PL239203B1 - Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych - Google Patents

Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych Download PDF

Info

Publication number
PL239203B1
PL239203B1 PL434126A PL43412620A PL239203B1 PL 239203 B1 PL239203 B1 PL 239203B1 PL 434126 A PL434126 A PL 434126A PL 43412620 A PL43412620 A PL 43412620A PL 239203 B1 PL239203 B1 PL 239203B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
waste
substances
wastes
hazardous
sludges
Prior art date
Application number
PL434126A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434126A1 (pl
Inventor
Marcin Głodniok
Aleksandra Zgórska
Original Assignee
Glowny Instytut Gornictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glowny Instytut Gornictwa filed Critical Glowny Instytut Gornictwa
Priority to PL434126A priority Critical patent/PL239203B1/pl
Publication of PL434126A1 publication Critical patent/PL434126A1/pl
Publication of PL239203B1 publication Critical patent/PL239203B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych, zwłaszcza odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne.
Znany jest z polskiego zgłoszenia P.410886 sposób unieszkodliwiania materiałów odpadowych, zwłaszcza niebezpiecznych, w którym materiał odpadowy poddaje się zestalaniu i stabilizacji. Polega on na tym, że podsuszony materiał odpadowy miesza się do uzyskania jednorodnej mieszaniny z suchą kompozycją składającą się ze smektytu i/lub haloizytu w ilości od 5 do 45% wag., perlitu, korzystnie ekspandowanego w ilości od 5 do 45% wag., pucolany i/lub cementu wolnowiążącego w ilości od 7 do 45% wag. oraz suchego krzemianu metali alkalicznych, korzystnie sodu i/lub potasu w ilości od 5 do 15% wag., przy czym ilość użytej kompozycji wynosi od 5 do 25% wag. w stosunku do całości odpadów, a następnie do mieszaniny dodaje się wody, mieszając do uzyskania półpłynnej konsystencji, po czym w znany sposób mieszaninę dostarcza się na przeznaczone miejsce i pozostawia do zestalenia. W odmianie wynalazku do wilgotnego lub o konsystencji płynnej materiału odpadowego, kolejno podaje się i każdorazowo miesza poszczególne składniki kompozycji o składzie jak wyżej, a następnie ewentualnie do mieszaniny dodaje się wody do uzyskania półpłynnej konsystencji, po czym w znany sposób mieszaninę dostarcza się na przeznaczone miejsce i pozostawia do zestalenia.
Znane są z dokumentu: PL192267 kompozycja, sposób obróbki materiałów odpadowych oraz zastosowanie tej kompozycji do obróbki materiałów odpadowych jak również materiałów odpadowych poddawanych obróbce za pomocą tej kompozycji. Kompozycja do obróbki materiałów odpadowych zawiera: (a) co najmniej jedną sól cynkową nasyconego lub nienasyconego alifatycznego lub aromatycznego kwasu karboksylowego, (b) co najmniej jedną sól wapniową nasyconego lub nienasyconego, alifatycznego lub aromatycznego kwasu karboksylowego, (c) co najmniej jeden środek o działaniu hydrofobowym, (d) co najmniej jeden aminoalkohol oraz (e) NH 3.
Znany jest z dokumentu PL203271 sposób likwidacji odpadów niebezpiecznych zawierających metale ciężkie, takie jak kadm, ołów, cynk, miedź, żelazo, chrom, kobalt, niki el i inne, przy czym odpady miesza się z materiałami z właściwościami pucolanowymi i buforującymi, w wyniku czego powstaje materiał nierozpuszczalny, w którym metale ciężkie są chemicznie i fizykalnie wiązane w formie nierozpuszczalnych hydroksydów.
Zestalanie odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne za pomocą spoiw hydraulicznych jest jedną z najczęściej stosowanych technik w przypadku przetwarzania i ostatecznego usuwania odpadów niebezpiecznych i odpadów promieniotwórczych niskiego poziomu. Technika ta jest powszechnie nazywana solidyfikacją. Zestalanie i stabilizacja odpadów to proces, w którym zatrzymujemy wszystkie odpady płynne i zanieczyszczenia w stałym bloku (zestalonej masie), z którego jony metali ciężkich nie przedostają się poprzez wymywanie do wód gruntowych lub środowiska gruntowo-wodnego. Proces może obejmować wykorzystanie substancji takich jak cement, asfalt lub inne spoiwa w tym polimerowe. Obecnie technologia stabilizacji / zestalania odpadów na bazie cementu jest szeroko stosowana na całym świecie od 60 lat i stała się ekonomicznym podejściem do unieruchomienia toksycznych i szkodliwych metali ciężkich w odpadach poprzez utrwalanie w produktach hydratacji, które zostały utworzone przez reakcję chemiczną między cementem a wodą. Zalety stabilizacji odpadów na bazie cementu to prosta obsługa procesu i niskie koszty przetwarzania, ale także znacząca korzyść środowiskowa polegająca na zmniejszeniu przesiąkania jonów metali ciężkich ze składowiska odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne do środowiska, tak aby spełnić normy dotyczące wymywalności metali. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) uznała metodę zestalania jako najlepszy sposób radzenia sobie z trującymi i szkodliwymi odpadami na świecie.
Utylizacja odpadów stałych jest poważnym problemem na całym świecie. Zapotrzebowanie na recykling i wykorzystanie tych materiałów odpadowych rośnie na całym świecie, szczególnie w budownictwie. Wykorzystywanie materiałów i odpadów z recyklingu w budownictwie staje się coraz bardziej popularne z powodu niedoborów naturalnych zasobów mineralnych i rosnących kosztów utylizacji odpadów. Jednak wraz ze wzrostem wykorzystania odpadów w zastosowaniach inżynierskich konieczne jest dalsze rozwijanie technologii ze szczególnym naciskiem na jakość powstających produktów w wyniku zestalania odpadów. Jedną z możliwości jest zastosowanie nowych rodzajów spoiwa do procesu zestalania odpadów, a w szczególności żywic syntetycznych wykorzystywanych do produkcji betonu polimerowego.
PL 239 203 B1
Beton polimerowy to materiał kompozytowy, w którym do łączenia kruszyw stosuje się zamiast cementu portlandzkiego materiały polimerowe, tj. żywice termoutwardzalne lub chemoutwardzalne. Zwiększona wytrzymałość mechaniczna i odporność chemiczna to podstawowe zal ety polimerobetonu w porównaniu ze zwykłym betonem cementowym. Chociaż trzy do pięciu razy mocniejszy niż konwencjonalny beton, beton polimerowy jest stosunkowo kruchy co ograniczyło jego przydatność do zastosowań nośnych.
Proces stabilizacji i odzyskiwani a niebezpiecznych odpadów przemysłowych w betonie polimerowym jest szczególnie odpowiedni do stabilizacji odpadów zawierających metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, chrom, nikiel, bar, cynk, miedź, wapń, żelazo, arsen, mangan, glin, magnez oraz popioły ze spalarni odpadów lub obiektów energetycznych. Zestalanie odpadów, szczególnie niebezpiecznych zawierających metale ciężkie, polega na tworzeniu z żywicami syntetycznymi szczelnych struktur zatrzymujących związki metali w masie nierozpuszczalnej w wodzie.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu stabilizacji i przekształcania odpadów niebezpiecznych, zwłaszcza odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne poprzez zastosowanie żywic syntetycznych oraz strukturyzujących mieszankę mikrowłókien do zesta lania suchych lub wysuszonych odpadów niebezpiecznych w celu ich stabilizacji i dalszego wykorzystania bądź bezpiecznego składowania oraz tworzenia elementów prefabrykowanych do zastosowań budowlanych.
Istotą wynalazku sposób stabilizacji przemysłowych odpadów z grupy niebezpiecznych, zawierających wysokie stężenia metali ciężkich od 1000 do 10000 ppm i o uzia rnieniu nie większym niż 30 mm, który charakteryzuje się tym, że odpady miesza się w mieszalniku korzystnie w czasie od 30 do 60 s, najkorzystniej 60, następnie dodaje włókna celulozowe w ilości 0,1 do 5%, korzystnie 0,5% wagowo i żywicę z utwardzaczem w ilości 1 do 8%, korzystnie 3% wagowo, a następnie miesza w czasie od 30 do 90 s, korzystnie 60 s, a następnie masa ustabilizowanych odpadów jest odbierana i suszona. Korzystnie mieszanie prowadzi się w mieszalniku przeciwbieżnym. Korzystnie po etapie suszenia masę formuje się w bloki, korzystnie o nieregularnym lub regularnym kształcie, a najkorzystniej w sześciany. Korzystnie odpady przed procesem mieszania poddaje się osuszaniu aż do osiągnięcia suchej masy min. 90%. Korzystnie żywica jest żywicą polimerową lub epoksydową, a utwardzacz to nadtlenek dibenzolowy. Korzystnie dodaje się preparat wapniowy zawierający: 29-70% NaOH, 29-70% Na2S i 1-10% CaCO3. Korzystnie preparat zawiera 5-10% CuSO4. Korzystnie preparat zawiera 10-30% CaSO4. Korzystnie preparat wapniowy dodaje się z włóknami celulozowymi lub po pierwszym mieszaniu. Korzystnie włókna celulozowe są włóknami z przeróbki materiałów bogatych w celulozę, korzystnie z drewna lub makulatury, lub drewna odpadowego. Korzystnie mieszaninę po dodaniu włókien poddaje się mieszaniu korzystnie w czasie od 3 do 15 s.
Na podstawie niniejszego wynalazku sposób stosuje się do odpadów lub ich mieszanin przedstawionych w poniższej tabeli.
PL 239 203 BI
L.p. Kod odpadu Nazwa odpadu
I 01 03 04* Odpady z przeróbki rud siarczkowych powodujące samoczynne zakwaszenie środowiska w czasie składowania
2 01 03 05* Inne odpady poprzeróbcze zawierające substancje niebezpieczne (z wyłączeniem 01 03 08)
3 01 03 07* Inne odpady zawierające substancje niebezpieczne z fizycznej i chemicznej przeróbki rud metali
4 01 03 80* Odpady z flotacyjnego wzbogacania rud metali nieżelaznych zawierające substancje niebezpieczne
5 01 04 07* Odpady zawierające niebezpieczne substancje z fizycznej i chemicznej przeróbki kopalin innych niż rudy metali
6 01 04 82* Odpady z flotacyjnego wzbogacania rud siarkowych zawierające substancje niebezpieczne
7 04 02 19* Odpady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
8 05 01 15* Zużyte naturalne materiały filtracyjne (np. gliny, iły)
9 06 03 15* Tlenki metali zawierające metale ciężkie
10 06 04 03* Odpady zawierające arsen
11 06 04 04* Odpady zawierające rtęć
PL 239 203 BI
12 06 04 05* Odpady zawierające inne metale ciężkie
13 06 05 02* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
14 06 06 02* Odpady zawierające niebezpieczne siarczki
15 06 07 02* Węgiel aktywny z produkcji chloru
16 06 07 03* Odpady siarczanu baru zawierające rtęć
17 06 09 03* Poreakcyjne odpady związków wapnia zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi
18 06 10 02* Odpady zawierające substancje niebezpieczne
19 06 13 02* Zużyty węgiel aktywny (z wyłączeniem 06 07 02)
20 06 13 05* Sadza zawierająca lub zanieczyszczona substancjami niebezpiecznymi
21 0701 11* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
22 07 01 80 Wapno pokarbidowe niezawierające substancji niebezpiecznych (inne niż wymienione w 07 01 08)
23 07 02 11* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
24 07 03 11 * Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
25 07 04 11 * Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
26 07 04 13* Odpady stałe zawierające substancje niebezpieczne
27 07 05 11 * Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
28 07 06 11* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
29 07 07 11* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
30 07 07 12* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków inne niż wymienione w 07 07 11
31 1001 01 Żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów (z wyłączeniem pyłów wymienionych w 10 01 04)
PL 239 203 BI
32 10 01 02 Popioły lotne z węgla
33 10 01 04* Popioły lotne i pyły z kotłów z paliw płynnych
34 1001 13* Popioły lotne z emulgowanych węglowodorów stosowanych jako paliwo
35 1001 14* Popioły paleniskowe, żużle i pyły z kotłów ze współspalania zawierające substancje niebezpieczne
36 1001 15 Popioły paleniskowe, żużle i pyły z kotłów ze współspalania inne niż wymienione w 10 01 14
37 10 01 16* Popioły lotne ze współspalania zawierające substancje niebezpieczne
38 1001 17 Popioły lotne ze współspalania inne niż w 10 01 16
39 1001 18* Odpady z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
40 1001 19 Odpady z oczyszczania gazów odlotowych inne niż wymienione w 100105,1001071100118
41 10 01 20* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
42 10 01 22* Uwodnione szlamy z czyszczenia kotłów zawierające substancje niebezpieczne
43 Ί 1001 80 Mieszanki popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych
44 10 01 82 Mieszaniny popiołów lotnych i odpadów stałych z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych (metody suche i półsuche odsiarczania spalin oraz spalanie w złożu fluidalnym)
45 10 02 07* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
46 10 02 13* Szlamy i osady pofiltracyjnc z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
47 10 03 04* Żużle z produkcji pierwotnej
48 10 03 08* Słone żużle z produkcji wtórnej
49 10 03 09* Czarne kożuchy żużlowe z produkcji wtórnej
50 10 03 19* Pyły z gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
PL 239 203 BI
51 1003 21* Inne cząstki stałe i pyły (łącznie z pyłami z młynów kulowych) zawierające substancje niebezpieczne
52 10 03 23* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
53 10 03 25* Szlamy i osady pofiltracyjne z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
54 10 04 01* Żużle z produkcji pierwotnej i wtórnej
55 10 04 02* Zgary z produkcji pierwotnej i wtórnej
56 10 04 03* Wapno zawierające związki arsenu (arsenian wapniowy)
57 10 04 04* Pyły z gazów odlotowych
58 10 04 05* Inne cząstki i pyły
59 10 04 06* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych
60 10 04 07* Szlamy i osady pofiltracyjne z oczyszczania gazów odlotowych
61 10 05 03* Pyły z gazów odlotowych
62 10 05 05* Odpady stale z oczyszczania gazów odlotowych
63 10 05 06* Szlamy i osady pofiltracyjne z oczyszczania gazów odlotowych
64 10 06 03* Pyły z gazów odlotowych
65 10 06 06* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych
66 10 06 07* Szlamy i osady pofiltracyjne z oczyszczania gazów odlotowych
67 10 08 08* Słone żużle z produkcji pierwotnej i wtórnej
68 10 08 15* Pyły z gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
69 1008 17* Szlamy i osady pofiltracyjne z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
70 10 09 05* Rdzenie i formy odlewnicze przed procesem odlewania zawierające substancje niebezpieczne
71 10 09 07* Rdzenie i formy odlewnicze po procesie odlewania zawierające substancje niebezpieczne
72 10 09 09* Pyty z gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
73 10 09 11* Inne cząstki stałe zawierające substancje niebezpieczne
74 1009 13* Odpadowe środki wiążące zawierające substancje niebezpieczne
PL 239 203 BI
75 10 10 05* Rdzenie i formy odlewnicze przed procesem odlewania zawierające substancje niebezpieczne
76 10 10 07* Rdzenie i formy odlewnicze po procesie odlewania zawierające substancje niebezpieczne
77 10 10 09* Pyły z gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
78 10 10 10 Pyły z gazów odlotowych inne niż wymienione w 10 10 09
79 1010 11* Inne cząstki stale zawierające substancje niebezpieczne
80 1011 13* Szlamy z polerowania i szlifowania szkła zawierające substancje niebezpieczne
81 10 11 15* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
82 10 11 17* Szlamy i osady pofiltracyjne z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
83 10 11 19* Odpady stale z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
84 10 12 09* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
85 10 13 12* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych zawierające substancje niebezpieczne
86 10 1401* Odpady z oczyszczania gazów odlotowych zawierające rtęć
87 11 01 08* Osady i szlamy z fosforanowania
88 11 01 09* Szlamy i osady pofiltracyjne zawierające substancje niebezpieczne
89 11 01 10 Szlamy i osady pofiltracyjne inne niż wymienione w 11 01 09
90 11 01 11* Wody popłuczne zawierające substancje niebezpieczne
91 U 01 12 W ody popłuczne inne niż wymienione w 11 01 11
92 11 02 02* Szlamy z hydrometalurgii cynku (w tym jarozyt i getyt)
93 11 02 05* Odpady z hydrometalurgii miedzi zawierające substancje niebezpieczne
94 11 02 07* Inne odpady zawierające substancje niebezpieczne
95 11 05 03* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych
96 11 05 04* Zużyty topnik
PL 239 203 BI
97 12 01 02 Cząstki i pyły żelaza oraz jego stopów
98 12 01 03 Odpady z toczenia i piłowania metali nieżelaznych
99 12 01 14* Szlamy z obróbki metali zawierające substancje niebezpieczne
100 1201 15 Szlamy z obróbki metali inne niż wymienione w 12 01 14
101 12 01 16* Odpady poszlifierskie zawierające substancje niebezpieczne
102 12 01 20* Zużyte materiały szlifierskie zawierające substancje niebezpieczne
103 1201 21 Zużyte materiały szlifierskie inne niż wymienione w 12 01 20
104 120301* Wodne ciecze myjące
105 16 03 03* Nieorganiczne odpady zawierające substancje niebezpieczne
106 16 03 04 Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 16 03 03, 16 03 80
107 16 08 02* Zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki
108 16 1001* Uwodnione odpady ciekłe zawierające substancje niebezpieczne
109 16 10 02 Uwodnione odpady ciekłe inne niż wymienione w 16 10 01
110 16 11 01* Węglopochodne okładziny piecowe i materiały ogniotrwałe z procesów metalurgicznych zawierające substancje niebezpieczne
111 16 11 03* Inne okładziny piecowe i materiały ogniotrwałe z procesów metalurgicznych zawierające substancje niebezpieczne
112 16 11 05* Okładziny piecowe i materiały ogniotrwałe z procesów niemetalurgicznych zawierające substancje niebezpieczne
113 1681 01* Odpady wykazujące właściwości niebezpieczne
114 16 8201* Odpady wykazujące właściwości niebezpieczne
115 17 01 06* Zmieszane lub wysegregowane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia zawierające substancje niebezpieczne
116 17 02 04* Odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (podkłady kolejowe)
117 17 04 09* Odpady metali zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi
118 17 05 03* Gleba i ziemia, w tym kamienie, zawierające substancje niebezpieczne (np. PCB)
PL 239 203 Β1
119 17 05 04 Gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03*
120 17 05 05* Urobek z pogłębiania zawierający lub zanieczyszczony substancjami niebezpiecznymi
121 17 05 06 Urobek z pogłębiania inny niż wymieniony w 17 05 05
122 17 05 07* Tłuczeń torowy (kruszywo) zawierający substancje niebezpieczne
123 17 05 08 Tłuczeń torowy (kruszywo) inny niż wy-mieniony w 17 05 07
124 170801* Materiały konstrukcyjne zawierające gips zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi
125 17 08 02 Materiały budowlane zawierające gips inne niż wymienione w 17 08 01
126 17 09 03* Inne odpady z budowy, remontów i demontażu (w tym odpady zmieszane) zawierające substancje niebezpieczne
127 19 01 05* Osady filtracyjne (np. placek filtracyjny) z oczyszczania gazów odlotowych
128 19 01 06* Szlamy i inne odpady uwodnione z oczyszczania gazów odlotowych
129 19 01 07* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych
130 1901 11* Żużle i popioły paleniskowe zawierające substancje niebezpieczne
131 1901 12 Żużle i popioły paleniskowe inne niż wymienione w 19 01 11
132 190! 13* Popioły lotne zawierające substancje niebezpieczne
133 1901 14 Popioły lotne inne niż wymienione w 19 01 13*
134 1901 15* Pyły z kotłów zawierające substancje niebezpieczne
135 1901 17* Odpady z pirolizy odpadów zawierające substancje niebezpieczne
136 19 02 05* Szlamy z fizykochemicznej przeróbki odpadów zawierające substancje niebezpieczne
137 19 02 06 Szlamy z fizykochemicznej przeróbki odpadów inne niż wymienione w 19 02 05
138 19 03 04* Odpady niebezpieczne częściowo stabilizowane
139 19 03 05 Odpady stabilizowane inne niż wymienione w 19 03 04
140 19 03 06* Odpady niebezpieczne zestalone
141 19 03 07 Odpady zestalone inne niż wymienione w 19 03 06
PL 239 203 BI
142 19 0 01 Zeszklone odpady
143 19 04 02* Popioły lotne i inne odpady z oczyszczania gazów odlotowych
144 19 04 03* Niezeszklona faza stała
145 19 08 08* Odpady z systemów membranowych zawierające metale ciężkie
146 19 08 11* Szlamy zawierające substancje niebezpieczne z biologicznego oczyszczania ścieków przemysłowych
147 1908 13* Szlamy zawierające substancje niebezpieczne z innego niż biologiczne oczyszczania ścieków przemysłowych
148 19 08 14 Szlamy z innego niż biologiczne oczyszczania ścieków przemysłowych inne niż wy-mienione w 19 08 13
149 19 09 02 Osady z klarowania wody
150 19 09 03 Osady z dekarbonizacji wody
151 19 10 03* Lekka frakcja i pyły zawierające substancje niebezpieczne
152 19 10 05* Inne frakcje zawierające substancje niebezpieczne
153 19 11 05* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne
154 19 11 06* Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków inne niż wymienione w 19 11 05
155 19 11 07* Odpady z oczyszczania gazów odlotowych
156 19 12 06* Drewno zawierające substancje niebezpieczne
157 19 12 09 Minerały (np. piasek, kamienie)
158 19 12 11* Inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów zawierające substancje niebezpieczne
159 19 13 01* Odpady stałe z oczyszczania gleby i ziemi zawierające substancje niebezpieczne
160 19 13 03* Szlamy z oczyszczania gleby i ziemi zawierające substancje niebezpieczne
161 19 13 05* Szlamy z oczyszczania wód podziemnych zawierające substancje niebezpieczne
162 19 13 06 Szlamy z oczyszczania wód podziemnych inne niż wymienione w 19 13 05
PL 239 203 B1
Technologia stabilizacji i zestalania odpadów niebezpiecznych bazuje na autorskim rozwiązaniu Głównego Instytutu Górnictwa. Głównym elementem procesu jest pełna homogenizacja mieszanek z reagentami według indywidualnie ustalanych receptur. Jakość receptur mieszanek zależy od energii wprowadzonej do mieszanki w jednostce czasu i stopnia homogenizacji różnych składników mieszanek. W pierwszej fazie procesu mieszania (dzięki stosownie dobranym reagentom, kontrolowanemu pH i temperaturze) dochodzi do przekształcenia związków chemicznych. W drugiej fazie dochodzi do zmiany fizycznej struktury mieszanki poprzez dodawanie odpowiednich spoiw.
W wyniku stosowania technologii stabilizacji i zestalania uzyskujemy znaczne zmniejszenie migracji substancji szkodliwych do środowiska oraz zmniejszenie ich toksyczności. W zależności od zastosowanych reagentów i techniki procesu chodzi tu o stabilizację lub/i solidyfikację. Przebieg procesów chemicznych i fizycznych przedstawiono poniżej.
Proces stabilizacji i odzyskiwania niebezpiecznych odpadów przemysłowych w betonie polimerowym jest szczególnie odpowiedni do stabilizacji odpadów zawierających metale ciężkie, takie jak kadm, chrom, bar, cynk, miedź, wapń, żelazo, nikiel, arsen, mangan, ołów, aluminium, magnez, popioły ze spalarni odpadów. Zestalanie odpadów, szczególnie niebezpiecznych zawierających metale ciężkie, polega na tworzeniu z siarką polimerowych siarczków tych metali nierozpuszczalnych w wodzie.
Migracja zanieczyszczeń z ustabilizowanego materiału jest uniemożliwiana poprzez wiązane zanieczyszczeń podczas zestalania odpadów przy użyciu spoiwa polimerowego, korzystnie żywicy poliestrowej. Migracja metali ciężkich i innych związków toksycznych jest uniemożliwiana dzięki ich związaniu w masie oraz zmniejszeniu przepuszczalności i zwiększeniu gęstości mieszanki.
Kluczowym elementem technologii jest pełna homogenizacja odpadów oraz immobilizacja zanieczyszczeń oparta na chemicznym przekształceniu zestalanego materiału.
Przedmiotowa technologia zakłada pełną homogenizację wsadu przed dalszym procesowaniem w dynamicznym mieszalniku przeciwbieżnym. Przygotowanie wsadu pod stabilizację chemiczną i dalsze zestalenie wymaga pełnej homogenizacji znacznej ilości wsadu z substratami wiążącymi i utwardzającymi (żywica, utwardzacz, mikrowłókna). Aby w pełni zhomogenizować znaczną objętość wsadu z niewielką ilością reagentów niezbędne jest zastosowanie dynamicznego procesu mieszania. Jest to nowatorskie podejście do przetwarzania odpadów, stąd możliwe było zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Istotnym elementem prowadzenia procesu jest wprowadzenie do mieszalnika odpadów suchych lub uprzednio wysuszonych (zawartość suchej masy minimum 90%).
Sposób przemieszczania materiału w mieszalniku i jego konstrukcja umożliwiają jednorodne rozprowadzenie nawet milionowej części wagowej dodatku, co gwarantuje intensyfikację reakcji chemicznych niezbędnych do wiązania zanieczyszczeń w postaci nierozpuszczalnych związków. Mieszalnik intensywny umożliwia realizację procesu ujednorodniania wsadu, w trakcie jednej operacji technologicznej, uzyskując mieszaniny o bardzo wysokim stopniu homogeniczności z substancji drobnoziarnistych (np. pyły, szlamy). Narzędzie mieszające może poruszać się ze zróżnicowaną prędkością w szerokim zakresie umożliwia to optymalne dopasowanie ilości energii mieszania do właściwości mieszanych materiałów. Wysoka szybkość obrotowa wirnika może być zastosowana w celu np. produkcji zawiesin o wysokiej zawartości fazy stałej, idealnego rozdrobnienia aglomeratów np. pigmentów i rozproszenia mikrododatków, procesu dyspersji dodatków np. w postaci włókien. Średnich prędkości używa się głównie do wytwarzania mieszanek o wysokim stopniu homogeniczności. Niskie szybkości obrotowe narzędzia mieszającego są stosowane w przypadku specjalnych komponentów np. o niskiej gęstości nasypowej. Mieszanie suchych, drobno- i gruboziarnistych składników mieszanek wymaga energii około 2-3 kW/100 kg, natomiast mieszanie mas wilgotnych, które wymagają intensywności mieszania w zależności od lepkości spoiwa od 3 do 8 kW/100 kg i krótkich czasów mieszania nie przekraczających 30-40 sekund. Podczas homogenizacji mieszanek o konsystencji plastycznej i półplastycznej nakład energii mieszania wynosi 4-15 kW/100 kg. W przedmiotowej technologii konieczne jest zastosowanie mieszalnika dynamicznego przeciwbieżnego przeznaczonego do wykonywania różnych mieszanek z komponentów suchych, półsuchych i wilgotnych (w zależności od rodzaju odpadów). Mieszalnik powinien być wyposażony w przemiennik częstotliwości, który umożliwia płynną regulację prędkości obrotowej w zakresie 600 do 1200 obr./min.
Wynalazek został uwidoczniony w przykładach wykonania, przy czym przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwości według wynalazku.
P r z y k ł a d I
Procesowi stabilizacji poddano następujące odpady zawierające wysokie stężenia metali ciężkich, 2000 ppm w przypadku cynku, miedzi, ołowiu i chromu.
PL 239 203 BI
1901 11* Żużle i popioły paleniskowe zawierające substancje niebezpieczne
1901 13* Popioły lotne zawierające substancje niebezpieczne
19 03 05 Odpady stabilizowane inne niż wymienione w 19 03 04
1901 14 Popioły lotne inne niż wymienione w 19 01 13
W przykładzie odpady mają skład” żużle i popioły paleniskowe zawierające następujące substancje
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 100,00
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna <0,10
fosfor ogólny 0,54
węgiel C 0,19
TOC 0,10
siarka S 0,77
siarczany 0,54
chlorki 0,57
wapń Ca 10,54
magnez Mg 1,24
potas K 0,58
żelazo Fe 9,65
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd 2
chrom Cr 616
miedź Cu 2150
rtęć Hg 0,02
mangan Mn 1340
nikiel Ni 295
ołów Pb 7
cynk Zn 2250
pH wyciągu wodnego 10,3/ 19,6°C
PL 239 203 Β1
- popioły lotne zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 99,06
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna <0,10
fosfor ogólny 0,45
węgiel C 1,08
TOC 0,20
siarka S 9,68
siarczany 24,17
chlorki 4,63
wapń Ca 15,19
magnez Mg 0,27
potas K 1,63
żelazo Fe 0,24
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd 7
chrom Cr 56
miedź Cu 309
rtęć Hg 7
mangan Mn 49
nikiel Ni 43
ołów Pb 360
cynk Zn 2660
pH wyciągu wodnego >12,0/ 19,5°C
PL 239 203 BI
- odpady stabilizowane zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 96,16
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna 12,99
fosfor ogóiny 0,15
węgiei C 9,32
TOC 0,93
siarka S 1,54
siarczany 3,61
chiorki <0,08
wapń Ca 29,62
magnez Mg 0,88
potas K 0,77
żeiazo Fe 0,63
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd < 1
chrom Cr 28
miedź Cu 17
rtęć Hg 1,23
mangan Mn 514
nikiei Ni 12
ołów Pb 8
cynk Zn 112
pH wyciągu wodnego 8,0/19.8°C
PL 239 203 Β1
- popioły lotne zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)j
sucha masa 96,85
[% wag. (% m/m) s.m.l
substancja organiczna 2,71
fosfor ogólny 8,01
węgiel C 1,48
TOC 0,18
siarka S 0,87
siarczany 2,01
chlorki <0,08
wapń Ca 15,32
magnez Mg 2,49
potas K 1,27
żelazo Fe 5,03
_[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd < 1
chrom Cr 78
miedź Cu 574
rtęć Hg 0,28
mangan Mn 591
nikiel Ni 58
ołów Pb 66
cynk Zn 1790
pH wyciągu wodnego 8,5/ 19,7°C
W pierwszej fazie procesu odpady o uziarnieniu 30 mm zmieszano ze sobą w równych proporcjach wagowych po 215,5 kg, w mieszalniku dynamicznym przeciwbieżnym do pełnej homogenizacji w czasie 60 s. Następnie do mieszaniny odpadów dodano 4 kg włókien celulozowych otrzymanych z przeróbki materiałów bogatych w celulozę z lnu włóknistego oraz preparat wapniowy stabilizujący odpady w ilości 0,5 kg. Preparat miał skład: 30% NaOH, 60% Na2S i 10% CaCOs. Do mieszaniny dodano także żywicę poliestrową w ilości 141 kg zmieszaną z 4,5 kg utwardzacza w postaci pasty APP Harter Pastę, o łącznej masie 145,5 kg. Następnie mieszano 60s. Po procesie mieszania zhomogenizowany materiał odbierany jest znanymi metodami, poprzez wylanie, i suszy, do pełnego ustabilizowania w procesie krzepnięcia. Ustabilizowany odpad formowany jest w postaci bloków prostopadłościanu. Mieszanie prowadzono przy 1000 obr./min.
PL 239 203 BI
W wyniku procesu stabilizacji otrzymano zestalony, nierozpuszczalny materiał z przetworzonego osadu i osiągnięto redukcję wymywaIności z ustabilizowanej masy odpadów dla metali ciężkich na poziomie 90%.
Przykład II
Procesowi stabilizacji poddano następujące odpady zawierające wysokie stężenia metali ciężkich 2000 ppm w przypadku cynku, miedzi, ołowiu i chromu.
01 11 * Żużle i popioły paleniskowe zawierające substancje niebezpieczne
01 13* Popioły lotne zawierające substancje niebezpieczne
W przykładzie odpady mają skład:
- żużle i popioły paleniskowe zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 100,00
f% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna <0,10
fosfor ogólny 0,54
węgiel C 0,19
TOC 0,10
siarka S 0,77
siarczany 0,54
chlorki 0,57
wapń Ca 10,54
magnez Mg 1,24
potas K 0,58
żelazo Fe 9,65
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd 2
chrom Cr 616
miedź Cu 2150
rtęć Hg 0,02
mangan Mn 1340
nikiel Ni 295
ołów Pb 7
cynk Zn 2250
pH wyciągu wodnego 10,3/ 19,6DC
PL 239 203 Β1
- popioły lotne zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 99,06
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna <0,10
fosfor ogólny 0,45
węgiel C 1,08
TOC 0,20
siarka S 9,68
siarczany 24,17
chlorki 4,63
wapń Ca 15,19
magnez Mg 0,27
potas K 1,63
żelazo Fe 0,24
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd 7
chrom Cr 56
miedź Cu 309
rtęć Hg 7
mangan Mn 49
nikiel Ni 43
ołów Pb 360
cynk Zn 2660
pH wyciągu wodnego > 12,0/ 19,5°C
W pierwszej fazie procesu odpady o uziarnieniu 25 mm zmieszano w mieszalniku przeciwbieżnym ze sobą w równych proporcjach wagowych po 375,5 kg, do pełnej homogenizacji w czasie 45 s. Następnie do mieszaniny odpadów wprowadzono 9 kg włókien celulozowych z otrzymanych z przeróbki materiałów bogatych w celulozę z konopi siewnej raz preparat wapniowy stabilizujący odpady w ilości 1 kg. Preparat stabilizujący ma skład: 30% NaOH, 60 % Na2S, 5% CaCOs i 5% CuSO4. Następnie dodano żywicę poliestrową w ilości 232,8 kg zmieszaną z 7,2 kg utwardzacza w postaci pasty NOVOL Betox-50PC łącz nie 240 kg. Po procesie mieszania wynoszącym 45 s zhomogenizowany materiał odbierany jest znanymi metodami (wylewany) i suszy, do pełnego ustabilizowania w procesie krzepnięcia. Następnie otrzymaną masę poddaje się procesowi kruszenia. Mieszanie prowadzono przy 1200 obr./min.
PL 239 203 BI
W wyniku procesu stabilizacji otrzymano zestalony, nierozpuszczalny materiał z przetworzonego osadu i osiągnięto redukcję wymywaIności z ustabilizowanej masy odpadów dla metali ciężkich na poziomie 90%.
Przykład III
Procesowi stabilizacji poddano następujące odpady o uziarnieniu 15 mm zawierające wysokie stężenia metali ciężkich 3000 ppm w przypadku chromu.
08 13* Szlamy zawierające substancje niebezpieczne z innego niż biologiczne oczyszczania ścieków przemysłowych
01 09* Szlamy i osady pofiltracyjne zawierające substancje niebezpieczne
01 07* Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych
W przykładzie odpady mają skład:
- szlamy zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 97,00
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna 63,19
fosfor ogólny 0,04
węgiel C 42,89
TOC 42,89
siarka S 0,12
siarczany 0,22
chlorki 1,15
wapń Ca 0,05
magnez Mg 0,33
potas K 0,04
żelazo Fe 2,61
[mg/kg (ppm) s.m,]
kadm Cd < 1
chrom Cr 27
miedź Cu 19
rtęć Hg 0,02
mangan Mn 70
nikiel Ni 15
ołów Pb 21
cynk Zn 1216
pH wyciągu wodnego 6,10/19,8°C
PL 239 203 BI
- szlamy i osady pofiltracyjne zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha tnasa 93,53
[% wag. (% tn/m) s.m.]
substancja organiczna 25,79
fosfor ogólny 1,16
węgiel C 12,37
TOC 10,52
siarka S 0,64
siarczany 1,59
chlorki 0,74
_wapń Ca_____ magnez Mg 3,40
0,66
potas K 0,22
żelazo Fe 18,08
cynk Zn 30,00
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd 6
chrom Cr 5800
miedź Cu 493
rtęć Hg 0,06
mangan Mn 1175
nikiel Ni 258
ołów Pb 13
pH wyciągu wodnego 8,4/19,9° C
PL 239 203 BI
- odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 94,53
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna <0,10
fosfor ogólny 0,01
węgiel C 4,23
TOC 1>15
siarka S 4,76
siarczany 8,81
chlorki <0,08
wapń Ca 45,93
magnez Mg 0,23
potas K <0,01
żelazo Fe 0,11
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd < 1
chrom Cr 3
miedź Cu 1
rtęć Hg 2,22
mangan Mn 147
nikiel Ni 2
ołów Pb < 1
cynk Zn 54
pH wyciągu wodnego > 12,0/ 19,8°C
W pierwszej fazie procesu odpady o uziarnieniu 20 mm zmieszano w mieszalniku przeciwbieżnym ze sobą w ilości po 266 kg, do pełnej homogenizacji w czasie 60 s. Następnie wprowadzono do układu 4,5 kg włókien celulozowych otrzymanych z przeróbki materiałów bogatych w celulozę (w przykładzie wykonania z drewna) oraz preparat wapniowy stabilizujący odpady, w ilości 0,5 kg w postaci suchej. Preparat stabilizujący zawierał 30% NaOH, 55% Na2S, 5% CaCOs i 10% CaSO4. Następnie mieszano, następnie do mieszaniny odpadów dodano żywicę poliestrową w ilości 190,5 kg zmieszaną z 4,5 kg utwardzacza w postaci nadtlenku ketonu metylowoetylowego we ftalanie dimetylu, łącznie 195 kg. Następnie się miesza. Po procesie mieszania wynoszącym 90 s ustabilizowany materiał jest odbierany i suszony znanymi metodami. Powstałą masę formuje się w regularne bloki w formie sześcianów. Mieszanie prowadzono przy 1100 obr./min.
W wyniku procesu stabilizacji otrzymano zestalony, nierozpuszczalny materiał z przetworzonego osadu i osiągnięto redukcję wymywaIności z ustabilizowanej masy odpadów dla metali ciężkich na poziomie 90%.
Przykład IV
Procesowi stabilizacji poddano następujące odpady o uziarnieniu 10 mm zawierające wysokie stężenia metali ciężkich, 1000 ppm w przypadku cynku.
PL 239 203 BI
19 08 13* Szlamy zawierające substancje niebezpieczne z innego niż biologiczne oczyszczania ścieków przemysłowych
19 03 05 Odpady stabilizowane inne niż wymienione w 19 03 04
1901 14 Popioły lotne inne niż wymienione w 19 01 13
W przykładzie odpady mają skład:
-szlamy zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
f% wag. (% m/m)l
sucha masa 88,80
p/o wag. (% m/m) s.m.l
substancja organiczna 17,30
fosfor ogólny 3,31
węgiel C 2,71
TOC 1,43
siarka S 5,71
siarczany 14,26
chlorki 1,06
wapń Ca 14,74
magnez Mg 0,36
potas K 0,28
żelazo Fe 5,49
cynk Zn 3,87
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd 1
chrom Cr 1105
miedź Cu 840
rtęć Hg 0,06
mangan Mn 623
nikiel Ni 880
ołów Pb 71
pH wyciągu wodnego 8,3/19.9°C
PL 239 203 BI
- odpady stabilizowane zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 96,16
i% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna 12,99
fosfor ogóiny 0,15
węgiei C 9,32
TOC 0,93
siarka S 1,54
siarczany 3,61
chiorki <0,08
wapń Ca 29,62
magnez Mg 0,88
potas K 0,77
żeiazo Fe 0,63
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd < 1
chrom Cr 28
miedź Cu 17
rtęć Hg 1,23
mangan Mn 514
nikiei Ni 12
ołów Pb 8
cynk Zn 112
pH wyciągu wodnego 8,O/I9.8°C
PL 239 203 BI
- popioły lotne zawierające następujące substancje:
Oznaczenie Zawartość / Wartość oznaczona
[% wag. (% m/m)]
sucha masa 96,85
[% wag. (% m/m) s.m.]
substancja organiczna 2,71
fosfor ogólny 8,01
węgiel C 1,48
TOC 0,18
siarka S 0,87
siarczany 2,01
chlorki <0,08
wapń Ca 15,32
magnez Mg 2,49
potas K 1,27
żelazo Fe 5,03
[mg/kg (ppm) s.m.]
kadm Cd < 1
chrom Cr 78
miedź Cu 574
rtęć Hg 0,28
mangan Mn 591
nikiel Ni 58
ołów Pb 66
cynk Zn 1790
pH wyciągu wodnego 8,5/ 19,7°C
W pierwszej fazie procesu odpady zmieszano ze sobą w równych proporcjach po 283,3 kg, do pełnej homogenizacji w czasie 60 s. Następnie wprowadzono do układu 4 kg włókien celulozowych otrzymanych z przeróbki materiałów bogatych w celulozę (w przykładzie wykonania z makulatury) oraz preparat wapniowy stabilizujący odpady w ilości 0,5 kg w postaci suchej. Preparat zawierał 32% NaOH, 40% Na2S, 8% CaCOs, 10% CuSCU i 10% CaSO4. Następnie dodano żywicę epoksydową w ilości 141 kg zmieszaną z 4,5 kg utwardzacza Luperox - łącznie 145,5 kg. Mieszano. Po procesie mieszania wynoszącym 50 s zhomogenizowany materiał odbierany jest i suszony, do pełnego ustabilizowania w procesie krzepnięcia. Formuje się nieregularne bloki z osadów. Mieszanie prowadzono przy 1200 obr./min.
W wyniku procesu stabilizacji otrzymano zestalony, nierozpuszczalny materiał z przetworzonego osadu i osiągnięto redukcję wymywaIności z ustabilizowanej masy odpadów dla metali ciężkich na poziomie 90%.
Przykład V różni się od I tym, że nie dodaje się preparatu wapniowego.
Przykład VI
Przykład VI różni się od I tym, że odpady przed wprowadzeniem do mieszalniku osusza się aż do do osiągnięcia suchej masy na poziomie 92%.

Claims (11)

1. Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów z grupy niebezpiecznych, zawierających wysokie stężenia metali ciężkich od 1000 do 10000 ppm i o uziarnieniu nie większym niż 30 min, znamienny tym, że odpady miesza się w mieszalniku korzystnie w czasie od 30 do 60 s, najkorzystniej 60, następnie dodaje włókna celulozowe w ilości 0,1 do 5%, korzystnie 0,5% wagowo i żywicę z utwardzaczem w ilości 1 do 8%,korzystnie 3% wagowo, a następnie miesza w czasie od 30 do 90 s, korzystnie 60 s, a następnie masa ustabilizowanych odpadów jest odbierana i suszona.
2. Sposób wg zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanie prowadzi się w mieszalniku przeciwbieżnym.
3. Sposób wg zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że po etapie suszenia masę formuje się w bloki, korzystnie o nieregularnym lub regularnym kształcie, a najkorzystniej w sześciany.
4. Sposób wg zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że odpady przed procesem mieszania poddaje się osuszaniu aż do osiągnięciu suchej masy min. 90%.
5. Sposób wg zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że żywica jest żywicą polimerową lub epoksydową, a utwardzacz to nadtlenek dibenzolowy.
6. Sposób wg zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że dodaje się preparat wapniowy zawierający: 29-70% NaOH, 29-70% Na2S i 1-10% CaCO3.
7. Sposób wg zastrz. 6, znamienny tym, że preparat zawiera 5-10% CuSO4.
8. Sposób wg zastrz. 6 lub 7, znamienny tym, że preparat zawiera 10-30% CaSO4.
9. Sposób wg zastrz. od 6 do 8, znamienny tym, że preparat wapniowy dodaje się z włóknami celulozowymi lub po pierwszym mieszaniu.
10. Sposób wg zastrz. o 1 do 9, znamienny tym, że włókna celulozowe są włóknami z przeróbki materiałów bogatych w celulozę, korzystnie z drewna lub makulatury, lub drewna odpadowego.
11. Sposób wg zastrz. od 1 do 10, znamienny tym, że mieszaninę po dodaniu włókien poddaje się mieszaniu, korzystnie w czasie od 3 do 15 s.
PL434126A 2020-05-29 2020-05-29 Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych PL239203B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434126A PL239203B1 (pl) 2020-05-29 2020-05-29 Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434126A PL239203B1 (pl) 2020-05-29 2020-05-29 Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434126A1 PL434126A1 (pl) 2020-12-14
PL239203B1 true PL239203B1 (pl) 2021-11-15

Family

ID=73727769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434126A PL239203B1 (pl) 2020-05-29 2020-05-29 Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239203B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL434126A1 (pl) 2020-12-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5569155A (en) Fixation and stabilization of metals in contaminated materials
US5916123A (en) Fixation and stabilization of metals in contaminated soils and materials
KR100860017B1 (ko) 공정오니 및 슬러지를 이용한 토목 및 건축자재용 흙골재조성물 및 이의 제조방법
CZ300992A3 (en) Binding agent for mixed organic and inorganic contaminated materials and method of its use
EP0527222A1 (en) Hazardous waste disposal method and composition
AU2002216966B2 (en) Sludge inerting method
CA3099777C (en) Methods and systems for multi-stage encapsulation of wastes and production thereof into aggregate products
Al-Kindi Evaluation the solidification/stabilization of heavy metals by Portland cement
Kallel et al. Co-management of landfill leachate concentrate with brick waste by solidification/stabilization treatment
JP2004330018A (ja) 土壌、焼却灰、石炭灰、及び石膏ボードくず用固化・不溶化剤及び固化・不溶化方法
Hamood et al. Sustainability of sewage sludge in construction
US6258018B1 (en) Fixation and stabilization of metals in contaminated soils and materials
PL239203B1 (pl) Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów niebezpiecznych
KR100375407B1 (ko) 폐기물의 중금속 용출방지를 위한 고형체 제조방법 및이에 의해 제조된 고형체
PL239059B1 (pl) Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów
US6476287B1 (en) Sulfite treatment of spent industrial wastes
PL238116B1 (pl) Sposób stabilizacji przemysłowych odpadów z grupy niebezpiecznych
JPH06197999A (ja) 有害廃棄物の固定化方法
KR100357524B1 (ko) 지정 폐기물 재활용을 위한 고화제 및 이를 이용하여 제조된 압축강도가 우수한 경화체
US20200038924A1 (en) Method for producing a binder for the conditioning of sludges, soils containing water and for the neutralization of acids
JP6749126B2 (ja) 有害物質の処理材及び処理方法
CZ261092A3 (en) Process of transforming residues contaminated by noxious substances from combustion plants to a solid harmless substance
Waechter et al. Leaching investigation of coal fly ash and dry desulphurisation residues by stabilization into ash rock
Yang et al. Feasibility of using a mixture of an electroplating sludge and a calcium carbonate sludge as a binder for sludge solidification
KR102562863B1 (ko) 유해 중금속 및 유해 유기화합물을 함유한 폐기물 재활용 건설자재 제조방법