PL235104B1 - Przyczepa - Google Patents

Przyczepa Download PDF

Info

Publication number
PL235104B1
PL235104B1 PL425531A PL42553118A PL235104B1 PL 235104 B1 PL235104 B1 PL 235104B1 PL 425531 A PL425531 A PL 425531A PL 42553118 A PL42553118 A PL 42553118A PL 235104 B1 PL235104 B1 PL 235104B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
trailer
frame
lifting
transport position
lifting cylinder
Prior art date
Application number
PL425531A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425531A1 (pl
Inventor
Dmytro Kobzarenko
Original Assignee
Kobzarenko Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kobzarenko Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Kobzarenko Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425531A priority Critical patent/PL235104B1/pl
Publication of PL425531A1 publication Critical patent/PL425531A1/pl
Publication of PL235104B1 publication Critical patent/PL235104B1/pl

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przyczepa posiadająca ramę z układem jezdnym z dwoma kolami tylnymi.
W stanie techniki powszechnie znane są przyczepy, które zawierają ramę z układem jezdnym, który stanowią dwa tylne koła. Z uwagi na brak równowagi takiej przyczepy, gdy nie jest ona zaczepiona do ciągnącego ją pojazdu, często wyposaża się takie przyczepy w różnego rodzaju elementy wsporcze służące podparciu opadającej strony przyczepy, aby utrzymać ją w pozycji poziomej, gdy przyczepa nie jest w użyciu. Mogą to być np. wysuwane słupki albo małe kółka. Kółka mogą być np. samonastawne wówczas dodatkowo umożliwiają manewrowanie (w ograniczonym zakresie) odłączoną przyczepą, w celu wygodniejszego jej ustawienia na miejscu postoju.
Klasycznym przykładem tego rodzaju przyczepy jest przyczepa ujawniona np. w dokumencie AU2013270475A1. Jako elementy wspierające ta przyczepa posiada wysuwane słupki z poprzeczkami, w przedniej i tylnej części przyczepy. Dokument CA2717785A1 ujawnia podobną przyczepę z opuszczanym ręcznie przednim małym kółkiem samonastawnym w przedniej części.
Jak już wspomniano, takie przyczepy umożliwiają manewrowanie w ograniczonym zakresie przyczepą na miejscu postoju, a konkretnie na obrót przyczepy wokół osi, jednak nie pozwalają na przesuwanie przyczepy w poprzek jej zwykłego toru ruchu. Powoduje to, że niemożliwe jest przestawienie przyczepy w pewnych sytuacjach, np. przy przeładunku, gdzie przyczepę ciągnie się wzdłuż załadowanych kontenerów i konieczne jest jej podsunięcie pod wylot kontenera.
Sam problem poprzecznej zmiany kierunku jazdy pojazdu został już poruszony w stanie techniki, jednak dotychczas dotyczył on jedynie pojazdów silnikowych i umożliwienia im sprawnego poruszania się w ograniczonej przestrzeni. Przykładowo dokument CN206679065U ujawnia samochód z czterema kołami, które można przestawiać o 90° - ma to usprawnić parkowanie równoległe pojazdu w niewielkiej dostępnej przestrzeni, np. wzdłuż krawężnika. Z kolei w dokumencie US2008277890A1 opisano trzykołowy wózek widłowy, w którym wszystkie koła można przestawić o 90°, co umożliwia sprawne manewrowanie wózkiem w wąskich przestrzeniach magazynowych, np. pomiędzy regałami czy półkami magazynowymi. Te rozwiązania jednak są bardzo skomplikowane - a co za tym idzie kosztowne i ciężkie - i nie nadają się do zastosowania w tak prymitywnym układzie jak przyczepa dwukołowa, która z założenia ma być tania i lekka.
W stanie techniki ujawniono także przestawiane o 90° napędowe koła do silnikowego wózka inwalidzkiego (dokument US6109379A), montowane w miejsce klasycznych kół samonastawnych.
Przyczepa według wynalazku posiada ramę z układem jezdnym z dwoma kołami tylnymi i charakteryzuje się tym, że piasty kół tylnych zamocowane są do ramy obrotowo o 90° w osi pionowej, z pozycji transportowej do pozycji roboczej i odwrotnie, i tym, że przyczepa zawiera koło przednie zamocowane poprzecznie do kierunku ciągnięcia przyczepy w pozycji transportowej, w sposób umożliwiający jego podnoszenie do pozycji transportowej i opuszczanie do pozycji roboczej.
Korzystnie, piasty kół tylnych zamocowane są do ramy na osiach obrotowych.
Także korzystnie, obracanie kół tylnych z pozycji transportowej do pozycji roboczej i odwrotnie realizowane jest za pomocą siłowników obracających. Siłowniki obracające mogą być siłownikami hydraulicznymi.
Jest też korzystnie, gdy piasty kół tylnych zamocowane są do ramy za pośrednictwem części podnoszonej ramy, przy czym część podnoszona ramy może być zaopatrzona w co najmniej jeden siłownik podnoszący pierwszy, który może być siłownikiem hydraulicznym.
Dobrze jest, gdy podnoszenie i opuszczanie koła przedniego realizowane jest przez siłownik podnoszący drugi, który także może być siłownikiem hydraulicznym. Ten siłownik jest korzystnie umieszczony w rurze profilowanej.
Jest również korzystnie, gdy przyczepa wyposażona jest w dyszel główny umieszczony z przodu przyczepy oraz dyszel pomocniczy umieszczony z boku przyczepy. Dobrze jest, gdy dyszel główny i dyszel pomocniczy są podnoszone.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przyczepę według wynalazku w widoku od spodu w pozycji transportowej, fig. 2 przedstawia przyczepę według wynalazku w widoku od spodu w pozycji roboczej, fig. 3 przedstawia przyczepę według wynalazku w widoku perspektywicznym, w możliwym zastosowaniu jako urządzenie przeładunkowe ze zsypnią i rurą wyładunkową, fig. 4 przedstawia przyczepę według, wynalazku w innym widoku perspektywicznym w tym samym zastosowaniu.
PL 235 104 B1
Na figurach widać, że przyczepa 1 posiada ramę 2 z układem jezdnym z dwoma kołami tylnymi 3. Piasty kół tylnych 3 zamocowane są do ramy 2 obrotowo o 90° w osi pionowej, z pozycji transportowej (pozycja pokazana na fig. 1) do pozycji roboczej (pozycja pokazana na fig. 2) i odwrotnie. Ponadto, przyczepa 1 zawiera koło przednie 4 zamocowane poprzecznie do kierunku ciągnięcia przyczepy 1 w pozycji transportowej, w sposób umożliwiający jego podnosz enie do pozycji transportowej i opuszczanie do pozycji roboczej. Koło przednie 4 w pozycji roboczej (opuszczone) najlepiej widoczne jest na fig. 4. W pokazanym na rysunkach przykładzie wykonania piasty kół tylnych 3 zamocowane są do ramy 2 na osiach obrotowych 5, zaś ich obracanie z pozycji transportowej do pozycji roboczej i odwrotnie realizowane jest za pomocą siłowników obracających 6, co najlepiej widać na fig. 1 i fig. 2. Siłowniki te mogą być siłownikami hydraulicznymi. Oczywiście obrotowe zamocowanie piast kół tylnych 3, jak również mechanizm obracania o 90°, mogą być zrealizowane w inny sposób, znany znawcom dziedziny. Działanie przyczepy jest związane z pozycją kół tylnych 3 i koła przedniego 4. Gdy koła tylne 3 są skierowane wzdłuż osi podłużnej przyczepy 1, a koło przednie 4 jest podniesione, przyczepa 1 jest w pozycji transportowej. Gdy koła tylne 3 są skierowane w poprzek osi podłużnej przyczepy 1, a koło przednie 4 jest opuszczone, przyczepa 1 jest w pozycji roboczej, w której może się przemieszczać w poprzek zwykłego kierunku jazdy.
W korzystnym przykładzie wykonania, widocznym na rysunkach, piasty kół tylnych 3 są zamocowane do ramy 2 za pośrednictwem części podnoszonej 7. Takie rozwiązanie umożliwia dodatkowo opuszczenie lub podniesienie ramy 2 przyczepy 1, np. celem łatwiejszego podsunięcia przyczepy 1 pod opróżniany kontener. Część podnoszona 7 ramy korzystnie zaopatrzona jest w co najmniej jeden siłownik podnoszący pierwszy 8, który może być siłownikiem hydraulicznym.
Na fig. 4 widać przykład wykonania przyczepy 1, w którym koło przednie 4 jest zaopatrzone w siłownik podnoszący drugi 9, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie koła przedniego 4. Siłownik może być siłownikiem hydraulicznym. Dla estetyki siłownik ten może być ukryły w rurze profilowanej.
Przyczepa 1 w przedstawionym przykładzie wykonania wyposażona jest w dyszel główny 10 umieszczony z przodu przyczepy 1 oraz dyszel pomocniczy 11 umieszczony z boku przyczepy 1. Oba dyszle mogą być podnoszone.
Na fig. 3 i fig. 4 pokazano przykładowe wykorzystanie przyczepy według wynalazku w urządzeniu przeładunkowym zawierającym zsypnię 12 z przenośnikiem ślimakowym oraz rurę wyładunkową 13 z kolejnym przenośnikiem ślimakowym. Urządzenie można ciągnąć np. wzdłuż szeregu wagonów kolejowych (w pozycji transportowej) i podsuwać je (w pozycji roboczej) pod kolejne wagony w poprzek zwykłego kierunku ruchu, aby przeładować sypki towar z wagonów poprzez zsypnię 12 i rurę wyładunkową 13 do innego kontenera (np. na ciężarówce).
Oczywiście wynalazek nie ogranicza się tylko do pokazanych przykładów realizacji i możliwe są różne jego modyfikacje w ramach zastrzeżeń patentowych bez odejścia od istoty wynalazku.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyczepa (1) posiadająca ramę (2) z układem jezdnym z dwoma kołami tylnymi (3), znamienna tym, że piasty kół tylnych (3) zamocowane są do ramy (2) obrotowo o 90° w osi pionowej, z pozycji transportowej do pozycji roboczej i odwrotnie, i tym, że przyczepa (1) zawiera koło przednie (4) zamocowane poprzecznie do kierunku ciągnięcia przyczepy (1) w pozycji transportowej, w sposób umożliwiający jego podnoszenie do pozycji transportowej i opuszczanie do pozycji roboczej.
  2. 2. Przyczepa (1) według zastrz. 1, znamienna tym, że piasty kół tylnych (3) zamocowane są do ramy (2) na osiach obrotowych (5).
  3. 3. Przyczepa (1) według zastrz. 1, znamienna tym, że obracanie kół tylnych (3) z pozycji transportowej do pozycji roboczej i odwrotnie realizowane jest za pomocą siłowników obracających (6).
  4. 4. Przyczepa (1) według zastrz. 3, znamienna tym, że siłowniki obracające (6) są siłownikami hydraulicznymi.
  5. 5. Przyczepa (1) według zastrz. 1, znamienna tym, że piasty kół tylnych (3) zamocowane są do ramy (2) za pośrednictwem części podnoszonej (7) ramy (2).
  6. 6. Przyczepa (1) według zastrz. 5, znamienna tym, że część podnoszona (7) ramy zaopatrzona jest w co najmniej jeden siłownik podnoszący pierwszy (8).
    PL 235 104 B1
  7. 7. Przyczepa (1) według zastrz. 6, znamienna tym, że siłownik podnoszący pierwszy (8) jest siłownikiem hydraulicznym.
  8. 8. Przyczepa (1) według zastrz. 1, znamienna tym, że podnoszenie i opuszczanie koła przedniego (4) realizowane jest przez siłownik podnoszący drugi (9).
  9. 9. Przyczepa (1) według zastrz. 8, znamienna tym, że siłownik podnoszący drugi (9) jest siłownikiem hydraulicznym.
  10. 10. Przyczepa (1) według zastrz. 8, znamienna tym, że siłownik podnoszący drugi (9) umieszczony jest w rurze profilowanej.
  11. 11. Przyczepa (1) według zastrz. 1, znamienna tym, że wyposażona jest w dyszel główny (10) umieszczony z przodu przyczepy (1) oraz dyszel pomocniczy (11) umieszczony z boku przyczepy (1).
  12. 12. Przyczepa (1) według zastrz. 11, znamienna tym, że dyszel główny (10) i dyszel pomocniczy (11) są podnoszone.
PL425531A 2018-05-14 2018-05-14 Przyczepa PL235104B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425531A PL235104B1 (pl) 2018-05-14 2018-05-14 Przyczepa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425531A PL235104B1 (pl) 2018-05-14 2018-05-14 Przyczepa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425531A1 PL425531A1 (pl) 2019-11-18
PL235104B1 true PL235104B1 (pl) 2020-06-01

Family

ID=68536620

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425531A PL235104B1 (pl) 2018-05-14 2018-05-14 Przyczepa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235104B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425531A1 (pl) 2019-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109476352B (zh) 半挂拖车和将至少一个集装箱进行重量分配的方法
US6135700A (en) Transport vehicle deck lowering mechanism
US9061719B2 (en) Transport trailer and method
US5324160A (en) Tiltable trailer for loading, unloading and transporting containers
US20070126196A1 (en) Third axle assembly for log hauling trailers
JPS646967B2 (pl)
US20150375663A1 (en) Trailer apparatuses
JPS6215372B2 (pl)
US4111450A (en) Multiple hook-up, movable axle trailer with removable track extensions, slidable kingpin, and pivotal axle assemblies
NL7920023A (nl) Sleepvoertuig.
US20090257854A1 (en) Self-leveling roll-on/roll-off container for transporting on a tiltable platform
AU2007313377B2 (en) Transport trailer and method
US10486897B2 (en) Transport device for a milling unit, transport vehicle with a transport device for a milling unit, and method for transporting a milling unit with a transport device
NL1018651C2 (nl) Verrijdbare constructie voor vrachtvervoer.
US3997215A (en) Gravity bed trailer
US20090245991A1 (en) Transport Trailer and Method
US20170120794A1 (en) Dual Axis Tow Lift
PL235104B1 (pl) Przyczepa
US6375409B1 (en) Combined lorry and transport unit system and method
PL71379Y1 (pl) Przyczepa
JP3995700B2 (ja) コンテナ積載用セミトレーラ
US20140091553A1 (en) Lowboy Trailer with Steerable Rear Assembly
CA2881366A1 (en) Trailer apparatuses
AU2008237592A1 (en) Improvements in Articulated Vehicles
Hilgers Trailers and Semitrailers