PL235158B1 - Pionizator dynamiczny - Google Patents

Pionizator dynamiczny Download PDF

Info

Publication number
PL235158B1
PL235158B1 PL423169A PL42316917A PL235158B1 PL 235158 B1 PL235158 B1 PL 235158B1 PL 423169 A PL423169 A PL 423169A PL 42316917 A PL42316917 A PL 42316917A PL 235158 B1 PL235158 B1 PL 235158B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
standing frame
stabilizer
attached
standing
lower limb
Prior art date
Application number
PL423169A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423169A1 (pl
Inventor
Piotr Borkowski
Paweł Lipowicz
Bartosz Andrzej Borowski
Original Assignee
Politechnika Bialostocka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Bialostocka filed Critical Politechnika Bialostocka
Priority to PL423169A priority Critical patent/PL235158B1/pl
Publication of PL423169A1 publication Critical patent/PL423169A1/pl
Publication of PL235158B1 publication Critical patent/PL235158B1/pl

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pionizator dynamiczny.
Pionizacja jest szczególnie ważna dla osób, które nie potrafią samodzielnie chodzić czy stać. Powikłania wynikające z długotrwałego leżenia lub siedzenia są bardzo poważne. Wynikiem braku pionizacji mogą być odwapnienia kości, zmiany martwicze powierzchni stawowych, odleżyny i ograniczenia ruchomości stawów. Dodatkowo długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej niekorzystnie wpływa na układ krążenia centralnego i obwodowego oraz zaburza funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego.
Pozycja wyprostowana poprawia funkcjonowanie organizmu, ułatwia ćwiczenia kończyn górnych oraz aktywizację tułowia. Dodatkowo wpływa bardzo korzystnie na komfort psychiczny pacjenta, jest lepszą pozycją do spożywania posiłków i ćwiczeń logopedycznych. Przyjmuje się, że każdy niepełnosprawny powinien przebywać, co najmniej 3 godziny dziennie w pozycji pionowej. Dla dzieci pionizacja jest ważna również z względów poznawczych, percepcyjnych i prawidłowego rozwoju psychicznego. Ważnym aspektem wpływającym bezpośrednio na powodzenie procesu pionizacji jest prawidłowe utrzymanie ciała przez pacjenta.
W stanie techniki znane są różne rodzaje pionizatorów. Jednym z jego typów są łóżka pionizacyjne np. oferowane przez PROMA REHA®. Łóżka pionizacyjne stosowane są u osób w najcięższym stanie i nierzadko wykorzystywane są do pierwszych prób pionizacji pacjentów. Do pionizacji niewymagana jest praktycznie żadna współpraca pacjenta. Może on być całkowicie sparaliżowany lub pozbawiony jakiejkolwiek siły mięśniowej. Użytkownik zostaje najczęściej ciasno przypięty do łóżka przy użyciu pasów podtrzymujących. Do istotnych cech tego urządzenia należy zaliczyć jego wymiary. Długość blatu jest standardowa i wynosi w granicach 180-190 cm. Po spionizowaniu długość urządzenia staje się jego wysokością. W wyniku sztywnego przypięcia pasami do blatu u pacjenta możliwe jest poczucie dyskomfortu a nawet uwięzienia.
Następnym znanym typem pionizatrów są pionizatory statyczne, którego przykładem jest wózek pionizujący Baffin XL oferowany przez Liwcare ®. Są to wózki inwalidzkie o sztywnej podstawie ramowej z kołami, posiadające funkcje manualnej lub zautomatyzowanej pionizacji. W tym przypadku istotny jest fakt, iż użytkownik nie ma możliwości przemieszczania się na nim samodzielnie. Do poruszania wózka z pacjentem potrzebna jest osoba trzecia, która pcha wózek trzymając za umieszczoną z tyłu rączkę. Produkt łączący funkcje pionizatora i wózka inwalidzkiego jest bardzo korzystny zarówno dla rehabilitantów, jak i samych użytkowników. Stosując takie rozwiązanie możliwe jest wielokrotne zmienianie pozycji z siedzącej w spionizowaną i odwrotnie. Nie ma konieczności przekładania pacjenta z jednego urządzenia na kolejne. Jest to bardzo duża wygoda i odciążenie zarówno pacjentom, jak i osobom z nimi pracującymi. Pionizator tego rodzaju nie jest jednak przystosowany do użytku zewnętrznego.
Kolejnym typem pionizatorów są pionizatory dynamiczne. Stanowią one ulepszenie wózków inwalidzkich z funkcją pionizacji. Do urządzeń tego typu zalicza się np. pionizator dynamiczny model navix su. Wyróżnia je fakt, iż pacjent ma możliwość samodzielnego poruszania się. Rezultat ten jest osiągany poprzez wyposażenie pionizatora w klasyczne koła do wózków inwalidzkich i umiejscowienia ich w taki sposób, że pacjent może nimi poruszać. Drugim sposobem jest wyposażenie wózka w koła zasilane elektrycznie oraz joystick obsługiwany przez użytkownika.
W stanie techniki znane są także parapodia dynamiczne. Są to urządzenia umożliwiające samodzielne poruszanie się osoby niepełnosprawnej przy wykorzystaniu: samych rąk, rąk i balansu ciałem lub częściowo sprawnych kończyn. Nie są to jednak wózki, nie ma możliwości przebywania i poruszania się w pozycji siedzącej. Aby korzystać z tych urządzeń potrzebna jest pomoc innej osoby przy ustawieniu się w pionizatorze lub wstawaniu z łóżka czy wózka inwalidzkiego. Stosowane są one u pacjentów z porażeniem jedynie kończyn dolnych na poziomie nie wyższym niż Th5. Mają one na celu poprawę krążenia, zapobieganiu spastyczności czy odwapnianiu kości. Umożliwiają zwiększenie siły mięśniowej i komfortu psychicznego osoby niepełnosprawnej.
Przegląd stanu techniki oraz przeprowadzone konsultacje z rehabilitantami pozwalają stwierdzić, że nie ma na rynku rozwiązań, które umożliwiają prawidłowe ustabilizowanie pacjenta z niepełnosprawnością wielokończynową, charakterystyczną np. dla pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz ich samodzielne poruszanie.
Pionizator dynamiczny według wynalazku składa się z układu jezdnego, składanej ramy pionizacyjnej, systemu stabilizacji pacjenta. Elementami systemu stabilizacji pacjenta są stabilizator głowy, stabilizator piersiowy, uprząż korekcyjna, stabilizator biodrowy, stabilizator kolanowy, separator kończyn
PL 235 158 B1 dolnych duży lub separator kończyn dolnych mały oraz podnóżki, które zamocowane są we wskazanej kolejności od góry do ramy pionizacyjnej.
Stabilizator głowy zamocowany jest do ramy pionizacyjnej za pomocą prowadnicy regulacji wysokości, składa się z wielowarstwowego zagłówka, w którym umieszczony jest element plastyczny oraz wieloosiowego mechanizmu blokującego. Stabilizuje on położenie głowy oraz ustala w prawidłowej pozycji odcinek szyjny kręgosłupa. Wielowarstwowy zagłówek dopasowuje się do kształtu głowy osoby pionizowanej.
Stabilizator piersiowy zamocowany jest do ramy pionizacyjnej za pomocą połączenia gwintowego. Stabilizuje on klatkę piersiową oraz piersiowy odcinek kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej pacjenta. Prawidłowe ustawienie pelot piersiowych realizowane jest przez symetryczny mechanizm śrubowy.
Uprząż korekcyjna zbudowana jest z sześciu klamer zaczepowych, układu pasów wraz z klamrami spinająco-regulacyjnymi oraz poduszek przeciwotarciowych. Klamry zaczepowe połączone są na stałe z ramą pionizacyjną za pomocą łączników korzystnie nitów lub śrub. W układzie pasów wyróżnia się pasy naramienne, pachowe, biodrowe oraz pachwinowo-brzuszne. Regulacja napięcia pasów pachowych, biodrowych oraz pachwinowo-brzusznych realizowana jest poprzez klamry spinająco-regulacyjne. Uprząż korekcyjna pozwala na szybkie i stabilne umocowanie osoby pionizowanej w pionizatorze oraz zapewnia możliwość realizacji funkcji prawidłowego ustawienia miednicy.
Stabilizator biodrowy zamocowany jest do ramy pionizacyjnej za pomocą połączenia gwintowego, składa się z dwóch pelot biodrowych oraz symetrycznego mechanizmu śrubowego. Prawidłowe ustawienie pelot biodrowych realizowane jest przez symetryczny mechanizm śrubowy. Stabilizator biodrowy stabilizuje miednicę oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej pacjenta.
Stabilizator kolanowy, zamocowany jest do ramy pionizacyjne za pomocą uchwytów pozycjonujących dwuosiowych ustalających pozycje stabilizatora kolanowego względem kolan pacjenta w płaszczyźnie czołowej i bocznej.
Separator kończyn dolnych duży oraz separator kończyn dolnych mały zamocowane są do ramy za pomocą tulei z zaciskiem mimośrodowym.
W separatorze kończyn dolnych dużym zamocowane są obejmy z zapięciami, które unieruchamiają całkowicie kończyny na wysokości bioder. Podnóżki pionizatora zamocowane są do ramy pionizacyjnej za pomocą uchwytów pozycjonujących jednoosiowych ustalających wysokość podnóżków pacjenta.
Pionizator dynamiczny według wynalazku służy do pionizacji osób o różnym stopniu niepełnosprawności wielokończynowej i przeznaczony jest dla pacjentów o różnym stopniu niepełnosprawności psychomotorycznej. System stabilizacji pacjenta pozwala osiągnąć prawidłową i bezpieczną pionizację oraz rehabilitację pacjenta.
Przedmiot dynamiczny według wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pionizator w a) pozycji siedzącej, b) pozycji spionizowanej, fig. 2 przedstawia system stabilizacji pacjenta, fig. 3 przedstawia stabilizator piersiowy, fig. 4 przedstawia stabilizator biodrowy, fig. 5 przedstawia stabilizator kolanowy, fig. 6 przedstawia podnóżki pionizatora, fig. 7 przedstawia separator kończyn dolnych duży, fig. 8 przedstawia separator kończyn dolnych mały, fig. 9 przedstawia uprząż korekcyjną, fig. 10 przedstawia połączenie klamer zaczepowych, fig. 11 przedstawia układ pasów, fig. 12 przedstawia stabilizator głowy.
Pionizator dynamiczny według wynalazku składa się z układu jezdnego 1, składanej ramy pionizacyjnej 2 i systemu stabilizacji pacjenta. Elementami systemu stabilizacji pacjenta są stabilizator głowy 11, stabilizator piersiowy 4, uprząż korekcyjna 10, stabilizator biodrowy 5, stabilizator kolanowy 6, separator kończyn dolnych duży 8 lub separator kończyn dolnych mały 9 oraz podnóżki 7, które zamocowane są we wskazanej kolejności od góry do ramy pionizacyjnej 2.
Stabilizator głowy 11 zamocowany jest do ramy pionizacyjnej 2 za pomocą prowadnicy regulacji wysokości 29. Składa się z wielowarstwowego zagłówka 30, w którym umieszczony jest element plastyczny 31 oraz wieloosiowego mechanizmu blokującego 32. Stabilizuje on położenie głowy oraz ustala w prawidłowej pozycji odcinek szyjny kręgosłupa. Wielowarstwowy zagłówek 30 dopasowuje się do kształtu głowy osoby pionizowanej.
Stabilizator piersiowy 4 zamocowany jest do ramy pionizacyjnej 2 za pomocą połączenia gwintowego. Stabilizuje on klatkę piersiową oraz piersiowy odcinek kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej pacjenta. Prawidłowe ustawienie pelot piersiowych 12 realizowane jest przez symetryczny mechanizm śrubowy 13.
PL 235 158 B1
Uprząż korekcyjna zbudowana jest z sześciu klamer zaczepowych 20, układu pasów 21 wraz z klamrami spinająco-regulacyjnymi 22 oraz poduszek przeciwotarciowych 23. Klamry zaczepowe połączone są na stałe z ramą pionizacyjną 2 za pomocą łączników 24-nitów. W układzie pasów wyróżnia się pasy naramienne 25, pachowe 26, biodrowe 27 oraz pachwinowo-brzuszne 28. Regulacja napięcia pasów pachowych 26, biodrowych 27 oraz pachwinowo-brzusznych 28 realizowana jest poprzez klamrę spinajaco regulacyjne 22. Uprząż korekcyjna pozwala na szybkie i stabilne umocowanie osoby pionizowanej w pionizatorze oraz zapewnia możliwość realizacji funkcji prawidłowego kilowego ustawienia miednicy.
Stabilizator biodrowy 5 zamocowany jest do ramy pionizacyjnej 2 za pomocą połączenia gwintowego, składa się z dwóch pelot biodrowych 14 oraz symetrycznego mechanizmu śrubowego 15. Prawidłowe ustawienie pelot biodrowych 14 realizowane jest przez symetryczny mechanizm śrubowy 15. Stabilizator biodrowe stabilizuje miednicę oraz odcinek lędźwiowej kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej pacjenta.
Stabilizator kolanowy 6 zamocowany jest do ramę pionizacyjnej 2 za pomocą uchwytów pozycjonujących dwuosiowych 16 ustalających pozycje stabilizatora kolanowego 6 względem kolan pacjent; w płaszczyźnie czołowej i bocznej. Separator kończyn dolnych duży 8 oraz separator kończyn dolnych mały 9 zamocowane są do ramy za pomocą tulei z zaciskiem mimośrodowymi 18. W separatorze kończyn dolnych dużym 8 zamocowane są obejmy z zapięciami 19, które unieruchamiają całkowicie kończynę na wysokości bioder. Podnóżki pionizatora 7 zamocowane są do ramy pionizajcyjnej 2 za pomocą uchwytów pozycjonujących jednoosiowych 17 ustalających wysokość podnóżków pacjenta.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pionizator dynamiczny składający się z układu jezdnego, składanej ramy pionizacyjnej, systemu stabilizacji pacjenta, znamienny tym, że w skład systemu stabilizacji pacjenta wchodzą stabilizator głowy (11), stabilizator piersiowy (4), uprząż korekcyjna (10), stabilizator biodrowy (5), stabilizator kolanowy (6), separator kończyn dolnych duży (8) lub separator kończyn dolnych mały (9) oraz podnóżki (7), wszystkie elementy zamocowane są do ramy pionizacyjnej (2) w kolejności patrząc od góry.
  2. 2. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że stabilizator głowy (11) zamocowany jest do ramy pionizacyjnej (2) za pomocą prowadnicy regulacji wysokości (29), składa się z wielowarstwowego zagłówka (30), w którym umieszczony jest element plastyczny (31) oraz wieloosiowego mechanizmu blokującego (32).
  3. 3. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że stabilizator piersiowy (4) zamocowany jest do ramy pionizacyjnej (2) za pomocą połączenia gwintowego, składa się z dwóch pelot piersiowych (12) oraz symetrycznego mechanizmu śrubowego (13).
  4. 4. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że uprząż korekcyjna zbudowana jest z sześciu klamer zaczepowych (20), układu pasów (21) wraz z klamrami spinająco-regulacyjnymi (22) oraz poduszek przeciwotarciowych (23), przy czym klamry zaczepowe połączone są na stale z rama pionizacyjną (2) za pomocą łączników (24), korzystnie nitów lub śrub, zaś w układzie pasów wyróżnia się pasy naramienne (25) pachowe (26), biodrowe (27) oraz pachwinowo-brzuszne (28), przy czym regulacja napięcia pasów pachowych (26), biodrowych (28) oraz pachwinowo-brzusznych (28) realizowana jest poprzez klamry spinające regulacyjne (22).
  5. 5. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że stabilizator biodrowy (5) zamocowany jest do ramy pionizacyjnej (2) za pomocą połączenia gwintowego, składa się z dwóch pelot biodrowych (14) oraz symetrycznego mechanizmu śrubowego (15).
  6. 6. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że stabilizator kolanowy (6), zamocowany jest do ramy pionizacyjnej (2) za pomocą uchwytów pozycjonujących dwuosiowy (16).
  7. 7. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że separator kończyn dolnych duży (8) oraz separator kończyn dolnych mały (9) zamocowane są do ramy za pomocą uchwytów z zaciskiem mimośrodowym (18).
  8. 8. Pionizator według zastrz. 7, znamienny tym, że w separatorze kończyn dolnych dużym (8) zamocowane są obejmy z zapięciami (19).
  9. 9. Pionizator według zastrz. 1, znamienny tym, że podnóżki pionizatora (7) zamocowane są do ramy pionizacyjnej (2) za pomocą uchwytów pozycjonujących jednoosiowy (17).
PL423169A 2017-10-16 2017-10-16 Pionizator dynamiczny PL235158B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423169A PL235158B1 (pl) 2017-10-16 2017-10-16 Pionizator dynamiczny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423169A PL235158B1 (pl) 2017-10-16 2017-10-16 Pionizator dynamiczny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423169A1 PL423169A1 (pl) 2019-04-23
PL235158B1 true PL235158B1 (pl) 2020-06-01

Family

ID=66167898

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423169A PL235158B1 (pl) 2017-10-16 2017-10-16 Pionizator dynamiczny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235158B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4054319A (en) * 1975-10-23 1977-10-18 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Stand-aid invalid wheelchair
US5366036A (en) * 1993-01-21 1994-11-22 Perry Dale E Power stand-up and reclining wheelchair
FR2813524B1 (fr) * 2000-09-07 2002-12-06 Idc Medical Systeme de verrouillage pour dispositif de maintien corporel pour fauteuil verticalisateur
FR2901997B1 (fr) * 2006-06-07 2009-05-15 Lifestand Vivre Debout Soc A R Siege verticalisateur a dossier inclinable
US8844961B2 (en) * 2010-04-27 2014-09-30 Levo Ag Wohlen Stand-up unit for stand-up wheelchairs and chairs, particularly therapy chairs
US8104835B2 (en) * 2008-07-08 2012-01-31 Invacare Corp. Standing frame with supine mode

Also Published As

Publication number Publication date
PL423169A1 (pl) 2019-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5217487A (en) Back therapy system
US2719568A (en) Invalid walking and exercising apparatus
EP2964164B1 (en) Systems and methods for exerting force on bodies
US7632223B2 (en) Portable weight bearing postural correction device
KR20100041707A (ko) 균형 및 신체 방향 지지 장치
US11246779B2 (en) Manual assistance transfer belt utilizing individual thigh straps
US20220183918A1 (en) Chair, pressing device
US9827133B1 (en) Selectively adjustable arm and shoulder support
US3750659A (en) Orthopedic apparatus for legs to enable standing
CA2264604A1 (en) Fall prevention, ambulation, exercise, and lifting assist device
US20130255696A1 (en) Synergistic Posture System
US9668902B1 (en) Selectively adjustable arm and shoulder support
US6810543B2 (en) Orthopedic body segment support
US5637079A (en) Traction apparatus
US10610400B1 (en) Selectively adjustable arm and shoulder support
PL235158B1 (pl) Pionizator dynamiczny
US6601922B2 (en) Apparatus with lower leg restraints for contributing to support of a handicapped person
US20120004083A1 (en) Foldable Prone Support
CN112932909A (zh) 一种icu体位治疗综合复健椅
RU71247U1 (ru) Кресло-"ходунки" для больных
US20040143295A1 (en) Apparatus for placing patients in the quadruped position
JP2015009133A (ja) 重力を利用する腰痛又は配隋損傷痛改善具
US20210290474A1 (en) Pelvis control and retraining harness system and method
CN214968653U (zh) 一种icu体位治疗综合复健椅
JP3067063U (ja) ラクラク整体ト―タルグッズ