PL243067B1 - Czerpnia powietrza - Google Patents
Czerpnia powietrza Download PDFInfo
- Publication number
- PL243067B1 PL243067B1 PL435463A PL43546320A PL243067B1 PL 243067 B1 PL243067 B1 PL 243067B1 PL 435463 A PL435463 A PL 435463A PL 43546320 A PL43546320 A PL 43546320A PL 243067 B1 PL243067 B1 PL 243067B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- wall
- air
- intake
- frame
- inlet
- Prior art date
Links
Landscapes
- Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
- Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
Abstract
Czerpnia powietrza, stanowiąca element bezwentylatorowego naściennego nawiewnika powietrza, mająca korpus (1) w postaci zbliżonej do prostopadłościennego pudełka, zawierająca otwór wlotowy i otwór wylotowy dla powietrza, charakteryzuje się tym, że korpus (1) czerpni ma pięć ścian — przednią, tylną, dolną, górną (9) i zewnętrzną (11), tworzących wewnętrzną komorę, która od strony przeciwległej do tylnej ściany (11) jest zamknięta termoizolacyjną ramką z osadzonym we wnętrzu ramki pierwszym akustycznym tłumikiem w postaci porowatej płyty, zawierającej wylotowy otwór powietrza, przy czym termoizolacyjna ramka jest osadzona między ścianami przednią, tylną, dolną i górną (9), a ponadto wewnętrzna komora jest podzielona przez osadzony w jej wnętrzu filtracyjny wkład, mający na obwodzie uszczelniającą ramkę (39) oraz filtracyjną włókninę, plisowaną w formę trójkątnych fałd o wysokości H i długości L, gdzie stosunek H/L zawiera się w przedziale od 2,0 do 3,5, a przy tym wymiary poprzeczne: szerokość C i wysokość D wewnętrznej komory są w płaszczyźnie równoległej do filtracyjnego wkładu w przybliżeniu równe n-krotności połowy długości fali dźwiękowej o częstotliwości 400 - 600 Hz rozchodzącej się w powietrzu, gdzie n jest liczbą naturalną z przedziału 1 do 2 oraz, że w przedniej ścianie jest uformowany przepust z przylgami dla filtracyjnego wkładu i wlotowy otwór powietrza, który jest usytuowany bliżej zewnętrznej ściany (11) niż przepust.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest czerpnia powietrza, mająca zastosowanie jako element bezwentylatorowego ściennego nawiewnika powietrza w systemach wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wywiewnej w budownictwie mieszkaniowym, obiektach użytku publicznego oraz budownictwie komercyjnym.
Znane ścienne nawiewniki powietrza, stosowane w grawitacyjnych systemach wentylacyjnych, zawierają usytuowaną na zewnątrz obiektu budowlanego czerpnię powietrza, która poprzez osadzony w ścianie obiektu kanał przelotowy, połączona jest z wyrzutnią powietrza usytuowaną wewnątrz obiektu.
Przykładowo, z opisu polskiego wzoru użytkowego PL 61321 Y1 znane jest ścienne urządzenie wentylacyjne zawierające czerpnię powietrza w postaci kratki wentylacyjnej z długim króćcem, która jest połączona teleskopowo z króćcem nawiewnika (wyrzutni) powietrza, tak iż współosiowo usytuowane króćce czerpni i nawiewnika tworzą kanał przelotowy przez przegrodę budowlaną. Nawiewnik ma pudełkową budowę, z czołową ścianą bez otworów i trzema ścianami bocznymi, w których są okienkowe otwory. Natomiast czwarta z bocznych ścian obudowy nawiewnika ma otwory okrągłe oraz ma szczelinę z wystającym na zewnątrz uchwytem regulacji przechyłu przepustnicy obrotowej, usytuowanej w króćcu nawiewnika. Ponadto wewnątrz obudowy nawiewnika (wyrzutni) znajduje się taśma filtracyjna, przesłaniająca otwory wylotowe dla powietrza.
W opisie chińskiego wzoru użytkowego CN 205002274 U ujawniono mechaniczne, wentylatorowe naścienne urządzenie do oczyszczania powietrza pobieranego z zewnątrz do pomieszczenia budynku, zawierające czerpnię w postaci prostopadłościennego korpusu, mającego szereg otworów w jednej z bocznych ścian i pozostałe ściany nieperforowane. Wewnątrz czerpni znajduje się wentylator i zestaw filtrów typu HEPA, usytuowany w wymiennej kasecie, osadzanej w bocznej ścianie korpusu czerpni, oraz moduł oczyszczający powietrze za pomocą plazmy niskotemperaturowej (ang. LTP. Low Temperature Plasma). Korpus czerpni jest połączony z przebiegającym przelotowo przez ścianę budynku kanałem powietrznym, zakończonym zainstalowaną po wewnętrznej stronie przegrody budowlanej, regulowaną kratką wentylacyjną.
Z chińskiego opisu patentowego CN 110043968 A znane jest również mechaniczne, wentylatorowe urządzenie wentylacyjne, zawierające, mocowaną na zewnętrznej powierzchni ściany budynku czerpnię, mającą budowę skrzynkową, przy czym wewnątrz korpusu czerpni znajduje się zestaw filtrów powietrza, a wewnątrz, kanału powietrznego, przechodzącego przez ścianę budynku i łączącego czerpnię z modułem wyrzutni, zainstalowane są wentylatory oraz wykładzina dźwiękochłonna.
Znany z opisu chińskiego wzoru użytkowego CN 201448964 U grawitacyjny, bezwentylatorowy ścienny nawiewnik powietrza, jest złożony z czerpni, rury kanału przelotowego i wyrzutni powierza. Czerpnia ma postać prostopadłościennej puszki z żaluzjami wlotu powietrza na czołowej ścianie oraz króćcem do przyłączenia rury kanału przelotowego, usytuowanym na ścianie przeciwległej do ściany czołowej. Wewnątrz czerpni jest usytuowany pakiet lameli, wyznaczających zygzakowate szczeliny dla wstępnego oczyszczenia pobieranego strumienia powietrza. Rura kanału przelotowego ma wewnątrz wykładzinę dźwiękochłonną i filtr wyłapujący zjonizowane cząstki z czerpanego powietrza. Wyrzutnia powietrza ma postać puszki z żaluzjami nawiewu powietrza na czołowej ścianie oraz z panelem wyświetlacza sterującego pracą nawiewnika, usytuowanym na obrzeżu puszki i jest wyposażona wewnątrz w podwójną osłonę połączonej siatki filtrującej i generator anionów, przez co następuje odpylanie i sterylizacja przepływającego powietrza.
Z praktyki budowlanej i z oferty francuskiej firmy AERECO znany jest nawiewnik ścienny o nazwie handlowej AERECO EHT.LEG, który zawiera czerpnię w postaci puszki z lamelami wlotowymi na czołowej powierzchni, połączoną poprzez przelotowy kanał z wyrzutnią powietrza usytuowaną we wnętrzu budynku. Czerpnia jest przystosowana do montowania w otworze na zewnętrznej stronie ściany budynku. Obwodowa wewnętrzna ściana puszki czerpni oraz kanał przelotowy są wyłożone od wewnątrz warstwą materiału pochłaniającego dźwięk.
Z komercyjnej oferty irlandzkiej firmy BROOKVENT znane są również grawitacyjne nawiewniki typu EM A/SC 125 EM A/SC 125 EM A PAP oraz EM HY/SC 125 EM HY/SC 125 EM HY PAP, mające czerpnię powietrza przystosowaną do montowania w glifie okna i izolowaną akustycznie. Czerpnia tych znanych nawiewników posiada korpus z blachy w formie zamkniętej prostopadłościennej puszki, która na jednej z bocznych ścian ma wlot powietrza, wyposażony w lamele. Ściany puszki są od wewnątrz wyłożone materiałem pochłaniającym dźwięk.
Znany jest również z praktyki budowlanej nawiewnik powietrza o nazwie handlowej VELCO fińskiej firmy VILPE, przeznaczony do montażu w ścianie lub kasecie rolety. Czerpnia tego nawiewnika posiada filtr kieszeniowy w postaci stożka ściętego z tkaniny filtracyjnej oraz tłumik akustyczny w postaci dysku z materiału porowatego i wyposażonego w otwory umożliwiające przepływ powietrza. Elementy te umieszczone są w rurze stanowiącej część czerpni i kanału przelotowego.
Niedogodnością znanych czerpni bezwentylatorowych jest ograniczona możliwość tłumienia przez nie hałasu oraz filtrowania powietrza w zakresie filtracji dokładnej, która jak wiadomo wywołuje znaczne ograniczenie strumienia powietrza przepływającego przez takie filtry.
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest opracowanie nowej konstrukcji czerpni powietrza do zastosowania w bezwentylatorowym nawiewniku ściennym, mającej wysoką zdolność tłumienia hałasu oraz odznaczającej się możliwością dokładnej filtracji nawiewanego powietrza przy relatywnie niskim ograniczeniu natężenia strumienia powietrza przepływającego przez czerpnię.
Tak postawione zagadnienie techniczne rozwiązano dzięki temu, że wewnątrz korpusu czerpni utworzono od strony otworu wlotowego komorę rezonansową o czworobocznym przekroju poprzecznym, której jedną ze ścian stanowi membrana filtracyjna z tkaniny filtracyjnej, uformowanej w trójkątne fałdy o zadanym stosunku wysokości do długości, a jednocześnie poprzeczne wymiary komory są wielokrotnościami połowy długości fali dźwiękowej jaka ma być tłumiona. Tak uformowana membrana filtracyjna posiada zarazem powierzchnię czynną wielokrotnie większą od powierzchni otworów wlotowego i wylotowego, przez co membrana filtracyjna nieznacznie tylko zmniejsza przepływ powietrza przez czerpnię.
Zgodnie z wynalazkiem, czerpnia powietrza stanowiąca element bezwentylatorowego naściennego nawiewnika powietrza, mająca korpus w postaci zbliżonej do prostopadłościennego pudełka, wewnątrz którego jest usytuowany wymienny filtr powietrza, przy czym czerpnia zawiera otwór wlotowy i otwór wylotowy dla powietrza, charakteryzuje się tym, że korpus czerpni ma pięć ścian - przednią, tylną, dolną, górną i zewnętrzną, tworzących wewnętrzną komorę, która od strony przeciwległej do zewnętrznej ściany jest zamknięta termoizolacyjną ramką z osadzonym we wnętrzu ramki pierwszym akustycznym tłumikiem w postaci porowatej płyty, zawierającej wylotowy otwór powietrza, przy czym termoizolacyjna ramka jest osadzona między ścianami przednią, tylną, dolną i górną.
Wewnętrzna komora jest podzielona przez osadzony w jej wnętrzu filtracyjny wkład, mający na obwodzie uszczelniającą ramkę oraz zawierający filtracyjną włókninę, plisowaną w formę trójkątnych fałd o takiej wysokości i długości, że stosunek wysokości do długości fałd zawiera się w przedziale od 2,0 do 3,5, a przy tym wymiary poprzeczne: szerokość i wysokość wewnętrznej komory są w płaszczyźnie równoległej do filtracyjnego wkładu w przybliżeniu równe n-krotności połowy długości fali dźwiękowej o częstotliwości 400-600 Hz rozchodzącej się w powietrzu, gdzie n jest liczbą naturalną wynoszącą 1 do 2.
Ponadto w przedniej ścianie jest uformowany przepust z przylgami dla filtracyjnego wkładu oraz wlotowy otwór powietrza, który jest usytuowany bliżej zewnętrznej ściany niż przepust.
Wewnątrz komory, tylna ściana jest wyposażona w gniazdo, dolna ściana jest wyposażona w pierwszą prowadnicę, górna ściana jest wyposażona w drugą prowadnicę, zaś do zewnętrznej ściany przylega drugi akustyczny tłumik w postaci porowatej płyty. Dzięki temu filtracyjny wkład jest osadzony pomiędzy przylgami przepustu, w pierwszej prowadnicy dolnej ściany, drugiej prowadnicy górnej ściany i w gnieździe tylnej ściany.
Przednia ściana jest od zewnętrznej strony wyposażona w dolną półkę i górną półkę, które są połączone z profilami wewnętrznym i zewnętrznym, tworząc z tymi profilami wlotową komorę w postaci kasetonu. We wlotowej komorze jest osadzona pośrednia ramka, a w pośredniej ramce jest ulokowana zdejmowalna wlotowa kaseta, przy czym pośrednia ramka jest wyposażona w dolny zaczep i górny zaczep, zaś wlotowa kaseta ma u dołu zamek, współpracujący z dolnym zaczepem, a u góry zatrzask, współpracujący z górnym zaczepem. Ponadto wlotowa kaseta jest wyposażona w siatkę, osłaniającą wnętrze wlotowej komory.
Korzystnie, pośrednia ramka jest zamocowana do przedniej ściany za pośrednictwem regulacyjnych śrub i nakrętek osadzonych w przedniej ścianie.
Poza tym, pierwszy akustyczny tłumik, wypełniający ramkę, ma grubość A od 15 do 30 mm, zaś drugi akustyczny tłumik zewnętrznej ściany ma grubość B od 5 mm do 15 mm przy czym korzystnie A jest większe od B.
Korzystnie, pierwszy akustyczny tłumik jest uformowany z materiału o gęstości różnej od gęstości materiału drugiego akustycznego tłumika.
Korzystnie, pierwszy akustyczny tłumik jest złożony z segmentów, z których jeden zawiera otwór wylotowy.
Powietrze wlatuje do czerpni przez siatkę, dalej przelatuje przez komorę wlotową do otworu wlotowego i stąd przepływając przez włókninę filtrującą wydostaje się z czerpni przez otwór wylotowy.
Po zamontowaniu czerpni na przegrodzie budowlanej, do otworu wylotowego przyłącza się kanał, którym powietrze z czerpni jest kierowane do wyrzutni. Korzystnie, w kanale usytuowany jest znany tłumik akustyczny, mający kształt wydrążonego walca.
Rozwiązanie według wynalazku odznacza się szczególnymi zaletami, ponieważ posiada osadzony w czerpni, łatwo wymienialny wkład filtracyjny, który dodatkowo pełni funkcję absorbera energii akustycznej. Ukształtowanie filtra oraz sposób jego mocowania w komorze wewnętrznej sprawia, że pracuje on jak swoista membrana posiadająca szczególną zdolność tłumienia trudnych do usunięcia dźwięków niskiej częstotliwości. Duża powierzchnia filtra osiągnięta przez plisowanie włókniny w fałdy o proporcji wysokości do długości fałd wynoszącej 2,0 do 3,5 pozwala nie tylko na wykorzystanie go jako elementu tłumiącego dźwięk, ale i nie ogranicza praktycznie przepływu powietrza, w przypadku zastosowania w filtrze wydajnych włóknin filtracyjnych. Zastosowana w czerpni kombinacja membrany filtra z dwoma tradycyjnymi tłumikami akustycznymi wykonanymi z materiału porowatego o różnej gęstości sprawia, że urządzenie odznacza się szczególną zdolnością tłumienia dźwięków w całym widmie dźwięków słyszalnych. Rozwiązanie nadaje się do zastosowania w miejscach obciążonych smogiem jak również hałasem.
Czerpnia powietrza według wynalazku jest zobrazowana w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia czerpnię w widoku aksonometrycznym od strony wlotu powietrza do korpusu, fig. 2 przedstawia czerpnię, zamontowaną w przegrodzie zewnętrznej budynku w obrębie glifu okna, w widoku aksonometrycznym od strony wlotu powietrza do korpusu, z wyrwaniem w ścianie zewnętrznej czerpni oraz wyrwaniem w ociepleniu budynku, fig. 3 przedstawia czerpnię w widoku aksonometrycznym rozproszonym od strony tylnej ściany korpusu, fig. 4 przedstawia czerpnię w widoku aksonometrycznym rozproszonym od strony wlotu powietrza do korpusu, z wyciągniętą ramką pośrednią oraz wyciągniętą kasetą wlotową, fig. 5 przedstawia czerpnię w widoku aksonometrycznym rozproszonym od strony wlotu powietrza do korpusu, z odsuniętą ramką izolacyjną wraz z tłumikiem akustycznym oraz wyciągniętą ramką pośrednią z kasetą wlotową, fig. 6 przedstawia czerpnię w przekroju poprzecznym wzdłuż linii A-A na fig. 1, fig. 7 przedstawia czerpnię w przekroju poprzecznym wzdłuż linii B-B na fig. 1.
Czerpnia powietrza według wynalazku posiada korpus 1 o kształcie zbliżonym do prostopadłościennego pudełka, którego pięć ścian tworzy komorę wewnętrzną 2, otwartą z tej strony która po zamontowaniu czerpni w nawiewniku skierowana jest ku zewnętrznej przegrodzie budynku 3. Korpus 1 posiada ścianę przednią 4, ścianę tylną 5 wyposażoną wewnątrz komory 2 w gniazdo 6, ścianę dolną 7 wyposażoną wewnątrz komory 2 w pierwszą prowadnicę 8, ścianę górną 9 wyposażoną wewnątrz komory 2 w drugą prowadnicę 10 oraz ścianę zewnętrzną 11.
Ściana przednia 4 wyposażona jest w przepust 12 z przylgami 13, otwór wlotowy 14 dla powietrza oraz w nakrętki śrub regulacyjnych 15, przy czym otwór wlotowy 14 znajduje się bliżej zewnętrznej ściany 11 niż przepust 12.
Ściana przednia 4 ma ponadto półkę dolną 16 i półkę górną 17, które połączone są profilami 18 i 19, tworząc z tymi profilami 18, 19 komorę wlotową 20 mającą postać kasetonu.
W komorze wlotowej 20 za pośrednictwem śrub regulacyjnych 21 i nakrętek 15 zamontowana jest ramka pośrednia 22, wyposażona w dwie przylgi 23 oraz w dolny zaczep 24 i górny zaczep 25. W ramce pośredniej 22 na zaczepach dolnym 24 i górnym 25 umieszczona jest zdejmowalna kaseta wlotowa 26. Kaseta wlotowa 26 ma u dołu zamek 27 oraz u góry zatrzask 28, współpracujące odpowiednio z zaczepami dolnym 24 i górnym 25 ramki pośredniej 22 oraz jest wyposażona w siatkę 29, osłaniającą wnętrze komory wlotowej 20.
Pomiędzy ścianami przednią 4, tylną 5, dolną 7 i górną 9, wyznaczającymi otwartą stronę korpusu 1, umieszczona jest sprężysta ramka termoizolacyjna 30, której wnętrze wypełnia pierwszy tłumik akustyczny 31 w postaci porowatej płyty, złożony z pierwszego segmentu 32 i drugiego segmentu 33, mających jednakową grubość A, która w praktyce wynosi od 15 do 30 mm. W drugim segmencie 33 uformowany jest otwór wylotowy 34 dla powietrza, w którym po zamontowaniu czerpni na przegrodzie budowlanej 3 osadza się znany kanał 35 nawiewnika. Poza tym do wewnętrznej powierzchni ściany zewnętrznej 11 korpusu 1 przylega porowaty drugi tłumik akustyczny 36 o grubości B, która w praktyce wynosi od 15 do 30 mm.
Korzystnie, po zamontowaniu czerpni na przegrodzie budowlanej 3, w połączonym z czerpnią kanale 35 może być osadzony znany cylindryczny tłumik akustyczny 37.
Komora wewnętrzna 2 korpusu 1, mająca w praktyce szerokość C w zakresie 200 do 350 mm i wysokość D w zakresie 200 do 350 mm, przedzielona jest wkładem filtracyjnym 38, zawierającym obwodową ramkę uszczelniającą 39 oraz włókninę filtrującą 40, plisowaną w formę trójkątnych fałd, mających w praktyce wysokość H w zakresie od 15 do 25 mm i długość L w zakresie od 4 do 7 mm.
Ramka uszczelniająca 39 usytuowana jest pomiędzy przy Igami 13 przepustu 12 oraz w gnieździe tylnej ściany 6 i pierwszej prowadnicy 8 ściany dolnej 7 i drugiej prowadnicy 10 ściany górnej 9. Tak zamocowany wkład filtracyjny 38 dzieli komorę wewnętrzną 2 na dwie części, z których pierwsza jest usytuowana od strony komory wlotowej 20, a druga od strony otworu wylotowego 34.
Powietrze wpływa do wewnętrznej komory 2 czerpni poprzez siatkę 29 komory wlotowej 20 i przez otwór wlotowy 14 ściany przedniej 4, przedostaje się do wkładu filtracyjnego 38, przepływa przez włókninę filtrującą 40 i wypływa z otworu wylotowego 34 czerpni.
Jeżeli czerpnia nawiewnika zostanie zamocowana na przegrodzie budowlanej obiektu budowlanego, to powietrze z otworu wylotowego 34 będzie wpływać do kanału 35 połączonego z czerpnią i następnie do wyrzutni (niepokazanej na rysunku) usytuowanej po drugiej stronie przegrody budowlanej.
Claims (10)
1. Czerpnia powietrza, stanowiąca element bezwentyIatorowego naściennego nawiewnika powietrza, mająca korpus w postaci zbliżonej do prostopadłościennego pudełka, wewnątrz którego jest usytuowany wymienny filtr powietrza, przy czym czerpnia zawiera otwór wlotowy i otwór wylotowy dla powietrza, znamienna tym, że korpus (1) czerpni ma pięć ścian - przednią (4), tylną (5), dolną (7), górną (9) i zewnętrzną (11), tworzących wewnętrzną komorę (2), która od strony przeciwległej do tylnej ściany (11) jest zamknięta termoizolacyjną ramką (30) z osadzonym we wnętrzu ramki (30) pierwszym akustycznym tłumikiem (31) w postaci porowatej płyty, zawierającej wylotowy otwór (34) powietrza, przy czym termoizolacyjna ramka (30) jest osadzona między ścianami przednią (4), tylną (5), dolną (7) i górną (9), a ponadto wewnętrzna komora (2) jest podzielona przez osadzony w jej wnętrzu filtracyjny wkład (38), mający na obwodzie uszczelniającą ramkę (39) oraz filtracyjną włókninę (40), plisowaną w formę trójkątnych fałd o wysokości H i długości L, gdzie stosunek H/L zawiera się w przedziale od 2,0 do 3,5, a przy tym wymiary poprzeczne: szerokość C i wysokość D wewnętrznej komory (2) są w płaszczyźnie równoległej do filtracyjnego wkładu (38) w przybliżeniu równe n-krotności połowy długości fali dźwiękowej o częstotliwości 400-600 Hz rozchodzącej się w powietrzu, gdzie n jest liczbą naturalną z przedziału 1 do 2 oraz, że w przedniej ścianie (4) jest uformowany przepust (12) z przylgami (13) dla filtracyjnego wkładu (38) i wlotowy otwór (14) powietrza, który jest usytuowany bliżej zewnętrznej ściany (11) niż przepust (12).
2. Czerpnia według zastrz. 1, znamienna tym, że wewnątrz komory (2) tylna ściana (5) jest wyposażona w gniazdo (6), dolna ściana (7) jest wyposażona w pierwszą prowadnicę (8), górna ściana (9) jest wyposażona w drugą prowadnicę (10), zaś do zewnętrznej ściany (11) przylega drugi akustyczny tłumik (36) w postaci porowatej płyty.
3. Czerpnia według zastrz. 1, albo 2, znamienna tym, że filtracyjny wkład (38) jest osadzony pomiędzy przylgami (13) przepustu (12), w pierwszej prowadnicy (8) dolnej ściany (7), drugiej prowadnicy (10) górnej ściany (9) i w gnieździe (6) tylnej ściany (5).
4. Czerpnia według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że pierwszy akustyczny tłumik (31), wypełniający ramkę (30), ma grubość A od 15 do 30 mm, zaś drugi akustyczny tłumik (36) zewnętrznej ściany 11 ma grubość B od 5 do 15 mm, przy czym korzystnie A jest większe od B.
5. Czerpnia według zastrz. 4, znamienna tym, że pierwszy akustyczny tłumik (31) jest uformowany z materiału o gęstości różnej od gęstości materiału drugiego akustycznego tłumika (36).
6. Czerpnia według zastrz. 1, znamienna tym, że przednia ściana (4) jest od zewnętrznej strony wyposażona w dolną półkę (16) i górną półkę (17), które są połączone z profilami wewnętrznym (18) i zewnętrznym (19), tworząc z tymi profilami (18), (19) wlotową komorę (20) w postaci kasetonu.
7. Czerpnia według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że we wlotowej komorze (20) jest osadzona pośrednia ramka (22), a w pośredniej ramce (22) jest ulokowana zdejmowalna wlotowa kaseta (26), przy czym pośrednia ramka (22) jest wyposażona w dolny zaczep (24) i górny zaczep (25), zaś wlotowa kaseta (26) ma u dołu zamek (27), współpracujący z dolnym zaczepem (24), a u góry zatrzask (28), współpracujący z górnym zaczepem (25).
8. Czerpnia według zastrz. 7, znamienna tym, że wlotowa kaseta (26) jest wyposażona w siatkę (29), osłaniającą wnętrze wlotowej komory (20).
9. Czerpnia według zastrz. 7, znamienna tym, że pośrednia ramka (22) jest zamocowana do przedniej ściany (4) za pośrednictwem regulacyjnych śrub (21) i nakrętek (15) osadzonych w przedniej ścianie (4).
10. Czerpnia według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwszy akustyczny tłumik (31) jest złożony z segmentów (32), (33), z których jeden zawiera otwór wylotowy (34).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL435463A PL243067B1 (pl) | 2020-09-24 | 2020-09-24 | Czerpnia powietrza |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL435463A PL243067B1 (pl) | 2020-09-24 | 2020-09-24 | Czerpnia powietrza |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL435463A1 PL435463A1 (pl) | 2022-03-28 |
PL243067B1 true PL243067B1 (pl) | 2023-06-12 |
Family
ID=80855596
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL435463A PL243067B1 (pl) | 2020-09-24 | 2020-09-24 | Czerpnia powietrza |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL243067B1 (pl) |
-
2020
- 2020-09-24 PL PL435463A patent/PL243067B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL435463A1 (pl) | 2022-03-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2059212C (en) | Sound attenuator for low frequencies, in particular for air ducts in paper mills | |
US5863310A (en) | Grill/filter mounting assembly | |
CA2492992C (en) | Lint trap | |
KR101864160B1 (ko) | 창문 실내외 겸용 공기청정기 | |
US6835128B1 (en) | Ceiling mounted air filtering and distribution apparatus operated independently of any HVAC system | |
US1938801A (en) | Ventilating and air conditioning device | |
KR102105006B1 (ko) | 소음 개선용 환기그릴이 구비된 전열교환기 | |
PL243067B1 (pl) | Czerpnia powietrza | |
US3757494A (en) | Air purifier and humidifier | |
CS203110B2 (en) | Frash air pass for room aerotion | |
CN210373792U (zh) | 空调器 | |
CN216448296U (zh) | 一种洁净室用新风过滤装置的安装结构 | |
JP2002018219A (ja) | 空気清浄機 | |
RU136541U1 (ru) | Вентиляционное устройство | |
KR100598130B1 (ko) | 여과환기시스템 | |
JP2006026573A (ja) | フィルタ及び空気調和装置 | |
RU27948U1 (ru) | Вентилятор-воздухоочиститель | |
RU2335704C1 (ru) | Приточное фильтровентиляционное устройство | |
CN221724489U (zh) | 一种静音新风装置 | |
KR20210073016A (ko) | 공기관리기의 필터장치 | |
US2086112A (en) | Ventilator | |
JP2006071201A (ja) | 給気装置 | |
WO1992014023A2 (en) | Sound deadening window ventilation apparatus | |
RU30817U1 (ru) | Вентиляционное шумозащитное устройство | |
RU193724U1 (ru) | Устройство для навешивания штор со встроенным воздуховодом |