PL237146B1 - Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu - Google Patents

Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu Download PDF

Info

Publication number
PL237146B1
PL237146B1 PL428647A PL42864719A PL237146B1 PL 237146 B1 PL237146 B1 PL 237146B1 PL 428647 A PL428647 A PL 428647A PL 42864719 A PL42864719 A PL 42864719A PL 237146 B1 PL237146 B1 PL 237146B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
radon
bubbles
nano
liquid
micro
Prior art date
Application number
PL428647A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428647A1 (pl
Inventor
Bernard Połednik
Witold Stępniewski
Henryk Wasąg
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL428647A priority Critical patent/PL237146B1/pl
Publication of PL428647A1 publication Critical patent/PL428647A1/pl
Publication of PL237146B1 publication Critical patent/PL237146B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices For Medical Bathing And Washing (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)

Abstract

Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu, stosowany zwłaszcza w balneoterapii, charakteryzuje się tym, że do instalacji radoczynnej cieczy podłączony jest moduł usuwania radonu z cieczy (1), który połączony jest za pomocą przewodu odprowadzającego ciecz oraz za pomocą przewodu odprowadzającego radon z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu. Sposób wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu, stosowany zwłaszcza w balneoterapii polega na tym, że z radoczynnej cieczy w module usuwania radonu z cieczy (1) usuwa się radon, który przewodem doprowadza się do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu, do którego doprowadza się również oczyszczoną z radonu ciecz.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu, stosowany zwłaszcza w balneoterapii.
Dyspersje mikro i nano-pęcherzyków w cieczy są znacznie trwalsze niż dyspersje większych np. milimetrowych pęcherzyków. Dla drobniejszych pęcherzyków wolniej przebiegają procesy ich łączą się oraz ulatniania z cieczy. Wynika to ze specyficznych oddziaływań występujących wówczas na granicy fazy ciekłej i gazowej. Dodatkowo w takich dyspersyjnych układach zachodzą reakcje, które mogą być w użyteczny sposób wykorzystywane. W przypadku gdy w cieczy zostanie „uwięziony” w postaci drobnych pęcherzyków radioaktywny gaz - radon, to przy kontakcie z taką cieczą znacząco ograniczone jest ryzyko jego wdychania oraz napromieniowania górnych dróg oddechowych i płuc. Eliminowana jest też depozycja radioaktywnych produktów rozpadu radonu w płucach i ich rozprowadzanie do pozostałych narządów przez układ krwionośny.
Dotychczas znane są różnego rodzaju sposoby wytwarzania mikro lub nano-pęcherzyków gazu w cieczy. Do generowania pęcherzyków o takich rozmiarach można wykorzystać porowate ceramiczne albo szklane membrany. Przetłaczając przez nie gaz wytwarza się ultradrobne pęcherzyki, które rozprowadza się w cieczy.
Urządzenie i sposób generowania mikro i nano-pęcherzyków gazu, który wykorzystuje do tego celu porowate membrany przedstawiony jest w opisie zgłoszenia patentowego JP2018086632 (A). Zasadniczym elementem urządzenia jest rura wykonana z jednej lub kilku warstw porowatego materiału. Do rury zanurzonej w cieczy doprowadza się gaz, który po przejściu przez porowaty materiał rury dyspergowany jest w postaci nanometrowej wielkości pęcherzyków.
W urządzeniu przedstawionym w opisie zgłoszenia patentowego KR20150135608 (A) do wytwarzania mikro i nano-pęcherzyków gazu w cieczy wykorzystywane są membrany z kompozytowych nanowłóknin.
Opis zgłoszenia patentowego CN108325405 (A) przedstawia urządzenie do wytwarzania drobnych pęcherzyków powietrza w wodzie. W urządzeniu tym mikro i nano-pęcherzyki powietrza są formowane w komorze, w której woda i powietrze są pod ciśnieniem kierowane na ułożone warstwowo perforowane płyty. Z opisu wzoru użytkowego CN207632522 (U) znane jest też urządzenie, w którym mikro i nano-pęcherzyki gazu wytwarzane są na spiralnie ukształtowanych siatkach umieszczonych w komorze mieszania. Kolejne rozwiązanie mieszalnikowego urządzenia do wytwarzania mikro i nano-pęcherzyków gazu w cieczy przedstawione jest w opisie zgłoszenia patentowego CN 108178224 (A). Urządzenie składa się z odpowiednio ukształtowanej komory roboczej z mieszadłem. W wypełnionej cieczą komorze wytwarzane są drobne pęcherzyki gazu wykorzystując zjawisko kawitacji.
Opis wzoru użytkowego CN207903973 (U) przedstawia urządzenie generujące pęcherzyki gazu w wodzie. Urządzenie składa się z komory, w której makro-pęcherzyki gazu zamieniane są w mikro-pęcherzyki oraz wytwarzane są znaczne ilości rodników hydroksylowych.
Ultradźwiękowe urządzenie i sposób generowania nano-pęcherzyków gazu w cieczy przedstawione są w opisie zgłoszenia patentowego JP2006289183 (A). Nano-pęcherzyki gazu wytwarzane są poprzez rozbijanie ultradźwiękami utworzonych wcześniej makro-pęcherzyków.
Z opisu zgłoszenia patentowego CN108557981 (A) znane jest urządzenie do uzdatniania wody, którego zasadniczymi elementami są: komora mieszania, głowica napowietrzania, generator pęcherzyków i wielostopniowa pompa. Przewody doprowadzające wodę do komory są połączone z przewodami doprowadzającymi powietrze. Przewody odprowadzające wodę są niezależnie połączone z cylindrycznym generatorem pęcherzyków, w którym zamontowane są wielowarstwowe przegrody.
Z opisu patentowego KR101881407 (B1) znany jest system do zdalnego monitorowania i sterowania pracą generatora drobnych pęcherzyków w wodzie. W generatorze na skutek jednoczesnego zasysania powietrza i wody wytwarzane są bąbelki powietrza o rozmiarach nie przekraczających 10 gm. Są one następnie rozbijane na mniejsze pęcherzyki pod wpływem zderzeń i działania siły odśrodkowej. Działanie systemu opiera się na ciągłych pomiarach wielkości pęcherzyków powietrza, jakości wody oraz fotograficznej rejestracji powierzchni wody i podwodnego otoczenia generatora.
W opisie patentowym KR101894870 (B1) przedstawiony jest układ zarządzający wytwarzaniem wody z pęcherzykami gazu. W zbiorniku z wodą w sposób ciągły generowane są mikro lub nano-pęcherzyki gazu wykorzystując do tego celu zewnętrzne urządzenie sprężające gaz. Z wody usuwane są na bieżąco pęcherzyki, które nie spełniają kryterium dopuszczalnego maksymalnego rozmiaru.
PL 237 146 B1
Opis patentowy KR101877506 (B1) przedstawia układ do generowania nano i mikro-pęcherzyków powietrza w wodzie, w którym zastosowano sprzężenie zwrotne. Układ ten maksymalizuje pracę wielu generatorów i reguluje wielkość wytwarzanych pęcherzyków powietrza w wodzie poprzez odpowiednie sterowanie zaworami doprowadzającymi powietrze do generatorów.
Aerator do wytwarzania mikro i nano-pęcherzyków tlenu w wodzie przedstawia opis zgłoszenia patentowego CN108275790 (A). Aerator składa się z przewodu doprowadzającego wodę, rury wlotowej powietrza i pompy wspomagającej oraz z urządzenia emulgującego i przewodu odprowadzającego wodę. Do rury wlotowej powietrza podłączony jest generator tlenu, a w urządzeniu emulgującym wytwarzane są ultradrobne pęcherzyki gazu.
Opis zgłoszenia patentowego JP2010000190 (A) przedstawia urządzenie do wytwarzania wody ze stabilnymi pęcherzykami ditlenku węgla i radonu. Wodę taką można korzystnie stosować w zabiegach balneologicznych. Zasadniczym elementem urządzenia jest zanurzony w wodzie generator mikro lub nano-pęcherzyków, do którego doprowadza się ditlenek węgla. Do generatora doprowadzany jest również radon uzyskiwany ze źródła zawierającego rad.
W opisie zgłoszenia patentowego JP2010022624 (A) przedstawiony jest sposób poprawy krążenia krwi w nogach polegający na ich moczeniu w wodzie, w której generowane są mikro i nano-pęcherzyki ditlenku węgla i radonu. Stopy są dodatkowo masowane strumieniem wody z mieszadła umieszczonego wewnątrz komory z wodą. Synergicznym efektem działania tych czynników jest zwiększony przepływ krwi w nogach poddawanych terapii.
W Polsce naturalne źródła radoczynnych wód występują głównie w południowo-zachodniej części tj. w Sudetach i bloku przedsudeckim oraz w Karpatach Zachodnich. Potencjalnie możliwe jest również występowanie tych źródeł na Wyżynie Lubelskiej i w innych rejonach, w których skały i gleby mają podwyższoną zawartość macierzystych izotopów radonu - głównie radu i uranu.
Z katalogu firmy Moleaer (https://moleaer.com/proiect/products/ dostęp: 17-01-2019) znany jest 25XTB Nanobubble Generator służący do generowania mikro i nano-pęcherzyków gazu.
Z katalogu firmy TREELIUM (https://treelium.ch/t-wairo2/ dostęp: 17-01-2019) znany jest generator T-WairO2 służący do kawitacyjnego generowania mikro i nano-pęcherzyków gazu.
Celem wynalazku jest wytwarzanie cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu stosowanej zwłaszcza w zabiegach balneologicznych - kąpieli i terapii w radonowej wodzie.
Przedmiotem wynalazku jest układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano- pęcherzykami radonu, stosowany zwłaszcza w balneoterapii, posiadający moduł usuwania radonu z cieczy, urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu.
Istotą układu w pierwszej odmianie jest to, że do ujęcia radoczynnej wody podłączony jest moduł usuwania radonu z cieczy, który połączony jest za pomocą przewodu odprowadzającego ciecz oraz za pomocą przewodu odprowadzającego radon z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu. Wskazane jest aby w przewodzie doprowadzającym ciecz do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu zamontowany był filtr z aktywnym węglem. Opcjonalnie urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu połączone jest dodatkowo ze źródłem radonu.
Istotą układu w drugiej odmianie jest to, że do ujęcia radoczynnej wody zamontowany jest filtr z aktywnym węglem, który przewodem odprowadzającym ciecz połączony jest z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu połączone ze źródłem radonu.
Korzystnym skutkiem zastosowania wynalazku szczególnie w balneologii jest to, że uzyskiwana jest relatywnie trwała zawiesina mikro lub nano-pęcherzyków radonu w wodzie. Ograniczone jest w ten sposób uwalnianie radonu z wody do powietrza. Dzięki temu podczas stosowania tej radoczynnej wody w balneoterapii ograniczone jest wdychanie radonu przez kuracjuszy i personel. Ma to istotne znaczenie przy niwelowaniu hipotetycznie negatywnego oddziaływania małych dawek radioaktywnego promieniowania pochodzącego od radonu i produktów jego rozpadu, na które narażony jest kuracjusz i personel w trakcie zabiegów balneologicznych. Zaletą zastosowania wynalazku jest również to, że do uzyskania takich samych efektów terapeutycznych wystarczają wielokrotnie mniejsze stężenia radonu w wodzie. Wynika to z faktu, że dla mniejszych pęcherzyków radonu wydłużony jest czas kontaktu i zwiększona jest międzyfazowa powierzchnia jego oddziaływania.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na schematycznym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład układu, fig. 2 - drugi przykład układu, fig. 3 - przykład modułu usuwania radonu z cieczy.
Układ wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu w pierwszym przykładzie wykonania, według wynalazku, został zastosowany w SPA do przygotowania wody radonowej do kąpieli
PL 237 146 B1 i terapii balneologicznych. Do instalacji pozyskiwanej z odwiertu radoczynnej termalnej wody podłączony był moduł usuwania radonu z cieczy 1 w postaci podgrzewacza cieczy 1 a, za którym znajdowała się kolumna reaktora 1b z reaktywnym złożem 1c w postaci stalowych wiórów. W górnej części kolumny reaktora 1b znajdował się wylot radonu z wytwarzającym podciśnienie i odprowadzającym radon wentylatorem 1d. W dolnej części kolumny reaktora 1b znajdował się wylot odradonowionej cieczy, który połączony był ze schładzaczem cieczy 1e. Moduł usuwania radonu z cieczy 1 od wyjścia odprowadzającego radon wentylatora 1d za pomocą przewodu odprowadzającego radon oraz od wyjścia schładzacza cieczy 1e za pomocą przewodu odprowadzającego oczyszczoną wodę połączony był z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2. W przewodzie doprowadzającym oczyszczoną wodę do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2 zamontowany był filtr z aktywnym węglem 3 w granulowanej postaci. Urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2 był 25XTB Nanobubble Generator firmy Moleaer. Urządzenie to połączone było ze źródłem radonu 4, którym było źródło RN-1025 firmy Pylon.
Wytwarzanie cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu za pomocą układu przedstawionego w pierwszym przykładzie wykonania, polegało na tym, że z radoczynnej termalnej wody o temperaturze 37°C i stężeniu radonu (222Rn) wynoszącym 174 Bq/dm3 w module usuwania radonu z cieczy 1 usunięto radon. Gaz ten odprowadzono przewodem do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2, do którego dostarczano również radon ze źródła radonu 4. Odradonowioną wodę o stężeniu radonu wynoszącym 5 Bq/dm3 doprowadzono na filtr z aktywnym węglem 3 i usunięto z niej produkty rozpadu radonu (118Po, 214Pb, 214Bi, 214Po) i izotopy radu (226Ra, 228Ra). Następnie skierowano oczyszczoną wodę do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2. W urządzeniu tym nasycano oczyszczoną wodę pęcherzykami radonu z wydajnością 94,5 dm 3/min przy średniej wielkości pęcherzyków ok. 100 nm. Uzyskaną stabilną wodną zawiesinę pęcherzyków radonu wykorzystano w dobroczynnych kąpielach radonowych bez obawy niekorzystnego wpływu gazowego radioaktywnego radonu na układ oddechowy.
Układ wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu w drugim przykładzie wykonania, według wynalazku, został zastosowany w sanatorium do przygotowania wody radonowej stosowanej w zabiegach balneologicznych. W instalacji radoczynnej wody wydobywanej z naturalnego źródła zamontowany był filtr z aktywnym węglem 3 w ziarnistej postaci. Filtr ten przewodem odprowadzającym wodę połączony był z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2, którym był kawitacyjny generator T-WairO2 firmy TREELIUM. Urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2 połączone było ze źródłem radonu 4, którym było źródło RN-1025 firmy Pylon.
Wytwarzanie cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu za pomocą układu przedstawionego w drugim przykładzie wykonania, polegało na tym, że radoczynną wodę termalną o temperaturze 32°C i stężeniu radonu (222Rn) 970 Bq/dm3 oczyszczono z produktów rozpadu radonu i izotopów radu na filtrze z aktywnym węglem 3. Następnie skierowano oczyszczoną wodę do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu 2. W urządzeniu tym wytworzono z obecnego w wodzie i doprowadzanego do wody radonu mikro lub nano-pęcherzyki. Uzyskaną stabilną wodną zawiesinę pęcherzyków radonu wykorzystano w zabiegach balneologicznych, w tym w kąpielach w radonowej wodzie bez obawy niekorzystnego wpływu radioaktywnego radonu na układ oddechowy.
Wykaz oznaczeń
- moduł usuwania radonu z cieczy a - podgrzewacz cieczy b - kolumna reaktora c - reaktywne złoże d - wentylator e - schładzacz cieczy
- urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu
- filtr z aktywnym węglem
- źródło radonu

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu, stosowany zwłaszcza w balneoterapii, posiadający moduł usuwania radonu z cieczy, urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu znamienny tym, że do ujęcia radoczynnej wody podłączony jest moduł usuwania radonu z cieczy (1), który połączony jest za pomocą przewodu odprowadzającego ciecz oraz za pomocą przewodu odprowadzającego radon z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu (2).
  2. 2. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że w przewodzie doprowadzającym ciecz do urządzenia generującego mikro lub nano-pęcherzyki radonu (2) zamontowany jest filtr z aktywnym węglem (3).
  3. 3. Układ według zastrz. 1 znamienny tym, że urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu (2) połączone jest ze źródłem radonu (4).
  4. 4. Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu, stosowany zwłaszcza w balneoterapii, posiadający urządzenie generujące mikro lub nano-pęcherzyki radonu znamienny tym, że do ujęcia radoczynnej wody zamontowany jest filtr z aktywnym węglem (3), który przewodem odprowadzającym ciecz połączony jest z urządzeniem generującym mikro lub nano-pęcherzyki radonu (2) połączonym ze źródłem radonu (4).
PL428647A 2019-01-22 2019-01-22 Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu PL237146B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428647A PL237146B1 (pl) 2019-01-22 2019-01-22 Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428647A PL237146B1 (pl) 2019-01-22 2019-01-22 Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428647A1 PL428647A1 (pl) 2019-10-07
PL237146B1 true PL237146B1 (pl) 2021-03-22

Family

ID=68099307

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428647A PL237146B1 (pl) 2019-01-22 2019-01-22 Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237146B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6012063A (ja) * 1983-05-26 1985-01-22 原ヘルス工業株式会社 健康風呂装置
RU2071755C1 (ru) * 1994-10-12 1997-01-20 Российский научный центр реабилитации и физиотерапии Устройство для проведения природных воздушно-радоновых ванн
JP2010000190A (ja) * 2008-06-19 2010-01-07 Sharp Corp 人工療養泉製造装置
PL3426385T3 (pl) * 2016-03-11 2024-03-04 Moleaer, Inc Sposób wytwarzania kompozycji zawierającej nanopęcherzyki w ciekłym nośniku

Also Published As

Publication number Publication date
PL428647A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2008079895A (ja) マイクロナノバブル浴槽水作製方法およびマイクロナノバブル浴槽
KR20190031012A (ko) 나노 버블수 생성장치
WO2006035782A1 (ja) 微細気泡発生器及びこれを用いた足浴装置、入浴器具
JP2005110552A (ja) 加圧多層式マイクロオゾン殺菌・浄化・畜養殺菌システム
JP2008183502A (ja) ナノバブルによる水処理装置及びナノバブルによる水処理方法
PL237146B1 (pl) Układ do wytwarzania cieczy z mikro lub nano-pęcherzykami radonu
CN201785257U (zh) 高氧超微气泡发生装置
JP4807968B2 (ja) 足浴装置
PL242841B1 (pl) Układ do wytwarzania zawiesiny peloidów z mikro lub nano-pęcherzykami radonu
PL243126B1 (pl) Układ do wytwarzania cieczy balneologicznej z mikro lub nano- pęcherzykami gazu
PL243127B1 (pl) Układ do wytwarzania zawiesiny peloidów z mikro lub nano- -pęcherzykami gazu
JP2008212276A (ja) 血流増加装置
KR102296647B1 (ko) 농축수소가 함유된 나노버블 융합형 초음파 미용기기
PL243419B1 (pl) Układ do wytwarzania wodnej zawiesiny peloidów z pęcherzykami gazu
JP2009060987A (ja) 入浴装置
JP2013223824A (ja) 微細気泡利用装置
TWM411904U (en) Ultra-fine bubble piping system
KR100714236B1 (ko) 테라피 요법을 위한 욕조
JP4991371B2 (ja) 入浴装置および入浴方法
KR20120039277A (ko) 욕조용 마이크로버블 발생장치
KR101183877B1 (ko) 버블을 이용한 오/폐수 처리장치
JP2017131822A (ja) 水素水生成装置及び水素水生成方法
JP2009061194A (ja) 入浴装置および入浴方法
JP2016198408A (ja) マイクロバブル注入システム
JPS61195237A (ja) 循環温水器