PL243995B1 - Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym - Google Patents

Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym Download PDF

Info

Publication number
PL243995B1
PL243995B1 PL429255A PL42925519A PL243995B1 PL 243995 B1 PL243995 B1 PL 243995B1 PL 429255 A PL429255 A PL 429255A PL 42925519 A PL42925519 A PL 42925519A PL 243995 B1 PL243995 B1 PL 243995B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mixture
varnish
print
polyestrodiol
polytetramethylene glycol
Prior art date
Application number
PL429255A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429255A1 (pl
Inventor
Grzegorz CIASTOŃ
Grzegorz Ciastoń
Original Assignee
Meble 21 Spolka Jawna Ciaston Wojciech I Grzegorz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Meble 21 Spolka Jawna Ciaston Wojciech I Grzegorz filed Critical Meble 21 Spolka Jawna Ciaston Wojciech I Grzegorz
Priority to PL429255A priority Critical patent/PL243995B1/pl
Publication of PL429255A1 publication Critical patent/PL429255A1/pl
Publication of PL243995B1 publication Critical patent/PL243995B1/pl

Links

Landscapes

  • Ink Jet Recording Methods And Recording Media Thereof (AREA)
  • Printing Methods (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym, stosowany przy wykończaniu powierzchni mebli, przy tworzeniu jednocześnie tła dla wydruku i warstwy pod tenże nadruk. Sposób obejmujący typowe czynności charakteryzuje się tym, że powierzchnię z nadrukiem lakieruje się natryskowo mieszanką lakieru poliuretanowego z modyfikatorem zawierającym politetrametylenoglikol i poliestrodiol.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym, stosowany przy wykończaniu powierzchni mebli, przy tworzeniu jednocześnie tła dla wydruku i warstwy pod tenże nadruk.
Dzisiejsze dostępne technologie stosowane w przemyśle meblarskim opierają się na produkcji elementów w danym kolorze, w szczególności w naturalnym kolorze drewna lub innym jednolitym także graficznym. Obecnie stosowane są płyty melaminowane w różnych kolorach i fakturach. Stosowane są płyty foliowane foliami z różnymi fakturami, kolorami i dowolnym designem, w końcu stosowane są rozwiązania z nadrukami bezpośrednio na elemencie meblowym.
Stosowane obecnie technologie obejmują wycinanie z płyt wielkoformatowych za pomocą pił formatowych formatek, okleinowania ich wąskich płaszczyzn, obrzeży, wiercenie otworów pod elementy złączne oraz szlifowanie wąskich krawędzi i powierzchni płaskich, aplikację Primeru na całej powierzchni formatki pod nadruk, suszenie i sezonowanie formatek do 24 h, wydruk UV na całej formatce, kolejne suszenie i sezonowanie przez 24 h, lakierowanie lakierem zabezpieczającym, następne suszenie i sezonowanie przez 24 h, pakowanie.
Istotnym problemem znanych obecnie rozwiązań dotyczących nanoszenia wydruków UV na powierzchnię mebli jest maksymalizacja odporności na ścieranie i zachowanie możliwie jak najdłużej atrakcyjnego wyglądu mebla. Znane obecnie technologie posiadają ograniczenie technologiczne, bowiem każda formatka musi być jednolita czyli wykonana z jednego tak samo wyglądającego materiału.
Obecnie przy technologii z nadrukami całą powierzchnię formatki pokrywamy warstwą adhezyjną, czyli warstwą Primeru, która zwiększy nam przyczepność farb UV do danej powierzchni. Następnie zabezpieczamy już istniejący nadruk warstwą lakieru zabezpieczającego, który będzie chronił wydruk przed zarysowaniami. Ta technologia wymaga jednak, aby wydruk był wykonany na całości elementu niezależnie od wielkości grafiki. Niezależnie od wielkości wymaganej grafiki musimy wykonać nadruk na całości formatki. Zwiększa to zużycie tonerów, zwiększa czas zadruku, co za tym idzie koszty.
Zastosowanie technologii wedle wynalazku powoduje polepszenie się właściwości na ścieranie i zarysowania.
Istotną różniącą pomiędzy znanymi technologiami a technologią wedle wynalazku jest potraktowanie warstwy kolorowego lakieru z modyfikatorem jako tła/podstawy pod nadruk, co w połączeniu z właściwościami lakieru z modyfikatorem pozwala na wybiórczy/częściowy wydruk na formatce (tłem jest już wcześniej naniesiona warstwa lakieru w odpowiednim kolorze) i pozwala na niepokrywanie wydruku dodatkową warstwą lakieru zabezpieczającego, przy zachowaniu właściwości fizyko-mechanicznych.
Tematyka dotycząca lakierowania powierzchni meblowych poruszana jest także w literaturze patentowej, na szczególną uwagę zasługuje między innymi opis zgłoszeniowy polskiego wynalazku P.421061 pod tytułem „Sposób lakierowania mebli z drewna litego”, w którym opisano sposób polegający na lakierowaniu z wykorzystaniem lakierowania gruntowego i kryjącego. Sposób ten charakteryzuje się tym, że lite drewno przeznaczone do lakierowania poddaje się sezonowaniu przez okres czasu do osiągnięcia temp. 21°C i do uzyskania wilgotności drewna na poziomie 9-12%, następnie dokonuje się łączenia elementów drewnianych w sposób trwały i nierozłączny przez sklejanie klejem VOCs-free (max. klasa LZO - M1), po czym nakłada się na wstępnie wygładzoną przez szlifowanie powierzchnię 2 warstwy lakieru, gdzie jedną warstwą jest warstwa podkładu a drugą warstwa lakieru kryjącego (uretanowo-alkidowy), przy czym do lakieru kryjącego dodaje się 5 ml roztworu koloidalnego nanosrebra na 1 litr lakieru.
Tematyka ta podejmowana była także w obcej literaturze patentowej. Z opisu amerykańskiego wynalazku US2014234632 znane jest podłoże drewniane o właściwościach ognioodpornych. Wynalazek przewiduje, że na podłożu znajduje się system powlekania i/lub impregnacji środkiem uniepalniającym wybranym z grupy składającej się z organicznych związków halogenowych w stanie ciekłym w temperaturze pokojowej oraz organicznych związków fosforu i organicznych związków boru, a także warstwa nałożonego na nie materiału powłokowego.
Natomiast z amerykańskiego opisu wynalazku WO2018183615A1 znane jest rozwiązanie obejmujące sposób konserwacji drewna przez kontaktowanie drewna z kompozycją zawierającą polimer poliuretanowy.
Z kolei z innego amerykańskiego wynalazku US4865879 znany jest sposób wzmacniania pustego drewnianego elementu konstrukcyjnego, w szczególności uszkodzonego słupa energetycznego, poprzez wstrzyknięcie kompozycji poliuretanowej, która po utwardzeniu tworzy sztywny poliuretan. Kompozycję poliuretanową wytwarza się mieszając składniki zawierające ciekły izocyjanian i ciekły poliol.
Z jeszcze innego rozwiązania francuskiego FR2886196 znany jest sposób przygotowanie podłoża stabilizowanego chemicznie z materiału drzewnego obejmuje kontaktowanie podłoża z polikarbaminianem lub związkiem poliuretanowym (I) o masie cząsteczkowej > 500 g/mol.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym, nanoszonym na powłoki lakiernicze mebli, poprawiającym ekonomiczność i wydajność procesu.
Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym, w którym to z płyt wielkoformatowych za pomocą pił formatowych wycina się formatki, następnie dokonuje się okleinowania ich wąskich płaszczyzn, obrzeży, kolejno wierci się w formatkach otwory pod elementy złączne oraz szlifuje się wąskie krawędzie i powierzchnie płaskie, lakieruje się, następnie suszy i sezonuje formatkę, nadrukowuje się wydruk UV na części formatki, kolejno suszy się i sezonuje formatkę, charakteryzuje się tym, że powierzchnię z nadrukiem lakieruje się natryskowo mieszanką lakieru poliuretanowego z modyfikatorem zawierającym politetrametylenoglikol i poliestrodiol, przy czym modyfikator przygotowuje się następująco:
(i) miesza się politetrametylenoglikol i poliestrodiol o masie cząsteczkowej od 500 do 2000 Da, w stosunku wagowym 1/1, korzystnie w temperaturze pokojowej, (ii) mieszaninę politetrametylenoglikolu i poliestrodiolu rozpuszcza się w rozcieńczalniku lakieru w ilości od 0,1 do 3,0% wagowych względem całości mieszaniny lakierniczej jednocześnie mieszając, korzystnie co najmniej przez 2 minuty w temperaturze pokojowej, (iii) przygotowana mieszankę filtruje się, korzystnie przez filtr o średnicy perforacji co najmniej 125 mikronów, (iv) przefiltrowaną mieszankę łączy się z lakierem poliuretanowym.
W wyniku zastosowania rozwiązania wedle wynalazku uzyskuje się zmodyfikowaną powłokę lakierniczą mebla, będącą warstwą pośrednią pomiędzy podłożem a nadrukiem. W rozwiązaniu wedle wynalazku nie występuje operacja aplikacji Primeru, lakierowania zabezpieczającego i jego sezonowania. Do istotnych zalet rozwiązania wedle wynalazku należy eliminacja wymogu drukowania grafiki na całej powierzchni elementu pokrytego Primerem. Możemy drukować grafiki dowolnej wielkości wg dobranego designu na dowolnym kolorze tła/bazie elementu. Ponadto skracamy proces produkcji, oszczędzamy czas i zmniejszamy koszty produkcji, eliminujemy całkowicie użycie Primera, eliminujemy lakierowanie lakierem zabezpieczającym, zmniejszamy zużycie tonerów UV. Możliwy jest wydruk częściowy na polakierowanej formatce lakierem poliuretanowym z modyfikatorem. Zastosowanie nowej technologii nie wyklucza również nadruku na całości elementu.
Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym, w którym to z płyt wielkoformatowych za pomocą pił formatowych wycina się formatki, następnie dokonuje się okleinowania ich wąskich płaszczyzn, obrzeży, kolejno wierci się w formatkach otwory pod elementy złączne oraz szlifuje się wąskie krawędzie i powierzchnie płaskie, lakieruje się lakierem poliuretanowym z modyfikatorem, następnie suszy i sezonuje formatkę do 24 h, nadrukowuje się wydruk UV na części formatki, kolejno suszy się i sezonuje formatkę do 24 h.
Powierzchnię formatki lakieruje się natryskowo mieszanką lakieru poliuretanowego z modyfikatorem zawierającym politetrametylenoglikol i poliestrodiol. Modyfikator przygotowuje się następująco: miesza się politetrametylenoglikol i poliestrodiol o masie cząsteczkowej od 500 do 2000 Da, w stosunku wagowym 1/1, w temperaturze pokojowej, mieszaninę politetrametylenoglikolu i poliestrodiolu rozpuszcza się w rozcieńczalniku lakieru w ilości od 0,1 do 3,0% wagowych względem całości mieszaniny lakierniczej, jednocześnie mieszając, co najmniej przez 2 minuty w temperaturze pokojowej, przygotowaną mieszankę filtruje się przez filtr o średnicy perforacji co najmniej 125 mikronów, przefiltrowaną mieszankę łączy się z lakierem poliuretanowym.

Claims (1)

1. Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym, w którym to z płyt wielkoformatowych za pomocą pił formatowych wycina się formatki, następnie dokonuje się okleinowania ich wąskich płaszczyzn, obrzeży, kolejno wierci się w formatkach otwory pod elementy złączne oraz szlifuje się wąskie krawędzie i powierzchnie płaskie, lakieruje się, następnie suszy i sezonuje formatkę, nadrukowuje się wydruk UV na części formatki, kolejno suszy się i sezonuje formatkę, znamienny tym, że powierzchnię formatki lakieruje się natryskowo mieszanką lakieru poliuretanowego z modyfikatorem zawierającym politetrametylenoglikol i poliestrodiol, przy czym modyfikator przygotowuje się następująco:
4 PL 243995 B1 (i) miesza się politetrametylenoglikol i poliestrodiol o masie cząsteczkowej od 500 do 2000 Da, w stosunku wagowym 1/1, korzystnie w temperaturze pokojowej, (ii) mieszaninę politetrametylenoglikolu i poliestrodiolu rozpuszcza się w rozcieńczalniku lakieru w ilości od 0,1 do 3,0% wagowych względem całości mieszaniny lakierniczej, jednocześnie mieszając, korzystnie co najmniej przez 2 minuty w temperaturze pokojowej, (iii) przygotowaną mieszankę filtruje się, korzystnie przez filtr o średnicy perforacji co najmniej 125 mikronów, (iv) przefiltrowaną mieszankę łączy się z lakierem poliuretanowym.
PL429255A 2019-03-13 2019-03-13 Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym PL243995B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429255A PL243995B1 (pl) 2019-03-13 2019-03-13 Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429255A PL243995B1 (pl) 2019-03-13 2019-03-13 Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429255A1 PL429255A1 (pl) 2020-09-21
PL243995B1 true PL243995B1 (pl) 2023-11-20

Family

ID=72561374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429255A PL243995B1 (pl) 2019-03-13 2019-03-13 Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243995B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL429255A1 (pl) 2020-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4169005A (en) Method for surfacing a wood panel with a plastic film
US20150093509A1 (en) Substrate stain compositions and methods of application
CN102009036A (zh) 水性木器涂料仿木纹辊涂流水线涂装工艺
CN107138375A (zh) 一种木制品油漆施工工艺
CA2489882A1 (en) Ultraviolet radiation cured powder coatings for stained wood
KR20180018635A (ko) 인조 나무결 및 텍스쳐를 갖는 본디드 베니어, 본디드 베니어 패널 및 그 제조방법
Prieto et al. Wood coatings
UA127688C2 (uk) Поверхня для фарбування
PL243995B1 (pl) Sposób wytwarzania formatek z nadrukiem częściowym
JP2005186410A (ja) 光輝性化粧板
CN105672605A (zh) 一种3d喷墨打印装饰面板材
KR101056298B1 (ko) 재도장이 가능한 함침지 및 그 제조 방법
JP2017013310A (ja) 木質系複合材の製造方法、天然木化粧板の製造方法、及び木質系複合材
CN211730514U (zh) 家具用板材
JP2013039745A (ja) 木質建材の製造方法
JPS6321634B2 (pl)
US4068031A (en) Lauan panel with reduced flame spread rating
KR200363191Y1 (ko) 목재 패널
CN111423796B (zh) 双组份修色剂以及由其制成的制品
JP2000117926A (ja) 化粧シート
JP7268778B2 (ja) 化粧シート及び化粧板
JP4289516B2 (ja) 化粧シート
JP2001315259A (ja) 化粧板
JPS63274473A (ja) 発泡アルミニウムボ−ドの表面塗装加工処理法
KR20160135514A (ko) 한지장식이 구비된 목재가구