PL236758B1 - Stopień składany - Google Patents
Stopień składany Download PDFInfo
- Publication number
- PL236758B1 PL236758B1 PL400624A PL40062412A PL236758B1 PL 236758 B1 PL236758 B1 PL 236758B1 PL 400624 A PL400624 A PL 400624A PL 40062412 A PL40062412 A PL 40062412A PL 236758 B1 PL236758 B1 PL 236758B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- platform
- supports
- step according
- telescopic
- angle
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60R—VEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B60R3/00—Arrangements of steps or ladders facilitating access to or on the vehicle, e.g. running-boards
- B60R3/02—Retractable steps or ladders, e.g. movable under shock
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
- Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
Abstract
Stopień składany znajdujący zastosowanie do załadunku i rozładunku bagażników dachowych samochodów osobowych charakteryzuje się tym, że ma platformę (1) połączoną obrotowo bądź rozłącznie z co najmniej jednym usytuowanym z jednej strony krótszego boku platformy (1) wspornikiem (2), a ponadto stopień zaopatrzony jest w blokadę położenia roboczego platformy (1) względem wsporników (2) tak, aby w położeniu roboczym kąt pomiędzy platformą (1) a wspornikami (2) mieścił się w zakresie 90-130°.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stopień/podest składany znajdujący zastosowanie do załadunku i rozładunku bagażników dachowych samochodów osobowych.
Znane podesty składane posiadają zazwyczaj platformę wspartą na mocowanych rozłącznie do platformy nogach. Przykładowo, znany z opisu polskiego wzoru użytkowego nr 65275 podest sceniczny ma płytę platformy osadzoną na czworobocznej ramie, wspartej na czterech teleskopowych nogach połączonych rozłącznie z ramą przy pomocy obejm dokręcanych śrubami.
Wysokość obecnie eksploatowanych samochodów osobowych, zwłaszcza coraz bardziej popularnych samochodów typu wan, miniwan czy też suv, uniemożliwia w praktyce wygodny załadunek i rozładunek dachowych bagażników samochodowych przez osoby o przeciętnym wzroście. Obsługa bagażników, zarówno otwartych jak i zamykanych, w których często przewożony jest sprzęt sportowy, na przykład rowery czy też narty, jest kłopotliwa, wymaga korzystania z progu samochodu jako podpory dla stóp osoby obsługującej bagażnik i pracy w niewygodnej pozycji. Wykorzystanie znanych podestów składanych do obsługi samochodowych bagażników dachowych stwarza problemy, zwłaszcza transport takich podestów w samochodzie jest problemem.
Celem wynalazku jest opracowanie prostego w konstrukcji i łatwego do przewozu stopnia składanego ułatwiającego obsługę samochodowych bagażników dachowych.
Stopień składany posiadający platformę i wsporniki, według istoty wynalazku, charakteryzuje się tym, że ma platformę połączoną obrotowo bądź rozłącznie z co najmniej jednym usytuowanym z jednej strony krótszego boku platformy wspornikiem, a ponadto stopień zaopatrzony jest w blokadę położenia roboczego platformy względem wsporników tak, aby w położeniu roboczym kąt pomiędzy platformą a wspornikami mieścił się w zakresie 90-130°. Korzystnie, platforma ma postać płaskiego prostopadłościanu o podstawie prostokąta. Blokadę, korzystnie, stanowi linka łącząca platformę ze wspornikiem. Także korzystnie, stopień zaopatrzony jest w dwa wsporniki połączone poprzeczką. Ponadto i korzystnie, platforma wyposażona jest w otwory usytuowane na dłuższych, prostopadłych do powierzchni platformy i w pobliżu ich zakończenia bokach, w których usytuowany jest sworzeń, na którym, po obydwu stronach platformy zamocowane są obrotowo wsporniki, a sworzeń, z obydwu stron, wyposażony jest w usytuowane na zewnątrz wsporników elementy zabezpieczające w postaci zawleczek, a ponadto do boków i do każdego wspornika zamocowana jest obrotowo listwa blokująca, składająca się z dwóch jednakowych odcinków połączonych obrotowo. Korzystnie, wsporniki są wspornikami teleskopowymi o regulowanej wysokości, a ponadto i korzystnie wsporniki teleskopowe zakończone są stopami ze szpicem. Korzystnie, wsporniki teleskopowe połączone są wzajemnie ze sobą poprzeczką, do której trwale zamocowana jest linka, której drugi koniec zamocowany jest do platformy, przy czym długość linki jest dobrana tak, aby kąt pomiędzy platformą a wspornikami teleskopowymi mieścił się w zakresie 90-130°. Alternatywnie i korzystnie wsporniki teleskopowe połączone są wzajemnie ze sobą poprzeczką, a do spodniej części platformy zamocowane jest uchylnie ramię blokujące wyposażone w pobliżu drugiego końca w podłużny, otwarty otwór, w którym, w położeniu roboczym usytuowana jest poprzeczka łącząca wsporniki teleskopowe, przy czym długość ramienia blokującego jest dobrana tak, aby kąt pomiędzy platformą a wspornikami teleskopowymi mieścił się w zakresie 90-130°. Korzystnie, do platformy dołączone są trwale kształtki kątowe o kącie rozwarcia w zakresie 90-130°, przy czym wolna część kształtek kątowych stanowi profil o kształcie dostosowanym do kształtu wybrań w górnych fragmentach wsporników teleskopowych. Również korzystnie platforma połączona jest ze wspornikami teleskopowymi zamocowanymi od dołu platformy i w pobliżu jej krótszego boku, zawiasami, a ponadto wsporniki teleskopowe mają górną płaszczyznę usytuowaną względem osi wsporników teleskopowych pod kątem 90-130°.
Stopień, po jego rozłożeniu i wsparciu wolnego końca platformy o próg samochodu umożliwia łatwy dostęp do bagażnika dachowego samochodu, a jednocześnie, po złożeniu, zajmuje mało miejsca w bagażniku samochodu. Platforma i wsporniki stopnia mogą być wykonane z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, bądź kombinacji tych materiałów.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia stopień z pojedynczym wspornikiem i blokadą w postaci linki w rzucie aksonometrycznym, fig. 2 - ten sam stopień z dwoma wspornikami i blokadą w postaci linki w rzucie aksonometrycznym, fig. 3 - ten sam stopień z alternatywnym rozwiązaniem blokady, w rzucie aksonometrycznym, fig. 4 ten sam podest z kolejnym alternatywnym rozwiązaniem blokady w rzucie aksonometrycznym, zaś
PL 236 758 B1 fig. 5 - ten sam podest z następnym alternatywnym rozwiązaniem blokady w rzucie aksonometrycznym, zaś fig. 6 - stopień z zamocowanymi obrotowo do platformy i wsporników elementami blokującymi.
P r z y k ł a d 1. Stopień posiada platformę 1 połączoną obrotowo z pojedynczym wspornikiem 2 zawiasami 3. Do platformy 1 i wspornika 2 zamocowana jest trwale linka 4 stanowiąca blokadę wzajemnego położenia platformy 1 i wspornika 2, a długość linki 4 zapewnia położenie platformy 1 względem wsporników 2 pod kątem 120°.
P r z y k ł a d 2. Stopień posiada platformę 1 połączoną obrotowo zawiasami 3 z usytuowanymi z jednej strony krótszego boku platformy 1 wspornikami teleskopowymi 2’ o regulowanej wysokości, zakończonymi stopami 5 ze szpicem 6. Wsporniki teleskopowe 2’ połączone są wzajemnie ze sobą poprzeczką 7. Stopień wyposażony jest w blokadę położenia roboczego złożoną z zamocowanej trwale do platformy 1 linki 4, której drugi koniec zamocowany jest trwale do poprzeczki 7. Linka 4 ma długość zapewniającą położenie platformy 1 względem wsporników teleskopowych 2’ pod kątem 110°.
P r z y k ł a d 3. Stopień posiada platformę 1 połączoną obrotowo zawiasami 3 z usytuowanymi z jednej strony krótszego boku platformy 1 wspornikami teleskopowymi 2’ o regulowanej wysokości, zakończonymi stopami 5 ze szpicem 6. Wsporniki teleskopowe 2’ połączone są wzajemnie ze sobą poprzeczką 7. Stopień wyposażony jest w blokadę położenia roboczego złożoną z zamocowanego uchylnie do spodniej części platformy 1 ramienia blokującego 8 wyposażonego w pobliżu drugiego końca w podłużny, otwarty otwór 9, w którym, w położeniu roboczym, usytuowana jest poprzeczka 7 łącząca wsporniki teleskopowe 2\
P r z y k ł a d 4. Stopień posiada platformę 1 połączoną z usytuowanymi z jednej strony krótszego boku platformy 1 wspornikami teleskopowymi 2’ o regulowanej wysokości, zakończonymi stopami 5 ze szpicem 6. Stopień wyposażony jest w blokadę położenia roboczego złożoną z połączonych trwale z platformą 1 kształtek kątowych 10 o kącie rozwarcia 100°, przy czym wolna część kształtek kątowych 10 stanowi profil o kształcie kwadratu, a górne fragmenty wsporników teleskopowych 2’ mają wybrania o kształcie kwadratu o wymiarach umożliwiających nasunięcie wsporników teleskopowych 2’ na wolne części kształtek kątowych 10.
P r z y k ł a d 5. Stopień posiada platformę 1 połączoną obrotowo zamocowanymi od dołu platformy 1 i w pobliżu jej krótszego boku, zawiasami 3, z usytuowanymi z jednej strony krótszego boku platformy 1 wspornikami teleskopowymi 2’ o regulowanej wysokości, zakończonymi szpicem 6. Wsporniki teleskopowe 2’ mają górną krawędź ściętą pod kątem 125°.
P r z y k ł a d 6. Stopień posiada platformę 1 wyposażoną w otwory usytuowane na dłuższych, prostopadłych do powierzchni platformy 1 i w pobliżu ich zakończenia bokach 11. W tych otworach usytuowany jest sworzeń 12, na którym, po obydwu stronach platformy 1 zamocowane są obrotowo wsporniki 2 połączone poprzeczką 7. Sworzeń 12, z obydwu stron, wyposażony jest w usytuowane na zewnątrz wsporników 2 elementy zabezpieczające w postaci zawleczek 13. Do boków 11 i do każdego wspornika 2 zamocowane są obrotowo listwy blokujące 14, składające się z jednakowych odcinków połączonych obrotowo. Listwa blokująca 14 ma długość zapewniającą położenie platformy 1 względem wsporników 2 pod kątem 130°.
Claims (11)
- Zastrzeżenia patentowe1. Stopień składany posiadający platformę i wsporniki, znamienny tym, że ma platformę (1) połączoną obrotowo bądź rozłącznie z co najmniej jednym usytuowanym z jednej strony krótszego boku platformy (1) wspornikiem (2), a ponadto stopień zaopatrzony jest w blokadę położenia roboczego platformy (1) względem wsporników (2) tak, aby w położeniu roboczym kąt pomiędzy platformą (1) a wspornikami (2) mieścił się w zakresie 90-130°.
- 2. Stopień według zastrz. 1, znamienny tym, że platforma (1) ma postać płaskiego prostopadłościanu o podstawie prostokąta.
- 3. Stopień według zastrz. 1, znamienny tym, że blokadę stanowi linka (4) łącząca platformę (1) ze wspornikiem (2).
- 4. Stopień według zastrz. 1, znamienny tym, że zaopatrzony jest w dwa wsporniki (2) połączone poprzeczką (7).
- 5. Stopień według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że platforma (1) wyposażona jest w otwory usytuowane na dłuższych, prostopadłych do powierzchni platformy (1) i w pobliżu ich zakończenia bokach (11), w których usytuowany jest sworzeń (12), na którym, po obydwu stronachPL 236 758 B1 platformy (1) zamocowane są obrotowo wsporniki (2), a sworzeń (12), z obydwu stron, wyposażony jest w usytuowane na zewnątrz wsporników (2) elementy zabezpieczające w postaci zawleczek (13), a ponadto do boków (11) i do każdego wspornika (2) zamocowana jest obrotowo listwa blokująca (14), składająca się z dwóch jednakowych odcinków połączonych obrotowo.
- 6. Stopień według zastrz. 1, znamienny tym, że wsporniki (2) są wspornikami teleskopowymi (Σ’) o regulowanej wysokości.
- 7. Stopień według zastrz. 6, znamienny tym, że wsporniki teleskopowe (Σ’) zakończone są stopami (5) ze szpicem (6).
- 8. Stopień według zastrz. 6, znamienny tym, że wsporniki teleskopowe (Σ’) połączone są wzajemnie ze sobą poprzeczką (7), do której trwale zamocowana jest linka (4), której drugi koniec zamocowany jest do platformy (1), przy czym długość linki (4) jest dobrana tak, aby kąt pomiędzy platformą (1) a wspornikami teleskopowymi (Σ’) mieścił się w zakresie 90-130°.
- 9. Stopień według zastrz. 6, znamienny tym, że wsporniki teleskopowe (Σ’) połączone są wzajemnie ze sobą poprzeczką (7), a do spodniej części platformy (1) zamocowane jest uchylnie ramię blokujące (8) wyposażone w pobliżu drugiego końca w podłużny, otwarty otwór (9), w którym, w położeniu roboczym usytuowana jest poprzeczka (7) łącząca wsporniki teleskopowe (Σ’), przy czym długość ramienia blokującego (8) jest dobrana tak, aby kąt pomiędzy platformą (1) a wspornikami teleskopowymi (Σ’) mieścił się w zakresie 90-130°.
- 10. Stopień według zastrz. 6, znamienny tym, że do platformy (1) dołączone są trwale kształtki kątowe (10) o kącie rozwarcia w zakresie 90-130°, przy czym wolna część kształtek kątowych (10) stanowi profil o kształcie dostosowanym do kształtu wybrań w górnych fragmentach wsporników teleskopowych (Σ’).
- 11. Stopień według zastrz. 6, znamienny tym, że platforma (1) połączona jest ze wspornikami teleskopowymi (Σ’) zamocowanymi od dołu platformy (1) i w pobliżu jej krótszego boku, zawiasami (3), a ponadto wsporniki teleskopowe (Σ’) mają górną płaszczyznę usytuowaną względem osi wsporników teleskopowych (2’) pod kątem 90-130°.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400624A PL236758B1 (pl) | 2012-09-03 | 2012-09-03 | Stopień składany |
EP13460060.0A EP2703222A1 (en) | 2012-09-03 | 2013-09-02 | Folding foot step |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400624A PL236758B1 (pl) | 2012-09-03 | 2012-09-03 | Stopień składany |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL400624A1 PL400624A1 (pl) | 2014-03-17 |
PL236758B1 true PL236758B1 (pl) | 2021-02-08 |
Family
ID=49510102
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL400624A PL236758B1 (pl) | 2012-09-03 | 2012-09-03 | Stopień składany |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP2703222A1 (pl) |
PL (1) | PL236758B1 (pl) |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4161997A (en) * | 1975-05-16 | 1979-07-24 | Norman Thomas W | Self-storing step structure for vehicular mounting |
US5876051A (en) * | 1995-12-26 | 1999-03-02 | Sage, Sr.; Gary A. | Folding step for a recreational vehicle |
US6116378A (en) * | 1998-12-09 | 2000-09-12 | Barrow; Sherman Dean | Universal, compact, truck tailgate ladder with support arms |
JP2002036956A (ja) * | 2000-07-27 | 2002-02-06 | Toyota Motor Corp | 車両用昇降装置 |
PL65275Y1 (pl) | 2008-03-25 | 2011-02-28 | Athletic Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością | Podest sceniczny |
-
2012
- 2012-09-03 PL PL400624A patent/PL236758B1/pl unknown
-
2013
- 2013-09-02 EP EP13460060.0A patent/EP2703222A1/en not_active Withdrawn
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP2703222A1 (en) | 2014-03-05 |
PL400624A1 (pl) | 2014-03-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10421385B2 (en) | Truck ladder rack | |
US7341006B2 (en) | Folding table assembly | |
US10625111B2 (en) | Training apparatus | |
US9192799B2 (en) | Foldable exercise apparatus | |
JP2009516104A (ja) | 折り畳み可能作業台 | |
JP7533843B2 (ja) | 折り畳み式インターモーダルコンテナ | |
US7210414B1 (en) | Folding table for mounting on handrail | |
US8869937B2 (en) | Combined portable step stool and workpiece support device | |
PL236758B1 (pl) | Stopień składany | |
US2993727A (en) | Combination rack for pick-up truck | |
US8820774B2 (en) | Construction cart | |
US7631916B1 (en) | Tilting truck rack | |
KR101540397B1 (ko) | 블록 전도 방지용 지지 장치 | |
PL230749B1 (pl) | Bagażnik dachowy samochodu | |
EP3524536B1 (en) | Pallet | |
US20130319887A1 (en) | Collapsible Garment Stillage | |
JP2020511370A (ja) | 折り畳み式インターモーダルコンテナおよび折り畳み式インターモーダルコンテナ組立体 | |
US2553297A (en) | Trailer bunk | |
JP6647231B2 (ja) | 固定構造 | |
US962976A (en) | Folding extensible horse. | |
PL241231B1 (pl) | Dachowy bagażnik samochodowy | |
US11454064B1 (en) | Step ladder carrier | |
FI128668B (fi) | Kaappisänky | |
KR200461587Y1 (ko) | 작업대의 안전바 어셈블리. | |
JP2010270438A (ja) | 昇降用ステップの固定装置 |