PL235365B1 - Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego - Google Patents

Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego Download PDF

Info

Publication number
PL235365B1
PL235365B1 PL423561A PL42356117A PL235365B1 PL 235365 B1 PL235365 B1 PL 235365B1 PL 423561 A PL423561 A PL 423561A PL 42356117 A PL42356117 A PL 42356117A PL 235365 B1 PL235365 B1 PL 235365B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
waste
concrete
quicklime
production
raw materials
Prior art date
Application number
PL423561A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423561A1 (pl
Inventor
Łukasz Kotwica
Ewa Kapeluszna
Jan Deja
Waldemar Pichór
Agnieszka Różycka
Łukasz Gołek
Józef Mokrzycki
Anna Mokrzycka-Nowak
Anna Mokrzyckanowak
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Mo Bruk Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie, Mo Bruk Spolka Akcyjna filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL423561A priority Critical patent/PL235365B1/pl
Publication of PL423561A1 publication Critical patent/PL423561A1/pl
Publication of PL235365B1 publication Critical patent/PL235365B1/pl

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mieszanka surowcowa do wytwarzania betonu komórkowego, zwłaszcza autoklawizowanego, przeznaczonego do produkcji wyrobów budowlanych. Mieszanka oprócz piasku lub innego surowca będącego nośnikiem SiO2 oraz wapna palonego (CaO) zawiera odpad powstający w trakcie oczyszczania gazów odlotowych za pomocą mleczka wapiennego.
Autoklawizowany beton komórkowy (ABK) jest materiałem uniwersalnym, znanym na całym świecie. Na przestrzeni lat opracowano wiele technologii produkcji ABK, które wykorzystują do jego otrzymywania szeroko dostępne surowce danego kraju. Ze względu na całość reakcji zachodzących w procesie wytwarzania autoklawizowanego betonu komórkowego, surowce, użyte do produkcji, powinny składać się głównie z tlenków wapnia CaO i dwutlenku krzemu SiO2.
Najbardziej popularnymi surowcami do produkcji autoklawizowanego betonu komórkowego w Polsce są:
• piasek, • cement, • wapno, • gips, • proszek aluminium lub pasta aluminiowa, jako środek porotwórczy, • woda.
Technologie produkcji betonu komórkowego różnią się między sobą stosowanymi surowcami, jak również ich przygotowaniem do procesu produkcyjnego. Niemniej jednak, niezależnie od zastosowanej technologii produkcji, proces wytwarzania autoklawizowanego betonu komórkowego można podzielić na następujące fazy:
• przygotowanie surowców, • dozowanie składników, • wyrastanie i wstępne dojrzewanie mieszanki betonowej, • krojenie, • autoklawizacja, • paletyzacja.
W znanym stanie techniki do produkcji mieszanki do wytwarzania betonu komórkowego stosowane są popioły lotne, powstające ze spalania węgla w kotłach pyłowych. Popioły te charakteryzują się zawartością krzemionki w granicach od 43 do 57% oraz znaczną ilością fazy szklistej 50-70%. Głównym składnikiem krystalicznym jest kwarc, a w mniejszej ilości występuje hematyt.
Z polskiego opisu patentowego PL 160455 znany jest sposób wytwarzania betonu komórkowego przy zastosowaniu popiołów lotnych, spoiwa mineralnego, środków porotwórczych i powierzchniowoczynnych wymieszanych z wodą, który charakteryzuje się tym, że stosuje się popioły lotne zroszone wodą do wilgotności 5-20%, które miesza się z gipsem dwuwodnym i wodą aż do uzyskania zawiesiny o gęstości objętościowej powyżej 1,4 kg/l, którą aktywizuje się przed wymieszaniem z pozostałymi składnikami.
Z polskiego opisu patentowego PL 207649 znana jest mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego, zwłaszcza autoklawizowanego składająca się z wapna i/lub cementu, surowca siarczanowego i popiołów lotnych, środka powierzchniowo czynnego i spulchniającego, która zawiera popioły lotne z fluidalnego spalania węgla, ewentualnie mieszaninę popiołów z fluidalnego spalania węgla i popiołów krzemionkowych w ilości od 10 do 100% wagowo całkowitej ilości popiołów krzemionkowych.
Znane jest z polskiego zgłoszenia patentowego P.351969 rozwiązanie dotyczące sposobu wytwarzania betonu komórkowego utwardzanego w autoklawach, przy czym używane są w tym rozwiązaniu surowce wiążące i kruszywa, środki porotwórcze i szlamy i/lub woda, które miesza się ze sobą i podczas czasu stężenia jak i przed procesem hydrotermalnym są spieniane pod ciśnieniem. Sposób charakteryzuje się tym, że przy 5-50% zastąpieniu cementu wapnem palonym i/lub wapnem hydratyzowanym i/lub gipsem miesza się utajoną hydraulicznie mieloną mączkę z żużla hutniczego o powierzchni właściwej według Blaine'a 1500-7000 cm2/g o udziale 1-30% masy razem z innymi komponentami po komponentach mokrych, takich jak szlam piaskowy i/lub szlam z betonu komórkowego z recyrkulacji i/lub woda, a przed zmieszaniem ze środkiem porotwórczym, jako zielony beton komórkowy. W wywołanym poprzez hydratację pozostałych surowców wiążących alkalicznym środowisku mokrej mieszaniny, przy wartościach pH od 13 do 14, amorficzne bogate w CaO i SiO2 fazy mączki
PL 235 365 B1 z żużla hutniczego zaczynają się rozpuszczać. Reagują one podczas częściowego tworzenia się CSH (I, II) - faz żelowych tak, iż realizowane jest stężenie zawiesiny (dyspersji). Powstała masa cięta jest w znany sposób jako bloczek formowy oraz utwardzana parą w autoklawach.
W polskim zgłoszeniu wynalazku P.416248 ujawniony jest sposób wytwarzania betonu komórkowego z zastosowaniem wapna hydratyzowanego, który to składnik wprowadza się do masy zarobowej w ilości 11-31% masy spoiwa dla betonu komórkowego o gęstościach od 300-800 kg/m3.
Znane jest rozwiązanie opisane w międzynarodowym zgłoszeniu patentowym WO2015020612A1 ujawniające zastosowanie popiołu lotnego ze spalarni odpadów zawierającego przynajmniej 0,1% glinu jako dodatku do produkcji betonów lekkich, przy czym nie są to betony autoklawizowane.
Rozwiązanie opisane w patencie chińskim CN103387412B zakłada użycie w recepturze betonu komórkowego żużli ze spalarni odpadów w ilości 10-40% masy spoiwa.
Podobnie w patencie chińskim CN103387411A opisano zastosowanie 10-40% (korzystnie 9,5-39%) masowych żużli ze spalarni odpadów jako składnika betonu komórkowego.
Patent chiński CN101948286A zakłada zastosowanie popiołu ze spalarni odpadów jako 25-35% masy mieszanki betonu komórkowego.
W publikacji „Feasibility study on utilization of municipal solid waste incineration bottom ash as aerating agent for the production of autoclaved aerated concrete” Cement and Concrete Composites 56 (2015), s. 51-58 Autorzy proponują zastosowanie żużli ze spalarni komunalnej jako składnika poryzującego (ze względu na zawartość aluminium) oraz nośnika krzemionki.
Niezbędnym elementem w produkcji autoklawizowanego betonu komórkowego jest zastosowanie obróbki hydrotermalnej (w podwyższonej temperaturze do 170-190°C i odpowiadającemu jej ciśnieniu pary wodnej), który to proces umożliwia szybkie zajście reakcji pomiędzy surowcami stosunkowo mało aktywnymi czyli takimi, które w warunkach normalnych nie mają wystarczającej reaktywności. Powodem konieczności obróbki hydrotermalnej jest zmiana rozpuszczalności krzemionki, co prowadzi do wzrostu szybkości reagowania SiO2 ze świeżo powstającym wodorotlenkiem wapna i utworzeniem uwodnionych krzemianów wapnia. W technologii autoklawizowanych materiałów budowlanych podstawowymi surowcami są wapno palone oraz mielony piasek kwarcowy.
Celem wynalazku jest opracowanie mieszanki do produkcji materiałów budowlanych z autoklawizowanego betonu komórkowego, która pozwoli zagospodarować odpad stały z oczyszczania gazów odlotowych za pomocą mleczka wapiennego.
Nieoczekiwanie okazało się że materiał budowlany otrzymany z mieszanki według wynalazku charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i niższą gęstością w porównaniu do betonu wytworzonego przy użyciu tylko wapna palonego.
Według wynalazku mieszanka do wytwarzania autoklawizowanego betonu komórkowego która zawiera surowce będące nośnikiem SiO2 oraz surowce będące nośnikiem CaO - wapna palonego, spoiwa mineralne, środki porotwórcze i powierzchniowo czynne oraz wodę i charakteryzuje się tym, że jako surowiec będący nośnikiem wapna palonego zawiera wapno palone i odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych mlekiem wapiennym w ilości 1-40% wagowych całkowitej ilości wapna palonego niezbędnego do procesu, przy czym odpady będące nośnikiem wapna wprowadza się w formie nieprzetworzonej, lub jako składnik przetworzony na drodze kalcynacji.
Korzystnie mieszanka zawiera odpady, które mają takie samo uziarnienie jak uziarnienie surowców będących nośnikiem SiO2.
Korzystnie mieszanka zawiera odpady poddane procesowi kalcynacji w warunkach stacjonarnych i /lub w warunkach dynamicznych.
Korzystnie mieszanka zawiera odpady poddane procesowi kalcynacji w temperaturze 500°C-550°C przez okres od 1-2 godzin.
Korzystnie mieszanka zawiera odpady poddane procesowi kalcynacji w warunkach dynamicznych, przy czym parametry procesu kalcynacji, temperatura i czas, dobierane są indywidualnie do parametrów surowca poddawanego procesowi kalcynacji by uzyskać odwodnienie wodorotlenku wapnia zawartego w odpadzie bez utraty jego aktywności jako składnika czynnego.
Odpad zarówno nieprzetworzony jak i kalcynowany wprowadzony może być do mieszanki do wytwarzania betonu komórkowego razem z pozostałą częścią wapna palonego. W przypadku, gdy do wytworzenia mieszanki stosuje się odpad nieprzetworzony jest on wprowadzany razem ze składnikiem będącym nośnikiem SiO2 i może być również wprowadzony do mieszanki w rozdrobnieniu identycznym jak rozdrobnienie składnika będącym nośnikiem SiO2.
PL 235 365 Β1
Rozwiązanie według wynalazku pozwala na ograniczenie zużycia jednego z surowców - wapna palonego (CaO), który jest surowcem kosztownym, wymagający obróbki termicznej, a którego produkcja wiąże się ze znaczną emisją dwutlenku węgla do atmosfery (ok. 785 kg CO2 na 1 tonę CaO). Z tego względu ograniczenie jego zużycia poprzez zastąpienie innym składnikiem bogatym w wapno przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.
Uzyskany z mieszanki według wynalazku beton komórkowy posiada korzystne cechy użytkowe wyższą wytrzymałość na ściskanie, niższą gęstość. Wynalazek pozwala na zmniejszenie energochłonności w procesie wytwarzania betonu komórkowego jak również przyczynia się do realizacji gospodarki bezodpadowej, wpisując się w zasady zrównoważonego rozwoju.
Wynalazek został przedstawiony w przykładach wykonania
Przykład 1
Nieprzetworzone odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych mleczkiem wapiennym użyto w ilości stanowiącej zamiennik 15% wapna palonego.
Skład odpadu przedstawiono w tabeli 1.
Skład betonu odniesienia oraz betonu z odpadem przedstawia tabela 2.
Tabela 1
Skład odpadu stałego z oczyszczania gazów odlotowych mleczkiem wapiennym
składnik zawartość [%]
SiO2 2,03
A12O3 0,43
Fe2O3 0,55
Na2O 3,15
K2O 0,75
CaO 67,45
MgO 0,39
TiO2 0,14
SO3 5,09
p205 0,07
Cl 18,43
Br 0,14
F 0,08
Tabela 2
Składy betonu odniesienia i betonu z nieprzetworzonym odpadem stałym z oczyszczania gazów odlotowych mleczkiem wapiennym
składnik Beton odniesienia Beton z odpadem
[kg/m3]
cement 76,0 70,4
wapno palone 97,1 81,0
piasek 519 481
proszek glinowy 0,39 0,36
woda 339 314
odpad - 24,3
PL 235 365 Β1
Tabela 3
Współczynnik przewodzenia ciepła betonu odniesienia oraz betonu z dodatkiem odpadu
Oznaczenie Współczynnik przewodzenia ciepła [W/m K] Względny współczynnik przewodzenia ciepła [%]
Beton odniesienia 0,148 100
Beton z odpadem 0,165 112
Przykład 2
Do przygotowania mieszanki do wytwarzania autoklawizowanego betonu komórkowego użyto kalcynowane odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych mleczkiem wapiennym w ilości stanowiącej zamiennik 15% wapna palonego.
Odpad był prażony przez 1 godzinę w temperaturze 550°C, czyli w temperaturze pozwalającej na rozkład wodorotlenku wapnia w nim zawartego, w piecu laboratoryjnym w atmosferze utleniającej.
Skład odpadu przedstawiono w tabeli 1.
Skład betonu odniesienia oraz betonu z odpadem przedstawia tabela 4.
Tabela 4
Składy betonu odniesienia i betonu z kalcynowanym odpadem
Składniki mieszanki do wytwarzania betonu komórkowego Beton odniesienia Beton z odpadem kalcynowanym
[kg/m3]
cement 76,0 71,6
wapno palone 97,1 82,3
piasek 519 489
proszek glinowy 0,39 0,37
woda 339 319
odpad kalcynowany - 23,8
Tabela 5
Właściwości betonów w stanie stwardniałym
Beton Gęstość [kg/m3] Gęstość względna [%] Wytrzymałość [MPa] Wytrzymałość względna [%]
Beton odniesienia 703 100 2,6 100
Beton z odpadem z przykładu 1 667 95 3,9 150
Beton z kalcynowanym odpadem z przykładu 2 677 96 3,4 131
PL 235 365 Β1
Tabela 6
Współczynnik przewodzenia ciepła betonu odniesienia oraz betonu z dodatkiem odpadu
Oznaczenie Współczynnik przewodzenia ciepła [W/m K] Względny współczynnik przewodzenia ciepła [%]
Beton odniesienia 0,148 100
Beton z kalcynowanym odpadem 0,168 114
Przygotowanie betonów:
Beton komórkowy z mieszanki składającej się z wymienionych w tabeli nr 2 i nr 4 składników wykonuje się następująco: do mieszarki wprowadza się cement oraz piasek i homogenizuje na sucho składniki przez około 30 sekund, następnie wprowadza się wodę i znów miesza przez okres około 60 sekund. Po tym czasie dodaje się, wciąż mieszając, wapno palone oraz surowce stanowiące zamiennik wapna palonego i na koniec procesu homogenizacji dodaje się proszek glinowy rozprowadzony w niewielkiej ilości wody z detergentem. Po wymieszaniu mieszanki z proszkiem glinowym niezwłocznie przenosi się mieszankę do form stalowych podgrzanych uprzednio do temperatury 60°C i umieszcza razem z formami w komorze do niskoprężnego naparzania w temperaturze 60°C do momentu nabrania przez próbki wytrzymałości umożliwiających dalszą obróbkę. Po wyrośnięciu i wstępnym dojrzewaniu formuje się z masy wyroby przez krojenie. Wyroby otrzymane z mieszanki według wynalazku przenoszone są do autoklawu i autoklawizowane w temperaturze powyżej 170°C w atmosferze nasyconej pary wodnej przez 8 godzin. Następnie próbki są suszone do stałej masy w temperaturze 50°C.
Uzyskany z mieszanki według wynalazku beton komórkowy posiada korzystne cechy użytkowe; wyższą wytrzymałość na ściskanie, niższą gęstość. Wynalazek pozwala na zmniejszenie energochłonności w procesie wytwarzania betonu komórkowego jak również przyczynia się do realizacji gospodarki bezodpadowej, wpisując się w zasady równoważonego rozwoju.

Claims (5)

1. Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego autoklawizowanego, która zawiera surowce będące nośnikiem S1O2 oraz surowce będące nośnikiem CaO - wapna palonego, spoiwa mineralne, środki porotwórcze i powierzchniowo czynne oraz wodę, znamienna tym, że jako surowiec będący nośnikiem wapna palonego stosuje się wapno palone i odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych mlekiem wapiennym w ilości 1-40% wagowych całkowitej ilości wapna palonego niezbędnego do wytworzenia betonu, przy czym odpady wapna będące nośnikiem wapna wprowadza się w formie nieprzetworzonej, lub jako składnik przetworzony na drodze kalcynacji.
2. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że, odpady będące zamiennikiem wapna palonego - CaO mają takie samo uziarnienie jak uziarnienie surowców będących nośnikiem SiO2.
3. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że, zawiera odpady poddane procesowi kalcynacji w warunkach stacjonarnych i /lub w warunkach dynamicznych.
4. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że, zawiera odpady poddane procesowi kalcynacji w temperaturze 500°C-550°C przez okres od 1-2 godzin.
5. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że, zawiera odpady poddane procesowi kalcynacji w warunkach dynamicznych, przy czym parametry procesu kalcynacji, temperatura i czas, dobierane są indywidualnie do parametrów surowca poddawanego procesowi kalcynacji by uzyskać odwodnienie wodorotlenku wapnia zawartego w odpadzie bez utraty jego aktywności jako składnika czynnego.
PL423561A 2017-11-24 2017-11-24 Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego PL235365B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423561A PL235365B1 (pl) 2017-11-24 2017-11-24 Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423561A PL235365B1 (pl) 2017-11-24 2017-11-24 Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423561A1 PL423561A1 (pl) 2019-06-03
PL235365B1 true PL235365B1 (pl) 2020-06-29

Family

ID=66649271

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423561A PL235365B1 (pl) 2017-11-24 2017-11-24 Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235365B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL164323B1 (pl) * 1991-04-10 1994-07-29 Akad Gorniczo Hutnicza Spoiwo do produkcji betonu komórkowego
PL166708B1 (pl) * 1992-05-15 1995-06-30 Przed Przemyslu Betonow Prefab Sposób wytwarzania betonu komórkowego
PL304202A1 (en) * 1994-07-07 1996-01-08 Akad Gorniczo Hutnicza Cellular concrete
PL409671A1 (pl) * 2014-10-01 2015-06-08 Politechnika Świętokrzyska Autoklawizowany beton komórkowy oraz zastosowanie haloizytu jako dodatku do autoklawizowanego betonu komórkowego
PL234873B1 (pl) * 2015-11-25 2020-04-30 Prefabet Oslawa Dabrowa Spolka Akcyjna Sposób wytwarzania bloczków budowlanych o zmniejszonej gęstości objętościowej i zwiększonej izolacyjności cieplnej z betonu komórkowego

Also Published As

Publication number Publication date
PL423561A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Font et al. Design and properties of 100% waste-based ternary alkali-activated mortars: Blast furnace slag, olive-stone biomass ash and rice husk ash
Yazdi et al. Correlation of microstructural and mechanical properties of geopolymers produced from fly ash and slag at room temperature
de Moraes Pinheiro et al. Olive-stone biomass ash (OBA): An alternative alkaline source for the blast furnace slag activation
Payá et al. Fluid catalytic cracking catalyst residue (FC3R): An excellent mineral by-product for improving early-strength development of cement mixtures
CA2170626A1 (en) Use of alumina clay with cement fly ash mixtures
Baran et al. Synthesis of geopolymers derived from fly ash with an addition of perlite
CN102617074A (zh) 一种循环流化床燃煤固硫灰轻质混凝土的制备方法
Brandštetr et al. Properties and use of solid residue from fluidized bed coal combustion
JP5514516B2 (ja) シリカ供給体などの自然材料と各種廃棄物等を主原料とした混合セメントと硬化体の作製
Pradhan et al. Influence of RHA on strength and durability properties of alkali activated concrete
RU2678285C2 (ru) Связующий материал на основе активированного измельченного гранулированного доменного шлака, пригодного для образования материала бетонного типа
AU2007311917B2 (en) The manufacturing method of construction materials using waterworks sludge
JP2001039748A (ja) 早強性セメント混和材およびこれを含むコンクリートならびにコンクリート製品
EP3805177A1 (en) A method of producing lightweight ceramic sand from lignite fly ash, composition and use thereof
PL235365B1 (pl) Mieszanka do wytwarzania betonu komórkowego
Lamidi et al. Evaluation of rice husk ash and bone ash mixed as partial replacement of cement in concrete
Heikal et al. Pozzolanic action of Homra with lime
EP4151610A1 (en) Mixture for the production of autoclaved aerated concrete
RU2784967C1 (ru) Сырьевая смесь для получения активной минеральной добавки для цемента и способ ее приготовления
Harish et al. Fundamental investigations into performance of carbon-neutral rice husk ash as supplementary cementitious material
Darweesh et al. Specific characteristics and microstructure of Portland cement pastes containing wheat straw ash (WSA)
RU2658416C1 (ru) Композиционное вяжущее
JP5235057B2 (ja) 焼成物、セメント添加材及びセメント組成物
Heikal et al. previously". It has been shown that its reaction with
BRIKI et al. RECOVERY OF ASH FROM LIGNOCELLULOSIC WASTE IN THE CEMENT INDUSTRY