PL240190B1 - Carrier granulate, organic fertilizer containing this granulate, method of producing the organic fertilizer and method of delivering this fertilizer to the soil - Google Patents

Carrier granulate, organic fertilizer containing this granulate, method of producing the organic fertilizer and method of delivering this fertilizer to the soil Download PDF

Info

Publication number
PL240190B1
PL240190B1 PL434738A PL43473820A PL240190B1 PL 240190 B1 PL240190 B1 PL 240190B1 PL 434738 A PL434738 A PL 434738A PL 43473820 A PL43473820 A PL 43473820A PL 240190 B1 PL240190 B1 PL 240190B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
granulate
organic fertilizer
fertilizer
amount
suspension
Prior art date
Application number
PL434738A
Other languages
Polish (pl)
Other versions
PL434738A1 (en
Inventor
Agnieszka Wolna-Maruwka
Alicja Niewiadomska
Tomasz Piechota
Adam Kamiński
Original Assignee
Int Chemical Company Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Chemical Company Spolka Akcyjna filed Critical Int Chemical Company Spolka Akcyjna
Publication of PL434738A1 publication Critical patent/PL434738A1/en
Publication of PL240190B1 publication Critical patent/PL240190B1/en

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

PL 240 190 B1

Opis wynalazku

Wynalazek dotyczy granulatu nośnikowego na bazie biowęgla, nawozu organicznego zawierającego taki granulat nośnikowy zainokulowany dodatkiem organicznym wybranym spośród grzybów mikoryzowych, bakterii i alg morskich, jak również sposobu wytwarzania takiego nawozu i sposobu dostarczania go do gleby.

Współczesne nawozy znacząco podniosły poziom produktywności rolnictwa, jednak nadmierne i niewłaściwe ich stosowanie może mieć negatywne, a czasem nieodwracalne skutki dla zdrowia gleby i środowiska. W związku z tym, obecnie poszukuje się bezpiecznych i zrównoważonych alternatyw, które zapewniłyby wysoki poziom produktywności bez szkody dla środowiska. Jednym z takich podejść, na którym koncentrują się bieżące badania w sektorze rolnym, jest stosowanie nawozów organicznych. Jednym z celów badań w tej dziedzinie jest identyfikacja, rozwój i manipulacja unikatowymi kombinacjami mikroorganizmów w celu osiągnięcia pożądanych właściwości produktów.

Przykładowo, z dokumentu EA 201100400 A1 znany jest nawóz bakteryjny, który zawiera komórki szczepów: Bacillus subtillis B-1, Bacillus megaterium BM-1, Azotobacter chroococcum A-2, Pseudomonas putida PP-1, Streptomyces atratus UZGIT-1, oraz sorbent w postaci mieszaniny biohumusu i karboksymetylocelulozy (CMC), odpowiednio w stosunku masowym 4 : 1. Sposób wytwarzania tego nawozu obejmuje hodowanie komórek ww. szczepów bakterii, przygotowanie sorbentu przez zmieszanie biohumusu i CMC w stosunku masowym 4 : 1, mieszanie pożywki uzyskanej po hodowaniu komórek szczepu bakterii z sorbentem oraz ich granulację.

Z kolei w dokumencie CN 102442846 A ujawniono sposób wytwarzania nawozu bio-organicznego metodą granulacji natryskowej, który obejmuje następujące etapy: przygotowanie stałego inokulanta, granulowanie ługu ligninowego w granulki organiczne, mieszanie organicznych granulek ze stałym proszkiem, w którym sproszkowany inokulant dodaje się w ilości 5-15% wagowych w przeliczeniu na całkowitą masę gotowego złożonego nawozu mikrobiologicznego, oraz mieszanie, granulowanie i suszenie pod warunkiem, że temperatura materiału w bębnie s uszącym nie jest wyższa niż 80°C.

W dokumencie CN 104211519 A opisano natomiast granulowany nawóz mikrobiologiczny, nośnik do tego nawozu oraz sposób wytwarzania granulowanego nawozu mikrobiologicznego. Mikrobiologiczny nawóz granulowany zawiera rdzeń i warstwę powłoki, przy czym rdzeń zawiera następujące składniki w częściach wagowych: 4-8 części rozdrobnionej słomy, 2-6 części zrębków drewna, 10-12 części gliny oraz dwa szczepy bakterii degradujących celulozę, wybranych z grupy azotobakterii i bakterii zwiększających rozpuszczalność fosforanów, które są równomiernie mieszane, natomiast warstwa powłoki jest tworzona przez suszenie 3-6% wag. roztworu żelatyny, pokrywającego zewnętrzną stronę rdzenia.

Bazą nawozów organicznych może być m. in. biowęgiel, który jest znany od wielu lat jako wzmacniacz gleby. Powstaje w wyniku pirolizy biomasy, który to proces zasad niczo obejmuje ogrzewanie i/lub spalanie materii organicznej w środowisku o obniżonej zawartości tlenu, z określoną z góry prędkością. Spalanie zostaje zatrzymane, gdy materia osiągnie etap podobny do węgla drzewnego. Jako materiał wysokoporowaty biowęgiel nadaje się do zainokulowania w nim różnych dodatków, takich jak pożyteczne drobnoustroje, składniki odżywcze, woda. Wysokoporowaty biowęgiel działa jako system dostarczania szeregu korzystnych związków i dodatków odpowiednich do konkretnych zastosowań.

Przykładowe dodatki obejmują kompozycje na bazie różnych szczepów bakterii i grzybów. Mogą one działać na jeden lub wiele sposobów, w tym: współzawodnictwo, antagonizm, stymulację systemowych reakcji odpornościowych oraz atak i konsumpcję struktur spoczynkowych grzybów. Bioprotektanty roślinne stosuje się do leczenia upraw w warunkach komercyjnych ze względu na ich zdolność do działania przeciwgrzybiczego, przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego.

Pomimo postępu w dziedzinie nawozów organicznych, nadal istnieje zapotrzebowanie na kompozycje i metody, które umożliwiłyby bioprotekcję roślin, np. ochronę roślin przed patogenami mikrobiologicznymi, przy jednoczesnym braku stosowania środków agrochemicznych. Rozwiązanie tych problemów było jednym z celów niniejszego wynalazku.

Celem wynalazku było przede wszystkim opracowanie granulatu nośnikowego i zawierającego go nawozu organicznego w postaci granulatu do zastosowania w uprawie warzyw, roślin ozdobnych i roślin polowych, który poprawiałby właściwości mikrobiologiczne i fizykochemiczne gleby oraz zwiększał możliwości plonowania i polepszał cechy morfologiczne roślin. Okazało się, że nawóz organiczny

PL 240 190 B1 zawierający granulat nośnikowy na bazie biowęgla zainokulowany mikroorganizmami i/albo algami spełnia te wymagania i w związku z tym stanowi atrakcyjną alternatywę dla dotychczas stosowanych nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Co więcej, zaobserwowano, że rola granulatu nośnikowego na bazie biowęgla nie sprowadza się wyłącznie do zapewnienia rozwiniętej powierzchni nośnikowej dla mikroorganizmów i/lub alg, gdyż zauważono wpływ pozytywny samego granulatu na ograniczenie rozwoju organizmów patogenicznych, na zwiększenie plonów i wartość wskaźnika żyzności gleby (BIF). W pierwszym aspekcie przedmiotem wynalazku jest granulat nośnikowy nawozu organicznego zawierający:

- porowaty biowęgiel w ilości od 10 do 35% wag.

- substrat lignocelulozowy w ilości od 61 do 89% wag.

- melasę w ilości od 1 do 4% wag.

W drugim aspekcie przedmiotem wynalazku jest nawóz organiczny zawierający granulat nośnikowy określony powyżej oraz co najmniej jeden dodatek organiczny wybrany spośród grzybów mikoryzowych, ekstraktów z alg morskich i bakterii.

Korzystnie nawóz organiczny według wynalazku zawiera bakterie z rodzaju Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus azotofixans, Bacillus megaterium i/albo ekstrakt z alg morskich z rodzaju Ascophyllum nodosum.

Korzystnie co najmniej jeden dodatek organiczny jest zainokulowany w porach biowęgla.

W trzecim aspekcie przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania nawozu organicznego obejmujący następujące etapy:

a) zmieszania porowatego biowęgla w ilości od 10 do 35% wag., substratu lignocelulozowego w ilości od 61 do 89% wag. oraz melasy w ilości od 1 do 4% wag.,

b) granulację mieszaniny z etapu (a) do uzyskania granulatu nośnikowego,

c) przygotowanie zawiesiny co najmniej jednego dodatku organicznego wybranego spośród grzybów mikoryzowych, ekstraktów z alg morskich i bakterii w wodzie peptonowej z dodatkiem poli(winylopirolidonu) (PVP),

d) inkubację zawiesiny otrzymanej w etapie (c)

e) nanoszenie inkubowanej zawiesiny otrzymanej w etapie (d) w ilości od 5 do 10% wagowych na granulat nośnikowy otrzymany w etapie (b).

Korzystnie w etapie (a) stosuje się porowaty biowęgiel i substrat lignocelulozowy w postaci rozdrobnionej o wielkości cząstek nie większej niż 3 mm.

Korzystnie, etap (b) obejmuje granulację dwustopniową.

Korzystnie, zawiesinę uzyskaną w etapie (c) przed inkubacją poddaje się liofilizacji.

Korzystnie, w etapie (d) inkubację zawiesiny prowadzi się przez 24 godziny na wytrząsarce.

Korzystnie, w etapie (e) inkubowaną zawiesinę nanosi się na granulat nośnikowy przez natryskiwanie lub napylanie.

Korzystnie, po etapie (e) przeprowadza się dodatkowy etap (f): inkubację i wysuszenie granulatu nośnikowego pokrytego zawiesiną.

W czwartym aspekcie wynalazek dotyczy sposobu dostarczania nawozu organicznego określonego powyżej do gleby w podsiewie w ilości od 400 do 800 kg/ha za pomocą siewnika punktowego przy wysiewie nasion do gleby, przez umieszczenie granulatu nawozu w odległości nie większej niż 5 cm poniżej linii nasion albo w bok od rzędu wysiewu nasion.

Nawóz organiczny na bazie biowęgla zaszczepiony mikroorganizmami według wynalazku ma zastosowanie w uprawie roślin o znaczeniu gospodarczym. Przyczynia się do ograniczenia rozwoju patogennych grzybów pleśniowych w glebie i/lub wzrostu jej żyzności, jak również pozytywnie wpływa na plon testowanych roślin i ich skład chemiczny (Przykład II i III). Reakcje roślin i patogenów są zróżnicowane i zależą od gatunku uprawianej rośliny. Dlatego też, w zależności od rodzaju rośliny ważny jest dobór dodatków (mikroorganizmów) wprowadzanych wraz z biowęglem do gleb y. Zaletą stosowania nawozu według wynalazku jest szerokie spektrum jego działania, bez względu na rodzaj uprawy czy gleby. Ponadto, umożliwia ono zwiększenie wydajności upraw ekologicznych, co powoduje podniesienie jego konkurencyjności względem rolnictwa konwencjonalnego. Innym aspektem korzyści płynących z zastosowania nawozu według wynalazku jest sposób jego aplikacji. Nawóz dostarczany jest doglebowo w podsiewie bezpośrednio w okolicy nasion, co powoduje łatwą dostępność składników od samego początku wegetacji roślin (Przykład IV). Nawóz według wynalazku oprócz aspektu agronomicznego (integrowana uprawa roślin - Dyrektywa 2009/128/WE) stanowi atrakcyjną z punktu widzenia ochrony środowiska alternatywę dla stosowania nawozów mineralnych i chemicznej ochr ony roślin.

PL 240 190 B1

Krótki opis figur rysunku

Wynalazek w korzystnych przykładach wykonania zilustrowano na rysunku, na którym:

fig. 1 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - pomidor (doświadczenie szklarniowe);

fig. 2 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - burak ćwikłowy (doświadczenia polowe);

fig. 3 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - kapusta pekińska (doświadczenia polowe);

fig. 4 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - fasola szparagowa (doświadczenia polowe);

fig. 5 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - kukurydza (doświadczenia polowe);

fig. 6 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - ziemniak (doświadczenia polowe);

fig. 7 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - soja (doświadczenia szklarniowe);

fig. 8 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - żyto (doświadczenia polowe);

fig. 9 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - pszenica (doświadczenia polowe);

fig. 10 przedstawia wykres wartości wybranych parametrów gleby i rośliny - owies (doświadczenia polowe).

Przykłady wykonania wynalazku

Poniższe przykłady zostały umieszczone jedynie w celu zilustrowania wynalazku oraz wyjaśnienia poszczególnych jego aspektów, a nie w celu jego ograniczenia i nie powinny być utożsamiane z całym jego zakresem, który zdefiniowano w załączonych zastrzeżeniach. W poniższych przykładach, jeśli nie wskazano inaczej, zastosowano standardowe materiały i me tody stosowane w dziedzinie lub postępowano zgodnie z zaleceniami producentów dla określonych reagentów i metod.

Gęstość nasypowa wykorzystanego podczas produkcji biowęgla wynosiła 160,56 g/l przy wilgotności 3,32%. Gęstość nasypowa substratu lignocelulozowego wynosiła 172,00 g/l przy wilgotności 13,70%. Do badań użyto następujących materiałów: preparat biologiczny Nitragina firmy Biofood, w postaci torfu, który zawierał bakterie z rodzaju Bradyrhizobium, preparat organiczny Bio-Algeen S90, jako naturalny wyciąg z glonów morskich i wodorostów, wyprodukowany przez niemiecką firmę Schulze & Hermsen GmbH, Szczep Bradyrhizobium japonicum pochodzący z kolekcji Katedry Mikrobiologii Ogólnej i Środowiskowej Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu, grzyby mikoryzowe - firmy Mykoflor, bakterie mlekowe EM - firma Greenland, szczepy bakterii mlekowych, bakterii z rodzaju Bacillus pochodzących z kolekcji Katedry Mikrobiologii Ogólnej i Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, biowęgiel w postaci peletu: pozyskany z pozostałości po łuskaniu owsa, które nie mogły zostać wykorzystane jako pasza dla zwierząt.

Badania analizy skuteczności działania preparatu nawozowego zostały wykonane w szklarni przystosowanej do przeprowadzenia pełnego procesu z zapewnieniem odpowiednich warunków, w wazonach różnego typu i wielkości, oraz na terenie otwartym (doświadczenia poletkowe i łanowe) tak, aby w krótkim czasie wykonać wiele serii doświadczalnych. Ocenione zostały możliwości zastosowania nowego nawozu w różnych roślinach, dawkach i sposobach aplikacji (w pobliżu nasion, w odpowiedniej odległości od nasion). Szerokie spektrum badań w warunkach szklarniowych posłużyło do wskazania wariantów doświadczalnych dla etapu badań polowych oraz upraw roślin ozdobnych i warzywnych, w konsekwencji na sformułowanie zaleceń aplikacji nawozów dla przyszłych odbiorców.

Analiza metagenomiczna genu kodującego 16S rRNA została przeprowadzona na bazie hiperzmiennego regionu V3-V4 genu 16S rRNA. Do amplifikacji wybranego regionu i przygotowania biblioteki zostały użyte specyficzne sekwencje primerów341F oraz 785R. Reakcję PCR przeprowadzono z użyciem Q5 Hotstart High-Fidelity DNA Polymerase (NEBNext), warunki reakcji zgodnie z zaleceniami producenta.

P R Z Y K Ł A D 1: Sposób wytwarzania granulatu nośnikowego według wynalazku.

Przygotowanie granulatu nośnikowego, składającego się z:

a) biowęgla uzyskanego z odpadów rolniczych, głównie łusek i plew zbóż,

PL240 190 Β1

b) substratów lignocelulozowych, będących mieszanką plew, kłosów i łusek pozostałych po omłocie zbóż,

c) melasy buraczanej.

Składniki granulatu nośnikowego zostały połączone i mieszane przez 20 min, a następnie poddane peletyzacji w granulatorze wyposażonym w matrycę o średnicy 4,8 mm. Następnie granulat został schłodzony w chłodnicy obrotowej do temperatury otoczenia. W ostatecznej masie substratu zawartość biowęgla wynosi od 10 do 35% wag., zawartość melasy wynosi od 1 do 4% wag., natomiast zawartość substratu lignocelulozowego od 61 do 89% wag.

Zgodnie z opisaną procedurą otrzymano granulaty nośnikowe o składach podanych w poniższej tabeli 1:

Tabela 1: składy granulatów nośnikowych według wynalazku

Lp. Zawartość biowęgla [% wag.] Zawartość substratu lignocelulozowego [% wag.] Zawartość melasy [% wag.] 1 10 86 4 2 15 81,5 3,5 3 20 78 2 4 25 73,5 1,5 5 30 67 3 6 30,93 65,98 3,09 7 30,61 66,33 3,06 8 31,58 65,26 3,16 9 33 64,5 2,5 10 35 64 1

PRZYKŁAD 2: Sposób wytwarzania nawozu organicznego Agriqultura.

W celu otrzymania inokulum bakterii z rodzaju Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus megaterium i/albo grzybów mikoryzowych, ekstraktu z alg morskich Ascophyllum nodosum do zaszczepienia na bazowym produkcie biowęglowym (tj. granulacie nośnikowym), przygotowuje się zawiesinę mikroorganizmów i/albo grzybów mikoryzowych (w zależności od wariantu nawozowego) w wodzie peptonowej z dodatkiem poli(winylopirolidonu) (PVP).

Przed namnożeniem mikroorganizmów w wodzie peptonowej, którymi zaszczepiany był pelet w formie oprysku, prowadzono hodowle na podłożach stałych wybiórczych dla określonego wariantu uzyskiwanego peletu, na płytkach Petriego. Zabieg ten konieczny był w celu aktywowania metabolicznego zliofilizowanych drobnoustrojów. Bakterie z rodzaju Bacillus hodowano na agarze Nutrient Agar z ekstraktem drożdżowym, Aminobakiem i NaCI; grzyby na podłożu PDA - Potato Dextrose Agar, algi na bulionie odżywczym BO; bakterie z rodzaju Rhizobium na podłożu YMA. Po trzykrotnym przepasażowaniu wskazanych drobnoustrojów, płytki Petriego zalewano solą fizjologiczną w ilości 5 ml, a następnie jednorodną zawiesinę uzyskaną przez wirowanie na urządzeniu Vortex, przenoszono jałowo do wody peptonowej z PVP lub bez. Zawiesina taka w 1 ml zawierała 1012—1014 jtk komórek mikroorganizmów, co oceniano metodą seryjnych rozcieńczeń oraz metodą Pelczera (absorbancja) na spektrofotometrze przy długości fali 600 nm w przeliczeniu do uzyskanych krzywych wzorcowych dla badanych szczepów. Po 24 h hodowli (inkubacji na wytrząsarce przy obrotach 90 rpm/minutę) uzyskiwano zawiesinę, w których badane drobnoustroje stanowiły liczbę 108 jtk w 1 ml (potwierdzone tylko metodą Pelczera). Tak przygotowaną zawiesiną inokulowano pelet w stosunku 1:10, tzn. 1 ml zawiesiny na 10 g peletu.

Wprowadzanie w formie oprysku uzyskanych we wcześniejszym etapie zawiesin na granulat nośnikowy w ilości 1 ml zawiesiny na 1 g nawozu 5-10% wagowo (przy założeniu, że 1 ml = 1 g). Po inkubacji (24 h) i wysuszeniu otrzymanego bionawozu (w celu zahamowania metabolizmu bakterii),

PL 240 190 B1 spakowano go i przechowywano w 15°C. Wysoka porowatość biowęgla połączona z wysoką chłonnością substratów lignocelulozowych gwarantuje dobre przyleganie uzyskanych w poprzednim etapie zawiesin do powierzchni produktu.

Według powyższego sposobu otrzymano następujące warianty nawozów organicznych:

AgriQultura Nr 1 (BW) - nawóz referencyjny o składzie: 30% wag. biowęgiel aktywny, 67% wag. substraty lignocelulozowe,3 melasa buraczana [tj. granulat nośnikowy nr 5 z przykładu 1 bez dodatku organicznego].

AgriQultura Nr 2 (BWM) - nawóz organiczny o składzie: 30% wag. biowęgla aktywnego, 64% wag. substratów lignocelulozowych, 3% wag. melasy buraczanej, 3% wag. grzybów mikoryzowych [tj. granulat nośnikowy nr 6 z przykładu 1 z dodatkiem organicznym w postaci inokulum z grzybów mikoryzowych].

AgriQultura Nr 3 (BWA) - nawóz organiczny o składzie: 30 % wag. biowęgla aktywnego, 64% wag. substratów lignocelulozowych, 3% wag. melasy buraczanej, 3% wag. ekstraktu z alg morskich Ascophyllum nodosum [tj. granulat nośnikowy nr 6 z przykładu 1 z dodatkiem organicznym w postaci ekstraktu z alg morskich].

AgriQultura Nr 4 (BWE11) - nawóz organiczny o składzie: 30% wag. biowęgla aktywnego, 65% wag. substratów lignocelulozowych, 3% wag. melasy buraczanej, wyselekcjonowane aktywne szczepy bakterii: 1% wag. Bacillus subtilis 108 jtk/g, 1% wag. Bacillus licheniformis 108 jtk/g [tj. granulat nośnikowy nr 7 z przykładu 1 z dodatkiem organicznym w postaci inokulum z dwóch szczepów bakterii].

AgriQultura Nr 5 (BWAE11) - nawóz organiczny o składzie: 30% wag. biowęgla aktywnego, 62% wag. substratów lignocelulozowych, 3% wag. melasy buraczanej, 3% wag. ekstraktu z alg morskich Ascophyllum nodosum, wyselekcjonowane szczepy bakterii: 1% wag. Bacillus subtilis 108 jtk/g, 1% wag. Bacillus licheniformis 108 jtk/g [tj. granulat nośnikowy nr 8 z przykładu 1 z dodatkiem organicznym w postaci ekstraktu z alg morskich i inokulum z dwóch szczepów bakterii].

P R Z Y K Ł A D 3: Analiza skuteczności działania preparatu nawozowego wzbogaconego w mikroorganizmy w warunkach kontrolowanych (doświadczenia wazonowe) i polowych.

Przeprowadzono analizę plonu roślin, analizę ich składu chemicznego oraz badania mające na celu ocenę stanu sanitarnego gleby (liczba Fusarium sp., Alternaria sp.) pod ich uprawą, po zastosowaniu prototypów nawozowych opartych na bazie biowęgla i mikroorganizmów, jak również analizowano wskaźnik żyzność gleby (indeks BIF).

Ponadto, przeprowadzono analizy genetyczne w próbkach gleby pobranych w momencie złożenia doświadczenia, przed wprowadzeniem nawozów do gleby (wariant „0”) oraz w fazie zbioru roślin.

Wnioski z przeprowadzonych doświadczeń są następujące:

1. Jak zilustrowano na fig. 1, wprowadzenie biowęgla z dodatkiem preparatu E11 (BWE11) przyczyniło się do zwiększenia liczby owoców pomidora na roślinie, ograniczenia rozwoju potencjalnie patogennych grzybów pleśniowych oraz wzrostu wskaźnika żyzności gleby (BIF), jak również przyczyniło się do zwiększenia bioróżnorodności gleby. Zastosowanie wersji produktu BWE11 istotnie zwiększyło plon owoców.

2. W zastosowanych wariantach doświadczalnych pod uprawą pomidora dominowały trzy typy bakterii Actinobacteria, Firmicutes, Proteobacteria.

3. Innowacyjny prototyp nawozowy na bazie biowęgla zwiększał bioróżnorodność gleby pod uprawą pomidora oraz przyczyniał się do uaktywnienia wielu rodzin bakterii, których obecności nie wykazano w glebie bez dodatku nawozu i roślin. Niniejsza tendencja najsilniej zaznaczyła się w obiekcie BWE11.

4. Jak pokazano na fig. 2, w glebie pod uprawą buraka ograniczenie rozwoju grzybów pleśniowych z rodzaju Fusarium oraz Alternaria oraz wzrost plonu roślin uzyskano po zastosowaniu biowęgla zainokulowanego preparatem E11 (BWE11).

5. Zgodnie z wykresem przedstawionym na fig. 3, najwyższy plon kapusty pekińskiej, najwyższą zawartość azotu i białka w roślinach uzyskano po aplikacji kompozytu biowęgla zaszczepionego jednocześnie z algami i bakteriami probiotycznymi (wariant BWAE). W niniejszym wariancie zaobserwowano również ograniczające działanie czynnika nawozowego na namnażanie się grzybów patogenicznych z rodzaju Alternaria.

6. Po zastosowaniu produktu BWER obserwowano wyraźne tendencje do wzrostu plonu sumarycznego strąków fasoli szparagowej. Zebrany plon charakteryzował się wysoką jakością. Stwierdzono, że wszystkie warianty zastosowanego innowacyjnego kompozytu wraz z mikroorganizmami

PL240 190 Β1 spowodowały wyższą zawartość azotu i białka w s. m. roślin, w stosunku do uprawy tradycyjnej (kontroli) oraz spowodowały zahamowanie rozwoju patogenicznych grzybów z rodzaju Fusarium oraz wzrost wskaźnika żyzności BIF. Wyniki zilustrowano na fig. 4.

7. Nie stwierdzono wpływu czynnika badawczego na elementy plonowania kukurydzy (obsada, liczba kolb na roślinie, masa tysiąca ziaren). Zaobserwowano jednakże wpływ wariantu BWAE na ograniczenie rozwoju Fusarium i Alternaria w glebie oraz wzrost zawartości skrobi w roślinach. Wyniki zilustrowano na fig. 5.

8. W przypadku uprawy ziemniaka odnotowano wysoką skuteczność działania BWAE11 w stosunku do patogenicznych grzybów z rodzaju Alternaria. Jak również istotny jego wpływ na wielkość plonu roślin i wartość wskaźnika BIF. Wyniki przedstawiono na fig. 6.

9. Jak pokazano na fig. 7, zastosowanie wariantu nawozowego opartego na bazie biowęgla i symbiotycznych bakterii brodawkowych (BWR) pozwoliło na uzyskanie najwyższego plonu, wysokiej zawartości białka w roślinach soi oraz redukcji grzybów potencjalnie patogennych w glebie, jak również wzrostu jej żyzności (wartość wskaźnika BIF).

10. Przeprowadzone badanie pod kątem wpływu wprowadzonego innowacyjnego nawozu na patogeniczne grzyby w uprawie żyta wskazują, iż zastosowany preparat ograniczył istotnie grzyby z rodzaju Alternaria, wpływał na plon roślin oraz wskaźnik żyzności gleby (w szczególności wariant BWAE11), co zilustrowano na fig. 8. BWE11 okazał się najlepszy dla wzrostu korzenia oraz samego plonu żyta. Korzenie roślin po aplikacji produktu BWE11 były najsilniej rozbudowane, miały największą objętość, powierzchnię i grubość oraz odznaczał się najwyższym stopniem mikoryzacji.

11. Aplikacja biowęgla (BWM) w uprawie pszenicy spowodowała zahamowanie rozwoju grzybów patogenicznych z rodzaju Fusarium oraz Alternaria. Ponadto pozwoliła na pozyskanie najwyższego plonu roślin oraz najwyższej wartości wskaźnika BIF. Wyniki przedstawiono na fig. 9.

12. W przypadku uprawy owsa odnotowano wysoką skuteczność działania wariantu BW w stosunku do patogenicznych grzybów z rodzaju Alternaria oraz Fusarium. Jak również istotny jego wpływ na wielkość plonu ziarna i wartość wskaźnika BIF. Wyniki przedstawiono na fig. 10.

PRZYKŁAD 4: Dostarczanie nawozu do gleby:

Nawóz organiczny dostarcza się w podsiewie w ilości 25-50 g/roślinę za pomocą siewnika punktowego przy wysiewie nasion do gleby, przez umieszczenie granulatu nawozu w odległości nie większej niż 3-5 cm pod nasiona lub korzenie, następnie przykrywa się glebą i podlewa wodą. W tabeli 3 poniżej podano ilości nawozów według wynalazku, stosowane w uprawach różnych typów roślin.

Tabela 3: Ilości nawozów według wynalazku stosowane w uprawach różnych typów roślin

Granulat nośnikowy / Nawóz organiczny Rośliny Ilość granulatu nośnikowego / nawozu organicznego AgriQultura Nr 1 (BW) Buraki ćwikłowe, rośliny cebulowe, warzywa kapustne oraz kwiaty z rodziny Astrowatych 25 - 50 g/roślinę AgriQultura Nr 2 (BWM) Ziemniaki, buraki ćwikłowe, pomidory, papryka, marchew, por, pszenica i inne zboża 25 - 50 g/roślinę lub 600 - 800 kg/ ha AgriQultura Nr 3 (BWA) warzywa dyniowate (dynia, cukinia, ogórek), sałata, pomidor, kukurydza, uprawy zbóż 25 - 50 g/roślinę lub 600 - 800 kg/ ha

PL 240 190 B1

Description of the invention

The invention relates to a biochar-based carrier pellet, an organic fertilizer containing such a carrier pellet inoculated with an organic additive selected from mycorrhizal fungi, bacteria and marine algae, as well as a method for producing such a fertilizer and a method for delivering it to the soil.

Contemporary fertilizers have significantly increased the level of agricultural productivity, but their excessive and improper use can have negative and sometimes irreversible effects on soil health and the environment. Therefore, safe and sustainable alternatives are currently being searched for that would ensure a high level of productivity without harming the environment. One such approach that current research in the agricultural sector is focusing on is the use of organic fertilizers. One of the goals of research in this field is to identify, develop and manipulate unique combinations of microorganisms to achieve the desired properties of products.

For example, from the document EA 201100400 A1 a bacterial fertilizer is known which contains cells of the strains: Bacillus subtillis B-1, Bacillus megaterium BM-1, Azotobacter chroococcum A-2, Pseudomonas putida PP-1, Streptomyces atratus UZGIT-1, and a sorbent in in the form of a mixture of biohumus and carboxymethylcellulose (CMC), in a weight ratio of 4: 1, respectively. of bacterial strains, preparation of the sorbent by mixing vermicompost and CMC in a mass ratio of 4: 1, mixing the medium obtained after culturing the cells of the bacterial strain with the sorbent and granulating them.

In turn, the document CN 102442846 A discloses a method of producing a bio-organic fertilizer by means of spray granulation, which includes the following steps: preparation of a solid inoculant, granulation of the lignin liquor into organic granules, mixing organic granules with a solid powder, in which the powdered inoculant is added in an amount of 5 -15% by weight, based on the total weight of the finished composite microbial fertilizer, and mixing, granulating and drying, provided that the temperature of the material in the drying drum is not higher than 80 ° C.

On the other hand, document CN 104211519 A describes a granular microbial fertilizer, a carrier for the fertilizer and a method for producing granular microbial fertilizer. A microbial granular fertilizer comprises a core and a coating layer, the core containing the following components in parts by weight: 4-8 parts of shredded straw, 2-6 parts of wood chips, 10-12 parts of clay, and two strains of cellulose-degrading bacteria selected from the group of nitrobacteria and phosphate-solubilizing bacteria, which are evenly mixed, while the coating layer is formed by drying 3-6 wt.%. gelatin solution covering the outside of the core.

The basis of organic fertilizers can be, among others biochar, which has been known for many years as a soil enhancer. It is produced by the pyrolysis of biomass, a process essentially involving the heating and / or combustion of organic matter in an oxygen depleted environment at a predetermined rate. Combustion stops when the matter reaches a stage similar to charcoal. As a highly porous material, biochar is suitable for inoculating various additives, such as beneficial microorganisms, nutrients, and water. High porosity biochar acts as a delivery system for a range of beneficial compounds and additives suitable for specific applications.

Exemplary additives include compositions based on various strains of bacteria and fungi. They can act in one or more ways including: competition, antagonism, stimulation of systemic immune responses, and attack and consumption of fungal resting structures. Plant bioprotectants are used to treat crops in commercial conditions because of their antifungal, antiviral and antibacterial properties.

Despite advances in the field of organic fertilizers, there is still a need for compositions and methods that allow plant bioprotection, e.g., protection of plants against microbial pathogens, while not using agrochemicals. Solving these problems was one of the aims of the present invention.

The aim of the invention was primarily to develop a carrier granulate and an organic fertilizer containing it in the form of granules for use in the cultivation of vegetables, ornamental plants and field plants, which would improve the microbiological and physicochemical properties of the soil and increase the yield possibilities and improve the morphological characteristics of plants. It turned out an organic fertilizer

PL 240 190 B1 containing a biochar-based carrier granulate inoculated with microorganisms and / or algae meets these requirements and is therefore an attractive alternative to the previously used mineral fertilizers and plant protection products. Moreover, it was observed that the role of the biochar-based carrier granulate is not limited only to providing a developed support surface for microorganisms and / or algae, as the positive effect of the granulate itself on limiting the development of pathogenic organisms, increasing yields and soil fertility index (BIF) was noted. ). In a first aspect, the invention relates to an organic fertilizer carrier granulate comprising:

- porous biochar in an amount from 10 to 35 wt.%.

- lignocellulosic substrate in an amount of 61 to 89 wt.

molasses in an amount of 1 to 4 wt.%

In a second aspect, the invention relates to an organic fertilizer containing a carrier granulate as defined above and at least one organic additive selected from mycorrhizal fungi, sea algae extracts and bacteria.

Preferably, the organic fertilizer according to the invention contains bacteria of the genus Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus nitrogenofixans, Bacillus megaterium and / or an extract of marine algae of the genus Ascophyllum nodosum.

Preferably, at least one organic additive is inoculated in the pores of the biochar.

In a third aspect, the invention also relates to a method of producing an organic fertilizer comprising the following steps:

a) mixing a porous biochar in an amount of 10 to 35 wt%, a lignocellulosic substrate in an amount of 61 to 89 wt%. and molasses in an amount of 1 to 4 wt.%,

b) granulating the mixture from step (a) until the carrier granulate is obtained,

c) preparing a suspension of at least one organic additive selected from mycorrhizal fungi, sea algae extracts and bacteria in peptone water with the addition of poly (vinylpyrrolidone) (PVP),

d) incubating the suspension obtained in step (c)

e) applying the incubated suspension obtained in step (d) in an amount of 5 to 10% by weight to the carrier granulate obtained in step (b).

Preferably, in step (a), a porous biochar and a particulate lignocellulosic substrate with a particle size of not more than 3 mm are used.

Preferably, step (b) comprises a two-step granulation.

Preferably, the suspension obtained in step (c) is lyophilized prior to incubation.

Preferably, in step (d), the suspension is incubated for 24 hours on a shaker.

Preferably, in step (e), the incubated suspension is applied to the carrier granulate by spraying or dusting.

Preferably, step (e) is followed by an additional step (f): incubating and drying the carrier granulate covered with the suspension.

In a fourth aspect, the invention relates to a method of delivering an organic fertilizer as defined above to the soil in a substrate in an amount of 400 to 800 kg / ha by means of a precision seed drill when sowing seeds into the soil, by placing the fertilizer pellets at a distance not more than 5 cm below the seed line or within the soil. side to the seed row.

The organic fertilizer based on biochar inoculated with the microorganisms according to the invention is used in the cultivation of plants of commercial interest. It contributes to limiting the development of pathogenic mold fungi in the soil and / or increasing its fertility, as well as positively influencing the yield of the tested plants and their chemical composition (Examples II and III). The responses of plants and pathogens are varied and depend on the species of the plant being grown. Therefore, depending on the type of plant, it is important to select additives (microorganisms) introduced with biocarbon into the soil. The advantage of using the fertilizer according to the invention is its broad spectrum of action, regardless of the type of crop or soil. Moreover, it makes it possible to increase the efficiency of organic farming, which increases its competitiveness in relation to conventional agriculture. Another aspect of the benefits of the fertilizer according to the invention is its method of application. The fertilizer is supplied to the soil in the under-sowing, directly in the vicinity of the seeds, which results in easy availability of ingredients from the very beginning of plant vegetation (Example IV). The fertilizer according to the invention, apart from the agronomic aspect (integrated crop cultivation - Directive 2009/128 / EC), is an attractive alternative from the environmental protection point of view to the use of mineral fertilizers and chemical plant protection.

PL 240 190 B1

Brief description of the figures of the drawing

The invention is illustrated in the preferred embodiments of the drawing, in which:

Fig. 1 shows a plot of the values of selected soil parameters and plant-tomato (greenhouse experiment);

Fig. 2 shows a plot of the values of selected soil and plant parameters - beetroot (field experiments);

Fig. 3 shows a plot of selected soil and plant parameters - Chinese cabbage (field experiments);

Fig. 4 shows a plot of the values of selected soil and plant parameters - string beans (field experiments);

Fig. 5 is a graph of selected soil and plant parameters - maize (field experiments);

Fig. 6 shows a plot of the values of selected soil and plant parameters - potato (field experiments);

Fig. 7 is a graph of selected soil and plant parameters - soybean (greenhouse experiments);

Fig. 8 shows a plot of selected soil and plant parameters - rye (field experiments);

Fig. 9 shows a plot of the values of selected soil and plant parameters - wheat (field experiments);

Fig. 10 shows a plot of selected soil parameters and oat plant parameters (field experiments).

Embodiments of the invention

The following examples are provided merely to illustrate the invention and to explain its various aspects, not to limit it, and should not be construed as being within the scope as defined in the appended claims. In the following examples, unless otherwise indicated, standard materials and methods used in the art were used, or the recommendations of the manufacturers for specific reagents and methods were followed.

The bulk density of biochar used in the production was 160.56 g / l with a moisture content of 3.32%. The bulk density of the lignocellulosic substrate was 172.00 g / l with a moisture content of 13.70%. The following materials were used for the tests: biological preparation Nitragina by Biofood, in the form of peat, which contained bacteria of the genus Bradyrhizobium, organic preparation Bio-Algeen S90, as a natural extract of sea algae and seaweed, produced by the German company Schulze & Hermsen GmbH, Bradyrhizobium strain japonicum from the collection of the Department of General and Environmental Microbiology of the University of Life Sciences in Poznań, mycorrhizal fungi - Mykoflor, EM lactic acid bacteria - Greenland, strains of lactic bacteria, Bacillus bacteria from the collection of the Department of General and Environmental Microbiology of the University of Life Sciences in Poznań, biochar in pellet form: obtained from husked oat residues that could not be used as animal feed.

The studies on the analysis of the effectiveness of the fertilizer preparation were carried out in a greenhouse adapted to carry out a full process with appropriate conditions, in vases of various types and sizes, and in the open area (field and field experiments) so that many experimental series were carried out in a short time. The possibilities of using the new fertilizer in various plants, doses and methods of application (near the seeds, at an appropriate distance from the seeds) were assessed. A wide spectrum of research in greenhouse conditions was used to identify experimental variants for the stage of field research and cultivation of ornamental and vegetable plants, and consequently to formulate recommendations for fertilizer application for future recipients.

Metagenomic analysis of the gene encoding the 16S rRNA was performed on the basis of the hypervariable region V3-V4 of the 16S rRNA gene. Specific sequences of the 341F and 785R primers were used to amplify the selected region and prepare the library. The PCR reaction was performed using a Q5 Hotstart High-Fidelity DNA Polymerase (NEBNext), reaction conditions as recommended by the manufacturer.

EXAMPLE 1: A method for producing a carrier granulate according to the invention.

Preparation of the carrier granulate, consisting of:

a) biochar obtained from agricultural waste, mainly grain husks and chaff,

PL240 190 Β1

b) lignocellulosic substrates, which are a mixture of chaff, ears and husks left over from threshing cereals,

(c) beet molasses.

The carrier granulate ingredients were combined and mixed for 20 min, and then pelleted in a granulator equipped with a matrix of 4.8 mm in diameter. The granulate was then cooled down to ambient temperature in the rotary cooler. The final weight of the substrate has a biochar content of 10 to 35 wt.%, The molasses content of 1 to 4 wt.%, And the content of lignocellulosic substrate 61 to 89 wt.%.

According to the procedure described, the carrier granules were obtained with the compositions shown in Table 1 below:

Table 1: Compositions of the carrier granulates according to the invention

No. Biochar content [wt.%] Lignocellulosic substrate content [wt.%] Molasses content [wt.%] 1 10 86 4 2 15 81.5 3.5 3 twenty 78 2 4 25 73.5 1.5 5 thirty 67 3 6 30.93 65.98 3.09 7 30.61 66.33 3.06 8 31.58 65.26 3.16 9 33 64.5 2.5 10 35 64 1

EXAMPLE 2: The method of producing the Agriqultura organic fertilizer.

In order to obtain an inoculum of bacteria of the genus Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus megaterium and / or mycorrhizal fungi, ascophyllum nodosum sea algae extract for inoculation on a biochar base product (i.e. carrier granules), a suspension of microorganisms and / or mycorrhizal fungi ( depending on the fertilizer variant) in peptone water with the addition of poly (vinylpyrrolidone) (PVP).

Before the multiplication of the microorganisms in peptone water, with which the pellets were sprayed, cultures were carried out on solid substrates that were selective for a particular variant of the obtained pellet, in Petri dishes. This treatment was necessary to activate the metabolic activation of lyophilized microorganisms. Bacteria of the genus Bacillus were grown on Nutrient Agar with yeast extract, Aminobook and NaCl; fungi on PDA - Potato Dextrose Agar, algae on BO nutrient broth; Rhizobium bacteria on YMA medium. After passing the indicated microorganisms three times, the Petri dishes were flooded with 5 ml of physiological saline, and then the homogeneous suspension obtained by vortexing on a Vortex device, was sterile transferred to peptone water with or without PVP. The suspension in 1 ml contained 10 12-10 14 cfu of microorganism cells, which was assessed by the serial dilution method and the Pelczer method (absorbance) on a spectrophotometer at a wavelength of 600 nm compared to the obtained standard curves for the tested strains. After 24 h of cultivation (incubation on a shaker at 90 rpm / minute) a suspension was obtained in which the tested microorganisms amounted to 10 8 cfu in 1 ml (confirmed only by the Pelczer method). The pellet prepared in this way was inoculated in a ratio of 1:10, i.e. 1 ml of suspension per 10 g of pellet.

Spraying the previously obtained suspensions onto the carrier granules in an amount of 1 ml of suspension per 1 g of fertilizer 5-10% by weight (assuming that 1 ml = 1 g). After incubation (24 h) and drying of the obtained bio-fertilizer (in order to inhibit the metabolism of bacteria),

It was packaged and stored at 15 ° C. The high porosity of biochar combined with the high absorbency of lignocellulosic substrates guarantees good adhesion of the suspensions obtained in the previous stage to the product surface.

According to the above method, the following variants of organic fertilizers were obtained:

AgriQultura Nr 1 (BW) - reference fertilizer with the composition: 30% by weight active biochar, 67 wt. lignocellulosic substrates, 3 beet molasses [i.e. carrier granulate No. 5 of Example 1 without organic additive].

AgriQultura No. 2 (BWM) - organic fertilizer with the composition: 30% by weight. active biochar, 64 wt. lignocellulosic substrates, 3 wt. beet molasses, 3 wt. mycorrhizal fungi [i.e. carrier granulate No. 6 of Example 1 with an organic additive in the form of an inoculum of mycorrhizal fungi].

AgriQultura No. 3 (BWA) - organic fertilizer with the composition: 30% by weight. active biochar, 64 wt. lignocellulosic substrates, 3 wt. beet molasses, 3 wt. Ascophyllum nodosum seaweed extract [i.e. carrier granulate No. 6 of Example 1 with organic additive in the form of marine algae extract].

AgriQultura No. 4 (BWE11) - organic fertilizer with the composition: 30% by weight. active biochar, 65 wt. lignocellulosic substrates, 3 wt. beet molasses, selected active strains of bacteria: 1 wt. Bacillus subtilis 108 cfu / g, 1 wt. Bacillus licheniformis 108 cfu / g [i.e. carrier granulate No. 7 of Example 1 with an organic addition in the form of an inoculum of two bacterial strains].

AgriQultura No. 5 (BWAE11) - organic fertilizer with a composition of: 30% by weight. active biochar, 62 wt. lignocellulosic substrates, 3 wt. beet molasses, 3 wt. Ascophyllum nodosum seaweed extract, selected bacterial strains: 1 wt. Bacillus subtilis 108 cfu / g, 1 wt. Bacillus licheniformis 108 cfu / g [i.e. carrier granulate No. 8 of Example 1 with organic additive in the form of marine algae extract and inoculum of two bacterial strains].

EXAMPLE 3: Analysis of the effectiveness of a fertilizer preparation enriched with microorganisms under controlled conditions (pot experiments) and in the field.

An analysis of the yield of plants, an analysis of their chemical composition and tests aimed at assessing the sanitary condition of the soil (Fusarium sp. Number, Alternaria sp.) Under their cultivation were carried out, after applying fertilizer prototypes based on biochar and microorganisms, as well as the soil fertility index ( BIF index).

In addition, genetic analyzes were carried out in soil samples taken at the time of submitting the experiment, before introducing fertilizers into the soil (variant "0") and during the harvest phase of the plants.

The conclusions from the conducted experiments are as follows:

1. As illustrated in Fig. 1, the introduction of biochar with the addition of preparation E11 (BWE11) contributed to an increase in the number of tomato fruits per plant, a reduction in the development of potentially pathogenic mold fungi and an increase in the soil fertility index (BIF), as well as contributed to an increase in biodiversity. soil. The use of the BWE11 product version significantly increased the fruit yield.

2. Three types of bacteria Actinobacteria, Firmicutes, and Proteobacteria dominated in the experimental variants used in tomato cultivation.

3. The innovative fertilizer prototype based on biochar increased soil biodiversity under tomato cultivation and contributed to the activation of many families of bacteria, the presence of which was not shown in the soil without the addition of fertilizer and plants. This tendency was most pronounced in the BWE11 facility.

4. As shown in Fig. 2, in the soil under beet cultivation, the reduction of the development of mold fungi of the genus Fusarium and Alternaria and the increase in the yield of plants was obtained after the use of biochar inoculated with the preparation E11 (BWE11).

5. According to the diagram presented in Fig. 3, the highest yield of Chinese cabbage, the highest nitrogen and protein content in plants was obtained after the application of the biochar composite inoculated simultaneously with algae and probiotic bacteria (variant BWAE). In this variant, the limiting effect of the fertilizing agent on the multiplication of pathogenic fungi of the genus Alternaria was also observed.

6. After the application of the BWER product, a clear tendency to increase the total yield of string bean pods was observed. The harvested crop was of high quality. It was found that all variants of the innovative composite used together with microorganisms

PL240 190 Β1 resulted in a higher content of nitrogen and protein in plant DM compared to traditional cultivation (control) and inhibited the development of pathogenic Fusarium fungi and increased the fertility index BIF. The results are illustrated in Fig. 4.

7. There was no effect of the research factor on the elements of maize yield (density, number of cobs per plant, mass of one thousand grains). However, the effect of the BWAE variant on the reduction of the development of Fusarium and Alternaria in the soil and an increase in the content of starch in plants was observed. The results are illustrated in Fig. 5.

8. In the case of potato cultivation, high efficacy of BWAE11 against pathogenic fungi of the genus Alternaria was noted. As well as its significant impact on the size of the crop yield and the value of the BIF index. The results are shown in Fig. 6.

9. As shown in Fig. 7, the application of the fertilizer variant based on biochar and symbiotic nodule bacteria (BWR) allowed to obtain the highest yield, high protein content in soybean plants and reduction of potentially pathogenic fungi in the soil, as well as an increase in soil fertility (value BIF indicator).

10. The research carried out in terms of the effect of the introduced innovative fertilizer on pathogenic fungi in rye cultivation shows that the preparation used significantly reduced the fungi of the genus Alternaria, influenced the yield of plants and the soil fertility index (in particular, the BWAE11 variant), which is illustrated in Fig. 8. BWE11 turned out to be the best for the root growth and the rye yield itself. After the application of the BWE11 product, the plant roots were the most developed, had the greatest volume, surface and thickness, and had the highest degree of mycorrhization.

11. The application of biochar (BWM) in the cultivation of wheat inhibited the development of pathogenic fungi of the genus Fusarium and Alternaria. Moreover, it allowed to obtain the highest yield of plants and the highest value of the BIF index. The results are shown in Fig. 9.

12. In the case of oat cultivation, high effectiveness of the BW variant was noted in relation to pathogenic fungi of the genus Alternaria and Fusarium. As well as its significant impact on the size of the grain yield and the value of the BIF index. The results are shown in Fig. 10.

EXAMPLE 4: Supplying fertilizer to the soil:

Organic fertilizer is supplied under the sowing in the amount of 25-50 g / plant by means of a point seeder when sowing seeds into the soil, by placing the fertilizer granules at a distance of no more than 3-5 cm under the seeds or roots, then it is covered with soil and watered with water. Table 3 below shows the amounts of the fertilizers according to the invention used in the cultivation of the various types of plants.

Table 3: Amounts of fertilizers according to the invention used in the cultivation of various types of plants

Carrier granules / Organic fertilizer Plants Amount of carrier granules / organic fertilizer AgriQultura No. 1 (BW) Red beets, bulbs, cruciferous vegetables and flowers of the Aster family 25 - 50 g / plant AgriQultura No. 2 (BWM) Potatoes, red beets, tomatoes, peppers, carrots, leeks, wheat and other grains 25 - 50 g / plant or 600 - 800 kg / ha AgriQultura No. 3 (BWA) cucurbits (pumpkin, zucchini, cucumber), lettuce, tomato, corn, cereal crops 25 - 50 g / plant or 600-800 kg / ha

Claims (11)

PL240 190 Β1PL240 190 Β1 AgriQultura Nr 4 (BWE11) produkcja rozsad, uprawa ziemniaków, buraków ćwikłowych, sałaty, papryki oraz szałwii błyszczącej, petunii i innych roślin ozdobnych 25-50 g/roślinęAgriQultura No. 4 (BWE11) production of seedlings, cultivation of potatoes, red beet, lettuce, paprika and shiny sage, petunia and other ornamental plants 25-50 g / plant AgriQultura Nr 5 (BWAE11) kalarepa, kapusta i inne warzywa kapustne, warzywa korzeniowe, cebula, rośliny dyniowate oraz pelargonia, petunia i inne rośliny ozdobne 25 - 50 g/roślinęAgriQultura No. 5 (BWAE11) kohlrabi, cabbage and other cruciferous vegetables, root vegetables, onions, cucurbits and pelargonium, petunia and other ornamental plants 25 - 50 g / plant Zastrzeżenia patentowePatent claims 1. Granulat nośnikowy nawozu organicznego, znamienny tym, że zawiera:1. Organic fertilizer carrier granulate, characterized in that it contains: - porowaty biowęgiel w ilości od 10 do 35% wag.- porous biochar in an amount from 10 to 35 wt.%. - substrat lignocelulozowy w ilości od 61 do 89% wag.- lignocellulosic substrate in an amount of 61 to 89 wt. - melasę w ilości od 1 do 4% wag.molasses in an amount of 1 to 4 wt.%. 2. Nawóz organiczny zawierający granulat nośnikowy i co najmniej jeden dodatek organiczny, znamienny tym, że granulat nośnikowy zawiera od 10 do 35% wag. porowatego biowęgla, od 61 do 89% wag. substratu lignocelulozowego oraz od 1 do 4% wag. melasy, a wspomniany co najmniej jeden dodatek organiczny jest wybrany spośród grzybów mikoryzowych, ekstraktów z alg morskich i bakterii.2. An organic fertilizer containing the carrier granulate and at least one organic additive, characterized in that the carrier granulate comprises 10 to 35 wt. porous biochar, from 61 to 89 wt. % of the lignocellulosic substrate and from 1 to 4 wt. molasses and said at least one organic additive is selected from mycorrhizal fungi, sea algae extracts and bacteria. 3. Nawóz organiczny według zastrzeżenia 2, znamienny tym, że zawiera bakterie z rodzaju Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus azotofixans, Bacillus megaterium i/albo ekstrakt z alg morskich z rodzaju Ascophyllum nodosum.Organic fertilizer according to claim 2, characterized in that it contains bacteria of the genus Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus nitofixans, Bacillus megaterium and / or an extract of marine algae of the genus Ascophyllum nodosum. 4. Nawóz organiczny według zastrzeżenia 2 albo 3, znamienny tym, że co najmniej jeden dodatek organiczny jest zainokulowany w porach biowęgla.4. Organic fertilizer according to claim 2 or 3, characterized in that at least one organic additive is inoculated in the pores of the biochar. 5. Sposób wytwarzania nawozu organicznego, znamienny tym, że obejmuje etapy:5. A method of producing an organic fertilizer, characterized in that it comprises the steps of: a) zmieszania porowatego biowęgla w ilości od 10 do 35% wag., substratu lignocelulozowego w ilości od 61 do 89% wag. oraz melasy w ilości od 1 do 4% wag.,a) mixing a porous biochar in an amount of 10 to 35 wt%, a lignocellulosic substrate in an amount of 61 to 89 wt%. and molasses in an amount of 1 to 4 wt.%, b) granulację mieszaniny z etapu (a) do uzyskania granulatu nośnikowego,b) granulating the mixture from step (a) until the carrier granulate is obtained, c) przygotowanie zawiesiny co najmniej jednego dodatku organicznego wybranego spośród grzybów mikoryzowych, ekstraktów z alg morskich i bakterii w wodzie peptonowej z dodatkiem poli(winylopirolidonu) (PVP),c) preparing a suspension of at least one organic additive selected from mycorrhizal fungi, sea algae extracts and bacteria in peptone water with the addition of poly (vinylpyrrolidone) (PVP), d) inkubację zawiesiny otrzymanej w etapie (c),d) incubating the suspension obtained in step (c), e) nanoszenie inkubowanej zawiesiny otrzymanej w etapie (d) w ilości od 5 do 10% wagowych na granulat nośnikowy otrzymany w etapie (b).e) applying the incubated suspension obtained in step (d) in an amount of 5 to 10% by weight to the carrier granulate obtained in step (b). 6. Sposób według zastrzeżenia 5, znamienny tym, że w etapie (a) stosuje się porowaty biowęgiel i substrat lignocelulozowy w postaci rozdrobnionej o wielkości cząstek nie większej niż 3 mm.6. The method according to claim 5, characterized in that in step (a) a porous biochar and a particulate lignocellulosic substrate with a particle size of not more than 3 mm are used. 7. Sposób według zastrzeżenia 5 albo 6, znamienny tym, że etap (b) obejmuje granulację dwustopniową.A method according to claim 5 or 6, characterized in that step (b) comprises a two-stage granulation. 8. Sposób według jednego z zastrzeżeń 5-7, znamienny tym, że zawiesinę uzyskaną w etapie (c) przed inkubacją poddaje się liofilizacji.The method according to any one of claims 5-7, characterized in that the suspension obtained in step (c) is lyophilized prior to incubation. 9. Sposób według jednego z zastrzeżeń 5-8, znamienny tym, że w etapie (d) inkubację zawiesiny prowadzi się przez 24 godziny na wytrząsarce.The method according to any one of claims 5-8, characterized in that in step (d) the incubation of the suspension is carried out for 24 hours on a shaker. 10. Sposób według jednego z zastrzeżeń 5-9, znamienny tym, że w etapie (e) inkubowaną zawiesinę nanosi się na granulat nośnikowy przez natryskiwanie lub napylanie.Method according to one of the claims 5-9, characterized in that in step (e) the incubated suspension is applied to the carrier granulate by spraying or dusting. 11. Sposób według jednego z zastrzeżeń 5-10, znamienny tym, że po etapie (e) przeprowadza się dodatkowy etap (f): inkubację i wysuszenie granulatu nośnikowego pokrytego zawiesiną.Method according to one of the claims 5-10, characterized in that, after step (e), an additional step (f) is carried out: incubating and drying the carrier granulate covered with the suspension.
PL434738A 2019-09-30 2020-07-21 Carrier granulate, organic fertilizer containing this granulate, method of producing the organic fertilizer and method of delivering this fertilizer to the soil PL240190B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PLP.431305 2019-09-30
PL431305A PL431305A1 (en) 2019-09-30 2019-09-30 Organic fertilizer based on biochar and method of its production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434738A1 PL434738A1 (en) 2021-04-06
PL240190B1 true PL240190B1 (en) 2022-02-28

Family

ID=75297885

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431305A PL431305A1 (en) 2019-09-30 2019-09-30 Organic fertilizer based on biochar and method of its production
PL434738A PL240190B1 (en) 2019-09-30 2020-07-21 Carrier granulate, organic fertilizer containing this granulate, method of producing the organic fertilizer and method of delivering this fertilizer to the soil

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431305A PL431305A1 (en) 2019-09-30 2019-09-30 Organic fertilizer based on biochar and method of its production

Country Status (1)

Country Link
PL (2) PL431305A1 (en)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4111864A1 (en) * 2021-06-28 2023-01-04 International Chemical Company S.A. A bioformulation based on granulated oats hull and a method for its preparation

Also Published As

Publication number Publication date
PL431305A1 (en) 2021-04-06
PL434738A1 (en) 2021-04-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hungria et al. Inoculant preparation, production and application
CN102965320B (en) Bacillus subtilis for preventing and controlling plant fungal disease and application of bacillus subtilis
EP2479253B1 (en) Antagonistic bacteria for preventing and treating panama wilt disease of continuously planted banana and microorganism organic fertilizer thereof
CN1033943C (en) Improved process for preparing coated microbial pesticides and pesticides producted therefrom
RU2711042C2 (en) Microbial consortia
JP4810151B2 (en) Control agent for diseases occurring during the seedling raising season of rice
CN109369269B (en) Biochar compound microbial fertilizer for inhibiting soil-borne diseases and preparation method thereof
RU2718538C2 (en) Microbial consortia and method of increasing crop capacity
CN103848698A (en) Biological organic fertilizer prepared by aerobic fermentation of biogas residue and preparation method thereof
US11230506B2 (en) Microbial consortia
ES2665898T3 (en) Rhizobacteria Bacillus firmus phosphate solubilizers as biofertilizer to increase rapeseed yield
CN112028684A (en) Loss-control long-acting sugarcane pesticide fertilizer and preparation method thereof
Rajput et al. Effect of different organic substrates and carbon and nitrogen sources on growth and shelf life of Trichoderma harzianum
CN104892055A (en) Bio-organic fertilizer produced by recycling straws and preparation method thereof
CN105646109A (en) Compound biofertilizer and preparation method thereof
CN104774772A (en) Straw decomposing fungicide with fertility increasing effect and application of fungicide
CN106577772B (en) Biological seed coating agent and application thereof
JPWO2016021204A1 (en) Plant growth promoter and plant growth promotion method
CN106396862A (en) Disease controlling microbial fertilizer special for tuberous crops and preparation method thereof
CN105859447A (en) Bio-fertilizer capable of resisting tobacco bacterial wilt disease
PL240190B1 (en) Carrier granulate, organic fertilizer containing this granulate, method of producing the organic fertilizer and method of delivering this fertilizer to the soil
CN108249990A (en) A kind of production of ecological fertilizer and application method
JPH0569801B2 (en)
CN106995333A (en) A kind of rice nursery substrate and rice nursery substrate plate and preparation method thereof
CN104789503A (en) Straw decomposition microbial agent with insecticidal effect and application thereof