PL237563B1 - Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych - Google Patents

Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych Download PDF

Info

Publication number
PL237563B1
PL237563B1 PL418531A PL41853116A PL237563B1 PL 237563 B1 PL237563 B1 PL 237563B1 PL 418531 A PL418531 A PL 418531A PL 41853116 A PL41853116 A PL 41853116A PL 237563 B1 PL237563 B1 PL 237563B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
circuit
magnetic
measuring
ropes
Prior art date
Application number
PL418531A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418531A1 (pl
Inventor
Jerzy KWAŚNIEWSKI
Jerzy Kwaśniewski
Szymon MOLSKI
Szymon Molski
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL418531A priority Critical patent/PL237563B1/pl
Publication of PL418531A1 publication Critical patent/PL418531A1/pl
Publication of PL237563B1 publication Critical patent/PL237563B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych.
Tego rodzaju sposób i urządzenie znajduje zastosowanie w defektoskopii magnetycznej lin urządzeń dźwignicowych.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P - 293 766 znany jest, stosowany w defektoskopii magnetycznej lin stalowych, obwód magnetyczny głowicy pomiarowej obejmujący cały obwód badanej liny i składający się z dwóch części połączonych zawiasowo. Strumień magnetyczny płynący przez linę magnesuje ją do wartości bliskiej „kolanka” na krzywej nasycenia. Obwód magnetyczny wyposażony jest w uchwyty do zamocowania czujnika mierzącego zmiany strumienia rozproszenia wokół uszkodzenia na rejestrowany sygnał elektryczny, przy czym uchwyty te są umieszczone tylko w jednej części obwodu magnetycznego, dlatego też czujnik umocowany jest po jednej stronie badanej liny.
Podobne rozwiązanie jest ujawnione w polskim opisie wynalazku PL 1695 517, w którym obwód magnetyczny obejmuje dookoła badaną linę, a czujnik pomiarowy umieszczony jest pomiędzy magnesami trwałymi. Urządzenie pomiarowe w postaci głowicy pomiarowej składa się z dzielonego dwuczęściowego korpusu, w którym umieszczony jest zespół magnetyczny, magnesy trwałe i czujniki pola magnetycznego do wykrywania lokalnych i długich zmian przekroju liny. Urządzenie zawiera również zespół prowadzący linę.
Z opisu PL 211862 znana jest głowica do badania cięgien linowych, zawierająca w korpusie obwód magnetyczny, składający się z nabiegunników, pomiędzy którymi usytuowany jest magnes stały oraz zworę i segmentowy czujnik, który jest usytuowany w osi symetrii obwodu magnetycznego i składa się z co najmniej trzech pojedynczych czujników pomiarowych, które połączone są z mechanizmem ich przesuwu.
Z polskiego opisu PL 209599 znane jest urządzenie do badania lin stalowych zawierające obwód magnetyczny umieszczony po jednej stronie liny wyposażony w dwa oddalone od siebie magnesy trwałe, do których z jednej strony przymocowane są nabiegunniki obejmujące jednostronnie linę, a z drugiej zwora. Obwód magnetyczny jest zamknięty liną. Między magnesami umocowany jest czujnik pomiarowy. Badanie liny polega na skanowaniu pola magnetycznego w przestrzeni wydłuż i wokół liny czujnikiem pomiarowym umieszczonym w strumieniu rozproszenia i mierzącym styczną i radialną składową pola magnetycznego.
Natomiast z opisu wynalazku PL 159867 znany jest sposób kontroli lin stalowych, w którym wywołuje się ruch liny osiowo wzdłuż korzystnie toru liniowego. W tym celu ustala się pierwsze pole magnetyczne wzdłuż pierwszej części toru, przy czym część liny nasyca się magnetycznie w jednym kierunku. Następnie jest ustalane drugie pole magnetyczne wzdłuż drugiej części toru, sąsiedniej względem pierwszej części. Drugie pole magnetyczne ma natężenie wystarczające do nasycenia magnetycznego drugiej części toru w drugim kierunku osiowym. W ten sposób uzyskuje się indukcję magnetyczną w linie wynikająca z pierwszego i drugiego pola magnetycznego o wartości równej zero w miejscu pomiędzy częściami toru. Następnie kontroluje się pole magnetyczne wokół liny, gdzie indukcja magnetyczna w linie jest równa zeru. Zmiany powierzchni przekroju poprzecznego liny i przerwane przewody w linie wykrywane są jednocześnie poprzez kontrolę strumienia magnetycznego w linie w miejscu w którym indukcja magnetyczna jest bliska lub równa indukcji nasycenia. Natomiast zmiany w układzie styków drutów w linie wykrywane są poprzez kontrolę zmian całkowitego strumienia magnetycznego wywołanego przez prądy wirowe indukowane w linie.
Z opisu US 4864233 znany jest sposób pomiaru stanu technicznego lin w którym wykorzystywane są zewnętrzne obwody magnetyczne obejmujące badaną strukturę a czujniki rejestrujące anomalie magnetyczne znajdują się wewnątrz tego obwodu lub poza nim. Ujawniona tu zasada pomiaru anomalii polega na tym, ze sygnał diagnostyczny jest generowany na zewnątrz obwodu magnetycznego który symetrycznie magnesuje linki stalowe np. taśmy przenośnika taśmowego.
W dokumencie RU2006136754 ujawniony jest sposób pomiaru uszkodzeń lin w którym strumień magnetyczny generowany jest z jednej strony liny a sygnał od ewentualnych anomalii rejestrowany jest z drugiej strony liny. Przepływ strumienia pola magnetycznego jest ukierunkowany prostopadle do osi badanej liny. W tym rozwiązaniu wartość generowanego sygnału od anomalii jest zależna od położenia uszkodzenia w przekroju liny.
PL 237 563 B1
Celem obecnego wynalazku jest zapewnienie sposobu i urządzenia do realizacji tego sposobu, za pomocą którego możliwe jest bardziej precyzyjne ustalenie i rejestrowanie uszkodzeń badanej liny urządzeń dźwignicowych.
Cel jest spełniony za pomocą sposobu, według wynalazku, w którym przeciąga się badaną linę poprzez znany obwód magnetyczny i bada się przekrój liny na wybranym jej odcinku oraz rejestruje się amplitudy takich samych uszkodzeń liny w wybranych punktach za pomocą czujników, przy czym punkty mocniej namagnesowane są usytuowane bliżej standardowego obwodu magnesującego, zaś słabiej namagnesowane punkty są bardziej oddalone od obwodu magnetycznego charakteryzujący się tym, że podczas przemieszczania badanej liny jej słabiej namagnesowane punkty poddaje się działaniu domagnesowującemu za pomocą dodatkowego obwodu domagnesowującego o szerokości L i za pośrednictwem separatora niemagnetycznego ruchomej części czujnika, przy czym w zależności od średnicy badanej liny zmienia się intensywność domagnesowania poprzez zmianę parametru odpowiadającego szerokości L obwodu domagnesowującego.
Urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych, według wynalazku, zawierające obwód magnetyczny mający magnesy trwałe zakończone z jednej strony nabiegunnikami obejmującymi część obwodu badanej liny, a z drugiej strony połączone zworą, zaś pomiędzy magnesami trwałymi obwodu magnetycznego jest umieszczona nieruchoma część czujnika pomiarowego mającego element ferromagnetyczny oraz cewki, przy czym nieruchoma część czujnika pomiarowego jest przegubowo połączona z ruchomą częścią czujnika pomiarowego umieszczoną nad nieruchomą częścią charakteryzuje się tym, że element ferromagnetyczny ruchomej części czujnika pomiarowego jest wyposażony w separator niemagnetyczny, dzielący magnetycznie czujnik pomiarowy na dwie części oraz tym, że na ruchomej części czujnika pomiarowego jest umocowany obwód domagnesowujący o szerokości L.
Korzystnie obwód domagnesowujący zawiera koncentratory pola magnetycznego połączone magnesami trwałymi usytuowanymi na całym obwodzie części ruchomej czujnika pomiarowego.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zapewnienie, uniezależnienia amplitudy rejestrowanego sygnału od jego miejsca położenia (punkty A i B). Dlatego zastosowano dodatkowe wzmocnienie strumienia magnesującego w górnej części liny w której znajduje się uszkodzenie A (Fig 1.) poprzez domagnesowanie dodatkowym obwodem magnetycznym. Przy zastosowaniu standardowego obwodu magnetycznego i obwodu domagnesowującego wartości rejestrowanych amplitud od uszkodzeń A i B są jednakowe co jest niezmiernie istotne do rzetelnej oceny wartości uszkodzeń liny.
Dodatkowe domagnesowanie liny, magnesowanej przez standardowy, niesymetryczny obwód magnetyczny poprzez obwód domagnesowujący, składający się z koncentratorów pola magnetycznego połączonych magnesami trwałymi usytuowanymi na całym obwodzie elementów ferromagnetycznych ruchomej części czujnika zapewnia, że pole magnetyczne wytworzone przez magnesy trwałe obwodu domagnesowującego zostały zamknięte w elementach ferromagnetycznych czujnika, który jest podzielony separatorem niemagnetycznym gwarantującym przepływ strumienia magnetycznego do badanej liny. Dla takiego rozwiązania amplitudy rejestrowanych przez cewki pomiarowe sygnałów od uszkodzeń położonych w badanych punktach przeciwległych są jednakowe. W zależności od średnicy badanej liny korzystnie zmienia się intensywność domagnesowania poprzez zmianę parametru związanego z szerokością obwodu domagnesowującego.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku w widoku z boku, a fig 2 przedstawia urządzenie według wynalazku w przekroju i w widoku z przodu.
Jak to przedstawiono na fig. 1 i fig. 2 urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin, zawiera obwód magnetyczny 7 umieszczony po jednej stronie badanej liny 6 i zawierający dwa oddalone od siebie magnesy trwałe 1 z jednej strony zakończone nabiegunnikami, które obejmują w przybliżeniu połowę obwodu badanej liny 6. Z drugiej strony magnesy trwałe 1 są połączone zworą. Pomiędzy magnesami trwałymi 1 obwodu magnetycznego 7 jest umieszczona nieruchoma część 5 czujnika pomiarowego, z którą przegubowo połączona jest ruchoma część czujnika pomiarowego, przy czym obie części czujnika pomiarowego są umieszczone jedna nad drugą i obejmują cały obwód badanej liny 6, jak to jest najlepiej uwidocznione na fig. 2. Czujnik pomiarowy zawiera element ferromagnetyczny 3 również obejmujący cały obwód liny 6, przy czym w części ruchomej czujnika pomiarowego, element ferromagnetyczny 3 jest wyposażony w separator niemagnetyczny 4, umieszczony symetrycznie nad liną 6. Separator niemagnetyczny 4 dzieli ruchomą część elementu ferromagnetycznego 3 na dwie korzystnie jednakowe części. Na części ruchomej czujnika pomiarowego, nad separatorem niemagnetycznym 4
PL 237 563 B1 jest umocowany obwód domagnesowujący zawierający koncentrator 2 w kształcie pierścienia, który obejmuje ruchomą część czujnika i ma umieszczone na obwodzie otwory, w których umocowane są magnesy trwałe 1 obwodu domagnesowującego. Separator niemagnetyczny 4 gwarantuje przepływ strumienia magnetycznego z obwodu magnetycznego domagnesowującego do badanej liny 6. Czujnik pomiarowy jest również wyposażony w cewki pomiarowe 8 umieszczone naprzeciwległe, po obu stronach badanej liny 6 i pod separatorem niemagnetycznym 4.
Sposób pomiaru stanu technicznego liny polega na tym, że magnesuje się badany odcinek liny 6, przy czym punkty/obszar B liny 6 znajdujące się bliżej obwodu magnesującego magnesuje się mocniej, natomiast punkty/obszar A bardziej oddalone od obwodu magnetycznego 7 magnesuje się słabiej, dlatego dodatkowo stosuje się obwód domagnesowujący, którym poprzez separator niemagnetyczny 4 domagnesowuje się namagnesowane słabiej punkty/obszar liny 6.
W ten sposób uzyskuje się linę 6 namagnesowaną jednorodnie i zwiększenie pewności pomiarowej. Po namagnesowaniu odcinka liny 6 dokonuje się pomiaru, przy czym, w zależności od średnicy badanej liny 6, zmienia się intensywność domagnesowania poprzez zmianę parametru L związanego z szerokością obwodu 5 domagnesowującego.

Claims (3)

1. Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych, w którym przeciąga się badaną linę poprzez znany obwód magnetyczny (7) i bada się przekrój liny (6) na wybranym jej odcinku oraz rejestruje się amplitudy takich samych uszkodzeń liny (6) w wybranych punktach (A,B) za pomocą czujników, przy czym punkty (B) mocniej namagnesowane są usytuowane bliżej standardowego obwodu magnesującego (7), zaś słabiej namagnesowane punkty (A) są bardziej oddalone od obwodu magnetycznego (7), znamienny tym, że podczas przemieszczania badanej liny (6) jej słabiej namagnesowane punkty (A) poddaje się działaniu domagnesowującemu za pomocą dodatkowego obwodu domagnesowującego (1,2,3) o szerokości (L) i za pośrednictwem separatora niemagnetycznego (4) ruchomej części czujnika (3), przy czym w zależności od średnicy badanej liny (6) zmienia się intensywność domagnesowania poprzez zmianę parametru odpowiadającego szerokości (L) obwodu domagnesowującego (1,2,3).
2. Urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych zawierające znany obwód magnetyczny (7) obejmujący magnesy trwałe (1) zakończone z jednej strony nabiegunnikami obejmującymi część obwodu badanej liny (6), a z drugiej strony połączone zworą, zaś pomiędzy magnesami trwałymi (1) obwodu magnetycznego jest umieszczona nieruchoma część (5) czujnika pomiarowego mającego element ferromagnetyczny (3) oraz cewki (8), przy czym nieruchoma część (5) czujnika pomiarowego jest przegubowo połączona z ruchomi częścią czujnika pomiarowego umieszczoną nad nieruchomą częścią (5), znamienne tym, że element ferromagnetyczny (3) ruchomej części czujnika pomiarowego jest wyposażony w separator niemagnetyczny (4) dzielący magnetycznie czujnik pomiarowy na dwie części oraz tym. że na ruchomej części (3) czujnika pomiarowego jest umocowany obwód domagnesowujący (1.2.3) o szerokości L.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym. że obwód domagnesowujący zawiera koncentratory (2) pola magnetycznego połączone magnesami trwałymi (1) usytuowanymi na całym obwodzie części ruchomej czujnika pomiarowego (3).
PL418531A 2016-09-01 2016-09-01 Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych PL237563B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418531A PL237563B1 (pl) 2016-09-01 2016-09-01 Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418531A PL237563B1 (pl) 2016-09-01 2016-09-01 Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418531A1 PL418531A1 (pl) 2018-03-12
PL237563B1 true PL237563B1 (pl) 2021-05-04

Family

ID=61534508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418531A PL237563B1 (pl) 2016-09-01 2016-09-01 Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237563B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418531A1 (pl) 2018-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101192286B1 (ko) 와이어로프 결함 탐지장치
CA2747053C (en) Magnetic inspection device
US4827215A (en) Method of and apparatus for magnetic saturation testing a wire rope for defects
US4495465A (en) Method and apparatus for non-destructive testing of magnetically permeable bodies using a first flux to saturate the body and a second flux opposing the first flux to produce a measurable flux
JP4968859B2 (ja) ワイヤロープ探傷装置
KR101165237B1 (ko) 누설자속 측정에 의한 비파괴 탐상장치
KR102027102B1 (ko) 와이어 로프 탐상 장치
US11016060B2 (en) Method and apparatus for evaluating damage to magnetic linear body
CN108732237B (zh) 一种钢丝绳漏磁检测传感器
US1823810A (en) Electromagnetic testing of steel wire ropes and other articles of magnetizable material
GB2071331A (en) Non-destructive Testing of Ferromagnetic Articles
US3424976A (en) Magnetic device for determining defects in rod-like elements,cables,steel pipes and the like
PL237563B1 (pl) Sposób pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych i urządzenie do pomiaru stanu technicznego lin urządzeń dźwignicowych
RU2634366C2 (ru) Способ магнитной дефектоскопии и устройство для его осуществления
RU2293313C1 (ru) Способ контроля площади поперечного металлического сечения стального каната и устройство для его осуществления
CA1182172A (en) Method and apparatus for non-destructive testing of magnetical permeable bodies
JP4179149B2 (ja) ワイヤロープの磁気探傷装置および磁気探傷装置付滑車
RU64781U1 (ru) Устройство для обнаружения локальных дефектов стальных канатов
JP5417979B2 (ja) 磁性体管の欠陥検査方法
JPS5910499B2 (ja) 感磁性素子による鋼索の磁気探傷装置
KR101364684B1 (ko) 전자기 유도방식의 누설자속 검출유닛, 이를 이용한 비파괴 검사 시스템 및 검사 방법
KR102265940B1 (ko) 케이블 결함 검사 장치
PL244805B1 (pl) Czujnik selektywny defektografu magnetycznego
KR102089181B1 (ko) 선로 부식 탐상장치 및 그를 이용한 선로 부식 탐상방법
CN118275524A (zh) 基于电磁传感技术的油气管道缺陷检测探头、装置与系统