PL236460B1 - Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę - Google Patents

Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę Download PDF

Info

Publication number
PL236460B1
PL236460B1 PL425124A PL42512418A PL236460B1 PL 236460 B1 PL236460 B1 PL 236460B1 PL 425124 A PL425124 A PL 425124A PL 42512418 A PL42512418 A PL 42512418A PL 236460 B1 PL236460 B1 PL 236460B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
probiotic
caffeine
intestinal
bacteria
composition containing
Prior art date
Application number
PL425124A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425124A1 (pl
Inventor
Elżbieta DĄBROWSKA-MAŚ
Elżbieta Dąbrowska-Maś
Original Assignee
Dabrowska Mas Elzbieta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dabrowska Mas Elzbieta filed Critical Dabrowska Mas Elzbieta
Priority to PL425124A priority Critical patent/PL236460B1/pl
Publication of PL425124A1 publication Critical patent/PL425124A1/pl
Publication of PL236460B1 publication Critical patent/PL236460B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja probiotyczna zawierająca probiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę, przeznaczona do zastosowania w postaci preparatu w formie doodbytniczej, miejscowej, użytecznego w profilaktyce i leczeniu stanów patologicznych związanych z brakiem prawidłowej mikrobioty przewodu pokarmowego i/lub skóry, będącej wynikiem wpływu czynników endogennych i/lub egzogennych.
Probiotyki są to według definicji WHO „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”.
Mikroflora jelitowa człowieka (mikrobiota jelitowa) składa się z drobnoustrojów jelitowych w liczbie ok. 1014 komórek, czyli stanowi około 10-krotność liczby komórek organizmu ludzkiego. Dowiedziono, że możliwe jest występowanie w mikroflorze jelitowej nawet 1500 gatunków bakterii. Drobnoustroje jelitowe są to gatunki najczęściej bezwzględnie beztlenowe lub względnie beztlenowe, a ich przemiany metaboliczne mają charakter procesów fermentacyjnych, z wytworzeniem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, stanowiących źródło energii dla komórek nabłonka jelita grubego. Funkcja metaboliczna mikrobioty jelitowej związana jest z rozkładem resztek pokarmowych i tworzeniem witamin B i K. Pożyteczne mikroorganizmy poprawiają także przyswajalność składników mineralnych oraz elektrolitów, a także wpływają na metabolizm tłuszczów w wątrobie. Funkcja troficzna powiązana jest z działaniem ochronnym wobec nabłonka jelitowego poprzez tworzenie kwasów tłuszczowych i stymulację syntezy mucyn, zaliczanych do polisacharydów.
Skład mikrobioty jelita jest uzależniony przede wszystkim od wieku, ale również od właściwości osobniczych. Na skład mikroflory jelitowej wpływają czynniki endogenne, czyli oddziaływanie poszczególnych gatunków na siebie, oraz egzogenne, czyli czynniki środowiskowe. Te ostatnie można określić mianem zatrucia mikrobioty, a są związane z rodzajem spożywanego pokarmu, czystością środowiska życia, używaniem leków oraz czynnikami fizjologicznymi, jak stres, choroby, otyłość czy ingerencje chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej. Spośród leków wpływających niekorzystnie na skład mikrobioty jelitowej wyróżnić można antybiotyki oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale negatywny wpływ mają również sterydy oraz inhibitory pompy protonowej. Mikrobiota jelitowa ulega uszkodzeniu również pod wpływem metali ciężkich oraz metod stosowanych w terapii przeciwnowotworowej (radioterapia, chemioterapia). Szacuje się, że prawidłowa flora bakteryjna ulega odnowieniu nawet po kilku miesiącach od kuracji antybiotykowej, podczas, gdy pozostałe leki, wpływające na zaburzenie jej homeostazy, są przeznaczone do terapii długotrwałych, dlatego w sposób permanentny wpływają na mikrobiotę jelitową.
W mikroflorze jelitowej znajdują się trzy grupy drobnoustrojów, tj. pożyteczne (pałeczki Bifidobacterium i Lactobacillus), oportunistyczne (pałeczki Bacteroides, Eubacterium i Enterobacteriaceae) oraz chorobotwórcze (Clostridium, Staphylococcus i Pseudomonas). Dotychczasowe badania nie dostarczyły informacji, jaki powinien być najbardziej prawidłowy skład mikroflory jelita, ale obecność pewnych gatunków lub zmniejszenie różnorodności mikrobioty jelit, jest czynnikiem wpływających na patogenezę takich chorób jak między innymi rzekomobłoniaste, nieswoiste zapalenie jelit, alergia, otyłość, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego, zespół metaboliczny, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, autyzm, schizofrenia, zespół przewlekłego zmęczenia, plamica małopłytkowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy nowotwory. Ze względu na fakt, że bakterie jelitowe mają duży wpływ na homeostazę organizmu ludzkiego, szacuje się, że nieprawidłowa mikrobiota jelita może wpływać na rozwój nawet 80% znanych chorób, w tym również chorób skóry i układu moczowego, jako układów wydzielniczych człowieka, przejmujących częściowo funkcję wydalniczą w przypadku niesprawnego właściwego układu wydalniczego człowieka.
Drobnoustroje różnią się w zależności od odcinka przewodu pokarmowego i tak, w jamie ustnej znajdują się te pochodzące z żywności, natomiast w żołądku, ze względu na kwaśne pH i wpływ enzymów proteolicznych, znajduje się niewielka ilość bakterii względnie beztlenowych. Tymczasem większość bakterii jelitowych pożytecznych są to bakterie beztlenowe Bifidobacterium i Lactobacillus. Z tego względu, stosowana obecnie doustna suplementacja probiotykowa, jest skuteczna niemal wyłącznie tylko w przypadku form dojelitowych zawierających bakterie probiotyczne. Formy uwalniające się w kwaśnym pH żołądka są mało skuteczne, gdyż bakterie nie są w stanie w większej liczbie przeżyć warunków panującym w środowisku kwasu żołądkowego.
Znane są sposoby dostarczenia probiotyków, z wykorzystaniem form, w których uwalnianie bakterii następuje dopiero w jelicie, jak kapsułki dojelitowe lub mikropeletki.
PL 236 460 B1
Znane są ponadto sposoby dostarczania bakterii probiotycznych bezpośrednio do jelita, w postaci czopków o różnym składzie, zawierających podłoże złożone z kwasów tłuszczowych, substancje wpływające na wzrost bakterii, regulatory kwasowości (WO2017083549) lub w postaci czopków zawierających antybiotyki w połączeniu z bakteriami probiotycznymi (WO2011066949).
Pożyteczna mikroflora jelitowa wpływa na obniżenie pH w jelicie grubym i obniża stężenie kwasów żółciowych, co jest zjawiskiem korzystnym. Jednak współczesny tryb życia, dieta, zatrucie środowiska, np. smog, stosowanie leków, powoduje nagromadzenie się w organizmie wielu substancji toksycznych, które go zatruwają i tym samym przyczyniają się do rozwoju lub nawrotu lub powodują zaostrzenie stanów chorobowych. Składniki detoksykacyjne, stosowane obecnie, działają w sposób fizyczny jak np. węgiel aktywowany lub inne obojętne substancje o dużej powierzchni adsorpcyjnej, ale również chemiczny, jak czynniki chelatujące metale np. EDTA lub algi. Dzięki silnie rozbudowanej powierzchni, węgiel aktywny ma dużą zdolność adsorbcji, pokrywa warstwą ochronną błonę śluzową przewodu pokarmowego. Węgiel posiada zdolność do wiązania znajdujących się w przewodzie pokarmowym substancji, w tym substancji toksycznych i drażniących, uniemożliwiając ich wchłonięcie. Węgiel aktywny, ze względu na zdolność adsorpcji, jest stosowany w postaci doustnej, w biegunkach, niestrawnościach, ale również jako składnik odtruwający.
Znane są preparaty doustne, zawierające węgiel, stosowane w leczeniu nieżytów jelit, biegunki, nadmiernej fermentacji jelitowej oraz w przypadku zatruć, w tym również substancjami chemicznymi.
Znane są ponadto sposoby usuwania nieprzyjemnych zapachów np. strawionych pozostałości poprzez zastosowanie czopka zawierającego sorbenty, w tym węgiel aktywny (FR2207705).
Znana jest również metoda odtruwania organizmu poprzez stosowanie alg lub EDTA, np. w formie doustnej, które to posiadają właściwości chelatujące metale niekorzystne dla zdrowia.
Kofeina jest alkaloidem występującym powszechnie w przyrodzie. Kofeina, według doniesień, posiada właściwości antyoksydacyjne, obniża prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka skóry po ekspozycji na promieniowanie UV, gdyż powoduje apoptozę uszkodzonych komórek.
Znana jest metoda odtruwania organizmu poprzez zastosowanie lewatywy z kawy, rozpowszechniona w terapii Gersona. Jedną z głównych zalet lewatywy z kawy jest obecność kofeiny, która stymuluje wątrobę do produkcji enzymu S-transferazy glutationowej i która, jako choleretyk, stymuluje produkcję żółci i poszerza drogi żółciowe, co umożliwia odtruwanie wątroby i wydzielanie toksyn poprzez układ wydalniczy.
Znany jest sposób zastosowania kofeiny w kosmetologii w celu przyspieszenia porostu włosów, redukcji cellulitu i zmarszczek, gdyż przyspiesza ona proces lipolizy, powoduje odwodnienie komórek, przez co skóra się wygładza, a ponadto jej właściwości drenujące przyspieszają mikrokrążenie.
Znany jest ponadto sposób zastosowania kofeiny w czopkach doodbytniczych, zawierających leki, np. środki przeciwbólowe, gdzie pełni ona funkcję wspomagającą działanie samego leku.
Znane są preparaty doustne, zawierające w swym składzie probiotyki, składniki detoksykacyjne oraz kofeinę, w tym tradycyjne chińskie medykamenty (CN104757535, US2017056459, CN101357197, CN101322809).
Istotą wynalazku jest opracowanie kompleksowego rozwiązania, służącego poprawie stanu mikrobioty człowieka poprzez jej detoksykację oraz dodanie probiotyków, a także jednoczesne wykorzystanie pozytywnych właściwości miejscowych i ogólnoustrojowych kofeiny.
Kompozycja probiotyczna według wynalazku składająca się z jednego lub więcej szczepów probiotycznych, jednego lub więcej składników detoksykacyjnych, charakteryzuje się tym, że zawiera kofeinę w ilości od 0,01% do 99,9% wag. i jest w postaci preparatu w formie doodbytniczej, miejscowej, użytecznego w profilaktyce i leczeniu stanów patologicznych związanych z brakiem prawidłowej mikrobioty przewodu pokarmowego i/lub skóry, będącej wynikiem wpływu czynników endogennych i/lub egzogennych.
Korzystnie jest, gdy kompozycja probiotyczna jest w postaci czopka.
Korzystnie jest, gdy kompozycja probiotyczna jest w postaci do stosowania miejscowego, np. maści, kremu, żelu, płynu, sprayu, pasty, pudru, zasypki, sztyftu.
Przedmiot wynalazku zilustrowano poniżej w przykładach wykonania, nie ograniczających zakresu jego ochrony.
P r z y k ł a d 1
Czopek doodbytniczy o masie 2 g, składający się z podłoża czopkowego, będącego w postaci stałej w temperaturze pokojowej oraz topiącego się w temperaturze ok. 36°C, zawierający 100 mg węgla
PL 236 460 B1 aktywowanego, 20 mg soli sodowej EDTA, 20 mg kofeiny oraz 4 miliardy żywych kultur bakterii, łącznie Lactobacillus rhamnosus LR04 i Bifidobacterium breve BR03.
P r z y k ł a d 2
Maseczka do twarzy w postaci pasty, zawierająca 100 mg węgla aktywowanego, 20 mg kofeiny, 4 miliardy żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus LR04 oraz białą glinkę kosmetyczną, w ilości uzupełniającej do 1 g.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja probiotyczna składająca się z jednego lub więcej szczepów probiotycznych, jednego lub więcej składników detoksykacyjnych, znamienna tym, że zawiera kofeinę w ilości od 0,01% do 99,9% wag. i jest w postaci preparatu w formie doodbytniczej lub miejscowej.
  2. 2. Kompozycja probiotyczna według zastrz. 1, znamienna tym, że jest w postaci czopka.
  3. 3. Kompozycja probiotyczna według zastrz. 1, znamienna tym, że jest w postaci do stosowania miejscowego, np. maści, kremu, żelu, płynu, sprayu, pasty, pudru, zasypki, sztyftu.
PL425124A 2018-04-04 2018-04-04 Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę PL236460B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425124A PL236460B1 (pl) 2018-04-04 2018-04-04 Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425124A PL236460B1 (pl) 2018-04-04 2018-04-04 Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425124A1 PL425124A1 (pl) 2019-10-07
PL236460B1 true PL236460B1 (pl) 2021-01-25

Family

ID=68099305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425124A PL236460B1 (pl) 2018-04-04 2018-04-04 Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236460B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2864716T3 (es) * 2013-09-30 2021-10-14 Elc Man Llc Composición y métodos de loción acuosa para el cuidado de la piel
US20150098934A1 (en) * 2013-10-03 2015-04-09 Wilson A. Lee Topical Preparations Comprising Grape Seed, Folic Acid, Biotin, Bifidobacterium longum and Echinacea purpurea
US20170056459A1 (en) * 2015-08-31 2017-03-02 Fast Track Recovery, LLC Compositions and Methods for Aiding Phase 3 Recovery After Anesthesia
WO2017083549A1 (en) * 2015-11-10 2017-05-18 Probiotech Llc Probiotic delivery systems
CN105395450B (zh) * 2015-12-01 2020-05-15 广州暨创医美生物科技有限公司 一种豆腐柴乳酸敷面剂

Also Published As

Publication number Publication date
PL425124A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Huang et al. Dietary sodium butyrate decreases postweaning diarrhea by modulating intestinal permeability and changing the bacterial communities in weaned piglets
JP6954563B2 (ja) 代謝障害を処置するための低温殺菌アッカーマンシアの使用
Li et al. Probiotics and alcoholic liver disease: treatment and potential mechanisms
US10940169B2 (en) Method for reducing the likelihood of developing cancer in an individual human being
Möndel et al. Probiotic E. coli treatment mediates antimicrobial human β-defensin synthesis and fecal excretion in humans
Kobyliak et al. Probiotics and nutraceuticals as a new frontier in obesity prevention and management
Huang et al. The probiotic activity of Lactobacillus murinus against food allergy
JP6855165B2 (ja) ニコチン酸および/もしくはニコチンアミドならびに/またはトリプトファンを含有する、腸内微生物叢によい影響を及ぼすための医薬組成物
PL216229B1 (pl) Preparat zawierający maślan sodu i zastosowanie preparatu zawierającego maślan sodu
BR112020018360A2 (pt) Composições para uso no equilíbrio do microbioma
Dai et al. Anti-inflammatory effects of newly synthesized α-galacto-oligosaccharides on dextran sulfate sodium-induced colitis in C57BL/6J mice
Kwak et al. The effects of multispecies probiotic formulations on growth performance, hepatic metabolism, intestinal integrity and fecal microbiota in growing-finishing pigs
Singh et al. Coadministration of isomalto‐oligosaccharides augments metabolic health benefits of cinnamaldehyde in high fat diet fed mice
Carvalho et al. Prophylactic and therapeutic supplementation using fructo-oligosaccharide improves the intestinal homeostasis after mucositis induced by 5-fluorouracil
Qiu et al. Preventative effects of selenium-enriched Bifidobacterium longum on irinotecan-induced small intestinal mucositis in mice
Yu et al. Lead-induced gut injuries and the dietary protective strategies: A review
Liu et al. Alleviation of DSS-induced colitis in mice by a new-isolated Lactobacillus acidophilus C4
PL236460B1 (pl) Kompozycja priobiotyczna zawierająca priobiotyk, składnik detoksykacyjny i kofeinę
Qasemi et al. Bacterial Resistance of Acinetobacter baumannii: A Global Concern
Qasemi et al. The power of probiotics to combat urinary tract infections: a comprehensive review
Aguwa et al. Targeting Dysbiosis in Psoriasis, Atopic Dermatitis, and Hidradenitis Suppurativa: An Updated Review of the Gut-Skin Axis and Microbiome-Directed Therapy
JP2022552510A (ja) 胃腸の健康組成物
US20150306162A1 (en) Use of a composition comprising arabic gum (ag) for improving gut impermeability
Soares et al. Effects of dietary supplementation with a blend of functional oils to fecal microbiota, and inflammatory and oxidative responses, of dogs submitted to a periodontal surgical challenge
Ortiz Lucas et al. Probiotics for specific treatment of pain in irritable bowel syndrome: a review