PL239213B1 - Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego - Google Patents

Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego Download PDF

Info

Publication number
PL239213B1
PL239213B1 PL421972A PL42197217A PL239213B1 PL 239213 B1 PL239213 B1 PL 239213B1 PL 421972 A PL421972 A PL 421972A PL 42197217 A PL42197217 A PL 42197217A PL 239213 B1 PL239213 B1 PL 239213B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nozzle
stream
fan
rcos
cross
Prior art date
Application number
PL421972A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421972A1 (pl
Inventor
Józef Zając
Dariusz Partyka
Tomasz Muszyński
Piotr Różański
Original Assignee
Panstwowa Wyzsza Szkola Zawodowa W Chelmie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Panstwowa Wyzsza Szkola Zawodowa W Chelmie filed Critical Panstwowa Wyzsza Szkola Zawodowa W Chelmie
Priority to PL421972A priority Critical patent/PL239213B1/pl
Publication of PL421972A1 publication Critical patent/PL421972A1/pl
Publication of PL239213B1 publication Critical patent/PL239213B1/pl

Links

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest dysza wylotowa wentylatora lub silnika odrzutowego, przedstawiona na rysunku, o charakterystycznym kształcie przekroju poprzecznego opisanego funkcją matematyczną, która określa brzeg obszaru równego rozkładu ciśnień, wywołanych przez strumień gazów przepływających unormowaną dyszą. Zgłoszenie ma zastosowanie jedynie w przypadku dysz zawierających dokładnie trzy szczątkowe kierownice strumienia (o wysokości do 30% promienia) dyszy lub wentylatora. Kształt przekroju dyszy wylotowej (zawierającej szczątkowe kierownice strug) opisany według tej funkcji jest rozwiązaniem ekstremalnym, zapewniającym najbardziej równomierny rozkład ciśnień, co przekłada się na zredukowanie strat związanych z zawirowaniami od nierównomiernego rozkładu ciśnienia wewnątrz strugi i na jej brzegu.

Description

Przedmiotem wynalazku jest dysza wylotowa wentylatora albo silnika odrzutowego o charakterystycznym kształcie przekroju poprzecznego opisana funkcją matematyczną, która określa postać obszaru wyrównanego rozkładu ciśnień wywołanych przez strumień gazów przepływających nowego typu dyszą.
Przykładowo, z opisu zgłoszenia patentowego EP2239420A2 znane są dysze wylotowe silnika odrzutowego zawierające kierownice strug, służące do redukcji hałasu i zwiększenia wymiany ciepła.
Znane jest rozwiązanie konstrukcyjne kierownic w dyszy wylotowej przedstawione w dokumencie US3092205A, w którym dysza wylotowa zaopatrzona jest w podłużne faliste kierownice strugi wylotowej umieszczone na całym obwodzie dyszy, których skutkiem jest znaczna redukcja hałasu.
W rozwiązaniu przedstawionym w dokumencie US3174282A przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne ukształtowania dyszy wylotowej, redukujące hałas, opisane w zgłoszeniu patentowym. W rozwiązaniu tym zastosowano niesymetryczne kanały powodujące mieszanie strumienia zimnego i gorącego w części dolnej, ograniczające w bardzo niewielkim stopniu przepływ i powodujące niewielki spadek sprawności. Dysza ta została tak ukształtowana, że mniejsza prędkość strumienia w części dolnej jest kompensowana zwiększonym natężeniem przepływu.
W rozwiązaniach przedstawionych w opisach patentowych US6360528B1 oraz US6532729B2 przedstawione są konstrukcyjne ukształtowania dyszy wylotowej w postaci tak zwanych szewronów (trójkątnych końcówek umieszczonych na obwodzie dyszy wylotowej) Rozwiązania te umożliwiają zmniejszenie hałasu oraz śladu termicznego przy niewielkim poziomie mieszania zimnego i gorącego przepływu i niewielkich stratach sprawności.
Z opisu zgłoszenia patentowego WO2014200401A1 znana jest zmienna dysza wylotowa do silnika odrzutowego. Dysza zawiera część przednią, elementy klapowe, które są obrotowo połączone z silnikiem odrzutowym za pośrednictwem część górnej. Elementy klapowe zawierają część dolną tworzącą dolną krawędź liniową. Mechanizmy uruchamiające mają na celu dostosowanie wspomnianych elementów klapowych do zmiany powierzchni przekroju poprzecznego dysz pomiędzy dwoma możliwymi pozycjami. Elementy klapowe są skośne. Dysza zawiera elementy klapowe formujące kształt, do tworzenia obszaru przekroju poprzecznego, oraz sąsiednie elementy klapowe, mające powierzchnie ślizgowe, w ciągły kontakt podczas wspomnianej zmiany.
Z opisu zgłoszenia patentowego EP3032032A1 znana jest wylotowa kratka prowadząca ze ścianą zewnętrzną, ścianą wewnętrzną do tworzenia kanału pierścieniowego i do prowadzenia strumienia gorącego gazu oraz z co najmniej jedną łopatką kierującą, która jest umieszczona pomiędzy ścianami zewnętrzną i wewnętrzną. Co najmniej jeden przekrój zmniejszający przewężenie jest umieszczony pomiędzy przednią krawędzią łopatki prowadzącej oraz dolnym końcem ściany zewnętrznej. Co najmniej jedno przewężenie bezwzględne znajduje się w obszarze pomiędzy krawędzią natarcia a dolnym końcem usytuowanym bliżej krawędzi spływu łopatki kierującej niż końca.
Z opisu zgłoszenia patentowego US2005060984A1 znana jest zbieżno-rozbieżna dysza turboodrzutowa zawierająca napędzane klapy rozbieżne, popychacze rozbieżne klapy umieszczone pomiędzy napędzanymi klapami i elementy służące dostarczaniu powietrza chłodzącego do klap popychacza. Wspomniane klapy popychacza mają konstrukcję skrzynkową i posiadają boczne otwory służące dostarczaniu powietrza chłodzącego w kierunku wewnętrznej powierzchni wspomnianych klap napędzanych w taki sposób, aby ograniczyć nagrzewanie się tych klap podczas pracy turboodrzutowca.
Z opisu zgłoszenia patentowego US4989406A znany jest zespół turbiny, który zawiera pierścieniową owiewkę i podzespół rozporki zapewniający wytrzymałość mechaniczną zespołowi turbiny i podporę dla tylnego łożyska wirnika. Łatwo demontowalny zespół pierścieniowej łopatki prowadzącej wylotu jest zamontowany z tyłu zespołu owiewki i rozporki w celu odwirowania gazów wydechowych, które opuszczają zespół turbiny. Tylne zamontowanie łopatek kierujących wylotu pozwala na osiowo krótszą i lżejszą konstrukcję silnika turbinowego, która usuwa większe zawirowania na wlocie niż w poprzednich konstrukcjach, przy równych lub mniejszych stratach ciśnienia.
W artykule pt. „The Schwarz type inequality for harmonie mappings of the unit disc with boundary normalization”, autorstwa Dariusza Partyki i Józefa Zająca, przedstawiono szereg wyników dotyczących klasy H odwzorowań harmonicznych F określonych w kole jednostkowym D i o wartościach w tym kole. Odwzorowania te spełniają dodatkowo warunek normalizacyjny mówiący, że dla każdego k = 0, 1,2, oraz prawie każdego z g Tk := {ei0 : 2k π/3 < 0 < 2 (k + 1)π/3} granica radialna funkcji F w punkcie z należy do sektora kątowego wyznaczonego przez zbiór wypukły rozpięty przez początek
PL 239 213 Β1 układu współrzędnych i łuk Tk, k = O, 1, 2. Podstawowym wynikiem zamieszczonym w tym artykule jest twierdzenie podające dokładne oszacowanie wielkości |F(z)| dla ze D i dla wszystkich F e H. Podane są funkcje ekstremalne realizujące znak równości tego oszacowania. Dalsze rozwinięcie tych badań zaowocowało wyznaczeniem zakresu zmienności zera dla klasy H, czyli zbioru {F(0): F g H}, co posłużyło do określenia kształtu przekroju poprzecznego dyszy z trzema symetrycznie rozmieszczonymi prowadnicami wzdłużnymi. Zasadność użycia takiego kształtu dyszy została pozytywnie zweryfikowana empirycznie.
Wynalazek jest kontynuacją prac nad zmniejszeniem oporów przepływu, jego stabilizacji i redukcji hałasu powstającego w dyszach wylotowych, które zostały podane w opisie zgłoszenia patentowego PL420965A1 pt. „Dysza wylotowa silnika odrzutowego/wentylatora”. Przedmiotowa dysza charakteryzuje się tym, że zawiera trzy kierownice strug, o wysokości do 30% wartości promienia dyszy, usytuowane na zewnętrznym pierścieniu, co 120°. Ich zadaniem jest redukcja zawirowań powstających za pracującymi łopatkami, zmniejszenie strat ciśnienia i oporów ruchu, a także zmniejszenie hałasu jego pracy, jaki powstaje przy wysokich obrotach turbiny.
Problemem technicznym do rozwiązania jest uzyskanie możliwie równomiernego rozkładu ciśnień wewnątrz dyszy wylotowej.
Przedmiotem wynalazku jest dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego zwłaszcza dysza wylotowa pierścienia wentylatora lub dysza wylotowa gorącego traktu gazowego silnika zawierająca trzy odpowiednio usytuowane kierownice strug gazu.
Istotą wynalazku jest to, że przekrój poprzeczny dyszy posiada kształt opisany we współrzędnych biegunowych (r,0) zależnością r = Rp(0), gdzie Rjest promieniem okręgu opisanego na przekroju poprzecznym dyszy, zaś /?jest funkcją określoną wzorem:
cos 0, gdy 0 < 0 < —· _ .U _ Tl cos oraz . ηττ „ (η + 1)τι .. . „ „ . c gdy-^-<0<-—— dla n = 1,2,3,4,5.
Podstawową korzyścią wynikającą z zastosowania przedmiotowego wynalazku jest to, że podany kształt dyszy wylotowej wraz z trzema kierownicami strug, zapewnia dość równomierny rozkład ciśnień wewnątrz strugi. Przekłada się to na zredukowanie strat związanych z zawirowaniami powstałymi w wyniku nierównomiernego rozkładu ciśnienia wewnątrz strugi i na jej brzegu, co ma miejsce w przypadku dyszy klasycznej.
Przedmiot wynalazku został w szczególności przystosowany do zabudowy na silniku turbowentylatorowym dwu prze pływowym. Wyjaśniają to figury rysunku.
Fig. 1 - schemat konstrukcji kształtu przekroju poprzecznego dyszy z kierownicami strumienia,
Fig. 2-zarys przekroju poprzecznego dyszy wylotowej z kierownicami strumienia opisany funkcją p(0).
Fig. 3-przekrój wzdłużny silnika turbowentylowanego z kierownicami strug i kształtem dyszy wylotowej według niniejszego zgłoszenia,
Fig. 4 - widok z tyłu silnika turbowentylowanego z kierownicami strug i kształcie dyszy wylotowej według niniejszego zgłoszenia.
Przedmiot wynalazku w przykładzie zabudowy na silniku turbowentylatorowym dwuprzepływowym jest uwidoczniony na fig. 3 i 4, na którym poszczególne elementy przedstawiają:
1. - kierownica wentylatora,
2. - kierownica dyszy wylotowej traktu turbiny gazowej,
PL 239 213 Β1
3. - łopatka wentylatora/wieniec łopat wentylatora,
4. - łopatki turbiny/wieniec łopat turbiny,
5. - obudowa wentylatora,
6. - zimny trakt powietrza z wentylatora,
7. - gorący trakt gazowy,
8. - wsporniki obudowy wentylatora.
Dysza wylotowa gorącego traktu gazowego silnika odrzutowego w przykładzie pokazanym na rysunku zawiera trzy kierownice strug a jej przekrój poprzeczny posiada kształt opisany zależnościami:
r = Rp(0), gdzie R jest promieniem okręgu opisanego na przekroju poprzecznym dyszy, zaś /?jest funkcją określoną uprzednio podanym wzorem.
Idea zastrzeganego rozwiązania oparta jest na wynikach badań teoretycznych jakie zaprezentowano w pracy Harmonie mappings ofthe unit disc with boundary normalization, dotyczącej własności geometrycznych funkcji w klasie H. Kontynuacja tych badań doprowadziła do wyznaczenia zakresu zmienności zera dla klasy H, czyli zbioru S := {F(0) . F e H}. Brzeg zbioru S określa kształt przekroju poprzecznego dyszy. Dodatkowo zastosowano trzy symetrycznie rozmieszczone prowadnice wzdłużne w celu minimalizacji turbulencji gazów przepływających przez dyszę. Pozytywna weryfikacja empiryczna takiego rozwiązanie pozwala przypuszczać, że rozważana klasa H odwzorowań harmonicznych może dobrze modelować matematycznie deformacje strumienia gazów przepływających rurą, otrzymanych metodą przekrojową. Wówczas użycie brzegowej normalizacji w klasie H można interpretować jako redukcję klasy wszystkich deformacji przepływu poprzez redukcję do tożsamości trójparametrowej grupy automorfizmów konforemnych koła jednostkowego D na siebie.
Kształt dyszy jest precyzyjnie opisany funkcją p, którą można wyznaczyć według podanej uprzednio procedury dla obwodu zamkniętego. Zastosowanie trzech prowadnic wzdłużnych strumienia w dyszy wylotowej powoduje wyrównywanie się rozkładu ciśnień w przekroju poprzecznym dyszy, co przekłada się na zredukowanie strat związanych z zawirowaniami od nierównomiernego rozkładu ciśnienia wewnątrz strugi i na jej brzegu.
Przekrój poprzeczny posiada kształt opisany zależnościami:
r = Rp[Q}, gdzie Rjest promieniem okręgu opisanego na przekroju poprzecznym dyszy, zaś pjest funkcją określoną wzorem:
cos6 ,gdy0<9<-^-, (1)
Π C0S 12 sin^+0 (TT I TT TT
Na pozostałej części przedziału 0 < θ< 2π, funkcję ρ(θ) określa się przy pomocy:
i) odbicia względem 0=0, przyjmując ρ(-θ) = p(d), dla Θ g R, oraz ii) przesunięcia argumentu / 2 TT i
P Θ+— = ρ[θ}, dla θ E Λ.
—, gdy θ E R. Konfiguracja ta podlega promieniowemu rozszerzeniu w forDodatkowo mie R/?(0), RĆO.
Wzór na p(0) określa krzywą obwiedniową przedstawioną na fig. 1 rysunku, której postać geometryczna - wykres, może być otrzymana jako obwiednia układu sześciu symetrycznie rozmieszczonych kół o promieniu 1/3, przechodzących przez początek układu współrzędnych prostokątnych.
PL 239 213 Β1
Dokonując zamiany współrzędnych biegunowych (R,0)na współrzędne prostokątne (x,y), wzór określający krzywą zamkniętą Rp{0}, gdzie funkcja p(0) jest określona wzorem (1) z przedłużeniami, jest równoważny dwunastu równaniom:
r?
R2
D 71
Rcos — . ττ π 2 tt xsin—+ ycos —= Rcos —.
7 3 12
Rcos^^<x< Rcos — ;
12
R tt x--cos — 2 3
R2 — sin — = —, 2 3/ 4 _ 5π π 3π .Rcos—<x<Rcos—, 12 12
R . 71 — sin — 2 3 π 2 TT y = R cos —, 7 12
D 5TI
Rcos—<x< Rcos—;
R π — cos—
R . tt? R2 ySin3 Τ’ „ 9π. .·η 7™
Rcos — <x<Rcos--, 12
R . 71 — sin — 2 3 . TT 71 2 TT xsin--y cos—Rcos —, 3 7 3 12 n 11 ?!
Rcos--12
9tt
ΊΣ’ 2 R2
11π .TT TT 2 π x sin—+ycos —= —Rcos —, 3 7 3 12 π 13tt
Rcos--12 „ 15tt < R cos----:
/ R tt ? | x+—cos— + \ 2 31 I n 2 TT y = —Rcos —, 7 12
R . tt? R2 y +—sin — = — 7 2 3 4 η 15π
Rcos--12
17tt ’
R π x--cos—
3
Rcos---<x< R 12
R . tt? R2 ’+—sin— =—
3 4
19tt cos-----;
η 19π
Rcos--12
2177 ’
R . 71 tt sin —;
3 . tt π „ 2 tt „ 2177.,.. 23 tt x sin--y cos — = R cos —, R cos----< x < R cos.
3^3 12> 1212
Alternatywnie kształt linii można opisać poprzez jeden fragment złożony z dwóch odcinków i jednego łuku okręgu:
x sin—+y cos —= Rcos2 —, Rcos —<x<Rcos —;
7 3 12 612
R?, 2 R2 r, x--+y - —, Rcos — <x<R:
/ 7 412 x sin—— ycos— = Rcos2—, Rcos — <x< Rcos — , 7 3 12 612 który obraca się o kąt ηπ/3, n = 1,2,3,4,5, względem początku układu.
Przyjmując a-= cos —= —?2+?3 widoczne jest, że powyższe trzy równania można zapisać w postaci:1^
PL 239 213 Β1 x \'3 + y=2Ra2,
V3 x \3 — y~2Ra2, vi
71
Przyjmując dodatkowo b = cosyy nań można zapisać w postaci:
( R\\ 2 D < <
x--+y = —, Ra<x<
J 4 — <2—v3 widoczne jest, że początkowe dwanaście rówx V3+y=2 Ra2,
V2 i
x--' 41 y = Ra2,
V2 R 7 4 — Rb<x<Rb;
x y3 — y— 2Ra —<
vi, ’
-R<x<Ra;
x^3+y-—2Ra, >12, L 2 ’ /2 . ------<ζ 1 2 y=—Ra , — Rb<x<Rb;
x^3-y=2Ra2, R^

Claims (1)

1. Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego zwłaszcza dysza wylotowa pierścienia wentylatora lub dysza wylotowa gorącego traktu gazowego silnika zawierająca trzy odpowiednio usytuowane kierownice strug gazu, znamienna tym, że jej przekrój poprzeczny posiada kształt opisany zależnościami:
r = Rp[0}, gdzie R jest promieniem okręgu opisanego na przekroju poprzecznym dyszy, zaś p jest funkcją określoną wzorem:
PL421972A 2017-06-21 2017-06-21 Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego PL239213B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421972A PL239213B1 (pl) 2017-06-21 2017-06-21 Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421972A PL239213B1 (pl) 2017-06-21 2017-06-21 Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421972A1 PL421972A1 (pl) 2019-01-02
PL239213B1 true PL239213B1 (pl) 2021-11-15

Family

ID=64899023

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421972A PL239213B1 (pl) 2017-06-21 2017-06-21 Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239213B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4989406A (en) * 1988-12-29 1991-02-05 General Electric Company Turbine engine assembly with aft mounted outlet guide vanes
FR2858833B1 (fr) * 2003-08-12 2006-01-06 Snecma Moteurs Tuyere convergente divergente du turboreacteur
ES2709750T3 (es) * 2013-06-14 2019-04-17 Saab Ab Tobera de escape variable para motor a reacción y procedimiento de variación de la tobera
EP3032032B1 (de) * 2014-12-12 2019-06-12 MTU Aero Engines GmbH Austrittsleitgitter und Mantelstromtriebwerk mit einem Austrittsleitgitter

Also Published As

Publication number Publication date
PL421972A1 (pl) 2019-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4876043B2 (ja) フレア先端式タービンブレード
JP5911677B2 (ja) 端壁輪郭形成の翼形部及び選択的クロッキングを有するタービン組立体
JP5289694B2 (ja) 翼端棚を有するタービンエーロフォイル湾曲スクイーラ翼端
US8764380B2 (en) Rotor blade
US9080451B2 (en) Airfoil
US8784045B2 (en) Seal assembly
EP3018291B1 (en) A guide vane
JP5850968B2 (ja) 不均一に分布させられた翼と均一なスロート面積とを備えたノズルリング
JP2007107516A (ja) タービンシュラウドセクション、タービンエンジンおよびタービンシュラウド冷却方法
JP2012233475A (ja) ステータベーン列を備えた遠心圧縮機組立体
JP7237458B2 (ja) ロータブレード先端部
GB1259963A (en) Improvements in fluid handling machines such as compressors, fans and turbines
US9938848B2 (en) Rotor assembly with wear member
JP2014055592A (ja) コンプレッサフェアリングセグメント
CN105408586B (zh) 具有翼型轮廓形状散热器的涡轮叶片
US11047246B2 (en) Blade or vane, blade or vane segment and assembly for a turbomachine, and turbomachine
JP2017535719A (ja) ベーンを含むターボ機械及びそういったターボ機械を組み立てる方法
PL239213B1 (pl) Dysza wylotowa silnika turbowentylatorowego
US20180291765A1 (en) Inlet duct
US1535612A (en) Blading of axial turbines
RU2733682C1 (ru) Способ охлаждения рабочих лопаток турбины двухконтурного газотурбинного двигателя и устройство для его реализации
US10677078B2 (en) Gas turbine with a radial-to-axial intake, variable-angle inlet guide vane therefore, and method of operation
US10753215B2 (en) Turbine vane comprising a blade with a tub including a curved pressure side in a blade apex region
EP3653839A1 (en) Turbine aerofoil
JP6577400B2 (ja) タービン動翼