PL235839B1 - Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych - Google Patents

Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych Download PDF

Info

Publication number
PL235839B1
PL235839B1 PL418305A PL41830516A PL235839B1 PL 235839 B1 PL235839 B1 PL 235839B1 PL 418305 A PL418305 A PL 418305A PL 41830516 A PL41830516 A PL 41830516A PL 235839 B1 PL235839 B1 PL 235839B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature
chain length
separator
degrees
mixture
Prior art date
Application number
PL418305A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418305A1 (pl
Inventor
Wojciech Babiński
Original Assignee
Aquatech Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aquatech Spolka Akcyjna filed Critical Aquatech Spolka Akcyjna
Priority to PL418305A priority Critical patent/PL235839B1/pl
Publication of PL418305A1 publication Critical patent/PL418305A1/pl
Publication of PL235839B1 publication Critical patent/PL235839B1/pl

Links

Landscapes

  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób termicznego rozkładu mieszaniny węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 pochodzących z reaktora rozkładu termicznego, w którym prowadzi się proces pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych w temperaturze od 420 do 450 st. C, charakteryzujący się tym, że mieszaninę węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 w fazie lotnej kieruje się do ogrzewanego, autonomicznego (niezwiązanego z układem frakcjonującym) reboliera/separatora, z którego następuje ewakuacja frakcji węglowodorowej od długości łańcucha od C1 do C24 w fazie lotnej, a pozostała frakcja węglowodorowa od długości łańcucha od C25 do C56 pozostaje w separatorze do czasu jej dalszej degradacji pod wpływem temperatury, przy czym w reboilerze/separatorze utrzymuje się temperaturę od 500 do 550 st C, korzystnie 550 st. C, natomiast temperaturę mieszaniny węglowodorów ewakuowanej z autonomicznego reboilera/separatora utrzymuje się w przedziale od 300 do 320 st. C.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób termicznego rozkładu i separacji mieszaniny węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 w fazie lotnej pochodzących z reaktora rozkładu, w temperaturze wyższej niż temperatura w reaktorze rozkładu, w ogrzewanym, autonomicznym (niezwiązanym z układem frakcjonującym) rebolierze/separatorze, z którego następuje ewakuacja frakcji węglowodorowej o długości łańcucha od C1 do C24 w fazie lotnej, a pozostała frakcja węglowodorowa o długości łańcucha od C25 do C56 pozostaje w separatorze do czasu jej dalszej degradacji pod wpływem temperatury.
Dotychczas opisane rozwiązania w zakresie termicznego rozkładu odpadowych tworzyw sztucznych prowadzą do wytworzenia szerokiej frakcji węglowodorowej, która pomimo szeregu atrakcyjnych cech technologicznych i użytkowych posiada niektóre parametry poniżej oczekiwań odbiorców i użytkowników (szczególnie w zakresie temperatury zapłonu i temperatury krzepnięcia). Opisany w zgłoszeniu sposób pozwala na otrzymywanie wysokojakościowych olejów opałowych, w wielu obszarach znacznie przewyższający stosowane dotychczas oleje opałowe. Przedmiotem wynalazku jest także urządzenie do realizacji tego sposobu.
W stanie techniki znane są sposoby przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych. Znany jest przykładowo z opisu patentowego PL178639 sposób przetwarzania starych i odpadowych tworzyw sztucznych, polegający na depolimeryzacji materiałów wsadowych do fazy przepompowalnej i lotnej. W procesie tym, po przeprowadzonej depolimeryzacji, fazę lotną rozdziela się na fazę gazową i kondensat, który poddaje się standardowej rafinacji, natomiast fazę pompowalną, po oddzieleniu fazy lotnej poddaje się uwodornieniu, zgazowaniu niskotemperaturowemu lub kombinacji tych procesów. Opisany sposób depolimeryzacji jest procesem katalitycznym, przebiegającym w warunkach burzliwego przepływu, w obecności gazu obojętnego, z dodatkiem rozpuszczalników odpadowych, zużytych olejów lub frakcji z rafinacji ropy naftowej.
Sposób ciągłego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, zwłaszcza poliolefinowych, prezentuje polskie zgłoszenie patentowe P.352341, według którego proces termokatalitycznej destrukcji prowadzi się w sposób ciągły, a uplastyczniony wsad formuje się w wymienniku w postać jednorodnego słupa rdzeniowego, opadającego grawitacyjnie, który od dołu upłynnia się i dozuje do reaktora (stabilizatora).
Inny wariant termokatalitycznego procesu destrukcji odpadowych tworzyw sztucznych podaje opis wynalazku PL191341, zgodnie z którym znany proces termodegradacji odpadów poliolefinowych prowadzi się w temperaturze 250-450°C w obecności katalizatora z grupy glinokrzemianów, z rozdzieleniem otrzymanych produktów na drodze frakcjonowanej kondensacji i zawróceniem do procesu gazowych produktów ubocznych stanowiących źródło ciepła. Wprowadzony do reaktora wsad w postaci stałej lub ciekłej, miesza się z olejem technologicznym w stosunku wagowym 100 - 1:1, zaś katalizator podaje się do reaktora w postaci zawiesiny w oleju technologicznym w ilości od 0,1 do 5% masowych w stosunku do ilości tworzywa. Z kolei wsad w formie zawiesiny zmielonych lub zgranulowanych odpadów stanowi od 1 do 20% masowych w stosunku do oleju technologicznego.
Sposób termodestrukcji odpadowych tworzyw sztucznych opisano w zgłoszeniu WO95/03375. Polega on na stopieniu tworzyw sztucznych przed wprowadzeniem ich do reaktora, gdzie następuje degradacja w temperaturze 400-550 st. C. Proponuje się powtórne wprowadzanie do reaktora frakcji niskowrzącej wydzielonej przez destylację z produktów rozkładu.
Niezwykle ciekawie prezentuje się sposób produkcji wysokiej jakości oleju napędowego z odpadowych tworzyw sztucznych opisany w zgłoszeniu IE86376. Polega on na tym, że frakcja ciężka węglowodorów jest odseparowywana od frakcji oleju napędowego w kolumnie próżniowej a następnie ciężką frakcję w fazie pompowalnej zawraca się do reaktora rozkładu w celu dalszej degradacji.
Pomimo wielu rozwiązań w obszarze zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych na drodze ich termicznego rozkładu, niewiele z nich są w stanie produkować wysokiej jakości paliwo - olej grzewczy lub napędowy. Do najistotniejszych problemów znanych rozwiązań należą problemy z separacją i frakcjonowaniem węglowodorów pochodzących z procesu degradacji odpadowych tworzyw sztucznych. W większości znanych rozwiązań w wyniku degradacji odpadowych tworzyw sztucznych otrzymuje się szeroką frakcję węglowodorową niespełniającą norm UE dla paliw, w tym dla oleju grzewczego ciężkiego i lekkiego, a co za tym idzie użyteczność takich paliw jest bardzo ograniczona a stosowanie niebezpieczne.
PL235 839 Β1
Celem wynalazku jest zatem dostarczenie ulepszonego sposobu termicznego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych, dzięki zastosowaniu autonomicznego reboilera/separatora, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie wysokiej jakości oleju grzewczego w procesie pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych.
Przedmiotem wynalazku jest sposób termicznego rozkładu bez udziału tlenu mieszaniny węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 pochodzących z reaktora rozkładu, w którym odbywa się proces pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych w temperaturze od 420 do 450 st. C., polegający na tym, że mieszanina węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 w fazie lotnej korzystnie w temperaturze nie wyższej niż temperatura w reaktorze jest kierowana do ogrzewanego, autonomicznego (niezwiązanego z układem frakcjonującym) reboliera/separatora, z którego następuje ewakuacja frakcji węglowodorowej o długości łańcucha od C1 do C24 w fazie lotnej, a pozostała frakcja węglowodorowa o długości łańcucha od C25 do C56 pozostaje w separatorze do czasu jej dalszej degradacji pod wpływem temperatury. Temperatura w rebolierze/separatorze jest wyższa niż temperatura w reaktorze i wynosi od 500 do 550 st. C., korzystnie 550 st. C. Barierę dla węglowodorów o długości łańcucha od C25 do C56 stanowi zestaw pierścieni Rashiga lub Białeckiego i demistora w układzie separacyjnym reboilera. Stosowanie autonomicznego reboilera/separatora w procesie pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych umożliwia uzyskania mieszaniny węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C24, która może być dalej rozdzielona w prostej, atmosferycznej kolumnie frakcjonującej na dwie frakcje: 1) C1 do C9 oraz 2) C10 do C24. Frakcja C10 do C24 po schłodzeniu w układzie kondensacji jest olejem grzewczym/napędowym. Stosowanie autonomicznego reboilera/separatora jest rozwiązaniem korzystniejszym niż zawracania fazy ciekłej szerokiej mieszaniny węglowodorów po wstępnym ochłodzeniu do temp. 300-320 st. C. z uwagi na znacznie lepszą wydajność energetyczną i wysoką precyzję w separacji węglowodorów.
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania.
Przykład 1
Do reboilera/separatora podłączono strumień mieszaniny węglowodorów w fazie lotnej pochodzący z reaktora rozkładu, do którego wprowadzano surowiec o średnim składzie: 67% polietylenu, 18% polipropylenu, 5% polistyrenu, o temperaturze w punkcie wejścia do bocznej ściany reboilera pomiędzy 370 a 380 st. C. Reboiler podłączono do atmosferycznej kolumny frakcjonującej do której wprowadzono otrzymaną z autonomicznego reboilera/separatora mieszaninę węglowodorów. W ciągu 2 godzin pracy całej z kolumny frakcjonującej otrzymano jedną frakcję węglowodorową w postaci ciekłej, która została skierowana do chłodnicy rurowej i jedną w postaci gazowej, która została skierowana do układu kondensacji. Parametry ciekłej frakcji węglowodorowej były następujące:
Tabela 1
Parametr Jednostka Wartość
Gęstość w temp 15 kg/m3 820
Skład frakcyjny
<150°C % v/v 0,2
>150°C % v/v 99,8
95 % v/v destyluje do st. C 338
Skład grupowy
węglowodory nasycone % v/v 63,0
węglowodory nienasycone % v/v 46,7
węglowodory aromatyczne % v/v 0,3

Claims (2)

1. Sposób termicznego rozkładu mieszaniny węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 pochodzących z reaktora rozkładu termicznego, w którym prowadzi się proces pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych w temperaturze od 420 do 450 st. C., znamienny tym, że mieszaninę węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C56 w fazie lotnej kieruje się do ogrzewanego, autonomicznego (niezwiązanego z układem frakcjonującym) reboliera/separatora, z którego następuje ewakuacja frakcji węglowodorowej o długości łańcucha od C1 do C24 w fazie lotnej, a pozostała frakcja węglowodorowa o długości łańcucha od C25 do C56 pozostaje w separatorze do czasu jej dalszej degradacji pod wpływem temperatury, przy czym w reboilerze/separatorze utrzymuje się temperaturę od 500 do 550 st. C., korzystnie 550 st. C., natomiast temperaturę mieszaniny węglowodorów ewakuowanej z autonomicznego reboilera/separatora utrzymuje się w przedziale od 300 do 320 st. C.
2. Sposób termicznego rozkładu mieszaniny węglowodorów wg zastrzeżenia 1, znamienny tym, że mieszaninę węglowodorów o długości łańcucha od C1 do C24, rozdziela się dalej w prostej, atmosferycznej kolumnie frakcjonującej na dwie frakcje: C1 do C9 oraz C10 do C24.
PL418305A 2016-08-11 2016-08-11 Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych PL235839B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418305A PL235839B1 (pl) 2016-08-11 2016-08-11 Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418305A PL235839B1 (pl) 2016-08-11 2016-08-11 Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418305A1 PL418305A1 (pl) 2018-02-12
PL235839B1 true PL235839B1 (pl) 2020-11-02

Family

ID=61148682

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418305A PL235839B1 (pl) 2016-08-11 2016-08-11 Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235839B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418305A1 (pl) 2018-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100202467B1 (ko) 폴리머 크랙킹
Jan et al. Catalytic conversion of waste high-density polyethylene into useful hydrocarbons
FI128804B (en) METHOD FOR PROCESSING PLASTIC WASTE PYROLYL GAS
US20190119191A1 (en) Process for converting plastic into waxes by catalytic cracking and a mixture of hydrocarbons obtained thereby
US11091700B2 (en) Process for the preparation of a C20 to C60 wax from the selective thermal decomposition of plastic polyolefin polymer
JP2016523986A5 (pl)
US20200308492A1 (en) Process for converting plastic into waxes by cracking and a mixture of hydrocarbons obtained thereby
Genuino et al. Pyrolysis of mixed plastic waste (DKR-350): Effect of washing pre-treatment and fate of chlorine
Motawie et al. Wax co-cracking synergism of high density polyethylene to alternative fuels
EP3436548A1 (en) Process for converting plastic into waxes by cracking and a mixture of hydrocarbons obtained thereby
GB2551010B (en) Process for the preparation of a c20 to c60 wax from the selective thermal decomposition of plastic polyolefin polymer
PL235839B1 (pl) Sposób otrzymywania wysokojakościowych frakcji węglowodorowych
RU2437915C1 (ru) Способ получения коксующей добавки замедленным коксованием
RU2550232C1 (ru) Способ подготовки парафинистой нефти
Gaurh et al. Thermal and catalytic pyrolysis of plastic waste polypropylene for recovery of valuable petroleum range hydrocarbon
US11898111B2 (en) Process for production of useful hydrocarbon materials from plastic waste and reaction system therefor
RU2643954C1 (ru) Способ получения нефтяных среднетемпературных связующего и пропиточного пеков
US3654135A (en) Process for obtaining aromatic hydrocarbons from oils and/or their residues rich in aromatic hydrocarbons and having a high content of unsaturated compounds
FI20205131A1 (en) Process for processing plastic waste pyrolysis gas
RU2699807C2 (ru) Установка замедленной термической конверсии мазута
RU2455337C2 (ru) Способ получения нефтяной добавки в шихту коксования углей
RU2576429C2 (ru) Способ получения коксующей добавки замедленным коксованием (варианты)
RU2701935C1 (ru) Способ переработки отходов карбоцепных термопластов
US20230332051A1 (en) Integrated mixed plastic pyrolysis with heavy oil product thermal cracking
RU2495085C1 (ru) Способ переработки углеводородсодержащего сырья и устройство для его реализации