PL240208B1 - Sposób wytwarzania paliwa z odpadów - Google Patents

Sposób wytwarzania paliwa z odpadów Download PDF

Info

Publication number
PL240208B1
PL240208B1 PL423563A PL42356317A PL240208B1 PL 240208 B1 PL240208 B1 PL 240208B1 PL 423563 A PL423563 A PL 423563A PL 42356317 A PL42356317 A PL 42356317A PL 240208 B1 PL240208 B1 PL 240208B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
waste
temperature
pyrolysis
stage
low
Prior art date
Application number
PL423563A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423563A1 (pl
Inventor
Marcin Gil
Original Assignee
Marcin Gil
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marcin Gil filed Critical Marcin Gil
Priority to PL423563A priority Critical patent/PL240208B1/pl
Publication of PL423563A1 publication Critical patent/PL423563A1/pl
Publication of PL240208B1 publication Critical patent/PL240208B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/141Feedstock
    • Y02P20/143Feedstock the feedstock being recycled material, e.g. plastics

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania paliwa z odpadów, znajdujący zastosowanie w recyklingu odpadów przemysłowych, w tym zużytych opon oraz odpadów komunalnych, korzystnie z domieszką tworzyw sztucznych.
Z polskiego zgłoszenia opisu patentowego nr P.406 205 znany jest produkt dla przemysłu energetycznego na bazie materiałów odpadowych i sposób jego wytwarzania. Materiałami tymi są wyselekcjonowane odpady komunalne, przemysłowe, biomasy, odpady folii polietylenowych, zużytych włókien naturalnych i sztucznych, odpady z gospodarki rolnej.
Z opisu polskiego wynalazku nr PL236 581 znany jest sposób wytwarzania regeneratu z odpadów gumowych, zwłaszcza opon samochodowych, polegający na mieszaniu miału gumowego z dodatkiem asfaltu i/lub lepiszczy węglowodorowych, charakteryzujący się tym, że miał gumowy miesza się w warunkach autotermicznych z dodatkiem asfaltu i/lub lepiszczy węglowodorowych w ilości do 30% masowych oraz z dodatkiem nadtlenków nieorganicznych lub organicznych w ilości do 10% masowych. Otrzymany regenerat gumowy może być stosowany jako substytut elastomeru lub napełniacz w mieszankach kauczukowych jako modyfikator termoplastycznych kompozycji polimerowych, modyfikator cementu oraz jako modyfikator asfaltów drogowych.
Znane dotychczas sposoby przerobu odpadów nie rozwiązywały problemu utylizacji odpadów, głównie z tworzyw sztucznych, w tym zużytych opon, zmierzających do wytwarzania paliw bez udziału środków chemicznych, wykorzystywanych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Tym bardziej nie przewidywano wytwarzania w taki sposób paliw mających postać gazową, płynną lub stałą.
Celem rozwiązania, zgodnie z wynalazkiem jest opracowanie procesu utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych, w tym opon, w trakcie którego z utylizowanej masy odpadów będzie wytwarzane paliwo gazowe, płynne i stałe, przeznaczone do zasilania procesu utylizacji oraz wykorzystywane jako uzupełnienie paliw pozyskiwanych znanymi dotychczas sposobami.
Istotę wynalazku stanowi sposób wytwarzania paliwa w wyniku realizacji recyklingu odpadów przemysłowych, w tym zużytych opon, odpadów komunalnych oraz mieszanych. Sposób polega na tym, że odpady przeznaczone do recyklingu, w tym zużyte opony rozdrabnia się na drobiny wielkości 0,1-35 mm, po czym rozdrobnione odpady suszy się aż do osiągnięcia wilgotności nie wyższej niż 20%, po czym rozdrobnione i wysuszone odpady kieruje się do dwukomorowego reaktora, gdzie poddaje się procesowi pirolizy niskotemperaturowej w temperaturze 360-520°C. Podczas procesu suchej destylacji z odpadów wytwarza się gaz popirolityczny. Gaz ten zawiera frakcję olejowo-benzynową oraz frakcję gazową, której składniki nie podlegają skropleniu w chłodnicy.
W związku z tym, że nie wszystkie składniki odpadów ulegają rozpadowi na etapie niskotemperaturowym pirolizy, w komorze niskotemperaturowej, gdzie temperatura wynosi 360-520°C, pozostałe po tym etapie odpady, za pomocą transportera ślimakowego kieruje się do komory wysokotemperaturowej reaktora i poddaje pirolizie wysokotemperaturowej, w temperaturze 800-850°C, bez dostępu powietrza.
W wyniku procesu pirolizy wysokotemperaturowej, z odpadów pozostałych po pirolizie niskotemperaturowej następuje wytwarzanie gazu popirolitycznego, który poprzez filtr cząsteczek stałych jest kierowany do układu kondensacji, gdzie miesza się z gazem popirolitycznym, wytworzonym na etapie pirolizy niskotemperaturowej. Zmieszane gazy z układu kondensacji są kierowane do odpowiednio dobranych skraplaczy, gdzie następuje ich schładzanie i skraplanie z podziałem na poszczególne frakcje, magazynowane każda frakcja w oddzielnym zbiorniku. Skroplone mogą być magazynowane także w jednym zbiorniku. Jednak z uwagi na fakt, że wytworzone w procesie pirolizy gazy mogą zawierać substancje uniepalniające lub opóźniające palenie, co jest związane ze składem morfologicznym odpadów, należy je usnąć ze składu paliwa. Dlatego gazy gromadzone w jednym zbiorniku poddaje się destylacji, odwirowaniu lub usuwaniu składników niepalnych środkami chemicznymi.
Nieskroplony w układzie kondensacji gaz popirolityczny jest kierowany do układu uzdatniania gazu i wykorzystywany do zasilania palników gazowych, ogrzewających reaktor.
Na etapie pirolizy wysokotemperaturowej węgiel odzyskany z odpadów nabiera właściwości węgla aktywowanego, znanego jako sadza. Sadzę workuje się i przekazuje do dalszego zastosowania, między innymi jako wypełniacz w produkcji gumy oraz barwnik. W procesie według wynalazku odzyskuje się również złom stalowy, pochodzący ze zbrojenia opon, który kieruje się do przetopu.
Realizację sposobu wytwarzania paliwa z odpadów umożliwia zespół urządzeń, na który składają się układ podawania z koszami zasypowymi, taśmociągami, rozdrabniaczami i rurociągiem do
PL 240 208 B1 prowadzającym rozdrobnione odpady do reaktora, ponadto układ reaktora dwukomorowego z zainstalowanym wewnątrz reaktora podajnikiem ślimakowym, układ kondensacji, układ gazowy oraz zespół magazynowania.
Realizacja wynalazku umożliwia utylizację odpadów przy jednoczesnym wytwarzaniu paliw gazowych, płynnych oraz stałych znajdujących różnorodne zastosowanie w przemyśle i w gospodarstwach domowych. Proces według wynalazku jest samowystarczalny pod względem zasilania w energię cieplną, z uwagi na fakt, że do ogrzewania reaktora wykorzystuje się paliwo gazowe w nim wytworzone. Sposób według wynalazku umożliwia wykorzystanie zbędnych, nikomu niepotrzebnych odpadów zalegających na hałdach, psujących krajobraz i zatruwających naturalne środowisko człowieka. Opracowanie sposobu według wynalazku pozwala na ich pożyteczne zagospodarowanie i wykorzystanie.
Przedmiot wynalazku został objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje zespół urządzeń do realizacji rozwiązania, natomiast fig. 2 - uwidacznia schemat blokowy układu gazowego.
Sposób wytwarzania paliwa z odpadów według wynalazku polega na tym, że odpady przemysłowe, w tym zużyte opony, odpady komunalne oraz odpady mieszane przeznaczone do recyklingu, z koszy załadowczych 1 transportuje się do rozdrabniacza wstępnego 2, a następnie do rozdrabniacza zasadniczego 3, gdzie są rozdrabniane na drobiny wielkości 0,1-35 mm. Rozdrobnione odpady kieruje się do suszarni 4. W suszarni 4 odpady są suszone aż do osiągnięcia wilgotności nie wyższej niż 20%, po czym rozdrobnione i wysuszone odpady kieruje się do dwukomorowego reaktora 5, gdzie w komorze niskotemperaturowej 5A poddaje się odpady procesowi pirolizy niskotemperaturowej w temperaturze 460°C. Podczas procesu suchej destylacji z odpadów wytwarza się gaz popirolityczny. Wytworzony w niskotemperaturowej komorze 5A gaz popirolityczny poprzez filtr cząstek stałych 6 jest kierowany do układu kondensacji 7.
W związku z tym, że nie wszystkie składniki odpadów ulegają rozpadowi na etapie pirolizy niskotemperaturowej, przeprowadzanej w komorze niskotemperaturowej, gdzie panuje temperatura 360-520°C, pozostałe po tym etapie odpady, za pomocą transportera ślimakowego 8 kieruje się do komory wysokotemperaturowej 5B reaktora 5 i poddaje pirolizie wysokotemperaturowej, w temperaturze 800°C, bez dostępu powietrza. W wyniku pirolizy wysokotemperaturowej z odpadów wytwarza się gaz popirolityczny, który rurociągiem poprzez filtr cząstek stałych 6 jest kierowany do układu kondensacji 7. W układzie kondensacji 7 łączy się z gazem popirolitycznym z komory niskotemperaturowej 5A i dalej jako jeden gaz przepływa do odpowiednio dobranych skraplaczy 9, gdzie następuje skroplenie z podziałem na poszczególne frakcje. Poszczególne frakcje magazynuje się w oddzielnych zbiornikach lub jako łączone w jednym zbiorniku, frakcje gazowe w zbiorniku 10, frakcje olejowe w zbiorniku 11. Z uwagi na fakt, że gaz popirolityczny może zawierać substancje uniepalniające lub opóźniające palenie, do których zalicza się brom i co wynika ze składu morfologicznego odpadów, należy ten składnik usunąć. Związki niepalne usuwa się ze skroplonego paliwa poprzez destylację, odwirowywanie lub przy pomocy środków chemicznych.
Frakcje olejowe mające wysoką wartość energetyczną, magazynowane w zbiornikach naziemnych 11, są transportowane do miejsc przeznaczenia i wykorzystywane, głównie w energetyce. Frakcje gazowe gazu popirolitycznego, nieskroplone w układzie kondensacji są kierowane rurociągiem 12 do układu uzdatniania, a następnie są wykorzystywane do podgrzewania palników 13 reaktora 5 i tym samym, podtrzymywania procesu recyklingu.
W wyniku procesu pirolizy wysokotemperaturowej z odpadów odzyskuje się złom stalowy, pochodzący ze zbrojenia opon, przekazywany do przetopienia oraz węgiel w formie czystej o właściwościach węgla aktywowanego, odprowadzanego z reaktora rurociągiem do zbiornika węgla 14, przy czym po drodze jest on poddawany separacji i sitowaniu. Odseparowany i przesiany węgiel aktywowany workuje się i przeznacza do dalszego użytku. Między innymi jako wypełniacz farb, past oraz jako wypełniacz w produkcji gumy.

Claims (4)

1. Sposób wytwarzania paliwa z odpadów, głównie przemysłowych, w postaci paliw gazowych, płynnych i stałych, znamienny tym, że rozdrobnione na drobiny wielkości 0,1-35 mm odpady, suszy się aż do osiągnięcia wilgotności nie większej niż 20% i transportuje do dwukomoro
PL 240 208 B1 wego reaktora, gdzie poddaje się dwustopniowej pirolizie, na etapie pirolizy niskotemperaturowej rozdrobnione i wysuszone odpady umieszcza się w niskotemperaturowej komorze reaktora, w temperaturze 360-520°C bez dostępu powietrza i poddaje się procesowi pirolizy niskotemperaturowej, a wytworzony na tym etapie z odpadów gaz popirolityczny kieruje się rurociągiem poprzez filtr cząstek stałych do układu kondensacji, zaś odpady, które nie uległy rozpadowi na etapie niskotemperaturowej pirolizy, za pomocą transportera, korzystnie ślimakowego kieruje się do komory wysokotemperaturowej reaktora i poddaje działaniu temperatury 800-850°C bez dostępu powietrza, po czym wytworzony na tym etapie gaz popirolityczny kieruje się do układu kondensacji, gdzie miesza się z gazem wytworzonym w komorze niskotemperaturowej i w dalszej kolejności kieruje się do skraplaczy i schładza się oraz skrapla się z uwzględnieniem podziału na frakcje magazynowane w oddzielnych zbiornikach lub w jednym zbiorniku.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że nieskroplony gaz popirolityczny kieruje się do układu uzdatniania i wykorzystuje do zasilania palników gazowych ogrzewających reaktor.
3. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że na etapie pirolizy wysokotemperaturowej z odpadów odzyskuje się węgiel aktywowany w formie sadzy i złom stalowy.
4. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że substancje niepalne lub opóźniające palenie usuwa się ze skroplonego gazu popirolitycznego poprzez destylację, odwirowywanie lub przy użyciu środków chemicznych.
PL423563A 2017-11-23 2017-11-23 Sposób wytwarzania paliwa z odpadów PL240208B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423563A PL240208B1 (pl) 2017-11-23 2017-11-23 Sposób wytwarzania paliwa z odpadów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423563A PL240208B1 (pl) 2017-11-23 2017-11-23 Sposób wytwarzania paliwa z odpadów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423563A1 PL423563A1 (pl) 2019-06-03
PL240208B1 true PL240208B1 (pl) 2022-02-28

Family

ID=66649264

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423563A PL240208B1 (pl) 2017-11-23 2017-11-23 Sposób wytwarzania paliwa z odpadów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240208B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE60003689T2 (de) * 1999-05-05 2004-04-15 Svedala Industries, Inc., Waukesha Kondensation und rückgewinnung von öl aus pyrolysegas
PL399500A1 (pl) * 2012-06-12 2013-12-23 Dagas Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Sposób prowadzenia procesu pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych i/lub odpadów gumowych i/lub odpadów organicznych oraz instalacja do realizacji tego sposobu
PL221712B1 (pl) * 2012-10-04 2016-05-31 Marek Aleksander Szewczuk Sposób utylizacji odpadów gumowych w układzie ciągłym, zamkniętym
CN106180136B (zh) * 2016-07-12 2018-07-06 环境保护部华南环境科学研究所 一种固体废弃物回收处理工艺
CN107285600A (zh) * 2017-08-10 2017-10-24 中冶节能环保有限责任公司 一种利用工矿固体废弃物制备的催化剂进行污泥热解制活性炭的方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL423563A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mokrzycki et al. Alternative fuels for the cement industry
Al-Salem et al. Recycling and recovery routes of plastic solid waste (PSW): A review
US7416641B2 (en) Apparatus for recovering marketable products from scrap rubber
CN102858861B (zh) 用于通过解聚来进行完全回收利用的方法和装置
CN103693839B (zh) 污泥处理方法及其处理系统
AU2002211327A1 (en) Apparatus and method for recovering marketable products from scrap rubber
WO2000012599A9 (fr) Procede de traitement de resine ou de compose organique ou de dechets de plastique les contenant
US6152306A (en) Solid waste reduction
CN112707610B (zh) 一种含油污泥资源化利用的工艺
KR20120084226A (ko) 폐기물 처리시스템
JP2006016594A (ja) 廃プラスチック油化処理装置および廃プラスチックの油化処理方法
US7147681B1 (en) Method and device for removing recoverable waste products and non-recoverable waste products
KR101860041B1 (ko) 하이브리드 슬러지 연료탄 생산 시스템 및 그 제조방법
RU2291168C1 (ru) Способ переработки резиносодержащих отходов и установка для его осуществления (варианты)
Srogi An overview of current processes for the thermochemical treatment of automobile shredder residue
PL240208B1 (pl) Sposób wytwarzania paliwa z odpadów
RU2681655C1 (ru) Способ получения альтернативного топлива из твердых коммунальных отходов
RU2407772C2 (ru) Способ и установка по переработке твердых коммунальных отходов
GB2475951A (en) Method and apparatus for processing waste
RU2576711C1 (ru) Устройство технологической линии утилизации твердых бытовых отходов с применением термической деструкции
WO2008093369A1 (en) Integrated plant for separation, recovery and re-use of solid domestic waste, with production of cement and/or bricks
Ariyaratne Alternative fuels in cement kilns-characterization and experiments
RU2729638C1 (ru) Способ изготовления топлива из твердых коммунальных отходов
Senchugov et al. A. KAIDALOV
CZ2014531A3 (cs) Zařízení pro pyrolýzu polymerního odpadu a způsob provádění pyrolýzy