PL236810B1 - Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika - Google Patents

Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika Download PDF

Info

Publication number
PL236810B1
PL236810B1 PL427135A PL42713518A PL236810B1 PL 236810 B1 PL236810 B1 PL 236810B1 PL 427135 A PL427135 A PL 427135A PL 42713518 A PL42713518 A PL 42713518A PL 236810 B1 PL236810 B1 PL 236810B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
channel
rod
articles
cartridge according
container
Prior art date
Application number
PL427135A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427135A1 (pl
Inventor
Robert ZADĘCKI
Robert Zadęcki
Krzysztof SOTOWSKI
Krzysztof Sotowski
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL427135A priority Critical patent/PL236810B1/pl
Publication of PL427135A1 publication Critical patent/PL427135A1/pl
Publication of PL236810B1 publication Critical patent/PL236810B1/pl

Links

Landscapes

  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika.
W przemyśle tytoniowym powszechnie stosowane są urządzenia do przesyłania artykułów prętopodobnych, przy czym artykuły prętopodobne mogą być przesyłane w postaci przepływu masowego jak i w pojemnikach. W liniach produkcyjnych mają zastosowanie różnego rodzaju przenośniki, zasobniki i kanały. Wynalazek dotyczy zasobnika kanałowego, który może być stosowany między innymi w ładowaczach i rozładowywaczach pojemników na artykuły prętopodobne nazywanych kasetami. Wynalazek może być stosowany również w innych urządzeniach, w których czasowo przechowywane są artykuły prętopodobne, które są przekazywane do kolejnych stanowisk operacyjnych.
Stosowane w przemyśle tytoniowym ładowacze kaset pracują w sposób cykliczny, gdzie w jednym cyklu pracy napełniana jest jedna kaseta. Znane są ładowacze kaset do napełniania kaset jednokomorowych i wielokomorowych. Znane ładowacze kaset są wyposażone w zasobniki do przechowywania artykułów prętopodobnych i zespoły napełniające, które umożliwiają przepływ artykułów prętopodobnych z zasobnika do komory w przypadku kasety jednokomorowej lub do wielu komór kasety w przypadku kasety wielokomorowej.
Patent EP1955604B1 ujawnia ładowacz kaset przystosowany do napełniania kaset wielokomorowych, gdzie ładowacz jest wyposażony w wielokanałowy zasobnik i urządzenie napełniające posiadające sekcje dla poszczególnych kanałów zasobnika. Przegrody rozgraniczające kanały zasobnika są wykonane jako dwuścienne. Urządzenie napełniające jest wyposażone w dwa rzędy wałeczków, które mogą się obracać i przesuwać względem siebie, ponadto mogą wykonywać ruch posuwisto-zwrotny w kierunku poziomym. Urządzenie napełniające jest przystosowane do naprzemiennego uruchamiania i blokowania przepływu artykułów przez kanały zasobnika do komór kasety, przy czym urządzenie napełniające jest usytuowane poniżej kasety. Po zablokowaniu przepływu urządzenie napełniające podtrzymuje artykuły prętopodobne w kanałach zasobnika. Przedstawiony ładowacz kaset może być wykorzystany również do napełniania kasety jednokomorowej.
Patent EP2744358B1 również przedstawia ładowacz kaset przystosowany do napełniania kaset wielokomorowych wyposażony w wielokanałowy zasobnik na artykuły prętopodobne i urządzenie napełniające usytuowane poniżej tego zasobnika, urządzenie napełniające również posiada sekcje dla poszczególnych kanałów zasobnika. Przegrody ograniczające kanały zasobnika są wykonane jako dwuścienne, przy czym kanały zasobnika nie posiadają tylnej ściany.
Patent EP2645888B1 przedstawia ładowacz kasety wielosegmentowej, przy czym urządzenie napełniające zbudowane analogicznie jak w powyższych dokumentach dodatkowo może wykonywać ruch w pionie wzdłuż komór kasety wielokomorowej. Urządzenie napełniające w swoim górnym położeniu jest usytuowane poniżej zasobnika. Analogicznie urządzenie napełniające naprzemiennie uruchamia i blokuje przepływ artykułów prętopodobnych i podtrzymuje artykuły po zablokowaniu przepływu.
Dokument DE3103836A1 przedstawia ładowacz kaset do napełniania kasety jednokomorowej. Ładowacz kaset jest wyposażony w zasobnik jednokomorowy i urządzenie napełniające zbudowane analogicznie jak opisano powyżej. Urządzenie napełniające jest usytuowane poniżej zasobnika.
Patent EP2079327B1 przedstawia sposób opróżniania zasobnika kanałowego, w którym poszczególne kanały są opróżniane kolejno jeden za drugim, przy czym przesuwna gardziel, przez którą opróżniane są kanały jest usytuowana poniżej zasobnika.
W znanych zasobnikach kanałowych wyposażonych w urządzenia napełniające zachodzi ryzyko, że artykuły prętopodobne zostają chwycone przez urządzenie napełniające tak, że częściowo wystają poza urządzenie napełniające, przy czym zostają uszkodzone, a ponadto mogą wypaść w niekontrolowany sposób zakłócając proces napełniania kaset.
Istotą wynalazku jest zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, w którym przepływ artykułów prętopodobnych przez kanały zasobnika jest realizowany w postaci przepływu masowego pod wpływem siły grawitacji, zawierający: co najmniej dwa kanały do przechowywania artykułów prętopodobnych, przy czym kanał jest zaopatrzony we wlot i wylot artykułów prętopodobnych oraz ściany boczne. Kanał znajduje się między obszarami ograniczającymi, a obszar ograniczający zawiera element ograniczający, który posiada powierzchnię boczną, która ogranicza przestrzeń kanału. Zasobnik zawiera ruchome elementy podtrzymujące dostosowane do zmiany swojej konfiguracji z konfiguracji otwartej do konfiguracji zamkniętej i odwrotnie, przy czym w konfiguracji otwartej możliwy jest przepływ artykułów prętopodobnych przez kanały, a w konfiguracji zamkniętej przepływ artykułów prętopodobnych przez kanały jest
PL 236 810 B1 zablokowany. Zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden ruchomy element podtrzymujący w konfiguracji otwartej zajmuje położenie przynajmniej częściowo w obszarze ograniczającym, a w konfiguracji zamkniętej zajmuje położenie przynajmniej częściowo wewnątrz kanału.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera dwa elementy podtrzymujące, które w konfiguracji otwartej zajmują położenie przynajmniej częściowo w sąsiadujących obszarach ograniczających, a w konfiguracji zamkniętej zajmują położenie przynajmniej częściowo w kanale między sąsiadującymi obszarami ograniczającymi.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że szerokość obszaru ograniczającego jest mniejsza od szerokości kanału, w szczególności szerokość obszaru ograniczającego zawiera się w przedziale od 10% do 50% szerokości kanału.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że element podtrzymujący mieści się wewnątrz ścian bocznych.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że element podtrzymujący mieści się w całości w obszarze ograniczającym.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący ma postać wycinka powierzchni walcowej.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący posiada rolkę prowadzącą.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący ma postać pręta.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący jest dostosowany do wykonywania ruchu wahliwego.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący jest dostosowany do wykonywania ruchu liniowego.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący w konfiguracji otwartej jest usytuowany przynajmniej częściowo wewnątrz elementu ograniczającego.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że ruchomy element podtrzymujący w konfiguracji otwartej jest usytuowany przynajmniej częściowo pod elementem ograniczającym.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że do elementu ograniczającego jest zamocowany element kierujący wykonany z tkaniny, tworzywa sztucznego, siatki metalowej.
Ponadto zasobnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że tym, że kanał ma stałą objętość.
Istotą wynalazku jest również ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi obejmujący przenośnik pustych pojemników, zespół przemieszczania wypełnianego pojemnika, przenośnik wypełnionych pojemników, zasobnik masowy artykułów prętopodobnych, który charakteryzuje się tym, że jest wyposażony w zasobnik kanałowy według wynalazku.
Istotą wynalazku jest również wyładowywacz do opróżniania pojemnika z artykułów prętopodobnych obejmujący przenośnik wypełnionych pojemników, zespół manipulujący do obracania wypełnionego pojemnika, przenośnik pustych pojemników, charakteryzujący się tym, że jest wyposażony w zasobnik kanałowy według wynalazku.
Zasobnik kanałowy według wynalazku zapewnia bardzo efektywne napełnianie kaset, gdzie wyeliminowane zostało ryzyko uszkadzania artykułów i niekontrolowanego wypadania artykułów z urządzenia napełniającego.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia zasobnik kanałowy dla kasety wielokomorowej;
Fig. 2 przedstawia zasobnik kanałowy dla kasety jednokomorowej;
Fig. 3, 4, 5 przedstawiają przykłady wykonania elementów podtrzymujących ukształtowanych walcowo;
Fig. 6 przedstawia przykład wykonania elementów podtrzymujących ukształtowanych walcowo wyposażonych w rolki prowadzące;
Fig. 7 przedstawia przykład wykonania elementów podtrzymujących ukształtowanych walcowo, przy czym w kanale znajdują się elementy kierunkujące;
Fig. 8 przedstawia przykład wykonania elementów podtrzymujących ukształtowanych walcowo, przy czym w kanale znajduje się wałek obrotowy;
PL 236 810 B1
Fig. 9 przedstawia przykład wykonania pojedynczego elementu podtrzymującego ukształtowanego walcowo;
Fig. 10, 11, 12 przedstawiają przykłady wykonania elementów podtrzymujących w postaci prętów;
Fig. 13 przedstawia przykład wykonania elementów podtrzymujących w postaci płaskich sprężyn;
Fig. 14 przedstawia ładowacz kaset wielokomorowych;
Fig. 15 przedstawia wyładowywacz kaset jednokomorowych;
Fig. 16 przedstawia zasobnik kanałowy wyładowywacza z Fig. 15.
Fig. 1 przedstawia zasobnik kanałowy 1 posiadający kanały 2 i kasetę wielokomorową 3 w położeniu takim jak w momencie rozpoczęcia napełniania kasety wielokomorowej 3 artykułami prętopodobnymi 4, przy czym kanały 2 zostały pokazane bez elementów podtrzymujących, które służą do uruchamiania lub blokowania artykułów prętopodobnych w kanałach 2, tzn. pełnią funkcję taką jak urządzenie napełniające w ładowaczach kaset znanych ze stanu techniki i zostaną omówione w dalszej części opisu. Artykuły prętopodobne 4 są dostarczane do zasobnika kanałowego 1 od góry przez wloty 2A, przy czym pokazano jedynie przykładowe artykuły prętopodobne 4 w kanałach 2 zasobnika kanałowego 1 i powyżej zasobnika 1. Kanał 2 jest zdefiniowany tj. ograniczony po bokach przez strefy ograniczające 6. Strefa ograniczająca 6 między sąsiadującymi kanałami 2 obejmuje element ograniczający 7 w postaci dwóch ścian 8 i 9. Skrajna strefa ograniczająca 6' po lewej stronie obejmuje element ograniczający 7' w postaci ściany 9'. Skrajna strefa ograniczająca 6'' po prawej stronie obejmuje element ograniczający 7'' w postaci ściany 8'. Kanał 2 jest ograniczony po bokach przez powierzchnie 8A, 9A ścian 8, 8', 9, 9' elementów ograniczających 7, 7', 7''. Kanał 2 posiada wlot 2A, przez który artykuły prętopodobne są dostarczane do kanału 2 i wylot 2B, przez który artykuły prętopodobne są wprowadzane do komór 3A kasety wielokomorowej 3. Artykuły prętopodobne 4, które są dostarczane do zasobnika kanałowego 1 zgromadzone są w niepokazanym zasobniku ponad wlotami 2A kanałów 2. W pokazanym położeniu kasety 3 dno komory 3A kasety wielokomorowej 3 jest usytuowane tuż pod wylotem 2B kanału 2.
Fig. 2 przedstawia zasobnik kanałowy 1' posiadający kanały 2 i kasetę jednokomorową 10 w położeniu takim jak w momencie rozpoczęcia napełniania kasety jednokomorowej 10 artykułami prętopodobnymi 4, przy czym kanały 2 zostały pokazane bez elementów podtrzymujących, które służą do uruchamiania lub blokowania artykułów prętopodobnych w kanałach 2. Kanał 2 jest zdefiniowany tj. ograniczony po bokach przez strefy ograniczające 6. Strefa ograniczająca 6 między sąsiadującymi kanałami 3 obejmuje element ograniczający 11, w postaci pojedynczej ściany. Skrajna strefa ograniczająca 6', 6'' również obejmuje element ograniczający 11 w postaci pojedynczej ściany. Kanał 2 jest ograniczony po bokach przez powierzchnie 11 A, 11B elementów ograniczających 11. Kanał 2 posiada wlot 2A i wylot 2B. Artykuły prętopodobne 4, które są dostarczane do zasobnika kanałowego 2 zgromadzone są ponad wlotami 2A kanałów 2. Wyloty 2B są skierowane do wnętrza komory 10A kasety jednokomorowej 10.
Zasobnik kanałowy według wynalazku jest wyposażony w elementy podtrzymujące, które pełnią funkcję znanych ze stanu techniki urządzeń napełniających, przy czym mogą one przyjmować konfigurację otwartą, w której artykuły prętopodobne płyną w dół wzdłuż kanałów zasobnika do napełnianej kasety oraz konfigurację zamkniętą, w której artykuły prętopodobne są blokowane w kanałach zasobnika.
Fig. 3 przedstawia dwa sąsiadujące kanały 2 zasobnika kanałowego 1 do napełniania kasety wielokomorowej 3. Zasobnik kanałowy 1 jest wyposażony w obrotowe elementy podtrzymujące 20, 21, które są pokazane w konfiguracji zamkniętej tzn. elementy podtrzymujące 20, 21 blokują artykuły prętopodobne 4 w kanale 3. Elementy podtrzymujące 20, 21 mają postać wycinków powierzchni walcowej. W konfiguracji zamkniętej elementy podtrzymujące 20, 21 zajmują położenie częściowo w kanale 2, a częściowo w łukowych rowkach 22, 23 wykonanych w ścianach 8, 9 elementu ograniczającego 7 tzn. zajmują położenie częściowo w obszarze ograniczającym 6 i częściowo w kanale 2, przy czym elementy podtrzymujące 20, 21 mogą być całkowicie wsunięte do kanału 2. Fig. 4 przedstawia dwa sąsiadujące kanały 2 zasobnika kanałowego 1' do napełniania kasety jednokomorowej 10, przy czym kaseta jednokomorowa 10 nie została pokazana. Jak pokazano na Fig. 5 w konfiguracji otwartej elementy podtrzymujące 20, 21 są całkowicie wsunięte do rowków 22, 23, czyli są całkowicie usytuowane w obszarze ograniczającym 6 wewnątrz ścian 8, 9 elementu ograniczającego 7. Elementy podtrzymujące 20, 21
PL 236 810 B1 mogą wystawać częściowo do wnętrza kanału 2, co może ułatwić późniejszą zmianę konfiguracji z otwartej na zamkniętą. Elementy podtrzymujące 20, 21 mogą wykonywać ruchy wahliwe tak, aby blokować przepływ artykułów prętopodobnych 4 symetrycznie z dwóch stron. Elementy podtrzymujące 20, 21 mogą wykonywać ruchy wahliwe tak, aby asymetrycznie zamykać przepływ artykułów prętopodobnych 4 tak jak pokazano na Fig. 6, ponadto mogą poruszać się z różnymi prędkościami w czasie zmiany konfiguracji, przy czym przy zmianie konfiguracji z zamkniętej na otwartą i z otwartej na zamkniętą mogą poruszać się z różnymi prędkościami. Elementy podtrzymujące 20, 21 mogą wykonywać ruchy wahliwie-zwrotne przed osiągnięciem docelowego położenia. Elementy podtrzymujące 20, 21 mogą być usytuowane na dowolnej wysokości w kanale 2, przy czym korzystnie są usytuowane w dolnej części kanału, jak najbliżej wylotu 2B tak, aby artykuły prętopodobne 4 były podawane do kasety z jak najmniejszej wysokości.
W przykładzie wykonania pokazanym na Fig. 3 szerokość d1 kanału 2 jest większa od szerokości d2 obszaru ograniczającego 6. Testy wykazały poprawność działania elementów podtrzymujących tzn. skuteczną zmianę konfiguracji z zamkniętej na otwartą i odwrotnie, gdy szerokość d2 stanowiła 10%, 20%, 25%, 30% i 50% szerokości d1. Zbadano również przypadki w których d2 wynosiło ponad 50% szerokości d1, niemniej takie rozwiązania cechuje niewielka wydajność. Gdy szerokość d2 stanowi 20% szerokości d1, przepływ artykułów prętopodobnych przez kanały jest najwolniejszy. Artykuły prętopodobne 4 takie jak sztabki filtrowe i papierosy są owinięte w różnego rodzaju materiały osłonowe, przy czym wykazują one dużą zmienność współczynnika tarcia artykułów względem siebie. Artykuły prętopodobne 4 o niskim współczynniku tarcia mogą być podawane wąskim kanałem do szerokich komór kasety wielokomorowej tak jak pokazano na Fig. 3a. Elementy podtrzymujące w lewym kanale 2 są w konfiguracji otwartej, natomiast elementy podtrzymujące w prawym kanale są w konfiguracji zamkniętej. W pokazanym przykładzie szerokość d1 kanału 2 i szerokość d2 obszaru ograniczającego 6 mają wartości zbliżone do siebie, przy czym możliwe jest zbudowanie zasobnika kanałowego takiego, w którym szerokość d1 stanowi 20% szerokości d2. W zasobniku, w którym zastosowane są takie proporcje, przepływ artykułów prętopodobnych 4 przez kanały jest najszybszy, przy czym w rozszerzonym wylocie 2B kanału 2, gdzie element ograniczający jest wyposażony w ścięcia 5, przepływ artykułów prętopodobnych 4 ma mniejszą prędkość. Dzięki zastosowaniu ścięć 5 artykuły prętopodobne zostają równomiernie rozprowadzone na szerokości kanału.
Elementy podtrzymujące 20, 21 mogą być wyposażone w wałki 24 (Fig. 4), które ułatwiają wprowadzanie elementów podtrzymujących 20, 21 pomiędzy artykuły prętopodobne 4. Elementy podtrzymujące 20, 21 mogą być wyposażone w rolki prowadzące 25 (Fig. 6) o średnicy zbliżonej do średnicy artykułów prętopodobnych 4, przy czym rolki prowadzące 25 mogą być wykonane jako obrotowe i mogą posiadać napęd do obracania nimi w czasie zmiany konfiguracji, co ułatwia przemieszczanie elementów podtrzymujących 20, 21 w czasie zmiany konfiguracji zarówno z otwartej na zamkniętą jak i odwrotnie. Ponadto obrotowe rolki prowadzące 25 powodują, że artykuły prętopodobne 4, które mogą zostać ściśnięte między rolkami 25 zostaną spomiędzy rolek 25 usunięte.
Kanał 2 zasobnika kanałowego może być dodatkowo wyposażony w elementy kierunkujące 26 pokazane na Fig. 7, przy czym w lewym kanale elementy podtrzymujące 20, 21 zajmują położenie w konfiguracji otwartej, a w prawym kanale w konfiguracji zamkniętej. Elementy kierunkujące 26 mają za zadanie tworzyć łagodnie uformowane prowadnice boczne dla artykułów prętopodobnych w czasie zmiany konfiguracji elementów podtrzymujących 20, 21. Elementy kierunkujące 26 tworzą powierzchnie o krzywiznach, które mają promienie umożliwiające płynne przemieszczanie się artykułów prętopodobnych, ponadto przemieszczające się artykuły prętopodobne nie są uszkadzane. Jak pokazano w prawym kanale 2 na Fig. 7, elementy podtrzymujące 20, 21 nie muszą się stykać, żeby zamknąć przepływ artykułów, ponieważ zamknięcie jest dokonywane przez elementy kierunkujące 26 i nie powstaje ryzyko, że artykuł, który wsunął się między końcówki elementów podtrzymujących 20, 21 zostan ie zgnieciony. Generalnie elementy kierunkujące 26 umożliwiają delikatne obchodzenie się z artykułami prętopodobnymi w zasobniku kanałowym. Elementy kierunkujące 26 są wykonane jako elementy podatne tzn. dają się odkształcić pod wpływem ciężaru artykułów prętopodobnych w kanale, przykładowo mogą być wykonane z tkaniny, tworzywa sztucznego, siatki metalowej lub innego materiału zapewniającego delikatne prowadzenie artykułów prętopodobnych.
Fig. 8 przedstawia przykład wykonania, w którym kanał 2 zasobnika 1 jest wyposażony w obrotowy wałek 27, który w czasie zmiany konfiguracji elementów podtrzymujących 20, 21 z otwartej na zamkniętą obraca się, co wpływa na płynny przepływ artykułów prętopodobnych 4 i eliminuje sytuacje, w których artykuły prętopodobne są ściskane między końcówkami elementów podtrzymujących 20, 21,
PL 236 810 B1 które obracają się wokół osi 28. Wałek 27 jest usytuowany centralnie w kanale 2. Wałek 27 może mieć własny mechanizm napędowy i obracać się naprzemiennie w przeciwnych kierunkach w czasie zmiany konfiguracji, co ma znaczenie przede wszystkim przy zmianie konfiguracji z otwartej na zamkniętą. W lewym kanale 2 w konfiguracji otwartej elementy podtrzymujące 20, 21 zajmują położenie w ścianach 8, 9, natomiast w prawym kanale 2 w konfiguracji zamkniętej są dosunięte z pewnym luzem do wałka 27. W tym przykładzie wykonania istnieje możliwość zastosowania elementów kierunkujących 26 analogicznie do poprzedniego przykładu wykonania.
W przykładzie wykonania pokazanym na Fig. 9 kanał 2 jest wyposażony w jeden walcowo ukształtowany element podtrzymujący 29 zamocowany obrotowo, który w konfiguracji otwartej zajmuje położenie w rowku 30 w ścianie 8, tzn. w obszarze ograniczającym 6, natomiast w konfiguracji zamkniętej zajmuje położenie w kanale 2.
Fig. 10 przedstawia przykład wykonania zasobnika kanałowego 1 dla kasety wielokomorowej 3, w którym zastosowano elementy podtrzymujące 31,32, które mają postać prętów równoległych do ścian 8, 9, przy czym do ścian 8, 9 zamocowane są elementy kierunkujące 26. Pręt 31 jest zamocowany do obrotowego mechanizmu napędowego (niepokazany na rysunku) i ma możliwość wykonania około % obrotu wokół osi 33 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast pręt 32 również zamocowany obrotowo ma możliwość wykonania około % obrotu wokół osi 34 w kierunku ruchu wskazówek zegara. Elementy podtrzymujące 31, 32 poruszają się po torach 35, 36, pokazane elementy podtrzymujące 31,32 mają przekrój kołowy, przy czym mogą mieć dowolny inny przekrój, przykładowo półkolisty. Lewy kanał 2 przedstawia elementy podtrzymujące 31,32 w konfiguracji otwartej, natomiast prawy kanał 2 przedstawia elementy podtrzymujące 31, 32 w konfiguracji zamkniętej. W konfiguracji otwartej elementy podtrzymujące 31,32 zajmują położenie w obrębie obszaru ograniczającego 6 poniżej elementu ograniczającego 7, w konfiguracji zamkniętej elementy podtrzymujące 31,32 zajmują położenie w kanale 2. Przy zmianie konfiguracji z otwartej w zamkniętą elementy kierunkujące 26 układają się łukowo pod naciskiem artykułów prętopodobnych. Zbliżony przykład wykonania pokazany jest na Fig. 11, gdzie pręty również poruszają się po łukowych torach 35, 36, przy czym są one inaczej usytuowane, a elementy podtrzymujące 31, 32 w konfiguracji otwartej zajmują położenie w zagłębieniach 37 w ścianach 8, 9 w obszarach ograniczających. Elementy kierunkujące 26 są zamocowane do sprężyn 46, co zapewnia napinanie elementów kierunkujących 26 w konfiguracji zamkniętej.
Fig. 12 przedstawia przykład wykonania zasobnika kanałowego 1' dla kasety jednokom orowej 10, w którym zastosowano elementy podtrzymujące 38, 39, które mają postać prętów równoległych do ścian 11, przy czym do ścian 11 zamocowane są elementy kierunkujące 26. Pręt 38 jest zamocowany do liniowego mechanizmu napędowego (niepokazany na rysunku) i porusza się po torze 40, natomiast pręt 39 również zamocowany suwliwie liniowo porusza się po torze 41. Elementy podtrzymujące 38, 39 mają przekrój półkolisty, przy czym możliwy jest dowolny inny przekrój. Lewy kanał 2 przedstawia elementy podtrzymujące 38, 39 w konfiguracji otwartej, natomiast prawy kanał 2 przedstawia elementy podtrzymujące 38, 39 w konfiguracji zamkniętej. W konfiguracji otwartej elementy podtrzymujące 38, 39 zajmują położenie w obrębie obszaru ograniczającego 6 poniżej elementu ograniczającego 11, w konfiguracji zamkniętej elementy podtrzymujące 38, 39 zajmują położenie w kanale 2. Przy zmianie konfiguracji z otwartej w zamkniętą elementy kierunkujące 26 układają się łukowo pod naciskiem artykułów prętopodobnych 4.
Fig. 13 przedstawia przykład wykonania zasobnika kanałowego 1' dla kasety jednokomorowej 10, w którym zastosowano elementy podtrzymujące 42, 43, które mają postać płaskich elementów wykonanych z materiału sprężystego, które w stanie swobodnym są ukształtowane łukowato. Elementy podtrzymujące 42, 43 są umieszczone w kanałach 44, 45, przy czym niepokazany liniowy mechanizm napędowy przemieszcza elementy podtrzymujące 42, 43 wzdłuż kanałów 44, 45, na rysunku góra-dół. Część elementu podtrzymującego 42, 43 wysunięta z kanału 44, 45 ma swój normalny tzn. łukowaty kształt, część elementu podtrzymującego 42, 43 w kanale 44, 45 pozostaje płaska. W lewym kanale 2 elementy podtrzymujące 42, 43 mają konfigurację otwartą, są wysunięte ze ścian 11 w małym stopniu i zajmują położenie w obszarze ograniczającym 6. W prawym kanale 2 elementy podtrzymujące 42, 43 mają konfigurację zamkniętą są wysunięte w stopniu pozwalającym na zablokowanie artykułów prętopodobnych 4 w kanale 2, są częściowo wsunięte do kanału 2.
Wszystkie przedstawione przykłady wykonania zasobnika mogą być stosowane zarówno do kaset jednokomorowych jak i do kaset wielokomorowych. W przedstawionych przykładach wykonania kanały mają taką samą objętość, przy czym możliwe jest zbudowanie zasobnika wyposażonego w kanały
PL 236 810 B1 o różnej objętości. Kanały w zasobniku mają stałą objętość, dzięki czemu przepływ artykułów prętopodobnych przez kanały może być realizowany bez zaburzeń. Działanie elementów podtrzymujących nie ma wpływu na objętość kanału, tzn. objętość kanału nie zmienia się przy zmianie konfiguracji z zamkniętej na otwartą i odwrotnie.
Przykładowy ładowacz kaset wielokomorowych został przedstawiony na Fig. 14. Ładowacz jest wyposażony w przenośnik pustych kaset 50, zespół przemieszczania wypełnianego pojemnika (nie widoczny na rysunku), przenośnik wypełnionych kaset 51, podajnik 52 artykułów prętopodobnych, zasobnik 53, który obejmuje obszar przyjmujący 54 oraz zasobnik kanałowy 1 do napełniania kasety wielokomorowej 3. Zasobnik kanałowy 1 został pokazany w uproszczeniu.
Przykładowy wyładowywacz kaset jednokomorowych został przedstawiony na Fig. 15. Wyładowywacz jest wyposażony w przenośnik wypełnionych kaset 60, zespół manipulujący 61 do obracania wypełnionej kasety, zasobnik 62, który obejmuje zasobnik kanałowy 1' (pokazany w uproszczeniu na Fig. 16), do opróżniania kasety jednokomorowej 10 oraz przenośnik pustych kaset 63. W pokazanym przykładzie wykonania artykuły prętopodobne są podawane do przenośnika 64 w taki sposób, że w kolejnych kanałach następuje zmiana konfiguracji elementów podtrzymujących z zamkniętej na otwartą, a wlot 65 przenośnika 64 jest przesuwany pod kolejne kanały zasobnika 1'.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zasobnik kanałowy (1, 1') na artykuły prętopodobne (4), w którym przepływ artykułów prętopodobnych (4) przez kanały (2) zasobnika jest realizowany w postaci przepływu masowego pod wpływem siły grawitacji, zawierający:
    co najmniej dwa kanały (2) do przechowywania artykułów prętopodobnych (4), przy czym kanał jest zaopatrzony we wlot (2A) i wylot (2B) artykułów prętopodobnych oraz ściany boczne (8, 9), przy czym kanał (2) znajduje się między obszarami ograniczającymi (6), a obszar ograniczający (6) zawiera element ograniczający (7, 11), który posiada powierzchnię boczną, która ogranicza przestrzeń kanału (2), oraz ruchome elementy podtrzymujące dostosowane do zmiany swojej konfiguracji z konfiguracji otwartej do konfiguracji zamkniętej i odwrotnie, przy czym w konfiguracji otwartej możliwy jest przepływ artykułów prętopodobnych (4) przez kanały (2), a w konfiguracji zamkniętej przepływ artykułów prętopodobnych (4) przez kanały (2) jest zablokowany, znamienny tym, że co najmniej jeden ruchomy element podtrzymujący w konfiguracji otwartej zajmuje położenie przynajmniej częściowo w obszarze ograniczającym (6), a w konfiguracji zamkniętej zajmuje położenie przynajmniej częściowo wewnątrz kanału (2).
  2. 2. Zasobnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera dwa elementy podtrzymujące, które w konfiguracji otwartej zajmują położenie przynajmniej częściowo w sąsiadujących obszarach ograniczających (6), a w konfiguracji zamkniętej zajmują położenie przynajmniej częściowo w kanale (2) między sąsiadującymi obszarami ograniczającymi (6).
  3. 3. Zasobnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że szerokość obszaru ograniczającego (d2) jest mniejsza od szerokości (d1) kanału (2), w szczególności szerokość obszaru ograniczającego zawiera się w przedziale od 10% do 50% szerokości kanału (2).
  4. 4. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 3 , znamienny tym, że element podtrzymujący mieści się wewnątrz ścian bocznych (8, 9).
  5. 5. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 4, znamienny tym, że element podtrzymujący mieści się w całości w obszarze ograniczającym.
  6. 6. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 albo 5, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący (20, 21,29) ma postać wycinka powierzchni walcowej.
  7. 7. Zasobnik według zastrz. 6, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący (20, 21) posiada rolkę prowadzącą (25).
  8. 8. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 5, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący (31,32, 38, 39) ma postać pręta.
  9. 9. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 8, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący (20, 21,29, 31,32) jest dostosowany do wykonywania ruchu wahliwego.
    PL 236 810 B1
  10. 10. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 8, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący (37, 38) jest dostosowany do wykonywania ruchu liniowego.
  11. 11. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 10, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący w konfiguracji otwartej jest usytuowany przynajmniej częściowo wewnątrz elementu ograniczającego (7, 11).
  12. 12. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 10, znamienny tym, że ruchomy element podtrzymujący (31,32, 38, 39) w konfiguracji otwartej jest usytuowany przynajmniej częściowo pod elementem ograniczającym (7, 11).
  13. 13. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 12, znamienny tym, że do elementu ograniczającego jest zamocowany element kierujący (26) wykonany z tkaniny, tworzywa sztucznego, siatki metalowej.
  14. 14. Zasobnik według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 13, znamienny tym, że kanał (2) ma stałą objętość.
  15. 15. Ładowacz do napełniania pojemnika (3, 10) artykułami prętopodobnymi (4) obejmujący przenośnik (51) pustych pojemników, zespół przemieszczania wypełnianego pojemnika, przenośnik wypełnionych pojemników (52), zasobnik masowy artykułów prętopodobnych, znamienny tym, że jest wyposażony w zasobnik kanałowy według jednego z zastrzeżeń od 1 do 14.
  16. 16. Wyładowywacz do opróżniania pojemnika (3, 10) z artykułów prętopodobnych (4) obejmujący przenośnik wypełnionych pojemników, zespół manipulujący do obracania wypełnionego pojemnika, przenośnik pustych pojemników, znamienny tym, że jest wyposażony w zasobnik kanałowy według jednego z zastrzeżeń od 1 do 15.
PL427135A 2018-09-21 2018-09-21 Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika PL236810B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427135A PL236810B1 (pl) 2018-09-21 2018-09-21 Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427135A PL236810B1 (pl) 2018-09-21 2018-09-21 Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427135A1 PL427135A1 (pl) 2020-03-23
PL236810B1 true PL236810B1 (pl) 2021-02-22

Family

ID=69888888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427135A PL236810B1 (pl) 2018-09-21 2018-09-21 Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236810B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427135A1 (pl) 2020-03-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL226406B1 (pl) Urządzenie,stacja oraz sposób napełniania pod wpływem siły grawitacji zespołu magazynującego
KR101389957B1 (ko) 약제 구분 장치
EP1551711B1 (en) Device for guiding objects into containers
PL212815B1 (pl) Urzadzenie do rozladowywania wypelnionych elementami pretopodobnymi kaset wielosegmentowych stosowanych w przemysle tytoniowym
US4872543A (en) Conveyor system for rod-like articles
CN105595414B (zh) 输送烟草加工行业棒形制品的产品材料流的系统和方法
JP2008195458A (ja) 棒状製品の容器への充填装置及びその方法
US3448846A (en) Apparatus for assembling batches of rod-shaped articles
RU2555164C2 (ru) Устройство перемещения материалов
US5743067A (en) Device for loading storage containers for elongated articles
PL236810B1 (pl) Zasobnik kanałowy na artykuły prętopodobne, ładowacz do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi i wyładowywacz do opróżniania takiego pojemnika
EP3626086B1 (en) Channel hopper for rod-like articles, filler for loading a container with rod-like articles, and unloader for emptying of such container
CN108216748B (zh) 投入机
KR101974474B1 (ko) 어체 정량 투입기
EP3801074B1 (en) Filler of rod-like articles of the tobacco industry
US10779562B2 (en) Method of emptying trays filled with rod-shaped articles of the tobacco industry
PL234279B1 (pl) Sposób opróżniania pojemników napełnionych artykułami prętopodobnymi wytwarzanymi w przemyśle tytoniowym
RU2370418C2 (ru) Гравитационный накопитель для цилиндрической тары
CN117320965A (zh) 用于计数和卸载药物制品的装置
US3834583A (en) Apparatus for sorting rod-like articles
PL236994B1 (pl) Sposób opróżniania pojemnika wypełnionego artykułami prętopodobnymi wytwarzanymi w przemyśle tytoniowym
CN117295662A (zh) 一种将预定数量的药物制品罐装瓶子的方法以及用于实现该方法的设备
CN108726199A (zh) 清空填充有烟草业中制造的杆状物品的容器的方法
PL242868B1 (pl) System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego
JP2011016541A (ja) 包装袋の計数集積装置