PL239787B1 - Urządzenie samohamowne - Google Patents

Urządzenie samohamowne Download PDF

Info

Publication number
PL239787B1
PL239787B1 PL430627A PL43062719A PL239787B1 PL 239787 B1 PL239787 B1 PL 239787B1 PL 430627 A PL430627 A PL 430627A PL 43062719 A PL43062719 A PL 43062719A PL 239787 B1 PL239787 B1 PL 239787B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
basket
rope
fixed structure
point
upper connection
Prior art date
Application number
PL430627A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430627A1 (pl
Inventor
Grzegorz Łaszkiewicz
Maciej MICHAŁOWSKI
Maciej Michałowski
Original Assignee
Laszkiewicz Grzegorz Protekt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laszkiewicz Grzegorz Protekt filed Critical Laszkiewicz Grzegorz Protekt
Priority to PL430627A priority Critical patent/PL239787B1/pl
Priority to PCT/PL2020/000058 priority patent/WO2021010847A1/en
Publication of PL430627A1 publication Critical patent/PL430627A1/pl
Publication of PL239787B1 publication Critical patent/PL239787B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62BDEVICES, APPARATUS OR METHODS FOR LIFE-SAVING
    • A62B35/00Safety belts or body harnesses; Similar equipment for limiting displacement of the human body, especially in case of sudden changes of motion
    • A62B35/0093Fall arrest reel devices

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)

Abstract

Urządzenie samohamowne, stanowiące ogniwo w łańcuchu zabezpieczeń osób pracujących na wysokościach, w którym urządzenie samohamowne jest dołączane do łańcucha zabezpieczeń dolnym i górnym oczkami przyłączeniowymi, wystającymi z obudowy urządzenia, charakteryzuje się tym, że urządzenie samohamowne (1) jest umieszczone we wnętrzu kosza, który jest w postaci bryły obrotowej, przy czym z wnętrza kosza, z jego górnej podstawy wystaje górne oczko przyłączeniowe (2) i z jego dolnej podstawy wystaje dolne oczko przyłączeniowe (3).

Description

PL 239 787 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie samohamowne, stosowane jako ogniwo w łańcuchu zabezpieczeń osób pracujących na wysokościach przy amortyzacji sił działających na ciało człowieka w razie upadku z wysokości osoby tam pracującej, mającej założone osobiste środki zabezpieczające.
W łańcuchu zabezpieczeń osób pracujących na wysokościach stosuje się urządzenia zatrzymujące upadek, a przede wszystkim spowalniające, amortyzujące ten upadek. Nagłe, niezamortyzowane zatrzymanie ruchu powoduje, że na ciało spadającego człowieka działają bardzo duże siły. Amortyzator upadku ma za zadanie łagodne wyhamowywanie upadku, aż do chwili całkowitego zatrzymania. Pracujący na wysokościach człowiek wyposażony jest w osobiste (indywidualne) środki zabezpieczające w postaci szelek bezpieczeństwa. Do przedniej lub tylnej klamry zaczepowej szelek bezpieczeństwa dołączone są elementy łańcucha zabezpieczeń łączące człowieka z punktem konstrukcji stałej. Są to linki lub taśmy bezpieczeństwa, amortyzatory upadku, urządzenia samohamowne, lub kilka tych elementów połączonych szeregowo. W znanych układach zabezpieczeń stosuje się jedno urządzenie spowalniające i zatrzymujące upadek, gdyż dąży się do tego, aby łańcuch zabezpieczeń był możliwie krótki.
Znany jest łańcuch zabezpieczeń utworzony z urządzenia samohamownego z wbudowanym mechanizmem hamującym, z obudowy którego u dołu wystaje dolne oczko przyłączeniowe - końcówka liny, posiadająca na końcu oczko przyłączeniowe. Niekiedy w oczku przyłączeniowym liny zamocowany jest górny koniec amortyzatora, a w dolnym końcu amortyzatora jest zamocowany zatrzaśnik do łączenia z szelkami bezpieczeństwa pracownika a najczęściej oczko przyłączeniowe jest zamocowane zatrzaśnikiem bezpośrednio w szelkach bezpieczeństwa. Lina odwija się z bębna urządzenia samohamownego w miarę oddalania się pracownika i na nią się samoczynnie nawija, gdy pracownik się zbliża do zakotwiczonego w punkcie konstrukcji stałej urządzenia samohamownego. U góry urządzenia samohamownego jest górne oczko przyłączeniowe, którym podpina się je poprzez zatrzaśnik do punktu konstrukcji stałej. Niekiedy, gdy punkt konstrukcji stałej jest oddalony od miejsca pracy pracownika, urządzenie łączy się z punktem konstrukcji stałej za pomocą dodatkowej liny, przyłączanej do górnego oczka przyłączeniowego zatrzaśnikiem. Wtedy urządzenie samohamowne leży na podłożu i wraz z ruchami pracownika przemieszcza się i trze po tym podłożu. Jest tym samym narażone na uszkodzenia mechaniczne, na zabrudzenie piaskiem, pyłem, na zalanie wodą.
Według wynalazku urządzenie samohamowne jest umieszczone we wnętrzu kosza, który jest w postaci bryły obrotowej, przy czym z wnętrza kosza, z jego górnej podstawy wystaje górne oczko przyłączeniowe i z jego dolnej podstawy wystaje dolne oczko przyłączeniowe.
Urządzenie samohamowne jest zamocowane we wnętrzu kosza w ten sposób, że w górnej podstawie kosza jest otwór, w którym jest umieszczone górne oczko przyłączeniowe, przy czym w górnym oczku przyłączeniowym jest umieszczona zawleczka w postaci zatrzaśnika, którym urządzenie spina się z dodatkową liną łączącą je z punktem konstrukcji stałej.
Dobrze jest, gdy kosz ma postać stożka ściętego, którego górna podstawa ma mniejszą średnicę od dolnej podstawy.
Dobrze jest, gdy bryła kosza jest ażurowa i jest utworzona z krawędzi podstawy, które to krawędzie podstawy są połączone ze sobą przynajmniej dwoma tworzącymi. Wtedy w górnej podstawie jest poprzeczka z otworem na górne oczko przyłączeniowe urządzenia.
Urządzenie według wynalazku zachowuje wszystkie cechy urządzeń znanych ze stanu techniki, a przy tym ma dodatkowe zalety, które są opisane w dalszej części.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym na fig. 1 pokazano w widoku aksonometrycznym urządzenie samohamowne umieszczone we wnętrzu ażurowego kosza, na fig. 2 pokazano urządzenie w koszu w widoku z boku, a na fig. 3 pokazano podstawową odmianę urządzenia również w widoku z boku.
Jak pokazano na fig. 1, urządzenie samohamowne 1 ma dwa oczka przyłączeniowe - dolne 2 i górne 3. Dolne oczko przyłączeniowe 3 w tym przykładzie stanowi część dodatkowego amortyzatora bezpieczeństwa 11, którym zakończona jest lina znajdująca się we wnętrzu urządzenia 1. Górne oczko przyłączeniowe 2 wystaje z wnętrza kosza przez otwór w górnej podstawie 4. Jak pokazano na fig. 1, fig. 2 i fig. 3, kosz ma kształt stożka ściętego, którego górna podstawa 4 ma mniejszą średnicę od dolnej podstawy 5. Bryła kosza jest ażurowa, jej górna podstawa 4 to krawędź górna, czyli okrąg 6 a dolna podstawa 5 to krawędź dolna, czyli okrąg 7. Krawędzie 6 i 7 podstaw są połączone ze sobą trzema tworzącymi 8. W górnej podstawie 4 jest poprzeczka 9 z otworem na górne oczko, przyłączeniowe 2 urządzenia, w którym umieszczony jest zatrzaśnik 10. Zatrzaśnik 10 stanowi za-

Claims (4)

PL 239 787 B1 wleczkę mocującą urządzenie w koszu, nie ma potrzeby stosowania innych elementów do zablokowania urządzenia 1 w koszu. Zatrzaśnik 10 służy przy tym do spinania urządzenia z dodatkową liną 12, łączącą urządzenie 1 z punktem konstrukcji stałej. Użytkowanie urządzenia według wynalazku nie różni się od użytkowania znanych urządzeń, jest w wielu przypadkach łatwiejsze. Kosz chroni wrażliwe mechanizmy przed kurzem, piaskiem, wodą, uszkodzeniami mechanicznymi, ażurowa konstrukcja jest lekka, długość łańcucha zabezpieczeń nie uległa wydłużeniu. Kosz ułatwia przenoszenie urządzenia 1, które jest zablokowane w koszu zatrzaśnikiem 10, a przede wszystkim zastosowanie kosza powoduje, że w razie, gdy trzeba się podłączyć do punktu konstrukcji stałej dodatkową liną, urządzenie nie leży na podłożu i nie niszczy się. Pracownik kotwiczy umieszczone w koszu urządzenie samohamowne 1 do punktu konstrukcji stałej za pośrednictwem liny 12 doczepionej zatrzaśnikiem 10 do górnego oczka przyłączeniowego 2 i przystępuje do pracy. Zmieniając położenie w stosunku do punktu konstrukcji stałej pracownik powoduje przy oddalaniu się odwijanie liny z bębna linowego urządzenia samohamownego 1, z kolei zbliżając się do punktu konstrukcji stałej sprężyna spiralna znajdująca się we wnętrzu urządzenia samoham ownego 1 powoduje automatyczne zwijanie się liny. Kosz z urządzeniem samoczynnie przewraca się na bok i wraz z przemieszczaniem się pracownika bez oporów przetacza się po powierzchni śledząc jego ruchy. Urządzenie nie trze więc o powierzchnię, jego ruch odbywa się samoczynnie i bez zacięć, bez zbytniego wysiłku ze strony pracownika, przy tym łańcuch zabezpieczeń jest stale napięty. Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie samohamowne, stanowiące ogniwo w łańcuchu zabezpieczeń osób pracujących na wysokościach, w którym urządzenie samohamowne jest dołączane do łańcucha zabezpieczeń dolnym i górnym oczkami przyłączeniowymi, wystającymi z obudowy urządzenia, znamienne tym, że urządzenie samohamowne (1) jest umieszczone we wnętrzu kosza, który jest w postaci bryły obrotowej, przy czym z wnętrza kosza, z jego górnej podstawy (4) wystaje górne oczko przyłączeniowe (2) i z jego dolnej podstawy (5) wystaje dolne oczko przyłączeniowe (3).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie samohamowne 1 jest zamocowane we wnętrzu kosza w ten sposób, że w górnej podstawie (4) kosza jest otwór, w którym jest umieszczone górne oczko przyłączeniowe (2), przy czym w górnym oczku przyłączeniowym (2) jest umieszczona zawleczka w postaci zatrzaśnika (10), którym urządzenie (1) spina się z dodatkową liną (12) łączącą je z punktem konstrukcji stałej.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kosz ma postać stożka ściętego, którego górna podstawa (4) ma mniejszą średnicę od średnicy dolnej podstawy (5).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że bryła kosza jest ażurowa i jest utworzona z krawędzi (6) i (7) podstaw (4) i (5), które to krawędzie (6) i (7) podstaw (4) i (5) są połączone ze sobą przynajmniej dwoma tworzącymi (8), przy czym w górnej podstawie (4) jest poprzeczka (9) z otworem na górne oczko przyłączeniowe (2) urządzenia (1).
PL430627A 2019-07-16 2019-07-16 Urządzenie samohamowne PL239787B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430627A PL239787B1 (pl) 2019-07-16 2019-07-16 Urządzenie samohamowne
PCT/PL2020/000058 WO2021010847A1 (en) 2019-07-16 2020-06-25 Self-locking device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430627A PL239787B1 (pl) 2019-07-16 2019-07-16 Urządzenie samohamowne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430627A1 PL430627A1 (pl) 2021-01-25
PL239787B1 true PL239787B1 (pl) 2022-01-10

Family

ID=71948655

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430627A PL239787B1 (pl) 2019-07-16 2019-07-16 Urządzenie samohamowne

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL239787B1 (pl)
WO (1) WO2021010847A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2565828B (en) * 2017-08-24 2022-05-25 Latchways Plc Case or cradle for a fall arrest device
GB2622597A (en) * 2022-09-21 2024-03-27 Latchways Plc Fall arrest device with settable cable length and rollable shell

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2565828B (en) * 2017-08-24 2022-05-25 Latchways Plc Case or cradle for a fall arrest device

Also Published As

Publication number Publication date
PL430627A1 (pl) 2021-01-25
WO2021010847A1 (en) 2021-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8584799B1 (en) Fall-arresting safety harness assembly
US8061479B2 (en) Fall protection system
US5090503A (en) Visually inspectable safety lanyard
ES2357251T3 (es) Dispositivo de seguridad.
EP2431076A2 (en) Shock absorbing lanyard
PL239787B1 (pl) Urządzenie samohamowne
US7237650B2 (en) Tension device for use with a self-retracting lifeline
US20050145435A1 (en) Twin retractable for fall arrest
GB2143495A (en) Safety device
WO2008139127A1 (en) Safety device
CA2925776A1 (en) Fall protection device
US20180104519A1 (en) Remote overhead anchor
EP0415962A1 (en) VEHICLE STOPPING DEVICE.
US9649516B2 (en) Shock absorbing anchor arm assembly
US10286232B2 (en) Remote overhead anchor system
WO2007116202A1 (en) Safety line apparatus
WO2021011585A1 (en) A fall prevention system
GB2397845A (en) Fall restraint system for use on a roof
US8612099B2 (en) Occupant restraint system
CA2930998C (en) Fall protection device for a rescue cage of an aerial ladder, in particular for firefighting vehicles
US20120024640A1 (en) Energy absorbing device for anchoring a lifeline or the like
RU128501U1 (ru) Амортизатор
PL241463B1 (pl) Amortyzator bezpieczeństwa
WO2020197420A1 (en) Safety shock absorber
JP3230404U (ja) 墜落制止用器具