PL237436B1 - Konstrukcja fotela dla pojazdu transportu publicznego, zwłaszcza pojazdu szynowego i pojazd szynowy - Google Patents
Konstrukcja fotela dla pojazdu transportu publicznego, zwłaszcza pojazdu szynowego i pojazd szynowy Download PDFInfo
- Publication number
- PL237436B1 PL237436B1 PL418723A PL41872316A PL237436B1 PL 237436 B1 PL237436 B1 PL 237436B1 PL 418723 A PL418723 A PL 418723A PL 41872316 A PL41872316 A PL 41872316A PL 237436 B1 PL237436 B1 PL 237436B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- seat
- backrest
- support member
- attached
- structural wall
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60N—SEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B60N2/00—Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
- B60N2/24—Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles for particular purposes or particular vehicles
- B60N2/242—Bus seats
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61D—BODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
- B61D33/00—Seats
- B61D33/0057—Seats characterised by their mounting in vehicles
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61D—BODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
- B61D33/00—Seats
- B61D33/0057—Seats characterised by their mounting in vehicles
- B61D33/0064—Seats characterised by their mounting in vehicles not adjustably mounted; supports therefor
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
- Transportation (AREA)
- Seats For Vehicles (AREA)
Description
Niniejszy wynalazek dotyczy konstrukcji fotela do pojazdu transportu publicznego, w szczególności pojazdu szynowego, szczególnie pojazdu szynowego typu metro lub tramwaj.
Znana jest już ze stanu techniki konstrukcja fotela zawierająca:
- co najmniej jedno siedzenie, posiadające oparcie i siedzisko,
- co najmniej jeden element nośny siedzenia, zawierający pierwsze środki mocujące do ściany konstrukcyjnej pojazdu i drugie środki mocujące do siedzenia.
W niektórych pojazdach kolejowych typu metro lub tramwaj, ściana konstrukcyjna to ściana boczna pojazdu, tak, że siedzenie jest skierowane poprzecznie do pojazdu.
Ogólnie, konstrukcja fotela tego typu zwrócona jest naprzeciw drugiej, podobnej konstrukcji fotela, a obie konstrukcje foteli definiują korytarz pomiędzy nimi, w którym użytkownicy mogą przechodzić lub stać.
W konstrukcji fotela ze stanu techniki, do ściany konstrukcyjnej przylega panel pokrywowy, pomiędzy ścianą konstrukcyjną, a oparciem siedzenia. Taki panel pokrywowy jest w szczególności przeznaczony do ukrycia ściany konstrukcyjnej i materiału izolacyjnego, wspieranych przez daną ścianę konstrukcyjną. Ponadto, człon nośny rozciąga się częściowo pomiędzy tym panelem pokrywowym i oparciem siedzenia.
W wyniku tego, oparcie siedzenia, a tym samym i siedzenie jako całość, jest oddzielone od ściany konstrukcyjnej ze względu na obecność panelu pokrywowego i członu nośnego.
Szerokość korytarza, wyznaczonego pomiędzy dwiema konstrukcjami foteli umieszczonych naprzeciwko siebie jest więc zmniejszona tak, że liczba pasażerów mogących pomieścić się w tym korytarzu nie jest zoptymalizowana.
Wynalazek ma w szczególności na celu rozwiązanie tej niedogodności poprzez zaproponowanie konstrukcji fotela umożliwiającej zwiększenie szerokości korytarza.
W związku z tym wynalazek dotyczy w szczególności konstrukcji fotela dla pojazdu transportu publicznego, zwłaszcza pojazdu szynowego, zawierającej:
- co najmniej jedno siedzenie, posiadające oparcie i siedzisko,
- co najmniej jeden człon nośny siedzenia zawierający pierwsze środki mocujące do ściany konstrukcyjnej pojazdu i drugie środki mocujące do siedzenia, przy czym każdy człon nośny zawiera pierwszą część, zasadniczo poziomą, umieszczoną poniżej siedziska fotela w kierunku pionowym, przymocowaną do tego siedziska za pomocą drugich środków mocujących, oraz drugą część przymocowaną do pierwszej części, zasadniczo pionową, rozciągającą się poniżej pierwszej części w kierunku pionowym i zawierającą pierwsze środki mocujące, charakteryzująca się tym, że:
- oparcie zawiera, w górnej swojej części, trzecie środki mocujące do mocowania do ściany konstrukcyjnej pojazdu, oraz
- konstrukcja fotela zawiera co najmniej dwa człony nośne, każdy utworzony przez wspornik nośny, a połączone ze sobą za pomocą co najmniej jednej poprzeczki łączącej.
Człon nośny rozciąga się całkowicie poniżej siedziska fotela, a zatem nie rozciąga się pomiędzy ścianą konstrukcyjną i oparciem siedzenia. Jako, że przestrzeń pomiędzy ścianą konstrukcyjną i oparciem będzie wolna, to oparcie można zbliżyć do ściany konstrukcyjnej tak, że większa część fotela w kierunku poprzecznym pojazdu jest zmniejszona, co sprawia, że możliwe jest zwiększenie szerokości wspomnianego korytarza.
W korzystnej postaci wykonania konstrukcji fotela według wynalazku, oparcie i siedzisko tworzą dwa odrębne elementy, oddzielnie połączone z pierwszą częścią członu nośnego. Również korzystnie oparcie jest połączone z pierwszą częścią za pomocą przedłużenia umieszczonego za siedziskiem, przy czym przedłużenie to zamocowane do oparcia jest przymocowane do pierwszej części lub opiera się na tej pierwszej części. Korzystniej każdy człon nośny zawiera część wzmacniającą rozciągającą się pomiędzy pierwszym i drugim członem nośnym. Najkorzystniej człon nośny jest zakryty elementem pokrywowym
Przedmiotem wynalazku jest również pojazd szynowy, zwłaszcza typu metro lub tramwaj, zawierający ściany konstrukcyjne, a zwłaszcza ścianę boczną, charakteryzujący się tym, że zawiera co najmniej jedną konstrukcję według wynalazku, której człon nośny przymocowany jest do ściany konstrukcyjnej.
PL 237 436 B1
Korzystnie, pojazd szynowy według wynalazku zawiera dwie konstrukcyjne ściany boczne naprzeciwko siebie, z których każda wyposażona w konstrukcję fotela według wynalazku tworzy korytarz przebiegający między konstrukcjami foteli.
Wynalazek będzie lepiej zrozumiany na podstawie poniższego opisu, przewidzianego tylko jako przykład i sporządzonego w odniesieniu do rysunku, przedstawiającego przekrój konstrukcji fotela według jednego przykładu realizacji wynalazku.
Rysunek przedstawia konstrukcję fotela 10 dla pojazdu komunikacji miejskiej, zwłaszcza pojazdu szynowego, a w szczególności pojazdu kolejowego typu metro lub tramwaj.
Konstrukcja fotela 10 jest przeznaczona do wyposażenia przestrzeni pojazdu dla pasażerów, zwłaszcza obejmującej ścianę konstrukcyjną 11, a w szczególności boczną ścianę konstrukcyjną.
Konstrukcja fotela 10 zawiera co najmniej jedno siedzenie 12, zawierające oparcie 14 i siedzisko 16.
Konstrukcja fotela 10 zawiera ponadto co najmniej jeden człon nośny 18 siedzenia 12, zawierający pierwsze środki mocujące 20 do ściany konstrukcyjnej 11, i drugie środki mocujące 22 do zamocowania do siedzenia 12.
Każdy człon nośny 18 zawiera pierwszą część 24, zasadniczo w poziomie, umieszczoną poniżej siedziska 16 siedzenia 12 w kierunku pionowym i jest przymocowany do siedziska 16 za pomocą drugich środków mocujących 22.
Każdy człon nośny 18 zawiera ponadto drugą część 26 przymocowaną do pierwszej części 24, zasadniczo pionową, rozciągającą się poniżej pierwszej części 24, w kierunku pionowym, i zawierającą pierwsze środki mocujące 20. Pierwsza część 24 jest zamocowana bezpośrednio do ściany konstrukcyjnej 11, na przykład przez przykręcenie.
Każdy człon nośny 18 zawiera również część wzmacniającą 28 rozciągającą się pomiędzy pierwszą częścią 24 i drugą częścią 26 tego członu nośnego 18.
Na przykład, każdy człon nośny 18 tworzy wspornik. W tym przypadku, konstrukcja fotela 10 zawiera co najmniej dwa człony nośne 18 rozmieszczone wzdłuż tej konstrukcji fotela 10 w kierunku wzdłużnym, który jest kierunkiem wzdłużnym pojazdu.
Człony nośne 18 są następnie połączone ze sobą za pomocą co najmniej jednego łącznika poprzecznego, na przykład trzech poprzeczek łączących.
Zestaw członów nośnych 18 może podtrzymywać jedno siedzenie 12, kilka siedzeń 12 wyrównanych w kierunku wzdłużnym lub ławkę (czyli siedzenie 12 zwymiarowane dla kilku osób).
W opisanym przykładzie, oparcie 14 i siedzisko 16 tworzą dwa odrębne elementy oddzielnie połączone z pierwszą częścią 24 członu nośnego 18. Takie oparcie 14 i siedzisko 16 jako dwa oddzielne elementy są łatwiejsze do wytworzenia i zwymiarowania niż jednoczęściowe siedzenie i pozwalają na większą różnorodność wzorów i kolorów.
Oparcie 14 jest na przykład połączone z pierwszą częścią 24 za pomocą przedłużenia 29, umieszczonego za siedziskiem 16. Przedłużenie to 29, zamocowane do oparcia 14, jest przymocowane do pierwszej części 24.
Oparcie 14 zawiera, w górnej swojej części, trzecie środki mocujące 30 do mocowania do ściany konstrukcyjnej 11 pojazdu. W ten sposób oparcie 14 jest zamocowane bezpośrednio do ściany konstrukcyjnej 11. Innymi słowy, konstrukcja fotela 10 nie ma panelu pokrywowego pomiędzy oparciem 14 a ścianą konstrukcyjną 11.
W szczególności, oparcie 14 służy jako panel pokrywowy, ukrywając ścianę konstrukcyjną 11.
Trzecie środki mocujące 30, na przykład zawierają kształt zagnieżdżenia umożliwiający osadzenie górnej części oparcia 14 w komplementarnym elemencie podpartym ścianą konstrukcyjną 11.
Konstrukcja siedziska 10 korzystnie obejmuje kolejny element pokrywy 32, zakrywający człon nośny 18, aby go ukryć.
Jasno wynika, że konstrukcja fotela 10 według wynalazku ma zmniejszoną wielkość poprzeczną, ponieważ oparcie 14 jest zamocowane bezpośrednio do ściany konstrukcyjnej 11, bez elementu takiego jak płyta pokrywowa lub człon podtrzymujący umieszczany pomiędzy tą ścianą konstrukcyjną 11, a oparciem 14.
Gdy zatem dwie konstrukcje fotela 10 są zwrócone do siebie i wyznaczają korytarz pomiędzy nimi, szerokość korytarza jest o 80 mm większa niż szerokość korytarza ze stanu techniki.
Należy zauważyć, że masa konstrukcji fotela 10 według wynalazku (w przybliżeniu 10 kg na fotel) jest zmniejszona w porównaniu z konstrukcją fotela ze stanu techniki (około 11,5 kg na fotel), co jest kolejną zaletą wynalazku.
Należy zauważyć, że wynalazek nie jest ograniczony do przykładu wykonania opisanego powyżej, lecz może mieć różne warianty bez wykraczania poza zakres zastrzeżeń 10 patentowych.
Claims (7)
- Zastrzeżenia patentowe1. Konstrukcja fotela (10) dla pojazdu transportu publicznego, zwłaszcza pojazdu szynowego, zawierająca:- co najmniej jedno siedzenie (12), posiadające oparcie (14) i siedzisko (16),- co najmniej jeden człon nośny (18) siedzenia (12) zawierający pierwsze środki mocujące (20) do ściany konstrukcyjnej (11) pojazdu i drugie środki mocujące (22) do siedzenia (12), przy czym każdy człon nośny (18) zawiera pierwszą część (24), zasadniczo poziomą, umieszczoną poniżej siedziska (16) siedzenia (12) w kierunku pionowym, przymocowaną do tego siedziska (16) za pomocą drugich środków mocujących (22), oraz drugą część (26) przymocowaną do pierwszej części (24), zasadniczo pionową, rozciągającą się poniżej pierwszej części (24) w kierunku pionowym i zawierającą pierwsze środki mocujące (20), znamienna tym, że- oparcie (14) zawiera, w górnej swojej części, trzecie środki mocujące (30) do mocowania do ściany konstrukcyjnej (11) pojazdu, oraz- konstrukcja fotela (10) zawiera co najmniej dwa człony nośne (18), każdy utworzony przez wspornik nośny, a połączone ze sobą za pomocą co najmniej jednej poprzeczki łączącej.
- 2. Konstrukcja fotela (10) według zastrz. 1, znamienna tym, że oparcie (14) i siedzisko (16) tworzą dwa odrębne elementy, oddzielnie połączone z pierwszą częścią (24) członu nośnego (18).
- 3. Konstrukcja fotela według zastrz. 2, znamienna tym, że oparcie (14) jest połączone z pierwszą częścią (24) za pomocą przedłużenia (29), umieszczonego za siedziskiem (16), przy czym przedłużenie to (29) zamocowane do oparcia (14) jest przymocowane do pierwszej części (24) lub opiera się na tej pierwszej części (24).
- 4. Konstrukcja fotela (10) według jednego z powyższych zastrz., znamienna tym, że każdy człon nośny (18) zawiera część wzmacniającą (28) rozciągającą się pomiędzy pierwszym (24) i drugim (26) członem nośnym (18).
- 5. Konstrukcja fotela (10) według jednego z powyższych zastrz., znamienna tym, że człon nośny (18) jest zakryty elementem pokrywowym (32).
- 6. Pojazd szynowy, zwłaszcza typu metro lub tramwaj, zawierający ściany konstrukcyjne (11), a zwłaszcza ścianę boczną, znamienny tym, że zawiera co najmniej jedną konstrukcję fotela (10) według jednego z powyższych zastrz., której człon nośny (18) przymocowany jest do ściany konstrukcyjnej (11).
- 7. Pojazd szynowy według zastrz. 6, zawierający dwie konstrukcyjne ściany boczne (11) naprzeciwko siebie, z których każda wyposażona w konstrukcję fotela (10) według jednego z zastrz. od 1 do 5, tworzy korytarz przebiegający między konstrukcjami foteli (10).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR1558914A FR3041309B1 (fr) | 2015-09-22 | 2015-09-22 | Structure de siege pour un vehicule de transport public, notamment un vehicule ferroviaire |
FR1558914 | 2015-09-22 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL418723A1 PL418723A1 (pl) | 2017-06-19 |
PL237436B1 true PL237436B1 (pl) | 2021-04-19 |
Family
ID=55178107
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL418723A PL237436B1 (pl) | 2015-09-22 | 2016-09-16 | Konstrukcja fotela dla pojazdu transportu publicznego, zwłaszcza pojazdu szynowego i pojazd szynowy |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
FR (1) | FR3041309B1 (pl) |
PL (1) | PL237436B1 (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN108909743A (zh) * | 2018-08-01 | 2018-11-30 | 吉林大学 | 地铁车辆客室座椅 |
EP4357216A1 (en) * | 2022-10-21 | 2024-04-24 | ALSTOM Holdings | Railway carriage with reconfigurable arrangement of seats |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2542754A1 (de) * | 1975-09-25 | 1977-04-07 | Vogel Ignaz Fahrzeugsitze | Fahrgastsitz |
US4120533A (en) * | 1977-05-31 | 1978-10-17 | Coach And Car Equipment Corporation | Cantilevered supporting shell for seat |
FR2637853B1 (fr) * | 1988-10-14 | 1991-01-18 | Compin Ets | Support de siege pour vehicule de transport en commun et siege equipe de ce support |
CA2156971C (en) * | 1994-09-24 | 2001-08-21 | Richard C. Magnuson | Seat assembly for mass transit vehicle |
DE19526840A1 (de) * | 1995-07-22 | 1997-01-23 | Gunnar Kolb | Untergestell für einen Fahrgastsitz |
US20050046220A1 (en) * | 2002-11-06 | 2005-03-03 | Johnson Controls Technology Company | Cantilever supported vehicle seat and system |
FR2902052B1 (fr) * | 2006-06-09 | 2009-08-28 | Iveco France Sa | Siege depliable pour vehicule de transport, et vehicule de transport correspondant |
DE102012214986A1 (de) * | 2012-08-23 | 2014-02-27 | Bombardier Transportation Gmbh | Vorrichtung zur freitragenden Befestigung eines Fahrgastsitzes und Verfahren zur Herstellung einer solchen Vorrichtung sowie Wagenkasten |
CN103653929A (zh) * | 2012-09-26 | 2014-03-26 | 上海阿旺特家具有限公司 | 一种长椅 |
-
2015
- 2015-09-22 FR FR1558914A patent/FR3041309B1/fr active Active
-
2016
- 2016-09-16 PL PL418723A patent/PL237436B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FR3041309A1 (fr) | 2017-03-24 |
PL418723A1 (pl) | 2017-06-19 |
FR3041309B1 (fr) | 2018-11-23 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP6156328B2 (ja) | 車両用シート | |
CN201484417U (zh) | 一种铁路客车的卧铺车厢 | |
JP5690093B2 (ja) | 乗り物用シート構造 | |
ATE289271T1 (de) | Fahrzeugkabine zur unterbringung von passagieren | |
ATE419988T1 (de) | In einem textilen stützrahmen aufgehängter textiler sitz | |
US20160159372A1 (en) | Two-floor passenger railway car and train comprising such a car | |
KR20090119767A (ko) | 스프링 요소로 구성된 지지 프레임에 고정된 안전 시트 | |
PL237436B1 (pl) | Konstrukcja fotela dla pojazdu transportu publicznego, zwłaszcza pojazdu szynowego i pojazd szynowy | |
US8469447B2 (en) | Vehicle seat and subwoofer enclosure seat support structure | |
CN106585734B (zh) | 车身后部构造 | |
DE602008001538D1 (de) | Fahrzeug ausgestattet mit einer Multifunktionsstruktur als Halterung für Ausrüstungsgegenstände | |
FI69019B (fi) | Passagerarsaete | |
CN107709129A (zh) | 车辆 | |
IN2012DN01948A (pl) | ||
CN107108036A (zh) | 用于在交通运输工具中紧固物件的紧固系统 | |
KR20160003832A (ko) | 선박의 거실 구조 | |
US20120061514A1 (en) | Passenger seat device comprising a covering unit | |
JP6213955B2 (ja) | 車両用シート構造 | |
JP7393096B2 (ja) | 鉄道車両 | |
EP2578441A1 (en) | Seat for passenger transport vehicle and passenger transport vehicle comprising such a seat | |
JP6284715B2 (ja) | 乗物用シート | |
CN207059814U (zh) | 一种汽车座椅的坐垫骨架 | |
KR101351385B1 (ko) | 철도차량용 경량 시트 어셈블리 | |
JP2010149756A (ja) | シート取付構造 | |
PL237077B1 (pl) | Rama fotela pojazdu komunikacji zbiorowej |