PL241269B1 - Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta - Google Patents

Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta Download PDF

Info

Publication number
PL241269B1
PL241269B1 PL430772A PL43077219A PL241269B1 PL 241269 B1 PL241269 B1 PL 241269B1 PL 430772 A PL430772 A PL 430772A PL 43077219 A PL43077219 A PL 43077219A PL 241269 B1 PL241269 B1 PL 241269B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature
patient
module
sound
thermal imaging
Prior art date
Application number
PL430772A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430772A1 (pl
Inventor
Krzysztof Sielicki
Jacek Perliński
Ski Jacek Perli
Andrzej Turczak
Original Assignee
Mr Diagnosticpl Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mr Diagnosticpl Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa filed Critical Mr Diagnosticpl Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Priority to PL430772A priority Critical patent/PL241269B1/pl
Publication of PL430772A1 publication Critical patent/PL430772A1/pl
Publication of PL241269B1 publication Critical patent/PL241269B1/pl

Links

Landscapes

  • Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta.
Przed badaniem rezonansem magnetycznym sprawdzana jest udostępniona przez pacjenta jego dokumentacja medyczna oraz przeprowadzony jest wywiad na okoliczność znajdowania się w jego ciele elementów ferromagnetycznych. Często dokumentacja jest niepełna lub pacjent nie jest zorientowany czy implanty medyczne zawierają elementy ferromagnetyczne. W sytuacji braku informacji lub zatajenia takiej informacji występują niekorzystne zjawiska podczas badania rezonansem magnetycznym.
Poddanie materiału ferromagnetycznego działaniu zmiennego pola magnetycznego o dużym natężeniu powoduje wzrost jego temperatury, z dużą pewnością poza zakres komfortu badanego pacjenta. Spowodować to może miejscowe podrażnienie skóry, poparzenie pierwszego, drugiego bądź trzeciego stopnia.
Znane są z raportu, Joint Commission Sentinel Event Alert, dane organizacji FDA (U.S. Food and Drug Administration) zatytułowane: „Manufacturing and User Facility Device Experience”, 70% powikłań w badaniu MR (Magnetic Resonance) jest związanych z oparzeniami termicznymi pacjenta; cyt.: „Najczęstszym i najbardziej niekorzystnym zdarzeniem w środowisku MR zgłaszanym do FDA jest oparzenie MRI (Magnetic Resonance Imaging)” - mówi Emanuel Kanal, MD, FACR, FISMRM, AANG z University of Pittsburgh Medical Center w Pensylwanii; Steere, Anna, „Battling Burns in MR”; www.healthimaging.com; 11 września 2014 r.
Znana jest z opisu zgłoszenia wynalazku US2010244833 aparatura obrazu rezonansu magnetycznego. W urządzeniu MRI jednostka wykrywająca, która zawiera termograficzne urządzenie obrazujące i normalną kamerę obrazującą, wykrywa zmianę temperatury przestrzeni obrazowania spoza przestrzeni obrazowania. Jednostka oceniająca ocenia, czy przestrzeń obrazowania ma punkt w temperaturze wyższej niż próg TH, i jeśli jednostka oceniająca oceni, że przestrzeń obrazowania ma taki punkt o temperaturze wyższej niż próg, aparat zatrzymuje sekwencję, która stosuje gradient pole magnetyczne dla obiektu.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku WO2016069967 rezonans magnetyczny obrazujący system monitorowania temperatury pacjenta i powiązane metody. System monitorowania pacjenta podczas obrazowania MRI, aby zapobiec oparzeniom pacjenta. System zawiera „baryłkę” która zapewnia obraz MRI pacjenta i kamerę na podczerwień do obrazowania pacjenta oddzielnie od obrazu MRI. Kamera na podczerwień ma regulowane pole widzenia i może być ustawiana pod wieloma kątami widzenia względem osi wzdłużnej cylindra. Kamera na podczerwień jest sprzężona z procesorem przystosowanym do monitorowania temperatury powierzchni pacjenta w oparciu o wyjście kamery na podczerwień. Procesor jest ponadto przystosowany do sterowania co najmniej jednym polem widzenia kamery na podczerwień i/lub kątem widzenia kamery podczas obrazowania MRI pacjenta. System obejmuje ponadto fartuch pacjenta utworzony z materiału przepuszczającego podczerwień, który zapewnia wizualne ukrycie pacjenta.
Znany jest z opracowania raportu końcowego badania Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku: „Opracowanie nowej metody użycia termowizji do wspomagania medycznych badań diagnostycznych rezonansem medycznym”, problem implementacji aplikacji termowizji do wspomagania medycznych badań diagnostycznych rezonansem medycznym w związku z tym, że dostępne na rynku aplikacje kamer termowizji nie występują w wersji predefiniowanej do implementacji w statycznym i zmiennym polu magnetycznym. Zarejestrowane mapy termowizji uzyskane z głowicy kamery termowizji umieszczonej w zmiennym polu posiadają zakłócenia obrazu, wpływając na zakłamanie wskazań temperatury w danym obszarze mapy spowodowane zmianami gradientu natężenia pola magnetostatycznego w trakcie zmian sekwencji pracy systemu MR. Zarejestrowano amplitudy zmian temperatury do 12 st. C / 23 ms. Blisko 60% amplitud zmian powyżej 1 st. C / 23 ms. Średnia wartość amplitudy zmian temperatury to około 3,5 st. C / 23 ms. Odnotowano też znaczny odsetek wskazań temperatury poza założonymi progami. Obrazy MR różnych sekwencji posiadają artefakty, co uniemożliwia poprawny opis wyniku badania. Opracowanie nr 134/2017. Gdańsk. Grudzień 2017.
Istotą wynalazku jest układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta, który stanowi odizolowane środowisko obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, w którym ma urządzenie badania rezonansem magnetycznym, współpracujące z umieszczoną w osłonie o właściwościach klatki Faradaya, kamerą
PL 241 269 B1 termowizyjną połączoną przewodem komunikacyjnym z blokiem układu elektroniki analizującej dane, przy czym urządzenie badania rezonansem magnetycznym sprzężone jest ze stanowiskiem operatora umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, charakteryzujący się tym, że w odizolowanym środowisku ma obiekt pełniący rolę sprawdzianu, którego temperatura powierzchni mierzona jest co najmniej dwoma czujnikami temperatury połączonymi z modułem pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej bloku zarządzającego umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska. Obiekt pełniący rolę sprawdzianu umieszczony jest jednocześnie w polu obrazowania pracującej kamery termowizji, zaś moduł pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej połączony jest podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem obliczeniowym a dalej podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, który ma wyprowadzone co najmniej dwa tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej.
Korzystnie moduł obliczeniowy bloku zarządzającego służącego do obliczania gradientu zmiany temperatury (dT/dt), połączony jest z panelem ciekłokrystalicznym.
Korzystnie moduł pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej ma wyprowadzone trzy tory pomiarowe z czujnikami temperatur zaś moduł sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej ma wyprowadzone trzy tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej.
Układ według wynalazku pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa badanego pacjenta podczas badania rezonansem magnetycznym.
Zastosowany w wynalazku moduł pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej pozwala na walidację poprawności pracy kamery termowizyjnej w odizolowanym środowisku obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Moduł pozwala na porównanie wskazań z kamery termowizyjnej ze wskazaniami z czujników temperatury predefiniowanymi do warunków pracy w odizolowanym środowisku obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego poprzez analizę wskazania temperatury powierzchni obiektu pełniącego rolę sprawdzianu umieszczonego w tym polu.
Implementacja opiera się o rozwiązanie pomiaru temperatury powierzchni obiektu pełniącego rolę sprawdzianu za pośrednictwem toru pomiarowego, gdzie elementem mierzącym jest końcówka światłowodu. Czujnik światłowodowy połączony jest do przetwornika temperatury, który również predefiniowany jest w swoim specjalnym wykonaniu do implementacji w warunkach odizolowanego środowiska obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego.
Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w układzie według wynalazku stosuje się indywidualne przetworniki temperatury na każdy tor pomiarowy. Każdy z przetworników z osobna połączony jest z indywidualnym kanałem indywidualnego modułu wejść analogowych (modułu pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej bloku zarządzającego). Zastosowane w wynalazku trzy końcówki światłowodu mierzą temperaturę powierzchni tego samego obiektu pełniącego rolę sprawdzianu w odizolowanym środowisku obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Obiekt pełniący rolę sprawdzianu znajduje się w obszarze obserwowanym przez kamerę termowizyjną. W obrazie mapy temperatury mierzonej kamerą termowizyjną a dostępnym za pośrednictwem bloku układu elektroniki analizującej dane kamery termowizyjnej, ustalony zostaje do wskazania wartości temperatury w wymaganym punkcie jeden z tzn. punktów zainteresowania do akwizycji danych (wartość dostępna w standardowym oprogramowaniu producentów kamer termowizyjnych; punkt ROI; z ang. Region-Of-Interest). Moduł pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej dokonuje porównania wartości temperatur z czujników temperatury i zdefiniowanego punktu ROI kamery termowizyjnej przy czym referencyjną wartość stanowi informacja z czujników temperatury. Jeżeli wartość pomiaru temperatury w zdefiniowanym punkcie ROI z kamery termowizyjnej różnić się będzie o progową wartość od czujników temperatury w odniesieniu do wartości aktualnej - pomiar realizowany kamerą termowizyjną uznany zostanie za niewiarygodny i stanowisko operatora otrzyma wskazanie do przerwania badania pacjenta prezentowane z modułu obliczeniowego na panelu ciekłokrystalicznym oraz z modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej za pośrednictwem sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Sygnalizacja alarmowa zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. W celu zapewnienia pewności poprawnego wskazania temperatury z czujników temperatury w module pomiaru temperatury dokonuje się kalkulacja wartości średniej temperatury z trzech torów pomiarowych czujników temperatury w oparciu o wiarygodny pomiar, który weryfikowany jest na poziomie wejścia analogowego modułu
PL 241 269 B1 pomiaru temperatury poprzez badanie czy każdy sygnał znajduje się w zdefiniowanym zakresie mierzonej wartości fizycznej. Jeżeli którykolwiek sygnał jest poza zdefiniowanym zakresem (może być to skutkiem awarii indywidualnego czujnika bądź indywidualnego przetwornika bądź indywidualnego modułu wejść analogowych) - pomiar taki nie stanowi podstawy obliczenia wartości średniej temperatury. Dodatkowo w układzie walidacji modułu pomiaru temperatury badana jest różnica pomiędzy wskazaniami z wiarygodnych torów pomiarowych czujników temperatury. Jeżeli którykolwiek z pomiarów różni się powyżej zdefiniowanego progu w stosunku do wartości aktualnej temperatury, zostaje uznany za niewiarygodny, przez co nie stanowi podstawy do kalkulacji wartości średniej, a stanowisko operatora otrzymuje w tym przypadku informację diagnostyczną z modułu obliczeniowego prezentowaną na panelu ciekłokrystalicznym o niesprawności. Sygnalizacja diagnostyczna zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. Jeżeli również drugi tor pomiarowy uznany zostanie przez moduł pomiaru temperatury za niewiarygodny, nie stanowi on wtedy podstawy do kalkulacji wartości średniej temperatury w module pomiaru temperatury, a stanowisko operatora za pośrednictwem modułu obliczeniowego otrzymuje informację diagnostyczną o niesprawności prezentowaną na panelu ciekłokrystalicznym. Sygnalizacja diagnostyczna zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. Jeżeli również trzeci tor pomiarowy uznany zostanie przez moduł pomiaru temperatury za niewiarygodny - stanowisko operatora otrzyma wskazanie do przerwania badania pacjenta prezentowane z modułu obliczeniowego na panelu ciekłokrystalicznym oraz z modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej za pośrednictwem sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Sygnalizacja alarmowa zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora.
Proponowana według wynalazku konfiguracja bloku zarządzającego bazuje na rozwiązaniu sterownika swobodnie programowalnego w wersji redundancji sprzętowej na poziomie jednostki centralnej odpowiedzialnej za realizację algorytmów programowych bloku zarządzającego. Programowanie bloku zarządzającego odbywa się z wykorzystaniem predefiniowanego narzędzia do programowania z poziomu stacji inżynierskiej niedostępnej dla stanowiska operatora. Redundancja sprzętowa na poziomie jednostki centralnej gwarantuje ciągłość pracy w przypadku awarii któregokolwiek z procesorów obliczeniowych. W bloku zarządzającym odpowiedzialna za obliczenia jest podstawowa jednostka centralna, a dane i wyniki obliczeń w czasie rzeczywistym są synchronizowane z jednostką centralną rezerwową. W przypadku awarii podstawowej jednostki centralnej, praca bloku zarządzającego „bezuderzeniowo” zostaje przełączona na działanie rezerwowej jednostki centralnej, a stanowisko operatora otrzymuje informację diagnostyczną z modułu obliczeniowego prezentowaną na panelu ciekłokrystalicznym. Sygnalizacja diagnostyczna zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. W przypadku kiedy po przełączeniu na rezerwową jednostkę centralną ulegnie również ona awarii - stanowisko operatora otrzyma wskazanie do przerwania badania pacjenta prezentowane z modułu obliczeniowego na panelu ciekłokrystalicznym oraz z modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej za pośrednictwem sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. W tym przypadku sygnalizacja diagnostyczna i alarmowa nie może zostać wyłączona, ponieważ nie ma możliwości odpowiedzi bloku zarządzającego na takie polecenie od stanowiska operatora z powodu jego awarii. W tym jedynym przypadku stanowisko operatora wyłącza sygnalizację alarmową dźwiękową i świetlną za pomocą lokalnych wyłączników połączonych z modułami wejść dyskretnych/przekaźnikowych modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, sygnalizację alarmową dźwiękową i świetlną. Działanie lokalnych wyłączników sygnalizacji alarmowej dźwiękowej i świetlnej jest niedostępne w innych przypadkach awaryjnych bloku zarządzającego. Nie ma też możliwości, aby przypadkowo wyłączyć lub dezaktywować sygnalizację dźwiękową i świetlną - wymusza się bowiem zadziałania na dwa oddalone wyłączniki w tym samym czasie przez stanowisko operatora. Dodatkowo blok zarządzający posiada redundancję sprzętową na poziomie modułów układu zasilania, modułów kanałów wejściowych, modułów kanałów wyjściowych oraz komunikacji wewnętrznej. Komunikacja wewnętrzna w bloku zarządzającym oparta jest o podwójny sprzęg komunikacyjny w standardzie elektrycznym przemysłowym z wykorzystaniem przemysłowego protokołu komunikacji cyfrowej. Proponowana konfiguracja sprzętowa bloku zarządzającego gwarantuje ciągłą pracę, co najmniej, po pierwszej awarii sprzętowej bloku zarządzającego. Blok zarządzający zainstalowany jest poza odizolowanym środowiskiem obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Wszystkie elementy bloku zarządzającego charakteryzują się wysokimi wskaźnikami MTBF tj. średni czas pomiędzy wystąpieniem awarii (z ang. Mean Time Between Failures) oraz MTTR tj. średni czas potrzebny na wymianę uszkodzonego elementu (z ang. Mean Time To Repair). Moduł sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej według wynalazku odpowiedzialny jest za generowanie sygnalizacji alarmowej w przypadku przekroczenia
PL 241 269 B1 teoretycznej wartości krytycznej badania pacjenta bądź awarii krytycznej platformy sprzętowej bloku zarządzającego. Sygnalizacja generowana jest w połączeniu sprzętowym pomiędzy kanałem wyjścia dyskretnego/przekaźnikowego modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej a sygnalizacją dźwiękową i świetlną. W przypadku awarii jednego z torów sygnalizacji stanowisko operatora otrzymuje informację diagnostyczną z modułu obliczeniowego prezentowaną na panelu ciekłokrystalicznym Sygnalizacja diagnostyczna zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. W przypadku awarii kolejnego z torów sygnalizacji, stanowisko operatora otrzymuje informację diagnostyczną z modułu obliczeniowego prezentowaną na panelu ciekłokrystalicznym. Sygnalizacja diagnostyczna zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. W przypadku awarii trzeciego z torów sygnalizacji, stanowisko operatora otrzymuje informację diagnostyczną z modułu obliczeniowego prezentowaną na panelu ciekłokrystalicznym. Sygnalizacja diagnostyczna zostaje wyłączona w chwili potwierdzenia jej na panelu ciekłokrystalicznym przez stanowisko operatora. W takim przypadku sygnalizacja alarmowa z modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej nie zostaje aktywowana, ponieważ wszystkie trzy tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej są niesprawne. W tym jedynym przypadku, kiedy kontynuowane jest badanie, w sytuacji kiedy zaistnieje również przekroczenie wartości krytycznej parametru badania, bądź niesprawności układu pomiarowego czujników temperatury, bądź niesprawności kamery termowizyjnej, bądź niesprawności elektroniki analizującej kamery termowizyjnej - wskazanie do przerwania badania pacjenta prezentowane jest do stanowiska operatora jedynie na panelu ciekłokrystalicznym Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna wraz z lokalnym wyłącznikiem zainstalowana jest w pobliżu stanowiska operatora. Dodatkową zaletą, gdzie wyjątkiem jest kontynuowanie badania z niesprawnym blokiem zarządzającym modułu sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, jest generowanie sygnalizacji alarmowej w postaci dwustanowej, tj. jednoznacznego zalecenia do stanowiska operatora bez konieczności rozproszenia jego uwagi, która przede wszystkim skupiona jest na procesie badania rezonansem magnetycznym i podejmowania samodzielnych decyzji w wyniku samodzielnych analiz bądź ewentualnych konsultacji.
Zastosowany w wynalazku panel ciekłokrystaliczny pozwala na ochronę badanego pacjenta poprzez wizualizację stanów pracy bloku zarządzającego oraz kamery termowizyjnej wraz z blokiem układu elektroniki analizującej dane kamery termowizyjnej. Pełni on również rolę doradczą dla stanowiska operatora. Panel ciekłokrystaliczny wizualizuje kalkulowany w module obliczeniowym gradient szybkości zmian temperatury (dT/dt) nadzorowanych powierzchni ciała pacjenta w badaniu mierzonych kamerą termowizyjną. W sytuacji przekroczenia zadeklarowanych progów alarmowych tej/tych wartości informacja taka jako podpowiedź zostaje prezentowana do stanowiska operatora. W takiej sytuacji stanowisko operatora może zmodyfikować program badania (np. zmienić tzn. sekwencję, bądź zmienić parametry natężenia zmiennego pola magnetycznego) pacjenta, jak również przerwać je do chwili, kiedy kalkulowane wartości zmniejszą swoją wartość poniżej zadeklarowanych progów alarmowych. Dodatkowo pełni on funkcje prezentacji informacji diagnostycznych i alarmowych bloku zarządzającego w sytuacji niesprawności sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej do czasu zakończenia bieżącego badania pacjenta.
Zastosowany w przedmiotowym wynalazku blok nadzorujący wraz z kamerą termowizyjną i blokiem układu elektroniki analizującej dane kamery termowizyjnej pozwala na podniesienie bezpieczeństwa każdego, a w tym „specjalnego” badanego rezonansem magnetycznym pacjenta.
Wynalazek zapewnia bezpieczeństwo związane z kontrolą zmiany temperatury powierzchni ciała każdego pacjenta w badaniu. Zastosowany układ pozwala również na badanie pacjenta „specjalnego”, który nie może udzielić wywiadu przed badaniem, nie może udostępnić historii zabiegów medycznych (w tym wszczepienia implantów ferromagnetycznych), nie może zasygnalizować przekroczenia progu komfortu w badaniu, a związany ze zmianą (wzrostem) temperatury powierzchni jego ciała, np. w miejscu wszczepienia medycznego implantu z materiału ferromagnetycznego. Przykładem takiego pacjenta może być: dziecko w wieku niemowlęcym, osoba śpiąca, osoba nieprzytomna, osoba „splątana”, osoba nieświadoma, osoba pozbawiona dłoni, osoba pozbawiona kończyn górnych, osoba nieświadoma wszczepienia implantu medycznego z materiału ferromagnetycznego.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono na rysunku przedstawiającym schemat blokowy układu.
P r z y k ł a d wykonania I
W przykładzie wykonania układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta, stanowi odizolowane środowisko 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, w którym ma urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym,
PL 241 269 B1 współpracujące z umieszczoną w osłonie 5 o właściwościach klatki Faradaya, kamerą termowizyjną 4 połączoną przewodem komunikacyjnym z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane. Urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym sprzężone jest ze stanowiska operatora 3 umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Blok zarządzający 10 ma moduł 7 pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej, który sprzężony jest z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane i ma wyprowadzone dwa tory pomiarowe z czujnikami temperatur mierzącymi powierzchnię obiektu 14 pełniącego rolę sprawdzianu umieszczonego jednocześnie w polu obrazowania pracującej kamery termowizji 4, który połączony jest podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem obliczeniowym 8 a dalej z panelem ciekłokrystalicznym 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz połączony jest z podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem 9 sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, z którego ma wyprowadzone dwa tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Panel ciekłokrystaliczny 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna umieszczone są w pobliżu stanowiska operatora 3.
P r z y k ł a d wykonania II
W przykładzie wykonania układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta, stanowi odizolowane środowisko 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, w którym ma urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym, współpracujące z umieszczoną w osłonie 5 o właściwościach klatki Faradaya, kamerą termowizyjną 4 połączoną przewodem komunikacyjnym z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane. Urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym sprzężone jest ze stanowiskiem operatora 3 umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Blok zarządzający 10 ma moduł 7 pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej, który sprzężony jest z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane i ma wyprowadzone dwa tory pomiarowe z czujnikami temperatur mierzącymi powierzchnię obiektu 14 pełniącego rolę sprawdzianu umieszczonego jednocześnie w polu obrazowania pracującej kamery termowizji 4, który połączony jest podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem obliczeniowym 8 a dalej z panelem ciekłokrystalicznym 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz połączony jest z podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem 9 sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, z którego ma wyprowadzone trzy tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Panel ciekłokrystaliczny 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna umieszczone są w pobliżu stanowiska operatora 3.
P r z y k ł a d wykonania III
W przykładzie wykonania układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta, stanowi odizolowane środowisko 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, w którym ma urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym, współpracujące z umieszczoną w osłonie 5 o właściwościach klatki Faradaya, kamerą termowizyjną 4 połączoną przewodem komunikacyjnym z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane. Urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym sprzężone jest ze stanowiskiem operatora 3 umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Blok zarządzający 10 ma moduł 7 pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej, który sprzężony jest z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane i ma wyprowadzone trzy tory pomiarowe z czujnikami temperatur mierzącymi powierzchnię obiektu 14 pełniącego rolę sprawdzianu umieszczonego jednocześnie w polu obrazowania pracującej kamery termowizji 4, który połączony jest podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem obliczeniowym 8 a dalej z panelem ciekłokrystalicznym 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz połączony jest z podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem 9 sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, z którego ma wyprowadzone dwa tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Panel ciekłokrystaliczny 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna umieszczone są w pobliżu stanowiska operatora 3.
PL 241 269 B1
P r z y k ł a d wykonania IV
W przykładzie wykonania układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta, stanowi odizolowane środowisko 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, w którym ma urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym, współpracujące z umieszczoną w osłonie 5 o właściwościach klatki Faradaya, kamerą termowizyjną 4 połączoną przewodem komunikacyjnym z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane. Urządzenie 2 badania rezonansem magnetycznym sprzężone jest ze stanowiskiem operatora 3 umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska 1 obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego. Blok zarządzający 10 ma moduł 7 pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej, który sprzężony jest z blokiem 6 układu elektroniki analizującej dane i ma wyprowadzone trzy tory pomiarowe z czujnikami temperatur mierzącymi powierzchnię obiektu 14 pełniącego rolę sprawdzianu umieszczonego jednocześnie w polu obrazowania pracującej kamery termowizji 4, który połączony jest podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem obliczeniowym 8 a dalej z panelem ciekłokrystalicznym 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz połączony jest z podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem 9 sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej, z którego ma wyprowadzone trzy tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Panel ciekłokrystaliczny 11 wizualizacji wartości mierzonej temperatury (T), gradientu temperatury (dT/dt) oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna umieszczone są w pobliżu stanowiska operatora 3.

Claims (4)

1. Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta, który stanowi odizolowane środowisko obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, w którym ma urządzenie badania rezonansem magnetycznym oraz umieszczoną w osłonie o właściwościach klatki Faradaya, kamerę termowizyjną połączoną przewodem komunikacyjnym z blokiem układu elektroniki analizującej dane, przy czym urządzenie badania rezonansem magnetycznym sprzężone jest ze stanowiskiem operatora umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska obrazowania mapy temperatury badanego pacjenta w środowisku statycznego i zmiennego pola magnetycznego, znamienny tym, że w odizolowanym środowisku (1) ma obiekt (14) pełniący rolę sprawdzianu, którego temperatura powierzchni mierzona jest co najmniej dwoma czujnikami temperatury (12) połączonymi z modułem (7) pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej bloku zarządzającego (10) umieszczonym poza obrębem odizolowanego środowiska (1), przy czym obiekt (14) pełniący rolę sprawdzianu umieszczony jest jednocześnie w polu obrazowania pracującej kamery termowizji (4), zaś moduł (7) pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej połączony jest podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem obliczeniowym (8) a dalej podwojonym sprzęgiem komunikacyjnym z modułem sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej (9), który ma wyprowadzone co najmniej dwa tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej (13).
2. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że moduł obliczeniowy (8) bloku zarządzającego (10) służącego do obliczania gradientu zmiany temperatury (dT/dt), połączony jest z panelem ciekłokrystalicznym (11).
3. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że moduł (7) pomiaru temperatury i weryfikacji poprawności pracy kamery termowizyjnej ma wyprowadzone trzy tory pomiarowe z czujnikami temperatur (12).
4. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że moduł (9) sygnalizacji dźwiękowej świetlnej ma wyprowadzone trzy tory sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej (13).
PL430772A 2019-07-30 2019-07-30 Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta PL241269B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430772A PL241269B1 (pl) 2019-07-30 2019-07-30 Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430772A PL241269B1 (pl) 2019-07-30 2019-07-30 Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430772A1 PL430772A1 (pl) 2021-02-08
PL241269B1 true PL241269B1 (pl) 2022-08-29

Family

ID=74492902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430772A PL241269B1 (pl) 2019-07-30 2019-07-30 Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241269B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL430772A1 (pl) 2021-02-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101654965B1 (ko) 의료 영상 장치 안에서 환자 지지 장치 위에 배치된 하나 이상의 물체에 관한 정보를 수집하는 방법 및 그 실시를 위한 의료 영상 장치
US4583546A (en) Blood loss monitor
KR20130086567A (ko) 화상 처리 장치, 화상 처리 방법 및 저장 매체
CN109109018A (zh) 用于检测机械臂上传感设备工作状态的装置及方法、机械臂和医疗机器人
CN104797954A (zh) 包括用于测量线圈线缆及阱的温度和/或应变的分布式传感器的mri
KR20240040676A (ko) 전력기기 내부이상 측정용 복합센서를 이용한 진단 장치
EP4164531B1 (de) Überwachungseinheit und hochfrequenz-chirurgie-system mit einer solchen überwachungseinheit
BR102016018876B1 (pt) Sistema e método de monitoramento de pacientes em leitos hospitalares
CN111854964A (zh) 一种测量体温的方法、装置、测温工具及存储介质
CN114842935A (zh) 一种用于医院夜间查房的智能检测方法及系统
PL241269B1 (pl) Układ zabezpieczenia pacjenta w badaniu rezonansem magnetycznym przed zagrożeniami wynikającymi z obecności ciał ferromagnetycznych w ciele badanego pacjenta
CN110215239A (zh) 融合图像和力信号的介入手术器具载荷识别装置及方法
JP2007061416A (ja) 視野検査装置
CN111281541A (zh) 检测手术中导航标志物移动的方法和装置
Prabha et al. IoT based automatic monitoring and control system
JP5901931B2 (ja) 医用診断装置
US20230165479A1 (en) System for detection of rf induced heating of a patient undergoing a mri examination
CN100500089C (zh) 具有在安全控制下可移动的病人定位装置的医疗检查设备
WO2014175056A1 (ja) 磁気共鳴イメージング装置、医用情報処理装置及び患者情報表示方法
CN117132240B (zh) 一种基于大数据的工程项目管理系统
Chanyagorn et al. Wireless activity reminder system for pressure ulcer prevention in IPD patients
US11628252B1 (en) Maternal and fetal intrapartum safety monitor
JPH05157668A (ja) プラント機器の異常検知方法及び装置
CN113876303B (zh) 一种安全预警方法及可穿戴设备
Crossley Verifying Skin Temperature Control Is Vital When Testing Infant Warmers