PL235097B1 - Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu - Google Patents

Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu Download PDF

Info

Publication number
PL235097B1
PL235097B1 PL424243A PL42424318A PL235097B1 PL 235097 B1 PL235097 B1 PL 235097B1 PL 424243 A PL424243 A PL 424243A PL 42424318 A PL42424318 A PL 42424318A PL 235097 B1 PL235097 B1 PL 235097B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
amount
solution
potassium
acid
Prior art date
Application number
PL424243A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424243A1 (pl
Inventor
Maciej Balawejder
Wejder Maciej Bala
Piotr Antos
Tos Piotr An
Józef Gorzelany
Natalia Matłok
Na Tal Ia Matłok
Krzysztof Kania
Ia Krzysztof Kan
Grzegorz Witek
Grzeg Orz Witek
Original Assignee
Dr Green Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Univ Rzeszowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dr Green Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Univ Rzeszowski filed Critical Dr Green Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424243A priority Critical patent/PL235097B1/pl
Publication of PL424243A1 publication Critical patent/PL424243A1/pl
Publication of PL235097B1 publication Critical patent/PL235097B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/40Bio-organic fraction processing; Production of fertilisers from the organic fraction of waste or refuse

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu, w którym surowiec wyjściowy stanowią odpady poubojowe, zwłaszcza tkanki kostne.
Znane są metody zagospodarowania odpadów poubojowych w celu produkcji mączek kostnych i mięsno-kostnych dla celów paszowych, jednak ze względu na chorobę szalonych krów czy też świń, ten sposób utylizacji odpadów poubojowych stracił znaczenie. Od kiedy wprowadzono zakaz wykorzystania tych odpadów w celach paszowych, problem ich utylizacji spowodował wzrost kosztów z tym związanych. Aktualnie głównym sposobem przetwarzania odpadów z przemysłu mięsnego jest spalanie lub współspalanie w temperaturze 850°C dla celów energetycznych. W opisie patentowym PL 207 973 B1 przedstawiono sposób termicznej obróbki półproduktu mięsno-kostnego. Należy zauważyć, że zaproponowana metoda polega na prażeniu półproduktu w temperaturze 650-950°C, jednak charakteryzuje i się tym, że wymaga zawracania, w odpowiednim stosunku, części popiołu z poprzedniego prażenia, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Otrzymane w wyniku spalania popioły mogą znaleźć zastosowanie jako nawozy lub stanowić surowiec do pozyskiwania fosforu w przemyśle chemicznym, na przykład na drodze produkcji kwasu fosforowego. Problematyka ta została szerzej przedstawiona w publikacjach: Wzorek Z., 2006, „Alternatywne surowce fosforowe”, Przemysł Chemiczny 85: 8-9 m; Wzorek Z., „Odzysk związków fosforu z termicznie przetworzonych odpadów i ich zastosowanie jako naturalnych surowców fosforanowych”, Monografia 356, Kraków 2008; A. Staroń, Z. Kowalski, M. Banach, Z. Wzorek, 2010, „Sposoby termicznej utylizacji odpadów z przemysłu mięsnego”, Chemia Czasopismo Techniczne 10.
Brak jest jednak informacji, które jednostopniowo pozwalają otrzymać rozpuszczalne związki fosforu o wartości nawozowej.
Z opisu patentowego PL 80346 znany jest sposób wytwarzania fosforanów: jedno i dwuamonowego z rudy fosforanowej, w którym na rudę fosforanową działa się kwasem azotowym, po czym z otrzymanego roztworu wydziela się część azotanu wapniowego przez ochłodzenie i krystalizację, pozostały roztwór ekstrahuje się w celu otrzymania wodnego roztworu zawierającego azotan wapniowy i ekstraktu organicznego zawierającego kwas fosforowy i kwas azotowy. Ekstrakt organiczny oczyszcza się, po czym na oczyszczony ekstrakt działa się amoniakiem w celu uzyskania fosforanu mono lub dwuamonowego w zależności od końcowej wartości pH na drodze wytrącania. Następnie poprzez dekantację rozdziela się fazy, lekką utworzoną przez rozpuszczalnik od ciężkiej fazy wodnej zawierającej azotan amonowy oraz fosforan amonowy i zawraca się ją do etapu ekstrakcji, a fosforan amonowy wytrącony w ciężkiej fazie wodnej oddziela się i przemywa. Środek techniczny jakim jest kwas azotowy użyty w tym rozwiązaniu stosuje się do oczyszczenia chemicznego surowca w kilku etapach, włącznie z pozbyciem się gipsu, aż do uzyskania ekstraktu organicznego, który pod wpływem amoniaku powoduje powstanie fosforanu amonowego. W proponowanym rozwiązaniu stosuje się jedynie wodny roztwór kwasu azotowego, dzięki któremu pozyskuje się całość składników mineralnych o wysokiej wartości nawozowej oraz wysokiej rozpuszczalności. Wymagane jest jedynie zastosowanie filtracji jako metody oczyszczania pozyskanego ekstraktu.
Z kolei z opisu patentowego CA 2929639 znany jest sposób odzyskiwania związków wapnia, glinu, fosforu i azotu poprzez działanie kwasem azotowym, ortofosforowym lub mieszaninami kwasów mineralnych na popioły zawierające związki fosforu. Od otrzymanego roztworu oddziela się części nierozpuszczalne, a na pozostałość działa się tlenkiem wapnia lub węglanem wapnia, aby wytrącać azotan wapnia oraz fosforan wapnia w postaci osadu. Pozostały po strącaniu roztwór zawiera związki glinu, które mogą być wytrącone poprzez zwiększenie wartości pH. Metoda ta pozwala pozyskać związki fosforu, jednak w formie nierozpuszczalnej lub zawierającej formy nierozpuszczalne, dlatego nie może być użyta jako nawóz dolistny.
Również z opisu patentowego PL 218 465 B1 znany jest sposób otrzymywania nawozu wieloskładnikowego poprzez częściowy rozkład za pomocą kwasów: siarkowego (VI) i ortofosforowego lub ich mieszanin, popiołu po spaleniu w wysokiej temperaturze ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Otrzymany półprodukt w postaci stałej nierozpuszczalnej wzbogaca się w inne składniki nawozowe do gotowego produktu. Produkt ten jest w postaci granulatu, który rozsypywany jest bezpośrednio do gleby. Nie ma możliwości stosowania tego typu produktu jako nawozu dolistnego z powodu braku rozpuszczalności składników.
PL 235 097 B1
Także z opisu patentowego EP0200073 znany jest sposób wytwarzania fosforanu amonu z surowców kopalnych w postaci skał fosforanowych, w którym po rozdrobnieniu skały fosforanowej następuje jej obróbka chemiczna z zastosowaniem kwasu siarkowego dla uzyskania cząsteczek fosforanów oraz oczyszczenia surowca z substancji zanieczyszczającej. Na powstały roztwór działano siarczanem amonu dla związania cząsteczek fosforanów oraz usunięcia substancji zanieczyszczającej w postaci gipsu. W rezultacie otrzymano roztwór fosforanu amonu. Sposób charakteryzuje się tym, że obróbkę chemiczną prowadzi się w temperaturze 70°C do 90°C. W sposobie pozyskania fosforanu amonu przedstawionym w powyższym opisie w pierwszym etapie działa się na skałę fosforanową kwasem siarkowym w celu jej chemicznego oczyszczenia oraz wydzielenia cząsteczek fosforanów. W drugim etapie na roztwór działa się siarczanem amonu w celu usunięcia gipsu oraz wiązania fosforu dla otrzymania fosforanu amonu. Rozwiązanie to cechuje się selektywnym wyodrębnieniem związków fosforu w postaci fosforanu amonu. Pozostałe składniki mineralne, cenne z punktu widzenia nawozowego są usuwane na etapie oczyszczania.
W opisie patentowym US 3374055 A przedstawiono metodę przekształcania fosforanu wapnia wchodzącego w skład odpadów kostnych w kwas fosforowy, stosując kwas fosforowy, który w pierwszym etapie konwertuje fosforany do fosforanu monowapniowego. Następnie na złożu jonowymiennym usuwany jest wapń, co prowadzi do odzyskania kwasu fosforowego. Kwas fosforowy jest następnie zawracany do układu reakcyjnego w celu przekształcania fosforanu trójwapniowego do monowapniowego. Kwas fosforowy może być również oczyszczony i poddany reakcji z alkaliami w celu uzyskania alkalicznego fosforanu. W opisie tym przedstawiono również wariant procesu, w którym otrzymany z kości fosforan monowapniowy przekształcono z wykorzystaniem kwasu siarkowego do siarczanu wapnia w celu wytrącenia wapnia, co pozwala na odzysk kwasu fosforowego. Metoda ta pozwala konwertować fosfor mineralny zawarty w odpadach kostnych bezpośrednio do kwasu fosforowego i tracąc pozostałe składniki mineralne.
Z kolei w opisie patentowym US 5275954 przedstawiono metodę demineralizacji kości z wykorzystaniem kolumn ekstrakcyjnych. Kolumny wypełnia się materiałem kostnym, a następnie prowadzi się delipidyzacje odpadów kostnych z wykorzystaniem etanolu jako rozpuszczalnika. Następnie kolumny przepłukiwane są wodą w celu usunięcia miceli lipidowych. Ostatnim etapem jest demineralizacja kości z wykorzystaniem roztworu kwasu solnego. Opis patentowy dotyczy rozwiązania technicznego i pozwala, przeprowadzić związki mineralne do roztworu, frakcja ta jednak nie może być bezpośrednio użyta w celach nawozowych, ponieważ zawiera duże ilości chlorków, które powodują zasolenie gleb.
Również w opisie zgłoszenia patentowego US 201 3/0316012 A1 przedstawiono metodę demineralizacji odpadów kostnych z wykorzystaniem reaktora, do którego wprowadza się roztwór kwasu okresowo lub w sposób ciągły. Kwaśne roztwory opuszczające reaktor są kierowane na złoże jonowymienne pozwalające na separacje jonów wapniowych od fosforanowych. W ten sposób oczyszczone kwaśne roztwory są kierowane powtórnie do reaktora zawierającego odpad kostny. W opisie tego zgłoszenia przedstawiono metodę demineralizacji kości z wykorzystaniem następujących rozpuszczalników: kwas solny, kwas cytrynowy, kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas propionowy, kwas mezakonowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas fumarowy, kwas fosforowy oraz związki chelatujące wapń takie jak EDTA, NTA czy heparyna. Reaktor wykorzystywany do demineralizacji kości składa się z pojemnika na kości i rozpuszczalnik oraz pokrywy posiadającej dwa otwory: jeden pozwalający na wprowadzanie kości, a drugi połączony z pompą, pozwalający na wprowadzanie i wypompowywanie roztworu rozpuszczalników, zawierający filtr uniemożliwiający wydostanie się cząsteczek wybranej wielkości z reaktora.
W opisie patentowym nr US 5 897 881 przedstawiono metodę rozpuszczania materiału kostnego, polegającą na mieszaniu materiału kostnego z kwasem mlekowym w warunkach obniżonego ciśnienia. Kwas mlekowy otrzymano wcześniej przez wymieszanie mleka z bakteriami kwasu mlekowego w temperaturze nie mniejszej niż pokojowa. Rozwiązanie to cechuje się wykorzystaniem biotechnologicznie otrzymanego kwasu mlekowego bez użycia mocnego kwasu mineralnego.
W zgłoszeniu patentowym nr US 2008/0206299 A1 przedstawiono sposób odzysku hydroksyapatytu u odpadów kostnych, pozwalający na pozyskanie składników zawierających występujące w odpadach kostnych minerały. Sposób ten opiera się na zastosowaniu ekstrakcji minerałów roztworami kwasów, a następnie przeprowadzeniu reakcji zobojętniania z wykorzystaniem zasady w celu wytrącenia ekstrahowanych składników w formie nierozpuszczalnej. W wyniku procesu uzyskuje się nierozpuszczalne minerały pochodzące z kości. Uzyskane minerały suszy się i miażdży w celu uzyskania granulatu lub dodaje substancji wiążącej w celu stworzenia pasty. Rozwiązanie to prowadzi do uzyskania materiału nierozpuszczalnego o innym zastosowaniu niż cele nawozowe.
PL 235 097 B1
Sposób, wytwarzania rozpuszczalnego nawozu, w którym surowiec wyjściowy stanowią odpady poubojowe, zwłaszcza wieprzowe i wołowe tkanki kostne, które przetwarza się termicznie oraz rozdrabnia do granulatów, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że po termicznej obróbce i rozdrobnieniu do granulatów nie większych niż 2 mm poddaje się granulat działaniu mieszaniny ekstrakcyjnej będącej roztworem kwasu azotowego o stężeniu w zakresie 5 do 30%, w ilości co najmniej 6 dm3 na 1 kg granulatu i tak po upływie co najmniej 15 minut poddaje się filtracji, używając tkaninę filtracyjną korzystnie o średnicy porów 50 μm, z kolei otrzymany roztwór zatęża się poprzez usunięcie wody do stanu ciała, stałego o mazistej konsystencji, a następnie otrzymany ekstrakt uzupełnia się, co najmniej w potas w ilości nie mniejszej niż 2% wagowych, jak również korzystnie wzbogaca innymi dodatkami o wartości nawozowej.
Korzystnym jest uzupełnienie ekstraktu w potas poprzez wprowadzenie do niego azotanu potasu w ilości co najmniej 5% wagowo.
Również w celu otrzymania rozpuszczalnego nawozu wzbogaconego aminokwasami, molibdenem amonu, mikroorganizmami aktywizującymi azot, biowęglem oraz związkiem powierzchniowoczynnym, sposobem według wynalazku, doprowadza się otrzymany ekstrakt do stanu zagęszczenia poprzez usunięcie od 20% do maksimum 50% wody, po czym wprowadza się azotan potasu w ilości co najmniej 6% wagowo, następnie otrzymany roztwór wzbogaca się aminokwasami do zawartości 1% i/lub molibdenianem amonu do zawartości 2% molibdenu i/lub mikroorganizmami aktywizującymi azot do 1% i/lub biowęglem korzystnie o składzie granuIometrycznym od 0,002 do 0,02 mm i powierzchni właściwej 359,0 m2/g w ilości do 10% i/lub związkiem powierzchniowoczynnym w ilości do 5% wagowych.
Do istotnych zalet sposobu zgodnego z wynalazkiem należy wartość użytkowa otrzymanego nawozu, który zawiera potas, magnez, żelazo, mangan, cynk czy też miedź. Zaproponowany układ ekstrakcyjny pozwala przeprowadzić 95% masy surowca do frakcji rozpuszczalnej. Ten efekt jest istotny z punktu widzenia ekonomicznego. Prawie całkowite przetworzenie granulatu kostnego w nawóz rozpuszczalny stanowi o wydajności tego sposobu, jak również eliminuje dodatkowe koszty związane z utylizacją pozostałego odpadu.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
Do komory reaktora o objętości 1 m3 załadowano rozdrobniony surowiec o składzie granulometrycznym mieszczącym się w zakresie od 0,002 do 2 mm i masie 125 kg. Następnie całość zalano 0,81 m3 roztworu kwasu azotowego o stężeniu 16,6%. Ekstrakcję prowadzono jedną godzinę mieszając całość mieszadłem śmigłowym. Po tym czasie mieszaninę reakcyjną poddano filtracji używając tkaniny filtracyjnej o średnicy porów 50 μm. Otrzymany roztwór zatężono używając przemysłowej wyparki próżniowej pracującej w temperaturze 60°C i podciśnieniu pozwalającym utrzymać mieszaninę w stanie łagodnego wrzenia. Po usunięciu około 80% wody koncentrat suszono w temperaturze 60°C, co pozwoliło zachować wyjściowy skład otrzymanego ekstraktu. Przeprowadzona procedura pozwoliła doprowadzić zawarte w surowcu związki fosforu do postaci rozpuszczalnej z wydajnością 95%, o składzie: wapń 194 g/kg w przeliczeniu na CaO, azot 106 g/kg w przeliczeniu na N-NO3, fosfor 187 g/kg w przeliczeniu na P2O5, potas 2 g/kg w przeliczeniu na K2O, magnez 14 g/kg w przeliczeniu na MgO oraz mikroelementy: żelazo 12 mg/kg, mangan 0,6 mg/kg, cynk 9 mg/kg i miedź 1 mg/kg. Otrzymaną frakcję wzbogacono o azotan potasu w ilości 52,6 kg KNO3 na 1 t produktu, otrzymując nawóz rozpuszczalny o minimalnej zawartości potasu zgodnej z wymaganiami technicznymi. Nawóz ten testowano na wybranych roślinach produkcyjnych, co pozwoliło stwierdzić, że otrzymany nawóz o składzie wzbogaconym w potas może być zastosowany jako nawóz dolistny zwiększający produkcję tych roślin.
P r z y k ł a d 2
Otrzymany w procesie ekstrakcji roztwór, zgodnie z procedurą przedstawioną w przykładzie 1, zatężono używając przemysłowej wyparki próżniowej pracującej w temperaturze 60°C i podciśnieniu pozwalającym utrzymać mieszaninę w stanie łagodnego wrzenia. Po usunięciu około 40% wody dodany został związek KNO3 w ilości 60 kg. Następnie roztwór został wzbogacony mieszaniną trzech aminokwasów, tj. chlorowodorkiem L-cysteiny 0,3%, chlorowodorkiem L-lizyny 0,3%, glicyną 0,3% oraz uzupełniano molibdenianem amonu do zawartości 1% molibdenu, mikroorganizmami aktywującymi azot 1%, Ureaza: 2%, biowęglem o składzie granulometrycznym 0,002-0,02 mm i powierzchni właściwej 359,0 m2/g w ilości 10%. Ostatnim etapem jest dołożenie związku powierzchniowo czynnego w ilości 0,5%. Powstała w ten sposób płynna postać nawozu znajduje zastosowanie w rzędowym nawożeniu podczas siewu. Ma on znaczący wpływ na zwiększenie potencjału kiełkowania, natychmiastową dostępność fosforu, poprawę pH gleby, zwiększenie zasobności azotu w formie przyswajalnej oraz ograniczenie strat związanych z wypłukiwaniem związków.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu, w którym surowiec wyjściowy stanowią odpady poubojowe, zwłaszcza wieprzowe i wołowe tkanki kostne, które przetwarza się termicznie oraz rozdrabnia się do granulatów, znamienny tym, że po termicznej obróbce i rozdrobnieniu do granulatów nie większych niż 2 mm poddaje się uzyskany granulat działaniu mieszaniny ekstrakcyjnej będącej roztworem kwasu azotowego o stężeniu w zakresie 5-30%, w ilości co najmniej 6 dm3 na 1 kg granulatu, tak otrzymaną mieszaninę, po upływie co najmniej 15 minut, poddaje się filtracji, używając tkaninę filtracyjną korzystnie o średnicy porów 50 μm, z kolei otrzymany roztwór zatęża się poprzez usunięcie wody, do stanu ciała stałego o mazistej, konsystencji, następnie otrzymany ekstrakt uzupełnia się co najmniej w potas w ilości nie mniejszej niż 2% wagowych, jak również korzystnie wzbogaca innymi dodatkami o wartości nawozowej.
  2. 2. Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymany ekstrakt uzupełnia się w potas poprzez wprowadzenie do niego azotanu potasu w ilości co najmniej 5% wagowo.
  3. 3. Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymany ekstrakt doprowadza się do stanu zagęszczenia poprzez usunięcie od 20% do maksimum 50% wody, po czym wprowadza się azotan potasu w ilości co najmniej 6% wagowo, następnie otrzymany roztwór wzbogaca się aminokwasami do 1% wagowo i/lub molibdenianem amonu do zawartości 2% molibdenu i/lub mikroorganizmami aktywizującymi azot do 1% wagowo i/lub biowęglem korzystnie o składzie granulometrycznym od 0,002 do 0,02 mm i powierzchni właściwej 359,0 m2/g w ilości do 10% wagowo i/lub związkiem powierzchniowoczynnym w ilości do 5% wagowych.
PL424243A 2018-01-10 2018-01-10 Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu PL235097B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424243A PL235097B1 (pl) 2018-01-10 2018-01-10 Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424243A PL235097B1 (pl) 2018-01-10 2018-01-10 Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424243A1 PL424243A1 (pl) 2019-07-15
PL235097B1 true PL235097B1 (pl) 2020-05-18

Family

ID=67209663

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424243A PL235097B1 (pl) 2018-01-10 2018-01-10 Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235097B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB169323A (en) * 1920-07-12 1921-09-29 Joseph Charles Kernot Improvements in and relating to the production of fertilisers
JPH0891976A (ja) * 1994-09-19 1996-04-09 Hirotoshi Arafuka 液状複合肥料とその製造方法
DE102008050179A1 (de) * 2007-10-04 2009-04-09 Buttchereit, Klaus B. Multivalenter Stickstoff-Phosphat-Dünger (N-P-Dünger) auf Basis nachwachsender Rohstoffe tierischen Ursprungs und Verfahren zu seiner Herstellung
PL207973B1 (pl) * 2007-12-21 2011-02-28 Przedsiębiorstwo Prod Handlowo Usługowe Duda Bis Społka Z Ograniczoną Odpo Sposób termicznego przetwarzania półproduktów mięsno-kostnych z przemysłu mięsnego
PL218465B1 (pl) * 2012-04-04 2014-12-31 Termo Eko En Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób wytwarzania nawozu wieloskładnikowego
DE102013018650B3 (de) * 2013-11-06 2014-09-18 Remondis Aqua Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Behandlung von phosphathaltigen Aschen aus Abfallverbrennungsanlagen durch nasschemischen Aufschluss zur Gewinnung von Aluminium-, Kalzium-, Phosphor- und Stickstoffverbindungen

Also Published As

Publication number Publication date
PL424243A1 (pl) 2019-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2856883T3 (es) Procedimiento para el tratamiento de cenizas con contenido de fosfato, procedentes de instalaciones de incineración de residuos, mediante descomposición química por vía húmeda para la obtención de compuestos de aluminio, de calcio, de fósforo y de nitrógeno
AU2014392293B2 (en) Method for purifying raw phosphoric acid (e.g. MGA acid) by adding ashes originating from waste incineration plants, comprising the production of pure phosphoric acid, calcium sulfate, water-soluble calcium hydrogen phosphates and metal salt solution
Leng et al. Characterisation of ashes from waste biomass power plants and phosphorus recovery
CN105197905B (zh) 萃取磷矿联产饲料级磷酸二氢钙及工业级磷铵的生产方法
CN111683912A (zh) 改良土壤圈的颗粒、制造方法和用途
WO2018096133A1 (de) Gesamtverfahren zur aufbereitung von biologischen abfällen
CN103073041A (zh) 一种硝酸分解磷矿生产水溶性二水硝酸钙联产磷酸的方法
Mikkelsen Sources of phosphorus for plants: past, present, and future.
CN110217769B (zh) 一种生产硝酸铵钙副产饲料级dcp的方法
PL235097B1 (pl) Sposób wytwarzania rozpuszczalnego nawozu
CN108473309A (zh) 固体磷酸盐及其制备方法
CN111517832B (zh) 中低品位磷矿中P、Ca的分离方法及生产肥料的方法
JP2024509713A (ja) 下水汚泥及び場合によっては生物由来廃棄物からリン酸塩と窒素を組み合わせて回収する方法
CN114728792A (zh) 用于磷酸盐加工的系统和方法
PL237364B1 (pl) Sposób równoczesnego odzyskiwania do celów nawozowych związków fosforu i mikroelementów z ekstraktów po ługowaniu popiołów uzyskanych ze spalenia osadów ściekowych
WO2016187688A1 (en) Method and system for sonic-assisted production of fertilizers
RU2400459C2 (ru) Способ и устройство для производства серосодержащих азотных удобрений
US3266885A (en) Method of recovering phosphatic values from phosphate rock
EA030576B1 (ru) Фосфор-калий-азотсодержащее npk-удобрение и способ получения гранулированного фосфор-калий-азотсодержащего npk-удобрения
CN108083877A (zh) 一种以冷冻法硝酸磷肥工艺副产的硝酸钙为原料生产尿素硝酸钙的方法
JP7417516B2 (ja) 硫酸を使用するリン酸塩源をエッチングする方法
FI58485B (fi) Foerfarande foer framstaellning av fosforsyra med hoeg halt av goedslingsnaeringsaemnen
RU2162071C2 (ru) Способ получения сложных удобрений
JPH0848589A (ja) 骨炭の処理方法およびその生成物
RU2230026C1 (ru) Способ получения фосфатов аммония