PL240966B1 - Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN - Google Patents

Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN Download PDF

Info

Publication number
PL240966B1
PL240966B1 PL431448A PL43144819A PL240966B1 PL 240966 B1 PL240966 B1 PL 240966B1 PL 431448 A PL431448 A PL 431448A PL 43144819 A PL43144819 A PL 43144819A PL 240966 B1 PL240966 B1 PL 240966B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
voltage
medium voltage
transformer
synchronization
mobile system
Prior art date
Application number
PL431448A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431448A1 (pl
Inventor
Andrzej Zawadzki
Robert Krokowski
Mariusz Gustaw
Sławomir Durak
Original Assignee
Pge Dystrybucja Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pge Dystrybucja Spolka Akcyjna filed Critical Pge Dystrybucja Spolka Akcyjna
Priority to PL431448A priority Critical patent/PL240966B1/pl
Publication of PL431448A1 publication Critical patent/PL431448A1/pl
Publication of PL240966B1 publication Critical patent/PL240966B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02JCIRCUIT ARRANGEMENTS OR SYSTEMS FOR SUPPLYING OR DISTRIBUTING ELECTRIC POWER; SYSTEMS FOR STORING ELECTRIC ENERGY
    • H02J9/00Circuit arrangements for emergency or stand-by power supply, e.g. for emergency lighting
    • H02J9/04Circuit arrangements for emergency or stand-by power supply, e.g. for emergency lighting in which the distribution system is disconnected from the normal source and connected to a standby source
    • H02J9/06Circuit arrangements for emergency or stand-by power supply, e.g. for emergency lighting in which the distribution system is disconnected from the normal source and connected to a standby source with automatic change-over, e.g. UPS systems
    • H02J9/066Circuit arrangements for emergency or stand-by power supply, e.g. for emergency lighting in which the distribution system is disconnected from the normal source and connected to a standby source with automatic change-over, e.g. UPS systems characterised by the use of dynamo-electric machines
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02JCIRCUIT ARRANGEMENTS OR SYSTEMS FOR SUPPLYING OR DISTRIBUTING ELECTRIC POWER; SYSTEMS FOR STORING ELECTRIC ENERGY
    • H02J3/00Circuit arrangements for ac mains or ac distribution networks
    • H02J3/38Arrangements for parallely feeding a single network by two or more generators, converters or transformers
    • H02J3/381Dispersed generators

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Stand-By Power Supply Arrangements (AREA)
  • Supply And Distribution Of Alternating Current (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN, w szczególności w czasie prowadzenia prac eksploatacyjnych lub inwestycyjnych albo naprawczych na sieciach SN. Przedmiotem wynalazku jest ponadto sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN.
Znane są z opisów patentowych nr PL 232628 B1 oraz PL 232883 B1, odpowiednio „Mobilne urządzenie zasilające średniego napięcia” oraz „Układ mobilnego urządzenia zasilającego średniego napięcia”. Według opisu PL 232628 B1, mobilne urządzenie zasilające posiadające transformator i łączone z dedykowanym agregatem niskiego napięcia, charakteryzuje się tym, że zamontowane jest na przyczepie o nośności większej niż 3,5 t, i ma kolejno połączone elektrycznie ze sobą, skrzynkę podłączeniową z rozłącznikiem i automatyką zabezpieczeniową, transformator o górnym napięciu sieci średniego napięcia, przekładnik napięciowy średniego napięcia oraz izolatory napowietrzne średniego napięcia usytuowane na wsporniku o wysokości zbliżonej do wysokości przyczepy, a dach przyczepy jest otwierany. Natomiast układ tego urządzenia opisany w publikacji PL 232883 B1 dostosowany do dedykowanego agregatu niskiego napięcia wraz z automatyką, wyposażonego w złącze zasilające z agregatu, charakteryzuje się tym, że wejście złącza zasilającego z agregatu połączone jest poprzez skrzynkę podłączeniową z rozłącznikiem i/lub poprzez łącznicę synchronizacyjną napięć, z uzwojeniem dolnego napięcia transformatora. Uzwojenie górnego napięcia transformatora połączone jest poprzez rozłącznik i izolatory napowietrzne, z wyjściem do połączenia przewodów łączących z siecią średniego napięcia. Uzwojenie górnego napięcia transformatora podłączone jest równocześnie z uzwojeniem pierwotnym przekładnika napięciowego, zaś uzwojenie wtórne tego przekładnika podłączone jest poprzez automatykę zabezpieczeniową do wyjścia złącza sterowniczego wyłącznika agregatu. Łącze sterownicze łącznicy synchronizacyjnej napięć połączone jest z wejściem synchronizacji agregatu.
Znane rozwiązanie pozwala ograniczyć czas i przyspiesza uruchomienie zasilania awaryjnego. Nie umożliwia jednak bezprzerwowego zasilania energią elektryczną.
Celem wynalazku jest opracowanie mobilnego systemu zasilania sieci średniego napięcia umożliwiającego jego podłączenie na czas wykonywania prac i następnie odłączenie go w sposób bezprzerwowy dla odbiorców. Celem mobilnego systemu jest ponadto możliwość zastosowania go w każdych warunkach terenowych. Kolejnym założeniem jest uzyskanie systemu, którego budowa pozwoli wyeliminować ewentualne przerwy w dostawie energii elektrycznej wynikające na przykład z wadliwego podłączenia elementów systemu.
Istotą mobilnego systemu do bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia posiadającego przewoźny transformator, kable podłączeniowe średniego napięcia SN i siłownię DC, przy czym transformator zasilany jest ze źródła niskiego napięcia nN, jest to, że transformator zamontowany jest w przewoźnej transformatorowej stacji, w której po stronie średniego napięcia SN znajduje się dwupolowa rozdzielnica średniego napięcia SN. Pierwsze pole średniego napięcia SN jest polem synchronizacyjnym, a drugie pole średniego napięcia SN jest polem zasilania wyspowego. Każde z pól posiada przedział kabli podłączeniowych średniego napięcia SN i wyposażone jest w przekładniki napięciowe średniego napięcia SN, podłączone do układu synchronizacji i kontroli kolejności faz wyposażonego w moduł kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi. Każde z pól wyposażone jest w wyłącznik, natomiast w polu zasilania wyspowego znajdują się sensory prądowe połączone z zespołem zabezpieczeń prądowych, napięciowych i częstotliwościowych, do którego podłączon y jest wyłącznik w polu zasilania wyspowego. Wyłączniki podłączone są do modułu autonomicznego zabezpieczenia nadprądowego transformatora.
Korzystnie, urządzenia transformatorowej stacji zainstalowane są w zamkniętej obudowie wyposażonej w transportowe uchwyty.
Korzystnie, mobilny system wyposażony jest w przewoźny bocznik.
Korzystnie, bocznik posiada jednopolową wyłącznikową rozdzielnicę średniego napięcia SN, wyposażoną w przedział kabli podłączeniowych średniego napięcia SN, na których znajdują się przekładniki napięciowe średniego napięcia SN, podłączone do układu synchronizacji i kontroli kolejności faz wyposażonego w moduł kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi. Rozdzielnica średniego napięcia SN wyposażona jest w wyłącznik oraz sensory prądowe połączone z zespołem zabezpieczeń prądowych, do którego podłączony jest wyłącznik. Bocznik wyposażony jest w siłownię DC.
PL 240 966 B1
Korzystnie, urządzenia bocznika zainstalowane są w kontenerze wyposażonym w transportowe uchwyty.
Korzystnie, kontener bocznika posiada płozy.
Korzystnie, waga bocznika nie przekracza 400 kg.
Korzystnie, wymiary kontenera nie przekraczają: wysokość: 1,4 m, szerokość: 1,0 m, długość: 1,3 m. Korzystnie, podłączeniowe kable średniego napięcia SN są ekranowane.
Istota sposobu bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN z zastosowaniem mobilnego systemu wyposażonego w przewoźną transformatorową stację polega na tym, że transformatorową stację wraz ze źródłem niskiego napięcia nN ustawia się przy odłącznikowym stanowisku linii średniego napięcia SN, do którego możliwy jest dojazd. Następnie, podłącza się kable z przedziałów kabli podłączeniowych odpowiednio pola synchronizacyjnego i pola zasilania wyspowego przy otwartych wyłącznikach w technologii prac pod napięciem PPN i następnie przy otwartym wyłączniku w polu synchronizacyjnym i po zamknięciu wyłącznika w polu zasilania wyspowego podaje się napięcie na transformator i źródło niskiego napięcia nN do momentu zsynchronizowania źródła niskiego napięcia nN do pracy równoległej. Następnie otwiera się odłącznik linii średniego napięcia SN, odłącza napięcie zasilające z sieci dystrybucyjnej SN i prowadzi zasilanie odbiorców ze źródła niskiego napięcia nN poprzez transformator w transformatorowej stacji na sieć średniego napięcia SN. Następnie, po zakończeniu prac na odłączonym odcinku linii średniego napięcia SN i załączeniu go pod napięcie, zazbraja się napęd wyłącznika w polu synchronizacyjnym i załącza układ synchronizacji i kontroli kolejności faz. Następnie załącza się pole synchronizacyjne do pracy równoległej z siecią średniego napięcia SN i odłącza źródło niskiego napięcia nN, a po zsynchronizowaniu obu stron przyłączeniowych zamyka się odłącznik linii średniego napięcia SN i odłącza transformatorową stację bezprzerwowo dla odbiorców.
Istota sposobu bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN z zastosowaniem mobilnego systemu wyposażonego w przewoźną transformatorową stację oraz bocznik polega na tym, że przewoźną transformatorową stację wraz ze źródłem niskiego napięcia nN ustawia się w dowolnym punkcie linii średniego napięcia SN, podlegającej zasileniu, podłącza się kabel z przedziału kabli podłączeniowych pola zasilania wyspowego w technologii prac pod napięciem PPN i przy otwartym wyłączniku w polu synchronizacyjnym i zamkniętym wyłączniku w polu zasilania wyspowego podaje się napięcie na transformator i źródło niskiego napięcia nN do momentu zsynchronizowania źródła niskiego napięcia nN i załączenia do pracy równoległej. Następnie otwiera się odłącznik linii średniego napięcia SN, odłącza napięcie zasilające z sieci dystrybucyjnej SN i prowadzi zasilanie odbiorców ze źródła niskiego napięcia nN poprzez transformator w transformatorowej stacji na sieć średniego napięcia SN. Następnie, po zakończeniu prac na odłączonym odcinku linii średniego napięcia SN powraca się do zasilania z zasilające z sieci dystrybucyjnej SN, podając z niej napięcie na otwarty odłącznik linii średniego napięcia SN. W technologii prac pod napięciem PPN instaluje się przewoźny bocznik, po czym zazbraja się napęd wyłącznika w boczniku i załącza układ synchronizacji i kontroli kolejności faz. Po zsynchronizowaniu napięcia odgałęzienia linii średniego napięcia SN podawanego z transformatorowej stacji do napięcia z trzonu linii głównej zasilanego z sieci dystrybucyjnej SN załącza się wyłącznik do pracy równoległej z siecią średniego napięcia SN. Następnie zamyka się odłącznik linii średniego napięcia SN i odłącza się bocznik oraz transformatorową stację wraz ze źródłem niskiego napięcia nN bezprzerwowo dla odbiorców.
Mobilny system według obecnego wynalazku umożliwia zasilanie w energię elektryczną odbiorców przy wykonywaniu prac na sieci średniego napięcia SN w sposób bezprzerwowy, dzięki wyposażeniu przewoźnej transformatorowej stacji w układ synchronizacji i kontroli kolejności faz z modułem kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi oraz zaprojektowaniu rozdzielnica średniego napięcia SN jako dwupolowej, gdzie jedno pole średniego napięcia SN jest polem synchronizacyjnym. Dodatkowym zabezpieczeniem bezprzerwowej dostawy energii jest wyposażenie transformatorowej stacji mobilnego systemu w zespół zabezpieczeń prądowych, napięciowych i częstotliwościowych, do którego podłączony jest wyłącznik w drugim polu zasilania wyspowego. Zapewnia to możliwość wyłączania stanów awaryjnych.
Istotnym elementem mobilnego systemu jest przewoźny bocznik, wykorzystywany w sytuacji, gdy warunki terenowe uniemożliwiają dojazd transformatorową stacją wraz z agregatem prądotwórczym jako źródłem niskiego napięcia nN pod stanowisko łącznika w trzonie linii głównej sieci średniego napięcia SN. Wyżej wskazana trudność wynika z faktu, że transformatorowa stacja wraz z agregatem prądotwórczym posiada znaczne gabaryty i wagę, które nie pozwalają na umiejscowienie jej w dowolnym miejscu sieci, zwłaszcza, gdy istnieje konieczność instalacji np. polu ornym, terenach podmokłych
PL 240 966 B1 albo o znacznej pochyłości terenu. Wówczas możliwe jest bezprzerwowe zasilenie odbiorców w ten sposób, że transformatorową stację wraz z agregatem prądotwórczym transportuje się i podłącza w dowolnym miejscu linii sieci średniego napięcia SN, do którego dostęp jest łatwy i wygodny, np. na parkingu w pobliżu linii sieci średniego napięcia SN, natomiast w miejscu, gdzie dostęp jest utrudniony, a odcinek linii sieci średniego napięcia SN planowany jest do odłączenia, ustawia się i podłącza bocznik, charakteryzujący się znacznie mniejszymi gabarytami i wagą.
Wykonanie transformatorowej stacji jako kompaktowego urządzenia w zamkniętej obudowie podnosi bezpieczeństwo użytkowania, a transportowe uchwyty pozwalają na jej transport na dedykowane j lawecie, albo dowolnym innym środkiem transportu. Możliwe jest posadowienie jej na gruncie.
Wykonanie bocznika jako lekkiego urządzenia w obudowie kontenerowej, znacząco podnosi funkcjonalność systemu - bocznik może być łatwo transportowany np. samochodem terenowym, albo ciągnięty na płozach i instalowany praktycznie w dowolnym miejscu.
Zestawienie mobilnego systemu z przewoźnej transformatorowej stacji oraz przewoźnego bocznika znacząco zwiększa jego funkcjonalność.
Przedmiot wynalazku przedstawiony został szczegółowo w przykładach wykonania i na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia schemat układu transformatorowej stacji;
Fig. 2 przedstawia schemat układu bocznika;
Fig. 3 przedstawia schematycznie transformatorową stację w obudowie;
Fig. 4 przedstawia schematycznie bocznik w obudowie;
Fig. 5 przedstawia schematycznie sposób wykorzystania systemu, gdy stosuje się tylko transformatorową stację;
Fig. 6 przedstawia schematycznie sposób wykorzystania systemu, gdy stosuje się transfor matorową stację oraz bocznik.
P r z y k ł a d 1
Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia posiada przewoźną transformatorową stację 1 wyposażoną w transformator 11, kable podłączeniowe średniego napięcia SN i siłownię DC 12 zasilania potrzeb własnych z wskaźnikami napięć i rozdzielnicą napięcia gwarantowanego DC. Zasilanie realizuje agregat prądotwórczy G, jako źródło niskiego napięcia nN. W transformatorowej stacji 1 po stronie średniego napięcia SN znajduje się dwupolowa rozdzielnica 13 średniego napięcia SN. Pierwsze pole średniego napięcia SN jest polem synchronizacyjnym S, zapewniającym zasilanie z siedzi energetycznej SN. Drugie pole średniego napięcia SN jest polem zasilania wyspowego Z, zapewniającym zabezpieczenia: nadprądowe, ziemnozwarciowe, nadnapięciowe, podnapięciowe i częstotliwościowe wyspowej pracy sieci. Każde z pól S, Z posiada przedział 14 kabli podłączeniowych średniego napięcia SN wyposażony w przekładniki napięciowe 15 średniego napięcia SN. Przekładniki napięciowe 15 podłączone są do układu synchronizacji i kontroli kolejności faz 16 wyposażonego w moduł kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi. Każde z pól S, Z wyposażone jest w wyłącznik 17 z napędem ręcznym i cewkami zamykającą i otwierającą o napięciu sterowniczym 24V DC. W polu zasilania wyspowego Z znajdują się sensory prądowe 18 połączone z zespołem zabezpieczeń 19 prądowych, napięciowych i częstotliwościowych, do którego podłączony jest wyłącznik 17 w polu zasilania wyspowego Z. Wyłączniki 17 podłączone są do modułu 120 autonomicznego zabezpieczenia nadprądowego transformatora 11. Urządzenia transformatorowej stacji 1 zainstalowane są w zamkniętej obudowie 121 wyposażonej w transportowe uchwyty 122. W obudowie 121 dostęp do urządzeń średniego napięcia SN oraz przedziałów 14 kabli podłączeniowych zapewniony jest przez żaluzje aluminiowe, a do transformatora 11 poprzez drzwi z żaluzjami wentylacyjnymi. Podłączeniowe kable średniego napięcia SN są ekranowane z żyłą powrotną, wykonane w technologii silikonowej z żyłą roboczą miedzianą, długość 25 m. Kable z obu stron zakończone są głowicami kablowymi - z jednej strony głowice wnętrzowe do pracy z urządzeniami transformatorowej stacji 1, z drugiej strony głowice napowietrzne z końcówkami kablowymi bez wyprowadzenia żył powrotnych.
Logikę pracy mobilnego systemu z przewoźną transformatorową stacją 1 przedstawiono poniżej.
Dla zapewnienia bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN podczas prac z zastosowaniem mobilnego systemu przewoźną transformatorową stację 1 wraz z agregatem prądotwórczym G ustawia się przy odłącznikowym stanowisku 3 linii średniego napięcia SN, do którego możliwy jes t dojazd i podłącza się kable z przedziałów 14 kabli podłączeniowych odpowiednio pola synchronizacyjnego S i pola zasilania wyspowego Z przy otwartych wyłącznikach 17 w technologii prac pod napięciem
PL 240 966 B1
PPN. Następnie, przy otwartym wyłączniku 17 w polu synchronizacyjnym S i po zamknięciu wyłącznika 17 w polu zasilania wyspowego Z podaje się napięcie na transformator 11 i agregat G do momentu jego zsynchronizowania do pracy równoległej, a następnie otwiera się odłącznik 4 linii średniego napięcia SN, odłącza napięcie z głównego punktu zasilającego GPZ i prowadzi zasilanie odbiorców z agregatu G poprzez transformator 11 w transformatorowej stacji 1 na sieć średniego napięcia SN. Po zakończeniu prac na odłączonym odcinku 5 linii średniego napięcia SN i załączeniu go pod napięcie, zazbraja się napęd wyłącznika 17 w polu synchronizacyjnym S i załącza układ synchronizacji i kontroli kolejności faz 16. Następnie załącza się pole synchronizacyjne S do pracy równoległej z siecią średniego napięcia SN i odłącza agregat G, a po zsynchronizowaniu obu stron przyłączeniowych zamyka się odłącznik 4 linii średniego napięcia SN i odłącza transformatorową stację 1.
P r z y k ł a d 2
Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia posiada przewoźną transformatorową stację 1 wykonaną jak w przykładzie 1 oraz przewoźny bocznik 2. Bocznik 2 posiada jednopolową wyłącznikową rozdzielnicę 21 średniego napięcia SN, wyposażoną w przedział 22 kabli podłączeniowych średniego napięcia SN, na których znajdują się przekładniki napięciowe 23 średniego napięcia SN. Przekładniki napięciowe 23 podłączone do układu synchronizacji i kontroli kolejności faz 24 wyposażonego w moduł kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi. Rozdzielnica 21 średniego napięcia SN wyposażona jest w wyłącznik 25 z napędem ręcznym i cewkami zamykającą i otwierającą o napięciu sterowniczym 24V DC oraz sensory prądowe 26 połączone z zespołem zabezpieczeń 27 prądowych, do którego podłączony jest wyłącznik 25. Bocznik 2 wyposażony jest w siłownię DC 28 zasilania potrzeb własnych z wskaźnikami napięć i rozdzielnicą napięcia gwarantowanego DC. Podłączeniowe kable średniego napięcia SN są ekranowane. Urządzenia bocznika 2 zainstalowane są w kontenerze 29 wyposażonym w transportowe uchwyty 210. Kontener 29 zbudowany jest z aluminium i posiada płozy 211. Dostęp do przedziału rozdzielnicy 21 średniego napięcia SN zapewniony jest poprzez drzwi. Waga bocznika 2 nie przekracza 400 kg. Dostęp do wydzielonych przedziałów 22 kabli podłączeniowych średniego napięcia SN zapewniony jest poprzez drzwi z prawej i lewej strony. Wymiary kontenera 29 bocznika 2 wynoszą: wysokość w = 1,35 m, szerokość s = 1,0 m, długość d = 1,25 m.
Logikę pracy mobilnego systemu z przewoźną transformatorową stacją 1 oraz przewoźnym bocznikiem 2 przedstawiono poniżej.
Dla zapewnienia bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN podczas prac z zastosowaniem mobilnego systemu przewoźną transformatorową stację 1 wraz z agregatem prądotwórczym G ustawia się w dowolnym punkcie 5 linii średniego napięcia SN, podlegającej zasileniu i podłącza się kabel z przedziału 14 kabli podłączeniowego pola zasilania wyspowego Z w technologii prac pod napięciem PPN i przy otwartym wyłączniku 17 w polu synchronizacyjnym S i po zamknięciu wyłącznika 17 w polu zasilania wyspowego Z podaje się napięcie na transformator 11 i agregat G do momentu zsynchronizowania go i załączenia do pracy równoległej. Następnie otwiera się odłącznik 6 linii średniego napięcia SN, odłącza napięcie z głównego punktu zasilającego GPZ i prowadzi zasilanie odbiorców z agregatu G poprzez transformator 11 w transformatorowej stacji 1 na sieć średniego napięcia SN. Po zakończeniu prac na odłączonym odcinku linii średniego napięcia SN podaje się napięcie z głównego punktu zasilającego GPZ na otwarty odłącznik 6 linii średniego napięcia SN i w technologii prac pod napięciem PPN instaluje się bocznik 2. Następnie zazbraja się napęd wyłącznika 25 i załącza układ synchronizacji i kontroli kolejności faz 24, a po zsynchronizowaniu napięcia odgałęzienia 7 linii średniego napięcia SN podawanego z transformatorowej stacji 1 do napięcia z trzonu linii głównej zasilanego z głównego punktu zasilającego GPZ załącza się wyłącznik 25 do pracy równoległej z siecią średniego napięcia SN, a następnie zamyka się odłącznik 6 linii średniego napięcia SN i odłącza się bocznik 2 oraz transformatorową stację 1 wraz z agregatem G.

Claims (11)

1. Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN posiadający przewoźny transformator, kable podłączeniowe średniego napięcia SN i siłownię DC, przy czym transformator zasilany jest ze źródła niskiego napięcia nN, znamienny tym, że transformator (11) zamontowany jest w transformatorowej stacji (1), w której po stronie średniego napięcia SN znajduje się dwupolowa rozdzielnica (13) średniego napięcia SN, gdzie pierwsze pole
PL 240 966 B1 średniego napięcia SN jest polem synchronizacyjnym (S), a drugie pole średniego napięcia SN jest polem zasilania wyspowego (Z) i każde z pól (S, Z) posiada przedział kabli podłączeniowych (14) średniego napięcia SN wyposażony w przekładniki napięciowe (15) średniego napięcia SN, podłączone do układu synchronizacji i kontroli kolejności faz (16) wyposażonego w moduł kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi i ponadto każde z pól (S, Z) wyposażone jest w wyłącznik (17), natomiast w polu zasilania wyspowego (Z) znajdują się sensory prądowe (18) połączone z zespołem zabezpieczeń (19) prądowych, napięciowych i częstotliwościowych, do którego podłączony jest wyłącznik (17) w polu zasilania wyspowego (Z) i ponadto wyłączniki (17) podłączone są do modułu (120) autonomicznego zabezpieczenia nadprądowego transformatora (11).
2. Mobilny system według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenia transformatorowej stacji (1) zainstalowane są w zamkniętej obudowie (121) wyposażonej w transportowe uchwyty (122).
3. Mobilny system według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wyposażony jest w przewoźny bocznik (2).
4. Mobilny system według zastrz. 3, znamienny tym, że bocznik (2) posiada jednopolową wyłącznikową rozdzielnicę (21) średniego napięcia SN, wyposażoną w przedział (22) kabli podłączeniowych średniego napięcia SN, na których znajdują się przekładniki napięciowe (23) średniego napięcia SN, podłączone do układu synchronizacji i kontroli kolejności faz (24) wyposażonym w moduł kontroli kierunku wirowania faz pomiędzy stronami przyłączeniowymi i ponadto rozdzielnica (21) średniego napięcia SN wyposażona jest w wyłącznik (25) z napędem ręcznym i cewkami zamykającą i otwierającą o napięciu sterowniczym 24V DC oraz sensory prądowe (26) połączone z zespołem zabezpieczeń (27) prądowych do którego podłączony jest wyłącznik (25) i dodatkowo bocznik (2) wyposażony jest w siłownię DC (28).
5. Mobilny system według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że urządzenia bocznika (2) zainstalowane są w kontenerze (29) wyposażonym w transportowe uchwyty (210).
6. Mobilny system według zastrz. 5, znamienny tym, że kontener (29) bocznika (2) posiada płozy (211).
7. Mobilny system według zastrz. 3 do 6, znamienny tym, że waga bocznika (2) nie przekracza 400 kg.
8. Mobilny system według zastrz. 3 do 7, znamienny tym, że wymiary kontenera (29) bocznika (2) nie przekraczają: wysokość (w): 1,4 m, szerokość (s): 1,0 m, długość (d): 1,3 m.
9. Mobilny system według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że podłączeniowe kable średniego napięcia SN są ekranowane.
10. Sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN z zastosowaniem mobilnego systemu określonego zastrzeżeniami 1 do 2, znamienny tym, że transformatorową stację (1) wraz ze źródłem niskiego napięcia nN (G) ustawia się przy odłącznikowym stanowisku (3) linii średniego napięcia SN, do którego możliwy jest dojazd, podłącza się kable z przedziałów kabli podłączeniowych (14) odpowiednio pola synchronizacyjnego (S) i pola zasilania wyspowego (Z) przy otwartych wyłącznikach (17) w technologii prac pod napięciem PPN i następnie przy otwartym wyłączniku (17) w polu synchronizacyjnym (S) i po zamknięciu wyłącznika (17) w polu zasilania wyspowego (Z) podaje się napięcie na transformator (11) i źródło niskiego napięcia nN (G) do momentu zsynchronizowania źródła niskiego napięcia nN (G) do pracy równoległej, następnie otwiera się odłącznik (4) linii średniego napięcia SN, odłącza napięcie zasilające z sieci dystrybucyjnej SN i prowadzi zasilanie odbiorców ze źródła niskiego napięcia nN (G) poprzez transformator (11) w transformatorowej stacji (1) na sieć średniego napięcia SN, następnie po zakończeniu prac na odłączonym odcinku linii średniego napięcia SN i załączeniu go pod napięcie, zazbraja się napęd wyłącznika (17) w polu synchronizacyjnym (S) i załącza układ synchronizacji i kontroli kolejności faz (16), następnie załącza się pole synchronizacyjne (S) do pracy równoległej z siecią średniego napięcia SN i odłącza źródło niskiego napięcia nN (G), a po zsynchronizowaniu obu stron przyłączeniowych zamyka się odłącznik (4) linii średniego napięcia SN i odłącza transformatorową stację (1) bezprzerwowo dla odbiorców.
11. Sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN z zastosowaniem mobilnego systemu określonego zastrzeżeniami 3 do 8, znamienny tym, że transformatorową stację (1) wraz ze źródłem niskiego napięcia nN (G) ustawia się w dowolnym punkcie (5) linii średniego
PL 240 966 B1 napięcia SN, podlegającej zasileniu, podłącza się kabel z przedziału (14) kabli podłączeniowych pola zasilania wyspowego (Z) w technologii prac pod napięciem PPN i przy otwartym wyłączniku (17) w polu synchronizacyjnym (S) i po zamknięciu wyłącznika (17) w polu zasilania wyspowego (Z) podaje się napięcie na transformator (1) i źródło niskiego napięcia nN (G) do momentu zsynchronizowania źródła niskiego napięcia nN (G) i załączenia do pracy równoległej, następnie otwiera się odłącznik (6) linii średniego napięcia SN, odłącza napięcie zasilające z sieci dystrybucyjnej SN i prowadzi zasilanie odbiorców ze źródła niskiego napięcia nN (G) poprzez transformator (11) w transformatorowej stacji (1) na sieć średniego napięcia SN, następnie, po zakończeniu prac na odłączonym odcinku linii średniego napięcia SN podaje się napięcie zasilające z sieci dystrybucyjnej SN na otwarty odłącznik (6) linii średniego napięcia SN i w technologii prac pod napięciem PPN instaluje się bocznik (2), po czym zazbraja się napęd wyłącznika (25) i załącza układ synchronizacji i kontroli kolejności faz (24), a po zsynchronizowaniu napięcia odgałęzienia (7) linii średniego napięcia SN podawanego z transformatorowej stacji (1) do napięcia z trzonu linii głównej zasilanego z sieci dystrybucyjnej SN załącza się wyłącznik (25) do pracy równoległej z siecią średniego napięcia SN, a następnie zamyka się odłącznik (6) linii średniego napięcia SN i odłącza się bocznik (2) oraz transformatorową stację (1) wraz ze źródłem niskiego napięcia nN (G) bezprzerwowo dla odbiorców.
PL431448A 2019-10-11 2019-10-11 Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN PL240966B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431448A PL240966B1 (pl) 2019-10-11 2019-10-11 Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431448A PL240966B1 (pl) 2019-10-11 2019-10-11 Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431448A1 PL431448A1 (pl) 2020-08-24
PL240966B1 true PL240966B1 (pl) 2022-07-04

Family

ID=72143118

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431448A PL240966B1 (pl) 2019-10-11 2019-10-11 Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240966B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL431448A1 (pl) 2020-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8300382B2 (en) Portable transformer with safety interlock
CN209358242U (zh) 一种远程差动保护装置
AU2017381312A1 (en) Electric vehicle charging station with medium voltage input
PL240966B1 (pl) Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia SN i sposób bezprzerwowego zasilania sieci średniego napięcia SN
CN108490814B (zh) 一种基于倒闸原则的变电站五防校验方法
KR101874988B1 (ko) 부하개폐기
EP3616294B1 (en) Electric vehicle charging station for connecting to high or extra high voltage transmission line and operation method thereof
US11848562B2 (en) Electric vehicle charging station for connecting to high or extra high voltage transmission line and operation method thereof
US20160049788A1 (en) Electrical power bypass tool and method
KR100696675B1 (ko) 특별고압 수전설비
KR101837131B1 (ko) 통합모듈형 전자개폐기 및 이를 포함하는 배전설비
RU2565065C2 (ru) Устройство переключательное напряжением 110 кв и выше
RU59336U1 (ru) Шахтная трансформаторная подстанция
Hu Electrical distribution equipment in data center environments
JP6576508B1 (ja) 集約型変電設備
Paul et al. Ground fault current protection of a 480Y/277V power system compliance with NEC design requirements
RU67344U1 (ru) Комплектная трансформаторная подстанция
Goosen et al. Upgrade of the Apollo HVDC converter station
PL71453Y1 (pl) Przyczepa specjalistyczna do zasilania sieci średniego napięcia
RU63608U1 (ru) Комплектная трансформаторная подстанция
RU45055U1 (ru) Пункт местного резервирования электроснабжения линейных потребителей (крун-пмр)
Singh et al. A Review on Selection of Proper Busbar Arrangement for Typical Substation (Bus-Bar Scheme)
RU104392U1 (ru) Распределительный щит рщ
PL232883B1 (pl) Układ mobilnego urządzenia zasilającego średniego napięcia
US2327190A (en) Protective arrangement for high voltage systems