PL236216B1 - Biopolimerowy nanokompozyt - Google Patents

Biopolimerowy nanokompozyt Download PDF

Info

Publication number
PL236216B1
PL236216B1 PL423371A PL42337117A PL236216B1 PL 236216 B1 PL236216 B1 PL 236216B1 PL 423371 A PL423371 A PL 423371A PL 42337117 A PL42337117 A PL 42337117A PL 236216 B1 PL236216 B1 PL 236216B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nanoparticles
selenium
gelatin
furcelleran
amount
Prior art date
Application number
PL423371A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423371A1 (pl
Inventor
Ewelina Jamróz
Original Assignee
Univ Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie filed Critical Univ Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie
Priority to PL423371A priority Critical patent/PL236216B1/pl
Publication of PL423371A1 publication Critical patent/PL423371A1/pl
Publication of PL236216B1 publication Critical patent/PL236216B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest biopolimerowy nanokompozyt, otrzymany w wyniku zastosowania metody castingowej jednowarstwowej biodegradowalnej folii, która znajdzie zastosowanie zarówno w przemyśle biomedycznym, kosmetycznym, jak i farmaceutycznym.
Różnorodność tworzyw sztucznych i ich połączeń jest utrudnieniem wiążącym się z koniecznością wtórnego sortowania odpadów zebranych selektywnie jako tworzywa przed poddaniem ich recyklingowi materiałowemu. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie materiałów biodegradowalnych, które mogą ulegać organicznemu recyklingowi (kompostowanie, fermentacja). Organiczny recykling z technologicznego punktu widzenia jest metodą tańszą i mniej odpadową. Ropa naftowa jest wykorzystywana w produkcji tworzyw sztucznych. Jej zmniejszające się zasoby, a także konkretny wzrost cen, powodują, że materiały kompostowalne stają się konkurencyjną alternatywą dla tradycjonalnych tworzyw. Produkcja materiałów kompostowanych oparta jest na wykorzystaniu surowców roślinnych np. polisacharydy i białka.
Obecnie, ważną gałęzią nauki w sektorze żywnościowym są aktywne opakowania nowej generacji. Globalny rynek opakowań żywności wyprodukowanych z wykorzystaniem nanocząstek i nanotechnologii wyniósł 5,8 mld USD w 2012 roku. Aktualnie na rynku folie biodegradowalne stanowią słabą barierę przed zanieczyszczeniami i charakteryzują się niskimi parametrami właściwości mechanicznych. Rozwiązaniem tego problemu jest poszukiwanie materiałów biodegradowalnych z dodatkiem czynnika polepszającego konkretne parametry. Bionanokompozyty powodują zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych oraz chronią i przedłużają okres przydatności produktów żywnościowych do spożycia. Wśród nanomateriałów stosowanych w opakowalnictwie żywności wyróżnia się metale i ich tlenki. Nanocząstki glinu znalazły zastosowanie w kompozycjach polimerowych w celu uzyskania bariery gazowej, nanocząstki srebra użyto w celu inaktywacji drobnoustrojów, natomiast nanocząstki ditlenku glinu - w ochronie przed promieniowaniem UV.
W dzisiejszych czasach nanokompozyty są stosowane w medycynie, inżynierii, dostarczaniu leków, jako żele do ochrony UV itp. Ze względu na swoją wszechstronność, biodegradowalne opakowania aktywne zyskują na popularności jako alternatywa dla polimerów naftowych. Folie biodegradowalne mogą być wykonane z biopolimerów, tj.: białka, polisacharydy i lipidy lub ich kombinacje. Folie nanokompozytowe wytwarzane z biopolimerów reprezentują nową generację nanokompozytów i zawierają naturalną matrycę polimerową oraz organiczny/nieorganiczny wypełniacz, gdzie co najmniej jeden ma skalę nanometryczną. Nanowypełniacze, np. nanocząstki, oferują ogromne korzyści, gdyż dzięki zwiększonej powierzchni i dużej energii dochodzi do interakcji międzyfazowych na matrycy polimeru, a to natomiast wpływa na poprawę właściwości termicznych, mechanicznych i barierowych polimeru.
Istnieją wzmianki literaturowe dotyczące folii chitosanowych z dodatkiem nanocząstek srebra, a także z dodatkiem nanocząstek siarczku cynku. Również otrzymano folie żelatynowe, folie agarowe oraz folie agarowo-ligninowe z nanocząstkami srebra. Zbadano wpływ dodatku nanocząstek tlenku miedzi na właściwości folii polisacharydowych.
Nanocząstki metalu, jak miedź, srebro, cynk są często używane jako nanoskładniki do otrzymywania funkcjonalnych materiałów. Na przykład, nanocząstki złota wykorzystywane są w terapii klinicznej. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, nanocząstki srebra są używane w leczeniu ran. Nanocząstki selenu posiadają wysoką aktywność biologiczną oraz niską toksyczność.
W kilku pracach badano wpływ pojedynczych oraz łączonych nanocząstek na właściwości materiału. Zsyntetyzowano nanocząstki srebra oraz miedzi i zbadano ich właściwości antybakteryjne. Zaobserwowano, że stężenie nanocząstek srebra i miedzi wykazywało doskonałą aktywność antybakteryjną nawet w niższych stężeniach w porównaniu z poszczególnymi nanocząsteczkami srebra lub miedzi. Dodatkowo, te nanocząstki zostały zaakceptowane przez Agencję do Spraw Żywności i Leków (Food Drug Administration) Stanów Zjednoczonych do stosowania w opakowaniach do żywności.
Publikacja opisu patentowego RU2604223 (C1) ujawnia wynalazek pt. „Sposób wytwarzania biodegradowalnej polisacharydowo-białkowej folii”, w którym w wyniku zgłaszanego sposobu otrzymuje się folię zawierającą 10% wodnego roztworu żelatyny, 1-2% roztworu alginianu sodu i plastyfikator - glicerynę, a także czynnik sieciujący, czyli 20% wodny roztwór enzymu transglutaminazy.
Z kolei publikacja zgłoszenia patentowego JPH03180147 wynalazku pt. „Jadalna folia” opisuje folię z białka sojowego lub żelatyny, która składa się z kilku warstw. Folia może mieć np. na powierzchni warstwę białkową, a warstwa zewnętrzna jest z polisacharydu pozyskiwanego z alg morskich - przy czym mogą to być furcelleran, karagenian, agar i alginian. Folia ta zawiera więcej niż 50% karagenianu.
PL 236 216 B1
Znany jest z publikacji zgłoszenia patentowego CN106750429 (A) sposób wytwarzania folii polisacharydowo-żelatynowej, gdzie polisacharyd to cukier z cebuli. Surowy ekstrakt polisacharydowy z cebuli w proporcji 1: (0,4 do 0,5) części wagowych mieszany jest z roztworem żelatyny, a następnie dodaje się glicerynę, przy czym dodatkowa ilość gliceryny wynosi od 30% do 40% sumy masy polisacharydu cebulowego i żelatyny.
Natomiast zgłoszenie CN102702579 (A) ujawnia folię do pakowania żywności złożonej ze skrobi ziemniaczanej i sposób jej przygotowania. Wynalazek jako główne materiały wykorzystuje skrobię ziemniaczaną i żelatynę oraz pullan. Jako materiały pomocnicze stosuje się plastyfikator i środek sieciujący.
Ze zgłoszenia patentowego CN105384974 znana jest chitozanowa biomembrana, wytwarzana z chitozanu, glicerolu, kwasu mlekowego, żelatyny i olejku eterycznego roślinnego. Biomembrana zawiera naturalny polisacharyd chitozan jako główny surowiec i naturalne substancje przeciwbakteryjne lub dodatkowe substancje przeciwbakteryjne w celu poprawy właściwości antybakteryjnych chitozanu.
Istotą wynalazku jest biopolimerowy nanokompozyt charakteryzujący się tym, że do wytworzenia go zastosowano jako polisacharyd furcelleran o stężeniu 1,3%, plastyfikator glicerynę o stężeniu 0,01%, jako białko żelatynę ze skóry świni o stężeniu 2,6% oraz nanocząsteczkową formę selenu 0,13% w ilości od 2,5 ml do 15 ml/ do ilości roztworu filmotwórczego, a pozostałość stanowi woda w ilości zmiennej i zależnej od ilości nanocząstek selenu. Korzystnie do wytworzenia go zastosowano również nanocząsteczkową formę srebra 0,017% w ilości od 2,5 do 7,5 ml, a pozostałość stanowi wodna w ilości zmiennej i zależnej od ilości nanocząstek selenu i srebra.
Wcześniejsze badania potwierdziły, że połączenie furcelleran/białko tworzy zupełnie nowy kompleks o unikatowych właściwościach. Dlatego została podjęta próba wykorzystania kompleksu furcelleran/żelatyna ze świni, jako komponentu folii biopolimerowych. Jest to połączenie bardzo innowacyjne, gdyż istnieje wiele wzmianek w literaturze na temat unikatowych właściwości kompleksów polisacharyd-białko, jednakże nikt jeszcze nie zastosował ich jako komponent folii biopolimerowych. Dodatkowo, brak jest wzmianek literaturowych dotyczących nanocząstek selenu w foliach biopolimerowych. Istnieją badania dotyczące wpływu dodatku nanocząstek srebra do folii biopolimerowych. Jednakże brak jest danych literaturowych badających wpływ nanocząstek srebra i selenu na właściwości folii furcelleranowo-żelatynowych.
Furcelleran jest polisacharydem o ujemnym ładunku, pozyskiwanym z czerwonych alg Furcellaria lumbricalis. Jego właściwości strukturalne i funkcjonalne są zbliżone do karagenianów. Furcelleran może być stosowany jako środek stabilizujący, zagęszczający, żelujący. Żelatyna ze świni jest pozyskiwana z kolagenu, pełni funkcję środka żelującego, zagęszczającego oraz emulgatora.
W wynalazku wykorzystuje się składniki dopuszczone do spożycia przez ludzi (furcelleran oraz żelatyna) oraz nanocząstki, które są na etapie prac badawczo-rozwojowych w segmencie przemysłu rolno-spożywczego. Obecnie do największych wyzwań nanotechnologii z przemyśle rolno-spożywczym jest określenie ewentualnej akumulacji nanocząstek w organizmie oraz poznanie zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.
Kompozycja furcelleran/żelatyna jest odpowiednia do wytwarzania folii, na skutek powstania stabilnej sieci polimerowej polisacharyd-białko. Dodatek nanocząstek selenu albo selenu i srebra powoduje polepszenie właściwości przeciwbakteryjnych. Wraz ze wzrostem stężenia nanocząstek selenu albo selenu i srebra w folii, zwiększają się właściwości przeciwbakteryjne (np. wobec Escherichia coli, Staphylococcus aureus i MRSA-methicillin-resistant Staphylococcus aureus).
Folia biopolimerowa na bazie kompleksu furcelleran/żelatyna z dodatkiem nanocząstek selenu charakteryzuje się wysoką biodegradowalnością. Dodatek nanocząstek selenu do folii furcelleranowo-żelatynowych zwiększa wodochłonność, redukuje rozpuszczalność, stopień pęcznienia folii. Polepsza właściwości mechaniczne (moduł elastyczny oraz rozciągliwość).
Przedmiot wynalazku ilustrują poniższe przykłady wykonania, przy czym przykłady od 1 do 3 przedstawiają biopolimerowy nanokompozyt z dodatkiem nanocząstek selenu, a przykłady od 4 do 6 dotyczy biopolimerowego nanokompozytu z dodatkiem nanocząstek selenu - srebra.
Przykład 1.
Przygotowuje się wodny roztwór furcelleranu o stężeniu 1,3% oraz żelatyny o stężeniu 2,6%. Tak przygotowane roztwory miesza się ze sobą, a następnie dodaje glicerol o stężeniu 0,01% oraz 5 ml 0,13% roztworu nanocząstek selenu, a pozostałość stanowi woda.
P r z y k ł a d 2.
Przygotowuje się wodny roztwór furcelleranu o stężeniu 1,3% oraz żelatyny o stężeniu 2,6%. Tak przygotowane roztwory miesza się ze sobą, a następnie dodaje glicerol o stężeniu 0,01% oraz 10 ml 0,13% roztworu nanocząstek selenu, a pozostałość stanowi woda.
PL 236 216 Β1
Przykład 3.
Przygotowuje się wodny roztwór furcelleranu o stężeniu 1,3% oraz żelatyny o stężeniu 2,6%. Tak przygotowane roztwory miesza się ze sobą, a następnie dodaje glicerol o stężeniu 0,01% oraz 15 ml 0,13% roztworu nanocząstek selenu, a pozostałość stanowi woda.
Przykład 4.
Przygotowuje się wodny roztwór furcelleranu o stężeniu 1,3% oraz żelatyny o stężeniu 2,6%. Do przygotowanego roztworu furcelleranu dodaje się 2,5 ml 0,017% roztworu nanocząstek srebra, natomiast do przygotowanego roztworu żelatyny dodaje się 2,5 ml 0,13% roztworu nanocząstek selenu. Tak przygotowane roztwory miesza się ze sobą, a następnie dodaje glicerol o stężeniu 0,01%, a pozostałość stanowi woda.
Przykład 5.
Przygotowuje się wodny roztwór furcelleranu o stężeniu 1,3% oraz żelatyny o stężeniu 2,6%. Do przygotowanego roztworu furcelleranu dodaje się 5 ml 0,017% roztworu nanocząstek srebra, natomiast do przygotowanego roztworu żelatyny dodaje się 5 ml 0,13% roztworu nanocząstek selenu. Tak przygotowane roztwory miesza się ze sobą, a następnie dodaje glicerol o stężeniu 0,01%, a pozostałość stanowi woda.
Przykład 6.
Przygotowuje się wodny roztwór furcelleranu o stężeniu 1,3% oraz żelatyny o stężeniu 2,6%. Do przygotowanego roztworu furcelleranu dodaje się 7,5 ml 0,017% roztworu nanocząstek srebra, natomiast do przygotowanego roztworu żelatyny dodaje się 7,5 ml 0,13% roztworu nanocząstek selenu. Tak przygotowane roztwory miesza się ze sobą, a następnie dodaje glicerol o stężeniu 0,01%, a pozostałość stanowi woda.
W każdym z podanych powyżej przykładów następnie prowadzi się zabiegi przekształcające biopolimerowy nanokompozyt w postać filmu. Uzyskany roztwór filmotwórczy może być przenoszony bezpośrednio na powierzchnię produktu, lub wylewany na płytkę, gdzie po osuszeniu przyjmuje postać folii. Tak przygotowane powłoki filmotwórcze mogą być nanoszone za zastosowaniem urządzeń technologicznych na powierzchnię produktów przemysłu medycznego, żywnościowego, farmaceutycznego lub kosmetycznego.
Wyniki badań wytrzymałościowych uzyskanego biopolimerowego nanokompozytu przedstawiono w tabeli 1 i 2, gdzie tabela 1 pokazuje wyniki biopolimerowego nanokompozytu z dodatkiem nanocząstek selenu (SeNPs), a tabela 2 dotyczy wyników biopolimerowego nanokompozytu z dodatkiem nanocząstek selenu - srebra (Se+AgNPs).
Tabela 1
Stężenie SeNPs Moduł sprężystości [MPa] Wydłużenie przy zerwaniu [%]
0% 11,1 59,6
5% 17,6 64,4
10% 13,2 82,1
15% 16,9 67,6
Tabela 2
Se+AgNPs Moduł sprężystości [MPa] Wydłużenie przy zerwaniu [%]
0% 11,1 59,6
5% 14,5 78,0
10% 19,3 74,9
15% 22,6 67,4
PL 236 216 B1 5

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Biopolimerowy nanokompozyt zawierający polisacharyd i białko, znamienny tym, że do wytworzenia go zastosowano jako polisacharyd furcelleran o stężeniu 1,3%, plastyfikator glicerynę o stężeniu 0,01%, jako białko żelatynę ze skóry świni o stężeniu 2,6% oraz nanocząsteczkową formę selenu 0,13% w ilości od 2,5 ml do 15 ml/ do ilości roztworu filmotwórczego, a pozostałość stanowi woda w ilości zmiennej i zależnej od ilości nanocząstek selenu.
  2. 2. Biopolimerowy nanokompozyt według zastrz. 1, znamienny tym, że do wytworzenia go zastosowano również nanocząsteczkową formę srebra (0,017%) w ilości od 2,5 do 7,5 ml, a pozostałość stanowi woda w ilości zmiennej i zależnej od ilości nanocząstek selenu i srebra.
PL423371A 2017-11-06 2017-11-06 Biopolimerowy nanokompozyt PL236216B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423371A PL236216B1 (pl) 2017-11-06 2017-11-06 Biopolimerowy nanokompozyt

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423371A PL236216B1 (pl) 2017-11-06 2017-11-06 Biopolimerowy nanokompozyt

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423371A1 PL423371A1 (pl) 2019-05-20
PL236216B1 true PL236216B1 (pl) 2020-12-28

Family

ID=66518984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423371A PL236216B1 (pl) 2017-11-06 2017-11-06 Biopolimerowy nanokompozyt

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236216B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1999033924A1 (en) * 1997-12-26 1999-07-08 Warner-Lambert Company Gelatine compositions
CN102219932B (zh) * 2011-05-06 2013-06-12 齐齐哈尔大学 含有银耳多糖的可食性汤料包装膜的制备方法
RU2604223C1 (ru) * 2015-06-04 2016-12-10 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Национальный исследовательский Мордовский государственный университет им. Н.П. Огарёва" Способ получения белково-полисахаридной биоразлагаемой пленки

Also Published As

Publication number Publication date
PL423371A1 (pl) 2019-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Khalil et al. Seaweed based sustainable films and composites for food and pharmaceutical applications: A review
Muñoz-Bonilla et al. Bio-based polymers with antimicrobial properties towards sustainable development
Kocira et al. Polysaccharides as edible films and coatings: Characteristics and influence on fruit and vegetable quality—A review
Abdul Khalil et al. Enhancement of basic properties of polysaccharide‐based composites with organic and inorganic fillers: A review
Thambiliyagodage et al. Recent advances in chitosan-based applications—a review
Piekarska et al. Chitin and chitosan as polymers of the future—obtaining, modification, life cycle assessment and main directions of application
Hari et al. Synthesis, characterization and biological evaluation of chitosan film incorporated with β-Carotene loaded starch nanocrystals
Shit et al. Edible polymers: challenges and opportunities
Davoodi et al. Development and characterization of Salvia macrosiphon/Chitosan edible films
Shi et al. Fabrication, interaction mechanism, functional properties, and applications of fish gelatin-polysaccharide composites: A review
Dhumal et al. Characterization of tri-phasic edible films from chitosan, guar gum, and whey protein isolate loaded with plant-based antimicrobial compounds
Romão et al. Novel features of cellulose-based films as sustainable alternatives for food packaging
Shahbaz et al. Chitosan: a multipurpose polymer in food industry
Song et al. Edible films on meat and meat products
Liu et al. Recent advances in exploiting carrageenans as a versatile functional material for promising biomedical applications
Popyrina et al. Polysaccharide-based films: from packaging materials to functional food
Muñoz-Gimena et al. A review on reinforcements and additives in starch-based composites for food packaging
Shi et al. Advances in multifunctional biomass-derived nanocomposite films for active and sustainable food packaging
Ali et al. Transdermal therapeutic system: Study of cellulose nanocrystals influenced methylcellulose-chitosan bionanocomposites
Pulit-Prociak et al. Analysis of the physicochemical properties of antimicrobial compositions with zinc oxide nanoparticles
Lupu et al. Diversity of bioinspired hydrogels: From structure to applications
Sun et al. Structure, merits, gel formation, gel preparation and functions of konjac glucomannan and its application in aquatic food preservation
Wen et al. Humidity-/sweat-sensitive electronic skin with antibacterial, antioxidation, and ultraviolet-proof functions constructed by a cross-linked network
Farhan et al. Physicochemical, mechanical and barrier properties of semi‐refined carrageenan packaging films incorporated with germinated fenugreek seed extract
Harutyunyan et al. Chitosan and its derivatives: a step towards green chemistry