PL238332B1 - Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów - Google Patents

Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów Download PDF

Info

Publication number
PL238332B1
PL238332B1 PL428859A PL42885919A PL238332B1 PL 238332 B1 PL238332 B1 PL 238332B1 PL 428859 A PL428859 A PL 428859A PL 42885919 A PL42885919 A PL 42885919A PL 238332 B1 PL238332 B1 PL 238332B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
angular movement
movement range
discs
knee
locking profile
Prior art date
Application number
PL428859A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428859A1 (pl
Inventor
Aleksandra Antoniuk
Eugeniusz Sajewicz
Original Assignee
Politechnika Bialostocka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Bialostocka filed Critical Politechnika Bialostocka
Priority to PL428859A priority Critical patent/PL238332B1/pl
Publication of PL428859A1 publication Critical patent/PL428859A1/pl
Publication of PL238332B1 publication Critical patent/PL238332B1/pl

Links

Landscapes

  • Hinges (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Abstract

Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego, zwłaszcza do ortoz stawów zawiasowych, składający się z dwóch zębatych tarcz zamocowanych na jednej osi charakteryzuje się tym, że na wewnętrznej stronie zębatych tarcz wyżłobiono tory (1), w których wpasowano gniazdo (2) z mechanizmem dociskającym (3), zakończonym uchwytem z profilem blokującym (4), który odpowiada kształtem wcięciu między zębami tarcz.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów, zwłaszcza do ortoz stawów zawiasowych.
Znane są mechanizmy zębate z ruchomymi tarczami oraz konstrukcjami blokady lub jej regulacji z opisów patentowych US3439672, US6993808. W obu zgłoszeniach przedstawiono koła zębate, które po ustawieniu blokowane są zapadkami, bolcami ze sprężynami. Zawias dla szyny ortopedycznej ma dwie płyty zawiasowe dla ruchu obrotowego względem siebie i zaczep umożliwiający blokowanie płytek pod wybranym kątem względem siebie i sprężynę popychającą zaczep do połączenia. Podobne rozwiązanie z dwoma tarczami zębatymi opisane jest w zgłoszeniu US2017/02811389. Po ustawieniu tarcz blokada następuję bolcami ze sprężynami.
Kolejny patent US4723539A opisuje urządzenie do regulacji niestabilnego stawu kolanowego w płaszczyznach strzałkowej, czołowej i poprzecznej, zawierające mankiety udowe i goleniowe połączone za pomocą łączników, które są połączone w celu zapewnienia połączenia mechanicznego. W połączeniu mechanicznym występują szczeliny krzywkowe, które zawierają proste segmenty i łukowate segmenty, aby zapewnić w przybliżeniu 8 milimetrów przesuwu między częścią udową i piszczelową, a następnie obrót wokół środka promienia kłykcia udowego podczas zginania kończyny dolnej. Urządzenie nie posiada możliwości blokowania i jest dostosowane do konkretnego, jednego stawu.
Patent US6402713B1 opisuje ortozę stawu kolanowego, służącą do podtrzymania uszkodzonego kolana lub w celu jego ochrony przed urazem, co więcej może być również wykorzystywany do wspomagania stawu kolanowego podczas rehabilitacji, przy jednoczesnym umożliwieniu ruchów zginania i prostowania. Podpora kolana ma górny mankiet, który może być zamocowany wokół części kończyny dolnej, powyżej kolana, dolny mankiet, który może być zamocowany wokół nogi poniżej kolana, elementy mocujące na mankietach górnym i dolnym oraz łożyska liniowe przymocowane do zaczepów po obu stronach kolana, i umieszczone w taki sposób, aby umożliwić ruch jednego z mankietów z dala od drugiego i umożliwiające swobodne przemieszczanie, obracanie i przesuwanie stawu kolanowego. Ortoza jest wyposażona w urządzenie przegubowe do połączenia górnego i dolnego mankietu. Ortoza pełni funkcje wyłącznie stabilizujące i nie jest wyposażona w mechanizm blokujący.
Patent US4688559A opisuje modularne elementy ortopedycznego zespołu ortozy kończyny dolnej, zamocowane wokół elastycznego zestawu pasów. Elementy są zamocowane tak, że mogą one zostać rozebrane do naprawy lub do wymiany na dłuższe komponenty, aby dostosować się do wysokości użytkownika. Elementy składają się z modułu do stawu skokowego i wystających do góry usztywnień bocznych w postaci słupka z górnym układem paska zabezpieczającego, aby obejmować kończynę dolną użytkownika, drugiej pary bocznych klamer z korpusem z górnym paskiem zabezpieczającym. Udo i zespoły stawów kolanowych łączą końce w celu odzwierciedlenia normalnego działania kolana użytkownika podczas zginania i prostowania kończyny dolnej. Regulacja ortozy wymaga wymiany jej elementów, a mechanizm w obrębie stawu kolanowego nie posiada możliwości blokowania.
Patent US5460599A opisuje zespół zawiasowy ortopedyczny do łączenia górnej i dolnej części stabilizatora, takiego jak usztywniacz kolanowy, zawierający człon obudowy zawiasu z elementem zwalniającym zamontowanym ruchomo na elemencie obudowy. Para członów nastawczych jest również zamontowana na elemencie obudowy, a człon zatrzymujący przymocowany do elementu odwodzącego rozciąga się przez łukowate otwory na elementach regulacyjnych. Elementy nastawcze mogą mieć zewnętrzne wgłębienia, a ręcznie obsługiwany zespół mocujący może mocować lub zwalniać odpowiednie elementy regulacyjne tak, że można je ustawić w pożądanym położeniu, aby określić granice ruchu członu i tym samym kontrolować zginanie i prostowanie kończyny dolnej pacjenta. Mechanizm użyty w obrębie stawu nie posiada możliwości bezpośredniego użycia w tej samej formie w obrębie zarówno lewej, jak i prawej kończyny.
Patent US4361142A opisuje ortozę, która jest stosowana, do leczenia ochronnego urazów lub dysfunkcji więzadeł oraz jako wspomaganie po całkowitej wymianie stawu kolanowego. Złącze zawiera współdziałające elementy prowadzące, które są zarówno przesuwne, jak i obrotowe względem siebie, a gdy są połączone i podparte parami po przeciwnych stronach kolana pacjenta, umożliwiają swobodę ruchu kolana, za wyjątkiem ruchów, które normalnie byłyby kontrolowane przez więzadło lub więzadła wymagające ochrony. Układ pasków łączy każdą parę członów prowadzących i jest naprężany w sekwencji w celu połączenia z ruchomą powierzchnią członów, które w innym przypadku byłyby wymagane od chronionego więzadła. Ortoza zawiera układ elementów zawieszenia, które łączą się z częścią górną
PL 238 332 B1 i dolną kończyny dolnej i skutecznie utrzymują przeguby ortozy w odpowiednich pozycjach, aby powstrzymać nieprawidłowe ruchy kolana lub, w przypadku alloplastyki anatomicznego stawu, aby zapobiec ruchom, które nie są zgodne z zaleconym działaniem zastąpionego złącza. Ortoza nie zawiera możliwości blokady i jest dostosowana wyłącznie do stawu kolanowego.
Istotą wynalazku jest mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego, zwłaszcza do ortoz stawów zawiasowych, składający się z dwóch zębatych tarcz zamocowanych na jednej osi, charakteryzujących się wyżłobionymi po ich wewnętrznej stronie torami. We wspominane tory jest wpasowane co najmniej jedno gniazdo z mechanizmem dociskającym, który jest zakończony uchwytem z profilem blokującym. Profil blokujący odpowiada kształtem przynajmniej jednemu wcięciu między zębami tarcz. Mechanizm dociskający jest zbudowany ze śruby z pełnym gwintem, nawleczonej luźno na nią płytki oporowej, umieszczonej między łbem śruby a płytką oporową śruby walcowej, a także nakrętki regulującej wstępne ugięcie sprężyny. Konstrukcja taka umożliwia skokową regulację ruchu w stawie, który może być użyty bezpośrednio w tej samej formie zarówno w obrębie prawej, jak i lewej kończyny.
Wynalazek został pokazany na rysunku według fig. 1, gdzie przedstawiono przekrój wynalazku w płaszczyźnie strzałkowej.
Mechanizm umożliwia blokadę zakresu ruchu kąta w stawie. Gniazdo 2 poruszające się po wyżłobionych torach 1 tarcz może być zablokowane w wybranym położeniu poprzez mechanizm dociskający 3, który przytrzymuje między zębami uchwyt z profilem blokującym 4. Docisk uzyskuje się dzięki śrubie z pełnym gwintem 5, którą zamocowano w uchwycie z profilem blokującym 4. W trakcie jego odciągania, następuje ściskanie sprężyny 7 między gniazdem 2 a płytką oporową 6, co wywołuje siłę dociskającą uchwyt z profilem blokującym 4 między zębami. Nakrętka regulująca 8 umożliwia dostosowanie stopnia wstępnego ugięcia sprężyny 7 w zależności od potrzeb, poprzez jej przemieszczanie wzdłuż śruby z pełnym gwintem 5.
Wynalazek po zamontowaniu w obrębie ortozy stawu zawiasowego umożliwia regulację zakresu kąta ruchu, uzyskiwaną poprzez oparcie ścian stelaży obejmujących części dalsze lub bliższe kończyny na zablokowanych w określonych pozycjach przez mechanizmy dociskające gniazdach.
Przedmiot wynalazku może być stosowany w tej samej formie, bez wprowadzania dodatkowych elementów lub demontażu aktualnych w zarówno w lewym, jak i w prawym stawie zawiasowym kończyny. Gwarantuje on możliwość regulacji, a także blokowania w wybranych według potrzeb pacjenta pozycjach.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego, zwłaszcza do ortoz stawów zawiasowych, składający się z dwóch zębatych tarcz zamocowanych na jednej osi znamienny tym, że na wewnętrznej stronie zębatych tarcz wyżłobiono tory (1), w których wpasowano gniazdo (2) z mechanizmem dociskającym (3), zakończonym uchwytem z profilem blokującym (4), który odpowiada kształtem wcięciu między zębami tarcz.
  2. 2. Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego według zastrz. 1 znamienny tym, że liczba gniazd (2) z mechanizmem dociskającym (3), zakończonym uchwytem z profilem blokującym (4) umieszczonych w torach (1) wynosi przynajmniej jeden.
  3. 3. Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego według zastrz. 1 znamienny tym, że mechanizm dociskający (3) składa się ze śruby z pełnym gwintem (5), płytki oporowej (6), sprężyny walcowej (7) i nakrętki regulującej (8) wstępne ugięcie sprężyny (7).
  4. 4. Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego według zastrz. 1 znamienny tym, że uchwyt z profilem blokującym (4) odpowiada kształtem przynajmniej jednemu wcięciu między zębami tarcz.
PL428859A 2019-02-08 2019-02-08 Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów PL238332B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428859A PL238332B1 (pl) 2019-02-08 2019-02-08 Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428859A PL238332B1 (pl) 2019-02-08 2019-02-08 Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428859A1 PL428859A1 (pl) 2020-08-10
PL238332B1 true PL238332B1 (pl) 2021-08-09

Family

ID=71943760

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428859A PL238332B1 (pl) 2019-02-08 2019-02-08 Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238332B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428859A1 (pl) 2020-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7553289B2 (en) Method, apparatus, and system for bracing a knee
US8292838B2 (en) Orthopedic device having anteroposterior articulation
US4655201A (en) Knee orthosis and joint construction therefor
US5018514A (en) Knee brace
KR101112119B1 (ko) 무릎보조기
EP1115356B1 (en) Knee brace with sagittal adjustment
US5460599A (en) Orthopedic hinge assembly for a leg brace
WO2016086162A1 (en) Surgical leg positioner
EP0454186B1 (en) A hinge for use in an orthopaedic knee brace
US4890607A (en) Multiaxis controlled motion knee orthosis
JP6902534B2 (ja) 装具用ジョイント装置、ジョイント装置構成部品、および方法
EP3212134B1 (en) Orthopedic device having a dynamic control system
US4915098A (en) Orthopaedic hinge mechanism
JPH02168943A (ja) 調節可能なヒンジ装置
US8343083B1 (en) Auto-flex knee brace
GB2208065A (en) Orthopaedic hinge
CN113194889B (zh) 限制运动范围的支具及其使用方法
US20210085502A1 (en) Joint device
WO2019088869A1 (ru) Голеностопное звено ортеза или экзоскелета
KR102637141B1 (ko) 보조기, 보조기 조절 시스템 및 조절 방법
US20170298981A1 (en) Hinge assembly for an orthopedic device
PL238332B1 (pl) Mechanizm regulacji zakresu ruchu kątowego do ortoz stawów
CN109496145B (zh) 向使用者提供力辅助的外骨骼结构
CN110547901B (zh) 一种医用膝部韧带固定矫正装置
US11752024B2 (en) Eccentric and polycentric articulated tensioning joint for orthopedic braces