PL236938B1 - Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego - Google Patents

Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego Download PDF

Info

Publication number
PL236938B1
PL236938B1 PL430561A PL43056119A PL236938B1 PL 236938 B1 PL236938 B1 PL 236938B1 PL 430561 A PL430561 A PL 430561A PL 43056119 A PL43056119 A PL 43056119A PL 236938 B1 PL236938 B1 PL 236938B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature sensor
ski
chair
heating system
circuit
Prior art date
Application number
PL430561A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430561A1 (pl
Inventor
Wojciech ZIELIŃSKI
Wojciech Zieliński
Radosław Sitek
Piotr Czaja
Grzegorz KARPIEL
Grzegorz Karpiel
Original Assignee
Osrodek Narciarski Kotelnica Bialczanska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Osrodek Narciarski Kotelnica Bialczanska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Osrodek Narciarski Kotelnica Bialczanska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL430561A priority Critical patent/PL236938B1/pl
Publication of PL430561A1 publication Critical patent/PL430561A1/pl
Priority to EP20185380.1A priority patent/EP3763591B1/en
Publication of PL236938B1 publication Critical patent/PL236938B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61BRAILWAY SYSTEMS; EQUIPMENT THEREFOR NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B61B12/00Component parts, details or accessories not provided for in groups B61B7/00 - B61B11/00
    • B61B12/002Cabins; Ski-lift seats
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T30/00Transportation of goods or passengers via railways, e.g. energy recovery or reducing air resistance

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego opublikowanego za numerem US2008282928A1 znane jest podgrzewane wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w elementy ogrzewające ręce pasażera. Krzesełko narciarskie jest wyposażone w pierwsze źródło zasilania zawierające ogniwo fotowoltaiczne i drugie źródło zasilania - baterię. Wadą tego rozwiązania jest kłopotliwe ładowanie baterii w warunkach, kiedy nasłonecznienie jest niedostateczne. Takie ładowanie wymagałoby dodatkowej infrastruktury, gdyż pojemność baterii nadających się do umieszczenia na krzesłach narciarskich jest niewystarczająca na cały dzień, a szybkość ładownia niewystarczająca do naładowania na krótkich odcinkach przy stacjach, w których łatwo można zapewnić zasilanie.
W europejskim zgłoszeniu patentowym, opublikowanym za numerem EP3197740, ujawniono zastosowanie superkondensatorów jako magazynów energii elektrycznej w wyciągowych krzesłach narciarskich pozbawionych zasilania. Superkondensatory te są ładowane w wyznaczonych obszarach i magazynują energię elektryczną, wykorzystywaną w trakcie ruchu gdy nie ma dostępu do zewnętrznych źródeł zasilania. Krzesła są wyposażone w przewodowe lub bezprzewodowe złącza, umożliwiające dołączenie - czerpanie energii z zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. w opisie wynalazku ujawniono zastosowanie energii elektrycznej zmagazynowanej w superkondensatorach m.in. do zasilania grzałek. Wadą tego rozwiązania jest to, że grzałki i elementy sterujące są zasilane z jednego źródła. Takie rozwiązanie nie zapewnia wystarczających zasobów energii do zapewnienia komfortu na dłuższych trasach i wiąże się z ryzykiem odcięcia układu sterującego od energii elektrycznej przy szybkim rozładowaniu.
Celem wynalazku jest zapewnienie krzesełka narciarskiego z bezpiecznym i niezawodnym układem ogrzewania dłoni działającym bez zasilania zewnętrznego w przerwach pomiędzy ładowaniem w punktach ładowania.
Wyciągowe krzesło narciarskie zawierające siedzisko z oparciem oraz poręcz wyposażone w układ podgrzewania z grzałką elektryczną zgodnie z wynalazkiem cechuje się tym, że układ podgrzewania jest wyposażony w kanał zawierający wentylator napędzany silnikiem i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy poprzez obszar przystosowany do dawania oparcia dłoniom. Grzałka jest umieszczona w komorze zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny. Taka konfiguracja pozwala odsunąć medium w komorze nagrzane do temperatury przekraczającej temperaturę komfortu, a nawet grożącej poparzeniem dłoni i ciał pasażerów zapewniając im bezpieczeństwo. Gdyby nawet powietrze w kanale nagrzało się do temperatur zagrażających wygodzie lub zdrowiu, obieg zostanie odcięty przez zawór termiczny. w komorze jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury, a w obszarze jest umieszczony drugi czujnik temperatury. Układ podgrzewania jest wyposażony ponadto w układ pomiarowo-sterujący połączony z pierwszym czujnikiem temperatury, drugim czujnikiem temperatury oraz silnikiem, zasilany z układu podtrzymującego zasilanie zawierającego baterię superkondensatorów. Układ podtrzymujący zasilanie jest połączony z układem ładowania wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. Grzałka jest połączona z układem ładowania oraz z układem podtrzymującym zasilanie poprzez obwód zawierający sterowany klucz połączony z układem pomiarowo-sterującym. Taka konfiguracja umożliwia, w krótkich odcinakach czasu w których układ ładowania jest połączony z infrastrukturą wyciągu narciarskiego, zgromadzenie energii cieplnej w komorze oraz naładowanie układu podtrzymania zasilania. w trakcie ruchu krzesełka po odłączeniu zasilania uzyskuje się możliwość regulowania tempa poboru ciepła z komory poprzez regulację obrotów silnika D, stosownie do wskazań czujników temperatury. w sytuacji, gdy pozostają rezerwy energii elektrycznej można je spożytkować na dogrzanie grzałki z układu podtrzymania zasilania.
Korzystnie krzesełko jest wyposażone w drut oporowy zapewniony w obszarze H, połączony z układem podtrzymującym zasilanie za pośrednictwem drugiego klucza sterowanego z układu pomiarowo-sterującego. w takiej konfiguracji rezerwy energii elektrycznej mogą być doprowadzane wprost do obszaru H bez pośrednictwa grzałki, kanału i wentylatora.
Korzystnie komora jest umieszczona pod siedzeniem lub za oparciem krzesełka, dzięki czemu jest całkowicie odizolowana od pasażerów, zarówno w trakcie jazdy jak i przy wsiadaniu i wysiadaniu.
PL 236 938 B1
W sposobie sterowania układem ogrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego dla utrzymania zadanej temperatury, według wynalazku stosuje się krzesło narciarskie zawierające siedzisko z oparciem oraz poręcz wyposażone w układ podgrzewania z grzałką elektryczną w którym, że układ podgrzewania jest wyposażony w kanał zawierający wentylator napędzany silnikiem i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy poprzez obszar przystosowany do dawania oparcia dłoniom. Grzałka jest umieszczona w komorze zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny. w komorze jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury, a w obszarze jest umieszczony drugi czujnik temperatury. Układ podgrzewania jest wyposażony ponadto w układ pomiarowo-sterujący połączony z pierwszym czujnikiem temperatury, drugim czujnikiem temperatury oraz silnikiem, zasilany z układu podtrzymującego zasilanie zawierającego baterię superkondensatorów. Układ podtrzymujący zasilanie jest połączony z układem ładowania wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. Grzałka jest połączona z układem ładowania oraz z układem podtrzymującym zasilanie poprzez obwód zawierający sterowany klucz połączony z układem pomiarowo-sterującym. Za pomocą układu pomiarowo-sterującego odczytuje się temperaturę z pierwszego czujnika temperatury i drugiego czujnika temperatury, zaś silnik załącza się, gdy odczyt temperatury z pierwszego czujnika temperatury jest wyższy od predefiniowanej wartości a odczyt z drugiego czujnika temperatury jest niższy od wartości temperatury zadanej.
Przedmiot wynalazku został ukazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schemat ideowy systemu podgrzewania w krześle według wynalazku, natomiast Fig. 2 przedstawia krzesło z zainstalowanym systemem podgrzewania.
Wyciągowe krzesło narciarskie w przykładzie wykonania wynalazku ukazano na Fig. 2. Krzesło zawiera siedzisko S z oparciem oraz poręcz R z podgrzewanym obszarem H zapewniającym oparcie dłoniom. Przez poręcz R z obszarem H przebiega kanał P gorącego powietrza układu podgrzewania.
Schemat ideowy krzesła z układem podgrzewania ukazano na Fig. 1. Układ podgrzewania jest wyposażony w grzałkę elektryczną G umieszczoną w komorze K, zlokalizowanej pod siedzeniem, zawierającej gacz parafinowy stanowiący medium o dużej pojemności cieplnej. Układ podgrzewania jest wyposażony w kanał P, zawierający wentylator napędzany silnikiem D i poprowadzony przez poręcz R. Kanał P zawiera przeguby obrotowe pozwalające na dołączenie do poręczy R. Wewnątrz poręczy kanał P przebiega poprzez obszar H przystosowany do dawania oparcia dłoniom. w kanale zapewniono dwa zawory bimetaliczne-termostaty na wejściu i na wyjściu.
Jako wypełnienie komory można zastosować różne media o dużej pojemności cieplnej, w tym typowe, chociaż ze względu na zakres temperatur i warunki pracy woda byłaby raczej kłopotliwym rozwiązaniem. Można stosować zarówno konwencjonalne substancje jak i media PMC (ang. phasechange materials) pozwalające dodatkowo na wykorzystanie energii przemian fazowych. Przy tych ostatnich, do których zalicza się też gacz parafinowy uzyskuje się wyższe pojemności przy niewielkiej masie.
W komorze K znajduje się pierwszy czujnik temperatury Tl, a w obszarze H drugi czujnik temperatury T2.
Oba czujniki są podłączone do układu pomiarowo-sterującego M połączeniem przewodowym w standardzie I2C zapewniającym odporność na błędy w szerokim zakresie warunków pracy. Dopuszczalne są również inne połączenia, w tym bezprzewodowe. Układ pomiarowo-sterujący M zapewnia sygnał sterujący i zasilanie silnika D, napędzającego wentylator umieszczony w kanale P. w ten sposób układ pomiarowo-sterujący M jest wykorzystywany do regulacji szybkości odbioru ciepła z komory K.
Układ pomiarowo-sterujący jest zasilany z układu podtrzymującego zasilanie C, zawierającego baterię superkondensatorów, połączonego z układem ładowania Z, wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. Grzałka G jest połączona z układem ładowania z oraz z układem podtrzymującym zasilanie S poprzez obwód zawierający sterowany klucz L połączony z układem pomiarowo-sterującym M. Dodatkowo obszar H można wyposażyć w grzejny drut oporowy połączony (niepokazany na rysunku) z układem podtrzymującym zasilanie C za pośrednictwem drugiego klucza sterowanego z układu pomiarowo-sterującego M. Takie rozwiązanie umożliwia dostarczenie ewentualnego nadmiaru energii elektrycznej wprost do obszaru H w warunkach, w których zmagazynowana w komorze K energia termiczna okaże się niewystarczająca.
PL 236 938 B1
Komorę K z uwagi na jej szybkie nagrzewanie należy umieścić poza zasięgiem pasażerów - najlepiej pod siedzeniem S lub za oparciem.
Układ według wynalazku umożliwia regulację temperatury do zadanej wartości w prosty sposób - za pomocą wentylatora sterowanego silnikiem D i pierwszego i drugiego czujnika temperatury. Za pomocą układu pomiarowo-sterującego M odczytuje się temperaturę z pierwszego czujnika temperatury T1 i drugiego czujnika temperatury T2 i załącza się silnik D, gdy odczyt temperatury z pierwszego czujnika temperatury T1 jest większy od predefiniowanej wartości, a odczyt z drugiego czujnika temperatury T2 jest niższy od temperatury zadanej. Jeżeli wskazanie z czujnika T1 spada poniżej predefiniowanej wartości to oznacza, że energia termiczna wyczerpuje się i tracenie energii elektrycznej na ruch silnika D jest niecelowe. Wówczas, jeżeli krzesło jest zaopatrzone w drut oporowy, a wciąż są rezerwy energii elektrycznej, można ją spożytkować na ogrzewanie obszaru H bezpośrednio drutem oporowym.
Optymalna predefiniowana wartość temperatury zależy od rozmiaru krzesła i długości kanału. w większości konstrukcji testowanych przez Twórców wartość ta mieściła się między 20 a 40° C.
Wynalazek zapewnia wyciągowe krzesło narciarskie z bezpiecznym i niezawodny układem ogrzewania rąk, który może być zasilany dedykowanymi układami w wybranych obszarach np. na stacjach, dzięki czemu unika się większych zmian w infrastrukturze. Magazynowanie energii w postaci ciepła nie zaś tylko energii elektrycznej pozwala zgromadzić jej więcej i wykorzystywać ją bardziej efektywnie. Zastosowanie kanału pozwala odsunąć magazyn energii cieplnej od pasażerów i ograniczyć ryzyko poparzeń.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wyciągowe krzesło narciarskie zawierające siedzisko (S) z oparciem oraz poręcz (R), wyposażone w układ podgrzewania z grzałką elektryczną (G), znamienne tym, że układ podgrzewania jest wyposażony w kanał (P), zawierający wentylator napędzany silnikiem (D) i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy (R) poprzez obszar (H), przystosowany do dawania oparcia dłoniom, grzałka (G) jest umieszczona w komorze (K), zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał (P) wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny, w komorze (K) jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury (T1),w obszarze (H) jest umieszczony drugi czujnik temperatury (T2), a ponadto układ podgrzewania jest zaopatrzony w układ pomiarowo-sterujący (M), połączony z pierwszym czujnikiem temperatury (T1), drugim czujnikiem temperatury (T2) oraz silnikiem (D), i zasilany z układu podtrzymującego zasilanie (C) zawierającego baterię superkondensatorów, połączonego z układem ładowania (Z) wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesła, przy czym grzałka (G) jest połączona z układem ładowania (Z) oraz z układem podtrzymującym zasilanie (S) poprzez obwód zawierający sterowany klucz (L) połączony z układem pomiarowo-sterującym (M).
  2. 2. Wyciągowe krzesło narciarskie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w drut oporowy, zapewniony w obszarze (H), połączony z układem podtrzymującym zasilanie (C) za pośrednictwem drugiego klucza sterowanego z układu pomiarowo- sterującego (M).
  3. 3. Wyciągowe krzesło narciarskie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że komora (K) jest umieszczona pod siedzeniem (S).
  4. 4. Wyciągowe krzesełko narciarskie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że komora (K) jest umieszczona za oparciem.
  5. 5. Sposób sterowania układem ogrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego dla utrzymania zadanej temperatury, znamienny tym, że steruje się układem ogrzewania krzesła narciarskiego zawierającego siedzisko (S) z oparciem oraz poręcz (R), wyposażonego w układ podgrzewania z grzałką elektryczną (G), który jest wyposażony w kanał (P), zawierający wentylator napędzany silnikiem (D) i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy (R) poprzez obszar (H), przystosowany do dawania oparcia dłoniom, przy czym grzałka (G) jest umieszczona w komorze (K), zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał (P) wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny, w komorze (K) jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury (T1), w obszarze (H) jest umieszczony drugi czujnik temperatury (T2), a ponadto układ podgrzewania jest zaopatrzony w układ po
    PL 236 938 Β1 miarowo-sterujący (M), połączony z pierwszym czujnikiem temperatury (T1), drugim czujnikiem temperatury (T2) oraz silnikiem (D), i zasilany z układu podtrzymującego zasilanie (C) zawierającego baterię superkondensatorów, połączonego z układem ładowania (Z) wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesła, przy czym grzałka (G) jest połączona z układem ładowania (Z) oraz z układem podtrzymującym zasilanie (S) poprzez obwód zawierający sterowany klucz (L) połączony z układem pomiarowo-sterującym (M) a za pomocą układu pomiarowo-sterującego (M) odczytuje się temperaturę z pierwszego czujnika temperatury (T1) i drugiego czujnika temperatury (T2) i załącza się silnik (D) gdy odczyt temperatury z pierwszego czujnika temperatury (T1) jest większy od predefiniowanej wartości zaś odczyt z drugiego czujnika temperatury (T2) jest niższy od temperatury zadanej.
PL430561A 2019-07-12 2019-07-12 Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego PL236938B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430561A PL236938B1 (pl) 2019-07-12 2019-07-12 Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego
EP20185380.1A EP3763591B1 (en) 2019-07-12 2020-07-10 Ski lift chair with heating susbsystem and control method for heating subsystem of ski lift chair

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430561A PL236938B1 (pl) 2019-07-12 2019-07-12 Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430561A1 PL430561A1 (pl) 2019-12-02
PL236938B1 true PL236938B1 (pl) 2021-02-22

Family

ID=68655125

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430561A PL236938B1 (pl) 2019-07-12 2019-07-12 Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3763591B1 (pl)
PL (1) PL236938B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT500789B1 (de) * 2004-09-15 2011-10-15 Innova Patent Gmbh Verfahren zum beheizen einer kabine einer seilbahnanlage, hierfür geeignete kabine und seilbahnanlage
DE102006008256B9 (de) * 2006-02-22 2010-07-15 Thomas Bergmann Schleppbügel für einen Schlepplift
US7810434B2 (en) 2007-05-16 2010-10-12 Allison Flom Heated ski lift
ITMI20111824A1 (it) * 2011-10-06 2013-04-07 Rolic Invest Sarl Unita' di trasporto per un impianto di trasporto a fune, impianto di trasporto a fune comprendente detta unita' di trasporto e metodo per riscaldare un'unita' di trasporto di un impianto di trasporto a fune
NZ730217A (en) 2014-09-25 2022-07-29 Alpine Media Methods and device for providing energy to systems on mobile units

Also Published As

Publication number Publication date
EP3763591B1 (en) 2022-03-09
EP3763591A1 (en) 2021-01-13
PL430561A1 (pl) 2019-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3110633A (en) Temperature-sustaining apparatus for automobiles
US6290142B1 (en) Cogeneration apparatus
CA2708182C (en) Solar panel motor oil heating system, product and method
CN105555585B (zh) 蓄电系统
US20200208886A1 (en) Device for storing temperature-controlled fluids
JP5642109B2 (ja) 熱供給装置
ES2889725T3 (es) Sistema para la generación de agua caliente
CN101885313A (zh) 电动汽车热管理系统
WO2011137111A1 (en) Maintenance-free thermal management battery pack system
WO2008151659A2 (en) System and method for equalizing state of charge in a battery system
JP2017533404A (ja) 熱電併給装置および熱電併給方法
JP2019126170A (ja) 二次電池の温度管理システムおよび温度管理方法
CN105720324B (zh) 一种动力电池保暖加热系统及控制方法
KR20120131623A (ko) 태양광을 이용한 자동차 실내온도 조절장치
PL236938B1 (pl) Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego
WO2018211263A1 (en) Heat and power generation and storage system
US11480366B2 (en) Solar water heating system
KR101419556B1 (ko) 열전현상을 이용한 자가 온도조절 전기자동차용 배터리팩
CN211032147U (zh) 电池换热系统及电动汽车
RU140018U1 (ru) Устройство для обогрева аккумуляторных батарей
JP2013256255A (ja) 電気自動車の暖房装置
JP6184880B2 (ja) 太陽光太陽熱利用システムの制御装置、太陽光太陽熱利用システム、および太陽光太陽熱利用システムの制御方法
GB2577231A (en) Power supply apparatus and method
AU2017261406B2 (en) Forced air thermal energy storage system
JP5663697B2 (ja) 熱供給装置