PL244511B1 - Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem - Google Patents

Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem Download PDF

Info

Publication number
PL244511B1
PL244511B1 PL439334A PL43933421A PL244511B1 PL 244511 B1 PL244511 B1 PL 244511B1 PL 439334 A PL439334 A PL 439334A PL 43933421 A PL43933421 A PL 43933421A PL 244511 B1 PL244511 B1 PL 244511B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
photoluminescent
amount
mixture
mol
Prior art date
Application number
PL439334A
Other languages
English (en)
Other versions
PL439334A1 (pl
Inventor
Beata Podkościelna
Original Assignee
Univ M Curie Sklodowskiej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ M Curie Sklodowskiej filed Critical Univ M Curie Sklodowskiej
Priority to PL439334A priority Critical patent/PL244511B1/pl
Publication of PL439334A1 publication Critical patent/PL439334A1/pl
Publication of PL244511B1 publication Critical patent/PL244511B1/pl

Links

Landscapes

  • Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem, przeznaczona do pokrywania materiałów eksponowanych na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza drewnianych czy też plastikowych ram okiennych, drzwi, konstrukcji ogrodowych, różnego typu zadaszeń chroniących przed słońcem, a także elementów konstrukcyjnych paneli słonecznych. Wynalazek rozwiązuje problem techniczny polegający na uzyskaniu produktu w postaci fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej, absorbującej promieniowanie widzialne w zakresie 400 – 500 nm, przez co następuje skuteczne zabezpieczenie przed degradacją, w szczególności fotochemiczną, powierzchni eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Sposób otrzymywania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej według zgłoszenia, polega na użyciu mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych 0,20 - 0,30 mol/ 100 g oraz 0,40 — 0,55 mol/100 g, ich estryfikacji za pomocą kwasu akrylowego albo metakrylowego, z dodatkiem chlorku trietylobenzyloamoniowego jako katalizatora i hydrochinonu jako inhibitora reakcji, z udziałem rozcieńczalnika w postaci monomeru winylowego, modyfikatorów oraz znanego fotoinicjatora.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem, przeznaczona do pokrywania materiałów eksponowanych na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza drewnianych czy też plastikowych ram okiennych, drzwi, konstrukcji ogrodowych, różnego typu zadaszeń chroniących przed słońcem, a także elementów konstrukcyjnych paneli słonecznych.
Wynalazek rozwiązuje problem techniczny polegający na uzyskaniu produktu w postaci fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej, absorbującej promieniowanie widzialne w zakresie 400-500 nm, przez co następuje skuteczne zabezpieczenie przed degradacją, w szczególności fotochemiczną, powierzchni eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Dodatkowo, dzięki takim właściwościom jak, jednorodność w swojej objętości, stosunkowo niska twardość i dobra adhezja do powlekanych powierzchni, możliwe jest jego szerokie zastosowanie.
Z opisów patentowych PL 165284, PL208302 czy też PL235244 znane są sposoby wytwarzania wodorozcieńczalnych żywic lakierniczych, na drodze syntezy polimerowych pochodnych estrów allilowych nienasyconych kwasów tłuszczowych olejów schnących i półschnących, lakieru lub farby z kompozycji żywic akrylowych czy też lakieru na bazie akrylanów do drewna utwardzanego promieniowaniem UV. Produkty otrzymane wymienionymi sposobami nie wykazują zjawiska fotoluminescencji zabezpieczającego w dużym stopniu powierzchnie przed degradacją fotochemiczną.
Znany sposób wytwarzania materiałów o właściwościach fotoluminescencyjnych ujawniono w opisie patentowym PL 196855, który dotyczy płyty fotoluminescencyjnej, używanej do produkcji znaków ostrzegawczych, informacyjnych, a zwłaszcza ewakuacyjnych, świecących w ciemności tylko przez określony czas po wyłączeniu źródeł promieniowania. Materiał fotoluminescencyjny stanowi dwustronną strukturę wielowarstwową na bazie sztywnego podłoża, na którym znajduje się warstwa luminoforu połączona klejem z podłożem i osłonięta cienką przeźroczystą folią, a z drugiej strony znajduje się warstwa samoprzylepna pokryta folią z tworzywa sztucznego.
Z opisu patentowego PL220978 znany jest również produkt w postaci płyt, folii, taśm i znaków fotoluminescencyjnych, składający się z dwóch do czterech warstw materiału fotoluminescencyjnego zabezpieczonego warstwą ochronną, otrzymywany sposobem polegającym na kilkukrotnym nanoszeniu na podłoże warstw transparentnego ciekłego spoiwa z ewentualnymi dodatkami, a następnie proszku fotoluminescencyjnego.
Z opisu patentowego EP 3565860 znany jest fotoluminescencyjny materiał zawierający cynian baru, wykazujący absorbcję światła UV i silną luminescencję w bliskiej podczerwieni. Znana jest również fotoIuminescencyjna kompozycja tuszu zawierająca domieszkowany żelazem materiał z cynianu baru, czy też większą liczbę fotoluminescencyjnych substancji absorbujących kilka zakresów promieniowania, która szczególnie przydatna jest do zabezpieczania niejawnych cech materiałów podatnych na fałszowanie.
Przedstawione w wyżej wymienionych opisach patentowych materiały fotoluminescencyjne nie znajdują zastosowania jako lakiery do powierzchni, zwłaszcza drewnianych czy plastikowych.
Z opisu zgłoszenia patentowego P.430739 znany jest barwnik fotoluminescencyjny, w postaci hybrydowej, luminescencyjnej nanostruktury plazmonowej, będący połączeniem dwóch optycznie czynnych substancji, takich jak, cząsteczka luminoforu nieorganicznego w postaci krzemianu wapniowomiedziowego CaCuSi4Ow i nanocząsteczek metalu szlachetnego, korzystnie srebra, naniesionych na powierzchnię pojedynczego ziarna luminoforu.
Z kolei, z opisu patentowego PL222653 znany jest sposób otrzymywania usieciowanych, blokowych kopolimerów o właściwościach fotoluminescencyjnych i termomechanicznych, mających zastosowanie w czujnikach takiego promieniowania, środkach ochrony indywidualnej, np. w okularach ochronnych. Materiały otrzymane tym sposobem nie znajdują zastosowania jako odpornego chemicznie i mechanicznie lakieru, a zastosowanie dużej ilości dodatku fotoluminescencyjnego może zaburzać proces jego fotopolimeryzacji.
Z opisu patentowego PL156332 znany jest sposób wytwarzania kompozycji z estrów akrylowych i metakrylowych, utwardzanych ultrafioletem, przeznaczonej do powłok lakierowych, zwłaszcza światłowodowych, zabezpieczającej przed dyfuzją pary wodnej w czasie wyciągania włókien i chroniącą powierzchnię przed działaniem różnego rodzaju czynników korodujących. Kompozycja taka spełnia również funkcję optyczną względem światła prowadzonego przez światłowód, bez wykazywania zjawiska fotoluminescencji.
Znane są z literatury luminescencyjne właściwości naftalenu (Molecular Fluorescence: Principles and Applications, Second Edition, Bernard Valeur, Mario Nuno Berberan-Santos. Published 2013 by Wiley-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA oraz dimetakrylowych pochodnych naftaleno-2,7-diolu (B. Podkościelna, Journal Thermal Analysis and Calorimetry, 2014, 116, (2) 785; B. Podkościelna, A. Lipke, B. Gawdzik, M. Majdan, Polymers for Advanced Technologies 2015, 26, 176) uzyskiwane przy użyciu inicjatorów termicznych, takich jak, AIBN lub nadtlenek dibenzoilu. Jednakże otrzymanie takich kompozycji wymaga szczególnych warunków, co nastręcza trudności w zastosowaniu tej metody na dużą skalę. Znanym przykładem, opisanym w literaturze, Proceedings 2020, 67(1) 24 jest zastosowanie diakrylowej pochodnej bisfenolu A (1 fenol/glicerol) do otrzymywania kompozytów przy użyciu fotoinicjatora 2,2-dimetoksy-2-fenylacetofenonu oraz wypełniacza w postaci kopolimeru dimetakrylowych pochodnych naftaleno-2,7-diolu z N-winylo-2-pirolidonem. Zastosowanie nierozpuszczalnego, rozdrobnionego, luminescencyjnego wypełniacza prowadzi do otrzymania kompozycji polimerowych jedynie z punktowym efektem świecenia i nie daje całkowitej ochrony przed promieniowaniem.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu wytwarzania jednorodnej, fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej, wykazującej zjawisko absorpcji promieniowania widzialnego w zakresie 400-500 nm, łatwej w użyciu, charakteryzującej się niską twardością i dobrą adhezją do powierzchni powlekanych materiałów.
Sposób otrzymywania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej o wzorze ogólnym 1, z mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych w granicach 0,20-0,30 mol/100 g oraz w granicach 0,40-0,55 mol/100 g, estryfikowanych kwasem akrylowym albo metakrylowym, z dodatkiem chlorku trietylobenzyloamoniowego, jako katalizatora i hydrochinonu jako inhibitora reakcji, z udziałem rozcieńczalnika w postaci monomeru winylowego, modyfikatorów oraz fotoinicjatora, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że mieszaninę żywic użytą w stosunku wagowym 1:1, estryfikuje się kwasem akrylowym albo metakrylowym w ilości wynikającej ze stechiometrii reakcji, z dodatkiem chlorku trietylobenzyloamoniowego w ilości 1% wagowych po czym mieszając, dodaje się jako aktywny rozcieńczalnik dwufunkcyjny, monomer winylowy o gęstości równej lub poniżej 1,1 g/cm3, taki jak: akrylan 2-etyIoheksylu albo metakrylan 2-hydroksyetylu, w ilości od 10 do 40% wagowych w stosunku do masy zmodyfikowanych żywic, oraz dodaje się hydrochinon w ilości 1 % wagowego w stosunku do masy zmodyfikowanych żywic z rozcieńczalnikiem aktywnym, podgrzewa się stopniowo w ciągu 3 godzin do temperatury w granicach 80-110°C, po czym zawartość kolby utrzymuje się przez 5 godz. w tej temperaturze, aż do osiągnięcia liczby kwasowej równej 5, a następnie po obniżeniu temperatury do wartości 60°C dodaje się modyfikatory - zmiękczający w postaci dimetakrylanu diuretanu i fotoluminescencyjny, w postaci znanej dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, obydwa uprzednio rozpuszczone w jednym z monomerów winylowych jaki zastosowano w początkowej fazie procesu, używając go w ilości od 20-40% wagowych w stosunku do masy obydwu modyfikatorów, przy czym modyfikator zmiękczający dodawany jest w ilości od 10 do 40% wagowych, a fotoluminescencyjny w ilości od 1 do 20% wagowych, w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym, po czym dodaje się powszechnie stosowany fotoinicjator reakcji polimeryzacji jakim jest Irqacure 651, w ilości od 0,5 do 3% wagowych w stosunku do całości masy kompozycji, a w końcowej fazie, całość miesza przez 15 min stosując 60 obr/min, aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny.
Istotą wynalazku jest również fotoluminescencyjna kompozycja lakiernicza, o wzorze ogólnym 1, na bazie mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 mol/100 g oraz w granicach, od 0,40 do 0,55 mol/100 g, użytych w stosunku wagowym jak 1:1, charakteryzująca się tym, że zawiera:
a) akrylowe albo metakrylowe estry tych żywic rozpuszczone w aktywnym rozcieńczalniku dwufunkcyjnym, monomerze winylowym, o gęstości równej lub poniżej 1,1 g/cm3, takim jak: akrylan 2-etyloheksylu albo metakrylan 2-hydroksyetylu, użytym w ilości od 10-40% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic
b) modyfikatory zmiękczający i fotoluminescencyjny obydwa rozpuszczone w jednym z monomerów winylowych jaki użyto w początkowej fazie procesu, którego ilość wynosi od 20-40% wagowych w stosunku do masy obydwu modyfikatorów, przy czym modyfikator zmiękczający występuje w postaci uprzednio rozpuszczonego w monomerze dimetakrylanu diuretanu, w ilości od 10-40% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym, a fotoluminescencyjny, w postaci uprzednio rozpuszczonej w monomerze dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, w ilości od 1 do 20% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym,
c) znany fotoinicjator reakcji polimeryzacji pod wpływem promieni UV, jakim jest 2,2-dimetoksy-2-fenyloacetofenon, (nazwa handlowa Irqacue 651), w ilości od 0,5 do 3% wagowych w odniesieniu do całości masy kompozycji.
Wynalazki zostały przedstawione w poniższych przykładach wykonania.
Przykład I
W kolbie okrągłodennej z trzema tubusami o pojemności 500 ml, zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne, chłodnicę zwrotną i termometr, umieszczono 100 g żywicy epoksydowej o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 mol/100 g i w granicach od 0,40 do 0,55 mol/100 g oraz 25,6 g akrylanu 2-etyloheksylu, 0,028 g hydrochinonu, 56 g kwasu metakrylowego i 2 g chlorku trietylobenzyloamoniowego. Zawartość kolby ostrożnie mieszano i ogrzano do temperatury 80°C utrzymując temperaturę przez 1 godzinę. Następnie, podwyższono temperaturę do 90°C, a po upływie 2 godzin do 110°C i w tej temperaturze utrzymywano zawartość kolby przez 5 godzin, aż do osiągnięcia liczby kwasowej równej 5. Następnie, obniżono temperaturę do 60°C i do tak otrzymanej kompozycji lakierniczej dodano mieszaninę dimetakrylanu diuretanu w ilości 28,16 g rozpuszczonego w 5,60 g akrylanu 2-etyloheksylu. Całość dokładnie wymieszano utrzymując temperaturę 50°C. Następnie do mieszaniny dodano fotoluminescencyjny dodatek w postaci dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu w ilości 2,81 g rozpuszczonej w 0,56 g akrylanu 2-etyloheksylu. Z kolei do kompozycji dodano fotoinicjator Irqacure 651 w ilości 2,93 g rozpuszczony w 10 g akrylanu 2-etyloheksylu. Kompozycję ponownie mieszano przez 15 min. utrzymując temperaturę 45°C i pozostawiono do wystygnięcia. Otrzymana kompozycja lakiernicza jest gotowa do użycia bezpośrednio po syntezie. Aktywacja następuje po naświetlaniu lampą UV na polakierowaną powierzchnię.
Przykład II
W kolbie okrągłodennej z trzema tubusami o pojemności 500 ml, zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne, chłodnicę zwrotną i termometr, umieszczono 100 g żywicy epoksydowej o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 moI/100 g i w granicach od 0,40 do 0,55 mol/100 g oraz 102,4 g akrylanu 2-etyloheksylu, 0,036 g hydrochinonu, 56 g kwasu akrylowego i 2 g chlorku trietylobenzyloamoniowego. Zawartość kolby ostrożnie mieszano i ogrzano do temperatury 80°C utrzymując temperaturę przez 1 godzinę. Następnie, podwyższono temperaturę do 90°C, a po upływie 2 godzin do 110°C i w tej temperaturze utrzymywano zawartość kolby przez 5 godzin, aż do osiągnięcia liczby kwasowej równej 5. Następnie, obniżono temperaturę do 60°C. Do tak otrzymanej kompozycji lakierniczej dodano mieszaninę dimetakrylanu diuretanu w ilości 112,64 g rozpuszczonego w 22,4 g akrylanu 2-etyloheksylu. Całość dokładnie wymieszano utrzymując temperaturę 50°C. Następnie do mieszaniny dodano fotoluminescencyjny dodatek w postaci dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu w ilości 56,32 g rozpuszczonej w 11,26 g akrylanu 2-etyloheksylu. Następnie do kompozycji dodano fotoinicjator Irqacure 651 w ilości 5,61 g rozpuszczony w 20 g akrylanu 2-etyloheksylu. Kompozycję ponownie mieszano przez 15 min. utrzymując temperaturę 45°C i pozostawiono do wystygnięcia. Otrzymana kompozycja lakiernicza jest gotowa do użycia bezpośrednio po syntezie. Aktywacja następuje po naświetlaniu lampą UV na polakierowaną powierzchnię.
Przykład III
W kolbie okrągłodennej z trzema tubusami o pojemności 500 ml, zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne, chłodnicę zwrotną i termometr, umieszczono 100 g żywicy epoksydowej o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 mol/100 g i w granicach od 0,40 do 0,55 mol/100 g oraz 25,6 g metakrylanu 2-hydroksyetylu, 0,028 g hydrochinonu, 56 g kwasu akrylowego oraz 2 g chlorku trietylobenzyloamoniowego. Zawartość kolby ostrożnie mieszano i ogrzano do temperatury 80°C utrzymując temperaturę przez 1 godzinę. Następnie, podwyższono temperaturę do 90°C, a po upływie 2 godzin do 110°C i w tej temperaturze utrzymywano zawartość kolby przez 5 godzin aż do osiągnięcia liczby kwasowej równej 5. Następnie, obniżono temperaturę do 60°C. Do tak otrzymanej kompozycji lakierniczej dodano mieszaninę dimetakrylanu diuretanu w ilości 28,16 g rozpuszczony w 5,60 g metakrylanu 2-hydroksyetylu. Całość dokładnie wymieszano utrzymując temperaturę 50°C. Następnie do mieszaniny dodano fotoluminescencyjny dodatek w postaci dimetakrylowej pochodnej naftaIeno-2,7-diolu w ilości 2,81 g rozpuszczonej w 0,56 g metakrylanie 2-hydroksyetylu. Następnie do kompozycji dodano fotoinicjator Irqacure 651 w ilości 2,93 g rozpuszczony w 10 g metakrylanie 2-hydroksyetylu. Kompozycję ponownie mieszano przez 15 min. utrzymując temperaturę 45°C i pozostawiono do wystygnięcia. Otrzymana kompozycja lakiernicza jest gotowa do użycia bezpośrednio po syntezie. Aktywacja następuje po naświetlaniu lampą UV na polakierowaną powierzchnię.
Przykład IV
W kolbie okrągłodennej z trzema tubusami o pojemności 500 ml, zaopatrzonej w mieszadło mechaniczne, chłodnicę zwrotną i termometr, umieszczono 100 g żywicy epoksydowej o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 mol/100 g i w granicach od 0,40 do 0,55 mol/100 g oraz 102,4 g metakrylanu 2-hydroksyetylu, 0,036 g hydrochinonu, 56 g kwasu akrylowego oraz 2 g chlorku trietylobenzyloamoniowego. Zawartość kolby ostrożnie mieszano i ogrzano do temperatury 80°C utrzymując temperaturę przez 1 godzinę. Następnie, podwyższono temperaturę do 90°C, a po upływie 2 godzin do 110°C i w tej temperaturze utrzymywano zawartość kolby przez 5 godzin, aż do osiągnięcia liczby kwasowej równej 5. Następnie, obniżono temperaturę do 60°C. Do tak otrzymanej kompozycji lakierniczej dodano mieszaninę dimetakrylanu diuretanu w ilości 112,64 g rozpuszczony w 22,4 g metakrylanu 2-hydroksyetylu. Całość dokładnie wymieszano utrzymując temperaturę 50°C. Następnie do mieszaniny dodano fotoluminescencyjny dodatek w postaci dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu w ilości 56,32 g rozpuszczonej w 11,26 g metakrylanu 2-hydroksyetylu. Następnie do kompozycji dodano fotoinicjator Irqacure 651 w ilości 5,61 g rozpuszczony w 20 g metakrylanu 2-hydroksyetylu. Kompozycję ponownie mieszano przez 15 min. utrzymując temperaturę 45°C i pozostawiono do wystygnięcia. Otrzymana kompozycja lakiernicza jest gotowa do użycia bezpośrednio po syntezie. Aktywacja następuje po naświetlaniu lampą UV na polakierowaną powierzchnię.
Przykład V
Fotoluminescencyjna kompozycja lakiernicza o wzorze ogólnym 1, na bazie mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 mol/100 g i w granicach od 0,40 do 0,55 mol/100 g użytych w stosunku wagowym jak 1:1, według wynalazku, zawiera:
a) akrylowe estry tych żywic rozpuszczone w aktywnym rozcieńczalniku dwufunkcyjnym, monomerze winylowym o gęstości 0,95 g/cm3, takim jak: akrylan 2-etyloheksylu użyty w ilości od 10% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic
b) modyfikatory zmiękczający i fotoluminescencyjny obydwa rozpuszczone w akrylanie 2-etyloheksylu, którego ilość wynosi 20% wagowych w stosunku do masy obydwu modyfikatorów, przy czym modyfikator zmiękczający występuje w postaci uprzednio rozpuszczonego w monomerze dimetakrylanu diuretanu, w ilości 10% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym, a fotoluminescencyjny, w postaci uprzednio rozpuszczonej w monomerze dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, w ilości 1% wagowy w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym,
c) fotoinicjator reakcji polimeryzacji pod wpływem promieni UV, jakim jest Irqacure 651, w ilości 0,5% wagowych w odniesieniu do całości masy kompozycji.
Przykład VI
Fotoluminescencyjna kompozycja lakiernicza o wzorze ogólnym I, na bazie mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych w granicach od 0,20 do 0,30 mol/100 g i w granicach od 0,40 do 0,55 mol/100 g, użytych w stosunku wagowym jak 1:1, według wynalazku, zawiera:
a) akrylowe estry tych żywic rozpuszczone w aktywnym rozcieńczalniku dwufunkcyjnym, monomerze winylowym o gęstości 1,0 g/cm3, takim jak: metakrylan 2-hydroksyetylu, w ilości 30% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic
b) modyfikatory zmiękczający i fotoluminescencyjny obydwa rozpuszczone w metakrylanie 2-hydroksyetylu, którego ilość wynosi 30% wagowych w stosunku do masy obydwu modyfikatorów, przy czym modyfikator zmiękczający występuje w postaci uprzednio rozpuszczonego w monomerze dimetakrylanu diuretanu, w ilości 30% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym, a fotoluminescencyjny, w postaci uprzednio rozpuszczonej w monomerze dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, w ilości 15% wagowych rozpuszczonej w monomerze mieszaniny, w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym,
c) fotoinicjator reakcji polimeryzacji pod wpływem promieni UV, jakim jest Irqacure 651, w ilości od 2,0% wagowych w odniesieniu do całości masy kompozycji.
Przykład VII
Fotoluminescencyjna kompozycja lakiernicza o wzorze ogólnym 1, na bazie mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych 0,30 mol/100 g oraz 0,55 mol/100 g, użytych w stosunku wagowym jak 1:1, według wynalazku, zawiera:
a) akrylowe estry tych żywic i rozpuszczone w aktywnym rozcieńczalniku dwufunkcyjnym, monomerze winylowym o gęstości 1,1 g/cm3, takim jak metakrylan 2-hydroksyetylu, w ilości od 40% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic
b) modyfikatory zmiękczający i fotoluminescencyjny obydwa rozpuszczone w jak metakrylanie 2-hydroksyetylu, którego ilość wynosi 40% wagowych w stosunku do masy obydwu modyfikatorów, przy czym modyfikator zmiękczający występuje w postaci uprzednio rozpuszczonego w monomerze dimetakrylanu diuretanu, w ilości 40%, a fotoluminescencyjny, w postaci uprzednio rozpuszczonej w monomerze dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, w ilości 20% wagowych, w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym,
c) fotoinicjator reakcji polimeryzacji pod wpływem promieni UV, jakim jest Irqacure 651, w ilości 3% wagowych w odniesieniu do całości masy kompozycji.

Claims (2)

1. Sposób otrzymywania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej o wzorze ogólnym 1, z mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych 0,20-0,30 mol/100 g oraz 0,40-0,55 mol/100 g, estryfikowanych kwasem akrylowym albo metakrylowym z dodatkiem chlorku trietylobenzyloamoniowego, jako katalizatora i hydrochinonu jako inhibitora reakcji, z udziałem rozcieńczalnika w postaci monomeru winylowego, modyfikatorów oraz fotoinicjatora w postaci 2,2-dimetoksy-2-fenyloacetofenonu, znamienny tym, że mieszaninę żywic użytą w stosunku wagowym 1:1, estryfikuje się kwasem akrylowym albo metakrylowym w ilości wynikającej ze stechiometrii reakcji, z dodatkiem chlorku trietylobenzyloamoniowego w ilości 1% wagowych po czym mieszając, dodaje się jako aktywny rozcieńczalnik dwufunkcyjny, monomer winylowy o gęstości równej lub poniżej 1,1 g/cm3, taki jak: akrylan 2-etyloheksylu albo metakrylan 2-hydroksyetylu, w ilości od 10 do 40% wagowych w stosunku do masy zmodyfikowanych żywic, oraz dodaje się hydrochinon w ilości 1% wagowego w stosunku do masy zmodyfikowanych żywic z rozcieńczalnikiem aktywnym, podgrzewa się stopniowo w ciągu 3 godzin do temperatury w granicach 80-110°C, po czym zawartość kolby utrzymuje się przez 5 godz. w tej temperaturze, aż do osiągnięcia liczby kwasowej równej 5, a następnie po obniżeniu temperatury do wartości 60°C dodaje się modyfikatory - zmiękczający w postaci dimetakrylanu diuretanu i fotoluminescencyjny, w postaci znanej dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, obydwa uprzednio rozpuszczone w jednym z monomerów winylowych jaki zastosowano w początkowej fazie procesu, używając go w ilości od 20-40% wagowych w stosunku do masy obydwu modyfikatorów, przy czym modyfikator zmiękczający dodawany jest w ilości od 10 do 40% wagowych, a fotoluminescencyjny w ilości od 1 do 20% wagowych, w stosunku do masy mieszaniny żywic waz z rozcieńczalnikiem aktywnym, po czym dodaje się powszechnie stosowany fotoinicjator reakcji polimeryzacji jakim jest 2,2-dimetoksy-2-fenyloacetofenon, w ilości od 0,5 do 3% wagowych w stosunku do całości masy kompozycji, a w końcowej fazie, całość miesza przez 15 min stosując 60 obr/min, aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny.
2. Fotoluminescencyjna kompozycja lakiernicza o wzorze ogólnym 1, na bazie mieszaniny dwóch żywic epoksydowych o liczbach epoksydowych od 0,20 do 0,30 mol/100 g oraz od 0,40 do 0,55 mol/100 g, użytych w stosunku wagowym jak 1:1, z udziałem fotoinicjatora reakcji polimeryzacji pod wpływem promieni UV, jakim jest 2,2-dimetoksy-2-fenyloacetofenon, znamienna tym, że zawiera:
a) akrylowe albo metakrylowe estry tych żywic rozpuszczone w aktywnym rozcieńczalniku dwufunkcyjnym, monomerze winylowym, o gęstości równej lub poniżej 1,1 g/cm3, takim jak: akrylan 2-etyloheksylu albo metakrylan 2-hydroksyelylu występującym w ilości od 10-40% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic
b) modyfikatory - zmiękczający w postaci dimetakrylanu diuretanu i fotoluminescencyjny w postaci dimetakrylowej pochodnej naftaleno-2,7-diolu, obydwa rozpuszczone w jednym z monomerów winylowych jaki użyto do rozpuszczenia estrów żywic, przy czym modyfikator zmiękczający występuje w ilości od 10 od 40% wagowych, a fotoluminescencyjny w ilości
PL 244511 Β1 od 1 do 20% wagowych w stosunku do masy mieszaniny żywic wraz z rozcieńczalnikiem aktywnym,
c) fotoinicjator reakcji polimeryzacji w ilości od 0,5 do 3% wagowych w odniesieniu do całości masy kompozycji.
PL439334A 2021-10-26 2021-10-26 Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem PL244511B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL439334A PL244511B1 (pl) 2021-10-26 2021-10-26 Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL439334A PL244511B1 (pl) 2021-10-26 2021-10-26 Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL439334A1 PL439334A1 (pl) 2023-05-02
PL244511B1 true PL244511B1 (pl) 2024-02-05

Family

ID=86184150

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL439334A PL244511B1 (pl) 2021-10-26 2021-10-26 Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244511B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL439334A1 (pl) 2023-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5960054B2 (ja) 放射線硬化性樹脂組成物
JP4813900B2 (ja) 紫外線硬化型の紫外線遮蔽性を有する粘着剤・接着剤組成物
CN103249791B (zh) 粘合剂组合物、粘合剂及使用其而成的粘合片
CA1057997A (en) Radiation curable composition containing prepolymer with bonded hydroxyalkyl ester and halo substituted anhydride
WO2015164087A1 (en) Compositions comprising cleavable crosslinker and methods
US20220220244A1 (en) Dark-colored system photopolymerized composition
EP3655247A1 (en) Coating and primer
CA2638946A1 (en) Radiation-curable fluorescing compositions
CN105152898B (zh) 苯基丁酮衍生物与其作为光引发剂的应用
US5141990A (en) Photocurable acrylic composition, and U.V. curing with development of U.V. absorber
KR20140074505A (ko) 고신율 자외선 경화형 코팅제 조성물
TWI696637B (zh) 吸水性聚合物片
CN102766045B (zh) 二苯甲酮衍生物与其作为光引发剂的应用
JP5906315B2 (ja) 放射線硬化性組成物を調製するための方法
PL244511B1 (pl) Sposób wytwarzania fotoluminescencyjnej kompozycji lakierniczej i kompozycja lakiernicza wytwarzana tym sposobem
KR100762766B1 (ko) 자외선 경화형 도료 조성물 및 이를 이용한 자외선 경화형도막의 형성 방법
TWI686431B (zh) 吸水性聚合物片之製造方法
JP3524600B2 (ja) 硬化性樹脂組成物、及び樹脂硬化物の製造方法
JPS63145372A (ja) 活性エネルギ−線硬化型塗料
Macarie et al. The influence of temperature and photoinitiator concentration on photoinitiated polymerization of diacrylate monomer
JP4286570B2 (ja) 光ラジカル重合開始剤及び感光性樹脂組成物
JP2008062571A (ja) 光硬化性粘着フィルム
EP3049497B1 (en) Multi-part adhesive and its method of manufacture
CN105647259A (zh) 环境友好的阻燃涂料及其制备方法
JP2018070844A (ja) エネルギー線硬化型コーティング組成物及びその製造方法