PL236214B1 - Opakowanie zamykane - Google Patents

Opakowanie zamykane Download PDF

Info

Publication number
PL236214B1
PL236214B1 PL425182A PL42518218A PL236214B1 PL 236214 B1 PL236214 B1 PL 236214B1 PL 425182 A PL425182 A PL 425182A PL 42518218 A PL42518218 A PL 42518218A PL 236214 B1 PL236214 B1 PL 236214B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lid
package
lines
edge
perforation
Prior art date
Application number
PL425182A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425182A1 (pl
Inventor
Artur Antkowiak
Original Assignee
Werner Kenkel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Werner Kenkel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Werner Kenkel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425182A priority Critical patent/PL236214B1/pl
Publication of PL425182A1 publication Critical patent/PL425182A1/pl
Publication of PL236214B1 publication Critical patent/PL236214B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie zamykane, przeznaczone do przechowywania i transportu towarów, które po otwarciu może być ponownie skutecznie zamknięte, a ponadto w zależności od potrzeb, z jednego wykroju można uformować opakowania o dwóch różnych pojemnościach. Tego rodzaju opakowanie jest szczególnie użyteczne w handlu internetowym. W zależności od ilości oraz rozmiarów zamówionych przez klienta towarów, wysyłający może uformować opakowanie najbardziej odpowiednie wielkością do kompletowanego zamówienia. Jeżeli konieczne jest odesłanie towaru, opakowanie otwarte przez klienta, niezależnie od jego wielkości może być ponownie skutecznie zamknięte, bez konieczności stosowania dodatkowych środków.
Z polskiego opisu ochronnego wzoru użytkowego PL67956Y1 znane jest pudełko kartonowe z zamknięciem, z możliwością jego wielokrotnego otwierania i zamykania. Pudełko ma prostokątną podstawę połączoną ze ściankami bocznymi i pokrywę utworzoną przez zagięcie ścianek bocznych tak, że dwa przeciwległe skrzydła pokrywy po złożeniu zachodzą na siebie na zakładkę. Na wierzchnim skrzydle znajduje się oddzierany pasek, umożliwiający rozłączenie sklejonych skrzydeł pokrywy, natomiast na wewnętrznej powierzchni skrzydła wierzchniego znajduje się pasek warstwy klejowej, pokryty warstwą folii osłonowej, przeznaczony do ponownego złączenia skrzydeł. Pasek warstwy klejowej jest umieszczony pomiędzy oddzieranym paskiem a krawędzią skrzydła sąsiadującą ze ścianą boczną.
Rozwiązania znane ze stanu techniku często wymagają nanoszenia na skrzydło pokrywy wykroju dwóch równoległych pasów klejowych, z których jeden służy do pierwszego zamknięcia opakowania, zaś drugi do ponownego zamknięcia otwartego opakowania.
Celem rozwiązania według wynalazku było skonstruowanie opakowania zamykanego, wykonanego z jednoczęściowego wykroju, z którego można uformować opakowania o dwóch różnych pojemnościach, przy czym uformowane opakowanie o wybranej objętości można dwukrotnie zamknąć za pomocą jednego pasa warstwy klejowej.
Opakowanie zamykane według wynalazku ma postać prostopadłościanu i jest trwale zamykane przy pomocy czynnika klejącego. Opakowanie jest uformowane z jednoczęściowego wykroju, w którym skrzydła podstawy, ściany boczne, przyległa do swobodnej krawędzi ściany bocznej zakładka mocująca, wieko, zakładki osłaniające oraz elementy mocujące są wyznaczone liniami gięcia. Opakowanie charakteryzuje się tym, że wieko ma postać klapy połączonej poprzez linię gięcia z górną krawędzią ściany bocznej opakowania, spoczywającej na zakładkach osłaniających, które to zakładki stanowią zagięte do wewnątrz opakowania krawędziowe elementy ścian bocznych. Na wieku znajduje się linia perforacji, równoległa do krawędzi czołowej wieka, dzieląca wieko na dwa panele zawierające odrywalne naroża, które są usytuowane, odpowiednio, przy krawędzi czołowej wieka i przy linii perforacji. Na wewnętrznej powierzchni każdego panelu znajduje się czynnik klejący, natomiast na stronie przeciwległej do zakładek osłaniających i wieka, ściany boczne są połączone poprzez linie gięcia ze skrzydłami dna. Każda ze ścian bocznych opakowania zawiera dodatkową linię gięcia usytuowaną równolegle do płaszczyzny podstawy opakowania, dzielącą ściany boczne na panele dolne i panele górne, natomiast linie gięcia między sąsiadującymi ze sobą panelami górnymi posiadają nacechowania.
Korzystnie, skrzydło dna zawiera na swobodnej krawędzi co najmniej jeden wypust, zaś na linii gięcia pomiędzy ścianą boczną a przeciwległym skrzydłem dna znajduje się co najmniej jedna szczelina.
Korzystnie, odrywalne naroża paneli w wieku są wydzielone łukowatymi liniami perforacji, rozciągającymi się, odpowiednio, od bocznej krawędzi wieka do jego krawędzi czołowej i od bocznej krawędzi wieka do linii perforacji na wieku, równoległej do krawędzi czołowej wieka, przy czym w łukowatych liniach perforacji znajdują się podłużne szczeliny.
Korzystnie, czynnik klejący na wewnętrznej powierzchni każdego panelu wieka ma postać pasa warstwy klejowej, pokrytej folią osłonową, równoległego do czołowej krawędzi wieka i do linii perforacji na wieku, równoległej do krawędzi czołowej wieka, przechodzącego przez każdy z paneli wieka łącznie z odrywalnymi narożami, przy czym na przecięciu z łukowatymi liniami perforacji, pas warstwy klejowej przebiega w świetle szczelin znajdujących się w łukowatych liniach perforacji.
Korzystnie, dłuższe wolne krawędzie zakładek osłaniających posiadają przy sąsiadujących narożach prostokątne wybrania.
Korzystnie, pas warstwy klejowej jest taśmą dwustronnie klejącą.
Korzystnie, na dwóch przeciwległych skrzydłach dna znajdują się linie gięcia.
Korzystnie, opakowanie jest wykonane z kartonu, tektury lub tworzywa podatnego na formowanie wzdłuż linii gięcia.
PL 236 214 B1
Po pierwszym otwarciu opakowania według wynalazku można je ponownie skutecznie zamknąć za pomocą fragmentu pasa warstwy klejowej, znajdującego się na wewnętrznej powierzchni panelu wieka opakowania, z którego podczas pierwszego zamykania nie została zdjęta folia osłonowa. Podział ścian bocznych i wieka opakowania liniami gięcia umożliwia uformowanie z jednego wykroju opakowań o dwóch różnych pojemnościach, natomiast wypust na swobodnej krawędzi skrzydła dna i szczelina na linii gięcia pomiędzy ściana boczną i przeciwległym skrzydłem, w którą wsunięty jest wspomniany wypust, tworzą zamek ryglujący dno opakowania.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia otwarte opakowanie o maksymalnej pojemności w rzucie aksonometrycznym, fig. 2 przedstawia zamknięte opakowanie o maksymalnej pojemności w rzucie aksonometrycznym, fig. 3 przedstawia widok opakowania po pierwszym otwarciu, fig. 4 przedstawia widok otwartego opakowania o mniejszej pojemności, fig. 5 przedstawia widok zamkniętego opakowania o mniejszej pojemności, a fig 6 przedstawia wykrój, z którego formuje się opakowania przedstawione na fig. 1-5.
Opakowanie zamykane w przykładowych wykonaniach jest uformowane z jednoczęściowego wykroju, wykonanego z arkusza tektury, w którym skrzydła podstawy, ściany boczne, przyległa do swobodnej krawędzi ściany bocznej zakładka mocująca, wieko, zakładki osłaniające oraz elementy mocujące są wyznaczone liniami gięcia.
Przykład 1
Opakowanie ma postać prostopadłościanu, w którym ściany boczne 2 i 3, 3 i 4 oraz 4 i 5 są połączone poprzez linie gięcia, natomiast ściany 2 i 5 są trwale połączone przy pomocy zakładki mocującej 6, przyległej do swobodnej krawędzi bocznej ściany 5. Podstawę opakowania tworzą skrzydła 10, 13, 14 dna połączone poprzez linie gięcia ze ścianami bocznymi 2, 3, 4, 5. Na obu skrzydłach 13, połączonych poprzez linie gięcia ze ścianami 3 i 5, znajdują się linie gięcia 13’ ułatwiające sklejenie dna opakowania, natomiast skrzydło 14 dna zawiera na swobodnej krawędzi wypust 15, a w linii gięcia pomiędzy ścianą boczną 2 a skrzydłem 10 dna znajduje się szczelina 16. Wypust 15 wraz ze szczeliną 16, w którą jest wsunięty, stanowią zamek ryglujący dno opakowania. Część górna opakowania stanowi jego wieko 1 mające postać klapy, połączonej poprzez linię gięcia z górną krawędzią ściany bocznej 2 opakowania. Wieko 1 spoczywa na zakładkach osłaniających 7, 8, 9, które to zakładki stanowią skierowane do wewnątrz opakowania krawędziowe elementy ścian bocznych 3, 4, 5, przy czym zakładki osłaniające 8, 9 posiadają przy sąsiadujących narożach prostokątne wybrania W. Na wieku 1 znajduje się linia perforacji 17, równoległa do krawędzi czołowej wieka 1, dzieląca wieko 1 na dwa panele 11, 12 zawierające odrywalne naroża 11’, 12’ usytuowane, odpowiednio, przy krawędzi czołowej wieka 1 i przy linii perforacji 17. Odrywalne naroża 11’, 12’ paneli 11, 12 w wieku 1 są wydzielone łukowatymi liniami perforacji 18, rozciągającymi się, odpowiednio, od bocznej krawędzi wieka 1 do jego krawędzi czołowej i od bocznej krawędzi wieka 1 do linii perforacji 17, przy czym w liniach perforacji 18 znajdują się podłużne szczeliny 19. Na wewnętrznych powierzchniach paneli 11 i 12 wieka 1 znajdują się dwa pasy warstwy klejowej 20, usytuowane równolegle do czołowej krawędzi wieka 1, i do linii perforacji 17. Pasy warstwy klejowej 20 przechodzą przez każdy z paneli 11, 12 łącznie zodrywalnymi narożami 11’, 12’, przy czym na przecięciu z liniami perforacji 18 pas warstwy klejowej 20 przebiega w świetle szczelin 19 znajdujących się w liniach perforacji 18. Podłużne szczeliny 19 przerywają ciągłość warstwy klejowej 20, co ułatwia operację zamykania opakowania. Usytuowanie warstw klejowych 20 zaznaczono na rysunkach linią przerywaną, zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni wieka 1. Warstwy klejowe 20 są pokryte folią osłonową, którą zdejmuje się bezpośrednio przed operacją zamykania opakowania. Każda ze ścian bocznych 2, 3, 4, 5 opakowania zawiera dodatkową linię gięcia usytuowaną równolegle do płaszczyzny podstawy opakowania, dzielącą ściany boczne 2, 3, 4, 5, odpowiednio, na panele dolne 22, 32, 42, 52 oraz panele górne 21,31,41,51. Linie gięcia między sąsiadującymi ze sobą panelami górnymi 21,31,41,51 posiadają nacechowania N, które ułatwiają rozerwanie tychże linii podczas formowania opakowania o mniejszej pojemności.
Podczas pierwszego zamykania opakowania z użyciem warstwy klejowej 20, zdejmuje się folię osłonową z warstw klejowych umieszczonych na odrywalnych narożach 11’ panelu 11 i dociska je do zakładki osłaniającej 8. Opakowanie otwiera się poprzez uniesienie wieka 1 aż do zerwania perforacji i odłączenia się naroży 11’ od powierzchni panelu 11. W celu ponownego zamknięcia opakowania zdejmuje się folię osłonową z fragmentu pasa warstwy klejowej 20, pozostałego na panelu 11 po oderwaniu się naroży 11’ i dociska do zakładki osłaniającej 8.
PL 236 214 B1
Przykład 2
Opakowanie ma postać, jaką opisano w przykładzie 1, jednakże różni się od tamtego tym, że zewnętrzny panel 11 wieka 1 został całkowicie oderwany wzdłuż linii perforacji 17 oraz rozerwane zostały, wzdłuż nacechowania N, linie gięcia między sąsiadującymi ze sobą górnymi panelami 21, 31,41, 51 ścian bocznych 2, 3, 4, 5. W tym wariancie opakowania o mniejszej pojemności, elementy osłaniające wnętrze opakowania stanowią teraz zagięte do jego wnętrza, wraz z przylegającymi do nich zakładkami osłaniającymi 7, 8 i 9, górne panele 31, 41 i 51, natomiast wieko opakowania tworzą teraz górny panel 21 wraz z przylegającym do niego panelem 12. Opakowanie o mniejszej pojemności zamyka się, w sposób analogiczny jak w przykładzie 1, z użyciem warstwy klejowej 20 na panelu 12.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opakowanie w postaci prostopadłościanu, zamykane trwale przy pomocy czynnika klejącego, uformowane z jednoczęściowego wykroju, w którym skrzydła podstawy, ściany boczne, przyległa do swobodnej krawędzi ściany bocznej zakładka mocująca, wieko, zakładki osłaniające oraz elementy mocujące są wyznaczone liniami gięcia, znamienne tym, że wieko (1) ma postać klapy, połączonej poprzez linię gięcia z górną krawędzią ściany bocznej (2) opakowania, spoczywającej na zakładkach osłaniających (7, 8, 9), które to zakładki stanowią skierowane do wewnątrz opakowania krawędziowe elementy ścian bocznych (3, 4, 5), przy czym na wieku (1) znajduje się linia perforacji (17), równoległa do krawędzi czołowej wieka (1), dzieląca wieko (1) na dwa panele (11, 12) zawierające odrywalne naroża (11’, 12’), usytuowane, odpowiednio, przy krawędzi czołowej wieka (1) i przy linii perforacji (17), zaś na wewnętrznej powierzchni każdego panelu (11, 12) znajduje się czynnik klejący, natomiast na stronie przeciwległej do zakładek osłaniających (7, 8, 9) i wieka (1), ściany boczne (2, 4) połączone są poprzez linie gięcia, odpowiednio, ze skrzydłem (10) i skrzydłem (14) dna, a ściany boczne (3, 5) połączone są ze skrzydłami (13) dna, przy czym każda ze ścian bocznych (2, 3, 4, 5) opakowania zawiera dodatkową linię gięcia usytuowaną równolegle do płaszczyzny podstawy opakowania, dzielącą ściany boczne (2, 3, 4, 5), odpowiednio, na panele dolne (22, 32, 42, 52) i panele górne (21,31,41,51), natomiast linie gięcia między sąsiadującymi ze sobą panelami górnymi (21,31,41,51) posiadają nacechowania (N).
  2. 2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że skrzydło (14) dna zawiera na swobodnej krawędzi co najmniej jeden wypust (15), zaś na linii gięcia pomiędzy ścianą boczną (2) a skrzydłem (10) dna znajduje się co najmniej jedna szczelina (16).
  3. 3. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że odrywalne naroża (11’, 12’) paneli (11, 12) w wieku (1) są wydzielone łukowatymi liniami perforacji (18), rozciągającymi się, odpowiednio, od bocznej krawędzi wieka (1) do jego krawędzi czołowej i od bocznej krawędzi wieka (1) do linii perforacji (17), przy czym w liniach perforacji (18) znajdują się podłużne szczeliny (19).
  4. 4. Opakowanie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że czynnik klejący na wewnętrznej powierzchni każdego panelu (11, 12) wieka ma postać pasa warstwy klejowej (20), pokrytej folią osłonową, równoległego do czołowej krawędzi wieka (1) i do linii perforacji (17), przechodzącego przez każdy z paneli (11, 12) łącznie z odrywalnymi narożami (11’, 12’), przy czym na przecięciu z liniami perforacji (18), pas warstwy klejowej (20) przebiega w świetle szczelin (19) znajdujących się w liniach perforacji (18).
  5. 5. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że dłuższe, wolne krawędzie zakładek osłaniających (8, 9) posiadają przy sąsiadujących narożach prostokątne wybrania (W).
  6. 6. Opakowanie według zastrz. 4, znamienne tym, że pas warstwy klejowej (20) jest taśmą dwustronnie klejącą.
  7. 7. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że na obu skrzydłach (13) dna znajdują się linie gięcia (13’).
  8. 8. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wykonane z kartonu, tektury lub tworzywa podatnego na formowanie wzdłuż linii gięcia.
PL425182A 2018-04-10 2018-04-10 Opakowanie zamykane PL236214B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425182A PL236214B1 (pl) 2018-04-10 2018-04-10 Opakowanie zamykane

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425182A PL236214B1 (pl) 2018-04-10 2018-04-10 Opakowanie zamykane

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425182A1 PL425182A1 (pl) 2019-10-21
PL236214B1 true PL236214B1 (pl) 2020-12-28

Family

ID=68238680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425182A PL236214B1 (pl) 2018-04-10 2018-04-10 Opakowanie zamykane

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236214B1 (pl)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3366311A (en) * 1967-02-23 1968-01-30 Kellog Co Perforated top reclosable carton
US3438566A (en) * 1967-10-26 1969-04-15 Container Corp Reclosable folding carton
US3861583A (en) * 1973-05-07 1975-01-21 Nabisco Inc Reclosable carton
US3885732A (en) * 1974-03-27 1975-05-27 Fiberboard Corp Carton with easy opening reclosure
ITMI20081755A1 (it) * 2008-10-02 2010-04-03 Gi Bi Effe Srl Scatola in cartoncino, con una sua parte rimuovibile avente una superficie a specchio
DE202010005296U1 (de) * 2010-04-23 2010-08-05 August Storck Kg Warenverpackung
PL69124Y1 (pl) * 2013-02-28 2017-06-30 Gnatowski Waldemar Zakład Poligraficzny Pudelko kartonowe wielokrotnego uzytku
PL67956Y1 (pl) * 2013-03-29 2015-08-31 Gnatowski Waldemar Zakład Poligraficzny Pudełko kartonowe z zamknięciem

Also Published As

Publication number Publication date
PL425182A1 (pl) 2019-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5505374A (en) Flip-top reclosable carton and method of making the same
US3910487A (en) Reclosable carton
US3684159A (en) Carton with locking means for reclosable cover
US8672214B2 (en) Cartons with reclosable opening features
US5860526A (en) Apparatus and method for retaining a cylindrical shaped product or container within a shadow carton so that the front label on the product or container does not rotate out of view
US3235167A (en) Tear strip opening means for paperboard cartons
US4197985A (en) Tamperproof dispensing carton and blank therefore
GB2264101A (en) Transport/display carton
US2139021A (en) Reclosable box
PL174247B1 (pl) Dozownik puszek z napojami
US1797380A (en) Packaging for sheet material
US2294964A (en) Carton
US4412619A (en) Reclosable carry-carton
US2864547A (en) Reclosable carton
USRE30616E (en) Box for ampoules having a packaging insert that provides a closure arrangement and reinforcement
US4102457A (en) Cartons for ice cream and the like
US3394867A (en) Prewrapped flat-folded carton
US2417550A (en) Reclosing carton
US3338505A (en) Reclosable cartons
US9051076B2 (en) Container having a plurality of identified markings to reduce container volume during use
US3366310A (en) Easy opening reclosable carton
US4186835A (en) Box for ampoules having a packaging insert that provides a closure arrangement and reinforcement
US7487906B2 (en) Personal care article dispensing carton
PL236214B1 (pl) Opakowanie zamykane
US2923454A (en) Cartons