PL234557B1 - Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych - Google Patents

Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych Download PDF

Info

Publication number
PL234557B1
PL234557B1 PL419256A PL41925616A PL234557B1 PL 234557 B1 PL234557 B1 PL 234557B1 PL 419256 A PL419256 A PL 419256A PL 41925616 A PL41925616 A PL 41925616A PL 234557 B1 PL234557 B1 PL 234557B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reactor
voltage electrode
modification
low
discharge
Prior art date
Application number
PL419256A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419256A1 (pl
Inventor
Michał Młotek
Milena Zalewska
Mikołaj Szafran
Mikoła J Szafran
Krzysztof Krawczyk
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL419256A priority Critical patent/PL234557B1/pl
Publication of PL419256A1 publication Critical patent/PL419256A1/pl
Publication of PL234557B1 publication Critical patent/PL234557B1/pl

Links

Landscapes

  • Treatments Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych z zastosowaniem plazmy wyładowań elektrycznych w obecności bariery dielektrycznej, w którym w komorze wyładowczej (5) umieszczone są dwie elektrody: wysokonapięciowa (3) pokryta materiałem dielektrycznym (4) i niskonapięciowa, a przestrzeń między nimi tworzy szczelinę wyładowczą (6), charakteryzuje się tym, że elektroda niskonapięciowa jest przepuszczalna dla gazów i składa się z korpusu (9) i umieszczonej na nim warstwy porowatej (8), przy czym elektroda wysokonapięciowa (3) jest połączona z wlotem gazu (2), a elektroda niskonapięciowa jest połączona z wylotem gazu (10).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych, zwłaszcza włóknin polimerowych, w całej ich objętości, za pomocą wyładowań elektrycznych.
W wielu dziedzinach współczesnej techniki wykorzystuje się procesy elektroplazmowe. Jedną z nich jest przetwórstwo tworzyw sztucznych. Metodami elektroplazmowymi można modyfikować lub wytwarzać cienkie powłoki na powierzchni tworzyw w celu nadania im odpowiednich właściwości.
Przedmiotem intensywnych badań jest nowy, słabo jeszcze poznany sposób modyfikacji powierzchni materiałów niejednorodnych, polegający na zastosowaniu plazmy wyładowań elektrycznych wytwarzanych pod ciśnieniem atmosferycznym (lub zbliżonym), w obecności bariery dielektrycznej (DBD), dzięki której uzyskuje się rozproszoną postać wyładowania. W procesie nie stosuje się urządzeń wielkiej częstotliwości, gdyż dogodną postać wyładowań można uzyskać przy niskiej lub średniej częstotliwości (1-10 kHz). Znane są także procesy, w których otrzymano wyładowanie barierowe przy częstotliwości sieci (50 Hz). W doniesieniach literaturowych (A. Van Deynse, N. De Geyter, C. Leys, R. Morent, Influence of Water Vapor Addition on the Surface Modification of Polyethylene in an Argon Dielectric Barrier Discharge, Plasma Process. Polim. 11, 117-125, 2014; I. Novak, [et al.]: Surface Modification of Polyethylene by Diffuse Barrier, Polym. Eng. Sci. 53(3), 516-523, 2013; A. S. Chiper, A. V. Nastuta, G. B. Rusu, G. Popa, On surface elementary processes and polymer surface modifications induced by double pulsed dielectric barieer discharge, Nucl. Instr. Meth. Phys. Res. B, 267, 313-316, 2009; V. Śvorcik [et al.], Modification of surface properties ofhigh andlowdensitypolyethylene by Ar plasma discharge, Polym. Degrad. Stab. 91,1219-1225, 2006) prezentowane są badania wpływu parametrów procesowych na właściwości warstwy wierzchniej folii polimerowych tj. zwilżalność, chropowatość, szczelność, w odniesieniu do gazów lub pary wodnej. Niewiele prac poświęcono modyfikacji włóknin i tkanin, w celu uzyskania na powierzchni poszczególnych włókien pożądanych właściwości.
Proces modyfikacji powierzchni i wytwarzania powłok w skali przemysłowej powinien być poprzedzony etapem ustalenia parametrów procesu dla konkretnego produktu finalnego. Ze względu na dużą liczbę czynników wpływających na parametry modyfikowanej warstwy wierzchniej nie można prowadzić procesu bez wstępnego ustalenia warunków jego prowadzenia. Uruchomienie procesu ciągłego musiałoby być przerywane w celu zbadania własności materiału, a straty surowcowe, powstałe do czasu uzyskania warunków optymalnych są zbyt kosztowne.
Zasadniczą rolę przy ustalaniu parametrów modyfikacji powierzchni odgrywa rodzaj i konstrukcja zastosowanego reaktora, od niej zależy bowiem zakres możliwych do stosowania parametrów procesowych, jak i ich niezmienność w czasie. Najkorzystniej jest prowadzić badania w reaktorze zbudowanym podobnie do reaktora przemysłowego. Oczywiście takie rozwiązanie w warunkach laboratoryjnych jest kłopotliwe i wymaga stosowania skomplikowanego reaktora. Dlatego też w większości prac laboratoryjnych ich autorzy posługują się reaktorami periodycznymi. Proces plazmowej modyfikacji warstwy wierzchniej polimerów prowadzony jest na pojedynczych próbkach, umieszczanych w reaktorze na jednej z dwu nieruchomych elektrod.
W znanych sposobach modyfikacji powierzchni lub wytwarzania cienkich powłok wykorzystuje się wyładowania wysokiej częstotliwości w gazach pod zmniejszonym ciśnieniem (0,1-100 hPa). Wysoka częstotliwość oraz konieczność stosowania aparatury próżniowej sprawiają, że tak prowadzony proces jest kosztowny. Poszukuje się zatem nowych rozwiązań.
W reaktorach, w których wykorzystuje się plazmę nierównowagową do modyfikacji powierzchni są stosowane wyładowania barierowe lub koronowe. Reaktor taki jest wyposażony w elektrody: wysokonapięciową i niskonapięciową, a przestrzeń między nimi tworzy szczelinę wyładowczą. Elektroda wysokonapięciowa jest pokryta materiałem dielektrycznym. Zazwyczaj modyfikowany materiał jest przesuwany pomiędzy elektrodami lub umieszcza się go na elektrodzie obrotowej. Strumień gazu, w którym generowane jest wyładowanie, omywa próbkę. W wyniku omywania materiału przez s trumień gazu uzyskuje się powierzchniową modyfikację, podczas gdy niejednokrotnie pożądane jest zmodyfikowanie warstwy w całej jej objętości, tak aby uzyskać modyfikację całych włókien lub wewnętrznej powierzchni porów.
Celem wynalazku było opracowanie reaktora do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych, zwłaszcza włóknin polimerowych, w całej ich objętości.
Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych z zastosowaniem plazmy wyładowań elektrycznych w obecności bariery dielektrycznej, w którym w komorze wyładowczej umieszczone są dwie elektrody: wysokonapięciowa pokryta materiałem dielektrycznym i niskonapięciowa, a przestrzeń
PL 234 557 B1 między nimi tworzy szczelinę wyładowczą, według wynalazku charakteryzuje się tym, że elektroda niskonapięciowa jest przepuszczalna dla gazów i składa się z korpusu i umieszczonej na nim warstwy porowatej, przy czym elektroda wysokonapięciowa jest połączona z wlotem gazu, a elektroda niskonapięciowa jest połączona z wylotem gazu.
Elektrody są wykonane z metalu lub dowolnego innego materiału przewodzącego prąd elektryczny, korzystnie ze stali, miedzi lub jej stopów, tytanu. Warstwa porowata elektrody niskonapięciowej korzystnie ma formę siatki, płyty porowatej lub gąbki.
Reaktor może mieć kształt cylindryczny lub prostopadłościenny. W przypadku reaktora o kształcie prostopadłościennym możliwe jest zastosowanie mechanicznego przesuwu tworzywa i prowadzenie modyfikacji w sposób ciągły, co pozwala prowadzić proces w sposób bardziej zbliżony do zastosowań przemysłowych.
Reaktor według wynalazku jest przeznaczony przede wszystkim do ustalania parametrów modyfikacji powierzchni porowatych tworzyw polimerowych, zwłaszcza włóknin. Elektroda niskonapięciowa jest przepuszczalna dla gazów i jest przeznaczona do umieszczania na niej modyfikowanego materiału. Dzięki konstrukcji reaktora według wynalazku cały wprowadzany gaz przechodzi przez badany materiał, a zachodzące w nim wyładowanie obejmuje całą objętość materiału, co umożliwia zmodyfikowanie powierzchni poszczególnych włókien włókniny lub wewnętrznej powierzchni porów materiału porowatego, a nie tylko ich powierzchni zewnętrznej. Jako gaz wprowadzany do reaktora stosuje się powietrze, gazy szlachetne, wodór, dwutlenek węgla lub ich mieszaniny. Wyładowanie w komorze wyładowczej prowadzi się zakresie ciśnień 0,01-0,6 MPa.
Tworzywo po modyfikacji w plazmie poddaje się badaniu znanymi metodami pod kątem właściwości chemicznych i fizycznych.
Zgodnie z wynalazkiem badany materiał umieszcza się w szczelinie wyładowczej bezpośrednio na elektrodzie niskonapięciowej. Grubość warstwy materiału nie może przekroczyć szerokości szczeliny wyładowczej. Po zamknięciu reaktora i ustaleniu przepływu gazu, w którym generowana jest plazma wyładowania barierowego, przykłada się napięcie do elektrody wysokonapięciowej. W przypadku stosowania reaktora okresowego napięcie włącza się na odpowiedni czas. Po tym czasie wyłącza się wyładowanie i wyjmuje się z reaktora zmodyfikowany materiał. W reaktorze można stosować zmienne parametry, takie jak: rodzaj zastosowanego gazu, jego natężenie przepływu i ciśnienie, moc wyładowania oraz czas trwania wyładowania.
Reaktor plazmowy według wynalazku został w przykładzie wykonania przedstawiony schematycznie na rysunku.
Reaktor w przykładzie wykonania ma kształt prostopadłościenny. W komorze wyładowczej 5 znajdują się dwie elektrody: elektroda wysokonapięciowa 3 i elektroda niskonapięciowa, składająca się z korpusu 9, na którym umieszczona jest przegroda porowata 8. Elektroda wysokonapięciowa 3 jest wykonana ze stali lub mosiądzu i jest połączona z przegrodą dielektryczną 4 wykonaną ze szkła oraz z wlotem 2 doprowadzającym gaz, zakończonym króćcem 1. Stalowy korpus 9 elektrody niskonapięciowej jest połączony z porowatą przegrodą 8, wykonaną z siatki stalowej. Elektroda niskonapięciowa jest połączona z wylotem gazu 10. Przestrzeń pomiędzy elektrodami tworzy szczelinę wyładowczą 6. Porowaty materiał polimerowy 7 umieszcza się na warstwie 8 elektrody niskonapięciowej.
Rozwiązanie według wynalazku zostało bliżej przedstawione w przykładach.
P r z y k ł a d 1
W reaktorze przedstawionym na rysunku, na warstwie porowatej 8 elektrody niskonapięciowej umieszczono włókninę polipropylenową. Doprowadzono powietrze o natężeniu przepływu 3,5 l/h. Moc wyładowania barierowego wynosiła 20 W. W wyniku modyfikacji przez 6 minut pod ciśnieniem atmosferycznym i szczelinie wyładowczej sięgającej 4 mm, nastąpiła zmiana hydrofilowości włókniny. Badanie zmodyfikowanych włóknin metodą FTIR - ATR wykazało obecność grup hydroksylowych i karbonylowych.
P r z y k ł a d 2
W reaktorze przedstawionym na rysunku, na warstwie porowatej 8 elektrody niskonapięciowej umieszczono włókninę polietylenową. Doprowadzono dwutlenek węgla o natężeniu przepływu 3,5 l/h. Moc wyładowania barierowego wynosiła 20 W. W wyniku modyfikacji przez 6 minut pod ciśnieniem atmosferycznym i szczelinie wyładowczej sięgającej 4 mm, nastąpiła zmiana hydrofilowości włókniny. Badanie zmodyfikowanych włóknin metodą FTIR - ATR wykazało obecność grup hydroksylowych, karbonylowych i karboksylowych.
PL 234 557 Β1
Przykład 3
W reaktorze przedstawionym na rysunku, na warstwie porowatej 8 elektrody niskonapięciowej umieszczono włókninę polipropylenową. Doprowadzono powietrze o natężeniu przepływu 3,5 l/h. Moc wyładowania barierowego wynosiła 20 W. W wyniku modyfikacji przez 15 minut pod ciśnieniem 520 mm Hg i szczelinie wyładowczej sięgającej 4 mm, nastąpiła zmiana hydrofilowości włókniny. Badanie zmodyfikowanych włóknin metodą FTIR - ATR wykazało obecność grup hydroksylowych i karbonylowych.
Przykład 4
W reaktorze przedstawionym na rysunku, na warstwie porowatej 8 elektrody niskonapięciowej umieszczono włókninę polietylenową. Doprowadzono argon o natężeniu przepływu 3,5 l/h. Moc wyładowania barierowego wynosiła 20 W. W wyniku modyfikacji przez 15 minut pod ciśnieniem 0,1 MPa i szczelinie wyładowczej sięgającej 4 mm, nastąpiła zmiana hydrofilowości włókniny. Badanie zmodyfikowanych włóknin metodą SEM wykazało zmianę topografii powierzchni.
Przykład 5
W reaktorze przedstawionym na rysunku, na warstwie porowatej 8 elektrody niskonapięciowej umieszczono włókninę polipropylenową. Doprowadzono dwutlenek węgla o natężeniu przepływu 3,5 l/h. Moc wyładowania barierowego wynosiła 20 W. W wyniku modyfikacji przez 15 minut pod ciśnieniem atmosferycznym i szczelinie wyładowczej sięgającej 4 mm, nastąpiła zmiana hydrofilowości włókniny. Badanie zmodyfikowanych włóknin metodą FTIR - ATR wykazało obecność grup hydroksylowych, karbonylowych i karboksylowych.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych z zastosowaniem plazmy wyładowań elektrycznych w obecności bariery dielektrycznej, w którym w komorze wyładowczej (5) umieszczone są dwie elektrody: wysokonapięciowa (3) pokryta materiałem dielektrycznym (4) i niskonapięciowa, a przestrzeń między nimi tworzy szczelinę wyładowczą (6), znamienny tym, że elektroda niskonapięciowa jest przepuszczalna dla gazów i składa się z korpusu (9) i umieszczonej na nim warstwy porowatej (8), przy czym elektroda wysokonapięciowa (3) jest połączona z wlotem gazu (2), a elektroda niskonapięciowa jest połączona z wylotem gazu (10).
  2. 2. Reaktor według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwa porowata (8) ma formę siatki, płyty porowatej lub gąbki.
  3. 3. Reaktor według zastrz. 1, znamienny tym, że ma kształt cylindryczny lub prostopadłościenny.
PL419256A 2016-10-25 2016-10-25 Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych PL234557B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419256A PL234557B1 (pl) 2016-10-25 2016-10-25 Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419256A PL234557B1 (pl) 2016-10-25 2016-10-25 Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419256A1 PL419256A1 (pl) 2018-05-07
PL234557B1 true PL234557B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=62062400

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419256A PL234557B1 (pl) 2016-10-25 2016-10-25 Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234557B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL419256A1 (pl) 2018-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Fang et al. Hydrophobic surface modification of epoxy resin using an atmospheric pressure plasma jet array
Šimor et al. Atmospheric-pressure plasma treatment of polyester nonwoven fabrics for electroless plating
Fang et al. Surface treatment of polyethylene terephthalate to improving hydrophilicity using atmospheric pressure plasma jet
KR20070006991A (ko) 소수성 또는 초소수성 처리를 위하여 상압 플라즈마를이용한 표면코팅방법
JP2007080588A (ja) 多孔性素材のプラズマ処理方法及び処理装置
Fang et al. Comparison of surface modification of polypropylene film by filamentary DBD at atmospheric pressure and homogeneous DBD at medium pressure in air
Paulussen et al. Physical and chemical properties of hybrid barrier coatings obtained in an atmospheric pressure dielectric barrier discharge
Fricke et al. Plasma polymers deposited in atmospheric pressure dielectric barrier discharges: Influence of process parameters on film properties
Armenise et al. Deposition of thin films containing carboxylic acid groups on polyurethane foams by atmospheric pressure non-equilibrium plasma jet
Intranuovo et al. PECVD of fluorocarbon coatings from hexafluoropropylene oxide: glow vs. afterglow
PL234557B1 (pl) Reaktor do modyfikacji porowatych tworzyw polimerowych
Zhao et al. Controllable modification of polymer membranes by long-distance and dynamic low-temperature plasma flow: long-distance and dynamic characteristics
WO2002004083A2 (en) Surface modified membranes and methods for producing the same
EP0815283B1 (de) Abscheiden von diffusionssperrschichten in einer niederdruckplasmakammer
Kusano et al. Plasma surface modification of glass fibre sizing for manufacturing polymer composites
JP3121105B2 (ja) グロー放電プラズマ発生用電極及びこの電極を用いた反応装置
Gilman et al. Modification of ultra-high-molecular-weight polyethylene fibers and powders using low-temperature plasma
Liu et al. Plasma enhanced CVD of fluorocarbon films by low-pressure dielectric barrier discharge
Kasih Development of Novel Potencial of Plasma Polymerization Techniques for Surface Modification
Yamamoto et al. Synthesis of ultrafine particles by surface discharge-induced plasma chemical process (SPCP) and its application
Tang et al. Preparation of thermo-sensitive poly (N-isopropylacrylamide) film using KHz alternating current Dielectric barrier discharge
Pitto et al. Carbon fibre surface modification by plasma for enhanced polymeric composite performance: A review
Zuza et al. Plasma-assisted deposition of dielectric conformal coating using hexamethyldisiloxane as precursor
Rajput et al. Plasma Technology
Trofimov et al. Improvement of pore geometry and performances of poly (ethylene terephthalate) track membranes by a protective layer method using plasma-induced graft polymerization of 1H, 1H, 2H-perfluoro-1-octene monomer