PL236563B1 - Znicz z konwerterem katalitycznym - Google Patents

Znicz z konwerterem katalitycznym Download PDF

Info

Publication number
PL236563B1
PL236563B1 PL431968A PL43196819A PL236563B1 PL 236563 B1 PL236563 B1 PL 236563B1 PL 431968 A PL431968 A PL 431968A PL 43196819 A PL43196819 A PL 43196819A PL 236563 B1 PL236563 B1 PL 236563B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
torch
catalytic converter
cover
candle
deflector
Prior art date
Application number
PL431968A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431968A1 (pl
Inventor
Bernard Połednik
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL431968A priority Critical patent/PL236563B1/pl
Publication of PL431968A1 publication Critical patent/PL431968A1/pl
Publication of PL236563B1 publication Critical patent/PL236563B1/pl

Links

Landscapes

  • Exhaust Gas After Treatment (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest znicz z konwerterem katalitycznym. Składa się on z pokrywy znicza (1) z otworami (1a) nakładanej na obudowę znicza (2) z otworami (2a) w ściance bocznej. Znicz charakteryzuje się tym, że wewnątrz pokrywy znicza (1) znajduje się deflektor (3) i zbiornik cieczy chłodzącej (4). Pod deflektorem (3) w obudowie znicza (2) znajduje się konwerter katalityczny (5), a pod nim umieszczony jest podgrzewacz spalin (6) połączony z baterią zasilającą (7).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest znicz z konwerterem katalitycznym.
Dotychczas znane są różnego rodzaju pokrywy znicza w postaci płaskiej, stożkowej oraz ich modyfikacje. Wykonywane są one z blachy lub odpornych termiczne tworzyw polimerowych.
W opisie zgłoszenia wzoru użytkowego PL113460 (U1) przedstawiony jest znicz składający się z podstawy i klosza o kształcie zbliżonym do lampy naftowej, który przykrywany jest chroniącą od wiatru pokrywą. Znicz opisany w zgłoszeniu patentowym PL301130(A1) posiada zbiornik z gazem wyposażony w zawór i palnik oraz klosz z osadzoną metalową pokrywą. Wypukła pokrywa zaopatrzona jest w otwory wentylacyjne. W zgłoszeniu patentowym PL326577 (A1) opisany jest znicz, w którym szczelnie dopasowana pokrywa wytwarza poduszkę powietrzną stanowiącą izolację przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Opis zgłoszenia wzoru użytkowego CN205824919 (U) przedstawia lampion, w którym palone są świeczki i który zabezpieczony jest przed deszczem. W opisie zgłoszenia wzoru użytkowego PL101260 (U1) przedstawiony jest ekologiczny znicz charakteryzujący się tym, że na korpus z masą świecową i knotem, który korzystnie wykonany jest z papieru nałożony jest przysłonowy pierścień z osiowo umiejscowionym otworem.
W opisie zgłoszenia wzoru użytkowego CN204318350 (U) przedstawiony jest znicz, w którym świeczki umieszczone są na wsporniku znajdującym się w zbiorniku wodnym. Spaliny emitowane podczas palenia świeczek przechodzą przez warstwę filtrującą, a następnie są odprowadzane poza obudowę znicza. Wentylator wymuszający przemieszczanie się spalin zasilany jest z akumulatora połączonego z solarnym panelem. Urządzenie filtrujące spaliny z palących się świeczek przedstawione jest w opisie zgłoszenia patentowego US2002083835 (A1). Zastosowana nastawna obudowa świecy nakierowuje spaliny na filtr, który oczyszcza przechodzące spaliny. Świeczniki wotywne z możliwością oczyszczania spalin zaopatrzone w oddzielne odciągi spalin instalowane nad pojedynczymi świeczkami albo wyposażone w jeden główny odciąg przedstawione są w opisie zgłoszenia wzoru użytkowego DE29823407 (U1). Opisy zgłoszeń patentowych DE2629600 (A1) i FR2777768 (A1) dotyczą instalowanych nad świeczkami okapów, które odciągają i filtrują spaliny. Z kolei opis zgłoszenia wzoru użytkowego DE29921854 (U1) przedstawia element filtrujący mocowany bezpośrednio nad płomieniem świecy. Wykorzystywane są przy tym filtry ceramiczny lub filtry wykonane z włókien mineralnych pokrytych substancją katalityczną.
Opis patentowy PL231332 (B1) przedstawia urządzenie do oczyszczania spalin ze znicza, które składa się z nakładanej na obudowę znicza pokrywy z umieszczonym wewnątrz ceramicznym filtrem piankowym. W pokrywie nad filtrem o kształcie walca, stożka ściętego albo kuli znajduje się turbina wymuszająca przepływ spalin przez filtr. Powierzchnie ceramicznego filtra piankowego pokryte są substancją katalityczną. Urządzenia przedstawione w opisach patentowych PL231333 (B1), PL231334 (B1) składają się również z nakładanej na obudowę znicza pokrywy, w której na wylocie spalin znajduje się ceramiczny filtr piankowy z substancją katalityczną. Filtr ten połączony jest z pokrywą za pomocą wału usytuowanego prostopadle albo równolegle do kierunku przepływu spalin i posiadającego na swoim końcu element napędzający. Spaliny kierowane są na filtr za pomocą deflektora.
Celem wynalazku jest oczyszczanie spalin pochodzących ze spalania wkładu znicza.
Przedmiotem wynalazku jest znicz z konwerterem katalitycznym. Składa się on z pokrywy znicza z otworami nakładanej na obudowę znicza z otworami w ściance bocznej, w której wewnątrz pokrywy znicza znajduje się deflektor, pod którym w obudowie znicza znajduje się konwerter katalityczny. Charakteryzuje się on tym, że nad deflektorem znajduje się zbiornik cieczy chłodzącej, a pod konwertorem katalitycznym umieszczony jest podgrzewacz spalin połączony z baterią zasilającą, która połączona jest z ogniwem słonecznym.
Korzystnie cieczą chłodzącą jest woda lub mieszanina alkoholu izopropylowego z wodą.
Korzystnym skutkiem zastosowania wynalazku są oczyszczone i schłodzone spaliny pochodzące ze spalania wkładu znicza. Dodatkowo pokrywa znicza nie jest nagrzana do wysokich temperatur grożących przy jej dotknięciu poparzeniem.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na schematycznym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia znicz z konwerterem katalitycznym w widoku perspektywicznym, a fig. 2 przedstawia znicz z konwerterem katalitycznym w przekroju wzdłuż linii A-A.
W przykładzie wykonania wynalazku, przedstawionego na rysunku, znicz z konwerterem katalitycznym składa się z pokrywy znicza 1, która wykonana jest z poliamidu PA66 GF30 i obudowy znicza 2
PL 236 563 B1 wykonanej z barwionego hartowanego szkła. Pokrywa znicza 1 ma kształt ścian bocznych graniastosłupa prawidłowego czworokątnego połączonych od góry ze ścianami bocznymi ostrosłupa ściętego, które z kolei połączone są od góry z otwartą podstawą mniejszego graniastosłupa prawidłowego czworokątnego. W każdej ścianie bocznej mniejszego graniastosłupa znajdują się po dwa prostokątne otwory 1 a. Wewnątrz pokrywy znicza 1 znajduje się deflektor 3 wykonany z blachy aluminiowej o grubości 0,3 mm. Powierzchnie deflektora 3 tworzą ściany otwartego zbiornika cieczy chłodzącej 4 przylegającego do pokrywy znicza 1. Pokrywa znicza 1 nakładana jest na prostopadłościenną obudowę znicza 2, która w dolnych częściach ścianek bocznych ma cztery okrągłe otwory 2a. W górnej zwężonej części obudowy znicza 2 znajduje się konwerter katalityczny 5, pod którym umieszczony jest podgrzewacz spalin 6, który połączony jest elektrycznie z baterią zasilającą 7 w postaci akumulatora AA R6 z przetwornicą DC/DC. Podgrzewacz spalin 6 połączony jest również z czterema ogniwami słonecznymi 9, którymi są ogniwa solarne OS22 zamocowane ruchomo do boków pokrywy znicza 1. Zamocowanie ogniw umożliwia ich prostopadłe ustawianie w kierunku padających promieni słonecznych. Obwód elektryczny zamyka dwupozycyjny włącznik prądu 8 z kontrolką LED.
W pierwszym przykładzie wykonania konwerter katalityczny 5 składa się z piankowego ceramicznego podłoża firmy Ferro-Term o porowatości 10 ppi, którego powierzchnie pokryte są warstwą trójtlenku glinu i warstwą aktywną zawierającą platynę. W zbiorniku cieczy chłodzącej 4 znajduje się woda.
W drugim przykładzie wykonania konwerter katalityczny 5 posiada metalowe podłoże o strukturze plastra miodu wykonane z odpornej na korozję cienkiej stalowej foli o grubości 0,07 mm. Powierzchnie tego podłoża pokryte są warstwą trójtlenku glinu i warstwą aktywną zawierającą pallad. W zbiorniku cieczy chłodzącej 4 znajduje się mieszanina alkoholu izopropylowego z wodą.
W trakcie palenia wkładu parafinowego zalewanego G7 firmy LUKS w zniczu z konwerterem katalitycznym, przedstawionym w przykładzie wykonania, powietrze zewnętrzne dostaje się w obszar spalania wkładu znicza poprzez otwory 2a znajdujące się w dolnej części obudowy znicza 2. Emitowane spaliny kierowane są do podgrzewacza spalin 6, w którym podwyższana jest ich temperatura. Następnie spaliny o stabilnej temperaturze przechodzą do konwertera katalitycznego 5, w którym oczyszczane są z tlenków azotu, sadzy i węglowodorów. W dalszej kolejności spaliny kierowane są do pokrywy znicza 1, gdzie przechodzą pomiędzy płaszczyznami deflektora 3 stanowiącymi ścianki zbiornika cieczy chłodzącej 4 i są ochładzane. Schłodzone i oczyszczone spaliny odprowadzane są do otoczenia poprzez otwory 1a w pokrywie 1. Zachodzące w trakcie przemieszczania się spalin pomiędzy płaszczyznami deflektora 3 ich chłodzenie powoduje, że pokrywa znicza 1 nie nagrzewa się do wysokich temperatur grożących przy jej dotknięciu poparzeniem. Nie są też emitowane zanieczyszczenia z nadmiernie nagrzewanej pokrywy znicza 1.
Przy długotrwałym paleniu się wkładu w zniczu z konwerterem katalitycznym wedłu g wynalazku lub przy wielokrotnym używaniu tego znicza konieczne jest uzupełnianie odparowującej cieczy chłodzącej. W przypadku gdy znicz z konwerterem katalitycznym palony jest na zewnątrz (w warunkach bezpośredniego działania czynników atmosferycznych) i występowania opadu deszczu, śniegu lub gradu może zachodzić samoczynne uzupełnianie cieczy chłodzącej w zbiorniku 4. Woda z opadu dostaje się wówczas do zbiornika 4, miesza się z cieczą chłodzącą i uzupełnia jej poziom.
Wykaz oznaczeń
- pokrywa znicza
1a - otwór w pokrywie
- obudowa znicza
2a - otwór w ściance bocznej obudowy znicza
- deflektor
- zbiornik cieczy chłodzącej
- konwerter katalityczny
- podgrzewacz spalin
- bateria zasilająca
- włącznik prądu
- ogniwo słoneczne

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Znicz z konwerterem katalitycznym składający się z pokrywy znicza (1) z otworami (1a) nakładanej na obudowę znicza (2) z otworami (2a) w ściance bocznej, w której wewnątrz pokrywy znicza (1) znajduje się deflektor (3), pod którym w obudowie znicza (2) znajduje się konwerter katalityczny (5), znamienny tym, że nad deflektorem (3) znajduje się zbiornik cieczy chłodzącej (4), a pod konwertorem katalitycznym (5) umieszczony jest podgrzewacz spalin (6) połączony z baterią zasilającą (7), która połączona jest z ogniwem słonecznym (9).
  2. 2. Znicz według zastrz. 1 znamienny tym, że cieczą chłodzącą jest woda.
  3. 3. Znicz według zastrz. 1 znamienny tym, że cieczą chłodzącą jest mieszanina alkoholu izopropylowego z wodą.
PL431968A 2019-11-27 2019-11-27 Znicz z konwerterem katalitycznym PL236563B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431968A PL236563B1 (pl) 2019-11-27 2019-11-27 Znicz z konwerterem katalitycznym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431968A PL236563B1 (pl) 2019-11-27 2019-11-27 Znicz z konwerterem katalitycznym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431968A1 PL431968A1 (pl) 2020-05-04
PL236563B1 true PL236563B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=70467011

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431968A PL236563B1 (pl) 2019-11-27 2019-11-27 Znicz z konwerterem katalitycznym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236563B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL431968A1 (pl) 2020-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4479921A (en) Solid fuel heating appliance and combustor apparatus therefor
PL236563B1 (pl) Znicz z konwerterem katalitycznym
HU216483B (hu) Gázzal üzemeltetett infravörös-hősugárzó fűtési célokra
ES2333981T3 (es) Quemador de gas para aparatos para cocinar.
PL238456B1 (pl) Znicz ekologiczny z pokrywą
PL237694B1 (pl) Pokrywa znicza ekologicznego
PL235728B1 (pl) Pokrywa znicza
CN101178184A (zh) 自抽油烟燃气灶
PL236564B1 (pl) Znicz z konwerterem katalitycznym i pokrywą chłodzącą spaliny
RU2656773C1 (ru) Автономный воздухонагреватель
PL236562B1 (pl) Znicz z pokrywą chłodzącą i oczyszczającą spaliny
ATE45418T1 (de) Mobile thermische nachverbrennungsanlage fuer ein verbrennbares abgasgemisch.
PL235727B1 (pl) Pokrywa znicza zapachowego
CN219083117U (zh) Voc焚烧炉
JPH01306704A (ja) 燃焼装置
KR100221677B1 (ko) 유해가스 소각장치
CN2913860Y (zh) 一种单陶板双环火红外线燃烧器
KR200204299Y1 (ko) 폐오일 난방기의 연도구조
KR200204540Y1 (ko) 폐오일난방기의 연소장치
CN102620311A (zh) 一种火焰探头保护装置
SU1494941A1 (ru) Установка дл утилизации тепла и очистки газов
CN201184621Y (zh) 自抽排油烟燃气灶
PL237693B1 (pl) Znicz
RU2000115754A (ru) Газовый водонагреватель
KR200204300Y1 (ko) 폐오일 난방기의 연도구조