PL236938B1 - Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego - Google Patents
Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego Download PDFInfo
- Publication number
- PL236938B1 PL236938B1 PL430561A PL43056119A PL236938B1 PL 236938 B1 PL236938 B1 PL 236938B1 PL 430561 A PL430561 A PL 430561A PL 43056119 A PL43056119 A PL 43056119A PL 236938 B1 PL236938 B1 PL 236938B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- temperature sensor
- ski
- chair
- heating system
- circuit
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61B—RAILWAY SYSTEMS; EQUIPMENT THEREFOR NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B61B12/00—Component parts, details or accessories not provided for in groups B61B7/00 - B61B11/00
- B61B12/002—Cabins; Ski-lift seats
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02T—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
- Y02T30/00—Transportation of goods or passengers via railways, e.g. energy recovery or reducing air resistance
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Transportation (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego opublikowanego za numerem US2008282928A1 znane jest podgrzewane wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w elementy ogrzewające ręce pasażera. Krzesełko narciarskie jest wyposażone w pierwsze źródło zasilania zawierające ogniwo fotowoltaiczne i drugie źródło zasilania - baterię. Wadą tego rozwiązania jest kłopotliwe ładowanie baterii w warunkach, kiedy nasłonecznienie jest niedostateczne. Takie ładowanie wymagałoby dodatkowej infrastruktury, gdyż pojemność baterii nadających się do umieszczenia na krzesłach narciarskich jest niewystarczająca na cały dzień, a szybkość ładownia niewystarczająca do naładowania na krótkich odcinkach przy stacjach, w których łatwo można zapewnić zasilanie.
W europejskim zgłoszeniu patentowym, opublikowanym za numerem EP3197740, ujawniono zastosowanie superkondensatorów jako magazynów energii elektrycznej w wyciągowych krzesłach narciarskich pozbawionych zasilania. Superkondensatory te są ładowane w wyznaczonych obszarach i magazynują energię elektryczną, wykorzystywaną w trakcie ruchu gdy nie ma dostępu do zewnętrznych źródeł zasilania. Krzesła są wyposażone w przewodowe lub bezprzewodowe złącza, umożliwiające dołączenie - czerpanie energii z zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. w opisie wynalazku ujawniono zastosowanie energii elektrycznej zmagazynowanej w superkondensatorach m.in. do zasilania grzałek. Wadą tego rozwiązania jest to, że grzałki i elementy sterujące są zasilane z jednego źródła. Takie rozwiązanie nie zapewnia wystarczających zasobów energii do zapewnienia komfortu na dłuższych trasach i wiąże się z ryzykiem odcięcia układu sterującego od energii elektrycznej przy szybkim rozładowaniu.
Celem wynalazku jest zapewnienie krzesełka narciarskiego z bezpiecznym i niezawodnym układem ogrzewania dłoni działającym bez zasilania zewnętrznego w przerwach pomiędzy ładowaniem w punktach ładowania.
Wyciągowe krzesło narciarskie zawierające siedzisko z oparciem oraz poręcz wyposażone w układ podgrzewania z grzałką elektryczną zgodnie z wynalazkiem cechuje się tym, że układ podgrzewania jest wyposażony w kanał zawierający wentylator napędzany silnikiem i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy poprzez obszar przystosowany do dawania oparcia dłoniom. Grzałka jest umieszczona w komorze zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny. Taka konfiguracja pozwala odsunąć medium w komorze nagrzane do temperatury przekraczającej temperaturę komfortu, a nawet grożącej poparzeniem dłoni i ciał pasażerów zapewniając im bezpieczeństwo. Gdyby nawet powietrze w kanale nagrzało się do temperatur zagrażających wygodzie lub zdrowiu, obieg zostanie odcięty przez zawór termiczny. w komorze jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury, a w obszarze jest umieszczony drugi czujnik temperatury. Układ podgrzewania jest wyposażony ponadto w układ pomiarowo-sterujący połączony z pierwszym czujnikiem temperatury, drugim czujnikiem temperatury oraz silnikiem, zasilany z układu podtrzymującego zasilanie zawierającego baterię superkondensatorów. Układ podtrzymujący zasilanie jest połączony z układem ładowania wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. Grzałka jest połączona z układem ładowania oraz z układem podtrzymującym zasilanie poprzez obwód zawierający sterowany klucz połączony z układem pomiarowo-sterującym. Taka konfiguracja umożliwia, w krótkich odcinakach czasu w których układ ładowania jest połączony z infrastrukturą wyciągu narciarskiego, zgromadzenie energii cieplnej w komorze oraz naładowanie układu podtrzymania zasilania. w trakcie ruchu krzesełka po odłączeniu zasilania uzyskuje się możliwość regulowania tempa poboru ciepła z komory poprzez regulację obrotów silnika D, stosownie do wskazań czujników temperatury. w sytuacji, gdy pozostają rezerwy energii elektrycznej można je spożytkować na dogrzanie grzałki z układu podtrzymania zasilania.
Korzystnie krzesełko jest wyposażone w drut oporowy zapewniony w obszarze H, połączony z układem podtrzymującym zasilanie za pośrednictwem drugiego klucza sterowanego z układu pomiarowo-sterującego. w takiej konfiguracji rezerwy energii elektrycznej mogą być doprowadzane wprost do obszaru H bez pośrednictwa grzałki, kanału i wentylatora.
Korzystnie komora jest umieszczona pod siedzeniem lub za oparciem krzesełka, dzięki czemu jest całkowicie odizolowana od pasażerów, zarówno w trakcie jazdy jak i przy wsiadaniu i wysiadaniu.
PL 236 938 B1
W sposobie sterowania układem ogrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego dla utrzymania zadanej temperatury, według wynalazku stosuje się krzesło narciarskie zawierające siedzisko z oparciem oraz poręcz wyposażone w układ podgrzewania z grzałką elektryczną w którym, że układ podgrzewania jest wyposażony w kanał zawierający wentylator napędzany silnikiem i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy poprzez obszar przystosowany do dawania oparcia dłoniom. Grzałka jest umieszczona w komorze zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny. w komorze jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury, a w obszarze jest umieszczony drugi czujnik temperatury. Układ podgrzewania jest wyposażony ponadto w układ pomiarowo-sterujący połączony z pierwszym czujnikiem temperatury, drugim czujnikiem temperatury oraz silnikiem, zasilany z układu podtrzymującego zasilanie zawierającego baterię superkondensatorów. Układ podtrzymujący zasilanie jest połączony z układem ładowania wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. Grzałka jest połączona z układem ładowania oraz z układem podtrzymującym zasilanie poprzez obwód zawierający sterowany klucz połączony z układem pomiarowo-sterującym. Za pomocą układu pomiarowo-sterującego odczytuje się temperaturę z pierwszego czujnika temperatury i drugiego czujnika temperatury, zaś silnik załącza się, gdy odczyt temperatury z pierwszego czujnika temperatury jest wyższy od predefiniowanej wartości a odczyt z drugiego czujnika temperatury jest niższy od wartości temperatury zadanej.
Przedmiot wynalazku został ukazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schemat ideowy systemu podgrzewania w krześle według wynalazku, natomiast Fig. 2 przedstawia krzesło z zainstalowanym systemem podgrzewania.
Wyciągowe krzesło narciarskie w przykładzie wykonania wynalazku ukazano na Fig. 2. Krzesło zawiera siedzisko S z oparciem oraz poręcz R z podgrzewanym obszarem H zapewniającym oparcie dłoniom. Przez poręcz R z obszarem H przebiega kanał P gorącego powietrza układu podgrzewania.
Schemat ideowy krzesła z układem podgrzewania ukazano na Fig. 1. Układ podgrzewania jest wyposażony w grzałkę elektryczną G umieszczoną w komorze K, zlokalizowanej pod siedzeniem, zawierającej gacz parafinowy stanowiący medium o dużej pojemności cieplnej. Układ podgrzewania jest wyposażony w kanał P, zawierający wentylator napędzany silnikiem D i poprowadzony przez poręcz R. Kanał P zawiera przeguby obrotowe pozwalające na dołączenie do poręczy R. Wewnątrz poręczy kanał P przebiega poprzez obszar H przystosowany do dawania oparcia dłoniom. w kanale zapewniono dwa zawory bimetaliczne-termostaty na wejściu i na wyjściu.
Jako wypełnienie komory można zastosować różne media o dużej pojemności cieplnej, w tym typowe, chociaż ze względu na zakres temperatur i warunki pracy woda byłaby raczej kłopotliwym rozwiązaniem. Można stosować zarówno konwencjonalne substancje jak i media PMC (ang. phasechange materials) pozwalające dodatkowo na wykorzystanie energii przemian fazowych. Przy tych ostatnich, do których zalicza się też gacz parafinowy uzyskuje się wyższe pojemności przy niewielkiej masie.
W komorze K znajduje się pierwszy czujnik temperatury Tl, a w obszarze H drugi czujnik temperatury T2.
Oba czujniki są podłączone do układu pomiarowo-sterującego M połączeniem przewodowym w standardzie I2C zapewniającym odporność na błędy w szerokim zakresie warunków pracy. Dopuszczalne są również inne połączenia, w tym bezprzewodowe. Układ pomiarowo-sterujący M zapewnia sygnał sterujący i zasilanie silnika D, napędzającego wentylator umieszczony w kanale P. w ten sposób układ pomiarowo-sterujący M jest wykorzystywany do regulacji szybkości odbioru ciepła z komory K.
Układ pomiarowo-sterujący jest zasilany z układu podtrzymującego zasilanie C, zawierającego baterię superkondensatorów, połączonego z układem ładowania Z, wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesełka. Grzałka G jest połączona z układem ładowania z oraz z układem podtrzymującym zasilanie S poprzez obwód zawierający sterowany klucz L połączony z układem pomiarowo-sterującym M. Dodatkowo obszar H można wyposażyć w grzejny drut oporowy połączony (niepokazany na rysunku) z układem podtrzymującym zasilanie C za pośrednictwem drugiego klucza sterowanego z układu pomiarowo-sterującego M. Takie rozwiązanie umożliwia dostarczenie ewentualnego nadmiaru energii elektrycznej wprost do obszaru H w warunkach, w których zmagazynowana w komorze K energia termiczna okaże się niewystarczająca.
PL 236 938 B1
Komorę K z uwagi na jej szybkie nagrzewanie należy umieścić poza zasięgiem pasażerów - najlepiej pod siedzeniem S lub za oparciem.
Układ według wynalazku umożliwia regulację temperatury do zadanej wartości w prosty sposób - za pomocą wentylatora sterowanego silnikiem D i pierwszego i drugiego czujnika temperatury. Za pomocą układu pomiarowo-sterującego M odczytuje się temperaturę z pierwszego czujnika temperatury T1 i drugiego czujnika temperatury T2 i załącza się silnik D, gdy odczyt temperatury z pierwszego czujnika temperatury T1 jest większy od predefiniowanej wartości, a odczyt z drugiego czujnika temperatury T2 jest niższy od temperatury zadanej. Jeżeli wskazanie z czujnika T1 spada poniżej predefiniowanej wartości to oznacza, że energia termiczna wyczerpuje się i tracenie energii elektrycznej na ruch silnika D jest niecelowe. Wówczas, jeżeli krzesło jest zaopatrzone w drut oporowy, a wciąż są rezerwy energii elektrycznej, można ją spożytkować na ogrzewanie obszaru H bezpośrednio drutem oporowym.
Optymalna predefiniowana wartość temperatury zależy od rozmiaru krzesła i długości kanału. w większości konstrukcji testowanych przez Twórców wartość ta mieściła się między 20 a 40° C.
Wynalazek zapewnia wyciągowe krzesło narciarskie z bezpiecznym i niezawodny układem ogrzewania rąk, który może być zasilany dedykowanymi układami w wybranych obszarach np. na stacjach, dzięki czemu unika się większych zmian w infrastrukturze. Magazynowanie energii w postaci ciepła nie zaś tylko energii elektrycznej pozwala zgromadzić jej więcej i wykorzystywać ją bardziej efektywnie. Zastosowanie kanału pozwala odsunąć magazyn energii cieplnej od pasażerów i ograniczyć ryzyko poparzeń.
Claims (5)
- Zastrzeżenia patentowe1. Wyciągowe krzesło narciarskie zawierające siedzisko (S) z oparciem oraz poręcz (R), wyposażone w układ podgrzewania z grzałką elektryczną (G), znamienne tym, że układ podgrzewania jest wyposażony w kanał (P), zawierający wentylator napędzany silnikiem (D) i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy (R) poprzez obszar (H), przystosowany do dawania oparcia dłoniom, grzałka (G) jest umieszczona w komorze (K), zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał (P) wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny, w komorze (K) jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury (T1),w obszarze (H) jest umieszczony drugi czujnik temperatury (T2), a ponadto układ podgrzewania jest zaopatrzony w układ pomiarowo-sterujący (M), połączony z pierwszym czujnikiem temperatury (T1), drugim czujnikiem temperatury (T2) oraz silnikiem (D), i zasilany z układu podtrzymującego zasilanie (C) zawierającego baterię superkondensatorów, połączonego z układem ładowania (Z) wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesła, przy czym grzałka (G) jest połączona z układem ładowania (Z) oraz z układem podtrzymującym zasilanie (S) poprzez obwód zawierający sterowany klucz (L) połączony z układem pomiarowo-sterującym (M).
- 2. Wyciągowe krzesło narciarskie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w drut oporowy, zapewniony w obszarze (H), połączony z układem podtrzymującym zasilanie (C) za pośrednictwem drugiego klucza sterowanego z układu pomiarowo- sterującego (M).
- 3. Wyciągowe krzesło narciarskie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że komora (K) jest umieszczona pod siedzeniem (S).
- 4. Wyciągowe krzesełko narciarskie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że komora (K) jest umieszczona za oparciem.
- 5. Sposób sterowania układem ogrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego dla utrzymania zadanej temperatury, znamienny tym, że steruje się układem ogrzewania krzesła narciarskiego zawierającego siedzisko (S) z oparciem oraz poręcz (R), wyposażonego w układ podgrzewania z grzałką elektryczną (G), który jest wyposażony w kanał (P), zawierający wentylator napędzany silnikiem (D) i poprowadzony przynajmniej w części w poręczy (R) poprzez obszar (H), przystosowany do dawania oparcia dłoniom, przy czym grzałka (G) jest umieszczona w komorze (K), zawierającej medium o dużej pojemności cieplnej, przez którą przebiega kanał (P) wyposażony w przynajmniej jeden bimetaliczny zawór termiczny, w komorze (K) jest umieszczony pierwszy czujnik temperatury (T1), w obszarze (H) jest umieszczony drugi czujnik temperatury (T2), a ponadto układ podgrzewania jest zaopatrzony w układ poPL 236 938 Β1 miarowo-sterujący (M), połączony z pierwszym czujnikiem temperatury (T1), drugim czujnikiem temperatury (T2) oraz silnikiem (D), i zasilany z układu podtrzymującego zasilanie (C) zawierającego baterię superkondensatorów, połączonego z układem ładowania (Z) wyposażonym w złącze przystosowane do podłączania do zewnętrznych układów zasilających w trakcie ruchu krzesła, przy czym grzałka (G) jest połączona z układem ładowania (Z) oraz z układem podtrzymującym zasilanie (S) poprzez obwód zawierający sterowany klucz (L) połączony z układem pomiarowo-sterującym (M) a za pomocą układu pomiarowo-sterującego (M) odczytuje się temperaturę z pierwszego czujnika temperatury (T1) i drugiego czujnika temperatury (T2) i załącza się silnik (D) gdy odczyt temperatury z pierwszego czujnika temperatury (T1) jest większy od predefiniowanej wartości zaś odczyt z drugiego czujnika temperatury (T2) jest niższy od temperatury zadanej.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL430561A PL236938B1 (pl) | 2019-07-12 | 2019-07-12 | Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego |
EP20185380.1A EP3763591B1 (en) | 2019-07-12 | 2020-07-10 | Ski lift chair with heating susbsystem and control method for heating subsystem of ski lift chair |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL430561A PL236938B1 (pl) | 2019-07-12 | 2019-07-12 | Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL430561A1 PL430561A1 (pl) | 2019-12-02 |
PL236938B1 true PL236938B1 (pl) | 2021-02-22 |
Family
ID=68655125
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL430561A PL236938B1 (pl) | 2019-07-12 | 2019-07-12 | Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP3763591B1 (pl) |
PL (1) | PL236938B1 (pl) |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AT500789B1 (de) * | 2004-09-15 | 2011-10-15 | Innova Patent Gmbh | Verfahren zum beheizen einer kabine einer seilbahnanlage, hierfür geeignete kabine und seilbahnanlage |
DE102006008256B9 (de) * | 2006-02-22 | 2010-07-15 | Thomas Bergmann | Schleppbügel für einen Schlepplift |
US7810434B2 (en) | 2007-05-16 | 2010-10-12 | Allison Flom | Heated ski lift |
ITMI20111824A1 (it) * | 2011-10-06 | 2013-04-07 | Rolic Invest Sarl | Unita' di trasporto per un impianto di trasporto a fune, impianto di trasporto a fune comprendente detta unita' di trasporto e metodo per riscaldare un'unita' di trasporto di un impianto di trasporto a fune |
NZ730217A (en) | 2014-09-25 | 2022-07-29 | Alpine Media | Methods and device for providing energy to systems on mobile units |
-
2019
- 2019-07-12 PL PL430561A patent/PL236938B1/pl unknown
-
2020
- 2020-07-10 EP EP20185380.1A patent/EP3763591B1/en active Active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP3763591B1 (en) | 2022-03-09 |
EP3763591A1 (en) | 2021-01-13 |
PL430561A1 (pl) | 2019-12-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3110633A (en) | Temperature-sustaining apparatus for automobiles | |
US6290142B1 (en) | Cogeneration apparatus | |
CA2708182C (en) | Solar panel motor oil heating system, product and method | |
CN105555585B (zh) | 蓄电系统 | |
US20200208886A1 (en) | Device for storing temperature-controlled fluids | |
JP5642109B2 (ja) | 熱供給装置 | |
ES2889725T3 (es) | Sistema para la generación de agua caliente | |
CN101885313A (zh) | 电动汽车热管理系统 | |
WO2011137111A1 (en) | Maintenance-free thermal management battery pack system | |
WO2008151659A2 (en) | System and method for equalizing state of charge in a battery system | |
JP2017533404A (ja) | 熱電併給装置および熱電併給方法 | |
JP2019126170A (ja) | 二次電池の温度管理システムおよび温度管理方法 | |
CN105720324B (zh) | 一种动力电池保暖加热系统及控制方法 | |
KR20120131623A (ko) | 태양광을 이용한 자동차 실내온도 조절장치 | |
PL236938B1 (pl) | Wyciągowe krzesło narciarskie wyposażone w układ podgrzewania oraz sposób sterowania układem podgrzewania wyciągowego krzesła narciarskiego | |
WO2018211263A1 (en) | Heat and power generation and storage system | |
US11480366B2 (en) | Solar water heating system | |
KR101419556B1 (ko) | 열전현상을 이용한 자가 온도조절 전기자동차용 배터리팩 | |
CN211032147U (zh) | 电池换热系统及电动汽车 | |
RU140018U1 (ru) | Устройство для обогрева аккумуляторных батарей | |
JP2013256255A (ja) | 電気自動車の暖房装置 | |
JP6184880B2 (ja) | 太陽光太陽熱利用システムの制御装置、太陽光太陽熱利用システム、および太陽光太陽熱利用システムの制御方法 | |
GB2577231A (en) | Power supply apparatus and method | |
AU2017261406B2 (en) | Forced air thermal energy storage system | |
JP5663697B2 (ja) | 熱供給装置 |