne urządzenie kontrolne wyposażone w jednostkę detekcyjną zawierającą cewkę różnicową i jednostkę odbierającą sygnał detekcyjny. Cewka różnicowa ma co najmniej pierwszą cewkę odbiorczą utworzoną z płaskiej cewki i drugą cewkę odbiorczą utworzoną z płaskiej cewki, przy czym pierwsza cewka odbiorcza i druga cewka odbiorcza są połączone różnicowo. Pierwsza cewka odbiorcza i druga cewka odbiorcza są rozmieszczone w taki sposób, że ich powierzchnie wykrywające znajdują się naprzeciw siebie z umieszczonym pomiędzy nimi korpusem magnetycznym.
W zgłoszeniu wynalazku w USA nr US 2022/003713A1 pt. „Metoda pomiaru defektów, urządzenie do pomiaru defektów i sonda testowa” (Defect measurement method, defect measurement device, and testing probe) ujawniono sposób i urządzenie do wyznaczania zmian w przekrojach ferromagnetycznych. Wada elementu magnetycznego jest mierzona ilościowo. Ujawniona sonda inspekcyjna zawiera wiele magnesów, które są umieszczone wzdłuż zewnętrznego obwodu jarzma w kierunku obwodowym oraz wiele elementów Halla, które są umieszczone na wielu obwodach magnetycznych utworzonych przez wiele magnesów i rurki magnetycznej, które są umieszczone obok siebie z wieloma magnesami w kierunku osiowym jarzma, aby wykryć gęstość strumienia magnetycznego przepływającego przez wiele obwodów magnetycznych. Za pomocą sondy inspekcyjnej mierzony jest sygnał wyjściowy wielu elementów Halla. Na podstawie danych wyjściowych z wielu elementów Halla obliczana jest obecność/brak wady i głębokość wady.
Wadą znanych czujników defektografów magnetycznych jest mała rozdzielczość dla zagęszczonych lokalnych uszkodzeń dla czujników LF (Local Faults) i dla czujników lokalnych uszkodzeń, spowodowana małą rozdzielczością znanych czujników wynikającą z czułości na pole magnetyczne od dalekich uszkodzeń oddziaływujących na pomiar rozproszonego pola magnetycznego od uszkodzenia znajdującego się pod czujnikiem.
W nowych konstrukcjach lin stalowych, występujące uszkodzenia są znacznie trudniejsze do wykrywania. Przerwane wewnątrz tych lin poszczególne druty, rozmieszczone bywają blisko siebie i posiadają niewielkie szczeliny, które są trudne do zlokalizowania wewnątrz liny. Konstrukcje te wymagają nowego podejścia do rozdzielczości czujników defektografów magnetycznych.
Sprostanie współczesnym wyzwaniom w zakresie NDT eksploatowanych lin stalowych wymaga postępu w konstrukcji czujników defektografów magnetycznych dla zwiększenia ich rozdzielczości.
Celem niniejszego wynalazku jest nowa konstrukcja selektywnego czujnika defektografu magnetycznego o zwiększonej rozdzielczości.
Istotą czujnika selektywnego defektografu magnetycznego jest umieszczenie różnicowego trójpierścieniowego czujnika LF między dwoma ferromagnetycznymi pierścieniami zewnętrznymi, które jednocześnie spełniają funkcję koncentratorów czujnika LMA (Loss of Metallic Area) długich zmian przekroju. Koncentratory magnetyczne czujnika LMA ekranują czujnik LF od magnetycznego pola od dalekich uszkodzeń zwiększając rozdzielczość czujnika LF na zagęszczone uszkodzenia lin. Układ i proporcje pierścieni koncentratorów magnetycznych zwiększają czułość i rozdzielczość czujnika LF.
Czujnik selektywny defektografu magnetycznego zbudowany jest z pięciu pierścieni ferromagnetycznych. Dwa z tych pierścieni stanowią ferromagnetyczne pierścienie zewnętrzne, wewnątrz których są umiejscowione dwa ferromagnetyczne pierścienie wewnętrzne i ferromagnetyczny pierścień środkowy. Ferromagnetyczne pierścienie zewnętrzne są połączone magnetycznie zworami magnetycznymi, w szczelinie których umieszczony jest przetwornik na sygnały elektryczne składowej stycznej rozproszonego nad długimi uszkodzeniami pola magnetycznego. Sygnały elektryczne mierzą wartość długich uszkodzeń. Dwa ferromagnetyczne pierścienie wewnętrzne są połączone zworą magnetyczną w kształcie litery „T”. Na zworze magnetycznej w kształcie litery „T” w pionowej gałęzi połączonej magnetycznie z ferromagnetycznym środkowym pierścieniem, jest osadzony przetwornik na sygnały elektryczne składowej normalnej rozproszonego pola magnetycznego nad lokalnymi uszkodzeniami znajdującymi się bezpośrednio między dwoma pierścieniami wewnętrznymi i pierścieniem środkowym.
Czujnik LF reaguje na składową normalną pola magnetycznego rozproszenia.
Konstrukcja czujnika LMA reaguje na składową styczną rozproszonego pola magnetycznego równocześnie ekranuje czujnik LF od składowej stycznej rozproszonego pola magnetycznego od oddalonych uszkodzeń.
Zaletą czujnika selektywnego defektografu magnetycznego jest równoczesny selektywny pomiar składowej normalnej i składowej stycznej pola magnetycznego rozproszonego nad uszkodzeniami typu LF i LMA jednym urządzeniem. Zaletą czujnika według wynalazku jest również ekranowanie od pól magnetycznych od dalekich uszkodzeń czujnika LF przez koncentratory magnetyczne czujnika LMA zwiększając rozdzielczość czujnika LF na zagęszczone uszkodzenia lin.
Czujnik selektywny defektografu magnetycznego w przykładzie wykonania jest pokazany na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia zespół koncentratorów magnetycznych i zwór magnetycznych wraz z przetwornikami składowych pola magnetycznego na sygnały elektryczne, natomiast Fig. 2 przedstawia przekrój czujnika koncentratora z widocznymi koncentratorami składowej normalnej i składowej stycznej rozproszonego nad uszkodzeniami badanego elementu pola magnetycznego.
Czujnik według wynalazku zbudowany jest z pięciu ferromagnetycznych pierścieni: z dwóch ferromagnetycznych pierścieni zewnętrznych 1, z dwóch ferromagnetycznych pierścieni wewnętrznych 2 oraz z ferromagnetycznego pierścienia środkowego 3. Ferromagnetyczne pierścienie zewnętrzne 1 połączone są magnetycznie zworą magnetyczną 6 w szczelinie, w której umieszczony jest przetwornik składowej stycznej 7. Przetwornik składowej stycznej 7 przetwarza strumień magnetyczny na sygnały elektryczne. Natomiast dwa ferromagnetyczne pierścienie wewnętrzne 2 połączone są zworą magnetyczną 4 w kształcie litery „T”, która równocześnie łączy się magnetycznie pionową gałęzią ze środkowym pierścieniem 3. Na pionowej gałęzi zwory magnetycznej 4 umieszczony jest przetwornik 5 składowej normalnej rozproszonego pola magnetycznego na sygnały elektryczne.
Działanie czujnika według wynalazku polega na tym, że czujnik znajdując się nad badanym elementem z uszkodzeniami typu LMA i zagęszczonymi uszkodzeniami typu LF w czasie rzeczywistym rozdziela składowe rozproszonego pola magnetycznego nad uszkodzeniami, mierząc z dużą czułością i rozdzielczością te dwa typy uszkodzeń w postaci sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez przetwornik składowej stycznej dla uszkodzeń typu LMA i składowej normalnej rozproszonego pola magnetycznego dla uszkodzeń typu LF.

Claims (1)

1. Czujnik selektywny defektografu magnetycznego zawierający przetwornik pola magnetycznego i zworę magnetyczną, połączonych magnetycznie zwieraczami magnetycznymi znamienny tym, że jest zbudowany z dwóch ferromagnetycznych pierścieni zewnętrznych (1), wewnątrz których są umiejscowione dwa ferromagnetyczne pierścienie wewnętrzne (2) oraz ferromagnetyczny pierścień środkowy (3), gdzie ferromagnetyczne pierścienie zewnętrzne (1) są połączone magnetycznie zworą magnetyczną (6), w szczelinie których umieszczony jest przetwornik składowej stycznej (7), przy czym przetwornik składowej stycznej (7) przetwarza strumień magnetyczny na sygnały elektryczne, natomiast dwa ferromagnetyczne pierścienie wewnętrzne (2) są połączone zworą magnetyczną (4) w kształcie litery „T”, przy czym zwora magnetyczna (4) łączy się magnetycznie pionową gałęzią z ferromagnetycznym pierścieniem środkowym (3), gdzie na pionowej gałęzi zwory magnetycznej (4) umieszczony jest przetwornik (5) składowej normalnej rozproszonego pola magnetycznego na sygnały elektryczne.
PL440721A 2022-03-31 2022-03-31 Czujnik selektywny defektografu magnetycznego PL244805B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL440721A PL244805B1 (pl) 2022-03-31 2022-03-31 Czujnik selektywny defektografu magnetycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL440721A PL244805B1 (pl) 2022-03-31 2022-03-31 Czujnik selektywny defektografu magnetycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL440721A1 PL440721A1 (pl) 2023-10-02
PL244805B1 true PL244805B1 (pl) 2024-03-04

Family

ID=88203747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL440721A PL244805B1 (pl) 2022-03-31 2022-03-31 Czujnik selektywny defektografu magnetycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244805B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL440721A1 (pl) 2023-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2747053C (en) Magnetic inspection device
US7705589B2 (en) Sensor for detecting surface defects of metal tube using eddy current method
KR101192286B1 (ko) 와이어로프 결함 탐지장치
EP0121084A2 (en) Magnetic inspection device
KR20180030991A (ko) 결함 측정 방법, 결함 측정 장치 및 검사 프로브
NO302321B1 (no) Fremgangsmåte og anordning for testing av wirerep
KR20150052865A (ko) 도전성 재료의 이상을 검출하는 차동 센서, 검사 시스템, 및 검출 방법
US11016060B2 (en) Method and apparatus for evaluating damage to magnetic linear body
Wang et al. Inspection of mine wire rope using magnetic aggregation bridge based on magnetic resistance sensor array
CA1166696A (en) Non-destructive testing of ferromagnetic articles
JP2018071983A (ja) 磁気的非破壊検査方法及び磁気的非破壊検査装置
CN113433212B (zh) 抗干扰强的均匀场激励方向性涡流探头及检测方法
CN107290424A (zh) 并排钢丝绳无损检测装置及方法
JP6871185B2 (ja) 渦電流探傷装置および渦電流探傷方法
PL244805B1 (pl) Czujnik selektywny defektografu magnetycznego
CN207636538U (zh) 一种金属管道腐蚀缺陷检测用低频电磁阵列传感器
CN107576720B (zh) 铁磁细长构件浅层损伤磁发射检测方法及磁发射检测系统
RU2694428C1 (ru) Измерительный тракт вихретокового дефектоскопа для контроля труб
KR100946285B1 (ko) 와전류를 이용한 와이어 로프 검사 장치
CN107328851A (zh) 基于改进式线圈的铁磁性细长构件无损检测装置
WO2006113504A2 (en) Near fieldtm and combination near fieldtm - remote field electromagnetic testing (et) probes for inspecting ferromagnetic pipes and tubes such as those used in heat exchangers
WO2020111526A1 (ko) 교차 경사형 유도전류를 이용한 비파괴 검사장치용 프로브 및 비파괴 검사장치용 유도코일 제조방법
CN208721611U (zh) 一种钢丝绳漏磁检测传感器
KR102283396B1 (ko) 와전류 비파괴검사를 위한 센서프로브 검사장치
KR200303105Y1 (ko) 자기편향 와전류탐촉자