PL234637B1 - Płytka do osteotomii - Google Patents

Płytka do osteotomii Download PDF

Info

Publication number
PL234637B1
PL234637B1 PL424141A PL42414117A PL234637B1 PL 234637 B1 PL234637 B1 PL 234637B1 PL 424141 A PL424141 A PL 424141A PL 42414117 A PL42414117 A PL 42414117A PL 234637 B1 PL234637 B1 PL 234637B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
osteotomy
tabs
connectors
bone
Prior art date
Application number
PL424141A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424141A1 (pl
Inventor
Łukasz Pałka
Małgorzata Cykowska-Błasiak
Siak Małg Orzata Cykowska-Bła
Maciej Dobrzyński
Roland Zarzycki
Rolan D Zarzycki
Piotr Halczuk
Lczuk Piotr Ha
Original Assignee
Sciencebiotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sciencebiotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Sciencebiotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424141A priority Critical patent/PL234637B1/pl
Publication of PL424141A1 publication Critical patent/PL424141A1/pl
Publication of PL234637B1 publication Critical patent/PL234637B1/pl

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)
  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest płytka do osteotomii, z możliwością łączenia się między sobą, charakteryzująca się tym, że zawiera co najmniej jedną wypustkę (2) i/lub co najmniej jeden łącznik (4) połączony z płytką za pomocą połączenia (5) oraz jeden lub dwa gwintowane otwory (3) na mocowanie połączone trzpieniem.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest płytka do osteotomii z możliwością łączenia się z powielonymi jednostkami, w celu samodzielnego połączenia całej płytki do osteotomii znajdująca zastosowanie dla różnych przypadków złamań lub pęknięć kości.
Obecnie w branży chirurgicznej nie ma uniwersalnej płytki do osteotomii, która byłaby wykorzystywana we wszystkich rodzajach złamań kości. Dla każdego rodzaju złamania lub pęknięcia kości wykorzystuje się inną płytkę. Rozwiązanie według wynalazku umożliwiłby projektowanie płytki mocującej kości z pojedynczych jednostek, bez konieczności wykorzystania wielu płytek w celu dopasowania do konkretnego złamania kości.
Z polskiego opisu patentowego nr PL227706 (B1) znana jest uniwersalna płytka do zespalania złamań wyrostka kłykciowego żuchwy, w kształcie litery A zawierającej dwa ramiona połączone ze sobą u góry i rozchylone u dołu i tam połączone poprzeczką, przy czym w miejscu łączenia ramion znajdują się trzy otwory rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta równoramiennego na śruby do mocowania płytki w wyrostku kłykciowym, a przy dolnych końcach ramion znajdują się po dwa otwory na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy. Płytka jest symetryczna względem osi symetrii, a poprzeczka jest poprzeczką krzyżową w kształcie litery X o osi symetrii pokrywającej się z osią symetrii płytki, przy czym cztery ramiona poprzeczki skierowane są w kierunku poszczególnych otworów na śruby do mocowania płytki w gałęzi żuchwy.
W polskim opisie patentowym nr PL169119 (B1) ujawniano płytkę do zespalania złamań kości na swej długości zaopatrzona jest w otwory na wkręty mocujące ją do kości, w ilości uzależnionej od długości płytki, a po stronie zespalanej kości w bolce dystansowe, ułożone parami pomiędzy otworami, w ilości zależnej od długości płytki. Płytka ma zastosowanie do zespalania złamań kości płaskich, krótkich oraz długich leżących bezpośrednio pod skórą.
Z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr PL123739 (U1) znana jest płytka kostna do stabilizacji odłamów kostnych, w szczególności do stabilizacji osteotomii pierwszej kości śródstopia. Płytka kostna do stabilizacji odłamów kostnych, zawierająca wygiętą część śródkostną, przystosowaną do osadzania w kanale szpikowym kości oraz część nakostną, z co najmniej jednym przelotowym otworem pod wkręt kostny, charakteryzuje się tym, że część śródkostną ma wzdłużne żebro i głębokie fazki tworzące ostre zakończenie. W części nakostnej płytka kostna ma dwa otwory pod wkręty kostne.
Celem wynalazku było takie opracowanie płytki do osteotomii, która umożliwiałaby połączenia kości we wszystkich rodzajach złamań kości. Dzięki możliwości łączenia się w różnych kombinacjach, płytka według wynalazku pozwalają na tworzenie konstrukcji stabilizujących indywidualnie do każdego leczonego przypadku złamania kości.
Istotą wynalazku jest pojedyncza lub podwójna płytka do osteotomii, z możliwością łączenia się między sobą, która zawiera co najmniej jedną wypustkę i/lub co najmniej jeden łącznik połączony z płytką za pomocą połączenia oraz jeden lub dwa gwintowane otwory na mocowanie, połączone trzpieniem.
Korzystnie płytka zawiera łącznie do 10 wypustek i/lub łączników, ułożonych równomiernie wokół płytki.
Korzystnie wypustka i łącznik mają odpowiadające sobie kształty, w szczególności: kuli, walca, sześciokąta, graniastosłupa o podstawie trójkąta lub wielokąta, sześcianu.
Korzystnie połączenie ma kształt: trójkąta, kwadratu, pięciokąta, wielokąta, koła.
Korzystnie płytka jest o kształcie walca, kwadratu, trójkąta, pięciokąta, siedmiokąta, ośmiokąta lub dziewięciokąta.
Korzystnie płytka posiada wycięcie.
Korzystnie płytka wykonana jest ze stopów metali, biomateriałów oraz materiałów biodegradowalnych.
Zaletą wynalazku jest możliwość samodzielnego utworzenia kształtu płytki do osteotomii z pojedynczych jednostek. Ponadto możliwość dopasowania, ułożenia modułów względem siebie pozwoli na dowolne kształtowanie płytek, bez konieczności doginania i docinania elementów tak jak w przypadku innych płytek do osteotomii. Często skutkuje to naruszeniem warstwy pasywnej płytki. Mikropęknięcia warstwy pasywnej skutkują powstawaniem korozji na płytce w organizmie człowieka, stanami zapalnymi i koniecznością ponownej operacji w celu wymiany płytki.
Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość dołączania jednostek płytek w dowolnym momencie, nawet w trakcie zabiegu operacyjnego oraz minimalna ingerencja w zagojoną ranę w przypadku
PL 234 637 B1 potrzeby usunięcia płytki ze względu na występujące zwapnienie kości, gdy płytka zbyt długi czas będzie przenosić obciążenia mechaniczne zamiast kości.
Zaproponowana pojedyncza lub podwójna płytka do osteotomii pozwala na łączenie ze sobą płytek umożliwiając zaprojektowanie dowolnego połączenia w większą płytkę. Podwójny płytka może sama łączyć ze sobą dwa odłamy kostne lub po przyłączeniu do niej dodatkowych jednostek na końcach, w celu usztywnienia konstrukcji.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest bliżej w przykładach wykonania oraz na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia pojedynczą płytkę z 5 wypustkami,
Fig. 2 przedstawia pojedynczą płytkę z 5 łącznikami,
Fig. 3 przedstawia pojedynczą płytkę z 2 wypustkami i 3 łącznikami,
Fig. 4 przedstawia pojedynczą płytkę z 4 wypustkami i 1 łącznikiem,
Fig. 5 przedstawia pojedynczą płytkę z 5 wypustkami i 1 łącznikiem,
Fig. 6 przedstawia pojedynczą płytkę z 4 wypustkami i 1 łącznikiem,
Fig. 7 przedstawia podwójną płytkę z 6 łącznikami i dwoma otworami,
Fig. 8 przedstawia podwójną płytkę z 6 łącznikami i dwoma otworami i wydłużonym trzpieniem,
Fig. 9 przedstawia podwójną płytkę z 2 wypustkami i 2 łącznikami,
Fig. 10 przedstawia podwójną płytkę z 5 wypustkami i 5 łącznikami,
Fig. 11 przedstawia fotografię przedstawiającą połączenie 3 płytek.
Przykład 1
Pojedyncza płytka do osteotomii pokazana na fig. 1 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest płytka w kształcie walca z wycięciem 1 i jednym gwintowanym otworem 3 na śrubę. Druga część posiada 5 wypustek 2 w kształcie kuli równomiernie ułożonych wokół płytki, która jest przymocowana połączeniem 5 w kształcie walca do płytki. Tak zaprojektowany pojedynczy moduł elementarny płytki do osteotomii ma możliwość zazębiania się z innymi płytkami za pomocą wypustek 2.
P rzy kł ad 2
Pojedyncza płytka do osteotomii pokazana na fig. 2 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest płytka w kształcie walca z wycięciem 1 i jednym gwintowanym otworem 3 na śrubę. Drugą częścią jest 5 łączników 4, na końcach których jest umieszczone wycięcie dopasowane kształtem do wypustek 2 o kształcie kuli. Tak zaprojektowany pojedynczy moduł elementarny płytki do osteotomii ma możliwość zazębiania się z innymi płytkami za pomocą łączników 4.
P rzy kła d 3
Pojedyncza płytka do osteotomii pokazana na fig. 3 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest płytka w kształcie walca z wycięciem 1 i jednym gwintowanym otworem 3 na śrubę. Drugą częścią są 2 wypustki 2 w kształcie kul asymetrycznie ułożone wokół płytki, która jest przymocowana połączeniem 5 w kształcie walca do płytki. Natomiast ostatnią częścią są 3 łączniki 4 asymetrycznie ułożone wokół płytki, na którego końcu jest umieszczone wycięcie dopasowane kształtem do wypustek 2 na płytce. Tak zaprojektowany pojedynczy moduł elementarny płytki do osteotomii ma możliwość zazębiania się z innymi płytkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4.
Przykład 4
Pojedyncza płytka do osteotomii pokazana na fig. 4 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest płytka w kształcie walca z wycięciem 1 i jednym gwintowanym otworem 3 na śrubę. Drugą częścią są 4 wypustki 2 w kształcie kul równomiernie ułożone wokół płytki, która jest przymocowana połączeniem 5 w kształcie walca do płytki. Natomiast ostatnią częścią jest łącznik 4, na którego końcu jest umieszczone wycięcie dopasowane kształtem do wypustek 2 na płytce. Tak zaprojektowany pojedynczy moduł elementarny płytki do osteotomii ma możliwość zazębiania się z innymi płytkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4.
Przykład 5
Pojedyncza płytka do osteotomii pokazana na fig. 5 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest płytka w kształcie pięciokąta z wycięciem 1 i jednym gwintowanym otworem 3 na śrubę. Drugą częścią jest 5 wypustek 2 w kształcie walca równomiernie ułożone wokół płytki, która jest przymocowana połączeniem 5 w kształcie prostopadłościanu do płytki. Natomiast ostatnią częścią jest łącznik 4 w kształcie prostopadłościanu, na którego końcu jest
PL 234 637 B1 umieszczone wycięcie dopasowane kształtem do wypustek 2 na płytce. Tak zaprojektowany pojedynczy moduł elementarny płytki do osteotomii ma możliwość zazębiania się z innymi płytkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4.
Przykład 6
Pojedyncza płytka do osteotomii pokazana na fig. 6 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest płytka w kształcie walca z wycięciem 1 i jednym gwintowanym otworem 3 na śrubę. Drugą częścią są 4 wypustki 2 w kształcie kul równomiernie ułożone wokół płytki, która jest przymocowana połączeniem 5 w kształcie sześciokąta do płytki. Natomiast ostatnią częścią jest łącznik 4, na którego końcu jest umieszczone wycięcie dopasowane kształtem do wypustek 2 na płytce. Tak zaprojektowany pojedynczy moduł elementarny płytki do osteotomii ma możliwość zazębiania się z innymi płytkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4.
Przykład 7
Podwójna płytka do osteotomii pokazana na fig. 7 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest płytka o nieregularnym kształcie z wycięciem 1 i dwoma otworami 3 na śrubę. Otwory 3 są gwintowane. Drugą częścią jest 6 łączników 4 oraz trzpień 6, który łączy ze sobą dwa otwory gwintowane 3. Tak zaprojektowany podwójny moduł elementarny ma możliwość zazębiania się z innymi jednostkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4. Umożliwia to konstruowanie płytek o dowolnym rozmiarze i kształcie.
Przykład 8
Podwójna płytka do osteotomii pokazana na fig. 8 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest płytka o nieregularnym kształcie z wycięciem 1 i dwoma otworami 3 na śrubę. Otwory 3 są gwintowane. Drugą częścią jest 6 łączników 4 oraz wydłużony trzpień 6, który łączy ze sobą dwa otwory gwintowane 3. Tak zaprojektowany podwójny moduł elementarny ma możliwość zazębiania się z innymi jednostkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4. Umożliwiało to konstruowanie płytek o dowolnym rozmiarze i kształcie.
Przykład 9
Podwójna płytka do osteotomii pokazana na fig. 9 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z trzech części. Pierwszą z nich są płytki o kształcie walca z wycięciem 1 i dwoma otworami 3 na śrubę. Otwory 3 są gwintowane. Drugą częścią są 2 wypustki 2 w kształcie kul i 2 łączniki 4 w kształcie walców równomiernie ułożone wokół płytki. Wypustki 2 są umocowane połączeniem 5 do płytki 1. Natomiast ostatnią częścią jest trzpień 6, który łączy ze sobą dwa otwory gwintowane 3. Tak zaprojektowany podwójny moduł elementarny ma możliwość zazębiania się z innymi jednostkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4. Umożliwia to konstruowanie płytek o dowolnym rozmiarze i kształcie.
Przykład 10
Podwójna płytka do osteotomii pokazana na fig. 10 z możliwością połączenia się z innymi jednostkami składa się z trzech części. Pierwszą z nich są płytki o kształcie walca z wycięciem 1 i dwoma otworami 3 na śrubę. Otwory 3 są gwintowane. Drugą częścią jest 5 wypustek 2 w kształcie kul i 5 łączników 4 w kształcie walców asymetrycznie ułożone wokół płytki. Wypustki 2 są umocowane połączeniem 5 do płytki 1. Natomiast ostatnią częścią jest trzpień 6, który łączy ze sobą dwa otwory gwintowane 3. Tak zaprojektowany podwójny moduł elementarny ma możliwość zazębiania się z innymi jednostkami za pomocą wypustek 2 i łączników 4. Umożliwia to konstruowanie płytek o dowolnym rozmiarze i kształcie.
Płytki są łączone za pomocą łączników 4 i wypustek 2 umieszczonych dookoła płytki. Do płytki do osteotomii dołączana jest kolejna pojedyncza płytka za pomocą łącznika 4. Wypustki 2 na walcu umożliwiają połączenie łącznika 4 następnej płytki pod dowolnym kątem. Po połączeniu dwóch jednostek płytek do osteotomii można przyłączyć do nich kolejną płytkę w ten sam sposób. Płytki są łączone ze sobą tak, aby dobrze ustabilizować kość. Lekarz decyduje, jaki kształt jest mu potrzebny oraz czy cała połączona płytka ma być w linii prostej, być powyginana lub rozdzielać się w kilku miejscach. W ten sposób płytkę do osteotomii gotową do wszczepiania rozbudowuje się poprzez połączenie ze sobą kilku lub kilkunastu pojedynczych płytek do osteotomii.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Płytka do osteotomii, z możliwością łączenia się między sobą, znamienna tym, że zawiera co najmniej jedną wypustkę (2) i/lub co najmniej jeden łącznik (4) połączony z płytką za pomocą połączenia (5) oraz jeden lub dwa gwintowane otwory (3) na mocowanie, połączone trzpieniem (6).
  2. 2. Płytka do osteotomii według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera łącznie do 10 wypustek (2) i/lub łączników (4), ułożonych równomiernie wokół płytki.
  3. 3. Płytka do osteotomii według zastrz. 1, znamienna tym, że wypustka (2) i łącznik (4) mają odpowiadające sobie kształty, w szczególności: kuli, walca, sześciokąta, graniastosłupa o podstawie trójkąta lub wielokąta, sześcianu.
  4. 4. Płytka do osteotomii według zastrz. 1, znamienna tym, że połączenie (5) ma kształt: trójkąta, kwadratu, pięciokąta, wielokąta, koła.
  5. 5. Płytka do osteotomii według zastrz. 1, znamienna tym, że płytka jest o kształcie walca, kwadratu, trójkąta, pięciokąta, siedmiokąta, ośmiokąta lub dziewięciokąta.
  6. 6. Płytka do osteotomii według zastrz. 1, znamienna tym, że płytka posiada wycięcie (1).
  7. 7. Płytka do osteotomii według zastrz. 1, znamienna tym, że płytka wykonana jest ze stopów metali, biomateriałów oraz materiałów biodegradowalnych.
PL424141A 2017-12-30 2017-12-30 Płytka do osteotomii PL234637B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424141A PL234637B1 (pl) 2017-12-30 2017-12-30 Płytka do osteotomii

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424141A PL234637B1 (pl) 2017-12-30 2017-12-30 Płytka do osteotomii

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424141A1 PL424141A1 (pl) 2019-07-01
PL234637B1 true PL234637B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=67105501

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424141A PL234637B1 (pl) 2017-12-30 2017-12-30 Płytka do osteotomii

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234637B1 (pl)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6692497B1 (en) * 1998-03-06 2004-02-17 Toermaelae Pertti Bioabsorbable, deformable fixation plate
CA2643131A1 (en) * 2006-02-24 2007-09-07 Synthes (U.S.A.) Tibial plateau leveling osteotomy plate
US20070238069A1 (en) * 2006-04-10 2007-10-11 Scott Lovald Osteosynthesis plate, method of customizing same, and method for installing same
RU2489982C1 (ru) * 2012-04-02 2013-08-20 федеральное государственное бюджетное учреждение "Центральный научно-исследовательский институт стоматологии и челюстно-лицевой хирургии" Министерства здравоохранения Российской Федерации (ФГБУ "ЦНИИС и ЧЛХ" Минздрава России) Мини-пластина для остеосинтеза после мультисегментной остеотомии верхней челюсти

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6692497B1 (en) * 1998-03-06 2004-02-17 Toermaelae Pertti Bioabsorbable, deformable fixation plate
CA2643131A1 (en) * 2006-02-24 2007-09-07 Synthes (U.S.A.) Tibial plateau leveling osteotomy plate
US20070238069A1 (en) * 2006-04-10 2007-10-11 Scott Lovald Osteosynthesis plate, method of customizing same, and method for installing same
RU2489982C1 (ru) * 2012-04-02 2013-08-20 федеральное государственное бюджетное учреждение "Центральный научно-исследовательский институт стоматологии и челюстно-лицевой хирургии" Министерства здравоохранения Российской Федерации (ФГБУ "ЦНИИС и ЧЛХ" Минздрава России) Мини-пластина для остеосинтеза после мультисегментной остеотомии верхней челюсти

Also Published As

Publication number Publication date
PL424141A1 (pl) 2019-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2338956T3 (es) Estructura osea compuesta fabricada a partir de tejido oseo de alojamiento.
US9220597B2 (en) Mosaic implants, kits and methods for correcting bone defects
CN113729904A (zh) 具有动态元件的骨板
CA2155548A1 (en) Forked plate
US20100331841A1 (en) Bone fracture treatment devices and methods of their use
EP2956088A2 (en) Mosaic implants, kits and methods for correcting bone defects
JP6651322B2 (ja) 人工関節周囲延長プレート
ES2791403T3 (es) Sistema de fijación de fractura articular
AU2008354730A1 (en) Soft tissue attachment system and clip
US20210093456A1 (en) Bone cage including offset sets of protrusions within a bone ingrowth cavity and related methods
US9220550B2 (en) Cross pin fixator for bone fragments and use thereof
PL162734B1 (pl) Stabilizator do unieruchamiania odlamów kostnych PL
KR101699716B1 (ko) 현장내 변형가능 소형 뼈 고정판
CA2943161A1 (en) Intramedullary device with compound fastener trajectories
PL234637B1 (pl) Płytka do osteotomii
CN201073332Y (zh) 肩锁弧形钩板
KR20110005353A (ko) 골확장용 가압식립식 치과용 임플란트 고정구
CN111683611B (zh) 用于治疗夏科氏足及其他病症的植入物和方法
ES2764215T3 (es) Placa de osteosíntesis y set quirúrgico y set de reconstrucción
RU93667U1 (ru) Пластина-имплантат для блокирующего остеосинтеза
WO2018226852A3 (en) DEVICES AND METHODS FOR TISSUE REPAIR
CN106999218B (zh) 封闭性远端股骨截骨术用固定器具
RU190172U1 (ru) Пластина для накостного остеосинтеза
TWI513449B (zh) 體內環狀固定裝置
KR20180050285A (ko) 골접합술용의 개선된 인공 기관