PL242293B1 - Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego - Google Patents

Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego Download PDF

Info

Publication number
PL242293B1
PL242293B1 PL430259A PL43025919A PL242293B1 PL 242293 B1 PL242293 B1 PL 242293B1 PL 430259 A PL430259 A PL 430259A PL 43025919 A PL43025919 A PL 43025919A PL 242293 B1 PL242293 B1 PL 242293B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
torus
reinforced concrete
inserts
beams
reinforcement
Prior art date
Application number
PL430259A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430259A1 (pl
Inventor
Krystian Zowada
Original Assignee
Zowada Krystian Z Works
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zowada Krystian Z Works filed Critical Zowada Krystian Z Works
Priority to PL430259A priority Critical patent/PL242293B1/pl
Publication of PL430259A1 publication Critical patent/PL430259A1/pl
Publication of PL242293B1 publication Critical patent/PL242293B1/pl

Links

Landscapes

  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest strop lub/i płyta stropowa prostokątna żelbetowa zwłaszcza z wkładami z tworzywa sztucznego typu torus na stropy budynków i budowli. Strop lub/i płyta stropowa żelbetowa zwłaszcza z wkładami z tworzywa sztucznego ma płytę (4) dolną żelbetową, prefabrykowaną lub monolityczną o grubości b, która wynosi minimum 3 cm, wsparta na ścianach nośnych lub elementach zespolonych stropu takich jak: podciągi, nad ciągi, belki ukryte i która na płycie (4) łącząc się z nią, zawiera zbrojenie belek 1, 2 w kierunku podłużnym i poprzecznym lub tylko poprzecznym jeżeli w płytach (4) prefabrykowanych umieszczono zbrojenie w kierunku podłużnym o rozstawie osiowym prętów ax, ay charakteryzuje się tym, że w przestrzeni (p) pośredniej pomiędzy płytą (4) dolną a płytą (5) górną oraz belkami (1, 2) o rozstawie osiowym belek (1, 2) w przedziale od 40 cm do 120 cm ma umieszczone wymiarowe wkłady (3) z tworzywa sztucznego w kształcie torusa które ustala się i mocuje się przed ułożeniem mieszkanki betonowej (9) otuliny, wypełnia się mieszanką betonową (9),i wykonuje się płytę (5) górną.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego w kształcie torusa stosowany na budynki i budowle.
Znane są konstrukcyjne rozwiązania stropów żelbetowych proekologicznych i energooszczędnych opisanych w publikacji pt. Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym, artykuł Beaty Ordon-Beska z Politechniki Częstochowskiej pt. Proekologiczne i energooszczędne rozwiązania stropów żelbetowych, gdzie autorka opisuje stropy typu Bubble Decck i Cobiax, które są stropami płaskimi z przestrzeniami powietrznymi ukształtowanymi wkładami z tworzywa sztucznego z polietylenu o wysokiej gęstości. W stropach typu Bubble Decck na płycie żelbetowej uzbrojonej umieszcza się koszach metalowych wkłady w formie kul, łączy się z płytą, a następnie zalewa się betonem do żądanej grubości. Podobnie w stropach typu Cobiax stosuje się wkłady kuliste lub spłaszczone, które umieszcza się w koszach, łączy się z płytą, a następnie zalewa się betonem do żądanej grubości.
Znane jest z opisu patentowego nr PL/EP1786990B1 rozwiązanie opisujące żelbetowe płyty lub stropy z pustaków, które charakteryzuje się tym, że na betonowej płycie ustala się pustaki z tworzywa sztucznego o kształcie stożka ściętego lub grzybka i mocuje za pomocą elementów zbrojeniowych w postaci prętów i strzemion z płytą dolną i górną, a następnie zalewa się betonem.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji żelbetowego stropu z wkładami z tworzywa sztucznego typu torus, które pod względem montażowym, kosztowym, nośnym i wytrzymałościowym w stosunku do dotychczas znanych rozwiązań będzie korzystnie doskonalsze z innowacyjnym mocowaniem zapewniając stabilność konstrukcyjną i montażową, zredukuje ilość potrzebnego betonu w strefie pośredniej oraz zmniejszając masę gotowego stropu.
Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego według wynalazku charakteryzuje się tym, że w przestrzeni pośredniej pomiędzy płytą dolną, a płytą górną oraz belkami poprzecznymi i wzdłużnymi ma wkłady z tworzywa sztucznego w kształcie torusa i pomiędzy wkładami torusa ma ustalające pręty poziome powyżej średnicy podziałowej torusa, pionowe pręty ustalające do płyty dolnej, a z płytą górną torus od zewnątrz ustalony jest trwale profilowymi prętami, przy czym przestrzeń pomiędzy torusami i wewnątrz torusa oraz płytami ma wypełnienie mieszanką betonową, natomiast wkłady z tworzywa sztucznego w kształcie torusa posiadają wymiar średnicy D, który zawiera się w przedziale od 30 cm do 120 cm, wysokości H zawiera się w przedziale od 10 cm do 30 cm. Korzystnie torusy w stropie z dolną płytą są ustalone prętem z zakrzywionym końcem poprzez szczelinę między płytową na zewnątrz płyty dolnej.
Korzystnie torusy w stropie z dolną płytą są ustalone prętem z zakrzywionym końcem do zbrojenia ax, ay płyty dolnej oraz torusy z płytą górną są ustalone trwale profilowanym prętem do zbrojenia ax, ay płyty górnej.
Korzystnie płyta górna ma grubość c, która wynosi minimum 3 cm ponad torus, a wysokość h całkowita stropu zawiera się w przedziale 16 cm do 40 cm.
Korzystnie płyta dolna 4 oraz płyta górna 5 ze zbrojeniem belek 1, 2 w dwóch poprzecznych kierunkach, wkładami z tworzywa sztucznego w kształcie torusa 3 między obszarami zbrojenia nośnego tworzy krzyżowy strop gęsto-żebrowy pracujący dwukierunkowo z gładką powierzchnią płyty 4 dolnej i płyty 5 górnej.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku na którym:
- fig. 1 przedstawia schematycznie układ stropu w widoku aksonometrycznym dwumiarowym z wypełnionymi wkładami typu torus,
- fig. 2 przedstawia schematycznie ustalenie wkładu, torusa w stropie za pośrednictwem pręta pionowego i pręta poziomego do zbrojenia dolnego
- fig. 3 przedstawia schematycznie ustalenie wkładu, torusa w stropie za pośrednictwem pręta pionowego przeprowadzonego w przestrzeni między płytowej prefabrykatów na zewnątrz
- fig. 4 przedstawia schematycznie ustalenie wkładu, torusa w stropie za pośrednictwem wyprofilowanego pręta zamocowanego do zbrojenia górnego
- fig. 5 przedstawia w układzie aksonometrycznym wkład w kształcie torusa
Strop żelbetowy zwłaszcza z wkładami z tworzywa sztucznego według wynalazku składa się z dolnej płyty 4 żelbetowej, prefabrykowanej lub monolitycznej o grubości b, która wynosi minimum 3 cm, przestrzeni p pośredniej w której umieszcza się torus 3 oraz posiada wypełnienie 9 z mieszanki betonowej, ponadto ma płytę górną 5 o grubości minimum 3 cm. W płycie dolnej 4 i w płycie górnej 5 umieszczone są zbrojenia nośne konstrukcyjne poprzeczne ax oraz wzdłużne usytuowania ay o rozstawie osiowym w postaci prętów lub siatek zbrojeniowych.
Płyta 4 dolna w przypadku pracy poziomej, jako strop będzie wsparta na ścianach nośnych lub belkach nośnych, które łącząc się tworzą element zespolony typu strop.
Strop ma zbrojenia płyty dolnej 4 i płyty górnej 5 i ma ukryte belki 1 i 2 w kierunku podłużnym i poprzecznym 2 lub tylko poprzecznym o rozstawie osiowym. Strop jest konstrukcyjnie zbliżony do stropu gęsto-żebrowego lub kasetonowego o rozstawie osiowym belek 1,2 od 40 cm do 120 cm, gdzie w przestrzeni pośredniej, między płytą 4 dolną, a płytą 5 górną umieszcza się wkłady z tworzywa sztucznego w kształcie torusa 3 i pomiędzy wkładami torusa 3 ma ustalające poziome pręty 6 powyżej średnicy podziałowej torusa 3, pionowe pręty 7 ustalające do płyty dolnej 4 umocowane są do zbrojenia dolnego ax, ay płyty 4 za pomocą pręta 7 z zakrzywieniem w formie kotwicy lub pręta 7 poprzez szczelinę 10 międzypłytową do zewnętrznej strony płyty 4 oraz za pomocą wyprofilowanego pręta 11 do zbrojenia ax, ay górnego płyty 5 górnej, a przestrzeń p stropu pomiędzy torusami 3 i wewnątrz torusa 3 oraz płytami 4 i 5, belkami 1,2 ma wypełnienie 9 mieszanką betonową. Wysokość całkowita stropu wynosi od 16 cm do 40 cm, w zależności od rozpiętości, układu konstrukcyjnego i wymaganej nośności stropu. Płyta 4 dolna oraz płyta 5 górna ze zbrojeniem i belkami 1 i 2 w dwóch poprzecznych kierunkach z umocowanymi wkładami z tworzywa sztucznego w kształcie torusa 3 tworzy gęsto-żebrowy strop pracujący dwukierunkowo z gładką powierzchnią płyty 4 dolnej i płyty 5 górnej.

Claims (7)

1. Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego ma płytę (4) dolną żelbetową, prefabrykowaną lub monolityczną o grubości (b), która wynosi minimum 3 cm i jest wsparta na ścianach nośnych lub belkach nośnych i płyta (4) prefabrykowana ze zbrojeniem (ax i ay) w kierunku podłużnym i poprzecznym o rozstawie osiowym oraz ma ustalone belki wzdłużne (1) i poprzeczne (2) także o rozstawie osiowym w przedziale od 40 do 120 cm połączone z płytą (4) prefabrykowaną znamienny tym, że w przestrzeni (p) pośredniej pomiędzy płytą (4) dolną, a płytą (5) górną oraz belkami (1,2) wzdłużnymi i poprzecznymi wkładami z tworzywa sztucznego w kształcie torusa (3), pomiędzy wkładami torusa (3) ma ustalające poziome pręty (6) powyżej średnicy podziałowej torusa (3) i pionowe pręty (7) ustalające do płyty dolnej (4), a z płytą górną (5) torus (3) od zewnątrz ustalony jest trwale profilowymi prętami (11), przy czym przestrzeń (p) pomiędzy torusami (3) i wewnątrz torusa (3) oraz płytami (4 i 5) ma wypełnienie (9) mieszanką betonową.
2. Strop żelbetowy według zastrz. 1 znamienny tym, że wkłady z tworzywa sztucznego w kształcie torusa (3) posiadają wymiar średnicy (D), który zawiera się w przedziale od 30 cm do 120 cm, wysokości (H) zawiera się w przedziale od 10 cm do 30 cm.
3. Strop żelbetowy według zastrz. 1 znamienny tym, że wkłady torusa (3) z dolną płytą (4) są ustalone prętem (7) z zakrzywionym końcem poprzez szczelinę międzypłytową (10) na zewnątrz płyty (4) dolnej.
4. Strop żelbetowy według zastrz. 1 znamienny tym, że wkłady torusa (3) z dolną płytą (4) są ustalone prętem (7) z zakrzywionym końcem do zbrojenia (ax, ay) płyty (4) dolnej.
5. Strop żelbetowy według zastrz. 1 znamienny tym, że wkłady torusa (3) z płytą górną (5) są ustalone trwale profilowanym prętem (11) do zbrojenia (ax, ay) płyty (5) górnej.
6. Strop żelbetowy według zastrz. 1 znamienny tym, że płyta (5) górna ma grubość (c) która wynosi minimum 3 cm ponad torus (3), a całkowita wysokość (h) stropu zawiera się w przedziale 16 cm do 40 cm.
7. Strop żelbetowy według zastrz. 1 znamienny tym, że płyta dolna (4) oraz płyta górna (5) ze zbrojeniem belek (1,2) w dwóch poprzecznych kierunkach, wkładami z tworzywa sztucznego w kształcie torusa (3) między obszarami zbrojenia nośnego tworzy krzyżowy strop gęsto-żebrowy pracujący dwukierunkowo z gładką powierzchnią płyty (4) dolnej i płyty (5) górnej.
PL430259A 2019-06-17 2019-06-17 Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego PL242293B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430259A PL242293B1 (pl) 2019-06-17 2019-06-17 Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430259A PL242293B1 (pl) 2019-06-17 2019-06-17 Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430259A1 PL430259A1 (pl) 2020-12-28
PL242293B1 true PL242293B1 (pl) 2023-02-06

Family

ID=85174305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430259A PL242293B1 (pl) 2019-06-17 2019-06-17 Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242293B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL430259A1 (pl) 2020-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5830195B2 (ja) トラスを組み立てて型枠を懸装してフェロセメントスラブを現場打設で製作する方法
Shetkar et al. An experimental study on bubble deck slab system with elliptical balls
AU2016216656B2 (en) Reinforced load bearing structure
US4646495A (en) Composite load-bearing system for modular buildings
CN103797197B (zh) 预铸整体式墙与楼板的建筑结构
MXPA06014960A (es) Sistema de formas de concreto aisladas, con tirantes de pared de longitud variable.
FI127718B (en) steel beam
WO2002099208A1 (en) A composite precast cast insitue building system
UA144242U (uk) Залізобетонна плита, зокрема плита перекриття
CN106088480A (zh) 桁架梁、应用桁架梁的组合梁及应用桁架梁的复合楼盖
US2384157A (en) Multitrussed unit
CN104929294A (zh) 内置十字交叉空心方钢管的混凝土组合板
Monisha et al. Experimental behaviour of prestress hollow core slab, RC hollow core slab and normal RC solid slab
Mailyan et al. Effective reinforced concrete structures of monolithic frame buildings and structures
PL242293B1 (pl) Strop żelbetowy z wkładami z tworzywa sztucznego
US4137679A (en) Inverted, doubly-curved umbrella, hyperbolic paraboloid shells with structurally integrated upper diaphragm
US7700024B1 (en) Corrugated concrete wall panel form and method of construction thereof
Szydłowski et al. Concrete floors in buildings post-tensioned with unbonded tendons. History, design recommendations, realizations, possibilities of improvement
JP7121640B2 (ja) 床スラブ
RU178522U1 (ru) Сборно-монолитное перекрытие
RU161507U1 (ru) Сборно-монолитное перекрытие
Lakshmipriya¹ et al. Study and Model Making Of Slab Using Bubble Deck Technology
KR102270418B1 (ko) 단부 모멘트를 고려한 격자 형상 데크 플레이트
RU90811U1 (ru) Железобетонное перекрытие
CN218881307U (zh) 一种用于装配式自承力预应力楼板的次梁结构