PL241745B1 - Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego - Google Patents

Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego Download PDF

Info

Publication number
PL241745B1
PL241745B1 PL433646A PL43364620A PL241745B1 PL 241745 B1 PL241745 B1 PL 241745B1 PL 433646 A PL433646 A PL 433646A PL 43364620 A PL43364620 A PL 43364620A PL 241745 B1 PL241745 B1 PL 241745B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flakes
granular material
line according
humidifier
line
Prior art date
Application number
PL433646A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433646A1 (pl
Inventor
Jan Góźdź
Original Assignee
Gozdz Jan Eureka Grupa Inzynieria Spozywcza Doradztwo I Projektowanie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gozdz Jan Eureka Grupa Inzynieria Spozywcza Doradztwo I Projektowanie filed Critical Gozdz Jan Eureka Grupa Inzynieria Spozywcza Doradztwo I Projektowanie
Priority to PL433646A priority Critical patent/PL241745B1/pl
Publication of PL433646A1 publication Critical patent/PL433646A1/pl
Publication of PL241745B1 publication Critical patent/PL241745B1/pl

Links

Abstract

Przedmiot wynalazku stanowi linia do wytwarzania produktu spożywczego z materiału ziarnistego, zwłaszcza ziarna zbóż w postaci płatków, posiadająca nawilżacz materiału, zbiornik przejściowy do wyrównywania wilgoci, dozownik, suszarkę fluidyzacyjną z zamontowanymi wewnątrz, ponad sitem fluidyzacyjnym, promiennikami, płatkujące walce obrotowe oraz chłodnicę, charakteryzująca się tym, że nawilżacz wykonany jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna obrotowa obudowa (101), posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka (102) transportująco-mieszającego. Obudowa (101) osadzona jest na obrotowym wale (103), do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki (104). Obudowa (101) ponadto posiada, doprowadzony do wnętrza, kolektor (105) dysz natryskowych (106) do natrysku mieszaniny z ozonem, i dodatkowo obudowa (101) posiada grzewczy płaszcz (111) z termoizolacyjną powłoką (110). Analogiczną konstrukcje posiada chłodnica. Przedmiot wynalazku stanowi również sposób wytwarzania produktu spożywczego z materiału ziarnistego, zwłaszcza ziarna zbóż w postaci płatków, z zastosowaniem wspomnianej linii. Linia i sposób umożliwiają wytwarzanie produktu spożywczego, gotowego do natychmiastowego użycia z zastosowaniem procesu żelatynizacji, przy jednoczesnym zachowaniu walorów odżywczych, smakowych i estetycznych, zwłaszcza podatnych na uszkodzenie ziaren i nasion.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest linia wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego.
Produkty zbożowe, takie jak: płatki, kasze, otręby, zarodki itp. posiadają wartości odżywcze oraz niską kaloryczność. Zawierają między innymi skrobię, białko, tłuszcz, witaminy, błonnik oraz sole mineralne. Po dodaniu w odpowiedniej proporcji wyselekcjonowanej kompozycji ziół o znanej zawartości substancji bioaktywnych są odżywcze, a jednocześnie mogą wpływać na poprawę zdrowia.
Znane są produkty spożywcze powstałe na bazie płatków, otrębów czy kasz wzbogaconych dodatkiem rozdrobnionych owoców lub warzyw w postaci wysuszonej lub liofilizowanej, substancji słodzących, sproszkowanego mleka, miodu itp. Również występują znane produkty o nazwie crunchy/musli powstałe ze zmieszania ze sobą różnych rodzajów płatków z dodatkiem m.in. suszonych owoców, orzechów, itp., oraz substancji słodzących i tłuszczu. Znane są również wyroby o podobnym składzie uformowane w postaci batoników i pokryte warstwą karmelu lub czekolady.
Z powodu dużego udziału skrobi trudno przyswajalnej w wymienionych produktach zbożowych są one ciężkostrawne i nie przez wszystkich mogą być spożywane. Charakterystyczna dla tych produktów jest też ich twarda struktura. Częściowo problemy te eliminuje gotowanie w mleku albo wodzie, to jednak powoduje rozkład, zawartych w tych produktach, cennych substancji.
W publikacji polskiego patentu nr PL 229669 B1 przedstawiono sposób oraz urządzenie do żelatynizacji ziarna zbóż, nasion strączkowych i oleistych. W efekcie procesu uzyskuje się żelatynizację skrobi na wysokim poziomie, co prowadzi do poprawy strawności i wartości odżywczych ziarna. Poprawia się smak, białko ulega denaturacji i poprawia się jego strawność. Dodatkowo eliminuje się niepożądaną mikroflorę bakteryjną. Żelatynizacja skrobi, zwana również kleikowaniem, polega na rozerwaniu pod wpływem wysokiej temperatury i w obecności wody długich łańcuchów wielocukrów na cukry pojedyncze, prostsze w budowie i łatwiej przyswajalne w układzie trawiennym. Urządzenie do żelatynizacji ziarna posiada kolejno fluidyzacyjną komorę czyszcząco-ogrzewającą, dowilżacz materiału, zbiornik przejściowy do wyrównywania wilgoci, dozownik, promienniki podczerwieni, podgrzewające materiał kierowany z dozownika oraz komorę schładzania, natomiast właściwy proces żelatynizacji prowadzony jest w suszarce fluidyzacyjnej, wewnątrz której zamontowane jest sito fluidyzacyjne, ponad którym zainstalowane są promienniki podczerwieni. Dowilżacz materiału posiada cylindryczną nieruchomą obudowę wyposażoną w wewnętrzny ślimak mieszająco-transportujący oraz dysze parowo-wodne, zamontowane na obudowie, wtryskujące parę wodną albo wodę z regulowanym ciśnieniem. Promienniki podczerwieni rozmieszczone są równomiernie ponad powierzchnią sita fluidyzacyjnego, korzystnie na odcinku od otworu zasypowego do 2/3 długości sita na wysokości wynoszącej od 50 do 600 mm. Dłuższe boczne ściany suszarki fluidyzacyjnej odchylone są ku górze, a kąt wierzchołkowy utworzony pomiędzy nimi wynosi od 30 do 60°. Opisane urządzenie przystosowane jest w szczególności do żelatynizacji ziarna twardszego, albo nieobłuskanego. Znany sposób żelatynizacji ziarna polega na tym, że materiał podgrzewa się wstępnie, korzystnie w złożu fluidalnym, do temperatury od 45 do 60°C, i następnie namacza się do osiągnięcia zawartości wody od 20 do 26% objętościowo w dowilżaczu posiadającym wewnętrzny ślimak mieszająco-transportujący oraz dysze parowo-wodne, zamontowane na obudowie, wtryskujące parę wodną albo wodę z regulowanym ciśnieniem i następnie materiał poddaje się kondycjonowaniu w celu wyrównania zawartości wody. Kolejno, materiał dozuje się na sito fluidyzacyjne suszarki fluidyzacyjnej i poddaje ogrzewaniu gorącym powietrzem o temperaturze od 60 do 180°C z jednoczesnym przesuwem złoża materiału pod promiennikami podczerwieni w kierunku króćca odbioru materiału oraz przy jednoczesnym nagrzewaniu promieniowaniem podczerwonym.
Dla uzyskania czystości mikrobiologicznej i chemicznej znane jest stosowanie dekontaminacji ozonem. Przykładowo znane są polskie zgłoszenia patentowe nr P.404527 pt. „Sposób dekontaminacji przypraw ozonem” i nr P.404528 pt. „Sposób dekontaminacji surowców roślinnych ozonem’, według których dekontaminację prowadzi się w warstwie fluidalnej w temperaturze 20°C i w czasie 30 min stosując 5 g ozonu na 100 g suchych przypraw lub surowców roślinnych. Znane jest również zgłoszenie nr P.409933 pt. „Komora do dekontaminacji surowców roślinnych ozonem w złożu dynamicznym’, według którego komorę stanowi pojemnik w kształcie cylindrycznego walca, który po napełnieniu go suchym materiałem i podaniu mieszaniny ozonu z powietrzem jest obracany za pomocą silnika krokowego w osi poprzecznej lub podłużnej. Urządzenie to ze względu na małą wydajność nadaje się raczej do prac laboratoryjnych.
PL 241 745 B1
Z publikacji CN108159966A znane jest urządzenie mieszające paszę, wyposażone w pionowo zorientowany obrotowy zbiornik mieszający. Do ściany zbiornika od wewnątrz przyspawane są poziome łopatki mieszające, natomiast osiowo w zbiorniku osadzony jest obrotowy ślimak mieszający. Urządzenie posiada również nagrzewnicę, umieszczoną w zbiorniku ponad zbiornikiem mieszającym. Nagrzewnica wykonana jest jako cztery płyty grzejne osadzone obrotowo na wale.
Natomiast w publikacji opisu JP2000061282A opisano urządzenie do mieszania proszków i granul o delikatnej strukturze, które ma postać obracającego się w poziomie cylindrycznego zbiornika z przyspawanym do ściany od wewnątrz pierwszym spiralnym pierścieniem, rozciągającym się na całej długości zbiornika, wewnątrz którego osadzony jest drugi spiralny pierścień. Zbiornik może obracać się w wzdłuż osi w obu kierunkach, zatem pierwszy spiralny pierścień służy do przesuwu materiału w kierunku pierwszego otworu wylotowego, natomiast drugi - w kierunku drugiego otworu wylotowego.
Celem wynalazku jest opracowanie linii produkcyjnej do wytwarzania produktu spożywczego z delikatnych płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza ziarna zbóż oraz sposobu wytwarzania produktu spożywczego, gotowego do natychmiastowego użycia, dzięki zastosowanemu procesowi żelatynizacji, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich walorów odżywczych, smakowych i estetycznych. Opcjonalnie, linia przewidziana jest do wytwarzania kompozycji zawierającej obok płatków otrzymanych z materiału ziarnistego zioła, zatem powinna obejmować również urządzenia do obróbki ziół oraz odpowiednie urządzenia porcjujące. Wskazane półprodukty charakteryzują się delikatnością i kruchością. Znane urządzenia i metody, w tym rozwiązanie znane z patentu PL 229669 B1, ze względu na intensywność zaimplementowanych w nich procesów obróbki, nie nadają się do zastosowania do wrażliwych na uszkodzenia płatków z materiału ziarnistego, w szczególności do płatków zbożowych. Mianowicie, zbyt intensywne prowadzenie obróbki skutkować może pokruszeniem poszczególnych składników, do wytworzenia z nich pyłu włącznie. Uszkodzone półprodukty, poza nieestetycznym wyglądem, są trudniejsze w dokładnym dozowaniu i w sposób niekontrolowany ulegają rozwarstwieniu. Ponadto pył stanowi odpad, zatem dążąc do zmaksymalizowania efektywności produkcji pożądanie jest zaproponowanie linii, której urządzenia ograniczą wytwarzanie odpadowego pyłu. Przeznaczeniem płatków z żelatynizowanego ziarna oraz uzyskanej kompozycji spożywczej zawierającej żelatynizowane płatki z ziarna oraz zioła, ma być jej zastosowanie, między innymi do spożycia po zalaniu gorącym płynem - wodą, mlekiem, albo np. bulionem. Pojawienie się substancji pylistych utrudnia odpowiednie nasiąkanie składników kompozycji. Ponadto znaczne pokruszenie surowca negatywnie wpływa na pracę urządzeń, zanieczyszczając je. Dodatkowo, dąży się obecnie do produkcji bezodpadowej albo generującej jak najmniejsze ilości odpadów. Jednocześnie też urządzenie powinno zapewnić produkcję żywności na najwyższym poziomie czystości mikrobiologicznej, bez pozostałości zanieczyszczeń chemicznych, a ponadto produkcja powinna być, przy dużej skali przemysłowej efektywna ekonomicznie, z niskim zużyciem energii cieplnej.
Istotą linii do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż, posiadającej nawilżacz materiału, zbiornik przejściowy do wyrównywania wilgoci, dozownik, suszarkę fluidyzacyjną z zamontowanymi wewnątrz, ponad sitem fluidyzacyjnym, promiennikami, płatkujące walce obrotowe oraz chłodnicę, jest budowa nawilżacza oraz chłodnicy. Nawilżacz wykonany jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna, obrotowa obudowa, posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka transportująco-mieszającego. Obudowa osadzona jest na obrotowym wale, do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki, rozmieszczone promieniście i w linii śrubowej odpowiadającej skokowi ślimaka. Nawilżacz posiada doprowadzony do wnętrza, umieszczony centralnie kolektor dysz natryskowych, z regulacją ciśnienia, do natrysku mieszaniny wody z ozonem. Obudowa posiada grzewczy płaszcz z termoizolacyjną powłoką, przy czym medium grzewcze doprowadzone jest do grzewczego płaszcza i odprowadzone odpowiednio poprzez łącznik rurowy doprowadzający i łącznik rurowy odprowadzający. Oba łączniki połączone są z koncentrycznymi wydrążeniami w czopach wału. Chłodnica również wykonana jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna, obrotowa obudowa, posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka transportująco-mieszającego. Obudowa osadzona jest na obrotowym wale, do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki, rozmieszczone promieniście i w linii śrubowej odpowiadającej skokowi ślimaka. Obudowa posiada chłodzący płaszcz z termoizolacyjną powłoką, przy czym medium chłodzące doprowadzone jest do chłodzącego płaszcza i odprowadzone poprzez odpowiednio łącznik rurowy doprowadzający i łącznik rurowy odprowadzający, a oba łączniki połączone są z koncentrycznymi wydrążeniami w czopach wału.
PL 241 745 B1
Zaproponowana konstrukcja nawilżacza i chłodnicy umożliwia przeprowadzenie etapów związanych z procesem żelatynizacji delikatnych ziaren w postaci płatków. Przeprowadzone badania dowodzą, że produkt otrzymany na proponowanej linii pozostaje nieuszkodzony, a zachowując swój pierwotny kształt, realizuje postawione cele wynalazku. Konstrukcja nawilżacza stosująca wewnętrzny ślimak mieszająco-transportujący, kolektor dysz natryskowych do natrysku mieszaniny z ozonem pod regulowanym ciśnieniem oraz płaszcz grzewczy, pozwala uzyskać optymalne do prowadzenia procesu żelatynizacji poziom nawilżenia i nagrzania materiału.
Wariantowo, linia posiada sterylizator ziół wykonany jako sterylizator fluidyzacyjny z komorą podsitową, ponad którą jest poziome sito fluidyzacyjne oraz komora robocza. Komora podsitowa wyposażona jest w króciec doprowadzający mieszaninę z ozonem.
Korzystnie, linia posiada zasobniki dozujące płatków otrzymanych z materiału ziarnistego oraz ziół. Wskazane urządzenia linii przeznaczone do ziół umożliwiają uzyskanie prozdrowotnych kompozycji złożonych z płatków ziarna oraz ziół.
Korzystnie, chłodnica połączona jest z zasobnikiem dozującym płatki otrzymane z materiału ziarnistego pierwszym transportem pneumatycznym, a sterylizator ziół połączony jest z zasobnikiem dozującym ziół drugim transportem pneumatycznym.
Korzystnie, w nawilżaczu pomiędzy każdą sąsiadującą parą zwojów pierścienia ślimaka zamontowane są mieszające płytki.
Korzystnie, w chłodnicy pomiędzy każdą sąsiadującą parą zwojów pierścienia ślimaka zamontowane są mieszające płytki.
Korzystnie, mieszające płytki nawilżacza albo chłodnicy rozmieszczone są na obwodzie co 90° i ich wysokość wynosi od 10 do 100% wysokości odpowiedniego pierścienia ślimaka.
Zastosowanie mieszających płytek pozwala na wzmożenie mieszania, które jednak nadal pozostaje wystarczająco delikatne. Wzmożone mieszanie polepsza stopień pokrycia natryskiwaną cieczą z ozonem i przyspiesza proces nagrzewania w nawilżaczu i przyspiesza proces schładzania w komorze schładzania.
Korzystnie, wał nawilżacza oraz wał komory chłodnicy posiadają regulację obrotów.
Regulacja obrotów pozwala uzyskać prędkość optymalną dla danego produktu.
Korzystnie, płatkujące walce obrotowe zainstalowane są przed suszarką fluidyzacyjną. Okazało się, że płatkowanie przed suszarką fluidyzacyjną jest korzystne, ponieważ płatki uzyskują większą powierzchnię w stosunku do ziarna co skutkuje szybszym podgrzaniem materiału przy użyciu obniżonej mocy nagrzewnicy i temperatury.
Korzystnie, sito fluidyzacyjne suszarki fluidyzacyjnej jest sitem wirowym, w którym wykonane są trójkątne otwory szczelinowe powstałe w wyniku krzyżowego nacięcia blachy i odchylenia powstałych trójkątów jednej pary naprzeciwległych trójkątów w dół a drugiej pary w górę o kąt wynoszący od 5 do 15°, a długość boku pojedynczego oczka wynosi od 10 do 30 mm.
Korzystnie, wartość kąta odchylenia trójkątów jednej pary i drugiej pary naprzeciwległych trójkątów jest większa przy otworze zasypowym i zmniejsza się w kierunku króćca odbioru materiału.
Korzystnie, promienniki podczerwieni rozmieszczone są równomiernie ponad powierzchnią sita fluidyzacyjnego i ich powierzchnia grzewcza wynosi od 25 do 75% powierzchni sita fluidyzacyjnego.
Korzystnie, promienniki podczerwieni zainstalowane są ruchomo na uchwytach z regulacją góra-dół na wysokości wynoszącej od 100 do 500 mm.
Korzystnie, promienniki podczerwieni emitują promieniowanie o długości fal od 2 do 6 μm.
Korzystnie, dłuższe boczne ściany suszarki fluidyzacyjnej odchylone są ku górze, a kąt wierzchołkowy utworzony pomiędzy nimi wynosi od 30 do 60°.
Korzystnie, posiada wymiennik rekuperacyjny, który odbiera ciepło z nagrzanego powietrza procesowego z suszarki fluidyzacyjnej i podgrzewa świeże powietrze tłoczone następnie do suszarki fluidyzacyjnej albo sterylizatora ziół. Umożliwia to prowadzenie procesu w sposób wydajny i niskoemisyjny.
Istota sposobu wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż, z zastosowaniem linii według obecnego wynalazku, w którym materiał ziarnisty albo płatki podgrzewa się, nawilża, poddaje kondycjonowaniu w celu wyrównania zawartości wody i w postaci płatków dozuje się na sito fluidyzacyjne suszarki fluidyzacyjnej i poddaje ogrzewaniu gorącym powietrzem z jednoczesnym przesuwem złoża materiału i jego nagrzewaniem promieniowaniem podczerwonym, po czym płatki schładza się, polega na tym, że materiał ziarnisty albo płatki podgrzewa się, nawilża i poddaje sterylizacji z zastosowaniem wody ozonowanej o stężeniu ozonu od 6 do 20 g/m3 i temperaturze od 30 do 75°C w nawilżaczu.
PL 241 745 B1
Korzystnie, woda ozonowana natryskiwana jest w nawilżaczu na przesuwający się materiał ziarnisty albo płatki dyszami natryskowymi, pod regulowanym ciśnieniem wynoszącym od 0,05 do 0,2 MPa do uzyskania wilgotności od 13 do 35%.
Korzystnie, czas przebywania materiału ziarnistego albo płatków w nawilżaczu wynosi od 1 do 35 minut.
Korzystnie, płatkowanie materiału ziarnistego nie mającego początkowo postaci płatków odbywa się przed jego żelatynizacją w suszarce fluidyzacyjnej.
Korzystnie, płatki otrzymane z materiału ziarnistego poddaje się żelatynizacji w suszarce fluidyzacyjnej, ogrzewając gorącym powietrzem o temperaturze od 60 do 180°C, z jednoczesnym przesuwem złoża płatków pod promiennikami podczerwieni w kierunku króćca odbioru materiału oraz przy jednoczesnym nagrzewaniu promieniowaniem podczerwonym.
Korzystnie, prędkość gorącego powietrza podczas procesu fluidyzacji wynosi od 0,5 do 5 m/s.
Korzystnie, płatki otrzymane z materiału ziarnistego dozuje się na sito fluidyzacyjne równomiernie, na całą jego szerokość warstwą o grubości 20-55 mm.
Korzystnie, czas ogrzewania płatków otrzymanych z materiału ziarnistego promieniowaniem podczerwonym oraz gorącym powietrzem podczas procesu fluidyzacji wynosi od 0,5 do 10 minut.
Korzystnie, płatki otrzymane z materiału ziarnistego ogrzewane są promieniowaniem podczerwonym o długości fal od 2 do 6 μm.
Korzystnie, płatki otrzymane z materiału ziarnistego ogrzewane są promieniowaniem podczerwonym o regulowanej mocy w zakresie od 0,01 do 0,35 kW/kg.
Korzystnie, nagrzewanie promieniowaniem podczerwonym płatków otrzymanych z materiału ziarnistego prowadzi się w okresie stałej prędkości suszenia.
Korzystnie, ilość gorącego powietrza dostarczanego podczas procesu fluidyzacji w suszarce fluidyzacyjnej jest większa na początku sita fluidyzacyjnego i mniejsza na jego końcu.
Korzystnie, zioła rozdrabnia się i przesiewa na sicie o oczku od 1x1 do 6x6 mm i poddaje się dosuszaniu do uzyskania wilgotności końcowej w zakresie od 1 do 6%, z jednoczesną sterylizacją mieszanką ozonowo-powietrzną o stężeniu ozonu od 1 do 250 g/m3 i temperaturze od 20 do 40°C we fluidyzacyjnym sterylizatorze ziół z prędkością przepływu mieszanki ozonowo-powietrznej wynoszącą od 0,3 do 2,5 m/s w stosunku do przekroju czynnego komory.
Korzystnie, płatki otrzymane z materiału ziarnistego oraz zioła kierowane są odpowiednio pierwszym albo drugim transportem pneumatycznym do odpowiednich dozowników, z których dozowane są do opakowań jednostkowych.
Urządzenie oraz sposób według wynalazku przedstawione zostały szczegółowo poniżej w przykładach realizacji. Sposób prowadzono w urządzeniu według niniejszego wynalazku, zilustrowanego na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia schematycznie urządzenie zestawione w linii produkcyjnej;
Fig. 2 przedstawia przekrój podłużny nawilżacza obrotowego;
Fig. 3 przedstawia nawilżacz w przekroju poprzecznym A-A, zaznaczonym na Fig. 2;
Fig. 4 przedstawia w przekroju wzdłużnym budowę suszarki fluidyzacyjnej, w której umieszczone są promienniki podczerwieni;
Fig. 5 przedstawia suszarkę w przekroju poprzecznym;
Fig. 6 przedstawia perforację sita fluidyzacyjnego w widoku z góry;
Fig. 7 przedstawia przekrój przez perforację sita według linii B-B, zaznaczonej na Fig. 6;
Fig. 8 przedstawia przekrój wzdłużny chłodnicy po suszeniu;
Fig. 9 przedstawia chłodnicę w przekroju poprzecznym C-C, zaznaczonym na Fig. 8;
Fig. 10 przedstawia przekrój pionowy sterylizatora ziół;
Fig. 11 przedstawia sterylizator ziół w przekroju poprzecznym D-D, zaznaczonym na Fig. 10.
Przykład dotyczący linii
Przykład opisuje budowę linii z jednoczesnym przedstawieniem zasady jej działania.
Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza ziarna zbóż, zgodnie ze schematem przedstawionym na Fig. 1, posiada kolejno nawilżacz 1 materiału ziarnistego albo płatków, zbiornik przejściowy 2 do wyrównywania wilgoci, płatkujące walce obrotowe 3, suszarkę fluidyzacyjną 4, chłodnicę 5, skąd płatki otrzymane z materiału ziarnistego odbierane są pierwszym transportem pneumatycznym 61 do modułu 7 dozowników. Linia wyposażona jest w sterylizator ziół 8, z którego zioła drugim transportem pneumatycznym 62 transpor
PL 241 745 B1 towane są do modułu 7 dozowników. Linia posiada wymiennik rekuperacyjny 907, który odbiera ciepło z nagrzanego powietrza procesowego z suszarki fluidyzacyjnej 4 i podgrzewa powietrze tłoczone następnie do suszarki fluidyzacyjnej 4 i sterylizatora ziół 8.
Nawilżacz 1, którego budowę przedstawiono na Fig. 2 i Fig. 3, wykonany jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna, obrotowa obudowa 101, posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka 102 transportująco-mieszającego. Obudowa 101 osadzona jest na obrotowym wale 103, do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki 104, rozmieszczone promieniście na obwodzie i w linii śrubowej odpowiadającej skokowi ślimaka 102, co 120°. Do wnętrza obudowy 101 doprowadzony jest, umieszczony centralnie kolektor 105 dysz natryskowych 106 z regulacją ciśnienia, do natrysku mieszaniny z ozonem. Kolektor 105 zamocowany na stałe do stałej ramy 107. Obudowa 101 posiada króciec zasypowy 108 i króciec wysypowy 109, które są zamocowane do ramy 107. Obudowa 101 posiada termoizolacyjną powłokę 110 i grzewczy płaszcz 111. Medium grzewcze doprowadzone jest do grzewczego płaszcza 111 i odprowadzone odpowiednio poprzez łącznik rurowy doprowadzający 112 i łącznik rurowy odprowadzający 113. Oba łączniki 112 i 113 połączone są z koncentrycznymi wydrążeniami 114 w czopach 115 wału 103, przy czym pomiędzy łącznikami rurowymi doprowadzającym i odprowadzającym 112 i 113 wał 103 jest nieprzelotowy. Natomiast zasilanie medium grzewczym realizowane jest za pomocą złącza obrotowego wlotowego 116 zlokalizowanego od strony króćca wysypowego 109, a odprowadzenie medium grzewczego realizowane jest za pomocą złącza obrotowego wylotowego 117 zlokalizowanego od strony króćca zasypowego 108. Woda ozonowa doprowadzona jest do kolektora 105 dysz natryskowych 106 rurą 118, na której znajduje się zawór regulacyjny 119 i przepływomierz 120. Wał 103 posiada regulowany napęd 121 i jest oparty w łożyskach 122 zamocowanych do ramy 107. Pomiędzy każdą sąsiadującą parą zwojów ślimaka 102 zamocowane są na obwodzie mieszające płytki 123 w rozstawie co 90°. Wysokość mieszających płytek 123 wynosi od 10 do 100% wysokości h pierścienia ślimaka 102. Materiał ziarnisty albo płatki jest podawany za pomocą dozownika 124 zamocowanego na króćcu zasypowym 108.
Suszarka fluidyzacyjna 4, której budowę przedstawiono na Fig. 4 i Fig. 5 posiada izolowaną termicznie obudowę 401, w której wykonany jest otwór zasypowy 402, poprzez który płatki dozowane są dozownikiem 403. Na przeciwległym końcu w obudowie 401 znajduje się króciec 404 odbioru płatków, połączony ze śluzą odbierającą 405. W suszarce 4 zainstalowane jest sito fluidyzacyjne 406, pod które, poprzez króciec powietrza 407 tłoczone jest gorące powietrze. Ponad sitem 406, na regulowanych uchwytach 408, góra-dół, w zakresie j = 100-500 mm jest zamontowany promiennik 409 podczerwieni. Powierzchnia grzewcza promienników 409 stanowi 70% powierzchni sita fluidyzacyjnego 406. W suszarce 4 ponad promiennikiem 409 znajduje się króciec 410 odbierający wilgotne powietrze z jej wnętrza. W dolnej ściance króćca 404 odbioru płatków jest zamontowany czujnik 411 temperatury i wilgotności odbieranego produktu. Dłuższe boczne ściany 412 suszarki 4, zgodnie z Fig. 5, odchylone są ku górze, a kąt wierzchołkowy utworzony pomiędzy nimi wynosi φ=50°.
Szczegółowe wykonanie sita fluidyzacyjnego 406 suszarki fluidyzacyjnej 4 przedstawiono na Fig. 6 i Fig. 7. Sito to ma wykonane trójkątne otwory szczelinowe powstałe w wyniku krzyżowego nacięcia blachy i odchylenia powstałych trójkątów jednej pary 413 naprzeciwległych trójkątów w dół a drugiej pary 414 w górę o kąt α=15°, na początku suszarki 4, przy otworze zasypowym 402 i zmniejszający się stopniowo do wartości α=5°, na końcu suszarki 4, przy króćcu 404 odbioru płatków. Długość boku pojedynczego oczka wynosi a=21 mm.
Chłodnica 5, której budowę przedstawiono na Fig. 8 i Fig. 9, wykonana jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna, obrotowa obudowa 501, posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka 502 transportująco-mieszającego. Obudowa 501 osadzona jest na obrotowym wale 503, do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki 504, rozmieszczone promieniście na obwodzie i w linii śrubowej odpowiadającej skokowi ślimaka 502, co 120°. Obudowa 501 posiada króciec zasypowy 505 i króciec wysypowy 506, które są zamocowane do stałej ramy 507. Obudowa 501 posiada chłodzący płaszcz 508 z termoizolacyjną powłoką 509. Medium chłodzące doprowadzone jest do chłodzącego płaszcza 508 i odprowadzone odpowiednio poprzez łącznik rurowy doprowadzający 510 i łącznik rurowy odprowadzający 511. Oba łączniki 510 i 511 połączone są z koncentrycznymi wydrążeniami 512 w czopach 513 wału 503, przy czym pomiędzy łącznikami rurowymi doprowadzającym i odprowadzającym 510 i 511 wał 503 jest nieprzelotowy. Natomiast zasilanie medium chłodzącym realizowane jest za pomocą złącza obrotowego wlotowego 514 zlokalizowanego od strony króćca wysypowego 506, a odprowadzenie medium chłodzącego realizowane jest za pomocą złącza obrotowego wylotowego 515 zlokalizowanego od strony króćca zasypowego 505. Medium chło
PL 241 745 B1 dzące doprowadzone jest do złącza obrotowego wlotowego 514 rurą 516, na której znajduje się zawór regulacyjny 517 i przepływomierz 518. Wał 503 posiada regulowany napęd 519 i jest oparty w łożyskach 520 zamocowanych do ramy 507. Pomiędzy każdą sąsiadującą parą zwojów ślimaka 502 zamocowane są na obwodzie mieszające płytki 521 w rozstawie co 90°. Wysokość mieszających płytek 521 wynosi 40% wysokości h pierścienia ślimaka 502.
Sterylizator ziół 8, którego budowę przedstawiono na Fig. 10 i Fig. 11 zbudowany jest jako sterylizator fluidyzacyjny z komorą podsitową 81, ponad którą jest poziome sito fluidyzacyjne 82 oraz komora robocza 83. Komora podsitową 81 posiada króciec 84 doprowadzający gazową mieszaninę powietrzno-ozonową. Komora robocza 83 posiada zamocowany do bocznej ściany nad sitem fluidyzacyjnym 82 zasypowy lej 85 połączony króćcem 86 z zasuwą 87. Na poziomie sita 82 do ściany bocznej komory roboczej 83 zamocowany jest wysyp 88 produktu z odcinającą zasuwą 89. Od góry komora robocza 83 posiada króciec odpływu 810 mieszaniny powietrza i ozonu.
Zgodnie ze schematem przedstawionym na Fig. 1, linia posiada nawilżacz 1, w którym następuje nawilżenie materiału ziarnistego albo płatków otrzymanych z materiału ziarnistego do uzyskania wilgotności od 13 do 35%, z jednoczesną sterylizacją surowca z zastosowaniem kolektora 105 dysz natryskowych wody ozonowanej połączonym z pompą 901 przyłączoną do zbiornika przejściowego 902 wody i generatorem ozonu 903. Jednocześnie podczas sterylizacji surowiec jest podgrzewany ciepłą wodą o temperaturze ok. 58°C odbieraną z chodnicy 5 i pompowaną za pomocą drugiej pompy 904 do grzewczego płaszcza 111 nawilżacza 1. Następnie surowiec jest kondycjonowany w zbiorniku 2 i po wyrównaniu wilgotności i w wariancie pierwszym kondycjonowany surowiec w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego za pomocą dozownika 403 są bezpośrednio dozowane na sito fluidyzacyjne 406 suszarki fluidyzacyjnej 4, a w wariancie drugim kondycjonowany materiał ziarnisty jest płatkowany na płatkujących walcach obrotowych 3 i dalej, w postaci płatków, jest dozowany dozownikiem 403 na sito fluidyzacyjne 406 suszarki fluidyzacyjnej 4 w celu żelatynizacji. Ponad sitem fluidyzacyjnym 406 zainstalowane są promienniki podczerwieni 409 emitujące promieniowanie podczerwone o długości fal od 2 do 6 μm. Płatki dozowane na sito 406 wskutek tłoczonego pod sito powietrza, przyjmują postać pseudo płynu. Umożliwia to ich samoistny poziomy przesuw po sicie 406 od zasypu dozownikiem 403, w kierunku króćca 404 odbioru płatków. Po odebraniu z suszarki fluidyzacyjnej 4, płatki trafiają do chłodnicy 5, skąd są transportowane transportem pneumatycznym 61 do zasobnika dozującego 71 płatków. Powietrze stosowane w procesie żelatynizacji pobierane jest z zewnątrz pierwszą czerpnią 905 i poprzez filtr aseptyczny 906 jest wstępnie podgrzewane w wymienniku rekuperacyjnym 907 i wentylatorem nadmuchowym 908 jest tłoczone przez nagrzewnicę dogrzewającą 909 pod sito fluidyzacyjne 406 suszarki 4. Powietrze wylotowe odbierane znad sita 406 suszarki 4 jest oczyszczane w odpylaczu 910 i za pomocą wentylatora wyciągowego 911 kierowane do wymiennika rekuperacyjnego 907, w którym oddaje ciepło odpadowe do podgrzania powietrza świeżego z pierwszej czerpni 905, a następnie przed jego wyrzuceniem do atmosfery jest kierowane do drugiego wymiennika rekuperacyjnego 912, w którym następuje podgrzanie świeżego powietrza z drugiej czerpni 913 i drugiego filtra aseptycznego 914 i jest mieszane w odpowiedniej proporcji za pomocą przepustnic 915 z powietrzem z trzeciej czerpni 916 i trzeciego filtra aseptycznego 917, w celu otrzymania odpowiedniej temperatury powietrza potrzebnego do sterylizacji i dekontaminacji ziół w sterylizatorze ziół 8. Wentylator 918 tłoczący podgrzane powietrze jest połączony króćcem ssawnym z drugim generatorem ozonu 919 i wtłacza powstałą mieszaninę gazów do sterylizatora ziół 8. Powietrze wylotowe ze sterylizatora ziół 8 jest oczyszczane w drugim odpylaczu 920 i za pomocą wyciągowego wentylatora 921 wyrzucane do atmosfery.
Po wyjściu ze sterylizatora ziół 8 oczyszczone mikrobiologicznie i chemicznie z pozostałości zanieczyszczeń zioła są transportowane drugim transportem pneumatycznym 62 każde z osobna do wydzielonego zasobnika dozującego 72 ziół. Natomiast płatki odebrane z chłodnicy 5 transportowane są pierwszym transportem pneumatycznym 61 do wydzielonego zasobnika dozującego 71 płatków. Następnie za pomocą objętościowych zasobników dozujących 72 ziół podaje się odmierzone dozy ziół do opakowania jednostkowego 73 umieszczonego na transporterze wagowym 74 z zamontowaną wagą 75. Na koniec dozuje się żelatynizowane płatki otrzymane z materiału ziarnistego z zasobnika dozującego 71 płatków w ilości potrzebnej do uzupełnienia nastawionej wagi pojedynczego opakowania. Otrzymane opakowanie jednostkowe zawierające porcję suchej mieszanki zbożowo-ziołowej może służyć do przyrządzenia pożywnej i lekkostrawnej żywności po dodaniu np. gorącego mleka lub wody i zamieszaniu, po odczekaniu kilku minut i bez gotowania nadaje się do bezpośredniej konsumpcji.
Przykład dotyczący sposobu produkcji kompozycji owsiano-ziołowej
W wariancie pierwszym surowe płatki owsiane przesiane na separatorze sitowym poddano podgrzaniu i nawilżaniu do uzyskania wilgotności od 16% do 25% a w wariancie drugim ziarno owsa
PL 241 745 Β1 pozbawione łuski po przesianiu na separatorze sitowo-powietrznym poddano podgrzewaniu i nawilżaniu do uzyskania wilgotności od 15 do 25%. W obu wariantach stosowano jednoczesną sterylizację wodą ozonowaną o stężeniu 10 g/m3 i natryskiwaną pod ciśnieniem 0,07 MPa w zakresie temperatury 55 do 60°C. Do podgrzewania i do przygotowania wody ozonowanej wykorzystano ciepłą wodę chłodzącą z chłodnicy 5. Nawilżanie prowadzono w nawilżaczu 1 w czasie 30 minut, po czym nawilżony surowiec przekazano do zbiornika przejściowego 2 do wyrównania wilgoci w czasie około 0,5 godz. Następnie, surowiec w postaci płatków w wariancie pierwszym dozowano bezpośrednio i równomiernie na sito fluidyzacyjne 406 suszarki fluidyzacyjnej 4 a w wariancie drugim nawilżone ziarno płatkowano na płatkujących walcach obrotowych 3. Następnie, płatki podawano równomiernie procesowi żelatynizacji w suszarce fluidyzacyjnej uprzednio nagrzanej do zadanej temperatury 110°C. Grubość warstwy surowca dozowanego na całą szerokość sita fluidyzacyjnego 406 wynosiła 30-35 mm. W suszarce fluidyzacyjnej 4 płatki podgrzewano w złożu fluidalnym, w strugach powietrza o zadanej temperaturze i przy prędkości fluidyzacji około 1,5 m/s. Równocześnie, płatki poddawano działaniu promieniowania podczerwonego o długości fal 6 μm, emitowanego przez promienniki podczerwieni 409 o mocy nastawionej na 0,015 kW/kg materiału. Ilość powietrza gorącego dostarczana poprzez sito fluidyzacyjne 406 była największa na początku procesu prowadzonego w suszarce 4 i zmniejszała się stopniowo wraz z przesuwem materiału w kierunku króćca 404 odbioru płatków. Proces ogrzewania prowadzono przez 3 minuty. Następnie, obrobione termicznie płatki odbierano z suszarki 4 poprzez króciec 404 odbioru materiału i chłodzono w chłodnicy 5 zasilanej wodą studzienną do temperatury około 30°C. Żelatynizowane płatki odbierano transportem pneumatycznym 61 i przekazano do zasobnika dozującego 71 płatków.
W laboratorium przeprowadzono badania porównawcze otrzymanych płatków z płatkami przed obróbką. Uzyskano wyniki zebrane w tabeli poniżej.
Skrobia szybko strawna RDS (%) Skrobia oporna SDS {%) Błonnik RS (%)
Płatki surowe 41,4 28,8 9,8
Po żelatynizacji w temperaturze 11O°C 48,2 22,8 9,4
Wilgotność końcowa płatków wynosiła 6%.
Jednocześnie, wybrane zioła rozdrobniono i przesiano na sicie o oczku 5x5 mm i każde z osobna zasypano jednorazowo i poddano sterylizacji za pomocą mieszaniny powietrzno-ozonowej o stężeniu 20 g/m3 i w temperaturze 30°C w sterylizatorze ziół 8 z prędkością przepływu czynnika suszącego 1,0 m/s w stosunku do przekroju czynnego komory. W sterylizatorze 8 zioła zostały dosuszone do wilgotności 6 do 8%. Płatki oraz zioła kierowano odpowiednio pierwszym albo drugim transportem pneumatycznym 61, 62 do odpowiednich dozowników 71, 72, z których dozowano je do opakowań jednostkowych 73.

Claims (33)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza ziarna zbóż, posiadająca nawilżacz materiału, zbiornik przejściowy do wyrównywania wilgoci, dozownik, suszarkę fluidyzacyjną z zamontowanymi wewnątrz, ponad sitem fluidyzacyjnym, promiennikami, płatkujące walce obrotowe oraz chłodnicę, znamienna tym, że:
    - nawilżacz (1) wykonany jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna obrotowa obudowa (101), posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka (102) transportująco-mieszającego, przy czym obudowa (101) osadzona jest na obrotowym wale (103), do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki (104), rozmieszczone promieniście i w linii śrubowej odpowiadającej skokowi ślimaka (102) i ponadto posiada, doprowadzony do wnętrza, umieszczony centralnie kolektor (105) dysz natryskowych (106) z regulacją ciśnienia do natrysku mieszaniny wody z ozonem, i dodatkowo obudowa (101) posiada grzewczy płaszcz (111) z termoizolacyjną powłoką (110), przy czym medium grzewcze doprowadzone jest do grzewczego płaszcza (111) i odprawa
    PL 241 745 B1 dzone odpowiednio poprzez łącznik rurowy doprowadzający (112) i łącznik rurowy odprowadzający (113), a oba łączniki (112, 113) połączone są z koncentrycznymi wydrążeniami (114) w czopach (115) wału (103);
    - chłodnica (5) wykonana jest jako poziomo zorientowana, cylindryczna, obrotowa obudowa (501), posiadająca zamocowany do ściany od wewnątrz pierścień ślimaka (502) transportująco-mieszającego, przy czym obudowa (501) osadzona jest na obrotowym wale (503), do którego zamocowana jest poprzez prętowe wsporniki (504), rozmieszczone promieniście i w linii śrubowej odpowiadającej skokowi ślimaka (502) i ponadto obudowa (501) posiada chłodzący płaszcz (508) z termoizolacyjną powłoką (509), przy czym medium chłodzące doprowadzone jest do chłodzącego płaszcza (508) i odprowadzone poprzez odpowiednio łącznik rurowy doprowadzający (510) i łącznik rurowy odprowadzający (511), a oba łączniki (510, 511) połączone są z koncentrycznymi wydrążeniami (512) w czopach (513) wału (503).
  2. 2. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada sterylizator ziół (8) wykonany jako sterylizator fluidyzacyjny z komorą podsitową (81), ponad którą jest poziome sito fluidyzacyjne (82) oraz komora robocza (83), przy czym komora podsitowa (81) wyposażona jest w króciec (84) doprowadzający mieszaninę z ozonem.
  3. 3. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada zasobnik dozujący (71) płatków otrzymanych z materiału ziarnistego.
  4. 4. Linia według zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, że chłodnica (5) połączona jest z zasobnikiem dozującym (71) płatków otrzymanych z materiału ziarnistego pierwszym transportem pneumatycznym (61).
  5. 5. Linia według zastrz. 2, znamienna tym, że posiada zasobnik dozujący (72) ziół.
  6. 6. Linia według zastrz. 5, znamienna tym, że sterylizator ziół (8) połączony jest z zasobnikiem dozującym (72) ziół drugim transportem pneumatycznym (62).
  7. 7. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że w nawilżaczu (1) pomiędzy każdą sąsiadującą parą zwojów pierścienia ślimaka (102) zamontowane są mieszające płytki (123).
  8. 8. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że w chłodnicy (5) pomiędzy każdą sąsiadującą parą zwojów pierścienia ślimaka (502) zamontowane są mieszające płytki (521).
  9. 9. Linia według zastrz. 7 albo 8, znamienna tym, że mieszające płytki (123, 521) nawilżacza (1) albo chłodnicy (5) rozmieszczone są na obwodzie co 90° i ich wysokość wynosi od 10 do 100% wysokości (h) odpowiedniego pierścienia ślimaka (102, 502).
  10. 10. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że wał (103) nawilżacza (1) oraz wał (503) chłodnicy (5) posiadają regulację obrotów.
  11. 11. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że płatkujące walce obrotowe (3) zainstalowane są przed suszarką fluidyzacyjną (4).
  12. 12. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że sito fluidyzacyjne (406) suszarki fluidyzacyjnej (4) jest sitem wirowym, w którym wykonane są trójkątne otwory szczelinowe powstałe w wyniku krzyżowego nacięcia blachy i odchylenia powstałych trójkątów jednej pary (413) naprzeciwległych trójkątów w dół a drugiej pary (414) w górę o kąt (α) wynoszący od 5 do 15°, a długość (a) boku pojedynczego oczka wynosi od 10 do 30 mm.
  13. 13. Linia według zastrz. 12, znamienna tym, że wartość kąta (α) odchylenia trójkątów jednej pary (413) i drugiej pary (414) naprzeciwległych trójkątów jest większa przy otworze zasypowym (402) i zmniejsza się w kierunku króćca (404) odbioru materiału.
  14. 14. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że promienniki podczerwieni (409) rozmieszczone są równomiernie ponad powierzchnią sita fluidyzacyjnego (406) i ich powierzchnia grzewcza wynosi od 25 do 75% powierzchni sita fluidyzacyjnego (406).
  15. 15. Linia według zastrz. 1 albo 14, znamienna tym, że promienniki podczerwieni (409) zainstalowane są ruchomo na uchwytach (408) z regulacją góra-dół na wysokości (j) wynoszącej od 100 do 500 mm.
  16. 16. Linia według któregokolwiek z zastrz. 1, 14 albo 15, znamienna tym, że promienniki podczerwieni (409) emitują promieniowanie o długości fal od 2 do 6 μm.
  17. 17. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że dłuższe boczne ściany (412) suszarki fluidyzacyjnej (4) odchylone są ku górze, a kąt wierzchołkowy (φ) utworzony pomiędzy nimi wynosi od 30 do 60°.
    PL 241 745 B1
  18. 18. Linia według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że posiada wymiennik rekuperacyjny (907), który odbiera ciepło z nagrzanego powietrza procesowego z suszarki fluidyzacyjnej (4) i podgrzewa powietrze tłoczone następnie do suszarki fluidyzacyjnej (4) albo sterylizatora ziół (8).
  19. 19. Sposób wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza ziarna zbóż, z zastosowaniem linii określonej zastrz. 1-18, w którym materiał ziarnisty albo płatki podgrzewa się, nawilża, poddaje kondycjonowaniu w celu wyrównania zawartości wody i w postaci płatków dozuje się na sito fluidyzacyjne suszarki fluidyzacyjnej i poddaje ogrzewaniu gorącym powietrzem z jednoczesnym przesuwem złoża materiału i jego nagrzewaniem promieniowaniem podczerwonym, po czym płatki schładza się, znamienny tym, że materiał ziarnisty albo płatki podgrzewa się, nawilża i poddaje sterylizacji z zastosowaniem wody ozonowanej o stężeniu ozonu od 6 do 20 g/m3 i temperaturze od 30 do 75°C w nawilżaczu (1).
  20. 20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że woda ozonowana natryskiwana jest w nawilżaczu (1) na przesuwający się materiał dyszami natryskowymi (106), pod regulowanym ciśnieniem wynoszącym od 0,05 do 0,2 MPa do uzyskania wilgotności od 13 do 35%.
  21. 21. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że czas przebywania materiału ziarnistego albo płatków w nawilżaczu (1) wynosi od 1 do 35 minut.
  22. 22. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-21, znamienny tym, że płatkowanie materiału ziarnistego nie mającego początkowo postaci płatków odbywa się przed jego żelatynizacją w suszarce fluidyzacyjnej (4).
  23. 23. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-22, znamienny tym, że płatki otrzymane z materiału ziarnistego poddaje się żelatynizacji w suszarce fluidyzacyjnej (4), ogrzewając gorącym powietrzem o temperaturze od 60 do 180°C, z jednoczesnym przesuwem złoża płatków pod promiennikami podczerwieni (409) w kierunku króćca (404) odbioru płatków oraz przy jednoczesnym nagrzewaniu promieniowaniem podczerwonym.
  24. 24. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-23, znamienny tym, że prędkość gorącego powietrza podczas procesu fluidyzacji wynosi od 0,5 do 5 m/s.
  25. 25. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-24, znamienny tym, że płatki otrzymane z materiału ziarnistego dozuje się na sito fluidyzacyjne (406) równomiernie, na całą jego szerokość, warstwą o grubości 20-55 mm.
  26. 26. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-25, znamienny tym, że czas ogrzewania płatków otrzymanych z materiału ziarnistego promieniowaniem podczerwonym oraz gorącym powietrzem podczas procesu fluidyzacji wynosi od 0,5 do 10 minut.
  27. 27. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-26, znamienny tym, że płatki otrzymane z materiału ziarnistego ogrzewane są promieniowaniem podczerwonym o długości fal od 2 do 6 μm.
  28. 28. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-27, znamienny tym, że płatki otrzymane z materiału ziarnistego ogrzewane są promieniowaniem podczerwonym o regulowanej mocy w zakresie od 0,01 do 0,35 kW/kg.
  29. 29. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-28, znamienny tym, że nagrzewanie promieniowaniem podczerwonym płatków otrzymanych z materiału ziarnistego prowadzi się w okresie stałej prędkości suszenia.
  30. 30. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-29, znamienny tym, że ilość gorącego powietrza dostarczanego podczas procesu fluidyzacji w suszarce fluidyzacyjnej (1) jest większa na początku sita fluidyzacyjnego (406) i mniejsza na jego końcu.
  31. 31. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że stosuje się dodatek ziół, które rozdrabnia się i przesiewa na sicie o oczku od 1x1 do 6x6 mm i poddaje się dosuszaniu do uzyskania wilgotności końcowej w zakresie od 1 do 6%, z jednoczesną sterylizacją mieszanką ozonowo-powietrzną o stężeniu ozonu od 1 do 250 g/m3 i temperaturze od 20 do 40°C we fluidyzacyjnym sterylizatorze ziół (8) z prędkością przepływu mieszanki ozonowo-powietrznej wynoszącą od 0,3 do 2,5 m/s w stosunku do przekroju czynnego komory.
  32. 32. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 19-30, znamienny tym, że płatki otrzymane z materiału ziarnistego kierowane są pierwszym transportem pneumatycznym (61) do dozownika płatków (71), z którego dozowane są do opakowań jednostkowych (73).
  33. 33. Sposób według zastrz. 31, znamienny tym, że zioła kierowane są drugim transportem pneumatycznym (62) do dozownika ziół (72), z którego dozowane są do opakowań jednostkowych (73).
PL433646A 2020-04-23 2020-04-23 Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego PL241745B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433646A PL241745B1 (pl) 2020-04-23 2020-04-23 Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433646A PL241745B1 (pl) 2020-04-23 2020-04-23 Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433646A1 PL433646A1 (pl) 2021-10-25
PL241745B1 true PL241745B1 (pl) 2022-11-28

Family

ID=78572497

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433646A PL241745B1 (pl) 2020-04-23 2020-04-23 Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241745B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433646A1 (pl) 2021-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5852882A (en) Food drying apparatus
US5613428A (en) Apparatus for cooking food products for consumption
RU2458598C2 (ru) Способ и устройство для изготовления пищевого продукта
EP0743497B1 (en) Method and apparatus for drying a food granule slurry
US5293814A (en) Apparatus for hydro-thermical treatment of starchy products, in particular rice
US5997930A (en) Method for processing rice
CN104872278B (zh) 一种杀灭谷物微生物和虫卵的系统与方法
CN108576599A (zh) 富含γ-氨基丁酸谷物的生产方法及其设备
TW306872B (pl)
PL231842B1 (pl) Sposób i urządzenie do suszenia i termicznego utrwalania materiałów biologicznych, w tym ziaren surowców roślinnych, zwłaszcza sezamu
PL241745B1 (pl) Linia do wytwarzania produktu spożywczego w postaci płatków otrzymanych z materiału ziarnistego, zwłaszcza z ziarna zbóż oraz sposób wytwarzania produktu spożywczego
US5744184A (en) Method for efficient utilization of water in processing food products
TWI232728B (en) Method and apparatus for producing sprouted germinated rice
JPS62228233A (ja) 動物飼料の製造方法及び装置
CN107182964A (zh) 一种可增强诱食性的环保鱼饵生产系统
PL229669B1 (pl) Sposób i urządzenie do żelatynizacji ziarna
US460320A (en) Cereal food and process of producing the same
US5567457A (en) Method for treating feed grains
JPS60241859A (ja) 粉粒物質の落下式加熱処理方法及び装置
KR100546033B1 (ko) 현미 연속살균과 백미 혼합 장치 및 방법
RU2637528C2 (ru) Дезинтеграционно-конвективно-кондуктивный сушильный агрегат - устройство получения порошков из различных видов сельскохозяйственного сырья и дикоросов
RU2764804C1 (ru) Технологическая линия производства высокоусвояемых комбикормов для ранней молоди рыб
CN107279087A (zh) 一种显著增强鱼饵诱食性的加工系统
RU2542112C2 (ru) Линия микронизации фуражного зерна
CN209031228U (zh) 一种适用于颗粒状食品物料的连续膨化装置