PL240482B1 - Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej - Google Patents

Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej Download PDF

Info

Publication number
PL240482B1
PL240482B1 PL430973A PL43097319A PL240482B1 PL 240482 B1 PL240482 B1 PL 240482B1 PL 430973 A PL430973 A PL 430973A PL 43097319 A PL43097319 A PL 43097319A PL 240482 B1 PL240482 B1 PL 240482B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
thermoelectric generator
heat source
permanent magnets
source
performance
Prior art date
Application number
PL430973A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430973A1 (pl
Inventor
Tomasz Skotnicki
Maciej Haras
Original Assignee
Maciej Haras
Tomasz Skotnicki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maciej Haras, Tomasz Skotnicki filed Critical Maciej Haras
Priority to PL430973A priority Critical patent/PL240482B1/pl
Publication of PL430973A1 publication Critical patent/PL430973A1/pl
Publication of PL240482B1 publication Critical patent/PL240482B1/pl

Links

Landscapes

  • General Electrical Machinery Utilizing Piezoelectricity, Electrostriction Or Magnetostriction (AREA)
  • Magnetic Treatment Devices (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego (5) poprzez jego pracę impulsową. Cykliczne ruchy generatora termoelektrycznego (5) uzyskiwane są poprzez dźwignię (4) podpartą o podpory (3) i połączoną z bistabilną membraną bimetalową (6). Bistabilna membrana bimetalowa (6) jest źródłem ruchów cyklicznych. Ruch ten przesuwa generator termoelektryczny (5) powodując jego cykliczny kontakt/brak kontaktu ze źródłem ciepła (2) i naprzemienne ogrzewanie lub chłodzenie. Poprawa osiągów generatora termoelektrycznego (5) zachodzi bez względu na różnicę temperatur między źródłem ciepła (2), a źródłem zimna (1). To samo źródło ciepła (2) zapewnia produkcję energii przez generator termoelektryczny (5) jak i wzbudza ruchy bistabilnej membrany bimetalowej (6). Generator termoelektryczny (5) nie zużywa wyprodukowanej przez siebie energii do wzbudzania ruchów cyklicznych. Dalsza poprawa osiągów generatora termoelektrycznego (5) polega na zmniejszeniu rezystancji termicznej kontaktu poprzez docisk: grawitacyjny, ciężarem generatora termoelektrycznego (5) mechaniczny, sprężyną dociskającą (7) lub magnetyczny, magnesami trwałymi (8). Biegunowość magnesów trwałych (8) powoduje powstanie siły dociskającej generator termoelektryczny (5) do źródła ciepła (2).

Description

PL 240 482 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej.
Znany jest z opisów patentowych USA nr 6.818.470 B1, DE nr 102011075661 A1, USA nr 6.300.150 B1 sposób wytwarzania i złożenia generatora termoelektrycznego o wymiarach milimetrycznych.
Znany jest z opisów patentowych USA nr 2017/0117823 A1, USA nr 9.461.564 B2 oraz USA nr 2013/0257219 A1 opis urządzenia zmieniającego ciepło w cykliczny ruch mechaniczny. Pod wpływem ciepła bimetaliczny element wykonuje cykliczne ugięcia, które zmieniane są na użyteczną energię elektryczną za pomocą efektu piezoelektrycznego.
W metodzie według wynalazku wykorzystywane jest periodyczne łączenie/rozłączanie generatora termoelektrycznego ze źródłem ciepła. Jedną z realizacji może być np. cykliczny ruch materiału o dużej zmienności geometrii w funkcji temperatury (np. bistabilnej membrany bimetalowej) do unoszenia/opuszczania generatora termoelektrycznego nad źródłem ciepła tak, aby w stanie opuszczonym generator termoelektryczny stykał się ze źródłem ciepła, natomiast w stanie uniesionym nie dotykał źródła ciepła. Przeniesienie cyklicznych ugięć materiału o dużej zmienności geometrii w funkcji temperatury do generatora termoelektrycznego może być zrealizowane, wykorzystując dźwignię mechaniczną i podpory. Możliwe są również inne realizacje prowadzące do periodycznego łączenia/rozłączania generowania termoelektrycznego ze źródłem ciepła.
Korzystnym jest, że do generacji mocy wyjściowej użyto generatora termoelektrycznego.
Korzystnym jest, że generator termoelektryczny cyklicznie dotyka/nie dotyka źródła ciepła.
Korzystnym jest fakt, że impulsowa praca generatora termoelektrycznego otrzymana jest z mechanicznych ugięć bistabilnej membrany bimetalowej.
Korzystnym jest fakt, że dzięki impulsowej pracy generatora termoelektrycznego może produkować większą moc średnią w porównaniu z pracą ciągłą, w takiej samej różnicy temperatur na jego okładzinach.
Korzystnym jest, że w trakcie ogrzewania generator termoelektryczny dociskany jest mechanicznie do źródła ciepła za pomocą sprężyny dociskającej.
Korzystnym jest, że w tracie ogrzewania generator termoelektryczny dociskany jest mechanicznie do źródła ciepła za pomocą odpychającego oddziaływania magnesów trwałych.
Zaletą wynalazku jest opracowywanie metody poprawiającej osiągi generatora termoelektrycznego wykorzystującej cykliczne podnoszenie/opuszczanie go nad źródłem ciepła. W ten sposób uzyskuje się znaczne zwiększenie generowanej mocy wyjściowej w stosunku do konwencjonalnej pracy ciągłej.
Zaletą wynalazku jest możliwość jego miniaturyzacji, osiągniętej przez pozbycie się radiatora, co ma istotne znaczenie dla integracji z układami scalonymi, systemami elektronicznymi, obwodami drukowanymi itp.
Zaletą wynalazku jest to, że unoszenie/opuszczanie generatora termoelektrycznego nie odbywa się kosztem energii produkowanej przez generator termoelektryczny.
Zaletą wynalazku jest to, że zarówno do produkcji energii przez generator termoelektryczny jak i do jego unoszenia/opuszczania używane jest to samo źródło ciepła. Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na przykładach wykonania na rysunku, na którym figura przedstawia schematycznie sposób implementacji wynalazku.
Figura 1 przedstawia generator termoelektryczny 5 umieszczony między źródłem ciepła o temperaturze Thot 2, a źródłem zimna o temperaturze Tcold 1. Bistabilna membrana bimetalowa 6 połączona jest z generatorem termoelektrycznym 5 za pomocą dźwigni 4 podpartej o podpory 3. Docisk generatora termoelektrycznego 5 do źródła ciepła 2 może być zapewniony mechanicznie dzięki sprężynie dociskającej 7 lub magnetycznie za pomocą magnesów trwałych 8.
Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego 5 z wykorzystaniem pracy impulsowej działa następująco: bistabilna membrana bimetalowa 6 jest źródłem temperaturowo wzbudzonych ruchów. Bistabilna membrana bimetalowa 6 poddana jest działaniu różnych temperatur pochodzących od źródeł zimna 1 i ciepła 2 pod ich wpływem na skutek różnych współczynników rozszerzalności membrana skokowo wygina się w dół (Figura 1a) lub w górę (Figura 1b). Cykliczny ruch membrany uzyskiwany jest poprzez naprzemienne nagrzewanie Figura 1a i schładzanie Figura 1b membrany bimetalicznej. Ruch bistabilnej membrany bimetalowej 6 jest przeniesiony do generatora termoelektrycznego 5 za pomocą dźwigni mechanicznej 4 podpartej o podpory 3. Dzięki cyklicznym ugięciom bistabilnej membrany bimetalowej 6 generator termoelektryczny 5 ma bezpośredni, cykliczny i naprzemienny kontakt ze źródłem

Claims (6)

  1. PL 240 482 B1 ciepła 2 (Figura 1b) i źródłem zimna (Figura 1a). Umożliwione jest dzięki temu cykliczne nagrzewanie i schładzanie generatora termoelektrycznego 5, które prowadzi do zwiększania jego mocy wyjściowej w porównaniu z permanentnym połączeniem generatora termoelektrycznego 5 ze źródłem ciepła 2.
    Efektywność produkcji mocy przez generator termoelektryczny 5 jest wprost proporcjonalna do efektywnej różnicy temperatur na jego okładzinach (ΔTeff na Figurze 1c) i odwrotnie proporcjonalna do rezystancji termicznej kontaktu między generatorem termoelektrycznym 5, a źródłem ciepła 2 (Rth hot na Figurze 1c) i źródłem zimna 1 (Rth cold na Figurze 1c). Korzystnym jest zmniejszenie rezystencji termicznej (Rth hot) poprzez np. docisk generatora termoelektrycznego 5 do źródła ciepła 2. Docisk ten może być: (i) grawitacyjny, ciężarem własnym generatora termoelektrycznego; (ii) mechaniczny, sprężyną dociskającą 7 (Figura 1d) lub (iii) magnetyczny, magnesami trwałymi (Figura 1e). Magnesy trwałe 8, umieszczone na generatorze termoelektrycznym 5 i na źródle zimna 1 bezpośrednio nad generatorem termoelektrycznym 5 (Figura 1e). Biegunowość magnesów trwałych 8 (oznaczona N i S na Figurze 1e) jest tak dobrana, aby uzyskać oddziaływanie odpychające. W ten sposób generator termoelektryczny 5 jest dociskany do źródła ciepła 2 siłą odpychających się magnesów trwałych 8.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej, znamienna tym, że generator termoelektryczny (5) jest cyklicznie ogrzewany źródłem ciepła (2) i schładzany źródłem zimna (1) poprzez cykliczne opuszczanie i podnoszenie generatora termoelektrycznego (5) tak, aby dotykał bądź nie źródła ciepła (2).
  2. 2. Metoda według zastrz. 1 znamienna tym, że w celu zmniejszenia rezystencji termicznej kontaktu podczas ogrzewania generatora termoelektrycznego (5) jest on mechanicznie dociskany do źródła ciepła (2) za pomocą sprężyny dociskającej (7).
  3. 3. Metoda według dowolnego z powyższych zastrzeżeń znamienna tym, że w celu zmniejszenia rezystencji termicznej kontaktu podczas ogrzewania generatora termoelektrycznego (5) jest on magnetycznie dociskany do źródła ciepła (2) za pomocą magnesów trwałych (8) umieszczonych nad generatorem termoelektrycznym (5), biegunowość magnesów trwałych (8) jest taka, aby uzyskać siłę odpychającą.
  4. 4. Metoda według dowolnego z powyższych zastrzeżeń znamienna tym, że generator termoelektryczny (5) jest wprawiany w ruch cykliczny za pomocą bistabilnej membrany bimetalowej (6), dźwigni (4) i podpór (3) między źródłem ciepła (2), a źródłem zimna (1).
  5. 5. Metoda według dowolnego z powyższych zastrzeżeń znamienna tym, że cykliczne podnoszenie/opuszczanie generatora termoelektrycznego (5) realizowane jest za pomocą energii wyprodukowanej poza generatorem termoelektrycznym (5).
  6. 6. Metoda według dowolnego z powyższych zastrzeżeń znamienna tym, że to samo źródło ciepła (2) dostarcza energii zarówno do cyklicznego podnoszenia/opuszczania generatora termoelektrycznego (5) jak i do produkcji przez generator termoelektryczny (5) energii elektrycznej.
PL430973A 2019-08-28 2019-08-28 Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej PL240482B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430973A PL240482B1 (pl) 2019-08-28 2019-08-28 Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430973A PL240482B1 (pl) 2019-08-28 2019-08-28 Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430973A1 PL430973A1 (pl) 2021-03-08
PL240482B1 true PL240482B1 (pl) 2022-04-11

Family

ID=75107780

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430973A PL240482B1 (pl) 2019-08-28 2019-08-28 Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240482B1 (pl)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2000035824A (ja) * 1998-07-17 2000-02-02 Honda Motor Co Ltd 車両用発電装置
US20150042205A1 (en) * 2013-08-09 2015-02-12 Stmicroelectronics (Crolles 2) Sas Device for converting thermal power into electric power

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2000035824A (ja) * 1998-07-17 2000-02-02 Honda Motor Co Ltd 車両用発電装置
US20150042205A1 (en) * 2013-08-09 2015-02-12 Stmicroelectronics (Crolles 2) Sas Device for converting thermal power into electric power

Also Published As

Publication number Publication date
PL430973A1 (pl) 2021-03-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100466373B1 (ko) 미소 전자 기계 구조의 발전기
US8878418B2 (en) Thermoelectric generator
Settaluri et al. Thin thermoelectric generator system for body energy harvesting
Sebald et al. On thermoelectric and pyroelectric energy harvesting
Yan et al. Periodic heating amplifies the efficiency of thermoelectric energy conversion
WO2006043514A1 (ja) ペルチェ素子又はゼーベック素子の構造及びその製造方法
CN106068684B (zh) 具有改善冷却的电功率器件
RU2006134646A (ru) Технологическое устройство с усовершенствованным обеспечением электропитанием
IN2012DN05106A (pl)
Herrault et al. Cooling performance of micromachined self-oscillating reed actuators in heat transfer channels with integrated diagnostics
KR101673992B1 (ko) 고효율 마이크로 열전소자
Zeng et al. A Bistable Triboelectric Nanogenerator for Low‐Grade Thermal Energy Harvesting and Solar Thermal Energy Conversion
PL240482B1 (pl) Metoda poprawy osiągów generatora termoelektrycznego z wykorzystaniem pracy impulsowej
JP5970222B2 (ja) 熱電発電装置
US20110115237A1 (en) Thermoelectric generator
JP2013004837A (ja) 熱電発電装置
Boughaleb et al. Thermal modeling and optimization of a thermally matched energy harvester
JP2002144297A (ja) 温度差サイクル発電システム、そのための可変容量コンデンサ及びその製造方法
Ravindran et al. A self-sustaining pyroelectric energy harvester utilizing spatial thermal gradients
KR101222005B1 (ko) 에너지 수확 장치
KR101260609B1 (ko) 가정용 보일러의 연통에 설치되는 열전발전장치
Greppi et al. Integrated PV-TEG cooling system and support
CN108140711A (zh) 用于电子器件的冷却装置
Jeyashree et al. Micro thermoelectric generator—A source of clean energy
KR102063211B1 (ko) 열전발전장치가 구비된 튀김조