PL237477B1 - Urządzenie do badań audiometrycznych - Google Patents

Urządzenie do badań audiometrycznych Download PDF

Info

Publication number
PL237477B1
PL237477B1 PL422576A PL42257617A PL237477B1 PL 237477 B1 PL237477 B1 PL 237477B1 PL 422576 A PL422576 A PL 422576A PL 42257617 A PL42257617 A PL 42257617A PL 237477 B1 PL237477 B1 PL 237477B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
path
microcontroller
wireless communication
battery
sound
Prior art date
Application number
PL422576A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422576A1 (pl
Inventor
Piotr Henryk Skarżyński
Łukasz Franciszek Bruski
Original Assignee
Centrum Sluchu I Mowy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum Sluchu I Mowy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Centrum Sluchu I Mowy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422576A priority Critical patent/PL237477B1/pl
Priority to EP18189212.6A priority patent/EP3443901A1/en
Publication of PL422576A1 publication Critical patent/PL422576A1/pl
Publication of PL237477B1 publication Critical patent/PL237477B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/12Audiometering
    • A61B5/121Audiometering evaluating hearing capacity
    • A61B5/125Audiometering evaluating hearing capacity objective methods

Description

Przedmiotem patentu jest urządzenie do badań audiometrycznych. Urządzenie to jest bezprzewodowe, cyfrowe, zasilane bateryjnie oraz mobilne. Urządzenie do badań audiometrycznych może być wykorzystane w badaniach audiologicznych różnego typu. Charakterystycznymi cechami urządzenia są: mały rozmiar i waga, komunikacja bezprzewodowa z urządzeniem sterującym, niskopoziomowy protokół komunikacji, realizacja funkcjonalności wymaganych w różnych rodzajach badań audiometrycznych, bezprzewodowy transfer danych, zasilanie bateryjne i ładowanie bezprzewodowe, możliwość użycia z różnymi rodzajami przetworników.
Urządzenie do badań audiometrycznych zasilane baterią złożone z mikrokontrolera połączonego z przyciskiem, mikrokontroler połączony jest pamięcią RAM, kartą SD, modułem komunikacji bezprzewodowej oraz procesorem dźwięku, przy czym moduł komunikacji bezprzewodowej połączony jest także torem RF a procesor dźwięku połączony jest kodekiem DAC/ADC, zaś bateria połączona jest z układem ładowania bezprzewodowego, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że kodek DAC/ADC połączony jest mikrofonem lub torem słuchawek powietrznych lub torem słuchawki kostnej lub torem głośników lub torem wejściowym.
Korzystnie, mikrokontroler połączony jest z co najmniej jedną diodą RGB.
Mała waga i rozmiary urządzenia pozwalają na wygodne użycie go w dowolnej lokalizacji, oraz bezproblemowy transport. Cecha ta sprawia, że urządzenie może być stosowane w profesjonalnych komorach do badań słuchu, otoczeniu domowym, czy zdalnych lokacjach (np. szkoły i przedszkola) znacznie ograniczając czas potrzebny do uruchomienia urządzenia w nowym otoczeniu.
Urządzenie nie musi być autonomiczne, posiada ono zbiór funkcjonalności wymaganych w różnych badaniach audiometrycznych uruchamianych poprzez odpowiednie komendy przesyłane bezprzewodowo z urządzenia sterującego. Komendy cechują się dowolnością w nastawach parametrów. W przeciwieństwie do tradycyjnych audiometrów wartości parametrów nie są ograniczone odgórnym zestawem nastaw, wszystkie z wartości parametrów mogą zostać określone w przedziale 16 bitów. Podejście to, niespotykane w dostępnych aktualnie rozwiązaniach pozwala na dowolne projekty protokołów badań audiometrycznych. W zależności od oprogramowania urządzenia sterującego, urządzenie może być używane zarówno jako audiometr manualny, jak i automatyczny. Urządzenie może wykorzystywać różne przetworniki dźwięku, jednak aby zagwarantować poprawne działanie, konieczna jest kalibracja urządzenia z wybranymi przetwornikami.
Urządzenie posiada implementację niskopoziomowego protokołu komunikacji. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do tradycyjnych audiometrów dostępnych na rynku, pozwala na dużą dowolność w wyborze urządzenia sterującego. Jedynym wymaganiem dla urządzeń sterujących jest możliwość bezprzewodowej komunikacji zgodnej z urządzeniem. Skutkiem takiego podejścia jest praktyczny brak ograniczeń zarówno sprzętowych (urządzeniem sterującym mogą być: komputery klasy PC, laptop, czy netbook, smartphone, tablety, lub dedykowane urządzenia oparte na mikrokontrolerach), jak i dotyczących systemu operacyjnego (urządzenie może być obsługiwane między innymi przez systemy Windows, iOS, Linux, Android). Bezprzewodowy transfer danych pozwala na zapisywanie na karcie SD urządzenia plików dźwiękowych przesłanych z urządzenia sterującego. Rozwiązanie to pozwala na odseparowanie się od zewnętrznych źródeł dźwięku takich jak odtwarzacze multimedialne wymaganych w przypadku tradycyjnych audiometrów, oraz zmianę zbiorów plików używanych podczas badań bez konieczności fizycznego usuwania nośnika danych.
Zasilanie bateryjne umożliwia bezpieczne użytkowanie, bez narażenia na porażenia elektryczne. Bezprzewodowe ładowanie baterii zwiększa niezawodność urządzenia, eliminując problemy wynikające z nieprawidłowego podłączania złącza ładowarki i związanej z prawidłowym użytkowaniem degradacji złącz.
Urządzenie do badań audiometrycznych zostało przedstawione w przykładzie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy urządzenia.
Wykaz oznaczeń:
1. Mikrokontroler
2. Pamięć RAM
3. Karta SD
4. Moduł komunikacji bezprzewodowej
5. Tor RF
PL 237 477 B1
6. Procesor dźwięku
7. Kodek DAC/ADC
8. Mikrofon
9. Tor słuchawek powietrznych
10. Tor słuchawki kostnej
11. Tor głośników
12. Tor wejściowy
13. Bateria
14. Układ ładowania indukcyjnego
15. Przycisk
16. Diody RGB
Urządzenie do badań audiometrycznych sterowane jest przy użyciu mikrokontrolera (1), który odpowiada za kontrolę działania logiki urządzenia, kontrolę stanu baterii (13), oraz sterowanie elementami takimi jak: moduł komunikacji bezprzewodowej (4) i procesor dźwięku (6). Mikrokontroler (1) jest połączony wejściem z przyciskiem (15), co pozwala na rejestrowanie momentów wciśnięcia przycisku pozwalających osobie badanej przekazywanie odpowiednich informacji (np. w przypadku audiometrii tonalnej przyciśnięcie przycisku sygnalizuje usłyszenie sygnału testowego) operatorowi. Mikrokontroler (1) jest połączony z dodatkową pamięcią RAM (2) tak, aby dostarczyć zasobów potrzebnych do buforowania plików dźwiękowych wykorzystywanych podczas testów. Mikrokontroler (1) jest połączony z kartą SD (3), której pojemność musi wystarczać na przechowywanie wszystkich plików dźwiękowych wykorzystywanych podczas testów. Pliki dźwiękowe mogą być wgrywane na kartę SD (3) z pomocą mikrokontrolera (1), bez konieczności usuwania jej z urządzenia. W przykładzie realizacji wykorzystano mikrokontroler STM32F407VGT6.
Jedną z głównych części urządzenia jest procesor dźwięku (6). Odpowiada on za zadania takie jak: generacja tonów, kształtowanie sygnałów, odtwarzanie plików dźwiękowych, korekcja dźwięków, korekcja sygnałów pochodzących z mikrofonu (8) i toru wejściowego (12) (przesłane przy użyciu kodeka (7)). Procesor dźwięku (6) umożliwia także miksowanie sygnałów, oraz jednoczesną prezentację kilku sygnałów w różnych kanałach wyjściowych. Procesor dźwięku (6) sterowany jest przy użyciu mikrokontrolera (1). Procesor dźwięku (6) jest połączony z kodekiem DAC/ADC (7), który wykorzystywany jest do konwersji wyjściowych sygnałów cyfrowych na analogowe i konwersji wejściowych sygnałów analogowych na cyfrowe. Kodek (7) w przypadku badań klinicznych połączony jest dodatkowo z co najmniej jednym z następujących elementów: tor słuchawek powietrznych (9), tor słuchawki kostnej (10), tor głośników (11), tor wejściowy (12) i mikrofon (8). Taki układ pozwala na dowolne przekierowanie sygnałów do dostępnych torów wyjściowych. W przykładzie realizacji jako procesor dźwięku (6) wykorzystano układ ADAU1442, zaś kodek DAC/ADC (7) powinien charakteryzować się przynajmniej 24-bitową rozdzielczością i zakresem częstotliwości próbkowania 8-192 kHz. W przykładzie realizacji jako kodek (7) wykorzystano układ AD1939.
Moduł komunikacji bezprzewodowej (4) odpowiada za komunikację bezprzewodową z urządzeniem sterującym połączonym z modułem torem RF (5). Moduł komunikacji bezprzewodowej (4) umożliwia komunikację dwustronną, przy użyciu której z urządzenia sterującego wysyłane są rozkazy w postaci ciągów bitów, a na które urządzenie według wynalazku odpowiada odpowiednimi ciągami bitów w celu potwierdzenia otrzymania rozkazu. Moduł komunikacji bezprzewodowej (4) pozwala także na bezprzewodowy transfer plików wykorzystywanych w testach z urządzenia sterującego do karty SD (3). Moduł komunikacji bezprzewodowej (4) umożliwia także komunikację dźwiękową pomiędzy osobą badaną, a operatorem przesyłając bezprzewodowo sygnały pochodzące z mikrofonu (8). W przykładzie realizacji wykorzystano moduł CC2564BRVMT.
Urządzenie zasilane jest przy użyciu baterii (13). Ładowanie baterii (13) odbywa się w sposób bezprzewodowy, z użyciem układu ładowania bezprzewodowego (14). W przykładzie realizacji wykorzystany został układ ładowania zgodny ze standardem Qi 1.1, dzięki któremu możliwa jest współpraca z różnorodnymi ładowarkami indukcyjnymi.
Diody RGB (16) są sterowane przez mikrokontroler (1). Użycie diod RGB, w porównaniu do diod monochromatycznych, pozwala na przekazanie większej ilości informacji na temat statusu urządzenia, np. błędów w działaniu urządzenia, czy stanu baterii poprzez kodowanie kolorami. Przyporządkowanie odmiennych kolorów do każdej z sytuacji pozwala operatorowi na rozpoznanie wielu problemów w sposób natychmiastowy i jednoznaczny.
PL 237 477 B1
W zależności od finalnego przeznaczenia urządzenia, nie wszystkie bloki muszą zostać uwzględnione. Przedstawiony na rysunku schemat blokowy odnosi się do urządzenia pełniącego rolę audiometru klasy II (kliniczny). W przypadku, gdy wystarczający do danego zastosowania jest audiometr klasy IV (przesiewowy) nie występują następujące bloki: mikrofon (8), tor słuchawki kostnej (10), tor głośników (11) i tor wejściowy (12).
Taka konstrukcja urządzenia według wynalazku pozwala na nieoczekiwane na łączne uzyskanie następujących cech:
1) Generowanie i odtwarzanie tonów czystych - parametry generowanych tonów, takie jak: częstotliwość, poziom dźwięku, czas trwania, ilość repetycji, interwały pomiędzy repetycjami czas narastania i opadania, mogą mieć dowolne wartości;
2) Odtwarzanie plików dźwiękowych z pamięci urządzenia;
3) Miksowanie sygnałów dźwiękowych i jednoczesną prezentację sygnałów w różnych kanałach;
4) Korekcję dźwięków;
5) Bezprzewodową komunikację z urządzeniem sterującym przy użyciu niskopoziomowego protokołu komunikacji;
6) Łatwe przenoszenie urządzenia i użycie w różnych warunkach otoczenia;
7) Bezprzewodowy transfer danych do pamięci urządzenia;
8) Użycie dowolnego urządzenia obsługującego komunikację bezprzewodową z użyciem niskopoziomowego protokołu komunikacji jako urządzenia sterującego;
9) Użycie różnych przetworników dźwięku.

Claims (2)

1. Urządzenie do badań audiometrycznych zasilane baterią (13) złożone z mikrokontrolera (1) połączonego z przyciskiem (15), mikrokontroler (1) połączony jest pamięcią RAM (2), kartą SD (3), modułem komunikacji bezprzewodowej (4) oraz procesorem dźwięku (6), przy czym moduł komunikacji bezprzewodowej (4) połączony jest także torem RF (5) a procesor dźwięku (6) połączony jest kodekiem DAC/ADC (7), zaś bateria (13) połączona jest z układem ładowania bezprzewodowego (14), znamienne tym, że kodek DAC/ADC (7) połączony jest mikrofonem (8) lub torem słuchawek powietrznych (9) lub torem słuchawki kostnej (10) lub torem głośników (11) lub torem wejściowym (12).
2. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że mikrokontroler (1) połączony jest z co najmniej jedną diodą RGB (16).
PL422576A 2017-08-16 2017-08-16 Urządzenie do badań audiometrycznych PL237477B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422576A PL237477B1 (pl) 2017-08-16 2017-08-16 Urządzenie do badań audiometrycznych
EP18189212.6A EP3443901A1 (en) 2017-08-16 2018-08-16 Audiometric testing device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422576A PL237477B1 (pl) 2017-08-16 2017-08-16 Urządzenie do badań audiometrycznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422576A1 PL422576A1 (pl) 2019-02-25
PL237477B1 true PL237477B1 (pl) 2021-04-19

Family

ID=63798740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422576A PL237477B1 (pl) 2017-08-16 2017-08-16 Urządzenie do badań audiometrycznych

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3443901A1 (pl)
PL (1) PL237477B1 (pl)

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3145566A1 (de) * 1981-11-17 1983-05-26 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Audiometer
JP2004065734A (ja) * 2002-08-08 2004-03-04 National Institute Of Advanced Industrial & Technology モバイルオージオメータ
US7965851B2 (en) * 2003-03-21 2011-06-21 Gn Resound A/S Modular wireless auditory test instrument with intelligent transducers
WO2006002036A2 (en) * 2004-06-15 2006-01-05 Johnson & Johnson Consumer Companies, Inc. Audiometer instrument computer control system and method of use
EP2316337A1 (en) * 2006-03-01 2011-05-04 3M Innovative Properties Company Wireless interface for audiometers
US7370533B2 (en) * 2006-03-01 2008-05-13 Otovation, Llc Portable audiometer enclosed within a patient response mechanism housing
US9554733B2 (en) * 2010-07-28 2017-01-31 Honeywell Hearing Technologies As Hearing protection device with integrated audiometric testing
CN102342834B (zh) * 2011-09-08 2013-05-29 江苏贝泰福医疗科技有限公司 便携式听力测试和助听器验配一体化系统
KR102006734B1 (ko) * 2012-09-21 2019-08-02 삼성전자 주식회사 음성 신호의 처리 방법 및 무선 통신 단말

Also Published As

Publication number Publication date
PL422576A1 (pl) 2019-02-25
EP3443901A1 (en) 2019-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10104461B2 (en) Method, electronic apparatus and wireless earphone of choosing master wireless earphone in wireless earphone set
CN110475177B (zh) 用于无线耳机和耳麦的顺应音频类别的充电附件
KR100659506B1 (ko) 휴대용 전자기기의 외장형 스피커시스템 및 이를 위한 무선수신팩
EP2502595A3 (en) Control console for a surgical tool, the console capable of reading data from a memory integral with the tool from the console terminals over which power is sourced to the tool
US10250751B2 (en) Mobile conference system
JP2015165764A5 (pl)
KR20190078949A (ko) 이어 피스를 제어하기 위한 방법 및 이를 지원하는 전자 장치
KR102197905B1 (ko) 오디오 동글 기능을 포함한 무선 이어버드의 충전 크래들
EP1635546A1 (en) Combined and stand-alone hand-held mobile communication system
KR101745898B1 (ko) 사용자단말기와의 일체형 충전구조를 갖는 유무선 겸용 블루투스 이어폰
US20210160618A1 (en) Electronic device, method, and system for converting digital audio signal received in wired or wireless manner into analog audio signal
US20070105599A1 (en) Assembly of a wireless earphone device and a charging base
US20170213533A1 (en) Dongle device for audio/music device
CN109713425A (zh) 包括多个天线的电子装置及其操作方法
CN108632697B (zh) 声学系统、头戴式耳机装置、扩音器装置和声学输出方法
US20130236033A1 (en) Mixing console and method of mixing by means of a mixing console
WO2019072244A1 (zh) 终端外设及音频信号的传输方法
US10924847B2 (en) Microphone that functions as either a digital wireless microphone or a wired passive microphone
PL237477B1 (pl) Urządzenie do badań audiometrycznych
US7492109B2 (en) Apparatus for controlling lamp source and electric equipment and power socket therof
JP2009240130A (ja) 電子機器システム
CN208172539U (zh) 基于语音识别的智能控制开关、移动电源及线材
US10439416B2 (en) Method for outputting charging current according to displayed media and power amplifier
EP2276025A1 (en) Cradle for portable content playback apparatus and amplifying device to which the same cradle is connected
TW201740281A (zh) Usb對接裝置與其控制方法