PL242397B1 - Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem - Google Patents

Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem Download PDF

Info

Publication number
PL242397B1
PL242397B1 PL434268A PL43426820A PL242397B1 PL 242397 B1 PL242397 B1 PL 242397B1 PL 434268 A PL434268 A PL 434268A PL 43426820 A PL43426820 A PL 43426820A PL 242397 B1 PL242397 B1 PL 242397B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
grinding wheel
side disk
disc
cooling
disk
Prior art date
Application number
PL434268A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434268A1 (pl
Inventor
Dariusz Lipiński
Wojciech Kacalak
Zbigniew Budniak
Original Assignee
Politechnika Koszalinska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Koszalinska filed Critical Politechnika Koszalinska
Priority to PL434268A priority Critical patent/PL242397B1/pl
Publication of PL434268A1 publication Critical patent/PL434268A1/pl
Publication of PL242397B1 publication Critical patent/PL242397B1/pl

Links

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest układ do rozprowadzania czynnika chłodząco - smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem. Układ ten ma zastosowanie w ściernicach tarczowych przeznaczonych do szlifowania zewnętrznych powierzchni płaskich i walcowych, zwłaszcza w przypadku szlifowania z posuwem poprzecznym. Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco - smarującego posiada ściernice tarczową (1) na której, po obu stronach jej powierzchni bocznych (4a, 4b) osadzone są odpowiednio, pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6). Przy czym pomiędzy powierzchniami bocznymi (4a, 4b) ściernicy tarczowej (1) oraz pierwszą tarczą boczną (5) i drugą tarczą boczną (6) występują jednakowe szczeliny (7a, 7b), a pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6) na swych wewnętrznych stronach posiadają przylegające do powierzchni bocznych (4a, 4b) ściernicy tarczowej (1) żebra kierujące. Żebra kierujące zapewniają lepsze rozprowadzanie czynnika chłodząco - smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem.
Układ według wynalazku należy do dziedziny urządzeń do obróbki ściernej i ma zastosowanie w ściernicach tarczowych przeznaczonych do szlifowania zewnętrznych powierzchni płaskich i walcowych, zwłaszcza w przypadku szlifowania z posuwem poprzecznym.
W stanie techniki znane są układy do podawania i rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego do strefy szlifowania przedmiotów, umożliwiające podawanie czynnika z zewnątrz lub od wewnątrz ściernicy.
Czynnik chłodząco-smarujący podawany i rozprowadzany z zewnątrz, kierowany jest najczęściej na walcową powierzchnię wirującej ściernicy za pośrednictwem dysz przytwierdzonych do osłony ściernicy. Dla uzyskania wystarczającej skuteczności chłodzenia strefy obróbki, przedmiotu obrabianego oraz ściernicy, dysze strumieniowo-ciśnieniowe ze szczelinowym otworem mają zróżnicowane kształty i wymiary. Ze względu na typ układu dysz są to dysze w kształcie ściętej rury, dysze igłowe oraz dysze trzewikowe. Dysze te są połączone z przewodem doprowadzającym czynnik chłodząco-smarujący i umożliwiają jego rozprowadzanie na czole wirującej ściernicy tarczowej. W tego typu układach, główną przeszkodą dla skutecznego chłodzenia jest poduszka powietrzna wytworzona wokół szybko obracającej się ściernicy, będąca wynikiem powstawania pola ciśnień powietrza.
W procesach szlifowania obwodem ściernicy tarczowej, czynnik chłodząco-smarujący typowo jest podawany i rozprowadzany metodą strumieniowo-ciśnieniową. Strumień czynnika chłodząco-smarującego kierowany jest stycznie do powierzchni obwodowej ściernicy z prędkością vccs, która korzystnie jest równoważna prędkości obwodowej Vc ściernicy, pod ciśnieniem około 1 do 1,5 MPa. O skuteczności doprowadzenia czynnika chłodząco-smarującego decyduje kształt i rodzaj dysz doprowadzających, ich odległość oraz kąt nachylenie do strefy obróbki, jak również stosunek prędkości vccs podawania czynnika do prędkości Vc obwodowej ściernicy.
Prowadzenie procesu obróbki płaszczyzn przy pomocy ściernic tarczowych, z ciągłym posuwem poprzecznym powoduje, że narzędzie ścierne usuwa materiał obrabiany krawędzią nacierającą ściernicy, podczas gdy pozostała część obwodu ściernicy realizuje głównie proces wyiskrzania powierzchni obrobionej. W metodzie tej korzystne jest doprowadzenie czynnika chłodząco-smarującego, otaczającego powierzchnię kontaktu narzędzia z przedmiotem obrabianym, do strefy pracy krawędzi nacierającej.
W rozwiązaniach opisanych w patentach US4619078 (GB2144510), DE102010026777A1,
EP2404704A2, EP2404704A3, EP2404704B1 oraz EP0791432A1, dysze czynnika chłodząco-smarującego związane są z osłoną ochronną częściowo otaczającą ściernicę powyżej i po obu stronach. Istotą tych rozwiązań jest sposób sterownia położeniem dysz za pomocą niezależnego układu sterującego (patenty US4619078, DE102010026777A1, EP2404704A2, EP2404704A3, EP2404704B1) lub poprzez zmianę nachylenia osłony ściernicy (EP0791432A1). W każdym z powyższych rozwiązań patentowych, strumień czynnika chłodząco-smarującego podawany i rozprowadzany jest stycznie do powierzchni obwodowej ściernicy.
Z polskiego opisu patentowego PL-203 395 znany jest układ do podawania i rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w procesie szlifowania, będący w postaci uchwytu ściernicy. Uchwyt wyposażony jest w cylindryczny korpus do osadzenia na wrzecionie i tarczę dociskową z nakrętką, osadzoną na gwintowanym końcu korpusu. Na czopie korpusu osadzona jest tarcza dociskowa z walcowym czopem o średnicy odpowiadającej otworowi mocującemu ściernicy. Czop ten ma czołowe, wewnętrzne pierścieniowe wgłębienie od strony nakrętki, połączone otworami, równo rozmieszczonymi na obwodzie, z zewnętrznym pierścieniowym wgłębieniem doprowadzającym czynnik chłodząco-smarujący do otworu mocującego ściernicy. Ponadto uchwyt ma nieruchomą cienko-cylindryczną przesłonę z jednym korzystnie prostokątnym otworem na obwodzie, włożoną do pierścieniowego wgłębienia, zaopatrzoną w łącznik doprowadzający czynnik z instalacji chłodzącej. Podawanie i rozprowadzanie czynnika odbywa się tu przez walcowe otwory wykonane promieniowo w ściernicach. Sposób ten nie jest rozpowszechniony głównie ze względu na zmniejszoną wytrzymałość takich ściernic na rozrywanie.
Z polskiego opisu patentowego PL-231 352 znany jest układ do podawania i rozprowadzania czynnika chłodzącego na powierzchniach ściernicy tarczowej, który w bliskiej odległości od czołowych powierzchni ściernicy ma płaskie elementy, umieszczone po obu stronach ściernicy. Każdy z tych elementów ma wewnętrzne otwory doprowadzające czynnik chłodzący do powierzchniowego kanału o krzywoliniowym, korzystnie spiralnym zarysie, znajdującego się po wewnętrznej, zwróconej ku ściernicy stronie tego płaskiego elementu. Za pomocą tych powierzchniowych kanałów po wewnętrznej stronie płaskich elementów, czynnik chłodzący w postaci intensywnych strumieni chłodziwa rozprowadzany jest na powierzchni czołowej ściernicy, a następnie na powierzchni przedmiotu obrabianego. Prędkość wypływu czynnika jest proporcjonalna do prędkości obwodowej ściernicy określonej w miejscu wyrzucania czynnika z kanałów. Jest ona znacznie większa od prędkości wynikającej z warunków przepływu czynnika w układzie zasilania, warunków określonych ciśnieniem i wydajnością. Jest to zjawisko korzystne dla wprowadzenia czynnika w strefę obróbki, na powierzchnię walcową ściernicy.
Problemem technicznym, który wynika z rozwiązań ujawnionych w stanie techniki jest to, że przedstawione powyżej rozwiązania nie zapewniają w dostatecznym stopniu doprowadzenia czynnika chłodząco-smarującego do strefy szlifowania oraz na powierzchnie ściernicy tarczowej z kierunku osiowego od strony krawędzi nacierającej ściernicy. W przypadku szlifowania z posuwem poprzecznym, zastosowanie tego typu układów powoduje, że krawędź nacierająca ściernicy tarczowej odpowiedzialna za usuwanie naddatku chłodzona jest w mniejszym stopniu niż powierzchnia obwodowa ściernicy odpowiedzialna głównie za proces wyiskrzania powierzchni. Ponadto, w tego typu układach zmniejszony wydatek czynnika chłodząco-smarującego na krawędzi ściernicy utrudnia odprowadzanie produktów ubytkowych procesu szlifowania ze strefy obróbki. Skuteczne chłodzenie, smarowanie strefy obróbki oraz oczyszczanie powierzchni czynnej narzędzia ściernego nabiera szczególnego znaczenia w procesach szlifowania materiałów trudnoobrabialnych, o małym współczynniku pojemności cieplnej, małym współczynniku przewodności cieplnej, wysokiej ciągliwości, oraz skłonności do utwardzenia w wyniku oddziaływań cieplno-mechanicznych.
W związku z powyższym, Zgłaszający opracował rozwiązanie eliminujące braki i niedoskonałości rozwiązań znanych ze stanu techniki, rozwiązując przy tym problem techniczny podlagający na zapewnieniu w dostatecznym stopniu doprowadzenia czynnika chłodząco-smarującego do strefy szlifowania oraz na powierzchnie ściernicy tarczowej, z kierunku osiowego, od strony krawędzi nacierającej ściernicy.
Istotę wynalazku stanowi układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem, zawierający ściernicę tarczową, osłonę ściernicy, oraz przewody i dysze podające czynnik chłodząco-smarujący, przy czym układ według wynalazku charakteryzuje się tym, że ściernica tarczowa posiada, osadzoną na wrzecionie, oprawę, na której, po obu stronach powierzchni bocznych ściernicy tarczowej, osadzone są, odpowiednio, pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna. Pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna mają średnicę mniejszą od średnicy ściernicy tarczowej. Pomiędzy powierzchniami bocznymi ściernicy tarczowej oraz pierwszą tarczą boczną i drugą tarczą boczną występują jednakowe szczeliny o szerokości „s”. Pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna na swych wewnętrznych stronach posiadają przylegające do powierzchni bocznych ściernicy tarczowej żebra kierujące, które zakrzywione są w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu ściernicy tarczowej. Żebra kierujące mają wysokość malejącą w kierunku obwodu zewnętrznego pierwszej tarczy bocznej i drugiej tarczy bocznej. Pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna posiadają, rozmieszczone obwodowo i w równych odstępach, otwory, przy czym pomiędzy otworami znajdują się żebra kierujące. Pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna, wzdłuż swoich obwodów zewnętrznych posiadają pierścienie zewnętrzne. Pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna, w miejscu połączenia z oprawą, posiadają pierścienie wewnętrzne. Żebra rozmieszczone są pomiędzy pierścieniami zewnętrznymi a pierścieniami wewnętrznymi. Po zewnętrznych stronach pierwszej tarczy bocznej i drugiej tarczy bocznej, w obwodowych szczelinach, utworzonych pomiędzy pierwszą tarczą boczną i oprawą oraz pomiędzy drugą tarczą boczną i tarczą dociskową, znajdują się dysze wylotowe. Dysze wylotowe połączone są z przewodami doprowadzającymi czynnik chłodząco-smarujący.
Korzystnie jest gdy żebra kierujące mają budowę zapewniającą to, że składowa dwóch sił działających na cienką warstwę czynnika chłodząco-smarującego, jest styczna do linii kierunkowych żeber kierujących.
Korzystnie pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna osadzone są na oprawie i dociśnięte są one do ściernicy tarczowej za pomocą tarczy dociskowej.
Korzystnie pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna mają średnicę od 1 do 3 mm mniejszą niż średnica ściernicy tarczowej.
Korzystnie szerokość „s” szczelin wynosi od 0,1 do 1 mm.
Korzystnie dysze wylotowe są rozmieszczone obwodowo na promieniu zgodnym z promieniami obwodowych szczelin.
Jeszcze korzystniej jest gdy dysze wylotowe w przekroju poprzecznym mają kształt wycinka łukowego o promieniu zewnętrznym mniejszym od promieni otworów w pierwszej tarczy bocznej i drugiej tarczy bocznej, oraz o promieniu wewnętrznym większym od promienia zewnętrznego tarczy dociskowej.
Korzystnie oprawa zamocowana jest na wrzecionie za pomocą tulei dociskowej i śruby dociskowej. Korzystnie do tarczy dociskowej przymocowany jest, za pomocą wkrętu, obciążnik.
Zaletą układu według wynalazku jest efektywne i ukierunkowane rozprowadzanie czynnika chłodząco-smarującego w strefie obróbki dzięki żebrom kierującym pełniącym rolę łopatek kształtowych. Działanie wynalazku opiera się na tym, że dzięki swej konstrukcji żebra kierunkują przepływ czynnika chłodząco-smarującego do strefy szlifowania. Bardzo istotne jest, iż żebra kierujące mają wysokość malejącą w kierunku obwodu zewnętrznego pierwszej tarczy bocznej i drugiej tarczy bocznej. Zmniejszająca się wysokości żeber kierujących, na obu tarczach bocznych, związana jest z zmniejszaniem się odległości pomiędzy wewnętrznymi stronami pierwszej tarczy bocznej i drugiej tarczy bocznej, a powierzchniami bocznymi ściernicy tarczowej. W wyniku tego, zmniejszeniu ulega przekrój kanału doprowadzającego czynnik chłodząco-smarujący, co skutkuje zwiększeniem prędkość przepływu tego czynnika oraz jego bardziej efektywnym doprowadzaniem w strefę kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem. Różnica pomiędzy średnicami pierwszej tarczy bocznej i drugiej tarczy bocznej, a średnicą zewnętrzną ściernicy tarczowej jest uwarunkowana ilością usuwanego naddatku, zużywaniem się ściernicy oraz usuwaniem z jej powierzchni obwodowej kolejnych warstw materiału podczas jej ostrzenia.
Pierwsza tarcza boczna i druga tarcza boczna zapewniają efektywne doprowadzenie czynnika chłodząco-smarującego również z kierunku osiowego, a poprzez ich ukształtowaną powierzchnię wewnętrzną doprowadzenie czynnika do strefy obróbki, od strony krawędzi nacierającej ściernicy tarczowej.
Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem umożliwia uzyskanie takiej prędkości vccs tego czynnika, która jest równoważna prędkości Vc obwodowej ściernicy tarczowej.
Zgodnie z powyższym, problemy techniczne wynikające z rozwiązań ujawnionych w stanie techniki, a w tym głównie problem niedostatecznego chłodzenia krawędzi nacierających ściernicy w przypadkach szlifowania z posuwem poprzecznym, zostały rozwiązane dzięki układowi do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania i na rysunku, na którym: Fig. 1 przedstawia układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem w widoku przekrojowym z przodu;
Fig. 2 przedstawia układ według wynalazku z Fig. 1 w przekroju A-A wraz ze szczegółem B w powiększeniu,
Fig. 3 przedstawia układ według wynalazku w widoku izometrycznym;
Fig. 4 przedstawia pierwszą tarczę boczną w widoku z przodu;
Fig. 5 przedstawia pierwszą tarczę boczną w przekroju poprzecznym:
Fig. 6 przedstawia pierwszą tarczę boczną w widoku izometrycznym;
Fig. 7 przedstawia układ według wynalazku w widoku izometrycznym z wycięciem ćwiartkowym.
Przykład wykonania 1
W pierwszym przykładzie wykonania przedstawiony jest układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem, zawierający ściernicę tarczową 1, która zamocowana jest w oprawie 3 osadzonej na wrzecionie 2 za pomocą tulei dociskowej 16 i śruby dociskowej 17. Po obu stronach powierzchni bocznych 4a, 4b ściernicy tarczowej 1, osadzone są, odpowiednio pierwsza tarcza boczna 5 i druga tarcza boczna 6. Pierwsza tarcza boczna 5 i druga tarcza boczna 6 osadzone są na oprawie 3 i dociśnięte są one do ściernicy tarczowej 1 tarczą dociskową 13, przy czym do tarczy dociskowej 13 przymocowany jest, za pomocą wkrętu 18, obciążnik 19. Pierwsza tarcza boczna 5 ma średnicę 249 mm. Druga tarcza boczna 6 ma średnicę 249 mm. Ściernica tarczowa 1 ma średnicę 250 mm. Zatem, w tym przykładzie wykonania średnica pierwszej tarczy bocznej 5 i drugiej tarczy bocznej 6 jest mniejsza o 1 mm od średnicy ściernicy tarczowej 1. Pomiędzy powierzchniami bocznymi 4a, 4b ściernicy tarczowej 1 oraz pierwszą tarczą boczną 5 i drugą tarczą boczną 6 występują jednakowe szczeliny 7a, 7b, o szerokości „s” wynoszącej 0,1 mm. Pierwsza tarcza boczna 5 i druga tarcza boczna 6 na swych wewnętrznych stronach posiadają przylegające do powierzchni bocznych 4a, 4b ściernicy tarczowej żebra 8a, 8b, które łukowato zakrzywione są w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu ściernicy tarczowej 1, i które kierunkują czynnik chłodząco-smarujący do strefy szlifowania. Żebra 8a, 8b kierujące mają wysokość, która wynosi 7 mm, przy czym wysokość ta maleje stopniowo w kierunku obwodu zewnętrznego pierwszej tarczy bocznej 5 i drugiej tarczy bocznej 6. Pierwsza tarcza boczna 5 oraz druga tarcza boczna 6 posiadają, rozmieszczone obwodowo i w równych odstępach, otwory 9a, 9b pomiędzy którymi znajdują się żebra 8a, 8b kierujące. Pierwsza tarcza boczna 5 i druga tarcza boczna 6, wzdłuż swoich obwodów zewnętrznych posiadają pierścienie zewnętrzne 10a, 10b. Pierwsza tarcza boczna 5 i druga tarcza boczna 6, w miejscu połączenia z oprawą 3, posiadają pierścienie wewnętrzne 11a, 11b. Żebra 8a, 8b rozmieszczone są pomiędzy pierścieniami zewnętrznymi 10a, 10b, a pierścieniami wewnętrznymi 11a, 11b. Po zewnętrznych stronach pierwszej tarczy bocznej 5 i drugiej tarczy bocznej 6, w obwodowych szczelinach 12a, 12b, utworzonych, odpowiednio, pomiędzy pierwszą tarczą boczną 5 i oprawą 7 oraz pomiędzy drugą tarczą boczną 6 i tarczą dociskową 13, znajdują się dysze wylotowe 14a, 14b. Z dysz wylotowych 14a, 14b podawany jest czynnik chłodząco-smarujący. Dysze wylotowe 14a, 14b połączone są z przewodami 15a, 15b, którymi doprowadzany jest czynnik chłodząco-smarujący, przy czym dysze wylotowe 14a, 14b są rozmieszczone obwodowo na promieniach odpowiadających promieniom, na których znajdują się obwodowe szczeliny 12a, 12b. Zgodnie z konstrukcją według tego przykładu wykonania dysze wylotowe 14a, 14b w przekroju poprzecznym mają kształt wycinka łukowego o promieniu zewnętrznym mniejszym od promieni otworów 9a, 9b w pierwszej tarczy bocznej 5 i w drugiej tarczy bocznej 6, oraz o promieniu wewnętrznym większym od promienia zewnętrznego tarczy dociskowej 13. Zgodnie z konstrukcją żebra 8a, 8b kierujące mają budowę zapewniającą to, że składowa dwóch sił działających na cienką warstwę czynnika chłodząco-smarującego, jest styczna do linii kierunkowych żeber 8a, 8b kierujących.
Przykład wykonania 2
W drugim przykładzie wykonania przedstawiony jest układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem, który jest analogiczny do pierwszego przykładu wykonania, z tą jednak różnicą, że średnica pierwszej tarczy bocznej 5 i drugiej tarczy bocznej 6 jest mniejsza o 3 mm od średnicy ściernicy tarczowej 1. W tym przykładzie wykonania pierwsza tarcza boczna 5 ma średnicę 247 mm, druga tarcza boczna 6 ma średnicę 247 mm, zaś ściernica tarczowa 1 ma średnicę 250 mm. Szerokości „s” szczelin 7a, 7b wynosi 1 mm.
Spis oznaczeń:
- ściernica tarczowa;
- wrzeciono;
- oprawa;
a, 4b - powierzchnie boczne;
- pierwsza tarcza boczna;
- druga tarcza boczna;
a, 7b - szczeliny „s”;
a, 8b - żebra;
a, 9b - otwory;
0a, 10b - pierścienie zewnętrzne;
a, 11b - pierścienie wewnętrzne;
a, 12b - obwodowe szczeliny;
- tarcza dociskowa;
a, 14b - dysze wylotowe;
a, 15b - przewody;
- tuleja dociskowa;
- śruba dociskowa;
- wkręt;
- obciążnik;
- obsada ściernicy;
- zawór hydrauliczny;
- wrzeciennik.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem, zawierający ściernicę tarczową, osłonę ściernicy, oraz przewody i dysze podające czynnik chłodząco-smarujący, znamienny tym, że ściernica tarczowa (1) posiada, osadzoną na wrzecionie (2), oprawę (3) na której, po obu stronach powierzchni bocznych (4a, 4b) ściernicy tarczowej (1), osadzone są, odpowiednio, pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6), przy czym pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6) mają średnicę mniejszą od średnicy ściernicy tarczowej (1), a pomiędzy powierzchniami bocznymi (4a, 4b) ściernicy tarczowej (1) oraz pierwszą tarczą boczną (5) i drugą tarczą boczną (6) występują jednakowe szczeliny (7a, 7b) o szerokości „s”, przy czym pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6) na swych wewnętrznych stronach posiadają przylegające do powierzchni bocznych (4a, 4b) ściernicy tarczowej (1) żebra (8a, 8b) kierujące, przy czym żebra (8a, 8b) kierujące zakrzywione są w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu ściernicy tarczowej (1) i żebra (8a, 8b) kierujące mają wysokość malejącą w kierunku obwodu zewnętrznego pierwszej tarczy bocznej (5) i drugiej tarczy bocznej (6), a pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6) posiadają, rozmieszczone obwodowo i w równych odstępach, otwory (9a, 9b), przy czym pomiędzy otworami (9a, 9b) znajdują się żebra (8a, 8b) kierujące, a pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6), wzdłuż swoich obwodów zewnętrznych posiadają pierścienie zewnętrzne (10a, 10b), i pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6), w miejscu połączenia z oprawą (3), posiadają pierścienie wewnętrzne (11a, 11 b), przy czym żebra (8a, 8b) rozmieszczone są pomiędzy pierścieniami zewnętrznymi (10a, 10b) a pierścieniami wewnętrznymi (11a, 11b), zaś po zewnętrznych stronach pierwszej tarczy bocznej (5) i drugiej tarczy bocznej (6), w obwodowych szczelinach (12a, 12b), utworzonych pomiędzy pierwszą tarczą boczną (5) i oprawą (7) oraz pomiędzy drugą tarczą boczną (6) i tarczą dociskową (13), znajdują się dysze wylotowe (14a, 14b), które połączone są z przewodami (15a, 15b) doprowadzającymi czynnik chłodząco-smarujący.
  2. 2. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że żebra (8a, 8b) kierujące mają budowę zapewniającą to, że składowa dwóch sił działających na cienką warstwę czynnika chłodząco-smarującego, jest styczna do linii kierunkowych żeber (8a, 8b) kierujących.
  3. 3. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6) osadzone są na oprawie (3) i dociśnięte są one do ściernicy tarczowej (1) tarczą dociskową (13).
  4. 4. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że pierwsza tarcza boczna (5) i druga tarcza boczna (6) ma średnicę od 1 do 3 mm mniejszą niż średnica ściernicy tarczowej (1).
  5. 5. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że szerokość „s” szczelin (7a, 7b) wynosi od 0,1 do 1 mm.
  6. 6. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że dysze wylotowe (14a, 14b) są rozmieszczone obwodowo na promieniu zgodnym z promieniami obwodowych szczelin (12a, 12b).
  7. 7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że dysze wylotowe (14a, 14b) w przekroju poprzecznym mają kształt wycinka łukowego o promieniu zewnętrznym mniejszym od promieni otworów (9a, 9b) w pierwszej tarczy bocznej (5) i drugiej tarczy bocznej (6), oraz o promieniu wewnętrznym większym od promienia zewnętrznego tarczy dociskowej (13).
  8. 8. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że oprawa (3) zamocowana jest na wrzecionie (2) za pomocą tulei dociskowej (16) i śruby dociskowej (17).
  9. 9. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że do tarczy dociskowej (13) przymocowany jest za pomocą wkrętu (18) obciążnik (19).
PL434268A 2020-06-09 2020-06-09 Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem PL242397B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434268A PL242397B1 (pl) 2020-06-09 2020-06-09 Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434268A PL242397B1 (pl) 2020-06-09 2020-06-09 Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434268A1 PL434268A1 (pl) 2021-12-13
PL242397B1 true PL242397B1 (pl) 2023-02-20

Family

ID=80053443

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434268A PL242397B1 (pl) 2020-06-09 2020-06-09 Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242397B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL434268A1 (pl) 2021-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100253062B1 (ko) 냉각제 분배 및 방출 수단을 갖춘 로타리 링커터
JP3244072B2 (ja) 研削加工における冷却方法
US5993297A (en) Superabrasive grinding wheel with integral coolant passage
CA2455123C (en) Coherent jet nozzles for grinding applications
JP4901758B2 (ja) 選択的に付勢される部材を備える工具
US20060205329A1 (en) Method and apparatus for abrading the region of intersection between a branch outlet and a passageway in a body
EP0340026B1 (en) Arbor for mounting a tool to a spindle of a machine tool and a machining method of employing the same
AU2002322821A1 (en) Coherent jet nozzles for grinding applications
JPH03131474A (ja) 砥石車装置及びそのツールホルダー
EP3260236B1 (en) Method and system for feeding a cooling fluid during machining of a workpiece by means of a cup grinding wheel, and cup grinding wheel used therein
GB2437933A (en) Machining tool with internal fluid delivery system
JP2007533469A (ja) 分割型研削工具
US7384329B2 (en) Coolant delivery system for grinding tools
KR20050007116A (ko) 냉각재 노즐
PL242397B1 (pl) Układ do rozprowadzania czynnika chłodząco-smarującego w strefie kontaktu ściernicy tarczowej z obrabianym przedmiotem
EP2578360B1 (en) Grinding apparatus with a slot nozzle
US3978625A (en) Grinding wheel coolant nozzle
EP2480376B1 (en) Multiple disc grinding machine, in particular for processing stone and like materials
WO2023174459A1 (en) Rotary tool with internal cooling
JP2003251561A (ja) 研削方法および装置
CZ36052U1 (cs) Rotační nástroj s vnitřním chlazením
JPH07256558A (ja) 回転研削砥石
JP3328142B2 (ja) ダイヤモンド切断砥石
JP4835220B2 (ja) 研削加工方法
JP4006358B2 (ja) ノズル