PL236151B1 - Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości - Google Patents

Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości Download PDF

Info

Publication number
PL236151B1
PL236151B1 PL419296A PL41929616A PL236151B1 PL 236151 B1 PL236151 B1 PL 236151B1 PL 419296 A PL419296 A PL 419296A PL 41929616 A PL41929616 A PL 41929616A PL 236151 B1 PL236151 B1 PL 236151B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
core
mesh
plate
board
surface layer
Prior art date
Application number
PL419296A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419296A1 (pl
Inventor
Krzysztof Brzeziński
Original Assignee
Brzezinski Krzysztof
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Brzezinski Krzysztof filed Critical Brzezinski Krzysztof
Priority to PL419296A priority Critical patent/PL236151B1/pl
Publication of PL419296A1 publication Critical patent/PL419296A1/pl
Publication of PL236151B1 publication Critical patent/PL236151B1/pl

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Veneer Processing And Manufacture Of Plywood (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości.
Wytwory przemysłu meblarskiego można podzielić na dwie zasadnicze grupy, biorąc pod uwagę rodzaj stosowanego surowca. Pierwszą grupę stanowią wyroby wykonane z drewna pełnego, które poza walorami estetycznymi cechuje także znaczna waga oraz możliwość wykonania z nich kształtów innych niż płaszczyznowe. Cechy te mimo, że pożądane, przekładają się na drastycznie wyższą cenę tego typu mebli.
Drugą grupę stanowią wyroby meblarskie wykonywane z płyt meblowych. Mogą z nich być wykonane meble o prostych kształtach, a jakość współcześnie stosowanych oklein upodabnia je do drewna pełnego w znacznie lepszym stopniu niż jeszcze 10 lat temu. Niestety atut w postaci obniżonej wagi sprawia, że płyty meblowe o standardowych grubościach cechuje znacząco mniejsza wytrzymałość, zwłaszcza na zginanie, niż elementy o tych samych wymiarach wykonane z litego drewna. Dodatkowo elementy długie cechuje tendencja do wybaczania.
Powyższe niedogodności doprowadziły do tego, że przemysł meblarski zaczął stosować płyty, w których trociny i pył drzewny przesączane są coraz silniejszymi klejami, jakich skład z uwagi na wydzielane rozpuszczalniki wymusza dodatkowe zabezpieczenia przeciwogniowe oraz sezonowanie płyt. Znaczna ilość kleju powoduje także wzrost wagi, który wpływa na koszty obróbki i transportu.
Cechy takie zapewnia się poprzez umieszczenie w strukturze płyty lub na jej powierzchni warstwy barierowej. Płyta taka ukazana została w opisie JP2009034898, w jakim na drewnianym lub drewnopochodnym podłożu laminuje się warstwy niepalne lub odbijające promieniowanie podczerwone. W tym konkretnym przypadku zalecanymi warstwami są warstwy płyty niepalnej, folii aluminiowej oraz wierzchniej warstwy papieru z nadrukiem.
Z kolei opis JPH1037346 ujawnia niepalny kompozyt na bazie materiału roślinnego, w którym także zastosowano warstwy uodparniające na wysokie temperatury laminowane na powierzchni drzewnego rdzenia.
Niekiedy płyty modyfikuje się także w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią. W opisie JPH09221832 powierzchnię płyty drewnopochodnej pokrywa się folią aluminiową, przyklejając ją do jej powierzchni, natomiast przeciwległa płaszczyzna pokrywana jest żywicą syntetyczną uodparniającą na wilgoć.
Znane są także płyty drewniane i drewnopochodne o konstrukcji warstwowej, w których kolejne warstwy laminatu/kompozytu drewna układa się i skleja się układając słoje w prostopadłych kierunkach. Pozwala to zniwelować skutki wypaczania się drewna w skutek zmian wilgotności.
Niekiedy wykonuje się także płyty drewnopochodne, w których miękki rdzeń okleja się twardymi i bardziej zbitymi warstwami oraz powłokami ozdobnymi. Dostępne powszechnie płyty tego typu są prawdopodobnie najczęściej stosowanym obecnie materiałem do wytwarzania mebli o prostych kształtach, jednak zwiększona twardość powierzchni takich płyt nie poprawia wytrzymałości na zginanie.
Dlatego celowym było opracowanie płyty meblowej o podwyższonej wytrzymałości, która przy zachowaniu normatywnych wymiarów pozwoli na zwiększenie odporności mebli na wyboczenia oraz zwiększy ich wytrzymałość, zwłaszcza na obciążenia zginające.
Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości według wynalazku zawiera rdzeń wykonany z prasowanych trocin i/lub wiórów drzewnych i/lub pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego lub mineralnego lub żywicy syntetycznej, na jakim co najmniej jednostronnie ułożona co najmniej jedna warstwa powierzchniowa, a w rdzeniu, albo w co najmniej jednej warstwie powierzchniowej lub na granicy warstwy powierzchniowej i rdzenia umieszczona jest siatka o korzystnie heksagonalnych oczkach. Co najmniej jedna warstwa powierzchniowa połączona jest trwale i nierozłącznie z rdzeniem spoiwem, korzystnie naturalnym lub mineralnym lub syntetycznym, korzystnie żywicą syntetyczną tak, że co najmniej jedna warstwa powierzchniowa trwale i nierozłącznie połączona jest z rdzeniem, a warstwa spoiwa korzystnie przechodzi przez oczka siatki.
Korzystnie, gdy w korzystnym przykładzie wykonania siatka o korzystnie heksagonalnych oczkach zatopiona jest w warstwie powierzchniowej, a warstwa powierzchniowa przyklejona jest trwale i nierozłącznie do rdzenia.
Korzystnie, gdy siatka o korzystnie heksagonalnych oczkach jest wykonana w szczególności z tworzywa sztucznego, aramidu lub włókien roślinnych.
PL 236 151 B1
Gęstość rdzenia wynosi nie mniej niż 300 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych jest większa lub równa niż 500 kg/m2. Co najmniej jedna warstwa powierzchniowa, siatka oraz rdzeń są wzajemnie sprasowane tak, że gęstość płyty według wynalazku wynosi co najmniej 350 kg/m2.
W korzystnym przykładzie wykonania jedna z płaszczyzn płyty jest wyposażona w nacięcia, które przechodzą przez oś symetrii płyty, a w wypadku obustronnego zastosowania siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach nacięcia przechodzą przez oś symetrii płyty przecinając uprzednio jedną siatek o korzystnie heksagonalnych oczkach. Nacięcia przeprowadzone są co najmniej w jednym kierunku, korzystnie gdy nacięcia poprowadzone są co najmniej w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach, korzystnie gdy nacięcia są równoległe do krawędzi płyty meblowej według wynalazku. Korzystnie, gdy odległość pomiędzy równoległymi nacięciami nie jest mniejsza niż 3 mm. Wówczas możliwe jest dowolne kształtowanie płyty, na przykład w łuk, a przy nacięciu w co najmniej dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach możliwe jest uzyskanie nawet powierzchni kulistej.
Dzięki zastosowaniu wzmacniającej siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach możliwe było wykonanie płyty meblowej odpornej na wyboczenia obciążeniowe, jaka dodatkowo posiada większa niż tradycyjne płyty wiórowe wytrzymałość, zwłaszcza na zginanie. Przy badaniu porównawczym wykonane z płyty według wynalazku półki mimo znacznego obciążenia nie wykazywały tendencji do wyginania się ku dołowi, podczas gdy półki z tradycyjnego płyty wiórowe odkształcały się nawet o 9 mm od poziomu.
Jednocześnie zastosowana siatka nie wpłynęła na trwałość narzędzi wyk orzystywanych w procesie wytwórczym, a naprężenia po cięciu płyt okazały się pomijalnie małe. Z uwagi na przewidywany wzrost wytrzymałości płyty zastosowano w procesie wytwórczym spoiwa naturalne o mniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz użytkowników, co pozwoliło obniżyć emisyjność płyty oraz koszt spoiw stosowanych w produkcji o około 25%. Dodatkowo nieoczekiwanie okazało się, że płyta meblowa według wynalazku odporna jest na zmiany wilgotności w otoczeniu, dzięki czemu w liniach produkcyjnych jakie ją wykorzystują nie ma potrzeby montowania i uruchamiania systemów kontroli wilgotności powietrza, których koszt przewyższa często wartość samych linii technologicznych na których prowadzi się obróbkę tradycyjnych płyt wiórowych.
Płyta według wynalazku przedstawiona została na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia płytę z siatką umieszczoną jednostronnie na granicy rdzenia i warstw powłokowych, a fig. 2 przedstawia płytę z siatką umieszczoną obustronnie na granicy rdzenia i warstw powłokowych, fig. 3 przedstawia płytę z jednostronnymi nacięciami do dowolnego kształtowania, fig. 4 prezentuje różne warianty umieszczenia siatki na granicy rdzenia i warstw powłokowych, w rdzeniu oraz w warstwie powłokowej.
P r z y k ł a d I
Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości według wynalazku zawiera rdzeń 1 wykonany z prasowanych trocin i pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego, na jakim ułożona jest siatka 3 o heksagonalnych oczkach, na której umieszczone są warstwy powierzchniowe 2. Warstwy powierzchniowe 2 połączona są trwale i nierozłącznie z rdzeniem 1 spoiwem naturalnym tak, że warstwa spoiwa 4 przechodzi przez oczka siatki 3.
Siatka 3 o heksagonalnych oczkach jest wykonana z tworzywa sztucznego.
Gęstość rdzenia 1 wynosi 300 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych 2 wynosi 500 kg/m2. Warstwa powierzchniowa 2, siatka 3 oraz rdzeń 1 są wzajemnie sprasowane tak, że gęstość płyty według wynalazku wynosi 350 kg/m2.
Dzięki zastosowaniu wzmacniającej siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach możliwe było wykonanie płyty meblowej odpornej na wyboczenia obciążeniowe. Przy badaniu porównawczym wykonane z płyty według wynalazku półki mimo znacznego obciążenia nie wykazywały tendencji do wyginania się ku dołowi, podczas gdy półki z tradycyjnego MDF zwieszały się nawet o 9 mm.
Jednocześnie zastosowana siatka nie wpłynęła na trwałość narzędzi wykorzystywanych w procesie wytwórczym. Z uwagi na przewidywany wzrost wytrzymałości płyty w procesie wytwórczym zastosowano spoiwa naturalne o mniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz użytkowników, co pozwoliło obniżyć emisyjność płyty oraz koszt spoiw stosowanych w produkcji o około 25%.
P r z y k ł a d II
Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości według wynalazku zawiera rdzeń 1 wykonany z prasowanych trocin i pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego, na jakim ułożona jest warstwa powierzchniowa 2 z zatopioną w niej siatką 3 o korzystnie heksagonalnych oczkach. Warstwy powierzchniowe 2 połączone są trwale i nierozłącznie z rdzeniem 1 spoiwem naturalnym tak, że warstwa spoiwa 4 przechodzi przez oczka siatki.
PL 236 151 B1
Siatka 3 o heksagonalnych oczkach jest wykonana z tworzywa sztucznego.
Gęstość rdzenia 1 wynosi 380 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych 2 600 kg/m2. Warstwa powierzchniowa 2, siatka 3 oraz rdzeń 1 są wzajemnie sprasowane tak, że gęstość płyty według wynalazku wynosi 420 kg/m2.
Dzięki zastosowaniu wzmacniającej siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach możliwe było wykonanie płyty meblowej odpornej na wyboczenia obciążeniowe. Przy badaniu porównawczym wykonane z płyty według wynalazku półki mimo znacznego obciążenia nie wykazywały tendencji do wyginania się ku dołowi, podczas gdy półki z tradycyjnego MDF zwieszały się nawet o 9 mm.
Jednocześnie zastosowana siatka nie wpłynęła na trwałość narzędzi wykorzystywanych w procesie wytwórczym. Z uwagi na przewidywany wzrost wytrzymałości płyty zastosowano w procesie wytwórczym zastosowano spoiwa naturalne o mniejszej szkodliwości dla środow iska naturalnego oraz użytkowników, co pozwoliło obniżyć emisyjność płyty oraz koszt spoiw stosowanych w produkcji o około 25%.
P r z y k ł a d III
Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości według wynalazku zawiera rdzeń 1 wykonany z prasowanych trocin i pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego, na jakim ułożona jest siatka 3 o heksagonalnych oczkach, na której umieszczone są warstwy powierzchniowe 2. Warstwy powierzchniowe 2 połączone są trwale i nierozłącznie z rdzeniem 1 spoiwem naturalnym tak, że warstwa spoiwa 4 przechodzi przez oczka siatki.
Siatka 3 o heksagonalnych oczkach jest wykonana z włókien roślinnych.
Gęstość rdzenia 1 wynosi 300 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych 2 550 kg/m2. Warstwa powierzchniowa 2, siatka 3 oraz rdzeń 1 są wzajemnie sprasowane tak, że gęstość płyty według wynalazku wynosi 400 kg/m2.
Dzięki zastosowaniu wzmacniającej siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach możliwe było wykonanie płyty meblowej odpornej na wyboczenia obciążeniowe. Przy badaniu porównawczym wykonane z płyty według wynalazku półki mimo znacznego obciążenia nie wykazywały tendencji do wyginania się ku dołowi, podczas gdy półki z tradycyjnego MDF zwieszały się nawet o 9 mm.
Jednocześnie zastosowana siatka nie wpłynęła na trwałość narzędzi wykorzystywanych w procesie wytwórczym. Z uwagi na przewidywany wzrost wytrzymałości płyty zastosowano w procesie wytwórczym zastosowano spoiwa naturalne o mniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz użytkowników, co pozwoliło obniżyć emisyjność płyty ora z koszt spoiw stosowanych w produkcji o około 25%.
P r z y k ł a d IV
Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości według wynalazku zawiera rdzeń 1 wykonany z prasowanych trocin i pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego, na jakim ułożona jest warstwa powierzchniowa 2 z zatopioną w niej siatką 3 o korzystnie heksagonalnych oczkach. Warstwa powierzchniowa 2 połączona jest trwale i nierozłącznie z rdzeniem 1 spoiwem naturalnym tak, że warstwa spoiwa 4 przechodzi przez oczka siatki.
Siatka 3 o heksagonalnych oczkach jest wykonana z włókien roślinnych.
Gęstość rdzenia 1 wynosi 450 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych 2 wynosi 500 kg/m2. Warstwa powierzchniowa 2, siatka 3 oraz rdzeń 1 są wzajemnie sprasowane tak, że gęstość płyty według wynalazku wynosi co najmniej 480 kg/m2.
Dzięki zastosowaniu wzmacniającej siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach możliwe było wykonanie płyty meblowej odpornej na wyboczenia obciążeniowe. Przy badaniu porównawczym wykonane z płyty według wynalazku półki mimo znacznego obciążenia nie wykazywały tendencji do wyginania się ku dołowi, podczas gdy półki z tradycyjnego MDF zwieszały się nawet o 9 mm.
Jednocześnie zastosowana siatka nie wpłynęła na trwałość narzędzi wykorzystywanych w procesie wytwórczym. Z uwagi na przewidywany wzrost wytrzymałości płyty zastosowano w procesie wytwórczym spoiwa naturalne o mniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz użytkowników, co pozwoliło obniżyć emisyjność płyty oraz koszt spoiw stosowanych w produkcji o około 25%.
P r z y k ł a d V
Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości według wynalazku zawiera rdzeń 1 wykonany z prasowanych trocin i pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego, na jakim obustronnie ułożona jest siatka 3 o heksagonalnych oczkach, na której umieszczone są warstwy powierzchniowe 2. Warstwy powierzchniowe 2 połączone są trwale i nierozłącznie z rdzeniem 1 spoiwem naturalnym tak, że warstwa spoiwa 4 przechodzi przez oczka siatki 3.
PL 236 151 B1
Siatka 3 o heksagonalnych oczkach jest wykonana z tworzywa sztucznego.
Gęstość rdzenia 1 wynosi 300 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych 2 wynosi 500 kg/m2. Warstwa powierzchniowa 2, siatka 3 oraz rdzeń 1 są wzajemnie sprasowane tak, że gęstość płyty według wynalazku wynosi 350 kg/m2.
Jedna z płaszczyzn płyty jest wyposażona w nacięcia 5, które przechodzą przez oś symetrii płyty, przecinając uprzednio jedną z siatek 3 o heksagonalnych oczkach. Nacięcia 5 przeprowadzone są w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach i są równoległe do krawędzi płyty meblowej według wynalazku. Odległość pomiędzy równoległymi nacięciami 5 jest większa niż 3 mm. Dzięki temu możliwe jest dowolne kształtowanie płyty, na przykład w łuk, a przy nacięciu w co najmniej dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach możliwe jest uzyskanie nawet powierzchni kulistej.
Dzięki zastosowaniu wzmacniającej siatki o korzystnie heksagonalnych oczkach możliwe było wykonanie płyty meblowej odpornej na wyboczenia obciążeniowe. Przy badaniu porównawczym wykonane z płyty według wynalazku półki mimo znacznego obciążenia nie wykazywały tendencji do wyginania się ku dołowi, podczas gdy półki z tradycyjnego MDF zwieszały się nawet o 9 mm.
Jednocześnie zastosowana siatka nie wpłynęła na trwałość narzędzi wykorzystywanych w procesie wytwórczym. Z uwagi na przewidywany wzrost wytrzymałości płyty w procesie wytwórczym zastosowano spoiwa naturalne o mniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz użytkowników, co pozwoliło obniżyć emisyjność płyty oraz koszt spoiw stosowanych w produkcji o około 25%.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości zawierająca rdzeń (1) wykonany z prasowanych trocin i/lub wiórów drzewnych i/lub pyłu drzewnego z dodatkiem kleju naturalnego lub mineralnego lub żywicy syntetycznej, na jakim co najmniej jednostronnie ułożona co najmniej jedna warstwa powierzchniowa (2) trwale i nierozłącznie połączona z rdzeniem (1) za pomocą spoiwa (4), a w rdzeniu (1), albo w co najmniej jednej warstwie powierzchniowej (2) lub na granicy warstwy powierzchniowej (2) i rdzenia (1) umieszczona jest siatka (3) o korzystnie heksagonalnych oczkach znamienna tym, że spoiwo (4) jest spoiwem, naturalnym lub mineralnym lub syntetycznym, warstwa spoiwa (4) przechodzi przez oczka siatki (3), a gęstość rdzenia (1) wynosi nie mniej niż 300 kg/m2, a gęstość warstw powierzchniowych (2) jest większa lub równa niż 500 kg/m2.
  2. 2. Płyta według zastrz. 1 albo 2 znamienna tym, że spoiwo syntetyczne jest żywicą syntetyczną.
  3. 3. Płyta według zastrz. 1 albo 2 znamienna tym, że siatka (3) o korzystnie heksagonalnych oczkach zatopiona jest w warstwie powierzchniowej (2), a warstwa powierzchniowa (2) przyklejona jest trwale i nierozłącznie do rdzenia (1).
  4. 4. Płyta według zastrz. 1 albo 2, albo 3 znamienna tym, że siatka (3) o korzystnie heksagonalnych oczkach umieszczona w strukturze płyty jest wykonana w szczególności z tworzywa sztucznego, aramidu lub włókien roślinnych.
  5. 5. Płyta według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4 znamienna tym, że gęstość płyty według wynalazku wynosi co najmniej 350 kg/m2.
  6. 6. Płyta według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń znamienna tym, że jedna z płaszczyzn płyty jest wyposażona w nacięcia (5), które przechodzą przez oś symetrii płyty.
  7. 7. Płyta według zastrz. 6 znamienna tym, że nacięcia (5) przechodzą przez oś symetrii płyty przecinając uprzednio jedną siatek (3) o korzystnie heksagonalnych oczkach.
  8. 8. Płyta według zastrz. 5 albo 6 znamienna tym, że nacięcia (5) przeprowadzone są co najmniej w jednym kierunku.
  9. 9. Płyta według zastrz. 5 albo 6 znamienna tym, że nacięcia (5) są w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach i są równoległe do krawędzi płyty meblowej według wynalazku.
  10. 10. Płyta według zastrz. 5 albo 6 albo 7 znamienna tym, że odległość pomiędzy równoległymi nacięciami (5) nie jest mniejsza niż 3 mm.
PL419296A 2016-10-28 2016-10-28 Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości PL236151B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419296A PL236151B1 (pl) 2016-10-28 2016-10-28 Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419296A PL236151B1 (pl) 2016-10-28 2016-10-28 Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419296A1 PL419296A1 (pl) 2018-05-07
PL236151B1 true PL236151B1 (pl) 2020-12-14

Family

ID=62062417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419296A PL236151B1 (pl) 2016-10-28 2016-10-28 Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236151B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL419296A1 (pl) 2018-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7678466B2 (en) Flooring having surface layer of synthetic resin and wood-based board
EP2367989B1 (en) Method for manufacturing of building units for furniture
WO2008091045A1 (en) Interior product having transfer-printed base layer and process for preparing the same
EP2536895B1 (en) Method for manufacturing composite panel
BE1018721A3 (nl) Plaatmateriaal en paneel dat dergelijk plaatmateriaal bevat.
RU2014148771A (ru) Внутренний слой, содержащий зигзагообразные древесные элементы, и многослойный композит, содержащий внутренний слой
CN111806002A (zh) 由木质材料构成的复合板
UA120897C2 (uk) Композитна панель з деревного матеріалу, яка має середній шар з фанери
US20150352808A1 (en) Furniture panel
DE202004003214U1 (de) Mehrschichtmaterial für Platten und Formkörper
PL236151B1 (pl) Płyta meblowa o zwiększonej wytrzymałości
Jivkov et al. Comparative Analysis of Physical and Mechanical Properties of Some Thin and Ultra-Thin Wood-Based and Non-Wood-Based Furniture Panels. Innovation in Woodworking Industry and Engineering Design
US9487958B2 (en) Composite engineered wood material piece composed of an HDF mid-layer and an OSB bottom layer
DE102009036538A1 (de) Paneel mit mindestens einer Nut
DE202009005360U1 (de) Platte
JP7442296B2 (ja) 建築部材、框及び被覆シート。
US20230219327A1 (en) Engineered wood siding, trim and fencing with fire resistant properties
JP6895651B2 (ja) 板状建材
US20240227367A9 (en) Applied paper overlay with improved elasticity and flexibility for use with engineered wood
US20230373197A1 (en) A building panel and a method to produce such a building panel
RU58442U1 (ru) Слоистый композиционный древесный материал (варианты)
CN106003274A (zh) 一种轻型建筑用竹质复合结构材
WO2011071362A1 (en) A panel
WO2021076041A1 (en) A building panel and a method to produce such a building panel
CZ35616U1 (cs) Sendvičová deska na bázi dřeva, s vyšší odolností proti průhybu