PL241678B1 - Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych - Google Patents

Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych Download PDF

Info

Publication number
PL241678B1
PL241678B1 PL425307A PL42530718A PL241678B1 PL 241678 B1 PL241678 B1 PL 241678B1 PL 425307 A PL425307 A PL 425307A PL 42530718 A PL42530718 A PL 42530718A PL 241678 B1 PL241678 B1 PL 241678B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
arms
arm
bicycle according
tube
Prior art date
Application number
PL425307A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425307A1 (pl
Inventor
Zdzisław Wałęga
Original Assignee
Univ Zielonogorski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Zielonogorski filed Critical Univ Zielonogorski
Priority to PL425307A priority Critical patent/PL241678B1/pl
Publication of PL425307A1 publication Critical patent/PL425307A1/pl
Publication of PL241678B1 publication Critical patent/PL241678B1/pl

Links

Landscapes

  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Steering Devices For Bicycles And Motorcycles (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych charakteryzujący się tym, że wyposażony jest w rozłączną ramę (3) składającą się ze wzdłużnych elementów o przekroju owalnym: tylnej wzdłużnej części (7), połączonej z nią środkowej części (8) w widoku zbliżonej do romboidu utworzonej przez dwa rozchodzące się i ponownie stykające ramiona (9) oraz przedniej wzdłużnej rozłącznej części (10) połączonej ze środkową częścią (8) ramy (3) i zagiętej na końcu łączonym z kierownicą (4), gdzie przednia część (10) ramy (3) przed końcowym miejscem zagięcia podzielona jest na dwa rozłączne wzdłużne elementy (11a, 11b), a rama (3) jest pusta w środku, zamocowany do tylnej części (7) ramy (3) i tylnych kół (2) układ zawieszenia zawierający umieszczoną między dwoma tylnymi kołami (2) parę górnych wahaczy (15) i parę dolnych wahaczy (16), gdzie każdy górny wahacz (15) i każdy dolny wahacz (16) wyposażony jest w dwa ramiona (17) i ma kształt zbliżony do litery A, a ramiona (17) wahacza (15, 16) i miejsce łączenia ramion (17) każdego wahacza (15, 16) zakończone są wzdłużnymi przelotowymi otworami (18), wahacze (15, 16) zamocowane są do osadzonych na ramie (3) roweru dwóch par płytek montażowych zaopatrzonych w cztery otwory tak, że w górnych otworach każdej pary płytek montażowych zamocowane jest jedno ramię (17) każdego górnego wahacza (15), w dolnych otworach każdej pary płytek montażowych zamocowane jest jedno ramię (17) każdego dolnego wahacza (16), miejsce łączenia ramion (17) każdego górnego wahacza (15) połączone jest z miejscem łączenia ramion (17) umieszczonego pod nim dolnego wahacza (16) za pomocą tulejek gumowo-metalowych zamocowanych we wzdłużnych przelotowych otworach (18) miejsc łączenia ramion (17), połączonych ze zwrotnicami zamocowanymi do tylnych kół (2) roweru, przy czym do ramy (3) oraz jednego ramienia (17) każdego dolnego wahacza (16) zamocowany jest co najmniej jeden amortyzator, a do przedniej części (10) ramy (3) zamocowany jest rozłącznie zespół kierownicy (4) z zamocowanym do niej ręcznym mechanizmem korbowym i przedniego widelca (5) połączonego z przednim kołem (1), do których zamocowana jest napędowa łańcuchowa przekładnia.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych, z dwoma kołami z tyłu i jednym kołem z przodu. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych z niedowładem kończyn dolnych jako podstawowy środek do poruszania się, do rehabilitacji, rekreacji oraz rywalizacji sportowej.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są rowery szosowe z jednym kołem napędzanym z przodu oraz dwoma kołami z tyłu umieszczonymi na sztywnej osi tylnej. Tego typu konstrukcja nie nadaje się do jazdy rekreacyjnej ze względu na brak amortyzacji, a w efekcie niski komfort jazdy. Rzadziej spotykane jest rozwiązanie, w którym z tyłu umieszczone jest koło napędowe, a z przodu dwa koła skrętne z systemem układu wielowahaczowego stosowane w rowerach górskich. Istnieją również urządzenia mocowane bezpośrednio do wózka inwalidzkiego, które mają za zadanie ułatwić poruszanie się po mieście bez schodzenia z wózka. Napęd korbowy przenoszony jest z poruszanych ręcznie korb na koła napędowe za pomocą łańcucha. W klasycznych konstrukcjach rowerów z napędem ręcznym korby, napędzane siłą ludzkich rąk, ustawione są na przemian, natomiast w nowszych modelach i w rowerach sportowych, korby ustawione są równolegle.
Z opisów ochronnych CZ1788 i CZ1791 znany jest trójkołowy rower z napędem ręcznym, zawierający dwa tylne koła i jedno przednie koło, siedzisko połączone z ramą oraz zamocowany do kierownicy układ napędowy wyposażony w dwie przekładnie zębate połączone łańcuchem. Jedna przekładnia zębata współpracuje z mechanizmem korbowym umieszczonym na kierownicy, a druga przekładnia zębata współpracuje z przednim kołem za pomocą dodatkowego łańcucha.
Z opisu zgłoszeniowego FR2807729 znany jest trójkołowy rower z napędem ręcznym i napędem dźwigniowym, zawierający dwa tylne koła i jedno przednie koło, siedzisko połączone z ramą oraz zamocowany do kierownicy mechanizm korbowy. Rower wyposażony jest w sztywny układ tylnego zawieszenia zawierający poprzeczny wahacz łączący dwa tylne koła, belkę wzmacniającą oraz zamocowane do wahacza belki wyposażone w sprężyny.
Z opisu ochronnego TWM472662 znany jest rower z napędem ręcznym mocowany bezpośrednio do wózka inwalidzkiego. Rower ma zamocowany do kierownicy mechanizm korbowy, a do przedniego widelca mocowany jest rozłącznie za pomocą ramy wózek inwalidzki.
Z opisu zgłoszeniowego US6105986 znany jest trójkołowy rower z napędem ręcznym, zawierający dwa tylne koła i jedno przednie koło, siedzisko połączone z ramą wyposażone w mechanizm do regulacji kąta oparcia oraz zamocowany do kierownicy i przedniego widelca układ napędowy wyposażony w dwie przekładnie zębate połączone łańcuchem. Jedna przekładnia zębata współpracuje z mechanizmem korbowym umieszczonym na kierownicy, a druga przekładnia zębata współpracuje z przednim kołem za pomocą łańcucha. Rower wyposażony jest w podpory na stopy zamocowane do przedniego koła i belki usztywniającej połączonej z ramą.
Z opisu patentowego KR101666321 znane jest zawieszenie przednie do trójkołowego roweru, wyposażonego w dwa koła z przodu i jedno koło tylne, zapobiegające przechylaniu się roweru i jego niestabilności. Zawieszenie zawiera dwie pary wahaczy o kształcie zbliżonym do litery A mocowane do przedniego widelca za pomocą płytek montażowych wyposażonych w otwory osadzonych na stelażu. Zakończenia ramion wahaczy i miejsca łączenia ramion wyposażone są w pionowe przelotowe otwory montażowe. Górne i dolne wahacze połączone są tuleją i śrubami.
Z opisu ochronnego TWM537556 znane jest zawieszenie tylne do trójkołowego roweru, wyposażonego w dwa koła z tyłu i jedno koło przednie. Zawieszenie zawiera dwie pary poprzecznych wahaczy mocowane do wzdłużnej pionowej belki z jednej strony, a z drugiej strony wahacze połączone są ze sobą za pomocą tulei łączących. Przy dolnych wahaczach zamocowana jest poprzecznie sprężyna.
Z opisu zgłoszeniowego WO2015071838 znane jest zawieszenie przednie do trójkołowego roweru, wyposażonego w dwa koła z przodu i jedno koło tylne. Zawieszenie zawiera dwie pary wahaczy o kształcie zbliżonym do litery A mocowane do specjalnego stelaża za pomocą śrub z jednej strony, a z drugiej strony wahacze połączone są ze sobą za pomocą tulejek i śrub.
Funkcjonalność rowerów ręcznych, decydująca o możliwych jego zastosowaniach, zależy od wielu czynników, w tym między innymi od geometrii ramy mającej wpływ na pozycję rowerzysty w czasie jazdy, komfort jazdy, stabilność i wytrzymałość roweru, a także parametry jazdy.
Dotychczas znane powszechnie stosowane ramy do rowerów trójkołowych pozwalają na przyjęcie rowerzyście tylko pozycji siedzącej albo tylko pozycji leżącej. Ramy te wykonane są z reguły
PL 241 678 B1 z pojedynczego wzdłużnego elementu rurowego, który może być zagięty w jednym lub kilku miejscach, np. GB2022529, US6105986, które ujawniają ramy rowerowe wykonane ze wzdłużnego elementu rurowego o przekroju owalnym. Znane są także rozwiązania, w których rama wykonana jest częściowo w postaci platformy zapewniającej podparcie na stopy, np. z opisu zgłoszeniowego CN102107703, a także rozwiązania, gdzie rama wykonana jest z dwóch wzdłużnych równoległych do siebie elementów rurowych połączonych z widelcem przednim albo belką kierownicy, np. z opisu zgłoszeniowego CN103879490.
Znane rozwiązania rowerów trójkołowych nie zapewniają osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza z niedowładem kończyn dolnych roweru, który jednocześnie jest lekki i łatwy do złożenia i rozłożenia na czas transportu albo przechowywania roweru w domu, pozwala na ergonomiczną i komfortową jazdę w każdym terenie, i który wyposażony jest w tylne amortyzowane zawieszenie niezależne.
Dotychczasowe rozwiązania dotyczące zawieszenia rowerów trójkołowych nie rozwiązują problemu zapewnienia tylnego amortyzowanego zawieszenia z podwójnym wahaczem, zapewniającego rowerom z dwoma kołami z tyłu większą stabilność i komfortową jazdę w każdym terenie. Ponadto znane rozwiązania cechuje skomplikowana budowa poprzez stosowanie wielu elementów montażowych i łączących, a także specjalnych stelaży.
Znane rozwiązania nie rozwiązują problemu zapewnienia ramy, która w łatwy sposób może być rozłączona z przednim widelcem i jednocześnie posiada kształt zapewniający dogodną pozycję rowerzysty w czasie jazdy, komfort jazdy, stabilność i wytrzymałość roweru, a także parametry jazdy.
Celem wynalazku jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza z niedowładem kończyn dolnych, amortyzowanego stabilnego uniwersalnego roweru o niskiej wadze i wysokim komforcie jazdy, służącego zarówno do codziennego poruszania się, jak i do uprawiania rekreacji na szosie i w terenie oraz łatwego w transporcie i przechowywaniu.
Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych, z dwoma tylnymi kołami, jednym przednim kołem i ręcznym napędem korbowym charakteryzuje się według wynalazku tym, że:
wyposażony jest w rozłączną ramę składającą się z tylnej rury, połączonej z nią środkowej części ramy o kształcie romboidu utworzonej przez dwie rozchodzące się i ponownie stykające rury tworzące ramiona romboidu, połączonej z przednią rurą, gdzie każda rura tworząca ramię romboidu jest zagięta w środkowej części pod kątem od 143 do 149 stopni, rury tworzące ramiona romboidu znajdują się względem siebie pod kątem od 30 do 33 stopni, każda rura tworząca ramię romboidu jest umiejscowiona w stosunku do tylnej rury pod kątem od 160 do 165 stopni oraz w stosunku do przedniej rury pod kątem 165 stopni, a przednia rura jest zagięta na końcu łączonym z główką ramy kierownicy pod kątem 83 stopni i połączona ze środkową częścią ramy za pomocą tulei zamocowanej do środkowej części ramy o średnicy mniejszej niż średnica przedniej rury, przy czym tylna rura, rury tworzące ramiona romboidu i przednia rura mają przekrój owalny i są puste w środku;
zamocowany do tylnej rury ramy i tylnych kół układ zawieszenia zawiera umieszczoną między dwoma tylnymi kołami parę górnych wahaczy i parę dolnych wahaczy o kształcie zbliżonym do litery A, gdzie każdy górny wahacz i każdy dolny wahacz wyposażony jest w dwa ramiona, a ramiona wahaczy i miejsce łączenia ramion każdego wahacza zakończone są wzdłużnymi przelotowymi otworami, gdzie wahacze połączone są ze sobą za pomocą dwóch par płytek montażowych zaopatrzonych w cztery otwory tak, że w górnych otworach każdej pary płytek montażowych zamocowane jest jedno ramię każdego górnego wahacza, w dolnych otworach każdej pary płytek montażowych zamocowane jest jedno ramię każdego dolnego wahacza, miejsce łączenia ramion każdego górnego wahacza połączone jest z miejscem łączenia ramion umieszczonego pod nim dolnego wahacza za pomocą tulejek gumowo-metalowych zamocowanych we wzdłużnych przelotowych otworach miejsc łączenia ramion połączonych ze zwrotnicami, a do jednego ramienia każdego dolnego wahacza zamocowany jest co najmniej jeden amortyzator gazowy, przy czym do przedniej rury ramy zamocowany jest rozłącznie zespół kierownicy i przedniego widelca połączonego z przednim kołem, a do kierownicy zamocowana jest napędowa łańcuchowa przekładnia z ręcznym mechanizmem korbowym.
Korzystnie grubość ścianek tylnej rury, rur tworzących ramiona romboidu i przedniej rury ramy wynosi od 2,6 mm do 3,2 mm, a długość ramy wynosi 1250 mm.
Korzystnie wysokość owalu tylnej rury, rur tworzących ramiona romboidu i przedniej rury ramy wynosi 36,2 mm, a szerokość owalu tylnej rury, rur tworzących ramiona romboidu i przedniej rury ramy wynosi 20,2 mm.
PL 241 678 B1
Korzystnie tuleja oraz część przedniej rury ramy wyposażone są w otwory.
Korzystnie tuleja oraz część przedniej rury ramy mocowane są za pomocą śrub z dźwignią zaciskową.
Korzystnie rama wykonana jest ze stopu aluminium.
Korzystnie przednia rura ramy na zagiętym końcu wyposażona jest w poprzeczną wzmacniającą belkę nachyloną pod kątem 140 stopni do miejsca łączenia tulei oraz części przedniej rury, a pod kątem 123 stopni do główki ramy kierownicy.
Odległość jednej pary płytek montażowych od drugiej pary płytek montażowych odpowiada odległości między ramionami wahaczy.
Korzystnie ramiona wahaczy zamocowane są do płytek montażowych za pomocą połączenia gwintowego.
Korzystnie górne wahacze wykonane są z poliamidu.
Korzystnie dolne wahacze wykonane są ze stopu aluminium.
Korzystnie górne wahacze są wewnątrz częściowo wydrążone.
Amortyzator zamocowany jest do ramienia dolnego wahacza i ramy roweru płytką mocującą.
Korzystnie przedni widelec połączony jest z układem napędowym zawierającym trzybiegową przekładnię zębatą oraz ośmiobiegową przekładnię zębatą.
Ośmiobiegowa przekładnia zębata połączona jest z przednim kołem, a trzybiegową przekładnia zębata połączona jest z mechanizmem korbowym.
Mechanizm korbowy wyposażony jest w uchwyty, na których zamocowane są manetki zmiany biegów oraz manetki tylnych hamulców hydraulicznych.
Do tylnej rury ramy i środkowej części ramy zamocowane jest siedzisko.
Korzystnie siedzisko jest dwuczęściowe. Górna część siedziska stanowiąca oparcie zamocowana jest do miejsca łączenia tylnej rury ramy i środkowej części ramy. Dolna część siedziska wyposażona jest od spodu w dwa prowadniki i usytuowana na dwóch prowadnicach zamocowanych do rur środkowej części ramy. W łożyskach umieszczonych w otworach wykonanych naprzemiennie w stykających się końcach górnej części siedziska i dolnej części siedziska ułożyskowany jest ruchomy poprzeczny wałek.
Korzystnie dolna część siedziska wyposażona jest w ręczny zapadkowy system regulacji.
Korzystnie przedni widelec zaopatrzony jest w pionową wzmacniającą belkę.
Przedni widelec na wysokości przedniego koła wyposażony jest obustronnie w podpory na stopy.
Korzystnie kierownica zamocowana jest wewnątrz główki ramy kierownicy zakończonej obustronnie łożyskami stożkowymi, dociskanymi za pomocą nakrętek dociskowych.
Rama połączona jest z kierownicą i przednim widelcem za pomocą elementu rozłącznego. Korzystnie jedno stożkowe łożysko połączone jest z wewnętrznym sworzniem kontrującym wyposażonym w nakrętkę kontrującą, do którego mocowany jest element rozłączny kierownicy zakończony śrubami kontrującymi z dźwignią zaciskową mocowanymi na sworzniu kontrującym i przednim widelcu pod mechanizmem korbowym, a drugie stożkowe łożysko połączone jest z widelcem na wysokości przedniego koła.
Rower według wynalazku umożliwia jazdę zarówno po utwardzonej nawierzchni, jak i w terenie, dzięki zastosowaniu tylnego wielowahaczowego, amortyzowanego zawieszenia, jak i odpowiedniemu doborowi przekładni.
Rama poprzez zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne, zapewnia dogodną pozycję rowerzysty w czasie jazdy, komfort jazdy, stabilność i wytrzymałość roweru, a także parametry jazdy. Rama charakteryzuje się możliwością łatwego rozłączania z przednim widelcem, co ułatwia transport i przechowywanie roweru. Rama zapewnia poruszanie się w każdym terenie, punkt główki skrętu został przesunięty bliżej ud kierowcy, poprawiając w ten sposób komfort skrętu, przy którym kierowca nie zahacza kolanami o ramę.
Wielowahaczowe zawieszenie zastosowane w tylnej osi pojazdu znajdujące się tuż za plecami kierowcy, niweluje negatywne dla stabilności pojazdu skutki zmniejszenia rozstawu kół, a także dzięki swojej konstrukcji i zastosowaniu amortyzatorów gazowych zapewnia dobrą amortyzację i wysoki komfort jazdy.
Siedzenie kierowcy może być ułożone pod optymalnym kątem, nie obciążającym kręgosłupa oraz dającym odpowiedni komfort jazdy w różnych warunkach jazdy. W razie potrzeby i zmiany stylu jazdy użytkownik będzie mógł zmienić kąt pochylenia oparcia. Zastosowane rozwiązanie rozłączania przedniego widelca od reszty ramy głównej umożliwia łatwy transport, a przez to zwiększa możliwości
PL 241 678 B1 wykorzystania roweru w różnych warunkach oraz miejscach. Dzięki zastosowanym materiałom rower ma niską wagę.
Wynalazek został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rower trójkołowy z napędem ręcznym w ujęciu schematycznym w widoku z boku; fig. 2 przedstawia ramę roweru w widoku z boku; fig. 3 przedstawia ramę roweru w widoku z góry; fig. 4 przedstawia układ tylnego zawieszenia w ujęciu schematycznym; fig. 5a przedstawia górny wahacz w widoku z góry; fig. 5b przedstawia górny wahacz w przekroju bocznym wzdłużnym; fig. 5c przedstawia dolny wahacz widoku z góry; fig. 6 przedstawia płytkę montażową mocującą wahacze do ramy; fig. 7 przedstawia siedzisko i mechanizm mocujący je do ramy; fig. 8 przedstawia połączenie górnej i dolnej części siedziska; fig. 9 przedstawia układ kierowniczy z przednim widelcem w widoku z boku; fig. 10 przedstawia układ kierowniczy z przednim widelcem w ujęciu schematycznym; fig. 11 przedstawia główkę ramy kierownicy.
Trójkołowy rower z napędem ręcznym ma napędowe koło przednie 1 będące jednocześnie kołem skrętnym o rozmiarze 26 cali, dwa tylne koła 2 o rozmiarze 26 cali osadzone obrotowo na swej osi i sztywną stałą ramę 3, do której zamocowany jest zespół składający się z kierownicy 4 i przedniego widelca 5 połączonego z kierownicą 4 i ramą 3 za pomocą główki ramy kierownicy 6. Koła 1, 2 roweru są łatwo demontowane dzięki zastosowaniu śrub z dźwignią zaciskową.
Pokazana na fig. 1, fig. 2 i fig. 3 wykonana ze stopu aluminium 2017 A - PN/PA6 rama 3 roweru o długości 1250 mm ma tylną rurę 7, z którą połączona jest środkowa część 8 ramy 3 o kształcie romboidu utworzona przez dwie rozchodzące się i ponownie stykające rury 9a, 9b tworzące ramiona romboidu. Każda rura 9a, 9b tworząca ramię romboidu jest zagięta w środkowej części pod kątem 143 stopni, rury 9a, 9b tworzące ramiona romboidu znajdują się względem siebie pod kątem 30 stopni, każda rura 9a, 9b tworząca ramię romboidu jest umiejscowiona w stosunku do tylnej rury 7 pod kątem 160 stopni. Środkowa część 8 ramy 3 połączona jest z przednią rurą 10 za pomocą tulei 11 zamocowanej do środkowej części 8 ramy 3 o średnicy mniejszej niż średnica przedniej rury 10. Każda rura 9a, 9b tworząca ramię romboidu jest umiejscowiona w stosunku do przedniej rury 10 pod kątem 165 stopni.
Tuleja 11 oraz część przedniej rury 10 ramy 3 wyposażone są w otwory 12 i łączone są za pomocą śrub z dźwignią zaciskową. Przednia rura 10 jest zagięta na końcu łączonym z główką ramy kierownicy 6 pod kątem 83 stopni.
Przednia rura 10 ramy 1 na zagiętym końcu wyposażona jest w poprzeczną wzmacniającą belkę 13 nachyloną pod kątem 140 stopni do miejsca łączenia tulei 11 oraz części przedniej rury 10 oraz pod kątem 123 stopni do główki ramy kierownicy 6.
Tylna rura 7, rury 9a, 9b tworzące ramiona romboidu oraz przednia rura 10 mają przekrój owalny i są puste w środku.
Tylna rura 7, rury 9a, 9b tworzące ramiona romboidu oraz przednia rura 10 mają przekrój owalny. Wysokość owalu wynosi 36,2 mm, a szerokość owalu wynosi 20,2 mm. Grubość ścianek rur 7, 9a, 9b, 10 ramy 3 wynosi 3,2 mm.
Przednia rura 10 ramy 3 przyspawana jest do główki ramy kierownicy 6 połączonej z przednim widelcem 5.
Rama 3 rozłączana jest w najmniej obciążonym i najbardziej wzmocnionym miejscu, tj. przy zagiętym końcu ramy 3 wyposażonym w poprzeczną wzmacniającą belkę 13. Zastosowanie poprzecznej wzmacniającej belki 13 zwiększa sztywność ramy 3 oraz bezpieczeństwo połączenia miejsca rozłączania.
Długość ramy 3 została dobrana w sposób najbardziej dogodny do obu stylów jazdy tak, by kierowca w każdym momencie czuł się bezpieczny i miał pełną kontrolę nad pojazdem. Szerokość pojazdu zmniejszono w stosunku do szerokości typowych konstrukcji. Dzięki opisanej konstrukcji ramy 3 punkt skrętu może być przesunięty bliżej ud kierowcy, poprawiając w ten sposób komfort skrętu, przy którym kierowca nie zahacza kolanami o ramę 1.
Do tylnej rury 7 ramy 3 zamocowany jest pokazany na fig. 1, fig. 3 i fig. 4, fig. 5a-5c, fig. 6 układ tylnego zawieszenia zawierający umieszczoną między dwoma tylnymi kołami 2 parę górnych wahaczy 14 i parę dolnych wahaczy 15 o kształcie zbliżonym do litery A, wyposażonych w dwa ramiona 16. Ramiona 16 wahacza 14, 15 i miejsce łączenia ramion 16 każdego wahacza 14, 15 zakończone są wzdłużnymi przelotowymi otworami 17 służącymi do zamontowania w nich tulejek gumowo-metalowych.
Wahacze 14, 15 połączone są ze sobą za pomocą dwóch par płytek montażowych 18 zaopatrzonych w cztery otwory 19 tak, że w dwóch górnych otworach 19a każdej pary płytek montażowych 18
PL 241 678 B1 zamocowane jest jedno ramię 16 każdego górnego wahacza 14, a w dwóch dolnych otworach 19b każdej pary płytek montażowych 18 zamocowane jest jedno ramię każdego dolnego wahacza 15.
Ramiona 16 wahaczy 14, 15 zamocowane są do płytek montażowych 18 za pomocą połączenia gwintowego - utwardzanymi śrubami z gwintem samohamownym uniemożliwiającymi samoodkręcanie się nakrętek. Odległość jednej pary płytek montażowych 18 od drugiej pary płytek montażowych 18 odpowiada odległości między ramionami 16 wahaczy 14, 15, a jedna para płytek montażowych 18 umieszczona jest na końcu tylnej rury 7 ramy 3 roweru.
Miejsce łączenia ramion 16 każdego górnego wahacza 14 połączone jest z miejscem łączenia ramion 16 umieszczonego pod nim dolnego wahacza 15 za pomocą połączonych ze zwrotnicą 20 tulejek gumowo-metalowych 21 zamocowanych we wzdłużnych przelotowych otworach 17 ramion 16. Zwrotnice 20 zamocowane są do tylnych kół 2 roweru za pomocą nieuwidocznionych na rysunku piast mocowanych jednostronnie. Górne wahacze 14 są częściowo wydrążone i wykonane są z poliamidu, a dolne wahacze 15 wykonane są ze stopu aluminium 2017A - PN/PA6.
Do jednego ramienia 16 każdego dolnego wahacza 15 zamocowany jest za pomocą płytki mocującej 22 jeden amortyzator gazowy 23, zamocowany z drugiej strony do ramy 3 roweru.
Pokazana na fig. 9 i fig. 10 napędowa łańcuchowa przekładnia 24 zamocowana jest do przedniego widelca 5 i kierownicy 4. Napęd przenoszony jest łańcuchem 25 bez końca siłą mięśni z ręcznego mechanizmu korbowego 26 na koło przednie 1 poprzez ośmiobiegową przekładnię zębatą 27 ułożyskowaną na wałku 28 umieszczonym w osi przedniego koła 1 oraz poprzez trzybiegową przekładnię zębatą 29 zamocowaną w mechanizmie korbowym 26. Do korb 30 mechanizmu korbowego 26 zamocowane są uchwyty 31, do których zamocowane są manetki hamulców hydraulicznych 32 oraz manetki zmiany biegów 33.
Do tylnej rury 7 ramy 3 i środkowej części 8 ramy 3 zamocowane jest pokazane na fig. 7 i fig. 8 dwuczęściowe regulowane siedzisko 34, umieszczone przed układem zawieszenia tylnych kół 2. Stelaż górnej części 35 siedziska 34 stanowiącej oparcie zamocowany jest do miejsca łączenia tylnej rury 7 i środkowej części 8 ramy 3 za pomocą tulei 36 ze śrubą regulującą 37. Dolna część 38 siedziska 34 wyposażona jest od spodu w dwa prowadniki 39 współpracujące z dwoma prowadnicami 40 zamocowanymi do rur 9a, 9b środkowej części 8 ramy 3. Dolna część 38 siedziska 34 przesuwana jest dzięki zastosowaniu czterech łożysk kulkowych, które poruszają się w odpowiednio zaprojektowanych prowadnicach 40. W łożyskach 41 umieszczonych w otworach 42 wykonanych naprzemiennie w stykających się końcach górnej części 35 siedziska 34 i dolnej części 38 siedziska 34 ułożyskowany jest ruchomy poprzeczny wałek 43. Rozwiązanie to umożliwia regulację kąta oparcia poprzez wzdłużną regulację dolnej części 38 siedziska 34, a także zapewnia regulację wysunięcia dolnej części siedziska 34 zamocowanej na prowadnicach 40. Stopniową zmianę położenia dolnej części siedziska umożliwia ręczny, zapadkowy system regulacji.
Przedni widelec 5 udoskonala komfort skrętu. Miejsce mocowania przedniego koła 1 napędzającego pojazd umieszczone jest na wysokości kostki kierowcy, co poprawia jakość skrętu oraz zmniejsza wkład siły, jaką musi użyć do wykonania skrętu. Przedni wide lec zaopatrzony jest ponadto w pionową wzmacniającą belkę 44. Widelec 5 na wysokości przedniego koła 1 wyposażony jest obustronnie w podpory 45 na stopy, obszyte siatką.
Jak pokazano na fig. 1 i fig. 11 kierownica 4 i przedni widelec 5 łączą się z ramą 3 poprzez główkę ramy kierownicy 6 zakończoną łożyskami stożkowymi 46, ze względu na ich odporność na siły działające poprzecznie do ich osi obrotu. Kierownica 4 zamocowana jest wewnątrz główki ramy kierownicy 6 zakończonej obustronnie łożyskami stożkowymi 46, dociskanymi za pomocą nakrętek dociskowych 47. Nakrętki te służą do dociskania łożysk oraz mocowania kierownicy 4 w główce ramy kierownicy 6. Jedno stożkowe łożysko 46 połączone jest z wewnętrznym sworzniem kontrującym 48 wyposażonym w nakrętkę kontrującą 49, do którego mocowany jest element rozłączny 50 kierownicy 4 zakończony śrubami kontrującymi 51 z dźwignią zaciskową mocowanymi na sworzniu kontrującym 48 i przednim widelcu 5 pod mechanizmem korbowym 26. Drugie stożkowe łożysko 46 połączone jest z widelcem 5 na wysokości przedniego koła 1. Sworzeń kontrujący 48 umieszczony wewnątrz ramy kierownicy pełni funkcję wzmacniającą konstrukcję kierownicy 4.
Dzięki rozwiązaniu rozłączanej ramy 3 i rozłączanego przedniego widelca 5 rower może być transportowany po rozłożeniu go wcześniej na dwa lub zestawy części.
W innym wariancie wykonania roweru każda rura 9a, 9b tworząca ramię romboidu jest zagięta w środkowej części pod kątem 149 stopni, rury 9a, 9b tworzące ramiona romboidu znajdują się względem siebie pod kątem 33 stopni, każda rura 9a, 9b tworząca ramię romboidu jest umiejscowiona
PL 241 678 B1 w stosunku do tylnej rury 7 pod kątem 165 stopni. Każda rura 9a, 9b tworząca ramię romboidu jest umiejscowiona w stosunku do przedniej rury 10 pod kątem 165 stopni. Wszystkie rury 7, 9a, 9b, 10 ramy mają przekrój owalny. Wysokość owalu wynosi 36,2 mm, a szerokość owalu wynosi 20,2 mm. Rama 3 jest pusta w środku, grubość ścianek ramy 3 wynosi 2,6 mm.

Claims (27)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych, z dwoma tylnymi kołami, jednym przednim kołem i ręcznym napędem korbowym, znamienny tym, że:
    wyposażony jest w rozłączną ramę (3) składającą się z tylnej rury (7), połączonej z nią środkowej części (8) ramy (3) o kształcie romboidu utworzonej przez dwie rozchodzące się i ponownie stykające rury (9a, 9b) tworzące ramiona romboidu, połączonej z przednią rurą (10), gdzie każda rura (9a, 9b) tworząca ramię romboidu jest zagięta w środkowej części pod kątem od 143 do 149 stopni, rury (9a, 9b) tworzące ramiona romboidu znajdują się względem siebie pod kątem od 30 do 33 stopni, każda rura (9a, 9b) tworząca ramię romboidu jest umiejscowiona w stosunku do tylnej rury (7) pod kątem od 160 do 165 stopni oraz w stosunku do przedniej rury (10) pod kątem 165 stopni, a przednia rura (10) jest zagięta na końcu łączonym z główką ramy kierownicy (6) pod kątem 83 stopni i połączona ze środkową częścią (8) ramy (3) za pomocą tulei (11) zamocowanej do środkowej części (8) ramy (3) o średnicy mniejszej niż średnica przedniej rury (10), przy czym tylna rura (7), rury tworzące ramiona (9a, 9b) romboidu (3) i przednia rura (10) mają przekrój owalny i są puste w środku, zamocowany do tylnej rury (7) ramy (3) i tylnych kół (2) układ zawieszenia zawiera umieszczoną między dwoma tylnymi kołami (2) parę górnych wahaczy (14) i parę dolnych wahaczy (15) o kształcie zbliżonym do litery A, gdzie każdy górny wahacz (14) i każdy dolny wahacz (15) wyposażony jest w dwa ramiona (16), a ramiona (16) wahacza (14, 15) i miejsce łączenia ramion (16) każdego wahacza (14, 15) zakończone są wzdłużnymi przelotowymi otworami (17), gdzie wahacze (14, 15) połączone są ze sobą za pomocą dwóch par płytek montażowych (18) zaopatrzonych w cztery otwory (19a, 19b) tak, że w górnych otworach (19a) każdej pary płytek montażowych (18) zamocowane jest jedno ramię (16) każdego górnego wahacza (14), w dolnych otworach (19b) każdej pary płytek montażowych (18) zamocowane jest jedno ramię każdego dolnego wahacza (15), miejsce łączenia ramion (16) każdego górnego wahacza (14) połączone jest z miejscem łączenia ramion (16) umieszczonego pod nim dolnego wahacza (15) za pomocą tulejek gumowo-metalowych (20) zamocowanych we wzdłużnych przelotowych otworach (17) miejsc łączenia ramion (16) połączonych ze zwrotnicami (21), a do jednego ramienia (16) każdego dolnego wahacza (15) zamocowany jest co najmniej jeden amortyzator gazowy (22), przy czym do przedniej rury (10) ramy (3) zamocowany jest rozłącznie zespół kierownicy (4) i przedniego widelca (5) połączonego z przednim kołem (1), a do kierownicy (4) zamocowana jest napędowa łańcuchowa przekładnia (24) z ręcznym mechanizmem korbowym (26).
  2. 2. Rower według zastrz. 1, znamienny tym, że grubość ścianek tylnej rury (7), rur (9a, 9b) tworzących ramiona romboidu i przedniej rury (10) ramy (3) wynosi od 2,6 mm do 3,2 mm, a długość ramy (3) wynosi 1250 mm.
  3. 3. Rower według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wysokość owalu tylnej rury (7), rur (9a, 9b) tworzących ramiona romboidu i przedniej rury (10) ramy (3) wynosi 36,2 mm, a szerokość owalu tylnej rury (7), rur (9a, 9b) tworzących ramiona romboidu i przedniej rury (10) ramy (3) wynosi 20,2 mm.
  4. 4. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że tuleja (11) oraz część przedniej rury (10) ramy (3) wyposażone są w otwory (12).
  5. 5. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że tuleja (11) oraz część przedniej rury (10) ramy (3) mocowane są za pomocą śrub z dźwignią zaciskową.
  6. 6. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że rama (3) wykonana jest ze stopu aluminium.
  7. 7. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że przednia rura (10) ramy (3) na zagiętym końcu wyposażona jest w poprzeczną wzmacniającą belkę (13) nachy
    PL 241 678 B1 loną pod kątem 140 stopni do miejsca łączenia tulei (11) oraz części przedniej rury (10), a pod kątem 123 stopni do główki ramy kierownicy (6).
  8. 8. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 7, znamienny tym, że odległość jednej pary płytek montażowych (18) od drugiej pary płytek montażowych (18) odpowiada odległości między ramionami (16) wahaczy (14, 15).
  9. 9. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 8, znamienny tym, że ramiona (16) wahaczy (14, 15) zamocowane są do płytek montażowych (18) za pomocą połączenia gwintowego.
  10. 10. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 9, znamienny tym, że górne wahacze (14) wykonane są z poliamidu.
  11. 11. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 10, znamienny tym, że dolne wahacze (15) wykonane są ze stopu aluminium.
  12. 12. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 11, znamienny tym, że górne wahacze (14) są wewnątrz częściowo wydrążone.
  13. 13. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 12, znamienny tym, że amortyzator (23) zamocowany jest do ramienia (16) dolnego wahacza (14) i ramy (3) roweru płytką mocującą (22).
  14. 14. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 13, znamienny tym, że przedni widelec (5) połączony jest z układem napędowym zawierającym trzybiegową przekładnię zębatą (29) oraz ośmiobiegową przekładnię zębatą (27).
  15. 15. Rower według zastrz. 14, znamienny tym, że ośmiobiegowa przekładnia zębata (27) połączona jest z przednim kołem (1), a trzybiegowa przekładnia zębata (29) połączona jest z mechanizmem korbowym (26).
  16. 16. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 15, znamienny tym, że mechanizm korbowy (26) wyposażony jest w uchwyty (31), na których zamocowane są manetki zmiany biegów (33) oraz manetki tylnych hamulców hydraulicznych (32).
  17. 17. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 16, znamienny tym, że do tylnej rury (7) ramy (3) i środkowej części (8) ramy (3) zamocowane jest siedzisko (34).
  18. 18. Rower według zastrz. 17, znamienny tym, że siedzisko (34) jest dwuczęściowe.
  19. 19. Rower według zastrz. 18, znamienny tym, że górna część (35) siedziska (34) stanowiąca oparcie zamocowana jest do miejsca łączenia tylnej rury (7) ramy (3) i środkowej części (8) ramy (3).
  20. 20. Rower według zastrz. 18 albo 19, znamienny tym, że dolna część (38) siedziska (34) wyposażona jest od spodu w dwa prowadniki (39) i usytuowana na dwóch prowadnicach (40) zamocowanych do rur (9a, 9b) środkowej części (8) ramy (3).
  21. 21. Rower według zastrz. od 18 do 20, znamienny tym, że w łożyskach (41) umieszczonych w otworach (42) wykonanych naprzemiennie w stykających się końcach górnej części (35) siedziska (34) i dolnej części (38) siedziska (34) ułożyskowany jest ruchomy poprzeczny wałek (43).
  22. 22. Rower według zastrz. od 17 do 21, znamienny tym, że dolna część (38) siedziska (34) wyposażona jest w ręczny zapadkowy system regulacji.
  23. 23. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 22, znamienny tym, że przedni widelec (5) zaopatrzony jest w pionową wzmacniającą belkę (44).
  24. 24. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 23, znamienny tym, że przedni widelec (5) na wysokości przedniego koła (1) wyposażony jest obustronnie w podpory (45) na stopy.
  25. 25. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 24, znamienny tym, że kierownica (4) zamocowana jest wewnątrz główki ramy kierownicy (6) zakończonej obustronnie łożyskami stożkowymi (46), dociskanymi za pomocą nakrętek dociskowych (47).
  26. 26. Rower według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 25, znamienny tym, że rama (3) połączona jest z kierownicą (4) i przednim widelcem (5) za pomocą elementu rozłącznego (50).
  27. 27. Rower według zastrz. 25 albo 26, znamienny tym, że jedno stożkowe łożysko (46) połączone jest z wewnętrznym sworzniem kontrującym (48) wyposażonym w nakrętkę kontrującą (49), do którego mocowany jest element rozłączny (50) kierownicy (4) zakończony śrubami kontrującymi (51) z dźwignią zaciskową mocowanymi na sworzniu kontrującym (48) i przednim widelcu (5) pod mechanizmem korbowym (26), a drugie stożkowe łożysko (46) połączone jest z widelcem (5) na wysokości przedniego koła (1).
PL425307A 2018-04-23 2018-04-23 Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych PL241678B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425307A PL241678B1 (pl) 2018-04-23 2018-04-23 Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425307A PL241678B1 (pl) 2018-04-23 2018-04-23 Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425307A1 PL425307A1 (pl) 2019-11-04
PL241678B1 true PL241678B1 (pl) 2022-11-21

Family

ID=68501184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425307A PL241678B1 (pl) 2018-04-23 2018-04-23 Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241678B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425307A1 (pl) 2019-11-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2006265891B2 (en) Mobile elliptically driven device
CA2670278C (en) Self-propelled vehicle propelled by an elliptical drive train
US5354084A (en) Hand propulsion and steering dampening for three-wheel vehicle
US5072961A (en) Bicycle with universal adjustable frame
US6050584A (en) Bicycle placing rider in substantially semi-prone riding position
US6062581A (en) Leaning recumbent tricycle
US20050093270A1 (en) Human powered vehicle
TWI646011B (zh) 腳踏車及相關聯部件
US5584494A (en) Fitted recumbent bicycle frame building process
US9656714B2 (en) Recumbent bicycle with improved rear wheel support and pedal locating method
US20050263978A1 (en) Bicycle having frame geometry, elliptical pedaling path, and seat configuration to increase efficiency and comfort
US10040506B2 (en) Handle assembly and associated components for a cycle
US5342074A (en) Dual recumbent vehicle
PL241678B1 (pl) Rower trójkołowy z napędem ręcznym, zwłaszcza dla osób z niedowładem kończyn dolnych
KR20070029872A (ko) 접이식손발구동 자전거
KR20110039195A (ko) 고속 저상 소형 자전거
KR20090082165A (ko) 2인용 삼륜 자전거
RU2410279C2 (ru) Веломобиль
FI119805B (fi) Nelipyörä
JP2018528799A (ja) 調節可能なスポーツ車椅子
PL240479B1 (pl) Rama, zwłaszcza do roweru trójkołowego
CN100387479C (zh) 一种中轴前置坐式三轮车及其车架
CZ9779U1 (cs) Šlapací vozidlo
PL231868B1 (pl) Wielopozycyjny wózek sportowy z napędem ręcznym
RU1782856C (ru) Средство биотранспорта